Tohle je skutečný produkt 21 století na který můžeme bejt pyšný. A co víc. Jestli něco dokáže zachránit lokální tratě, tak tohle plnohodnotné vozidlo, jež se pořídí primárně na hlavní trat', a těch pár výkonu na lokálku zvládne bez přestupů. Win, Win
@@8000SAC Načo by to niekto robil LTO batérie majú životnosť až 45000 cyklov a pre 80% kapacitu 20 000 oproti nejakych 2000 pri LFP napríklad. Výrazne vyšší komfort pre cestujúcich a čistejší vzduch pre obyvateľov v okolí trate za nie také veľké premium.
@@samuelgomola9097 Načo? Tenhle experiment skončí, postaví se trolej a kontejnery ze střechy demontují. Akumulátorový pohon nemá u těžkých vozidel významný přínos. A to platí i pro kolejovou dopravu, kde jsou nízké valivé odpory.
@@8000SAC No a viete koľko je regionálnych tratí bez elektrifíkácie ústiacich na elektrifikované koridory? SŽ má v správe 9377 km z toho 3 217 km je elektiorfikovaných, nie ani za 20 rokov nebudú tieto vlaky zbytočné a výrazne pomôžu regionálnej doprave prilákať cestuúcich z ciest do vlakov. Ťažko na omnoho efektívnejší vlak dostanete ludí keď cesta trvá vlakom s prestupom hodinu a autom 30 minút s kolónami ale keď sa to scvrkne vlakom ma podobný čas tak už to zváži omnoho viac ludí, cenovo je to zaujímavé. V mojom regióne len prechod z klasických súprav na klasické Pantery s hodinovým celodenným taktom, v špičke 30 minút, spôsoboil že vlakom cestuje omnoho viac ľudí ako kedykoľvek predtým. Ja by som tomu šasncu dal, samozrejme čas ukáže nakoľko to má zmysel no ako medzikrok na tých 20 rokov je to výborná vec a fakt nikto mená nádej že o 20 rokov budú všetky trate elektrifikové...
Jeli jsme s tím cíleně Studénka - Kopřivnice a zpět. Kromě toho, že je to mimořádně pohodlný a tichý vlak, bizarní moment nastává, kdy zmizí troleje a vlak akceleruje dál a to bezešvě. Cestující vůbec netuší, že byl přepnut na baterii. Pokecal jsem s průvodčí ohledně dojezdu, prý 80km to dá bezpečně na baterii. Pohonná jednotka však někdy zazlobí, a občas se jim stalo, že se nechtěla rozjet ze stanice. Nicméně je to úžasný stroj, konec rachtajících a smradlavých dieselů na nádražích. Svezení doporučuji, v Kopřivnici je co dělat (muzea Tatry).
Pro všechny potenciální hatery-zkuste si zjistit, kolik žere nový motorek podobné kapacity s normou Euro 6. Za mě skvělý počin a obrovský krok k udržitelné železnici! A ještě je to české a ta kvalita oproti polské Pese je velmi vidět.
Zvláštní je, že původní PESY ř. 844 jsou úplně jiné, nežli ty nové 847. Vyměnili celou projekční kanclaj? Mě se tedy více zamlouvá ZSSK 861, ale subjektivní dojmy cestujícího to jsou. Co je však opět na "přeshubu" je tahle hraná píár informace, všechno zcela jináč, nežli krapet technicky. Vím že pravicující čecháčci hloupnou nakvadrát, ale že by všichni zasluhovali tak dětinsky kolektivně primitivní informace je výsměšné (výměšné;-) Kapacita baterií? Kolik vlak spotřebuje na 100 km v zastávkovém režimu včetně klímy, topení, zkrátka v různých režimech?? Dojezd je udáván v jakém režimu?? Stoupání?? Kolik rekuperace, spádu? Jaký vliv na dojezd mají oblouky? Na kolik % se baterie nabíjí/vybíjí? Jaké mají napětí? V osmdesátkách k řadám 69e, 71e bylo takových informací přehršel! Zkuste natočit něco jiného, nežli toto pro děti z MŠ (a liberálky) a možná vás začnu brát konečně drobet vážně.
@_GhostMiner Ono nastane break even aj pri enegetickom mixxe kde je veľký podiel uhlia pri autách to je cca 2-4 roky a tieto batérie sú síce horšie na energetickú hustotu ako "klasické" Li-Ion (LFP, LMO a NMC) chémie (preto sa nepoužívajú zatiaľ v autách su ťažšie a mali by menší dojazd) ale majú zásadne vyššiu zivotnosť, až 45 000 cyklov oproti 2000-3000 pri napriklad LFP Li-Ion teda. No v prvom rade redukujú sa skoro na nulu prachové emisie (ostáva iba brzdový prach) a emisie NOx plus smrad a hluk. Pre obyvateľov pri neelektrifikovaných tratiach to je výrazne polepšenie keď väčšina dopravy sú dieselové osobné jednotky v súčasnosti.
Ono na dráze nejde jen o kus drátu, musí k tomu být uzpůsobeno i okolí tratě - vybudovat sloupy ( na ně musí být prostor do stran i do výšky, zároveň se musí upravit okolní porosty, stromy), ten "drát" musí být odněkud napájen, tudíž s tím souvisí i vybudování napájecí stanice (nelze ten "drát" připojit k vedení vysokého napětí, kde je úplně jiné napětí), napájecí stanice zajišťují také stálost napětí, neb když se vlak rozjíždí, nějaké to napětí "žere", a popravdě, alespoň na stejnosměrné síti u nás už je to zatížení dost na hraně (také proto se plánuje přepnutí zbytku republiky na střídavinu, která má úplně jiné technické požadavky než stejnosměr). Takže ano, pár metrů troleje nevyjde tolik, co nová jednotka, ale to všechno okolo, co se pro elektrifikaci musí udělat, je už poměrně solidní částka hodná několika takových jednotek.
Krásné video, takhle má vypadat dobrá reklama a produkt vypadá taky skvěle. Trochu u těch přestupů bych se zamyslel stále na ten dojezd 80km na baterii, protože stále se zřejmě někde bude muset přestupovat na vlaky které vedou někam dál, ale jako regionální vlak naprosto výborný.
Však RegioPanter jsou regionální vlaky a 40 km není na lokální tratě nijak málo - traťové rychlosti jsou často celkem nízké a k tomu hodně zastávek. Na delší neelektrizované tratě mají třeba ČD nové 847 s podobnou kapacitou. Ale snad se SŽ trochu probere a diesely budou postupně moci mizet.
@@MartinProavis To už právě není úplně pravda.. Nabíjím doma asi 6 zařízení a z toho má polovina USB-C na obou stranách.. Dnes už se nabíjecí adaptéry s víc USB-A porty shání těžce. Třeba iPhone má taky C na C.
@ Tak v dnešní době bych řekl, že to celkem důležitá věc je. Já jsem to teda ještě nevyužil, ale vím o dost lidech co ano a taky už si stěžovali na zastarelé USB-A porty.
Je to sice drobnost, kterou vyřeší správný kabel nebo malá redukce, ale u nových vlaků je to trochu nešťastné, mohli by minimálně začít dělat 1x 230, 1x USB-A a 1x USB-C.
Pro mne je vzhled regiopanteru srdcovka už od doby co jsem je poprvé potkal v Pardubicích. Z hlediska technologie by mě laicky zajímalo následující: Jak je stabilní výrobní a recyklační řetězec baterie? Je technologie nahraditelná do budoucna modernějšími bateriemi jako například grafenové? Dá se podobný vlak vyrobit i jako hybrid, nebo se tomu škoda vyhýbá kvůli emisím? Dá se takový vlak nasadit i jako rychlíkový, aby se tím u méně frekventovaných tratí eliminovala rizika výpadků napájení?
Akumulátorový pohon nemá v této kategorii perspektivu. To platí bez ohledu na použité materiály. Rizika výpadků napájení nemá smysl řešit. Navíc je jeisté, že i nezávislá trakce bude vždy zapotřebí a pro ní je efektivní pouze spalovací motor.
Podobný vlak se jako hybrid vyrobit dá, třeba Stadler FLIRT se vyrábí v různých kombinacích pohonu. Škoda asi šlo hlavně o jednoduchost - místo nějakých dieselových složitostí prostě na Pantera přidali baterie a mají bateriového Pantera - provoz mimo dráty a žádné lokální emise. Vozit baterie (nebo třeba diesel) jen pro případ nějaké mimořádnosti se asi dopravcům nevyplatí.
Dobré prezentační video 👍👍👍na UA-cam a velká pochvala škoda group REGIO PANTER 🚈 Škoda group 👍👍👍top vlak 🚈 na baterie 🔋 🚈 Jen Tak Dál 👍 škoda group 🚈 Dál se mi moc líbí že do vlaku 🚈 má přístup vozíčkář a👍 🚈🧑🦽kolo🚲 Vlak 🚈 má i👍WiFi to je nejlepší ve vlaku Těším se na další video prosím pokračovaní videa na youtube vlaku škoda group REGIO PANTER Přeji hodně štěstí 🍀ve vlaku a přeji vám hodně spokojeních cestujicí ve vlaku
Mě by zajímalo, jestli je možné do vlaku implementovat rekuperaci a případně, jestli už ji tyto bateriové vlaky mají. Dávalo by to smysl využít i tuto kinetickou energii :) .
Podle mého tam je. Ve videu zazněl udaj dojezdu 80 km a to se mi s těmi baterkami moc nezdá.. Podle mého ten dojezd už má v sobě započítané průběžné dobíjení při rekuperaci..
@@M_______BJe to teoretický dojezd při ustálené rychlosti. Bez rozjezdů a elektrodynamického brzdění... Prakticky je to 60 - 90 km, podle profilu trati.
Má. Na trati, kde momentálně jezdí dojedou do Veřovic s cca 50% baterky a při cestě zpět, která je po většinu z kopce prý dobijí 60%. To jsou data z prvního měsíce provozu.
@krystofzatecka3932 Malá oprava formulace, někdo by to nemusel pochopit. Nedobijí 60% z celé kapacity baterie, ale zvedne se stav nabití z 50% na 60%, takže dobije 10% celkové kapacity. Jinak mezi svátky jsem si udělal výlet a osobně vyzkoušel. Kdo byste chtěli technické detaily, tak si sežeňte časopis Dráha, číslo11/2024, je tam pěkný článek o této jednotce.
Škoda má Vetchého, Škoda má Hejlíka. Fajne! Chtělo by to nějakej souboj! Chválím produkci, pěkně udělané. Vlak zajímavý, snad bude žít. Jen ty sedačky jsou hrozný.
jo a potom takový osobák končí v Letovicích.... nebo další jede Do Zábřeha... Nebo takový Štíty, vlak dojede maximálně do Moravského Karlova :D Dohoda není pravidlo a není to všude
@@VojtikJ to je bohužel asi pravda. Někde ty dohody nebo snahy o ně nejsou. Středočeský, Ústecký a Liberecký kraje můžou být výjimky, zde fungují dohody. .....
Třeba Kladno Praha? Prý je lepší elektrifikovat. Zvláštní a zrovna tady by se hodili ale prý nikdo nehodlá posilovat na konečné trafostanice. Pak mi celý ten Maxi TT vláček postrádá smysl@@MartinProavis
Některé tratě se elektrizovat ekonomicky nevyplatí. I tam kde se s dráty počítá, to není často až tak jednoduché - elektrizace tratí dělá stát, který na to moc nespěchá a jeho termíny jsou spíš orientační, zatímco regionální vlaky si objednávají kraje.
@@firstlast1932 Krajům a v některých případech i obcím je třeba odebrat pravomoce. Kraj nemá co vlastnit dopravní prostředky, má pouze zadávat požadavky. Konkrétně u řady 650 tohle vlastnictví nadělalo mnoho škod.
@@8000SACNemusí. Nebo alespoň nemusí tak rapidně jako u EV. Díky nátuře provozu a z větší části propojení vlaku se sítí se dá cyklus baterie optimalizovat tak, aby její degradace byla skutečně minimální. Vlak má dost času se v zimě předehřát a připravit, to občas u klasických aut třeba vůbec není. To pak při studených nabíjecích cyklech opravdu hodně negativně ovlivňuje celkovou životnost. Pokud se baterie navíc chytře nabuferují může hodnota 80 km při stálém provozu vydržet až 10 - 12 let. Z pohledu provozu elektromobility je vlak jednoznačně nejrozumnější a za mě jedinou opravdu racionální volbou pro akumulátorový pohon. Na rozdíl od aut zde máme logistiku více méně už vyřešenou, dají se cykly baterie daleko lépe predikovat.
Jako řešení toho že na trati je část neelektrifikovaná je akumulátorový vlak super ale (a to je spíš zodpovědnost spravy železnic) bylo by lepší elektrifikovat všechny tratě protože tam není potřeba baterie tak by vlak byl lehčí a měl menší potřebu energie. Nebyly by ztráty z nabíjení a nejsou na to potřeba vzácné kovy a taky nehrozí vplanutí baterie. A samozřejmě vlak bude o tu baterii levnější. Jistě investice do elektrifikace tratí by nebyla malá ale dlouhodobě je to podle mě lepší řešení.
Ne všude je prostorově elektrifikace možná, jednokolejky v lesích (úprava okolních porostů), staré tunely (výškově tam není kam tu trolej narvat, aby byla funkční a bezpečná) plus vybudování napájecích stanic je taky složitá záležitost, plus drahá
@@firstlast1932 Ne... Však ty baterky nejsou tak velké když se Panterovi vejdou normálně na střechu. Tak takové krávě jako Elefantu by se to vešlo kdekoliv a celé patro by to určitě nezasralo.
@@StudioSamkoo U menších Panterů je místo právě na střeše, ale přijde mi, že v Elefantu by bylo těžší hledat volné místo. Zároveň by potřeboval těch baterek víc. Ale je to spíš sranda úvaha, stejně taková kráva jako Elefant nebude v Česku jezdit nikam mimo dráty.
@@StudioSamkoo ano, panteru se to vejde na střechu, proto že nemá patro. Elefant má patro a jeho střecha je kousek pod TV :D Vždyť i sběrač je "utopen" do střechy.
Tak pokud vím, ty malé akumulátorové lokomotivy jsou skvělé na posuny třeba v depu. Ale vyloženě bateriové hnací vozidlo pro traťové výkony si nejsem jist, kde by našlo uplatnění. Nákladní vlaky na baterie by určitě jezdit nemohly, jedině že by to byl nějaký hybrid a nabíjel baterie rekuperací, ale to by asi dávalo smysl jen na nějaké trati, kde by vlaky jezdily naložené z kopce a prázdné zpět nahoru. Já si myslím, že tyhle elektrické/bateriové osobní jednotky a malé posunovačky jsou asi to nejlepší, co by s bateriemi šlo na železnici pohánět.
ak by skoda zacala vyrabat aj bateriove pantery aj s 3 alebo 4 clankami potom by to bola zaujmava alternativa voci dieselovym jednotkam.s 2 clankami je prepravna kapacita znacne limitovana.
Železničáři jsou s bateriemi zvyklí pracoval (jak ostatně moderátor zmiňuje) už skoro sto let a mají své zkušenosti a konkrétní představu, co to je výkon, energie, hmotnost, setrvačnost Tak předpokládám, že by mohli být imunní proti různým "vizionářským" představám, že za pár let někdo vynalezne kouzelnou baterii, která bude vážit sto kilo, nabije se za pět minut a ujede na ní tisíc km, a použili osvědčené, léty prověřené a funkční technologie. Ve vlaku je místa relativně dost, na nějaký kilo se tak nekouká, tak není nutné za každou cenu honit nejlepší poměr energie/objem/hmotnost. Věřím, že to bude funkční a efektivní, takže gratulace a díky, tohle jsou věci, které OPRAVDU pomáhají zlepšit životní prostředí.
Tento rozšířený experiment vyšumí a baterky půjdou pryč. Efektivní je trolej a diesel. Tyhle 690 byly protlačeny politicky a až tyhle tlaky skončí, přestaví se zpět na 640/650.
Já nevím, nejsem železničář, ale všude se trolej stavět nevyplatí, a aby to pár desítek kilometrů překonalo bez ní, je snad baterka dobrá. Mám pocit, že už za socíku jezdily nějaký posunovače na baterie. Byly to myslím Ni-Fe baterie, normálně se dala rozebrat, vyměnit elektrolyt, možná i elektrody. Železnice není elektroauto, kde začali před dvaceti lety od nuly a používali baterky do notebooků
blbá amatérská otázka, nezvyšuje to příliš těžiště vlaku - dávat to na střechu Vždyť pod vlakem je furt spousta místa. Nad kolejema stejně nic být nemůže než vlak, tak proč vlak nemůže začínat hned nad kolejema? i tak by se zachovala nízkopodlažnost
Určitě tě to má spousta důvodů a věřím ž vědí co dělají.. ale napadá mne: lepsi rozložení el. vedení, nemusí vést od zhora dolu a zpátky atd.., a třeba taky chlazení
Jako technický počin zajímavé, dobré je, že je to česká výroba. Nezachitil jsem, zda umí i rekuperační brzdění. Zajímavější však bude životaschopnost bez pokřiveného dotačního EU fanatismu. Také by mě zajímala návratnost bateriové technologie, zda se vůbec o nějaké bude možno bavit.
@@robertkretschmer6229 Je to panter vie brzdiť rekuperačne ako štandarne EMU a bude prednostne rekuperovať. LTO články sú ideálne na rekuperáciu, dovoľujú nabíjanie veľmi rýchlo, rýchlejšie ako NMC či LFP používané v automotive pre vyššiu energetickú hustotu na kilogram a objem, Tieto LTO majú menšiu energeticku hustotu no dlhú životnosti a dovoľujú vyššie nabíjacie prúdy, pokiaľ viem teno panter sa dobije za 15 minút naplno.
Ano, elektrické vlaky zajistí čistý vzduch okolo trati. Škoda jen, že celková koncepce ČR se ubírá spíše cestou obřích dálnic plných spalováků. Tudíž kapka v moři. MD podporuje spíše výstavbu hlučných smrdutých dálnic než tichých ekologických železnic.
kdybyste bydlel u železnice, tak byste neřekl, že vlaky jsou tiché, už jenom ze zvuku brždění mí slézají chlupy, ostatně i na videu je rozjezd docela hlasitý, ale jinak souhlasím s názorem, že investice do železnic jsou potřeba, především tedy VRT jako alternativa dálnic, jezdím každý týden Ostrava-Brno a zpátky a jediiná výhoda vlaku je cena pro studenty, čas je většinou krapet delší i přímým rychlíkem, musím se omezit na věci, které unesu a na nádraží musím autem
@@dominikhalasek6592 Ono eurofondy na diaľnice končia, pereto ich treba využiť, keď sa bude niečo podporovať z EU v nasledujúcich desaťročiach tak už primárne železničná doprava lebo je to nová schválená stratégia do 2050 zvyšovať podiel železničnej dopravy v osobnej a nákladnej doprave
Protože ČR nemá dokončenou základní síť dálnic a silnic (některé jedničky se zdají být jedničky jen na papíře) a taky protože na koleje nedostaneme nikdy všechny přepravy, ať už jde o zboží a nebo lidi. A to z mnoha důvodů, třeba nedostupnost cíle po dráze, počet přestupů, u nákladní dopravy třeba hmotnost, která může být příliš malá pro vlak, opět nedostupnost cíle po dráze, časová nespolehlivost, která je problém pro just-in-time ekonomiku, nebo ad-hoc povaha přeprav. Pokud jste výrobcem nábytku, jen těžko budete zákazníky, jejichž objednávka je třeba deset postelí a dvacet nočních stolků a kteří jsou rozházení po republice, zásobovat vlakem. Také vezměte prosím do úvahy jak se dráhy v Evropě svázaly v minulosti předpisy a nechtějí je měnit, takže i to co by mohlo jet po kolejích kolikrát skončí na silnici protože to mezi státy v podstatě neprovezete, nebo to pojede zbytečně oklikou atd.
@ Bydlel jsem dost dlouho u dálnice, pak u výpadovky z města. Proti tomu je bydlení u železničního koridoru božský ráj. Jinak jsem pracující, nebydlím na nádraží, takže když jedu vlakem, musím jet MHD. Jezdím po celé republice každý týden. Vlakem se dostanu hezky do centra většiny měst v ČR, nemusím řešit kolony, parkování. Tím, že nemám auto, jsem ušetřil spousty peněz, času i nervů.
@ I hloupému je jasné, že vlakem nebudete zavážet pekaře či řezníka nebo květinářství jak extrémisti často s oblibou navrhují. Zatímco obchodní centra, sklady e-shopů, mrazírny by se vlakem zavážet dala, bohužel díky nechuti a společnosti, pro kterou je automobilismus posvátné dogma, to neděláme. Automobilismus je tak rozšířený jen proto, že se pořád staví nové silnice. Kdyby se místo toho stavěly koleje, dostaneme se i do míst, kde koleje dosud nevedly. To ví i dítě na základní škole.
Mě by zajímalo, jestli je možné provozovat dieselelektrické lokomotivy v kombinaci s bateriovým vozem zařazeným za lokomotivu a zdali by tam fungovala rekuperace. Dle mých propočtů by váha LFP baterií na 2-3 h provoz osobního vlaku mohla být okolo 30 t, což není tak moc v kontextu toho, kolik váží samotná lokomotiva. Bylo by tím možno retrofitovat všechny ty brejlovce apod?
Jé tady se sešlo fanoušků baterií. 1. Bez emisí... A z čeho to jako nabíjíte ? Asi z Chvaletic. 😅 2. Bez přestupů? Nikdo nebude vypravovat vlak např. Praha - Horní - Dolní. Přestupovat se bude dál. 3. Dojezd 80 Km ? Chtěl bych ho vidět v Jeseníkách nebo do Železné Rudy. Tam to z Klatov nedojede. Brejlovec je krásný když jede do Železné Rudy. Je ho v údolí krásně slyšet.
1) Jasne rikaji "bez lokalnich emisi", takze ano, elektrina muze byt z Chvaletic, ale neudusite se vedle na neutral pusteneho vlaku (napr. Roztoky) 2) Bez prestupu vynucenych zmenou typu trate, nikdo neceka, ze diky baterii pojede vlak Praha - Teplice n. Metuji 3) Tam kam to nedojede jednou dojede vlak s vyssim dojezdem, zatim se muze zacit nahrazovat za odporne diesely kde to jen pujde :) Chce to vic poslouchat Pavliku a min byt zaujaty skeptik petrolhead :) P.S.: a to mam Brejlovce rad, ale pokrok je pokrok
Třeba z trolejí? A ta el. do teolejí jde stejně tak jako tak.. 🤷♂️, navíc to rekuperuje.., navíc pokud to není lokální emise ale koncentrovaná v jedné elektrárně, lépe můžete řešit její provoz, ekonomiku, efektivitu, brejlovec je sice krásný, ale stejně jako spousta jiných lokomotiv je 50let starý a je otázka zda nejsou místa kde by byly nahraditelní
I ten nejšpinavější benzínový pójezd, tedy vlak, a proč ne rovnou z ruska, je ekologičtější, než nejmodernější elektroauto. Samozřejmě v přepočtu na sedadlo. A důvod? Valivý odpor pneumatiky na silnici je cca 30 krát větší, než u železničního kola na kolejnici. To je prostě fyzika. PS, ten malý dojezd 80 km je dán nejspíš malým množstvím baterek na střeše vlaku, protože si tam s nimi prostě vystačí na této kontrétní trati. Vlak je tak nenáročný na spotřebu energie, že by teoreticky mohli cestující přinést v tašce řekněme 5 kg baterku, zapojit ji a jet na to místo jízdenky:-)
Srovnáváte nesrovnatelné. Na trase Bečov n.Teplou - Rakovník urazí motorák řady 810 za 2h 45 min (!!!) 88 km. Při ideální spotřebě 30 l/100 km by spálil 26,4 l, ALE ještě je nutno připočíst kolik nafty spálí ve stanicích a při častých rozjezdech, takže to bude minimálně 30 l = cca 300 kWh. I kdyby byl vlak našlapaný až po střechu a vezl 50 cestujících (včetně řidiče a průvodčího), bude to 6 kWh/cestujícího. Tesla M3 ujede stejnou trasu za 1 h 5 min (tedy za méně než polovinu času) a spotřebuje 11 kWh. Při 5 cestujících to bude 2,2 kWh/cestujícího. Naftové motoráky rozhodně nejsou ekologičtější už z principu věci: naftu vždy MUSÍTE spálit, abyste ji použil k pohonu. Vzniknou vám spaliny a o jejich ekologičnosti se můžete přesvědčit na vlastní plíce, když se jich nadýcháte. Elektrické vozy (včetně vlaků apod.) MŮŽETE napájet z OZE a žádné spaliny neprodukují. Jinak samozřejmě souhlasím, že vlak je energeticky účinější. Tedy teoreticky - pokud jím necestuje zdarma jedna babička s psíkem. Ještě účinější (zase teoreticky) by ale byla jízda na kole, nebo chůze. To je prostě fyzika.
Hmm tak určitě. U nás na Kladně se modernizuje trať Kladno Praha. Má se elektrifikovat. Tj kilometry kabeláže (trolejí) po trase. Na otázku proč nenasadi bateriové vlaky které by tu vzdálenost zvládli na jedni nabití i třikrát byla odpověď... Protože by nestihali konečné stanice dobíjet a musela by se posílit trafostanice nebo něco v tom smyslu na konečné . No pak mi to celé sakra postrádá smysl. Zrovna tady kde by se to celé mohlo realizovat to nejde protože vlak na baterky žere víc než na trolejí. Tak že se nasadí tam kde jsou už troleje na celé trase? Kocourkov
Mezi Prahou a Kladnem (S5 a R45) se snad počítá s novými velkými elektrickými jednotkami EMU400, ne malými Pantery. Kde by měly jezdit bateriové Pantery, kde jsou troleje na celé trase?
@firstlast1932 to já nevím kde. Já mluvím o tom že na této trase by tyto bateriové vlaky byli skvělá volba a ne stavět troluj od masaryčky až na Kladno Ostrovec. Je to stále příměstský vlak na 30 km trasy není potřeba nějaké mega vlaky. Ale bylo mi odpovězeno že by se na Kladno Ostrovec musela posílit trafostanice na dobíjení bateriového vlaku a tak je prý lepší psotaclvit trolej po celé trase . A tady mi právě zůstává rozum stát
tyhle vlaky na baterie jsou vhodné pro západní evropu a pro nás, kde máme tropická vedra v létě sotva těch 25 - 28 stupňů ale chci vás vidět na balkéně, kde je v létě na denním pořádku teplota 40 - 45 stupňů.
ZROVNA si Pardubický kraj nakoupil motorové RegioSharky, aby nahradil RegioSpidery na reionálních linkách. Takový bateriový vlak by se obzvlášť hodil třeba na trase na Poličku, kde je prostě moc nepřizpůsobivý terén na elektrifikaci, ale to asi ještě dalších pár let potrvá...
Prima, že může jezdit i bez trolejí na elektřinu. Co byste však řekli tomuhle zdroji ( viz m.ua-cam.com/video/SNJ_PIBWDxY/v-deo.html&pp=ygUORnJlZWdlbmVyw6F0b3I%3D ) ?
Obrovskej průser. A co že to tam blekotal o nulových emisí ??? Nějak synek zapoměl, že celý ten bateriový cirkus jsou enviromentální jatka a poprava přírody. Ale to se do současného narativu nehodí, nicht wahr herr Kohn...
Jo, to je ta známá už ohraná písnička o tom, že výroba baterií je neekologická. Můžete nám tady vysvětlit ony enviromentální jatka? vy jste prostě ňouma co naskočil na hoaxy dieseloveho lobby... Nic víc. Ano baterie nevyrostou na rozkvetlé louce, ale taky nejsou takova jatka jak tady něktří popisují a je zajímavé že to vytrubují jen to co maji finanční zájmy v ropě :-D O to víc je ten komentář zcestný, když to napíšete pod videem, kde se zmiňují LTO baterie a ne nějaké staré opravdu neekologické baterie. Akorát jste tím dokázal, že se jen táhnete ve vleku špatných a zaujatých informací. udělejte světu laskavot a běžte se projít ne kolem benzinky a nabíjecí stanice, ale kolem rafinerie a těžebních věží a pak kolem výrobny baterií a třeba do místa těžby lithia. Těžba může být jak extremně neekologictá, tak v podstatě bezemisní a odtržená od okolí. Skutečný stav je někde uprostřed, ale určití lidi zmiňují jen ty metody z číny, které jsou ze všech nejvíce neekologické ale i ty jsou menším zásahem do ekosystému, než těžba a rafinace. A v takové Argentině, která je jedním z největších producentů lithia se těží jen odpařováním vody. Což je opravdu strašný ekologicky armagedon :-D Ale když už jsme u baterií, tak po světe máme plné skládky olova a kyseliny sýrové z autobaterií ze spalovacích motorů a pak tu někdo bude mluvit o neekologii moderních baterií. :-D Ciste ekologicka vyroba neexistuje už prakticky ničeho kromě eko potravin, ale chce si to alespoň sednout a ty data opravdu projít a srovnávat a nepřečíst si jeden dva články s jasným biasem a pak to tupě šířit. Bohužel jsou i vědecké studie, které jsou vydané a tváří se strašně objektivně. Problém ale je, že existují vědecké časopisy, které publikují to co je opravdu ověřeno a pak i ty, kteří publikují za úplatu. Lidi co se této problematice věnují se kromě článku samotného podívají i na to, kde a kým byl publikován.. Což různí rádobi ekologie z přesvědčení nedělají a pak papouškují, že existuje pár studií, které říkají to a to a přitom v těch studiích je třetina informací špatně, třetina tam chybí a věřit se da jen té poslední třetině. Některé pořád ještě papouškují energetický mix co tu máme, že tu elektriku stejně táhnou uhelky. To je sice pravda, ale už zapomenou napsat, že vývoj nějaké technologie, nebo v tomto případě nakup lokomotivy, není akt na ten den, kdy je energeticky mix jaký je. Ale je to investice na dalších 30 - 50 let třeba, kdy ten mix bude úplně jiný a uhelky budou mít jen jednotky %. A konkrétně u vlaku jsou baterie geniální řešení, protože vlak při brzdění bude rekuperovat energie zpet a ty náklady na provoz budou výrazně nižší než provoz na trolejích, nebo na dieselový pohon.
Ano vlak má nulové emise. Pochopí to i malé dítě. Vy asi myslíte uhlíkovou stopu. Ta tu je tak jako u každé věci co člověk dělá. Díky nájezdu km a po konci životnosti následné recyklaci je stopa vlaku akceptovatelná a udržitelná. To jsou fakta a vy fosilní idioti si klidně můžete trhnout ploutví
@@M_______B Súhlasím, až na to, že trolejový pohon je drahší. Áno, počiatočné investície sú vyššie, ale samotný vlak je energeticky efektívnejší, keďže nemusí ťahať ťažké baterky, a zároveň odpadajú nabíjacie straty. Dokým sa ale mnohé trate neelektrifikujú, tak je to podľa mňa stále skvelé riešenie. Podobné vlaky by som si vedel predstaviť napríklad na trati Vrútky - Zvolen, kde medzi Martinom a Banskou Bystricou chýba elektrifikácia.
Mluvil o nulových lokálních emisích, tedy kolem míst, kterými projíždí emise nevznikají, narozdíl od dieslu, ikdyž podle nové normy pro auta by se dalo tvrdit, že vznikají emise z brzd vlaku
@@thelloydersvk5068 FYI. Uroven elektrifikace v CR nedosahuje ani 35%. A velky problem je dvoji napajeci soustava - prechod na jednotnou mel byt rozhodnut uz ke konci 80 let a ne az v roce 2016. I do Prahy zasahuji trate bez elektrifikace a kde musi jezdit diesely. Napr. Trat na Kladno.
Tohle je skutečný produkt 21 století na který můžeme bejt pyšný. A co víc. Jestli něco dokáže zachránit lokální tratě, tak tohle plnohodnotné vozidlo, jež se pořídí primárně na hlavní trat', a těch pár výkonu na lokálku zvládne bez přestupů. Win, Win
presne
Naopak - mrhání prostředky, nic víc. Naštěstí nebude velký problém vozidla zpětně upravit na řady 640/650.
@@8000SAC Načo by to niekto robil LTO batérie majú životnosť až 45000 cyklov a pre 80% kapacitu 20 000 oproti nejakych 2000 pri LFP napríklad. Výrazne vyšší komfort pre cestujúcich a čistejší vzduch pre obyvateľov v okolí trate za nie také veľké premium.
@@samuelgomola9097
Načo? Tenhle experiment skončí, postaví se trolej a kontejnery ze střechy demontují.
Akumulátorový pohon nemá u těžkých vozidel významný přínos. A to platí i pro kolejovou dopravu, kde jsou nízké valivé odpory.
@@8000SAC No a viete koľko je regionálnych tratí bez elektrifíkácie ústiacich na elektrifikované koridory? SŽ má v správe 9377 km z toho 3 217 km je elektiorfikovaných, nie ani za 20 rokov nebudú tieto vlaky zbytočné a výrazne pomôžu regionálnej doprave prilákať cestuúcich z ciest do vlakov. Ťažko na omnoho efektívnejší vlak dostanete ludí keď cesta trvá vlakom s prestupom hodinu a autom 30 minút s kolónami ale keď sa to scvrkne vlakom ma podobný čas tak už to zváži omnoho viac ludí, cenovo je to zaujímavé. V mojom regióne len prechod z klasických súprav na klasické Pantery s hodinovým celodenným taktom, v špičke 30 minút, spôsoboil že vlakom cestuje omnoho viac ľudí ako kedykoľvek predtým. Ja by som tomu šasncu dal, samozrejme čas ukáže nakoľko to má zmysel no ako medzikrok na tých 20 rokov je to výborná vec a fakt nikto mená nádej že o 20 rokov budú všetky trate elektrifikové...
Jeli jsme s tím cíleně Studénka - Kopřivnice a zpět. Kromě toho, že je to mimořádně pohodlný a tichý vlak, bizarní moment nastává, kdy zmizí troleje a vlak akceleruje dál a to bezešvě. Cestující vůbec netuší, že byl přepnut na baterii. Pokecal jsem s průvodčí ohledně dojezdu, prý 80km to dá bezpečně na baterii. Pohonná jednotka však někdy zazlobí, a občas se jim stalo, že se nechtěla rozjet ze stanice. Nicméně je to úžasný stroj, konec rachtajících a smradlavých dieselů na nádražích. Svezení doporučuji, v Kopřivnici je co dělat (muzea Tatry).
Onen "bizarní moment" je jen velmi drahá psedoekologická scénka. Správné řešení = napájení z trolejového vedení.
@@semtamneco No to je kalsika pri panteroch aj klasických, už sa mi to stalo na nich dva krát, proste umrie a musí ho strojvedúci reštartovať.
Pro všechny potenciální hatery-zkuste si zjistit, kolik žere nový motorek podobné kapacity s normou Euro 6. Za mě skvělý počin a obrovský krok k udržitelné železnici! A ještě je to české a ta kvalita oproti polské Pese je velmi vidět.
Hlavne je to obrovský krok v komforte!
Zvláštní je, že původní PESY ř. 844 jsou úplně jiné, nežli ty nové 847. Vyměnili celou projekční kanclaj? Mě se tedy více zamlouvá ZSSK 861, ale subjektivní dojmy cestujícího to jsou. Co je však opět na "přeshubu" je tahle hraná píár informace, všechno zcela jináč, nežli krapet technicky. Vím že pravicující čecháčci hloupnou nakvadrát, ale že by všichni zasluhovali tak dětinsky kolektivně primitivní informace je výsměšné (výměšné;-) Kapacita baterií? Kolik vlak spotřebuje na 100 km v zastávkovém režimu včetně klímy, topení, zkrátka v různých režimech?? Dojezd je udáván v jakém režimu?? Stoupání?? Kolik rekuperace, spádu? Jaký vliv na dojezd mají oblouky? Na kolik % se baterie nabíjí/vybíjí? Jaké mají napětí? V osmdesátkách k řadám 69e, 71e bylo takových informací přehršel! Zkuste natočit něco jiného, nežli toto pro děti z MŠ (a liberálky) a možná vás začnu brát konečně drobet vážně.
Bohužel, žádný krok k čemukoliv lepšímu tohle není. Nesmyslná investice tlačená hloupou politikou, nic víc.
Započítal jsi i ten celej proces výroby těhle rádoby skvělejch baterií?
@_GhostMiner Ono nastane break even aj pri enegetickom mixxe kde je veľký podiel uhlia pri autách to je cca 2-4 roky a tieto batérie sú síce horšie na energetickú hustotu ako "klasické" Li-Ion (LFP, LMO a NMC) chémie (preto sa nepoužívajú zatiaľ v autách su ťažšie a mali by menší dojazd) ale majú zásadne vyššiu zivotnosť, až 45 000 cyklov oproti 2000-3000 pri napriklad LFP Li-Ion teda. No v prvom rade redukujú sa skoro na nulu prachové emisie (ostáva iba brzdový prach) a emisie NOx plus smrad a hluk. Pre obyvateľov pri neelektrifikovaných tratiach to je výrazne polepšenie keď väčšina dopravy sú dieselové osobné jednotky v súčasnosti.
Krásná práce, krásné video. 👍🏼
Mimo pochváleni jednotky musím pochválit produkci 👏 kvalitní video, velmi příjemný projev, jen tak dál 🎉
Tak honem s nimi na trate! Uz se tesim!
Už jezdí...
by mě zajímalo kolik stojí normální souprava a kolik stojí tahle souprava… ??? Trolej je jenom kus drátu, Kolik může stát 10 kilometrů troleje?
Ono na dráze nejde jen o kus drátu, musí k tomu být uzpůsobeno i okolí tratě - vybudovat sloupy ( na ně musí být prostor do stran i do výšky, zároveň se musí upravit okolní porosty, stromy), ten "drát" musí být odněkud napájen, tudíž s tím souvisí i vybudování napájecí stanice (nelze ten "drát" připojit k vedení vysokého napětí, kde je úplně jiné napětí), napájecí stanice zajišťují také stálost napětí, neb když se vlak rozjíždí, nějaké to napětí "žere", a popravdě, alespoň na stejnosměrné síti u nás už je to zatížení dost na hraně (také proto se plánuje přepnutí zbytku republiky na střídavinu, která má úplně jiné technické požadavky než stejnosměr).
Takže ano, pár metrů troleje nevyjde tolik, co nová jednotka, ale to všechno okolo, co se pro elektrifikaci musí udělat, je už poměrně solidní částka hodná několika takových jednotek.
Škodovka poslední dobou válí, nezaostává oproti ostatním. Jen mi tam vadi to logo České dráhy 😀 Jak ke znám, tak to jen poserou 😢
Škodovka kdysi vyráběla lokomotivy. Pak přišel jeden politický tajtrlík a zlikvidoval jejich výrobu. Zůstaly tramvaje a tyhle soupravy...
Krásné video, takhle má vypadat dobrá reklama a produkt vypadá taky skvěle. Trochu u těch přestupů bych se zamyslel stále na ten dojezd 80km na baterii, protože stále se zřejmě někde bude muset přestupovat na vlaky které vedou někam dál, ale jako regionální vlak naprosto výborný.
Však RegioPanter jsou regionální vlaky a 40 km není na lokální tratě nijak málo - traťové rychlosti jsou často celkem nízké a k tomu hodně zastávek. Na delší neelektrizované tratě mají třeba ČD nové 847 s podobnou kapacitou. Ale snad se SŽ trochu probere a diesely budou postupně moci mizet.
80 km bohatě stačí.
@@firstlast1932 Mizet budou ty baterky, časem...
@ Že by přišla renezance šukafonů?
@@firstlast1932
Pohon spalovacími motory nelze nikdy nahradit v plném rozsahu, už vůbec ne u nezávislé trakce. Takže motorové vláčky zde budou stále.
to bych ani necekal ze tam daj rovnou LTO baterky, tedy dnes asi to nejmodernejsi co se v bateriich da poridit pro tento typ aplykace
Všechno super! Jen mě pobavil fakt že ve vlaku jsou klasické USB-A sloty i když mají mít všechna zařízení prodávaná v EU od roku 2025 USB-C povinně :D
Co to s tím má společného. Povinný USB-C je jen na straně telefonu. Většina kabelů má na druhém konci běžný USB konektor.
@@MartinProavis To už právě není úplně pravda.. Nabíjím doma asi 6 zařízení a z toho má polovina USB-C na obou stranách.. Dnes už se nabíjecí adaptéry s víc USB-A porty shání těžce. Třeba iPhone má taky C na C.
Jo, fakt nejdůležitější věc, typy USB...
:O))
@ Tak v dnešní době bych řekl, že to celkem důležitá věc je. Já jsem to teda ještě nevyužil, ale vím o dost lidech co ano a taky už si stěžovali na zastarelé USB-A porty.
Je to sice drobnost, kterou vyřeší správný kabel nebo malá redukce, ale u nových vlaků je to trochu nešťastné, mohli by minimálně začít dělat 1x 230, 1x USB-A a 1x USB-C.
Hezký ❤
Bůh žehnej ČESKU!
je to super, ale proč ty vlaky jsou tak poruchové? proč to nevydrží kola apod? kde se stala chyba soudruzi :D
Kola? Odkud je taková informace...?
@@8000SAC od známého od drah.
@@SpyrusCZ01 Zřejmě jde o nutnost častého přesoustružení kol, což dřív nebylo. Asi kvůli citlivým skluzovým ochranám.
Jsme prostě národ inženýrů💯
Lokomotivku jsme si nechali zlikvidovat vypěstovaným politickým tajtrlíkem a tady se někdo snaží ukázat pseudopokrok. Nic víc v tom není.
Pro mne je vzhled regiopanteru srdcovka už od doby co jsem je poprvé potkal v Pardubicích.
Z hlediska technologie by mě laicky zajímalo následující: Jak je stabilní výrobní a recyklační řetězec baterie?
Je technologie nahraditelná do budoucna modernějšími bateriemi jako například grafenové?
Dá se podobný vlak vyrobit i jako hybrid, nebo se tomu škoda vyhýbá kvůli emisím?
Dá se takový vlak nasadit i jako rychlíkový, aby se tím u méně frekventovaných tratí eliminovala rizika výpadků napájení?
Akumulátorový pohon nemá v této kategorii perspektivu. To platí bez ohledu na použité materiály.
Rizika výpadků napájení nemá smysl řešit. Navíc je jeisté, že i nezávislá trakce bude vždy zapotřebí a pro ní je efektivní pouze spalovací motor.
Podobný vlak se jako hybrid vyrobit dá, třeba Stadler FLIRT se vyrábí v různých kombinacích pohonu. Škoda asi šlo hlavně o jednoduchost - místo nějakých dieselových složitostí prostě na Pantera přidali baterie a mají bateriového Pantera - provoz mimo dráty a žádné lokální emise.
Vozit baterie (nebo třeba diesel) jen pro případ nějaké mimořádnosti se asi dopravcům nevyplatí.
Dobré prezentační video 👍👍👍na UA-cam a velká pochvala škoda group REGIO PANTER
🚈 Škoda group 👍👍👍top vlak 🚈 na baterie 🔋 🚈
Jen
Tak
Dál 👍 škoda group 🚈
Dál se mi moc líbí že do vlaku 🚈 má přístup vozíčkář a👍 🚈🧑🦽kolo🚲
Vlak 🚈 má i👍WiFi to je nejlepší ve vlaku
Těším se na další video prosím pokračovaní videa na youtube vlaku škoda group REGIO PANTER
Přeji hodně štěstí 🍀ve vlaku a přeji vám hodně spokojeních cestujicí ve vlaku
Vlak na baterky jsem mel uz jako malej kluk. 😂
Krása❤
Mě by zajímalo, jestli je možné do vlaku implementovat rekuperaci a případně, jestli už ji tyto bateriové vlaky mají. Dávalo by to smysl využít i tuto kinetickou energii :) .
Podle mého tam je. Ve videu zazněl udaj dojezdu 80 km a to se mi s těmi baterkami moc nezdá.. Podle mého ten dojezd už má v sobě započítané průběžné dobíjení při rekuperaci..
Má to rekuperaci do baterií...
@@M_______BJe to teoretický dojezd při ustálené rychlosti. Bez rozjezdů a elektrodynamického brzdění...
Prakticky je to 60 - 90 km, podle profilu trati.
Má. Na trati, kde momentálně jezdí dojedou do Veřovic s cca 50% baterky a při cestě zpět, která je po většinu z kopce prý dobijí 60%. To jsou data z prvního měsíce provozu.
@krystofzatecka3932 Malá oprava formulace, někdo by to nemusel pochopit. Nedobijí 60% z celé kapacity baterie, ale zvedne se stav nabití z 50% na 60%, takže dobije 10% celkové kapacity. Jinak mezi svátky jsem si udělal výlet a osobně vyzkoušel. Kdo byste chtěli technické detaily, tak si sežeňte časopis Dráha, číslo11/2024, je tam pěkný článek o této jednotce.
Škoda má Vetchého,
Škoda má Hejlíka.
Fajne! Chtělo by to nějakej souboj!
Chválím produkci, pěkně udělané.
Vlak zajímavý, snad bude žít. Jen ty sedačky jsou hrozný.
joooo a ten zvuk vlaku je hroznej:( :D
5:42 teď je to nejčastěji na rozhraní krajů, kde vlaky končí z důvodu objednavatele a musí se přesednout na vlak jiného kraje.
To bych netvrdil, většina krajů spolu spolupracuje a spoje pokračují na smlouvu druhého objednatele. Nebo mají společnou smlouvu, viz DÚK vs IDOL.
Moravský Karlov - Štíty? Chornice? Křinec - Městec Králové? Slaný - Louny? Dolní Bousov - Kopidlno? Libuň - Lomnice nad Popelkou? JHMD kauza Vysočina? etc ...
To samé DUK a PID, také vlaky nekončí na hranici kraje
jo a potom takový osobák končí v Letovicích.... nebo další jede Do Zábřeha... Nebo takový Štíty, vlak dojede maximálně do Moravského Karlova :D Dohoda není pravidlo a není to všude
@@VojtikJ to je bohužel asi pravda. Někde ty dohody nebo snahy o ně nejsou. Středočeský, Ústecký a Liberecký kraje můžou být výjimky, zde fungují dohody. .....
Pro algoritmus
Není lepší eletrifikovat?
Některé místní tratě se elektrifikovat nevyplatí.
@@MartinProavis Z jakých třeba důvodů?
@matejkotala3262Tak to se zeptej Českých drah. To jsou totiž jejich slova...
Třeba Kladno Praha? Prý je lepší elektrifikovat. Zvláštní a zrovna tady by se hodili ale prý nikdo nehodlá posilovat na konečné trafostanice. Pak mi celý ten Maxi TT vláček postrádá smysl@@MartinProavis
Je a taky se elektrifikovat bude. Tyhle výstřelky zmizí.
Není lepší elektrifikovat trasy ?
Některé tratě se elektrizovat ekonomicky nevyplatí. I tam kde se s dráty počítá, to není často až tak jednoduché - elektrizace tratí dělá stát, který na to moc nespěchá a jeho termíny jsou spíš orientační, zatímco regionální vlaky si objednávají kraje.
@@firstlast1932 Ano, kraje - další politický nesmysl, který je třeba odbourat.
@@8000SAC Posílení pragocentrismu? No vlastně proč ne?
@@firstlast1932
Krajům a v některých případech i obcím je třeba odebrat pravomoce.
Kraj nemá co vlastnit dopravní prostředky, má pouze zadávat požadavky. Konkrétně u řady 650 tohle vlastnictví nadělalo mnoho škod.
@ Povídejte, který kraj vlastní řadu 650 a komu to způsobuje škody.
bomba!!!
Kde je jidlo? PANEBOZE!!! Pan Hejlik a bez jidla! Ale vzdyt to nejde, jidlo je VSECHNO!!!!!
Zajímala by mě kapacita baterie, 80 km se mi zdá docela málo. Jak dlouho se nabíjí ? Možná jsem to jen přeslechl. Díky. O.
80 km je hodnota, která půjde stále dolů. Ve finále se postaví trolej.
80 km na ty tratě kde se bude používat, je více než dost.
Nabití trvá cca 30 minut.
@@8000SACNemusí. Nebo alespoň nemusí tak rapidně jako u EV. Díky nátuře provozu a z větší části propojení vlaku se sítí se dá cyklus baterie optimalizovat tak, aby její degradace byla skutečně minimální. Vlak má dost času se v zimě předehřát a připravit, to občas u klasických aut třeba vůbec není. To pak při studených nabíjecích cyklech opravdu hodně negativně ovlivňuje celkovou životnost. Pokud se baterie navíc chytře nabuferují může hodnota 80 km při stálém provozu vydržet až 10 - 12 let. Z pohledu provozu elektromobility je vlak jednoznačně nejrozumnější a za mě jedinou opravdu racionální volbou pro akumulátorový pohon. Na rozdíl od aut zde máme logistiku více méně už vyřešenou, dají se cykly baterie daleko lépe predikovat.
Super práce a moc pěkný video👌👍
Jsou tiché
Jako řešení toho že na trati je část neelektrifikovaná je akumulátorový vlak super ale (a to je spíš zodpovědnost spravy železnic) bylo by lepší elektrifikovat všechny tratě protože tam není potřeba baterie tak by vlak byl lehčí a měl menší potřebu energie.
Nebyly by ztráty z nabíjení a nejsou na to potřeba vzácné kovy a taky nehrozí vplanutí baterie.
A samozřejmě vlak bude o tu baterii levnější.
Jistě investice do elektrifikace tratí by nebyla malá ale dlouhodobě je to podle mě lepší řešení.
Ne všude je prostorově elektrifikace možná, jednokolejky v lesích (úprava okolních porostů), staré tunely (výškově tam není kam tu trolej narvat, aby byla funkční a bezpečná) plus vybudování napájecích stanic je taky složitá záležitost, plus drahá
Zatím jsem neměl možnost vyzkoušet jelikož vlakem jezdím jen dálkové spoje, ale vypadá to fakt hodně dobře.
Těším se třeba na Bateriový CityElefant :D
Jak by to fungovalo? V jednom z vozů by bylo pro cestující jen spodní patro a v horním by byly baterie?
@@firstlast1932 Ne... Však ty baterky nejsou tak velké když se Panterovi vejdou normálně na střechu. Tak takové krávě jako Elefantu by se to vešlo kdekoliv a celé patro by to určitě nezasralo.
@@StudioSamkoo U menších Panterů je místo právě na střeše, ale přijde mi, že v Elefantu by bylo těžší hledat volné místo. Zároveň by potřeboval těch baterek víc.
Ale je to spíš sranda úvaha, stejně taková kráva jako Elefant nebude v Česku jezdit nikam mimo dráty.
@@StudioSamkoo ano, panteru se to vejde na střechu, proto že nemá patro. Elefant má patro a jeho střecha je kousek pod TV :D Vždyť i sběrač je "utopen" do střechy.
Ještě že jsem z Moravskoslezského kraje 💪🔥
:o
Super
Rozhodně výborné technické řešení. Rovněž zmínka o bateriových lokomotivách - proč nemáme více bateriových hnacích vozidel?
Tak pokud vím, ty malé akumulátorové lokomotivy jsou skvělé na posuny třeba v depu. Ale vyloženě bateriové hnací vozidlo pro traťové výkony si nejsem jist, kde by našlo uplatnění. Nákladní vlaky na baterie by určitě jezdit nemohly, jedině že by to byl nějaký hybrid a nabíjel baterie rekuperací, ale to by asi dávalo smysl jen na nějaké trati, kde by vlaky jezdily naložené z kopce a prázdné zpět nahoru. Já si myslím, že tyhle elektrické/bateriové osobní jednotky a malé posunovačky jsou asi to nejlepší, co by s bateriemi šlo na železnici pohánět.
Protože jsi nedával pozor ve škole
Máme bateriové postrky.
Budoucnost bude stejná jak u jednotek, el. lokomotiva se sběračem, a k tomu baterie
@@jakubhunal1849
Určitě nebude.
ak by skoda zacala vyrabat aj bateriove pantery aj s 3 alebo 4 clankami potom by to bola zaujmava alternativa voci dieselovym jednotkam.s 2 clankami je prepravna kapacita znacne limitovana.
Dvoučlánek je to hlavně proto, protože tohle má především nahradit šukafony a Regionovy na lokálkách.
ua-cam.com/users/shortsbtuLOrbZ8XI?si=Gs6Z2qKanOsKJheH
Železničáři jsou s bateriemi zvyklí pracoval (jak ostatně moderátor zmiňuje) už skoro sto let a mají své zkušenosti a konkrétní představu, co to je výkon, energie, hmotnost, setrvačnost Tak předpokládám, že by mohli být imunní proti různým "vizionářským" představám, že za pár let někdo vynalezne kouzelnou baterii, která bude vážit sto kilo, nabije se za pět minut a ujede na ní tisíc km, a použili osvědčené, léty prověřené a funkční technologie. Ve vlaku je místa relativně dost, na nějaký kilo se tak nekouká, tak není nutné za každou cenu honit nejlepší poměr energie/objem/hmotnost. Věřím, že to bude funkční a efektivní, takže gratulace a díky, tohle jsou věci, které OPRAVDU pomáhají zlepšit životní prostředí.
Tento rozšířený experiment vyšumí a baterky půjdou pryč. Efektivní je trolej a diesel. Tyhle 690 byly protlačeny politicky a až tyhle tlaky skončí, přestaví se zpět na 640/650.
Já nevím, nejsem železničář, ale všude se trolej stavět nevyplatí, a aby to pár desítek kilometrů překonalo bez ní, je snad baterka dobrá. Mám pocit, že už za socíku jezdily nějaký posunovače na baterie. Byly to myslím Ni-Fe baterie, normálně se dala rozebrat, vyměnit elektrolyt, možná i elektrody. Železnice není elektroauto, kde začali před dvaceti lety od nuly a používali baterky do notebooků
@@aleszika4315 NiFe ve vagonu za mašinou, u loko 210 pro posun mimo trolej na manipulačních vlacích. Bylo v 90. letech.
Tak je to ok ,a kolik že budou stát jizdenky? Mám pocit, že už teď vlaky na sebe bez dotací nevydělalají..🤔
Ano, bez dotací by nevydělaly - nějaký zločinec si to politicky protlačil, že se oddělí nákladní doprava.
blbá amatérská otázka,
nezvyšuje to příliš těžiště vlaku - dávat to na střechu
Vždyť pod vlakem je furt spousta místa. Nad kolejema stejně nic být nemůže než vlak, tak proč vlak nemůže začínat hned nad kolejema? i tak by se zachovala nízkopodlažnost
Určitě tě to má spousta důvodů a věřím ž vědí co dělají.. ale napadá mne: lepsi rozložení el. vedení, nemusí vést od zhora dolu a zpátky atd.., a třeba taky chlazení
Servisní a konstrukční důvody.
Dole místo není.
super
Jako technický počin zajímavé, dobré je, že je to česká výroba. Nezachitil jsem, zda umí i rekuperační brzdění. Zajímavější však bude životaschopnost bez pokřiveného dotačního EU fanatismu. Také by mě zajímala návratnost bateriové technologie, zda se vůbec o nějaké bude možno bavit.
Rekuperovat to umí stejně jako 640/650. Baterky jsou politicky tlačený nesmysl, časem vyšumí.
@@robertkretschmer6229 Je to panter vie brzdiť rekuperačne ako štandarne EMU a bude prednostne rekuperovať. LTO články sú ideálne na rekuperáciu, dovoľujú nabíjanie veľmi rýchlo, rýchlejšie ako NMC či LFP používané v automotive pre vyššiu energetickú hustotu na kilogram a objem, Tieto LTO majú menšiu energeticku hustotu no dlhú životnosti a dovoľujú vyššie nabíjacie prúdy, pokiaľ viem teno panter sa dobije za 15 minút naplno.
@@samuelgomola9097
Co znamená "bude prednostne rekuperovať"...???
Super!
už jsem viděl na živo.. hezká mašinka
Paráda, teď ještě ty lokomotivy a vlastní kastle na e-busy
Třeba ještě lokomotivy budou, myslím že nás v to doufá více
@@jakubhunal1849Tak zrovna lokomotivy už asi fakt nebudou...
Vlastní kastle na trolejbusy, se Škodovce nevyplatí vyrábět...
@@jakubhunal1849
Nebudou. Poděkuj tomu ubrebtanýmu dramatikovi...
Ano, elektrické vlaky zajistí čistý vzduch okolo trati. Škoda jen, že celková koncepce ČR se ubírá spíše cestou obřích dálnic plných spalováků. Tudíž kapka v moři. MD podporuje spíše výstavbu hlučných smrdutých dálnic než tichých ekologických železnic.
kdybyste bydlel u železnice, tak byste neřekl, že vlaky jsou tiché, už jenom ze zvuku brždění mí slézají chlupy, ostatně i na videu je rozjezd docela hlasitý, ale jinak souhlasím s názorem, že investice do železnic jsou potřeba, především tedy VRT jako alternativa dálnic, jezdím každý týden Ostrava-Brno a zpátky a jediiná výhoda vlaku je cena pro studenty, čas je většinou krapet delší i přímým rychlíkem, musím se omezit na věci, které unesu a na nádraží musím autem
@@dominikhalasek6592 Ono eurofondy na diaľnice končia, pereto ich treba využiť, keď sa bude niečo podporovať z EU v nasledujúcich desaťročiach tak už primárne železničná doprava lebo je to nová schválená stratégia do 2050 zvyšovať podiel železničnej dopravy v osobnej a nákladnej doprave
Protože ČR nemá dokončenou základní síť dálnic a silnic (některé jedničky se zdají být jedničky jen na papíře) a taky protože na koleje nedostaneme nikdy všechny přepravy, ať už jde o zboží a nebo lidi. A to z mnoha důvodů, třeba nedostupnost cíle po dráze, počet přestupů, u nákladní dopravy třeba hmotnost, která může být příliš malá pro vlak, opět nedostupnost cíle po dráze, časová nespolehlivost, která je problém pro just-in-time ekonomiku, nebo ad-hoc povaha přeprav. Pokud jste výrobcem nábytku, jen těžko budete zákazníky, jejichž objednávka je třeba deset postelí a dvacet nočních stolků a kteří jsou rozházení po republice, zásobovat vlakem.
Také vezměte prosím do úvahy jak se dráhy v Evropě svázaly v minulosti předpisy a nechtějí je měnit, takže i to co by mohlo jet po kolejích kolikrát skončí na silnici protože to mezi státy v podstatě neprovezete, nebo to pojede zbytečně oklikou atd.
@ Bydlel jsem dost dlouho u dálnice, pak u výpadovky z města. Proti tomu je bydlení u železničního koridoru božský ráj. Jinak jsem pracující, nebydlím na nádraží, takže když jedu vlakem, musím jet MHD. Jezdím po celé republice každý týden. Vlakem se dostanu hezky do centra většiny měst v ČR, nemusím řešit kolony, parkování. Tím, že nemám auto, jsem ušetřil spousty peněz, času i nervů.
@ I hloupému je jasné, že vlakem nebudete zavážet pekaře či řezníka nebo květinářství jak extrémisti často s oblibou navrhují. Zatímco obchodní centra, sklady e-shopů, mrazírny by se vlakem zavážet dala, bohužel díky nechuti a společnosti, pro kterou je automobilismus posvátné dogma, to neděláme. Automobilismus je tak rozšířený jen proto, že se pořád staví nové silnice. Kdyby se místo toho stavěly koleje, dostaneme se i do míst, kde koleje dosud nevedly. To ví i dítě na základní škole.
Mě by zajímalo, jestli je možné provozovat dieselelektrické lokomotivy v kombinaci s bateriovým vozem zařazeným za lokomotivu a zdali by tam fungovala rekuperace. Dle mých propočtů by váha LFP baterií na 2-3 h provoz osobního vlaku mohla být okolo 30 t, což není tak moc v kontextu toho, kolik váží samotná lokomotiva. Bylo by tím možno retrofitovat všechny ty brejlovce apod?
Používalo se to jednu dobu u posunovacích lokomotiv. Ale moc se to neosvědčilo...
@MartinProavis je zas třeba si říct, že dnešní bateriove moznosti jsou lepší než dříve
Nemá to přínos. Trolej nebo diesel, v tom je perspektiva.
Vlak bude bohužel opožděn o 180 minut z důvodu ztráty nabíječky...
Na jaký lince ho mužů potkat v Praze třeba
Na žádný.
Bateriové jezdí snad zatím jen S8 v Moravskoslezském kraji. V Praze se můžete svézt klasickým RegioPanterem třeba na lince S4.
Jé tady se sešlo fanoušků baterií.
1. Bez emisí... A z čeho to jako nabíjíte ? Asi z Chvaletic. 😅
2. Bez přestupů? Nikdo nebude vypravovat vlak např. Praha - Horní - Dolní. Přestupovat se bude dál.
3. Dojezd 80 Km ? Chtěl bych ho vidět v Jeseníkách nebo do Železné Rudy. Tam to z Klatov nedojede.
Brejlovec je krásný když jede do Železné Rudy. Je ho v údolí krásně slyšet.
1) Jasne rikaji "bez lokalnich emisi", takze ano, elektrina muze byt z Chvaletic, ale neudusite se vedle na neutral pusteneho vlaku (napr. Roztoky)
2) Bez prestupu vynucenych zmenou typu trate, nikdo neceka, ze diky baterii pojede vlak Praha - Teplice n. Metuji
3) Tam kam to nedojede jednou dojede vlak s vyssim dojezdem, zatim se muze zacit nahrazovat za odporne diesely kde to jen pujde :)
Chce to vic poslouchat Pavliku a min byt zaujaty skeptik petrolhead :)
P.S.: a to mam Brejlovce rad, ale pokrok je pokrok
On tam ke konci nekolikrat zminuje, ze to je bez LOKÁLNÍCH emisí
příště pozorněji poslouchat doporučuju, Pavle 🫶
@@map3033Nevím co znamená lokální emise. Emise buď produkuji a nebo ne. To že je produkuji mimo město je úplně jedno.
Třeba z trolejí? A ta el. do teolejí jde stejně tak jako tak.. 🤷♂️, navíc to rekuperuje.., navíc pokud to není lokální emise ale koncentrovaná v jedné elektrárně, lépe můžete řešit její provoz, ekonomiku, efektivitu, brejlovec je sice krásný, ale stejně jako spousta jiných lokomotiv je 50let starý a je otázka zda nejsou místa kde by byly nahraditelní
I ten nejšpinavější benzínový pójezd, tedy vlak, a proč ne rovnou z ruska, je ekologičtější, než nejmodernější elektroauto. Samozřejmě v přepočtu na sedadlo. A důvod? Valivý odpor pneumatiky na silnici je cca 30 krát větší, než u železničního kola na kolejnici. To je prostě fyzika.
PS, ten malý dojezd 80 km je dán nejspíš malým množstvím baterek na střeše vlaku, protože si tam s nimi prostě vystačí na této kontrétní trati. Vlak je tak nenáročný na spotřebu energie, že by teoreticky mohli cestující přinést v tašce řekněme 5 kg baterku, zapojit ji a jet na to místo jízdenky:-)
Za deset metrů jízdy jednu tužkovou baterii! :-)
Srovnáváte nesrovnatelné.
Na trase Bečov n.Teplou - Rakovník
urazí motorák řady 810
za 2h 45 min (!!!)
88 km.
Při ideální spotřebě 30 l/100 km by spálil 26,4 l, ALE ještě je nutno připočíst kolik nafty spálí ve stanicích a při častých rozjezdech, takže to bude minimálně 30 l = cca 300 kWh. I kdyby byl vlak našlapaný až po střechu a vezl 50 cestujících (včetně řidiče a průvodčího), bude to 6 kWh/cestujícího.
Tesla M3 ujede stejnou trasu za
1 h 5 min (tedy za méně než polovinu času)
a spotřebuje 11 kWh. Při 5 cestujících to bude 2,2 kWh/cestujícího.
Naftové motoráky rozhodně nejsou ekologičtější už z principu věci: naftu vždy MUSÍTE spálit, abyste ji použil k pohonu. Vzniknou vám spaliny a o jejich ekologičnosti se můžete přesvědčit na vlastní plíce, když se jich nadýcháte.
Elektrické vozy (včetně vlaků apod.) MŮŽETE napájet z OZE a žádné spaliny neprodukují.
Jinak samozřejmě souhlasím, že vlak je energeticky účinější. Tedy teoreticky - pokud jím necestuje zdarma jedna babička s psíkem. Ještě účinější (zase teoreticky) by ale byla jízda na kole, nebo chůze. To je prostě fyzika.
@@petrciperny Rakovník je o 200 metrů níž,
bateriový by tudíž nic nespotřeboval.
@@thomsn5983 Obávám se, že byste se dříve či později musel vypořádat s problémem vlaků hromadících se v Rakovníku.
Hmm tak určitě. U nás na Kladně se modernizuje trať Kladno Praha. Má se elektrifikovat. Tj kilometry kabeláže (trolejí) po trase. Na otázku proč nenasadi bateriové vlaky které by tu vzdálenost zvládli na jedni nabití i třikrát byla odpověď... Protože by nestihali konečné stanice dobíjet a musela by se posílit trafostanice nebo něco v tom smyslu na konečné . No pak mi to celé sakra postrádá smysl. Zrovna tady kde by se to celé mohlo realizovat to nejde protože vlak na baterky žere víc než na trolejí. Tak že se nasadí tam kde jsou už troleje na celé trase? Kocourkov
V každém případě jde spíše o výstřelek tlačený politikou, takže časem vyšumí.
Nesmysl. Tuto trať je potřeba elektrifikovat.
Mezi Prahou a Kladnem (S5 a R45) se snad počítá s novými velkými elektrickými jednotkami EMU400, ne malými Pantery.
Kde by měly jezdit bateriové Pantery, kde jsou troleje na celé trase?
@firstlast1932 to já nevím kde. Já mluvím o tom že na této trase by tyto bateriové vlaky byli skvělá volba a ne stavět troluj od masaryčky až na Kladno Ostrovec. Je to stále příměstský vlak na 30 km trasy není potřeba nějaké mega vlaky. Ale bylo mi odpovězeno že by se na Kladno Ostrovec musela posílit trafostanice na dobíjení bateriového vlaku a tak je prý lepší psotaclvit trolej po celé trase . A tady mi právě zůstává rozum stát
@@martinprochazka4717
Vždy je lepší udělat trolej, než tahat baterky.
Tak elektrcké už je každé vozidlo kromě letadla tak teď by to chtělo investovat do výzkumu pro technologii aby mohly používat mini jaderné reaktory
😂
Doporučuju přečíst si něco o fyzice...
pockam si az na dvojkovou radu po faceliftu
Tohle je třetí generace...
sice si soudruh plete silikon s křemíkem 🤣, ale hlavně, že to jede !
silicon = Si = křemík
zase nevidím smysl v počeštění substrátu SiC
tyhle vlaky na baterie jsou vhodné pro západní evropu a pro nás, kde máme tropická vedra v létě sotva těch 25 - 28 stupňů ale chci vás vidět na balkéně, kde je v létě na denním pořádku teplota 40 - 45 stupňů.
Proč zakládáš stále dokola ten samý příspěvek? Hrabe ti, bulhare?
Líbí se my to ale (disel brm brm) ale ne je to taky dobrý
ZROVNA si Pardubický kraj nakoupil motorové RegioSharky, aby nahradil RegioSpidery na reionálních linkách. Takový bateriový vlak by se obzvlášť hodil třeba na trase na Poličku, kde je prostě moc nepřizpůsobivý terén na elektrifikaci, ale to asi ještě dalších pár let potrvá...
Ty Polské nafťáky hrozně hlučné
Tam by to možná chtělo větší část trasy pod dráty?
Prima, že může jezdit i bez trolejí na elektřinu. Co byste však řekli tomuhle zdroji ( viz m.ua-cam.com/video/SNJ_PIBWDxY/v-deo.html&pp=ygUORnJlZWdlbmVyw6F0b3I%3D ) ?
Vtipálku...😂
Obrovskej průser. A co že to tam blekotal o nulových emisí ??? Nějak synek zapoměl, že celý ten bateriový cirkus jsou enviromentální jatka a poprava přírody. Ale to se do současného narativu nehodí, nicht wahr herr Kohn...
Jo, to je ta známá už ohraná písnička o tom, že výroba baterií je neekologická. Můžete nám tady vysvětlit ony enviromentální jatka? vy jste prostě ňouma co naskočil na hoaxy dieseloveho lobby... Nic víc. Ano baterie nevyrostou na rozkvetlé louce, ale taky nejsou takova jatka jak tady něktří popisují a je zajímavé že to vytrubují jen to co maji finanční zájmy v ropě :-D O to víc je ten komentář zcestný, když to napíšete pod videem, kde se zmiňují LTO baterie a ne nějaké staré opravdu neekologické baterie. Akorát jste tím dokázal, že se jen táhnete ve vleku špatných a zaujatých informací. udělejte světu laskavot a běžte se projít ne kolem benzinky a nabíjecí stanice, ale kolem rafinerie a těžebních věží a pak kolem výrobny baterií a třeba do místa těžby lithia. Těžba může být jak extremně neekologictá, tak v podstatě bezemisní a odtržená od okolí. Skutečný stav je někde uprostřed, ale určití lidi zmiňují jen ty metody z číny, které jsou ze všech nejvíce neekologické ale i ty jsou menším zásahem do ekosystému, než těžba a rafinace. A v takové Argentině, která je jedním z největších producentů lithia se těží jen odpařováním vody. Což je opravdu strašný ekologicky armagedon :-D Ale když už jsme u baterií, tak po světe máme plné skládky olova a kyseliny sýrové z autobaterií ze spalovacích motorů a pak tu někdo bude mluvit o neekologii moderních baterií. :-D Ciste ekologicka vyroba neexistuje už prakticky ničeho kromě eko potravin, ale chce si to alespoň sednout a ty data opravdu projít a srovnávat a nepřečíst si jeden dva články s jasným biasem a pak to tupě šířit. Bohužel jsou i vědecké studie, které jsou vydané a tváří se strašně objektivně. Problém ale je, že existují vědecké časopisy, které publikují to co je opravdu ověřeno a pak i ty, kteří publikují za úplatu. Lidi co se této problematice věnují se kromě článku samotného podívají i na to, kde a kým byl publikován.. Což různí rádobi ekologie z přesvědčení nedělají a pak papouškují, že existuje pár studií, které říkají to a to a přitom v těch studiích je třetina informací špatně, třetina tam chybí a věřit se da jen té poslední třetině. Některé pořád ještě papouškují energetický mix co tu máme, že tu elektriku stejně táhnou uhelky. To je sice pravda, ale už zapomenou napsat, že vývoj nějaké technologie, nebo v tomto případě nakup lokomotivy, není akt na ten den, kdy je energeticky mix jaký je. Ale je to investice na dalších 30 - 50 let třeba, kdy ten mix bude úplně jiný a uhelky budou mít jen jednotky %. A konkrétně u vlaku jsou baterie geniální řešení, protože vlak při brzdění bude rekuperovat energie zpet a ty náklady na provoz budou výrazně nižší než provoz na trolejích, nebo na dieselový pohon.
Ano vlak má nulové emise. Pochopí to i malé dítě. Vy asi myslíte uhlíkovou stopu. Ta tu je tak jako u každé věci co člověk dělá. Díky nájezdu km a po konci životnosti následné recyklaci je stopa vlaku akceptovatelná a udržitelná. To jsou fakta a vy fosilní idioti si klidně můžete trhnout ploutví
@@M_______B Súhlasím, až na to, že trolejový pohon je drahší. Áno, počiatočné investície sú vyššie, ale samotný vlak je energeticky efektívnejší, keďže nemusí ťahať ťažké baterky, a zároveň odpadajú nabíjacie straty. Dokým sa ale mnohé trate neelektrifikujú, tak je to podľa mňa stále skvelé riešenie.
Podobné vlaky by som si vedel predstaviť napríklad na trati Vrútky - Zvolen, kde medzi Martinom a Banskou Bystricou chýba elektrifikácia.
Mluvil o nulových lokálních emisích, tedy kolem míst, kterými projíždí emise nevznikají, narozdíl od dieslu, ikdyž podle nové normy pro auta by se dalo tvrdit, že vznikají emise z brzd vlaku
@@thelloydersvk5068 FYI. Uroven elektrifikace v CR nedosahuje ani 35%. A velky problem je dvoji napajeci soustava - prechod na jednotnou mel byt rozhodnut uz ke konci 80 let a ne az v roce 2016.
I do Prahy zasahuji trate bez elektrifikace a kde musi jezdit diesely. Napr. Trat na Kladno.
Super!