Роман Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" як історія деградації

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 тра 2024
  • Сто двадцять друга відеорозповідь: «Роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» як історія деградації». Якщо Ви хочете допомогти розвитку UA-cam-каналу:
    Приватбанк - гривня - 4149 4993 4358 9212
    Слухайте і вподобуйте, коментуйте і поширюйте - буду щиро вдячним!
    Для пропозицій та співпраці: stepan_protziuk@ukr.net
    Я в соціальних мережах:
    Facebook: / stepan.protziuk
    Instagram: / stepan.protziuk
    #процюк #українськалітература #письменник #українськийютуб

КОМЕНТАРІ • 80

  • @Stepan_Protsiuk
    @Stepan_Protsiuk  Місяць тому +14

    Друзі, просив би всіляко поширювати цю відеорозповідь. Також пишіть у коментарях ваші думки стосовно нинішньої відеорозмови!

  • @user-tx3eb1yd8p
    @user-tx3eb1yd8p Місяць тому +2

    Обов'язково передивлюсь ще одне Ваше відео про Панаса Мирного.

  • @user-dz7mc7ks1k
    @user-dz7mc7ks1k 17 днів тому +1

    Дякую Вам!

  • @user-punicher
    @user-punicher Місяць тому +1

    Дякую за роботу

  • @tama6361
    @tama6361 21 день тому +1

    Дякую!!Дуже цікаво!!

  • @victorkovalchuk5989
    @victorkovalchuk5989 Місяць тому +1

    Роман геніальний. Більшість вчителів української літератури не розуміють цей твір і через те погано доносять його учням. І, взагалі, Панас Мирний геніальний письменник, світового рівня у свій час і до сьогодні.

  • @user-tx5ef3tx4v
    @user-tx5ef3tx4v Місяць тому +3

    Дякую,так нам треба читати і перечитувати наших класиків,бо ми дуже погано знаємо свою літературу і своє мистецтво,а як говорив Ю.Шевельов,що найгірше,коли тексти непрочитані.ще раз дякую за канал

  • @vitaliyvyntu4566
    @vitaliyvyntu4566 Місяць тому +1

    Бажаю Вам любові, щастя, довгого і здорового життя

  • @user-rw3pf9tr8j
    @user-rw3pf9tr8j Місяць тому +4

    Слухаю завжди з великою увагою Ваші розповіді. Чіпка мене колись дуже дратував, вважала, що він вже "не мав права" оступатись... Тепер по-іншому сприймаю цей образ. Близький він мені ще й через прізвище Гнидка

  • @user-jv2qz9wl7d
    @user-jv2qz9wl7d Місяць тому +1

    Дуже цікаво.Дякую,п.Степане,за Ваш особливий погляд на літературний твір,який підштовхує до переосмислення вже звиклого бачення !

  • @user-uk9kf3eu3o
    @user-uk9kf3eu3o Місяць тому +2

    Шановний пане Романе, із великим задоволенням прослухала Вашу лекцію. Неможливо не любити Панаса Мирного. Його твори дивовижні. Вони пахнуть, звучать, а герої описані так, що , здається, простягнеш руку і доторкнешся до них. А головне - вони спонукають думати, міркувати і розбиратися в таких питаннях, які були , є і , на жаль, будуть супроводжувати людей.
    Не вчителі винні в тому, що сучасні діти не знають і не хочуть знати твори не тільки Панаса Мирного, а й усіх інших класиків-українців. Коли я вчилась у школі (кінець 70-х - початок 80-х р.р), то ми цей роман читали в повному обсязі , бо тільки після повного прочитання можна було отримати високий бал з літератури. Вже мої діти читали скорочений хрестоматійний варіант, і від них ніхто не вимагав повного прочитання. А зараз в школах опрацювання роману звелось тільки до аналізу 1 і 4 частин. Що можна зрозуміти, прочитавши тільки початок і кінець? Як може школяреві сподобатись книга, якщо він навіть не ознайомився з основною сюжетною лінією? Вже давно треба ставити питання перед Міністерством освіти про те, щоб не перегружати шкільну програму певною кількістю творів, а вибрати якісь окремі перли нашої класики і розбирати їх цілісно, із детальним аналізом. Щоб вчитель міг зосередитись на таких моментах, як художня деталь, авторська мова, художні тропи, психологізм і т.і. Якщо учень опрацював тільки якісь окремі епізоди твору, то все це зробити неможливо. Неможливо навіть зробити повноцінну характеристику літературного героя, бо ми фактично не знаємо його вчинки. І не може нікому сподобатись твір, який знаєш тільки поверхово. Це як, скажімо, переказати комусь своїми словами роман Л.Костенко "Маруся Чурай", а потім запитати : "Ну що, тобі сподобалось?" І ще такий момент: скільки прочитань роману, стільки і оцінок. Мені особисто подобається Грицько , а Чіпку я навпаки не можу виправдовувати. Якби всі люди були такими , як Грицько, то , можливо, таким як Чіпка не доводилось би боротися за правду. І як можна виправдати людину, яка ,вже живучи багато, заможно , іде різати сім'ю і малих дітей. Зловживання горілкою це виправдовує? Пояснення, що Чіпка став іншою людиною в той момент ну таке собі. В такому разі можна виправдати всіх і вся і нікого ні в чому не звинувачувати. Наприклад жінку, яка вдається до розпусти, покинула своїх дітей і зраджує свого чоловіка, можна виправдати тим, що у неї в організмі відбувається гормональний вибух. І вона вже не та, що була раніше. Але це говорить тільки про те, що роман дійсно заставляє замислюватись. Прочитавши його, кожен сам наштовхує себе на якісь відповіді стосовно моральних законів і правил.
    Ще раз дякую за цікаву лекцію.

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому

      Широ дякую Вам! Одне уточнення - я називаюся Степан.

    • @user-uk9kf3eu3o
      @user-uk9kf3eu3o Місяць тому +1

      @@Stepan_Protsiuk Вибачте, будь ласка, що неправильно звернулась . Будемо знайомі, пане Степане!

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому

      @@user-uk9kf3eu3o , нічого страшного). Так, будемо знайомі, пані Вероніко.

  • @user-zg8jw9se5j
    @user-zg8jw9se5j Місяць тому +1

    Дякую вам за вашу працю задля України

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому +1

      Вдячний за глибоке розуміння.

  • @tamaraostrovskaya7150
    @tamaraostrovskaya7150 Місяць тому +7

    Дякую,пане Степане! Ви таку гарну справу робите - просвітництво. Хай Вам щастить!!!

  • @ksn.hermn24
    @ksn.hermn24 Місяць тому +2

    Хіба...один із кращих творів в укр літературі. Якби ж цей предмет краще викладали в школі 😢

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому +1

      Дякую, але педагогічні проблеми-це цілком не моя компетенція). Як на мене, не треба цей роман взагалі вивчати у школі. Краще вже вивчати Панаса Мирного повість "П'яниця".

  • @user-cx9pt5qb5b
    @user-cx9pt5qb5b Місяць тому +1

    Зі школи обожнювала цей роман. Читала не менш як 10 разів. І щоразу відкриваю для себе щось нове. Тепер намагаюся на своїх уроках прищеплювати дітям любов до цього твору. На мою думку, якби Панас Якович не написав би більше нічого - він усе одно був би класиком української літератури. Потужний роман, проймає до глибини душі.

  • @user-dj7fg3md9f
    @user-dj7fg3md9f Місяць тому +1

    Дякую вам за відеоматеріал. після вашого відео в мене виникло бажання перечитати знову цей роман.

  • @vmmv6226
    @vmmv6226 Місяць тому +7

    Дякую, пане Степане! Цікаво та енергетично, як завжди! Продовжуйте, будь-ласка.

  • @Jamshooter79
    @Jamshooter79 Місяць тому +12

    Дуже цікаво, як завжди. Дякую вам за розповідь. З приводу шкільних вчителів української літератури, в точку. Я вчився у школі в середині 90-х у Миколаєві. Все робили ті совєтські вчителі щоб в дітей була відраза до української літератури.

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому

      Дякую!

    • @smartssmarts5705
      @smartssmarts5705 6 днів тому +1

      Я закінчила школу у 1964 році. Згодна на 100%. У нас у школі було дві вчительки. Одна була пародією на вчителя. Літературу вона не викладала від слова зовсім. І нам дісталось те чудо. Так було з 5 по 9 класи. Потім була інша, воно гарно говорила українською,але все було монотонно і нудно. Всі твори,які входили у шкільну програму,я прочитала у 2014 році. Тільки тоді зрозуміла наскільки багата українська література.

  • @vitaliyvyntu4566
    @vitaliyvyntu4566 Місяць тому +1

    Вітаю з світлим святом Великодня!

  • @user-rt4im8us7e
    @user-rt4im8us7e Місяць тому +4

    Дякую Вам за працю та цікаве відео.

  • @user-vc2nj1nb3x
    @user-vc2nj1nb3x Місяць тому +4

    Пане Степане, Вас слухаєш на одному диханні і завжди трішки сумно, що так стрімко збігає час. У цьому неперевершеному відео (втім, вони всі такі харизматичні на Вашому каналі) Ви розкрили глибокі нуртування бунтівної душі, здавалося б, добре знайомого нам героя хрестоматійного шкільного твору. Оці шальки терезів (геніальні рядки С. Вишенського), де час від часу переважують то світлі порухи душі, то темні її закутки, то прагнення любові та емоційного тепла , то демонічний потяг до плюндрування цих почуттів, - це, власне, трагедія людської екзистенції в тяжкі переломові часи. Разом із Панасом Мирним, ні, після нього і з вершини свого письменницького таланту, психоаналітичного дару і життєвого досвіду Ви філософськи переосмислили, пережили і прожили трагедію Чіпки на високій пристрасній ноті. Щиро дякую Вам за відкриття нових обріїв у сприйнятті класичних творів нашої літератури.

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому

      Щиро вдячний, пані Валентино!

  • @Lora1958odessa
    @Lora1958odessa Місяць тому +2

    Так, радянська школа не мотивувала читати хороші книжки. Хоча і серед вчителів мені зустрічалися особистості ( як взагалі в суспільстві).
    Треба прослухати "хіба ревуть воли як ясла повні".

  • @ukrainian_pysanka
    @ukrainian_pysanka Місяць тому +1

    Дякую за цікаву розповідь, за Ваш пильний погляд на класику української літератури. Думаю, що інтерпретація шкільна часто є далекою від правди, яку хотів донести письменник і це спричиняється до того, що учням цей твір Панаса Мирного видається скучним. А ще, це моє таке враження, дітям сплітаються воєдино Панаси, Чіпки, воли, ясла, село - і це б'є по їхніх амбіціях, адже так хочеться відбігти подалі від села і всього такого депресивного, а українське село всю дорогу показували в школі і де тільки можна саме таким

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому

      Іро, дуже точно! Є і такий аспект. Згоден з Вами.

  • @katerinastavska7284
    @katerinastavska7284 Місяць тому +3

    Дякую дуже!

  • @tatianafomina3019
    @tatianafomina3019 Місяць тому +3

    Дякую за відео, п.Степане, нещодавно перечитала роман Панаса Мирного, зовсім інше сприйняття, ніж в шкільні роки, твір дуже сильний, вразив

  • @svetsvet1558
    @svetsvet1558 Місяць тому +3

    Дякую!

  • @user-tx3eb1yd8p
    @user-tx3eb1yd8p Місяць тому +1

    Читала цей роман ще в школі, глибоко мене вразив, кінцівку перечитувала декілька разів, сподіваючись, що щось пропустила, не так зрозуміла і насправді Чіпка не зробив цей злочин, ну дуже мені було шкода Чіпку, навіть зараз шкода. Дякую, що так цікаво і емоційно проаналізували головні події роману і самого Чіпку. Хочеться перечитати роман ще раз, але водночас "страшно", бо знову доведеться пережити сильні емоції жалю, так хотілось, щоб у Чіпки по-інакшому склалась доля, але якби був "хеппі енд", то роман не зачепив би за саму душу.

  • @leonidbilenko4931
    @leonidbilenko4931 Місяць тому +1

    Цікава і трохи ностальгічна розмова, як для мене. В дитинстві я навчався у 8-й школі м. Полтави. Поряд в невеликому зеленому гаї знаходилась могила Панаса Мирного і його дружини. Пам'ятаю і про невеличку церкву неподалік могили, яку було знищено на початку 50-х рр. На могилі стояв гранітний обеліск з написом: ''Годі нам Музо пісні співати й тішити серце своє... З слова живого скуй самопали й з ними між люди іди''. Майже ніхто не звертав уваги ні на ту могилу, ні на постать цього видатного українського письменника. Причина зрозуміла. Викладання української літератури було підпорядковане московській колонізаторській ідеології, згідно якої все українське є вторинним і малозначущим. Тому сьогодні в дуже поважному віці доводиться ''відкривати'' завдяки Вашим літературним відео п. С. Процюк в новому світлі з дитинства знайомі імена наших письменників. Дякую Вам дуже, за Вашу неоціненну працю.

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому

      Вдячний Вам за щемливі спогади і тонке розуміння!

  • @ludmiladmitrenko2269
    @ludmiladmitrenko2269 Місяць тому +5

    Дякую, ваші емоційні відео,співпереживання героям ваших розповідей захоплюють. Слухаю з великим задоволенням.
    Ще часто слухаю аудіо книги,є улюблені голоси,але здебільшого російські є і українською мовою,непогано,але шукаю найкращого і уявляю ,як би ви були тим голосом. Є у вас в планах ? Можна свої твори, хоча б невеличкі оповідання, я надіюся

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому +2

      Сердечно дякую! Подумаю над Вашим побажанням.

    • @user-lf5yx8tc2n
      @user-lf5yx8tc2n Місяць тому +2

      ​@@Stepan_ProtsiukПриєднуюсь до такої
      ідеї-пропозиції! Дерзайте,пане Степане!

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому

      @@user-lf5yx8tc2n , дякую

  • @marysayno
    @marysayno Місяць тому +1

    Залишила собі прослуховування на завтра за ранковою кавою, дуже цікаво чи будуть аналогії із сучасністю. Як на мене, роман не втратив актуальності, дуже багато наших співгромадян наслідує сумну долю Чіпки із поправкою на наші реалії.

  • @vitaliyvyntu4566
    @vitaliyvyntu4566 29 днів тому +1

    Українська звитяга і мужність: Хрестоматія з військово-патріотичного виховання української молоді / Упор. Рудюк С.П.

  • @olhaolha5669
    @olhaolha5669 Місяць тому +3

    Дякую, пане Степане за розбір цього роману. Чи винні вчителі? Певно, що ні. Або частково. Твір великий, критично-реалістичний (а народ все хоче "дворянської лінії", забуваючи, що коли б не було таких творів, від яких носа вернуть не через художні особливості, а через зміст (чому Рембрандт не Рафаель), то не було б соціальних поступок і зрушень, щоб усі виходили на "таку лінію"), від життєвого досвіду учнів далекий та ще й де було раніше говорити про генетику, про психологію, соціологію. А вона насправді важка, глянути лишень на фото 19 ст.
    Листувався Панас Мирний з синами російською ( Що зробиш? Не пророк у своїй землі, на відміну від Грінченка...
    Один з найзворушливіших і найчуттєвіших ) -- епізод у сінях Галиної хати, коли розбишаки повернулися на хутір після нічного розбою: вітер, холодний дощ чи то сніг, боса Галя в обіймах Чіпки...
    Чіпка як великий вогонь: страшить і вабить, та не зігріє, хіба що коли тільки розгоряється чи стихатиме , а після нього пустка.

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому +1

      Дякую, п. Олю. Єдине зауважу -мені тут найменше ходить про вчителів і педагогіку, а лише про один із найвідоміших українських романів( міг би і не вивчатися у школі-ще рано у такому віці) .

    • @olhaolha5669
      @olhaolha5669 Місяць тому +1

      @@Stepan_Protsiuk Цілком погоджуюся.

    • @user-lf5yx8tc2n
      @user-lf5yx8tc2n Місяць тому +1

      @@Stepan_Protsiuk О,пане Степане,рано! А мені вдалося прочитати його ще в другому
      класі! І діалог Чіпки з Галею
      ,де Чіпка переймається,щоб Галя не
      покаляла свої ніжки дуже мені запам'ятався!
      В ньому було стільки ніжності,кохання.Зараз,мабуть,вже
      все сприйметься не так...
      А тоді моїм другом був Шекспір,бо
      мені подобались найбільше ті
      книги,де було найбільше спілкування
      між героями,найбільше прямої мови,
      найбільше діалогів( хоч слово це на
      той час ,мабуть, було ще мені невідоме).А от коли вже вивчали
      цей твір по програмі,то поведінка
      Чіпки була незрозуміла,складна...
      Одне слово-неприкаяний,нещасна
      людина...Суперечності його розривали.
      Зрештою,хто з нас впізнАє в собі
      тих,якими ми були раніше?
      Завжди дивуюсь тим людям,які
      зуміли пронести свою душу
      крізь життя чистою,незаплямованою,не розгубили доброти серця.Мені
      такі люди зустрічались.Я відкрито
      ними захоплююсь і кажу це їм
      у вічі.

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому +1

      @@user-lf5yx8tc2n , я розумію Вас і частково згоден з цим.. Але все ж я значною мірою згоден із Тарасом :"Раз добром нагріте серце вік не прохолоне"

    • @oksana19kuzmenko75
      @oksana19kuzmenko75 Місяць тому +2

      Глибина прийняття і розуміння художнього твору, як на мене, більшою мірою залежить від читацького досвіду, а не від віку. Знаю 16-літніх, які краще розуміються на цьому романі, ніж дорослі. Усе залежить від того, коли людина почала читати, що, як і скільки вона читає. Дякую за відеорозповідь.

  • @vitaliyvyntu4566
    @vitaliyvyntu4566 Місяць тому +1

    Мами / Марія Матіос

  • @vitaliyvyntu4566
    @vitaliyvyntu4566 Місяць тому +1

    Орли. Історичне оповідання з років 1734 - 1750 / Богдан Лепкий

  • @user-lt4iv1ft9s
    @user-lt4iv1ft9s Місяць тому +1

    Пане Степане, чи немає у Ваших планах підготувати розповідь про Гелія Снєгірьова. На мою думку це несправедиво забутий
    на сьогодні літератор
    та дисидент, хоч не знаю, чи відносив він себе до них?

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому

      Дякую. Я говорив про нього у відео, де йшлося про процес так званої СВУ

  • @user-gg6bh8fz1m
    @user-gg6bh8fz1m Місяць тому +1

    Пане Степане, як Ви гадаєте: чи вплинув фразеологізм "п'яний як чіп" на вибір П. Мирним імені головного героя?

    • @Stepan_Protsiuk
      @Stepan_Protsiuk  Місяць тому

      Якщо серйозно, то думаю, що не вплинув