Початок 1980-х: дефіцит простих товарів, “сухий закон”, розбудова міста | Львів минулий

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 вер 2024
  • 🔔 ​Підписуйтесь на Телеканал Перший Західний в UA-cam - bit.ly/2WCZkrI
    На початку 1980-х років почали зростати ціни на предмети розкоші - порцеляну, кришталь, килими, хутро, золото. Почалися перебої з маслом, ковбасою та кисломолочною продукцією. А вже наприкінці 80-их почнеться епоха тотального дефіциту. З крамниць зникнуть навіть предмети першої необхідності: мило, порошок, сірники, крупи, макарони, цукор. На полицях магазинів можна буде побачити лише морську капусту та кукурудзяні палички.
    ***
    У травні 1981 року у Львові відкрився перший та єдиний в срср музей зброї “Арсенал”. Через рік звели палац культури для заводу ЛОРТА на перехресті Патона і Ряшівської. У народі його прозвали «Наутилус», бо він трохи нагадував підводний човен з кінофільму про капітана Немо. Цього року також відкрився великий магазин “Океан” на Володимира Великого.
    У серпні 1982 року почала працювати нова лікарня швидкої допомоги у районі вулиці Топольної. Загалом у 1980-ті роки побудували у Львові 8 лікарень та до 10 поліклінік.
    ***
    У 1985 році новим керівником СРСР стає Михайло Горбачов. Починається так звана «перебудова». Це був початок руйнування радянсько-російської імперії. Горбачов та його свита вважали, що радянський народ масово спивається, тому вирішили розпочати потужну антиалкогольну кампанію.
    Та непродумані дії влади призвели до знищення столітніх виноградників, створення диких черг до горілчаних крамниць, спекуляції та самогоноваріння.
    Через 2 роки організатори антиалкогольної кампанії схаменулися і цю реформу тихенько спустили на гальма. Мабуть, тому, що імперська скарбниця тоді втратила понад 200 мільярдів рублів. Це було катастрофою для радянського бюджету.
    Львів минулий на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.⤵️
    ___________________________________________________________________________________
    ТРК ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ. Твій. СПРАВЖНІЙ!
    Facebook: / 1zahidtv
    Telegram: t.me/persyjzahid
    Instagram: / 1zahidtv
    Скачуйте додаток ТРК ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ для мобільних
    App Store bitly.su/MxAeX
    Google Play bitly.su/eOZFl
    Підпишіться на нас, щоб дивитись ще більше цікавих відео!
    #Перший_Західний #Львів_минулий_на_Першому_Західному #ЛьвівМинулий #історія #ПершийЗахідний

КОМЕНТАРІ • 34

  • @ВалерійПазюк
    @ВалерійПазюк Рік тому +5

    як багато знакових новобудов виросло у 80-их у Львові. Радянська архитектурна школа містобудування була дуже непоганою. На другому кольоровому знімку Сихова торговий центр "Іскра"(6:12). Наскільки просторо і світло. Тепер це місце просто дикій Шанхай.

    • @oleksandrafridi
      @oleksandrafridi 23 дні тому

      Що ти брешеш москальський брехун ,тоді що війна була ?Москалі крали і наживались і в 90 стали доларовими олігархами на наших грошах вкрадених .Львів і під час війни процвітає і будується ,а таким як ти ніколи не вгодиш ,бо шукають лише негатив

  • @MykolaKML
    @MykolaKML 11 місяців тому +2

    1:25 - Про Мило, Порошок та інше правда були дефіцитом, мало того миючі засоби продавали по талонам десь з 1996 року до початку 1991 року. Ато сірники ніколи не зникали з полиць магазинів, коштували одну копійку за коробку. Тільки кількість сірників в коробці стала меншою. Також за одну копійку можна було налити стакан газованої води в автоматі, з сиропом це аж три копійки. Вкінці 1990 року замість талонів ввели купони. Це не литі формату А4 було з два десятка вирізних "купона" рзної вартості, які потрібно додавати до рублів при купівлі дефіцитних товщав. Така система діяла тільки в Українській ССР 1,5 року. Поки не ввели "купно карбованці". Таку собі псевдо (ерзац) грошову одиницю. В 1992 році. Автором був такий собі прем'єр-міністр Фокін.

  • @ІринаБіла-ы2г
    @ІринаБіла-ы2г Рік тому +1

    Чекаю на продовження👍

  • @oleksandrafridi
    @oleksandrafridi 23 дні тому

    Це був страшний час і тому повертатись туди не можна ні за які гроші .В 90 забрали усі наші заощадження і залишили без роботи і доходів ,а самі чиновники раптом стали доларовими олігархами.Всі роки радянщини -це рабство людей ,бо корупція була за шкалою і міліція і всі чинуші грабували людей як могли.І люди ,щоб вижити крали на робочих місцях ,виносили все ,що могли.Тому ті хто плаче за тим часом ,а бо були чинушами ,або злодіями чи рекетом ,бо прості люди не жили в той час ,а виживали як могли.

  • @ТетянаПавлова-ж9к
    @ТетянаПавлова-ж9к 7 місяців тому +3

    У 80х роках на початку поляки їздили до Львова за товарами. Возили телевізори Електрон в Чехосдоваччину, ГДР, Польшу і країни варшавського договору. Полки стали пусті в90, 91 роках. Автор говорить брехню. У 80 Львів виробляв автобуси, погрузчики, харчові і промислоаі товари. Будо багато заводів і фабрик і всі працювали в 3 зміни і я в тому числі. Аеропорт працював, щохвилин прилітали і відлітали літаки. За 15гр до Киева за 40хв.в любе місто України і за межі. Все було доступне для людей

    • @oleksandrafridi
      @oleksandrafridi 23 дні тому

      І я про це ,біда прийшла у 90 ,а в 80 я працювала на Електроні і хоча було важко ,але в магазинах ще все було і ті хто шкодує за радянським часом ,або були при владі ,або могли добре красти чи рекетом займались , прості люди в 90 залишились без заощаджень і без роботи і не виживали ,якщо не було родичів у Польщі чи в інших країнах.

    • @oleksandrafridi
      @oleksandrafridi 23 дні тому

      Поляки до нас їздили скупляли золото і дорогі речі ,знаю ,бо родичі приїжджали до мене . Вивозили від нас все що можна було у Польщі продати.

  • @MykolaKML
    @MykolaKML 11 місяців тому +2

    2:00 - дублянки були непросто дорогим і пристяжним одягом. А і причиною того що її десь в темному провулку її за допомогою ножичка знімуть з господаря. Так що це було небезпечно носити, особливо на Левандівці, Замариновані та згаданому в подальшому Сихові. Але самим популярним це було крадіжка хутряних шапок. Крали все окрм дишевого "кролика". Оди спеціалітет по шапках навіть став президентом України в 2010 році.
    Загалом в Україні президентом виберуть як не "спеціаліста" по шапкам, так клоуна. Одного що боже вдарити в морду, це мені розказували самі хто за нього голосував. Другого зате що може наїхати як гопник 90-тих з Троєщинського точніше Криворізького базару. Тиу класні чуваки. То що це тупе і злодій нікого не хвилює. Головне не інтелігент.

  • @MykolaKML
    @MykolaKML 11 місяців тому +1

    3:00 - Я ніколи не курив на відміну мої дідів, які курили з дитинства (13...16) років до самої смерті 80+ років. Батько перестав курити перед моїм народженням через інфаркт, дорого викурював ( по його словам) по дві пачки в день. Коли кинув курити то не переносив запах сигарет. Так вернемось до сигарет. Мальборо чи ще щось іноземне міг курити дуже дуже багатий громадянин. А згадані Космос по 70 копійок та Орбіту по 40 копійок могли курити лише люди з середнім достатком. От як начальник цеху з зарплатою 200...300 рублів. А так дійсно основному курили папіроси типу Верховина по 18 копійок за пачку.
    Ціни пам'ятаю не так що курили діди. А тому що мене пацана бурсака посилали їх купляти в магазин.

  • @alekseyaleksey917
    @alekseyaleksey917 Рік тому +2

    Це завбільше про СРСР ніж про Львів.

  • @wolker604
    @wolker604 Рік тому

    топчик

  • @MykolaKML
    @MykolaKML 11 місяців тому

    5:18 - Проблема з провадженням літнього часу було що це було календарні 1--квітня день "дураків". Це був зазвичай будній день. Що і приводило до збоїв. Через те що хтось не перевів годинник. Бо треба було ставати на годину раніше. 1-го Листопаду було простіше. Бо треба було встати на годину пізніше. В Україні, якого року не пам'ятаю, стали переводити в останю суботу(неділю березня чи жовтня. Як це було прийнято в Європі. В рашці до зміни часових поясів та відміни літнього часу. Далі переводили 1-шого числа.

  • @MykolaKML
    @MykolaKML 11 місяців тому

    1:50 - Я не бачив щоб продавали Кока-Колу чи Фанту за советів у Львові. А от Пепсі Кола була. Вперше пробував у Криму Євпаторія. У Львові її можна було побачити(купити) хіба що в ресторанах. Загалом її не продавали. От як згадав в Криму і особливо в Одесі Пепсі Кола була в магазинах. Коштувала 70 копійок за фляшку 0,33 літра цілий рубль за 0,5. При тому совковий аналог Байкал коштував біля 30 копійок з них фляшка 20 копійок яку можна було здати в пункт шлотари. А от фляшки з під Пепсі Коли не приймали.

    • @Joker_DC.
      @Joker_DC. 11 місяців тому

      Кока Коли не бачив а ось Пепсі Кола була і пив , вперше Кока Колу попробував коли сусід з Польщі привіз

    • @user-bw1co5rz6r
      @user-bw1co5rz6r 9 місяців тому

      І у Львові Пепсі інколи продавали в магазинах. Коштувала 45 коп. за пляшку 0,33 л. А "Байкал" коштував 45 коп. за пляшку 0,5 л.

  • @SamsungSamsung-tm9eu
    @SamsungSamsung-tm9eu Рік тому

    Ничего Польша сделает жизнь лучше

    • @ИринаКабыш
      @ИринаКабыш Рік тому +2

      Не волнуйся, нам и так хорошо.

    • @Javorivna
      @Javorivna 10 місяців тому +4

      А вам Китай покращить життя))

    • @oleksandrafridi
      @oleksandrafridi 23 дні тому

      А тобі москаль що до нашого життя ?Поляки на відміну від вас не окупанти і в Європі ,яка ні на кого не нападає ,як дика Рашка і не порушує чужих кордонів .Нам з усіма в мирі добре жити ,крім вас варварів немитих.

  • @camping_dt
    @camping_dt Рік тому +2

    Вподобайка !

  • @MykolaKML
    @MykolaKML 11 місяців тому +2

    6:00 - Сихів Сихів і ще раз Сихів. На початку як було сказано на Сихів можна було добратись по болоту та тільки Тролейбусом. Це був єдиний варіант . Спочатку їхав тролейбусом до преїзду через колію. Далі залізничний переїзд і по болоту полем. Поки не побудували міст зі сторони вул. Зелена. Але десь з 1984 року була альтернатива. Це експрес автобус №1 від площі Юра до ТРЦ Іскра. ТРЦ Іскра це був перший "центр" Сихова, звідки все починалось. Їхав автобус без зупинок через нову вулицю Хуторівка. Після 1986. Кінцева була вже біля Теперішнього пам'ятника Степані Бандери. на кінцевих завжди були великі черги зранку та вечором. Де інколи проходилось чикати від 40 хвилин до години щоб сісти в третій чи четвертий приїхавший автобус автобус. Їзди звінчані міжміські ЛАЗ.

    • @MykolaKML
      @MykolaKML 11 місяців тому

      6:21 - Стопкарр з двома будинками та розритою вулицею. Це ті самі 80-ті, але це не Сихів. Це реконструкція тодішньої вулиці Боженка. Тепер вулиця Княгині Ольхи. Початок від вулиці Сахарова тоді сУворіна. Теперішні дні - www.google.com.ua/maps/@49.8269639,24.010533,3a,50.5y,210.85h,100.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1sBOtEE81zBEUmaIiD-dNZ1Q!2e0!7i13312!8i6656?entry=ttu

  • @MykolaKML
    @MykolaKML 11 місяців тому +1

    3:30 - Тоді це був совецкий РОК а не рАсейский. Загалом Машину Времні була відома ще в кінці 70-тих. А в 80-ті особливо в другій половині 80-тих це були зовсім інші групи та співаки. Тоді Машина Времені вже частково втратила свою популярність.
    3:55 - В другій половині 80-тих в кожного порядного львів'янина мала бути антена на польщу. Звісно якщо цьому не заважала кривина землі. От як центр, що знаходився в "ямі". Але треба було мати не просто антену. Але Дециметровий селектор каналів в телевізорі чи спеціальну приставку та підсилювач. Підсилювачі були "сам пан клепав" на двох війкових транзисторах КТ3115. Схеми таких підсилювачів розповсюджували як війкову таємницю. А транзистори можна було дістати в знайомих які мали вихід на вікові заводи (Полярон, Телеграфної Апаратури, Рема, 117 він же лЄніна тепер Л.... , єдиний який лишився).

    • @Joker_DC.
      @Joker_DC. 11 місяців тому

      Польщу ловили і дивилися смерфи , потім на початку 90-х німецькі телеканали та MTV і тк Міст де крутили круті фільми , правда з гнусавим переводом... Потім десь у 96-му почали купляти польську сітку щоб ловити Польсат 🙂 117 це авіаремонтний , 125-й завод чЛеєніна а тепер Лорта

    • @MykolaKML
      @MykolaKML 11 місяців тому +1

      @@Joker_DC. Звісно бо це були піратцькі фільми які до того показували у відеосалонах. І якість в них була відповідна якість відео. Але це показували з десь 18 до 24 години. інший час ретранслювали німецькі телеканали RTL та 7 (sieben -зібен, сьомий). Все продовжувалось до того як телеканал МІСТ не викупив СТБ. В кінці 90-тих.

    • @Joker_DC.
      @Joker_DC. 11 місяців тому

      @@MykolaKML СТБ десь почали показувати замість Мосту десь у 1997 р. а замість Pro 7 37 канал почали показувати ICTV десь з 1995 року

  • @Natalia-fw8xy
    @Natalia-fw8xy Рік тому +2

    таке відчуття що вернулася в минуле Очереді чорний ринок на Краківському чи Галицькому і як лапали на вулицях при андропові -добре що мало пожив і сморід Верховини Дякую за розповіть Хоть це моя перша серія охоче перегляну все

    • @oleksandrafridi
      @oleksandrafridi 23 дні тому

      Вернулись в минуле ,тоді що війна була ?Львів і під час війни відбудовується ,а тоді всі крали і хто вищі чини мав і корупція і рекет процвітали ,що тобі і не снилось , а в 90 стали в Москві доларовими олігархами .Цікаво звідки ,всі працювали за рублі .Вкрали усі вложено у банки гроші в людей і залишили без роботи і доходів ,так що не бреши ,бо 100% там не жила ,а провокацію розводиш

    • @Natalia-fw8xy
      @Natalia-fw8xy 23 дні тому

      @@oleksandrafridi ну на рахунок пропажі грошей -чудово пам'ятаю Якби це було вчора Коли анулювали гроші люди божеволіли Кидали гроші на вулиці Мої батьки не вірили -думали що з часом повернуть Ми збиралися купити у Львові будинок а в кінці не можна було взяти пакет сірників а шо до провокації то в 90х чи Львів чи Одеса чи Київ чи таж москва наживалися на простому народі багатії багатіли бідні бідніли а злочинність процвітала

  • @ТетянаПавлова-ж9к

    У 1966році народидася моя сестра, мама була 1 рік у декреті. У 1986 р я народила, була у декреті 1,5 роки. На початку 80х я купувала франц парфуми, за30 руб у центральному цумі, фоанц бюстгалтери за 7,50 і багато хороших товаріа, які є і по сьгоднв.

  • @MykolaKML
    @MykolaKML 11 місяців тому

    6:44 - Ця відома всім -"Лікарня на Топольній". Ніколи не була на вулиці Топольній. У 80-ті це була вулиця Промислова. З початку 2000. Вулицю Промислова обтяли до вулиці Липинського (зараз кінцева трамваю №6. ) далі вулиця Івана Миколайчука. Сама вулиця Топольна існує і зараз проходить від вул. Замарстинівська маже до вулиці Пилипа Орлика. Параленьно вул.Івана маземи позаду ТРЦ Спартак та висотних будинків. Плутанина зназвою вулиці пов'язана з тим. Що колись на вулиці Топольна дійсно була Поліклініка. яка перестала існувати. І народ цю Лікарню по інерції далі називав що це на вулиці Топольній. Хо це на відстані понад кілометр.
    З цією народною назвою зараз виникає проблеми не корінних Львів'ян. Бо вони чують народну назву "на вул. Топольна" але не бачать лікарні часто і самої вулиці на навігаторах в смартфонах. А зараз ще добавилось чергове переіменування Лічниця Пантелеймона. Про яку не знають і 99% львів'ян. От така "засекречена" але відома всім лікарня.