Motorskolan del 2 - VVT ett vanligt fel på Volvo b.l.a.
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- VVT dreven kan vara en källa till problem på många bilar och i mitt fall handlar det om en Volvo 2.5T som har läckande VVT-drev.
I motorskolan går jag igenom hur motorer fungerar och hur man kan testa olika komponenter i detta fall handlar det om VVT-drev.
Motorskolan är ett samarbete mellan Dyhrs Garage och Car Service Värmland!
www.car-service.se/
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Vill du sponsra kanalen via Swish är numret: 123 028 619 5
OBS! Ange gärna om jag INTE får lägga ditt namn i listan över sponsorer här i texten, genom att skriva. "DELA INTE"
Om du vill att din spons skall gå till något specifikt projekt så ange gärna detta med.
Du kan också sponsra kanalen genom att köpa en sponsorpryl i kanalens webbshop. Alla intäkter går direkt till kanalens innehåll.
www.dyhrsgarage.se
Om du vill att din spons skall gå till något specifikt projekt så ange gärna detta med.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sponsra gärna kanalen genom att köpa en sponsorpryl i kanalens webbshop. Alla intäkter går direkt till kanalens innehåll.
www.dyhrsgarage.se
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
•• SPONSORER ❤️
Bilfarg.se
www.bilfarg.se
Rabattkod: dyhrs25
Ger 25% rabatt på hela sortimentet utom färgsprutor och Polermaskiner.
BSR
www.bsr.se
Billeberga Bildemontering AB
www.billebergabildemontering.se
Uppge "Dyhrs Garage" i kassan så får du 10% rabatt på delar från självplocken.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
KONTAKTINFO ✏️
mail: carsten@dyhrsgarage.se
instagram: dyhrsgarage
webb: www.dyhrsgarage.se
Spotify: macaholic
Om du vill skicka brev eller paket är adressen
Dyhrs Garage
Carsten van Dyhr
Karlarp Bokvägen 4
243 71 Tjörnarp
OBS!
Om du vill besöka garaget så snälla kontakta mig först så jag är hemma och förberedd 😘
mail: carsten@dyhrsgarage.se eller via instagram: dyhrsgarage.se
// Han i garaget
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Nu har man lärt sig något nytt bra jobbat längtar till nästa 😊bra jobbat
Tack!
Längtar redan efter nästa avsnitt.
Så fort jag får igång Vargen kommer det! :) Trevlig helg Christer!
Mycket bra avsnitt 😎👍🏻
Tack!
En Super Video Igen Hade Gott Trevlig Helg.
Tack samma Floyd!
Jag har nu kollat av alla dina/era program, på någon vecka! Måste bara säga att det är en riktig upplevelse var gång!👍👌 Karlsten, du är lite för snabb ibland med demoteringar innan du kör programmet!
Men nu när "siden kicken" eller "chefen" Jeanette sköter kameran så har det blivit riktigt jäkla bra!👍👌
Stackare har du suttit och. kolla på alla mina film, det är flera hundra 🤪
Det har klart blivit bättre sen frugan kom in som sidekick.
Min v70 99 går oroligt på tomgång. Pendlar mellan 700-900 varav. Och den varnar för vvt ventil.. har den med tomgången göra?
VVT-dreven är till för att kompensera/ändra öppningstiderna på kammarna/kammen, så allting påverkas om det inte fungerar som det skall.
Det sitter ingen övervakning av själva VVT-drevet, men väl av solonoiden som ligger uppe på kammen.
I motorn bakkant sitter en eller två kamlägesgivare, dessa skickar signal till styrboxen om kammens placering och på så sätt håller man koll på kammen.
Pendlande tomgång kan orsakas av mängder av grejor, men om du får felkoder på något så kan det ju vara vettigt att börja där.
Jag har ett problem som jag tror är VVT hjulet. Har bara VVT på insug. VVT hjulet sticker ut med ca 2mm och när man puttar in den mot motorn sa åker den ut igen när man startar bilen. Det gör så att kamremmen hänger över kanten med ca 1-2 mm. Är det normalt? Vad är problemet? kan man köra så?
1 mm är ju inte mycket, men det är klart 2 mm skal den inte hänga ut
Tack för en bra video
Tack själv för att du tittat!
Spännande!
Det där är ett jobb som kräver både slantar och tid.
Tur att du är så duktig.
Ska bli roligt att se dej fixa till det ;)
Tack
Bra film följer dig till 100% skall själv igång med min v70 -03 2,4t
Spännande, det är en suveränt bra motor och enkelt att hitta delar om den skulle krångla.
hejsa,, Motorskolan er cool
,Jeg har skiftet pakbokse bag begge vvt hjul, og den drypper stadig olie....er usikker på om det er selve vvt hjulet kunne måle ca 1mm glap med hjulet monteret...er det formeget ?..Kan det være krank aksel pakboksen som lækker.?..syntes nu at den så tæt ud. Tak for hjælpen.
Vh Henrik
1mm glap er ikke meget det lyder ikke som om det er der problem sidder, du bliver nok nødt til at prøve dig frem
Jag bytte bägge vvt enheterna. Det gick bra. Men 2 månader senare så lät det klink, klink, om motorn. 2 av 3 bultar som håller kamdrevet på avgassidan var borta och den tredje var på väg. Närmare ett motorhaveri får man inte. Var tvungen att justera in kamaxel. Troligtvis hade jag glömt att dra åt bultarna ordentligt. Men nu går motorn fint.
Oj, det kunde gått illa!
Jo det går, vår vattenpump var total trasig med massor glapp och kamremen var halvt av drevet 😅
Hur kan man som lättast och billigast fixa detta? Tror min insug vvt är trasig för motorkod och orolig tomgång med lite diesel knackande ljud (misstänker det glapp du har)
Stick till skroten och hämta ett drev som inte läcker, det ser du rätt snabbt, sen är det bara "på att"
vilken storlek är det på torxen till vvt dreven både till bulten och själva locket?
50 om jag minns rätt kan också vara 45
Nu har jag en S80 D5 2007 6växlad automatlåda
Den uppträder konstigt lägga i D dunsar det till...tillbaka till N o vidare till R rullar något tillbaka till N o vidare till D då dunsar det mindre...betyder det rimligt bero på VVT solenoid är i kass kondition, dax byta?
Hej
Nej det tror jag inte hänger ihop med solonoiden till VVT-dreven för jag antar att det är dem du syftar på?
Solonoiden är till för att justera kamremmen i förhållande till motorvarv och det har mig veterligen inget med växellådan att göra
Bra som vanligt! En form av motorskola är lite enkel felsökning av typen gnista, bränsle och kompression. Enklast att kolla om man har gnista är med en gnistprovare (biltema), finns gnista och man testar med lite startgas och det inte funkar så kan det vara fel på tändläge (fel tändkabel, fel läge på kamskivan etc) eller dålig kompression. Kompression kan man kolla med en kompressionsmätare (biltema igen) och då får man svar om det är tätt eller inte. Kass kompression kan felsökas med ett tändstift som man tar bort den keramiska delel på och limmar dit en tryckluftsadapter, på med tryckluft (lite svagt tryckt så att kolvarna inte rör sig), pyser det via ventilerna så har man problemet där, pyser det via vevhusventilationen så är det kolvringarna (eller värre kolvar/cylinder)
Det finns naturligtvis olika ingångsvinklar till felsöking och vissa av dina har jag själv testat under åren :)
ett tips med ögonlocken du fick är att montera dem med dubbelhäftande tejp och den lilla fliken på ögonlocken ska in under gummit ovanför lyktglas för bättre passform
Tack, har ingen aning om hur de skall sitta 👍
@@dyhrsgarage har exakt såna på
Min V70 -01 t5 blir väldigt snyggt dock så har jag r fronten så blir lite annorlunda kanske
Har en fråga till dyhrs garage. Min v70 skakar å vibbrerar hela tiden i ratt/kaross / inredning. Vad kan det va för fel ??.
Parkinsons? 😂
Skämt åtsido, det är en helt omöjlig fråga att besvara, man måste ju veta varifrån och under vilka förhållanden det uppstår.
Åk in till en däckfirma och be dem kolla på det, det kan noig vara att bra ställe att börja.
@@dyhrsgarage ja man lär få parkisons om inte annat 😄. Bilen går ryckigt och tvekar på låga varv. Å går som ett skott på höga varv.
Spelar det nån roll hur kamdrevet sitter? Finns 4 hål i kamdrevet o i kamaxeln, ska dom matcha eller har det ingen betydelse?
Om kamaxlarna är låsta skall markeringen peka uppåt mot markeringgen på pladtlocket
@@dyhrsgarage tack för svar jag menade inte kugghjulen med markeringarna utan själva drevet som har 4 hål på ”insidan” mot kamaxlarna som oxå har 4 hål
Du har kanske sagt det innan, men vad jobbar du med då? 😊
Jag är VD på ett litet programmeringsgöretag 🥴
Efterlängtad video, hoppas du hittar vvt dreven snart! Ser fram emot att se hur hela installationen och justeringen av dreven går till samt installation av kamremen.
Jag ska byta kamrem till sommaren tänkte jag och ev insug drevet för att bli av med ECM640A och ECM6400 koderna.
Jag skall runt på lite olika skrotar och se vad de har, tyvärr verkar det vara lite tunt med på skrotarna som jag frekventerar.
Intressant och lärorikt, speciellt när man är nybliven innehavare av en XC 70 ;-) Den perfekta hundbilen. Här är inte goda råd Dyhra ;-)
grattis till en fin bil!
Skitskoj följa motorskola! Blir som fastlimmad!
Nu skall jag bara få igång möget.
Om vi nördar lite till. Om vevhusventilationen är igensatt så är det inte olja som pressar ut packningarna utan det är avgaserna som inte följer med ut som skapar ett övertryck i motorn varpå packningarna ger sig och olja får möjligheten att läcka ut =)
Det är tillochmed kompression och inte avgaser ;)
Jag tror vi skall försöka hålla motorskolan på en lagom nivå, man skulle kunna gå hur mycket som helst i detalj men då tror jag att många tycker det blir för nördigt. Men tekniska input är alltid uppskattat.
Om man kör korta sträckor utan att motorn hinner bli varm och slarvar med oljebyte så sätts väl vevhusventilationen igen? Jag har aldrig haft det problemet.
Bytte precis vvt på avgassidan på min S80, köpte ett nästan nytt på delplocken för 400kr👍
Där kom du billigt undan, hoppas du fick rabatten som du får som följare?
Bra! Finns mössorna att köpa?
Jag funderar på att trycka upp bandanas med Dyhrs Garage logga, själv använder jag ju sånna hela tiden
Det där brukar väl kontrolleras i samband med ett kamremsbyte? Min byttes vid 15K mil. Nu har bilen gått lite över 17K mil. Kul med en ny video förresten.
Jag tror aldrig dessa har bytts
@@dyhrsgarage Antagligen inte om de var i så dåligt skick. Man tycker i alla fall att de borde upptäcka ev. glapp i samband med ett kam.byte.
Why the vvt gear make noise like grod grod grod grod grod when the car Volvo v40 is on? 😆
Then its time to change them :)
@@dyhrsgarage Change What then?the vvt gear ?🤔
Kan man inte hitta på skroten?
Det är dåligt med 2.5 på mina närliggande skrotar.
Älskar mitt röda block dom har inga dyra drev å skit
Antar att du inte menar socialdemokraterna utan B18- B20 osv? I givet fall är vi eniga, det var bättre förr :)
Ha ha ja volvo är det jag tänker på det andra du skrev ger mig ångest
Samma här 😂
Det är en riktig motor det.
Tur man inte har VVT på min 850
Både och
Sakligt o bra! Älskar det!
Hoppas du kan hjälpa mig med min e90 snart!
Tack!
It's a pity this is not available in English. Looks like very good knowledge about vvt function. My Swedish is not good enough...
Sorry about that, maybe in the future I will add subtitles to some of my Volvo-videos!
Kan du inte sälja lättöl?
Ingen aning om man får det, faktiskt!
Jag fick betala 2,600kr i går på Volvo för en ny VVT ventil för avgaskammen till min XC70 -00. Ockerpris.
Ja det är galet, det finns på skroten i mängder, men du kanske inte har någon skrot där du bor.
💪💪💪
💪💪💪 Jag kan också :)
Afton Carsten med tändhatten:-)
He he
Motor school på Hollandska
👍
Jag är ju av holländsk börd :)
@@dyhrsgarageTrevligt, jag hör knappt en holländsk accent längre. Var i Nederländerna är du född. Jag är från Rotterdam.
super bra akta så inte motorn ramlar ut bilen
Gör den knappast" :)
@@dyhrsgarage nä tror nog det ska vara mycket till för just det. är spännande på å ses nästa video på din kanal
Bros på viken årsmodell har liggande till 00 uppåt
Min är 2004 är det bara samma motor är det samma drev.
Maila mig gärna på carsten@dyhrsgarage.se
det är fkodP1672
👍