Bardzo dobrze tłumaczysz, musisz być dobrym wykładowcą. Schemat prosty, tylko rozbudowany, można w ten sposób dołączyć na przykład więcej siłowników. Mnie trudno było kiedyś to objąć, bo nie jestem po żadnych studiach technicznych, jestem samoukiem. Wiele informacji musiałem zdobywać samodzielnie. Teraz oglądając takie filmy uczyłbym się zdecydowanie dużo szybciej. Jeśli chodzi o schemat, to co mnie zastanawia tylko, to brak przelewu na podporach, bo po wysunięciu maksymalnym siłownika wzrośnie ciśnienie. Gdy podniesiemy koparkę zawór może być zamknięty (zbyt małe ciśnienie otwarcia). Natomiast gdy pracujemy siłownik ulega dużym obciążeniom, ale jest on zamknięty zamkiem, więc nie może opaść, bo przelew jest przed zamkiem (np. na rozdzielaczu) i jak pompa nie tłoczy do siłownika nie ma ciśnienia. Co do zaworu przelewowego (nie bezpieczeństwa) za pompą, przemyślałem to i faktycznie masz rację, jest w tym sens. Może zawory bezpieczeństwa (jak zwał tak zwał bo przecież czasem to to samo) są w mniejszych układach.
Kiedyś zrobię jeszcze film o zaworach i pokaże je na rozdzielaczu koparki wtedy będzie jeszcze wyraźniej widać gdzie są i co robia. Co do zaworu przelewowego na podporach, nie jest tam potrzebny bo jakbyś wysunął do końca siłowniki podpór i ciśnienie by zaczęło rosnąć ponad robocze to otworzył by się zawór przelewowy ten przy pompie po to jest i on jest jeden na cały osprzed koparko utrzymuje stałe ciśnienie. Zawór przelewowy na podporach czy bezpieczeństwa był by niebezpieczny bo jakbyś podnosił coś ciężkiego i ciśnienie by wzrosło to zawór by się otworzył i podpora by się złożyła i bęc. Chodź teoretycznie główny zawór przelewowy przy pompie jest połączony z podpora i chroni je przed tym jakby siłownik wysunąć do końca to nie zadziała on jak ponosisz coś ciężkiego bo rozdzielacz podpór jest wtedy zamknięty i podpory są odcięte od tego zaworu. Co do wykształcenia żadna szkoła mnie tyle nie nauczyła co gościu po technikum, który siedział w tym całe życie, tak jak mówisz można szybko się coś nauczyć jak ci ktoś dobrze wytłumaczy. Gratuluję samozaparcia i chęci. Dzięki za dobre słowo bardzo mi miło szczegulnie że jesteś kolegą po fachu.
Świetna robota. Wreszcie znalazłam info na temat ciśnienia w hydraulice ostrówka. Chcę zamontować kompletny tylny osprzęt od ostrówka do ciągnika na tylny tuz i zasilić go z hydrauliki ciągnika. Ciągnik to Claas axos o wydajności pompy hydraulicznej ok 62l/min i ciśnieniu 180 bar. Rozdzielacz na o sprzęcie ma być taki ogólnodostępny z allegro czterosekcyjny - bo podpory będą na stałe z ramą i do przejazdu będę podnosił całość na podnośniku ciągnika- o maksymalnym przepływie 80l i fabrycznie ustawionym zaworze przelewowy na 180 bar. Oczywiście ruchy osprzętu będą trochę wolniejsze że względu na mniejszą wydajność pompy. Czy dobrze rozumiem że aby nie przeciążyć ramienia i osprzętu powinienem zmniejszyć ciśnienie na rozdzielaczu do około 120 bar? Łapka i subskrypcja! Pozdrawiam.
Raczej bym się trzymał ciśnienia roboczego niestety nie mam dokładnych danych tyle że ten schemat znalazlem ale słyszałem wcześniej że tam było jakoś tak 110 - 120 barów ale to chyba jeszcze zależy od wersji. Nie znam się na ciągnikach ale nie wiem czy mocowanie osprzętu Ci wytrzyma w maszynach budowlanych osprzęt montuje się do ram. Powinieneś też poszukać danych o przepływach na jakie były na rozdzielacz i o wydajności tej pompy bo może Ci mulic trochę nadgonic można zawsze obrotami. Dzięki za suba i laika pozdrawiam.
Pewnie ze wystarczy wystarczy dać trochę większy siłownik i mozna przy takim ciśnieniu osiągnąć niesamowite siły żeby mieć duża siłę w hydraulic trzeba mieć albo duże ciśnienie albo większą powierzchnię tłoka albo trochę tego i trochę tego😊
@@aksels6318 Jasne że tak. Chodzi o to że przeszczepiam kompletny tylny osprzęt z ostrówka do ciągnika rolniczego. Hydraulika tegoż, podaje maksymalnie 180 bar i 62l/min. Rozdzielacz do sterowania wysięgnikiem będzie nowy, fabrycznie ustawiony też na 180 bar. Pominąwszy kwestię mniejszej wydajności pompy - w razie potrzeby zastosuję pompę na WOM z osobnym zbiornikiem oleju i większą wydajnością- szukałem w necie informacji o ciśnieniach w ostrówku po to aby nie przeciążyć dość delikatnego osprzętu z ostrówka. Teraz wiem że muszę zejść na 120 bar w rozdzielaczu na osprzęcie i będzie git.
Witam, jak są zasilane rozdzielacze że każdy dziala niezależnie, jak są podzielone przepływy oleju w momencie pracy dwóch sekcji równocześnie a obciążone w różnym stopniu, czy olej nie wybiera drogi spływu tam gdzie ma lżej?
Zalezy w jakim ukladzie czy otwartym czy zamknietym. Ten na schemacie to otwarty olej przeplywa przez kanal neutralny w rozdzielaczu a przesuniecie suwaka powoduje przekierowanie oleju z kanalu do danego silownika wydajnosc jest robiona z naddatkiem mozna tez zwiekszyc obroty zeby starczylo na druga czy trzecia sekcje jak zostaniebotwarta ale w takim ukladzie i tak pierwsza otwarta zazwyczaj bierze najwiecje. Trzeba ja przymykac zeby pmynnie sterowac
Czy znasz jakieś książki, podręczniki gdzie są podane takie realne, prawdziwe schematy układów hydraulicznych różnych maszyn? Chętnie bym je przeanalizował pod kątem dydaktycznym.
Schematy maszyn obecnie ma tylko serwis i nie chcą sie nimi dzielic😊. Ale jak znajdziesz stare DTR ki maszyn np. Na chomiku to tam moze cos byc. Pozdrawiam.
Witam, mam problem z wieńcem obrotowym ponieważ mam egzamin na konserwatora podestu ruchomych i nie mam pojęcia jak jest realizowany obrót czy mógłbym prosić jakiś schemat hydrauliczny jak to wszystko działa? Posiada Pan jakieś materiały? Dziękuję i pozdrawiam.
Witam nie zauważyłem komentarza. Niestety nie ale przypuszczam że jest podobnie jak w koparce czyli wieniec zębaty przymocowany do podwozia i silnik hydrauliczny z napędem i hamulcen do nadwozia. Pozdrawiam.
Witam, proszę czy ktoś ma informację o pompie głównej - typ, przepływ, ciśnienie? Pro Ostrowek K162. Muszę wymienić rozdzielnica hydrauliczna ładowacza czołowego Dziękuję bardzo
Witam. A od kiedy spadła? W takim wypadku trzeba by zmierzyć ciśnienie robocze manometrem i jeżeli będzie za niskie to szukać przyczyny w pompie lub w ustawieniu zaworu przelewowego. Czasem ktoś zmieni też olej na za gest lub za rzadki i też robi sie źle. Niestety ja nie jestem serwisanetem ale nawet jak bym był to musiałbym być na miejscu przy maszynie.
Witam, za tydzień mam egzamin na stabilizatory gruntu i recyklery, posiadasz może widzę na temat pytań egzaminacyjnych czy wystarczy jak będę umiał to co na kop-ład czy koparkę ? Może zrobisz odcinek o stabilizatorach ?
Nazwy słyszałem ale zupełnie nie moja działka. Natamiost jak zdajesz w instytucie to wiedza ogólna z kop ład i koparek będzie przydatna co to jest dtr obsługi techniczne, odległości od lini itd to wszystko będzie plus coś tam z tych maszyn budowa itp
Witam, czy w ostrówku zasilanie z pompy na sekcje idzie rurą czy przewodem? U mnie jest przewód, ale jest nieco przydługawy i wisi, zastanawiam się czy lepiej zamontować rurę bezszwową 25X3 37.4 ocynkowana - 338bar.
Witam niestety nie wiem. Ale może pojewie się tu ktoś kto ma Ostrowka i Panu powie. Ja na żywo widziałem ta maszynę tylko z dalekiej odległości. Pozdrawiam.
Musisz pamiętać że przewód elastyczny tłumi też drgania i kompensuje wzrost objętości materiału jak przewód się nagrzewa nie wiem czy sztywny będzie Ci pekal ale pewnie będzie bo maszyna ma duże drgania.
@@aksels6318 Tak wiem dlatego nie chce dawać rury po całości a jedynie 2m na końcach calowy, elastyczny przewód zbrojony. Poza tym rura bezszwowa ma odporność do 350bar. Zauważ że w ostrówku na tylnym wysięgniku też masz rurę
Witam znajdziesz w moich filmach odpiwiedzi na testy na suwnice i starsze filmy które ogólnie zarysuja Ci temat suwnic niestety cześć pytań na specjalnego przeznaczenia się nie pokrywa ale niewiele
Witaj Sławek niestety nie znam się na suwnicach tylko ogólne rzeczy a o specjalistycznych to juz nic nie wiem. Dzięki że chciało Ci się dodać odpowiedzi. Pozdrawiam.
fantastycznie zrobiony materiał, jasno i klarownie, dzięki
Super że się podoba😊 Dziękuej za dobre słowo 👍😁. Pozdrawiam😊
Bardzo dobrze tłumaczysz, musisz być dobrym wykładowcą. Schemat prosty, tylko rozbudowany, można w ten sposób dołączyć na przykład więcej siłowników. Mnie trudno było kiedyś to objąć, bo nie jestem po żadnych studiach technicznych, jestem samoukiem. Wiele informacji musiałem zdobywać samodzielnie. Teraz oglądając takie filmy uczyłbym się zdecydowanie dużo szybciej.
Jeśli chodzi o schemat, to co mnie zastanawia tylko, to brak przelewu na podporach, bo po wysunięciu maksymalnym siłownika wzrośnie ciśnienie. Gdy podniesiemy koparkę zawór może być zamknięty (zbyt małe ciśnienie otwarcia). Natomiast gdy pracujemy siłownik ulega dużym obciążeniom, ale jest on zamknięty zamkiem, więc nie może opaść, bo przelew jest przed zamkiem (np. na rozdzielaczu) i jak pompa nie tłoczy do siłownika nie ma ciśnienia. Co do zaworu przelewowego (nie bezpieczeństwa) za pompą, przemyślałem to i faktycznie masz rację, jest w tym sens. Może zawory bezpieczeństwa (jak zwał tak zwał bo przecież czasem to to samo) są w mniejszych układach.
Kiedyś zrobię jeszcze film o zaworach i pokaże je na rozdzielaczu koparki wtedy będzie jeszcze wyraźniej widać gdzie są i co robia. Co do zaworu przelewowego na podporach, nie jest tam potrzebny bo jakbyś wysunął do końca siłowniki podpór i ciśnienie by zaczęło rosnąć ponad robocze to otworzył by się zawór przelewowy ten przy pompie po to jest i on jest jeden na cały osprzed koparko utrzymuje stałe ciśnienie. Zawór przelewowy na podporach czy bezpieczeństwa był by niebezpieczny bo jakbyś podnosił coś ciężkiego i ciśnienie by wzrosło to zawór by się otworzył i podpora by się złożyła i bęc. Chodź teoretycznie główny zawór przelewowy przy pompie jest połączony z podpora i chroni je przed tym jakby siłownik wysunąć do końca to nie zadziała on jak ponosisz coś ciężkiego bo rozdzielacz podpór jest wtedy zamknięty i podpory są odcięte od tego zaworu. Co do wykształcenia żadna szkoła mnie tyle nie nauczyła co gościu po technikum, który siedział w tym całe życie, tak jak mówisz można szybko się coś nauczyć jak ci ktoś dobrze wytłumaczy. Gratuluję samozaparcia i chęci. Dzięki za dobre słowo bardzo mi miło szczegulnie że jesteś kolegą po fachu.
Piękna realizacja, dobra robota. Pozdrawiam
Dzieki😊
Świetna robota. Wreszcie znalazłam info na temat ciśnienia w hydraulice ostrówka. Chcę zamontować kompletny tylny osprzęt od ostrówka do ciągnika na tylny tuz i zasilić go z hydrauliki ciągnika. Ciągnik to Claas axos o wydajności pompy hydraulicznej ok 62l/min i ciśnieniu 180 bar. Rozdzielacz na o sprzęcie ma być taki ogólnodostępny z allegro czterosekcyjny - bo podpory będą na stałe z ramą i do przejazdu będę podnosił całość na podnośniku ciągnika- o maksymalnym przepływie 80l i fabrycznie ustawionym zaworze przelewowy na 180 bar. Oczywiście ruchy osprzętu będą trochę wolniejsze że względu na mniejszą wydajność pompy. Czy dobrze rozumiem że aby nie przeciążyć ramienia i osprzętu powinienem zmniejszyć ciśnienie na rozdzielaczu do około 120 bar? Łapka i subskrypcja! Pozdrawiam.
Raczej bym się trzymał ciśnienia roboczego niestety nie mam dokładnych danych tyle że ten schemat znalazlem ale słyszałem wcześniej że tam było jakoś tak 110 - 120 barów ale to chyba jeszcze zależy od wersji. Nie znam się na ciągnikach ale nie wiem czy mocowanie osprzętu Ci wytrzyma w maszynach budowlanych osprzęt montuje się do ram. Powinieneś też poszukać danych o przepływach na jakie były na rozdzielacz i o wydajności tej pompy bo może Ci mulic trochę nadgonic można zawsze obrotami. Dzięki za suba i laika pozdrawiam.
Mam zamontowany manometr przy rozdzielaczu w ostrówk zawor przelewów otwiera się równo przy 120. Ciśnienie w zupełności wystarczające do pracy.
@@saweksz9025 no i git. Dziękuję bardzo za informację.
Pewnie ze wystarczy wystarczy dać trochę większy siłownik i mozna przy takim ciśnieniu osiągnąć niesamowite siły żeby mieć duża siłę w hydraulic trzeba mieć albo duże ciśnienie albo większą powierzchnię tłoka albo trochę tego i trochę tego😊
@@aksels6318 Jasne że tak. Chodzi o to że przeszczepiam kompletny tylny osprzęt z ostrówka do ciągnika rolniczego. Hydraulika tegoż, podaje maksymalnie 180 bar i 62l/min. Rozdzielacz do sterowania wysięgnikiem będzie nowy, fabrycznie ustawiony też na 180 bar. Pominąwszy kwestię mniejszej wydajności pompy - w razie potrzeby zastosuję pompę na WOM z osobnym zbiornikiem oleju i większą wydajnością- szukałem w necie informacji o ciśnieniach w ostrówku po to aby nie przeciążyć dość delikatnego osprzętu z ostrówka. Teraz wiem że muszę zejść na 120 bar w rozdzielaczu na osprzęcie i będzie git.
ja mam ostrówka :D więc jak dla mnie temat top :)
O prosze😊 👍
Witam, jak są zasilane rozdzielacze że każdy dziala niezależnie, jak są podzielone przepływy oleju w momencie pracy dwóch sekcji równocześnie a obciążone w różnym stopniu, czy olej nie wybiera drogi spływu tam gdzie ma lżej?
Zalezy w jakim ukladzie czy otwartym czy zamknietym. Ten na schemacie to otwarty olej przeplywa przez kanal neutralny w rozdzielaczu a przesuniecie suwaka powoduje przekierowanie oleju z kanalu do danego silownika wydajnosc jest robiona z naddatkiem mozna tez zwiekszyc obroty zeby starczylo na druga czy trzecia sekcje jak zostaniebotwarta ale w takim ukladzie i tak pierwsza otwarta zazwyczaj bierze najwiecje. Trzeba ja przymykac zeby pmynnie sterowac
@@aksels6318 To może teraz jakiś krótki film lub komentarz o układzie zamkniętym, jak przepływa olej w pozycjach neutralnych itp :)
Brawo
Dziękuję 😊 Pozdrawiam.
Czy znasz jakieś książki, podręczniki gdzie są podane takie realne, prawdziwe schematy układów hydraulicznych różnych maszyn? Chętnie bym je przeanalizował pod kątem dydaktycznym.
Schematy maszyn obecnie ma tylko serwis i nie chcą sie nimi dzielic😊. Ale jak znajdziesz stare DTR ki maszyn np. Na chomiku to tam moze cos byc. Pozdrawiam.
Witam, mam problem z wieńcem obrotowym ponieważ mam egzamin na konserwatora podestu ruchomych i nie mam pojęcia jak jest realizowany obrót czy mógłbym prosić jakiś schemat hydrauliczny jak to wszystko działa? Posiada Pan jakieś materiały?
Dziękuję i pozdrawiam.
Witam nie zauważyłem komentarza. Niestety nie ale przypuszczam że jest podobnie jak w koparce czyli wieniec zębaty przymocowany do podwozia i silnik hydrauliczny z napędem i hamulcen do nadwozia. Pozdrawiam.
Witam,
proszę czy ktoś ma informację o pompie głównej - typ, przepływ, ciśnienie? Pro Ostrowek K162.
Muszę wymienić rozdzielnica hydrauliczna ładowacza czołowego
Dziękuję bardzo
Niestety nie mogę pomóc
Cześć, od czego jest ten piąty siłownik w osprzęcie ładowarkowym?
Hejka jak tylko znajde chwile to zbadam temat😊 Bo nie pamietam. Pozdrawiam.
Super video ! Moze pomugł bys mi. Rozwiazac problem z minikoparka? Strasznie spadla jej wydajnosc . a jest bardzo podobnie zbudowana jak ostrowek
Witam. A od kiedy spadła? W takim wypadku trzeba by zmierzyć ciśnienie robocze manometrem i jeżeli będzie za niskie to szukać przyczyny w pompie lub w ustawieniu zaworu przelewowego. Czasem ktoś zmieni też olej na za gest lub za rzadki i też robi sie źle. Niestety ja nie jestem serwisanetem ale nawet jak bym był to musiałbym być na miejscu przy maszynie.
@@aksels6318 pomierze cisnienia i dam znac . udalo mi sie narysowac dp niej schemat hudrauliczny
Witam. Mam problem ze wspomaganiem. Ostrowek k 162. Bardzo ciężko kręci się kierownicą. Ciśnienie na wężu siłownika od strony chowania 100 bar.
Ciężko powiedzieć tym bardziej tak zdalnie
Dzięki. Póki co nowy orbitrol pomógł.
👍
Witam, za tydzień mam egzamin na stabilizatory gruntu i recyklery, posiadasz może widzę na temat pytań egzaminacyjnych czy wystarczy jak będę umiał to co na kop-ład czy koparkę ? Może zrobisz odcinek o stabilizatorach ?
Nazwy słyszałem ale zupełnie nie moja działka. Natamiost jak zdajesz w instytucie to wiedza ogólna z kop ład i koparek będzie przydatna co to jest dtr obsługi techniczne, odległości od lini itd to wszystko będzie plus coś tam z tych maszyn budowa itp
Witam, czy w ostrówku zasilanie z pompy na sekcje idzie rurą czy przewodem? U mnie jest przewód, ale jest nieco przydługawy i wisi, zastanawiam się czy lepiej zamontować rurę bezszwową 25X3 37.4 ocynkowana - 338bar.
Witam niestety nie wiem. Ale może pojewie się tu ktoś kto ma Ostrowka i Panu powie. Ja na żywo widziałem ta maszynę tylko z dalekiej odległości. Pozdrawiam.
Przy zasilaniu rozdzielacza stosuje sie przewód elestyczny gdyz eliminuje on ewentualną pulsacje pompy hydraulicznej
@@sebastianjasiak3699 Z tego co oglądałem to z pompy do do rury calowej (bezszwowej) idzie przewód elastyczny oraz od rury do filtra.
Musisz pamiętać że przewód elastyczny tłumi też drgania i kompensuje wzrost objętości materiału jak przewód się nagrzewa nie wiem czy sztywny będzie Ci pekal ale pewnie będzie bo maszyna ma duże drgania.
@@aksels6318 Tak wiem dlatego nie chce dawać rury po całości a jedynie 2m na końcach calowy, elastyczny przewód zbrojony. Poza tym rura bezszwowa ma odporność do 350bar. Zauważ że w ostrówku na tylnym wysięgniku też masz rurę
Witam aksel s dodał bys pytania i odpowiedzi na suwnice w szczególności odpowiedzi na specjalnego przeznaczenia
Witam znajdziesz w moich filmach odpiwiedzi na testy na suwnice i starsze filmy które ogólnie zarysuja Ci temat suwnic niestety cześć pytań na specjalnego przeznaczenia się nie pokrywa ale niewiele
Nie mam też odpowiedzi na suwnice specjalnego przeznaczenia bo to nie mój temat test robiłem z kolegą który się na tym zna bardziej
Ogólnego są dostępne już na necie pytania i odpowiedzi niestety specjalnego przeznaczenia jeszcze nikt nie dodał odpowiedzi (20 pytań) ☹️
Witaj Sławek niestety nie znam się na suwnicach tylko ogólne rzeczy a o specjalistycznych to juz nic nie wiem. Dzięki że chciało Ci się dodać odpowiedzi. Pozdrawiam.
@@sla964 wydaje się wszystko dobrze do dwóch tam też nie mam pewności pytanie 266 i 282
Cześć, masz może ten schemat?
Witam. Nie pamietam gdzie to mam i czy to mam.
@@aksels6318 kurde bo na studia potrzebujemy, nie wiesz może gdzie tego szukać ?
A probowales w internecie?