@@rostislavgroulik7388 Jistě jsi schopný přidat ještě dalších 20 faktů. Když tak hrdě prohlašuješ, že toho bylo málo. To se teda těším na tvá videa a tvůj kanál budu pečlivě sledovat.
@@rostislavgroulik7388 tak to vysvětli ty a potom uvidíme Když tady tak hrdě a nadřazeně říkáš že tam toho je málo, tak udělej takový video ty…ne? A potom to porovnáme
Jirko 👍, prostě super.. Je potřeba si vždy uvědomit, že technologie a další, nás dostává v této době úplně jinam, než by jsme chtěli... A toto je jedna z věcí k zamyšlení.. Díky moc a Brno zdraví nejen Tebe, ale celej tým.... Libor Pantůček Junior Brno.
Tohle je vážně super. 😊 Přijde mi, že je tenhle pokrok hrozně vidět na lezectví. Dřív byla hromada cest nelezitelná právě kvůli tomu, že by pád mohl mít fatální následky. Jak se zlepšovalo vybavení, stále se tento problém minimalizoval a dneska už se člověk může na vybavení spolehnout. Nebezpečí už působí jen lidský faktor. A když se vezme v potaz, že mají karabiny třetinovou hmotnost, máme frendy a mnohem kvalitnější boty... Není divu, že se lezcům dřív o výkonech Adama Ondry ani nesnilo.
To je taky super příklad. Řekl bych, že celá řada sportů a disciplín bude mít ten vývoj podobnej, kdy hlavním hnacím motorem je posun ve vybavení. Je to vždycky krásně vidět i na datech, jak se sportovci začnou zlepšovat. Typově třeba v cyklistice u lehčích kol, nebo v plavání díky neoprenu.
@@jirkavysvetlujeveci Mimochodem, současný světový rekordman na trati 100 metrů motýlek Caeleb Dressel by svým časem naprosto suverénně porazil na trati 100 metrů volný způsob (de facto kraul) nejen tak fenomenálního plavce jakým byl Mark Spitz, ale dokonce všechny časy kraulařských světových rekordů až do konce 70. let s výjimkou jednoho (s ním by prohrál o setinu sekundy). A navíc, i Ryan Murphy, světový rekordman na 100 metrů znak by tímto druhým nejpomalejším závodním plaveckým stylem porazil jeden ze Spitzových rekordů. Tak neuvěřitelně se v plavání posunuly časy kupředu. Táta kdysi závodně plaval (byl prsař) a říkal, že za jejich časů se říkávalo, že možná jednou někdo zaplave nějaký čas x, ale dneska jsou i v jeho stylu závodníci lepší třeba už o 3 sekundy.
@@jantybl4435 Vybavení ne, ale "doplňky" na tento sport měly značný vliv. Přijde mi zvláštní, že vysledky v některých disciplinach stagnují od doby co se začalo důkladně testovat...
_Už jen multi pohybová disciplína Parkour / freerun ukazuje jak se posouváme. I když spoustu lidí se hýbe měně než dříve, to mi přijde jako paradox :)_
Teda Jirko ... klobouk dolů. Tvoje všestrannost a zápal se, kterým tvoříš tyto příspěvky jsou pro mě skvělé. Při tobě se člověk i hodně naučí. Máš obrovský přesvědčovací talent. Odsledoval jsem si všechna tvoje videa a jsem přesvědčený, že jsi jeden z mála co si mě dokázal získat. Skvělá interpretace na jakýkoliv téma. Jen tak dál !!! 👌👌👌🤝
výživové doplnky, nové poznatky o tréningu( kombinácia gymu a behu ) a aj doping (testy sa dajú oklamať ). a samozrejme všetko čo si povedal. Dobré video
V noci jsem si jen sjížděl YTB a přemýšlel jsem na co se kouknu, vyběhlo na mě tvoje video o hrách a jsem rád že ke kvalitní tvorbě v česku, do které řadím například Kovyho-Kluky z Prahy a pár dalších, můžu přidat dalšího tvůrce. jen tak dál !
Skvělí video dala jsem odběr. Škoda je ale to, že tyhle zajímavosti nám ani moc ve škole nevysvětlí tedy pořádně do podrobna jenom to zkrátí, že budoucnost de do předu a pořád se zlepšujeme a i lidé se zlepšují ale nevysvetli to pořádně jako ty.
nádhera, vždy mě vlastně zajímalo zda by historická postava jako třeba J. Owens s dnešními podmínkami porazil dnes jedinečného U. Bolta. Video ukazuje, že by ta šance měla být reálná.
Ani to by neboli úplne fér podmienky, pretože Owens bol zvyknutý na povrch trate, oblečenie atď. V každom prípade v tej dobe nebol šport zasvinený podpornými latkami, takže starí rekordmani majú u mňa nespochybniteľný kredit.
@@peterjobovic3406 Ano, Owens byl zvyklí na ten starý povrch, oblečení, boty... na druhou stranu, Bolt má lepší stravu, lepší podmínky na trénink a podobně, takže by se mohly tyto dvě věci navzájem vymazat :) Určitě by to bylo zajímavé porovnání.
@@peterjobovic3406 spíš kdysi měly lepší fyzičku bych řekl ale těžko srovnávat .to je jako když se ovčan dívá na spořící účet a myslí si že vydělává :)
Tak to je opravdu skvělé, naprosto skvělej zvuk, strašně dobře se tě poslouchá. Máš opravdu skvělej kontent, dávám odběr, a přeju mnohem víc než 11K subs :)
Třetí video, které jsem od tebe viděl a pokaždé na úplně jiné téma. Úplně obdivuju, jak dokážeš najít všechny ty informace. A potom je opravdu zajímavě podat! 👍🏻
Úžasný. Líbí se mi tvoje tvorba. Myslíš, že by jsi mohl zpracovat téma alergenové imunoterapie? Jaké jsou možnosti a co obnáší? Udělalo by mi to radost.
Nemohlo by pár setin dát dolů i zlepšení asomíry? Přeci jen elektronika má podstatně lepší reakční dobu než muž u ččáry se stopkami. Nebo to už v té době bylo řešeno nějak dokonaleji?
Myslím, že je to možný. Přechod na automat to měření hodně zpřesnil, ale zároveň bych bral v potaz, že ta nepřesnost manuálního měření může být vlastně nahoru i dolů. K tomu původnímu naměřenýmu času se dokonce přidává 0,24 vteřin, protože ten časoměřič reaguje nejen na ten konec, ale má prodlevu i mezi startem a zapnutím časomíry. Podle některých studií, který jsem jen tak prolítl, je obecně průměr právě cca 250ms reakčního času (u širší populace bude asi víc než u trénovanýho člověka), což jsou všechno zkreslení, který ten automat vymaže. Jinak díky za super dotaz, myslím, že se v tom najde i víc takových poznatků, který jsem v tom videu nezmínil, tohle je určitě jeden z nich.
Skor opacne, k rucne meranym casom treba pripocitat 0.24s a dostanes z toho elektronicky cas...cize owensov cas 10,2s je v skutočnosti elektronicky 10,44s.
To máš pravdu, jenomže dnes jsou mnohem přesnější časomíry, nevím na čem to měřili kdysi ale když jsem dělal atletiku stopky ti mohli bez problému přidat 1s takže nevýhody jsou i na ty současný straně sportovců.
V roku 1936 merali čas na olympiáde v Berlíne určite ručnými stopkami.Dokonca si myslím, že Owensových 10,3 mohli byť kľudne 9,9😊. Ďalej Owens nebol len šprintér,bol aj ďialkár.Naopak Bolt dokázal, že aj takmer dvojmetrový chlap s váhou cez 90 kg dokáže byť výbušný a rýchly.V podstate si dokázal, že šprintéri nie sú rýchlejší ako bežci ale sú rýchlejší vďaka technológiám.Už len tie štartovacie bloky a rozdiel medzi povrchom,na ktorom bežali je pol sekundy a to je v podstate rozdiel medzi časmi z pred 80 rokov a v súčasnosti.😊. Dobré video 💯👍👍
S tím třením nemáš pravdu, tření mezi botou a dráhou má být co možná největší aby se všechna energie přenesla do pohybu místo proklouznutí. Jináč fajn video (y)
@@frantisekhabrda4586 Tak ten povrch zrovna nebyl opravdu moc dobře vysvětlený. Rozdíl mezi škvárou a dnešními povrchy je opravdu ten, že dnes je mnohem větší přilnavost k povrchu a pevnost povrchu. Nepodkluzuje. Ale taky je povrch pružny, takže část síly, kterou člověk vyvíjí proti povrchu se mu vrací tím jak jej povrch odpruží zpátky.
Slyšel jsem že někomu v americkým fotbale nebo ragby naměřili větší rychlost za hodinu než boltovi.pekny video jen škoda že už nezávodí,můj bratranec byl na jeho posledních závodech a má podpis
Hezké video. Myslím si, že by dneska byl Jesse Owens mezi TOP sprintery světa, ale pochybuju, že by útočil na Boltův rekord. Tipnul bych čas kolem 9.74
@@vojtechlansky86 lepší genetická vybavenost - Ve svalovině člověka nacházíme tři základní typy svalových vláken. Jsou to tzv. pomalá vlákna typu I, nezbytná pro vytrvalostní, aerobní svalovou práci, a vlákna rychlá (typ II), která se dělí na pomalejší typ IIa, jenž má i určitý aerobní potenciál, a rychlejší typ IIb, který se uplatňuje v anaerobních výkonech krátkého trvání. Vlákna I a IIa jsou označována také jako vlákna červená. Toto zbarvení jim dodává protein myoglobin, odpovědný za přenos kyslíku při svalové práci. Rychlá vlákna IIb se označují jako vlákna bílá. Sprinteři světové třídy mají obvykle ve stehenní svalovině 70-75 % rychlých svalových vláken. Naopak vytrvalostní běžci mohou mít až 90 % vláken typu I. Poměr svalových vláken se nedá zcela ovlivnit tréninkem, protože je do značné míry dán geneticky. (viz. Sport a geny, Vesmír, z 5.7. 2002)
Nějakou rolí bude hrát i to že svět se zmenšil a být sprinterem nebo jiným sportovcem se může stát ten opravdu nejlepší čím víetsi konkurence tím větší tlak na to být nejlepší a tím větší šance že tam bude nejlepší z nejlepších ale Jessie měl něco navíc a to osobní motivaci 😉 jako když my jsme v Praze porazily v 68v hokeji Sovětský svaz .
Zaujímavá téma, určite by stálo za to ak by Usian Bolt skúsil zabehnúť 100ku za podmienok (materiál dráhy, štartovacia jamka, dobové tretry a oblečenie) za akých ju bežal vtedy Jessie Owens. :)
Zmínka o tom, že tehdy sportovci byli vpodstatě amatéři, přičemž měli své profese, mi přijde zvlášť důležitá. A pro mě osobně je to víc sportovní než dnešní profi-sport zaměřený na výsledek. Když někde závodí amatér, je mu logicky výsledek víc u zadku, než profíkovi. A to je super, prostě běžíš pro běh samotnej a ne pro medaili. A za běh si dosaď disciplínu jakou chceš.
Našiel som tvoj kanál vlastne úplne len nejak... náhodou, mi asi vyskočilo video od teba... Teraz mám pozreté 4 videá od teba, a tvoj prístup je ozaj fajn :) Skill v reči, aj v editaci videí... Čo chcem ešte povedať je, že vlastne máš podobný kanál ako na Slovensku JurajVie .... a možno aj vieš presne koho myslím, ak nie, tak by to bol veľmi, veľmi inteligentný, podrobný, presný, a ešte neviem ako sofistikovaný COLLAB ! (spolupráca samozrejme jesus, netreba pchať angličtinu všade, keď máme svoj jazyk krásny :-D ) Tak len tak, myslím si že by to ľudí zaujalo ;-)
Když tak nad tím přemýšlím, tak v 37km/h by vlastně měl běhat s helmou :-D, protože když si představím, že by zakopl a spadl hlavou na zem, tak je dost možná po něm. Takže možná to má i určité evoluční důvody, proč průměrný člověk neběhá rychleji než cca 15km/h.
Z většiny za to můžou podmínky, zároveň se ale také lidé zrychlují, protože tak funguje evoluce, stejně jako se zvětšuje průměrná výška, tak se i zesilují a mění lidské svaly, takže technika, strava, prostředky a čas na trénování není úplně tak všechno :D
Supr video, ale zníš, jak kdyby ses bál, aby tě mamka z vedlejšího pokoje neslyšela, co děláš v pokojíku za krávoviny. :D Zapoj trochu hrudní rejstřík, otevři hlas. Myslím to v dobrém :)
Mohol by si spraviť video o ženských rekordoch tam sú rekordy z 80 rokov ktoré nie je možné prekonať dnešnými ženami. Mohol by si popísať prečo (pre neznalych).. Napríklad hod guľou, oštepom, beh na 400mn beh 100m, beh na 200m Kratochvilova a pod :)
Kratochvílová byla nadopovaná jak kůň. Skrze suplementy ani nemohla mít děti. Nebo bych se nedivil, kdyby měla zčásti mužské pohlavní orgány. I proto není dosud její rekord překonán. Já bych ji z tabulek vymazal. Něco je tam prostě špatně.
Netvrdím, že je to klíč k rychlosti, ale zrovna u Asafy Powela a ještě více u Usaina Bolta je patrné naprosto dokonalé držení těla, dokonale protažené svaly kolem pánve a zpevnění hlubokého svalového korzetu. To mu umožňuje využít maximální délku kroku, rozsah pohybu dolních končetin pro efektivnější odpich a švihovým pohybem ze sebe udělá nezastavitelnou lokomotivu. U Owense o takové technice mluvit nemůžeme. Možná neměl tak dobrou anatomickou výbavu...
Super video akorát Adi Dassler právě příznivec nacismu nebyl jak je i chybně uvedeno na wikipedii. Byl proti už kvůli tomu, že musel továrnu předělat a vyrábět věci potřebné ve válce místo bot.
Prý vstoupil v roce 1933 do strany. To, že mu pak vadilo, že musí předělat továrnu, z něj nacka nesmeje. To je jak tvrdit, že komunisti, co nechal popravit Stalin, nebyli komunisti.
Nevím no. U sprinterů to může být tím, co jsi vysvětloval, ale je mnoho jiných sportů, kde nebylo zapotřebí vymýšlet nový povrch, tretry, nebo startovací bloky a přesto ty rekordy překonávají. Takový Michael Phelps měl proti Spitzovi možná tak výhodu delších plavek. Spíš bych řekl, že náročnost a intenzita tréninku se stále zvyšuje, což hraje největší roli.
musis brat v potas, ze prave napriklad v tom roce 36 se meril cas rucne na stopky. Coz vlastne vetsinou ubírá zavodkníkovi na case... Priklad 100 metru zmerene rucne maji cas treba 10,30 a 100 metru mereny uz fotopasti ma v tomto pripade cas kolem 10:OO-10:10 je v tom rozdil n 2 az 3 desetiny, coz je zhruba na stovce klidne az 5 metru
Ked porovnam, co dosiahol Jesse Owens za podmienok, ktore mal, tak vsetci novodobí atleti s celym zazemim, masermi, stravou, oblecenim, obutim, treningom na plny uvazok, startovacimi blokmi sponzormi atd, atd, su oproti Owensovi iba obycajní amateri. To tvrdim preto, ze ten cas nie je o tolko lepsi, o kolko maju lepsie podmienky.
3 роки тому+5
Bohužel z významu slova “amatér” vyplývá přesný opak. Owens byl amatér, novodobí atleti jsou bohužel těžcí profesionálové. A jak jsem odposlouchal v jednom dílu Murdoch Mysteries - proč by chtěl někdo platit člověka jenom za to, že hraje jakousi hru (fotbal)? V tomto případě za to, že běhá. No, svět je jinde, ale nebudu psát kde.
@ Presne si vystihol moj nazor na dnesny profesionalny sport. Radost z pohybu vystriedala radost z penazi. Je mi to az neprijemne pocuvat tie dristy sportovcov po pretekoch. Ak by uz malo ist o zarobky, tak v normalnych vyskach. O com to je? Cim prispieva sportovec k vseobecnemu blahu? Zviditelnuje republiku? Aj bez neho je viditelna. Cest a ucta patri vedcom, lekarom, kazdemu, co robi svoju pracu dobre a poctivo. Aj sportovcom, ale povedzme si uprimne, za take prachy? Je to chory system od A po Z. Ak porovnam staroveku olympiadu s novodobou, je mi z toho zle. To brutalne plytvanie sa ani neda opisat...
Na to jaké mají dnes sportovci podmínky, mi ten čas nepřijde o tolik lepší. Bylo by zajímavé, kdyby se tito dva sprinteři utkali, možná by Bolt nebyl nejrychlejší sprinter v historii 🏃🙂
vynechal si jednu dôležitú vec a tou sú preparáty, či už povolené alebo nie. ak si niekto myslí, že ich športovci neberú, tak odpoveď je že - všetci berú...
ono stači sa pozrieť na dnešne deti to čo kedysi dokazal nejak 25-30 ročny profesional a bol velmi velmi ojedineli dokaže čoraz viac deti a to už od 2 rokoch ved je to vidno aj na ich dospievani dospievaju skôr su šikovnejši a mudrejši.
jsem z dlouhý rodinný větve běžců a sprynterů a ještě můj otec mí říkával že škvára klouzala a že na dráze byly strašný rozdíly mezi bohatými a chudými bohatí mívali specializované vybavení hlavně tretry dostatek jídla trenéry zázemí a dopravu i podporu státu a spryntérovi z rolnické rodiny kolikrát nedovolili ani vyhrát otec říkal že na závody měl jenom obyčejné pracovní boty se sešlapanou podrážkou a ti bohatší ho ve spryntu dali jenom na 60 metrů a od stovky do 1500 metrů je prostě rozdrtil ale přihlýžející říkali jak mu při každym záběru klouzaly nohy a za nim se zvedalo do vzduchu obrovský množství škváry nakonec dané závody zrušili protože jejich mazánci nevyhráli :-D ono v tý době co zmiňuješ toho prvního spryntera mohlo bejt i všechno jinak kdyby na to měli i jiní běžci výbavu to sou věci který se obvikle nezmiňují ... sám sem spryntér a mám velmi solidní výsledky i bez kdovíjakého tréningu či diet trenérů masérů huntovacích harmonogramů měření vo2 max a dalších a dalších věcí připadne mi vždycky srandovní jak ve fitcentrech trénují starty a běh lidé které jsem v reálu pořádně běžet ani neviděl
Skvělý video! Popravdě se strašně zlepšuje forma! A dnešní obsah - super zajímavej!
Moc toho nevysvětlil, ale jde to
@@rostislavgroulik7388 Jistě jsi schopný přidat ještě dalších 20 faktů. Když tak hrdě prohlašuješ, že toho bylo málo. To se teda těším na tvá videa a tvůj kanál budu pečlivě sledovat.
@@frostgamingfrostgaming126 asi tak me by zajmalo co by vytvoril on
@@rostislavgroulik7388 tak to vysvětli ty a potom uvidíme
Když tady tak hrdě a nadřazeně říkáš že tam toho je málo, tak udělej takový video ty…ne? A potom to porovnáme
@@frostgamingfrostgaming126 😁😂 Prosimtě klid , vždyť to nemusel myslet zle tak proč hned útočit 😉
kvalitní video, s luxusním vysvětlením i pro nás starší /ne že bych Jesseho pamatoval/ díky za to, co děláš
Jirko 👍, prostě super..
Je potřeba si vždy uvědomit, že technologie a další, nás dostává v této době úplně jinam, než by jsme chtěli...
A toto je jedna z věcí k zamyšlení..
Díky moc a Brno zdraví nejen Tebe, ale celej tým....
Libor Pantůček Junior Brno.
Tohle je vážně super. 😊
Přijde mi, že je tenhle pokrok hrozně vidět na lezectví. Dřív byla hromada cest nelezitelná právě kvůli tomu, že by pád mohl mít fatální následky. Jak se zlepšovalo vybavení, stále se tento problém minimalizoval a dneska už se člověk může na vybavení spolehnout. Nebezpečí už působí jen lidský faktor. A když se vezme v potaz, že mají karabiny třetinovou hmotnost, máme frendy a mnohem kvalitnější boty... Není divu, že se lezcům dřív o výkonech Adama Ondry ani nesnilo.
To je taky super příklad. Řekl bych, že celá řada sportů a disciplín bude mít ten vývoj podobnej, kdy hlavním hnacím motorem je posun ve vybavení. Je to vždycky krásně vidět i na datech, jak se sportovci začnou zlepšovat. Typově třeba v cyklistice u lehčích kol, nebo v plavání díky neoprenu.
@@jirkavysvetlujeveci Mimochodem, současný světový rekordman na trati 100 metrů motýlek Caeleb Dressel by svým časem naprosto suverénně porazil na trati 100 metrů volný způsob (de facto kraul) nejen tak fenomenálního plavce jakým byl Mark Spitz, ale dokonce všechny časy kraulařských světových rekordů až do konce 70. let s výjimkou jednoho (s ním by prohrál o setinu sekundy). A navíc, i Ryan Murphy, světový rekordman na 100 metrů znak by tímto druhým nejpomalejším závodním plaveckým stylem porazil jeden ze Spitzových rekordů. Tak neuvěřitelně se v plavání posunuly časy kupředu. Táta kdysi závodně plaval (byl prsař) a říkal, že za jejich časů se říkávalo, že možná jednou někdo zaplave nějaký čas x, ale dneska jsou i v jeho stylu závodníci lepší třeba už o 3 sekundy.
@@jirkavysvetlujeveci Takže by vlastně bylo fajn udělat video o sportu kde ti vybavení moc nepomůže. Co třeba vzpírání??
@@jantybl4435 Vybavení ne, ale "doplňky" na tento sport měly značný vliv. Přijde mi zvláštní, že vysledky v některých disciplinach stagnují od doby co se začalo důkladně testovat...
_Už jen multi pohybová disciplína Parkour / freerun ukazuje jak se posouváme. I když spoustu lidí se hýbe měně než dříve, to mi přijde jako paradox :)_
Teda Jirko ... klobouk dolů. Tvoje všestrannost a zápal se, kterým tvoříš tyto příspěvky jsou pro mě skvělé. Při tobě se člověk i hodně naučí. Máš obrovský přesvědčovací talent. Odsledoval jsem si všechna tvoje videa a jsem přesvědčený, že jsi jeden z mála co si mě dokázal získat. Skvělá interpretace na jakýkoliv téma. Jen tak dál !!! 👌👌👌🤝
Děkuji Jirko že si mi zase vysvětlil věci 🙂
Ve výsledku jak se v minulosti měřili časy byla taky dosti pofiderní věc každopádně super video :)
výživové doplnky, nové poznatky o tréningu( kombinácia gymu a behu ) a aj doping (testy sa dajú oklamať ). a samozrejme všetko čo si povedal. Dobré video
A funkčnosti dobingovek které nefungují tak jak mají...
V noci jsem si jen sjížděl YTB a přemýšlel jsem na co se kouknu, vyběhlo na mě tvoje video o hrách a jsem rád že ke kvalitní tvorbě v česku, do které řadím například Kovyho-Kluky z Prahy a pár dalších, můžu přidat dalšího tvůrce. jen tak dál !
Skvělí video dala jsem odběr.
Škoda je ale to, že tyhle zajímavosti nám ani moc ve škole nevysvětlí tedy pořádně do podrobna jenom to zkrátí, že budoucnost de do předu a pořád se zlepšujeme a i lidé se zlepšují ale nevysvetli to pořádně jako ty.
Opět skvělé video, díky !
Jirko skvělé moc děkuji
Super video se vsim vsudy. Presne tohle me zajimalo, u me trefa ;)
Diky Jirko. Jen tak dal
Video je super podané a dozvěděl jsem se víc než za všechny hodiny fyziky
Máš úžasné videá. Ostala som na nich závislá 😅👍
nádhera, vždy mě vlastně zajímalo zda by historická postava jako třeba J. Owens s dnešními podmínkami porazil dnes jedinečného U. Bolta. Video ukazuje, že by ta šance měla být reálná.
Zajímavé by bylo kdyby si to Bolt zaběhnul po staru v podmínkách jako měl ten Owens :)
Ani to by neboli úplne fér podmienky, pretože Owens bol zvyknutý na povrch trate, oblečenie atď. V každom prípade v tej dobe nebol šport zasvinený podpornými latkami, takže starí rekordmani majú u mňa nespochybniteľný kredit.
@@peterjobovic3406 Ano, Owens byl zvyklí na ten starý povrch, oblečení, boty... na druhou stranu, Bolt má lepší stravu, lepší podmínky na trénink a podobně, takže by se mohly tyto dvě věci navzájem vymazat :) Určitě by to bylo zajímavé porovnání.
Owens by Bolta trhol keby sa narodil o 60-70 rokov neskor.
@@peterjobovic3406 spíš kdysi měly lepší fyzičku bych řekl ale těžko srovnávat .to je jako když se ovčan dívá na spořící účet a myslí si že vydělává :)
Bohužel Bolt už nezávodí
Super video, dost dobrej kontent, ty to jeste dotáhneš daleko🙌
Moc zajímavý obsah!:-)
Paráda skvělé video a téma !
no tyvole vidím tě po prvé a fakt pecka rozhodně skouknu i ostatní videa a budu sledovat na dále 👍✌️
Ahoj, hrozně mi připomínáš Jugheada Jonese z Riverdale😄 jinak super video, velmi kvalitní kontent!
Skvělý kanál, jen tak dál! 👍
Máš strašně dobrý hlas na takové videa pokračuj dál🙂
Tak to je opravdu skvělé, naprosto skvělej zvuk, strašně dobře se tě poslouchá. Máš opravdu skvělej kontent, dávám odběr, a přeju mnohem víc než 11K subs :)
Úžasný kanál :) Dávám odběr :) skvělé video chválím. Dobře vyprávíš dobře se tě poslouchá :)
Výborná tvorba :-) odběr proběhl
Třetí video, které jsem od tebe viděl a pokaždé na úplně jiné téma. Úplně obdivuju, jak dokážeš najít všechny ty informace. A potom je opravdu zajímavě podat! 👍🏻
Odebírám :) "čubrním" na tento kanál jen chvíli ... cca týden a něco ... tak ať se daří ... dobrá práce ;)
Děkuji za video, 🎉❤
Úžasný. Líbí se mi tvoje tvorba.
Myslíš, že by jsi mohl zpracovat téma alergenové imunoterapie? Jaké jsou možnosti a co obnáší? Udělalo by mi to radost.
Nemohlo by pár setin dát dolů i zlepšení asomíry? Přeci jen elektronika má podstatně lepší reakční dobu než muž u ččáry se stopkami. Nebo to už v té době bylo řešeno nějak dokonaleji?
Myslím, že je to možný. Přechod na automat to měření hodně zpřesnil, ale zároveň bych bral v potaz, že ta nepřesnost manuálního měření může být vlastně nahoru i dolů. K tomu původnímu naměřenýmu času se dokonce přidává 0,24 vteřin, protože ten časoměřič reaguje nejen na ten konec, ale má prodlevu i mezi startem a zapnutím časomíry. Podle některých studií, který jsem jen tak prolítl, je obecně průměr právě cca 250ms reakčního času (u širší populace bude asi víc než u trénovanýho člověka), což jsou všechno zkreslení, který ten automat vymaže. Jinak díky za super dotaz, myslím, že se v tom najde i víc takových poznatků, který jsem v tom videu nezmínil, tohle je určitě jeden z nich.
@@jirkavysvetlujeveci závodil jsem na 100m a ruční měření a elektronicky měřený čas na 100m může udělat až 0,5 vteřiny
Skor opacne, k rucne meranym casom treba pripocitat 0.24s a dostanes z toho elektronicky cas...cize owensov cas 10,2s je v skutočnosti elektronicky 10,44s.
To máš pravdu, jenomže dnes jsou mnohem přesnější časomíry, nevím na čem to měřili kdysi ale když jsem dělal atletiku stopky ti mohli bez problému přidat 1s takže nevýhody jsou i na ty současný straně sportovců.
V roku 1936 merali čas na olympiáde v Berlíne určite ručnými stopkami.Dokonca si myslím, že Owensových 10,3 mohli byť kľudne 9,9😊. Ďalej Owens nebol len šprintér,bol aj ďialkár.Naopak Bolt dokázal, že aj takmer dvojmetrový chlap s váhou cez 90 kg dokáže byť výbušný a rýchly.V podstate si dokázal, že šprintéri nie sú rýchlejší ako bežci ale sú rýchlejší vďaka technológiám.Už len tie štartovacie bloky a rozdiel medzi povrchom,na ktorom bežali je pol sekundy a to je v podstate rozdiel medzi časmi z pred 80 rokov a v súčasnosti.😊. Dobré video 💯👍👍
S tím třením nemáš pravdu, tření mezi botou a dráhou má být co možná největší aby se všechna energie přenesla do pohybu místo proklouznutí. Jináč fajn video (y)
Tartan je doopravdy něco onačejšího, než škvára, pane všeználku.
Jasný 😂 Takže je super když budou boty prokluzovat bude to přeci super 😂
@@frantisekhabrda4586 Tak ten povrch zrovna nebyl opravdu moc dobře vysvětlený. Rozdíl mezi škvárou a dnešními povrchy je opravdu ten, že dnes je mnohem větší přilnavost k povrchu a pevnost povrchu. Nepodkluzuje. Ale taky je povrch pružny, takže část síly, kterou člověk vyvíjí proti povrchu se mu vrací tím jak jej povrch odpruží zpátky.
skvely video..diky za to co delas
Bylo by zajímavé se pokusit napodobit podmínky (tretry vyrobené jako ty staré, běžet na škváře atd.) a jestli by to Bolt dokázal i za těchto podmínek.
nedokázal
To vis jak?
Super video kámo!👍
Slyšel jsem že někomu v americkým fotbale nebo ragby naměřili větší rychlost za hodinu než boltovi.pekny video jen škoda že už nezávodí,můj bratranec byl na jeho posledních závodech a má podpis
Dobre 👏😀. Super video!
Zajímavější než jsem čekal
Velmi zajímavé
Fajn video, zaujímalo by ma prečo sú dnešní cyklisti lepší. Ale mam také tušenie...🙂
Perfektne 🙏💪
Jako vzdy super video.Slo by natocit neco o druhe svetove valce?Diky Petr
Hodně dobrý video
Kvalitný content dávam sub :D
Hezké video. Myslím si, že by dneska byl Jesse Owens mezi TOP sprintery světa, ale pochybuju, že by útočil na Boltův rekord. Tipnul bych čas kolem 9.74
Krásné video
Trošku škoda, že nebyla zmíněna zajímavost, proč jsou černoši rychlejší, než běloši. Jinak super video 👍
a to je?
@@vojtechlansky86 lepší genetická vybavenost - Ve svalovině člověka nacházíme tři základní typy svalových vláken. Jsou to tzv. pomalá vlákna typu I, nezbytná pro vytrvalostní, aerobní svalovou práci, a vlákna rychlá (typ II), která se dělí na pomalejší typ IIa, jenž má i určitý aerobní potenciál, a rychlejší typ IIb, který se uplatňuje v anaerobních výkonech krátkého trvání. Vlákna I a IIa jsou označována také jako vlákna červená. Toto zbarvení jim dodává protein myoglobin, odpovědný za přenos kyslíku při svalové práci. Rychlá vlákna IIb se označují jako vlákna bílá. Sprinteři světové třídy mají obvykle ve stehenní svalovině 70-75 % rychlých svalových vláken. Naopak vytrvalostní běžci mohou mít až 90 % vláken typu I. Poměr svalových vláken se nedá zcela ovlivnit tréninkem, protože je do značné míry dán geneticky. (viz. Sport a geny, Vesmír, z 5.7. 2002)
Strašně mě začala bavit tvá videa😂
Super video :-)
Pěkně videjko
Nějakou rolí bude hrát i to že svět se zmenšil a být sprinterem nebo jiným sportovcem se může stát ten opravdu nejlepší čím víetsi konkurence tím větší tlak na to být nejlepší a tím větší šance že tam bude nejlepší z nejlepších ale Jessie měl něco navíc a to osobní motivaci 😉 jako když my jsme v Praze porazily v 68v hokeji Sovětský svaz .
Doporučuji si něco najít o olympijském maratonu 1904. Spíše než závod to byl velmi děsivý experiment s lidskými (ne)dobrovolníky.
Zaujímavá téma, určite by stálo za to ak by Usian Bolt skúsil zabehnúť 100ku za podmienok (materiál dráhy, štartovacia jamka, dobové tretry a oblečenie) za akých ju bežal vtedy Jessie Owens. :)
Natočiš prosím niečo podobné s futbalovou tematikou?
Zmínka o tom, že tehdy sportovci byli vpodstatě amatéři, přičemž měli své profese, mi přijde zvlášť důležitá. A pro mě osobně je to víc sportovní než dnešní profi-sport zaměřený na výsledek. Když někde závodí amatér, je mu logicky výsledek víc u zadku, než profíkovi. A to je super, prostě běžíš pro běh samotnej a ne pro medaili. A za běh si dosaď disciplínu jakou chceš.
Dala by se zjistit frekvence z tech starych zaznamu a delka kroku? Pak by se snadno dalo urcit, zda by prekonal Jessie Usaima?
super to jesm neveděl
Našiel som tvoj kanál vlastne úplne len nejak... náhodou, mi asi vyskočilo video od teba... Teraz mám pozreté 4 videá od teba, a tvoj prístup je ozaj fajn :) Skill v reči, aj v editaci videí... Čo chcem ešte povedať je, že vlastne máš podobný kanál ako na Slovensku JurajVie .... a možno aj vieš presne koho myslím, ak nie, tak by to bol veľmi, veľmi inteligentný, podrobný, presný, a ešte neviem ako sofistikovaný COLLAB ! (spolupráca samozrejme jesus, netreba pchať angličtinu všade, keď máme svoj jazyk krásny :-D )
Tak len tak, myslím si že by to ľudí zaujalo ;-)
cool video
zaujimave😮
Ty si vsade
Když tak nad tím přemýšlím, tak v 37km/h by vlastně měl běhat s helmou :-D, protože když si představím, že by zakopl a spadl hlavou na zem, tak je dost možná po něm. Takže možná to má i určité evoluční důvody, proč průměrný člověk neběhá rychleji než cca 15km/h.
Z většiny za to můžou podmínky, zároveň se ale také lidé zrychlují, protože tak funguje evoluce, stejně jako se zvětšuje průměrná výška, tak se i zesilují a mění lidské svaly, takže technika, strava, prostředky a čas na trénování není úplně tak všechno :D
Mega super, aj sa něco dozvíme 🤙🏾
Jj s tímhle se dá souhlasit ve všem a platí to nejspíš u všech profesí a sportovních oborů. (hlavně u F1).
❤
opet super
Toto video dost zábavy doporučují!
Supr video, ale zníš, jak kdyby ses bál, aby tě mamka z vedlejšího pokoje neslyšela, co děláš v pokojíku za krávoviny. :D Zapoj trochu hrudní rejstřík, otevři hlas. Myslím to v dobrém :)
Jak se jmenuje v pozadí prosím?
✅
zajímavé video pro laiky jako jsem v tomto ohledu já
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Mohol by si spraviť video o ženských rekordoch tam sú rekordy z 80 rokov ktoré nie je možné prekonať dnešnými ženami. Mohol by si popísať prečo (pre neznalych).. Napríklad hod guľou, oštepom, beh na 400mn beh 100m, beh na 200m Kratochvilova a pod :)
Kratochvílová byla nadopovaná jak kůň. Skrze suplementy ani nemohla mít děti. Nebo bych se nedivil, kdyby měla zčásti mužské pohlavní orgány. I proto není dosud její rekord překonán. Já bych ji z tabulek vymazal. Něco je tam prostě špatně.
Po pravdě mě překvapuje, jak vynikající byl čas Ovense, čekal bych třeba 12 sekund i víc...
To určitě ne. Pamatuju si, že pod 13 sekund jsme to běhali jako kluci na škváře ve vietnamských keckách.
12 sekund je hodne pomale :) behaval jsem 10.86 jako junior v roce 2012 a nebyl jsem ani mistr ČR
Netvrdím, že je to klíč k rychlosti, ale zrovna u Asafy Powela a ještě více u Usaina Bolta je patrné naprosto dokonalé držení těla, dokonale protažené svaly kolem pánve a zpevnění hlubokého svalového korzetu. To mu umožňuje využít maximální délku kroku, rozsah pohybu dolních končetin pro efektivnější odpich a švihovým pohybem ze sebe udělá nezastavitelnou lokomotivu. U Owense o takové technice mluvit nemůžeme. Možná neměl tak dobrou anatomickou výbavu...
Super video akorát Adi Dassler právě příznivec nacismu nebyl jak je i chybně uvedeno na wikipedii. Byl proti už kvůli tomu, že musel továrnu předělat a vyrábět věci potřebné ve válce místo bot.
Prý vstoupil v roce 1933 do strany. To, že mu pak vadilo, že musí předělat továrnu, z něj nacka nesmeje.
To je jak tvrdit, že komunisti, co nechal popravit Stalin, nebyli komunisti.
Bomba shrnutí
Nemohli bychom tedy posoudit jejich rychlost na základě toho, jak by dnešní sprinteři běhali v podmínkách z roku 1936? (myslím zejména obuv a trať)
Nevím no. U sprinterů to může být tím, co jsi vysvětloval, ale je mnoho jiných sportů, kde nebylo zapotřebí vymýšlet nový povrch, tretry, nebo startovací bloky a přesto ty rekordy překonávají. Takový Michael Phelps měl proti Spitzovi možná tak výhodu delších plavek. Spíš bych řekl, že náročnost a intenzita tréninku se stále zvyšuje, což hraje největší roli.
Dnes je taky sport dostupnější může a ho dělat víc lidí.
Viac videa prosím o športu som aktívny futbalista a calisternik ďakujem máš odber
musis brat v potas, ze prave napriklad v tom roce 36 se meril cas rucne na stopky. Coz vlastne vetsinou ubírá zavodkníkovi na case... Priklad 100 metru zmerene rucne maji cas treba 10,30 a 100 metru mereny uz fotopasti ma v tomto pripade cas kolem 10:OO-10:10 je v tom rozdil n 2 az 3 desetiny, coz je zhruba na stovce klidne az 5 metru
Ked porovnam, co dosiahol Jesse Owens za podmienok, ktore mal, tak vsetci novodobí atleti s celym zazemim, masermi, stravou, oblecenim, obutim, treningom na plny uvazok, startovacimi blokmi sponzormi atd, atd, su oproti Owensovi iba obycajní amateri. To tvrdim preto, ze ten cas nie je o tolko lepsi, o kolko maju lepsie podmienky.
Bohužel z významu slova “amatér” vyplývá přesný opak. Owens byl amatér, novodobí atleti jsou bohužel těžcí profesionálové.
A jak jsem odposlouchal v jednom dílu Murdoch Mysteries - proč by chtěl někdo platit člověka jenom za to, že hraje jakousi hru (fotbal)? V tomto případě za to, že běhá. No, svět je jinde, ale nebudu psát kde.
@ Presne si vystihol moj nazor na dnesny profesionalny sport. Radost z pohybu vystriedala radost z penazi. Je mi to az neprijemne pocuvat tie dristy sportovcov po pretekoch. Ak by uz malo ist o zarobky, tak v normalnych vyskach. O com to je? Cim prispieva sportovec k vseobecnemu blahu? Zviditelnuje republiku? Aj bez neho je viditelna. Cest a ucta patri vedcom, lekarom, kazdemu, co robi svoju pracu dobre a poctivo. Aj sportovcom, ale povedzme si uprimne, za take prachy? Je to chory system od A po Z. Ak porovnam staroveku olympiadu s novodobou, je mi z toho zle. To brutalne plytvanie sa ani neda opisat...
Na to jaké mají dnes sportovci podmínky, mi ten čas nepřijde o tolik lepší. Bylo by zajímavé, kdyby se tito dva sprinteři utkali, možná by Bolt nebyl nejrychlejší sprinter v historii 🏃🙂
Bude aj Ján Železný?
vynechal si jednu dôležitú vec a tou sú preparáty, či už povolené alebo nie. ak si niekto myslí, že ich športovci neberú, tak odpoveď je že - všetci berú...
Dobré video by bylo na stejné téma, ale v plavání.
ono stači sa pozrieť na dnešne deti to čo kedysi dokazal nejak 25-30 ročny profesional a bol velmi velmi ojedineli dokaže čoraz viac deti a to už od 2 rokoch ved je to vidno aj na ich dospievani dospievaju skôr su šikovnejši a mudrejši.
A co takové měření času 😃 stopky 😃
Dříve nebyli boty s podrážkou CC5 se kterýma můžeš běžet jak s větrem o závod.
Zajimave by bylo, kdyby Bolt bezel na stejnem povrchu a v podobnem obleceni. Nejspis by i tak vyhral, trenovani je nejdulezitejsi.
Bylo excelentní hodně propracovaný ale chyběl mi tam zmíňka o Zátopkovi
Zátopek a sprint? Okej :DD
No výž co velký to byl sprinter
To je jako bych řekl “super video o fotbale, ale chyběla mi zámiňka o Jágrovi”
Kde je doping?
toto platí viac menej o každom športe
5:29 z čeho je tenhle úryvek?
Film s názvem Race o Jessem Owensovi.
Aby si nebol prekvapený, keď teraz 15-20 rokov nikto Boltov svetový rekord neprekoná, hoci tréningy, technika a pod budú stále napredovať.
jsem z dlouhý rodinný větve běžců a sprynterů a ještě můj otec mí říkával že škvára klouzala a že na dráze byly strašný rozdíly mezi bohatými a chudými bohatí mívali specializované vybavení hlavně tretry dostatek jídla trenéry zázemí a dopravu i podporu státu a spryntérovi z rolnické rodiny kolikrát nedovolili ani vyhrát otec říkal že na závody měl jenom obyčejné pracovní boty se sešlapanou podrážkou a ti bohatší ho ve spryntu dali jenom na 60 metrů a od stovky do 1500 metrů je prostě rozdrtil ale přihlýžející říkali jak mu při každym záběru klouzaly nohy a za nim se zvedalo do vzduchu obrovský množství škváry nakonec dané závody zrušili protože jejich mazánci nevyhráli :-D ono v tý době co zmiňuješ toho prvního spryntera mohlo bejt i všechno jinak kdyby na to měli i jiní běžci výbavu to sou věci který se obvikle nezmiňují ... sám sem spryntér a mám velmi solidní výsledky i bez kdovíjakého tréningu či diet trenérů masérů huntovacích harmonogramů měření vo2 max a dalších a dalších věcí připadne mi vždycky srandovní jak ve fitcentrech trénují starty a běh lidé které jsem v reálu pořádně běžet ani neviděl