Możesz zastosować zbliżenie na zegarek lub jego elementy, o których mówisz. Ewentualnie na zegarki, które masz na myśli. Wielu ułatwi to zorientowanie się, co miałeś na myśli. Mowa na przykład o indeksach... Dokładnie tak jak pokazałeś na przykładzie tarczy szkieletowej... Więcej takich przykładowych zdjęć. To pobudza wyobraźnię. :)
Jasne, przyznaję, że mogło być tego trochę więcej. Ale to też fajna okazja, żeby trochę poszperać w sieci i np. znaleźć ich różne rodzaje :) Z założenia - nie chcę wszystkiego podsuwać na tacy, bo to strasznie rozleniwia :D
W sumie racja. Ale podając za przykład tarczę zegarka, możesz napisać co to za model, żeby ktoś mógł poszperać... Też dla leniwych, ale pomyśl o tym. Ja wiem o czym dokładnie mówisz, ale Ci którzy zaczynają przygodę z zegarkami już niekoniecznie...
Zgadzam się, dodam tylko, że podawany przykład tarczy szkieletowej jest tutaj przysłowiową "kulą w płot". Dostajemy tutaj za wzór zegarek bez tarczy, ze szkieletowym mechanizmem. No właśnie. Czyli możemy nie mieć tarcz, mieć tarcze pełne, niepełne, które można podzielić na szkieletowe i open heart. Już nie chcę mówić, że tarcze pełne można jeszcze podzielić na nietransparentne, częściowo transparentne (EcoDrive np.) i transparentne (wykonane np. ze szkła). Mnie osobiście trochę dokucza terminologia. Stop ceramiki? Poważnie? A co to takiego? Używanie nazewnictwa zegarek i czasomierz przemiennie jest również nadużyciem. Wiem, że wielu ludzi tak mówi, ale popełnia błąd. Zegarek, to zegarek, a czasomierz, to inna nazwa stopera. Dosyć dokładnie w swoich publikacjach wyjaśnia to nieodżałowany prof. Mrugalski. Żeby nie było, w beczce dziegciu jest również łyżka miodu. ;-) Wielkie brawa za to, że komuś się chce edukować w prosty, przystępny i zrozumiały sposób głęboki i rozszerzający się niczym wszechświat, zegarkowy mikrokosmos. Nie wiem jak w następnych odcinkach, jestem dopiero po obejrzeniu drugiego (przypadkiem trafiłem), ale zapowiada się pysznie. Ja pewnie zbyt dużo się nie dowiem, ale chętnie poświecę czas na poznanie czyjegoś punktu widzenia świata zegarków. Wielu ludzi nie docenia zegarków, ale prawda jest taka, że gdyby nie zegarki, nie byłoby świata jaki znamy dzisiaj. Kończąc na wesoło przytoczę starą, niekoniecznie ludową, prawdę: "Czas trwania minuty zależy do tego, po której stronie drzwi do toalety się znajdujemy".
Dobrze, że edukujesz w kwestii nazw anglojęzycznych. Sam już kiedyś sobie stworzyłem słownik pojęć zegarkowych polsko-angielski :) Najciekawiej brzmi sekundnik "second hand". Są u nas pewne skojarzenia z pewnym typem sklepów ;)
Haha, racja :) Anglojęzyczne nazwy elementów w zegarku to podstawa, dlatego zawarłem je w materiale. Dużo łatwiej wtedy poszukiwać rozwiązań problemów, które występują w zegarkach (niekoniecznie w Polsce) :)
Była kiedyś próba wprowadzenia zegarków na inną część ciała niż rękę (nadgarstek) - w komiksie "Tytus, Romek i A’Tomek" w księdze IX „Papcio Chmiel” opisał kopalnię zegarków, którą odkrył i zarządzał Tytus - w okresie pełnego jej rozkwitu natrafiono na żyłę zegarków "na nogę" ale ponieważ nie było zainteresowania tego typu gadżetem zaniechano wydobycia :))) A tak na poważnie - super kanał prowadzisz! Mam jednak do Ciebie żal bo "zarywam nocki" i chodzę przez to niewyspany do pracy (odkryłem "TikTalk" dwa tygodnie temu i nadrabiam zaległości w tej dziedzinie) :)))
Ja myślę, że większość "złotych" napylanych kopert zegarków jest mimo wszystko pokryta azotkiem tytanu, gdyż a) jest złoty :) b) nie jest złotem, więc jest tani c) jest dużo bardziej odporny na zarysowania. No chyba, że producent wyraźnie zaznaczył użycie prawdziwego złota.
Masz rację, zapomniałem o tym wspomnieć w filmie. Sporo kopert - szczególnie w tańszych zegarkach - oczywiście nie jest pozłacanych, ale pokrywa się je azotkiem tytanu. Reszta jak wyżej ;) Dzięki za komentarz!
Taka mała uwaga, dekle bardzo często są też nakładane luźno na kopertę i przykręcane do niej wkrętami w plastikowych zegarkach elektronicznych, lub śrubkami do kopert metalowych, głównie prostokątnych w droższych zegarkach; choć to nie reguła (patrz Longines). Pozdrawiam serdecznie 🙂
Mam pytanie o firmę INGERSOL i jej zegarki wiem że obecnie produkowane są w Chinach jaka jest ich jakość może ktoś posiada model STETSON II ? jak wypadają w użytkowaniu ?
Czy to tylko moje wrażenie, czy synchronizacja dźwięku z obrazem delikatnie się rozjeżdża? P.S. Świetny kanał. Oglądam dalej, żeby znów nie pytać się o rzeczy, które już zostały poruszone.
Cześć Krzysiek, świetny materiał! Oglądając filmik przyjrzałem się swojemu zegarkowi zwracając głównie uwagę na dekiel i zauważyłem, że jest dość brudny. I tutaj pojawia się pytanie. Jak dbać o zegarek? Czym najlepiej go czyścić?
Dzień dobry . Mam pytanie. Od niedawna oglądam twój program i jest jak losowanie totolotka - prawie każdy co gra to czeka z niecierpliwością na oglądanie i poznanie wyników. Ale do rzeczy. Czy jest możliwość podawanie przybliżonych cen zegarków które przedstawiasz i testujesz ? Dzięki pozdrowienia .
Jasne. Staram się pisać ceny w podsumowaniach recenzji (na planszach końcowych). A jeśli cena nie pojawiła się w filmie to możesz zrobić to przez Ceneo, klikając w interesujący Cię zegarek w opisie.
Zegarek kieszonkowy można łatwiej i szybciej przerobić na naręczny - wystarczy mieć pasek (podobno piloci takie nosili) tutaj foto: mkleathers.pl/wp-content/gallery/pocket-xii-xiii/01.jpg
Jasne, że się da. To jednak tylko półśrodek i pasówki mają być raczej trwałe :) Wsadzenie do takiego „adaptera" jest fajną opcją, ale jeśli chcemy jeszcze ponosić zegarek kieszonkowy w takiej formie, w jakiej został stworzony ;)
Pamiętam jak dziś, w szkole robiliśmy zegary w ramach uczenia się godzin. Upierałem się że tarcza zegarowa nazywa się "cyferblat" - tak to nazywał mój dziadek zegarmistrz.
Mam pytanie na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie zegarka kwarcowego widziałem z mechanizmem azjatyckim są jeszcze jakieś z certyfikatem i jeszcze jakieś inne . i co np z zegarkiem Citizen AW1240-57E który jest ładowany światłem .???
Japońskie można brać bez obaw. To Japonia zalała Europę kwarcem w okolicach lat 70 tych doprowadzając do upadku wile tutejszych firm produkujących zegarki mechaniczne. Dobitnie to pokazuje, ze mają oni długie doświadczenie w produkcji mechanizmów kwarcowych. Do tego ciągle je rozwijają i unowocześniają. Ważna jest późniejsza obsługa takiego zegarka gdyż byle zegarmistrz z gatunku "bateryjkarzy" może nam wsadzić badziewną baterię albo zamiast akumulatorka (w ładowanych zegarkach) zwykłą baterię. Do tego najpewniej odpuści kwestę uszczelnienia i o ile uszczelkę nawet pozostawi to nie zadba o nią ani nie wymieni jeśli to konieczne. Jeżeli chodzi o europejskie kwarcowe to najlepiej szwajcarskie. Niestety niektórzy producenci z wyższej półki wołają za takie nawet około 10 tys zł.
Tak jak napisał blase1101 - japońskie zegarki (Citizen, Seiko, Orient, Lorus, Pulsar) nie powinieneś się obawiać. Mógłbyś podać więcej informacji na temat tego "mechanizmu z certyfikatem"? Generalnie zegarki kwarcowe to standardowe bateryjki - raz na kilka lat wymieniasz baterię i po problemie. Zegarki zasilane energią słoneczną zamiast baterii mają specjalny akumulator, który ładuje się podczas codziennego użytkowania. Natomiast w razie awarii - tak jak pisał kolega - zegarmistrz powinien wymienić akumulator, a nie typową baterię. Zegarki z Japonii na ogół są bardzo porządne, więc nie ma powodów do obaw. W razie pytań - pisz :)
lorak521 COSC do kwarcowych chyba nie dają. Nie ma takiej potrzeby bo póki bateria ma zapas energii zegarek kwarcowy chodzi dokładniej lub podobnie jak mechaniczny z COSC. Ja i tak preferuję mechaniczne :)
Siema a mam pytanko jak dobrać zegarek do ręki w sensie wielkości koperty gdyż zdarzyło mi się parę razy ze koperta była za mała do mojej reki przy zakupie w internecie a wiec czy są rozmiary
Duza wiedza prowadzącego tak 3maj. Może zrobisz odcinek na temat gdzie można kupić w kraju takie zegarki jak Hamilton,Davosa,Meistersinger,Stowa oraz Aviator. Pozdrawiam.
Mistrzu dzis ubiłes dynia ścianę hehe myślę ze dla nikogo nie jest zaskoczeniem ze zegarek nosi sie na nadgarstku haha a tym bardziej o dziele przypadku niema mowy na bicepsie szyji czy nodze haha jak bys odczytywał czas w lustrze ??? To nie hejt jak co ...fajny kanał łapa w górę
@@aleksanderabramczyk1706 już Ci wyjaśniam, w jaki sposób działa świat :) Karta SD ma ograniczoną pojemność. Na samym początku nagrywałem na dwóch kartach 16 GB... więc niewiele. Nagrałem prawie cały odcinek, ale nie starczyło miejsca na fragment o mechanizmach. Wyjąłem zapełnioną kartę, wsadziłem do aparatu kolejną, a później nie sprawdziliśmy, czy coś się na niej zapisało. I tyle. Nie zapisało się, dlatego nie starczyło miejsca ani na gadkę o mechanizmach, ani na zakończenie. Ot, cała historia :D
Piotr Geralt miałem kiedyś jedną Nauticę i była całkiem okej. Zakrecana koronka, niezła wodoszczelność i spoko wykonanie. Możesz jednak poszukać czegoś ciekawszego np. od Orienta albo Seiko. Będą trochę lepiej wykonane i w razie ewentualnej odsprzedaży jak już Ci się znudzi albo będziesz szukał czegoś innego łatwiej je sprzedasz :)
Możesz zastosować zbliżenie na zegarek lub jego elementy, o których mówisz. Ewentualnie na zegarki, które masz na myśli. Wielu ułatwi to zorientowanie się, co miałeś na myśli. Mowa na przykład o indeksach... Dokładnie tak jak pokazałeś na przykładzie tarczy szkieletowej... Więcej takich przykładowych zdjęć. To pobudza wyobraźnię. :)
Jasne, przyznaję, że mogło być tego trochę więcej. Ale to też fajna okazja, żeby trochę poszperać w sieci i np. znaleźć ich różne rodzaje :)
Z założenia - nie chcę wszystkiego podsuwać na tacy, bo to strasznie rozleniwia :D
W sumie racja. Ale podając za przykład tarczę zegarka, możesz napisać co to za model, żeby ktoś mógł poszperać... Też dla leniwych, ale pomyśl o tym. Ja wiem o czym dokładnie mówisz, ale Ci którzy zaczynają przygodę z zegarkami już niekoniecznie...
To jest niezły pomysł. Na dniach wrzucę do opisu linki do zegarków z filmu. Dzięki za trafną wskazówkę :)
Zgadzam się, dodam tylko, że podawany przykład tarczy szkieletowej jest tutaj przysłowiową "kulą w płot". Dostajemy tutaj za wzór zegarek bez tarczy, ze szkieletowym mechanizmem. No właśnie. Czyli możemy nie mieć tarcz, mieć tarcze pełne, niepełne, które można podzielić na szkieletowe i open heart. Już nie chcę mówić, że tarcze pełne można jeszcze podzielić na nietransparentne, częściowo transparentne (EcoDrive np.) i transparentne (wykonane np. ze szkła). Mnie osobiście trochę dokucza terminologia. Stop ceramiki? Poważnie? A co to takiego? Używanie nazewnictwa zegarek i czasomierz przemiennie jest również nadużyciem. Wiem, że wielu ludzi tak mówi, ale popełnia błąd. Zegarek, to zegarek, a czasomierz, to inna nazwa stopera. Dosyć dokładnie w swoich publikacjach wyjaśnia to nieodżałowany prof. Mrugalski. Żeby nie było, w beczce dziegciu jest również łyżka miodu. ;-) Wielkie brawa za to, że komuś się chce edukować w prosty, przystępny i zrozumiały sposób głęboki i rozszerzający się niczym wszechświat, zegarkowy mikrokosmos. Nie wiem jak w następnych odcinkach, jestem dopiero po obejrzeniu drugiego (przypadkiem trafiłem), ale zapowiada się pysznie. Ja pewnie zbyt dużo się nie dowiem, ale chętnie poświecę czas na poznanie czyjegoś punktu widzenia świata zegarków. Wielu ludzi nie docenia zegarków, ale prawda jest taka, że gdyby nie zegarki, nie byłoby świata jaki znamy dzisiaj. Kończąc na wesoło przytoczę starą, niekoniecznie ludową, prawdę: "Czas trwania minuty zależy do tego, po której stronie drzwi do toalety się znajdujemy".
Dobrze, że edukujesz w kwestii nazw anglojęzycznych. Sam już kiedyś sobie stworzyłem słownik pojęć zegarkowych polsko-angielski :) Najciekawiej brzmi sekundnik "second hand". Są u nas pewne skojarzenia z pewnym typem sklepów ;)
Haha, racja :) Anglojęzyczne nazwy elementów w zegarku to podstawa, dlatego zawarłem je w materiale. Dużo łatwiej wtedy poszukiwać rozwiązań problemów, które występują w zegarkach (niekoniecznie w Polsce) :)
Matko z córką! Teraz pragnę założyć komis z zegarkami i nazwać go "Second hand". Niech Cię!
Była kiedyś próba wprowadzenia zegarków na inną część ciała niż rękę (nadgarstek) - w komiksie "Tytus, Romek i A’Tomek" w księdze IX „Papcio Chmiel” opisał kopalnię zegarków, którą odkrył i zarządzał Tytus - w okresie pełnego jej rozkwitu natrafiono na żyłę zegarków "na nogę" ale ponieważ nie było zainteresowania tego typu gadżetem zaniechano wydobycia :)))
A tak na poważnie - super kanał prowadzisz! Mam jednak do Ciebie żal bo "zarywam nocki" i chodzę przez to niewyspany do pracy (odkryłem "TikTalk" dwa tygodnie temu i nadrabiam zaległości w tej dziedzinie) :)))
Ja myślę, że większość "złotych" napylanych kopert zegarków jest mimo wszystko pokryta azotkiem tytanu, gdyż a) jest złoty :) b) nie jest złotem, więc jest tani c) jest dużo bardziej odporny na zarysowania. No chyba, że producent wyraźnie zaznaczył użycie prawdziwego złota.
Masz rację, zapomniałem o tym wspomnieć w filmie. Sporo kopert - szczególnie w tańszych zegarkach - oczywiście nie jest pozłacanych, ale pokrywa się je azotkiem tytanu. Reszta jak wyżej ;)
Dzięki za komentarz!
Taka mała uwaga, dekle bardzo często są też nakładane luźno na kopertę i przykręcane do niej wkrętami w plastikowych zegarkach elektronicznych, lub śrubkami do kopert metalowych, głównie prostokątnych w droższych zegarkach; choć to nie reguła (patrz Longines). Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dlaczego kanał już nieaktywny? Fajnie się tego słuchało!
Można zapytać, co to za miejsce, w którym kręcony był materiał od czasu 3:23?
Jasne ;) To okolice kina Muranów w Warszawie (na drugim planie fontanna przed kinem) :)
@@TikTalk Człowiek był tyle razy, a się zastanawia :) Tych fontann aż tyle nie stoi w Warszawie.
Nooowe filmy proszeeee dziekuje
Mam pytanie o firmę INGERSOL i jej zegarki wiem że obecnie produkowane są w Chinach jaka jest ich jakość może ktoś posiada model STETSON II ? jak wypadają w użytkowaniu ?
Uczę się, dzięki :)
Czy to tylko moje wrażenie, czy synchronizacja dźwięku z obrazem delikatnie się rozjeżdża? P.S. Świetny kanał. Oglądam dalej, żeby znów nie pytać się o rzeczy, które już zostały poruszone.
Szanuję tę postawę! :) Co do dźwięku - nie ma szans, żeby był źle zsynchronizowany, ponieważ ścieżka audio była nagrywana bezpośrednio do lustrzanki.
Cześć Krzysiek, świetny materiał! Oglądając filmik przyjrzałem się swojemu zegarkowi zwracając głównie uwagę na dekiel i zauważyłem, że jest dość brudny. I tutaj pojawia się pytanie. Jak dbać o zegarek? Czym najlepiej go czyścić?
Bez Nerwów Najlepiej zrobić to miękką szmatką ;)
Dzień dobry . Mam pytanie. Od niedawna oglądam twój program i jest jak losowanie totolotka - prawie każdy co gra to czeka z niecierpliwością na oglądanie i poznanie wyników. Ale do rzeczy.
Czy jest możliwość podawanie przybliżonych cen zegarków które przedstawiasz i testujesz ? Dzięki pozdrowienia .
Jasne. Staram się pisać ceny w podsumowaniach recenzji (na planszach końcowych). A jeśli cena nie pojawiła się w filmie to możesz zrobić to przez Ceneo, klikając w interesujący Cię zegarek w opisie.
Zegarek kieszonkowy można łatwiej i szybciej przerobić na naręczny - wystarczy mieć pasek (podobno piloci takie nosili) tutaj foto: mkleathers.pl/wp-content/gallery/pocket-xii-xiii/01.jpg
Jasne, że się da. To jednak tylko półśrodek i pasówki mają być raczej trwałe :) Wsadzenie do takiego „adaptera" jest fajną opcją, ale jeśli chcemy jeszcze ponosić zegarek kieszonkowy w takiej formie, w jakiej został stworzony ;)
Pamiętam jak dziś, w szkole robiliśmy zegary w ramach uczenia się godzin. Upierałem się że tarcza zegarowa nazywa się "cyferblat" - tak to nazywał mój dziadek zegarmistrz.
Mam pytanie na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie zegarka kwarcowego widziałem z mechanizmem azjatyckim są jeszcze jakieś z certyfikatem i jeszcze jakieś inne . i co np z zegarkiem Citizen AW1240-57E który jest ładowany światłem .???
Japońskie można brać bez obaw. To Japonia zalała Europę kwarcem w okolicach lat 70 tych doprowadzając do upadku wile tutejszych firm produkujących zegarki mechaniczne. Dobitnie to pokazuje, ze mają oni długie doświadczenie w produkcji mechanizmów kwarcowych. Do tego ciągle je rozwijają i unowocześniają. Ważna jest późniejsza obsługa takiego zegarka gdyż byle zegarmistrz z gatunku "bateryjkarzy" może nam wsadzić badziewną baterię albo zamiast akumulatorka (w ładowanych zegarkach) zwykłą baterię. Do tego najpewniej odpuści kwestę uszczelnienia i o ile uszczelkę nawet pozostawi to nie zadba o nią ani nie wymieni jeśli to konieczne. Jeżeli chodzi o europejskie kwarcowe to najlepiej szwajcarskie. Niestety niektórzy producenci z wyższej półki wołają za takie nawet około 10 tys zł.
Tak jak napisał blase1101 - japońskie zegarki (Citizen, Seiko, Orient, Lorus, Pulsar) nie powinieneś się obawiać. Mógłbyś podać więcej informacji na temat tego "mechanizmu z certyfikatem"? Generalnie zegarki kwarcowe to standardowe bateryjki - raz na kilka lat wymieniasz baterię i po problemie. Zegarki zasilane energią słoneczną zamiast baterii mają specjalny akumulator, który ładuje się podczas codziennego użytkowania. Natomiast w razie awarii - tak jak pisał kolega - zegarmistrz powinien wymienić akumulator, a nie typową baterię.
Zegarki z Japonii na ogół są bardzo porządne, więc nie ma powodów do obaw. W razie pytań - pisz :)
te certyfikaty to cosc ale zastanawiam się czy jest różnica między niecertyfikowanym czy aż taka duża?
lorak521 COSC do kwarcowych chyba nie dają. Nie ma takiej potrzeby bo póki bateria ma zapas energii zegarek kwarcowy chodzi dokładniej lub podobnie jak mechaniczny z COSC. Ja i tak preferuję mechaniczne :)
a którego byś wybrał tissot-a t085,407,11,051,00 czy doxa 213,10,021,10
A jak jest ze szkiełkiem typu Hardlex? Są to hartowane mineralne szkiełka?
Jest to wzmacniane szkiełko mineralne
0:26 padłem XD
Siema a mam pytanko jak dobrać zegarek do ręki w sensie wielkości koperty gdyż zdarzyło mi się parę razy ze koperta była za mała do mojej reki przy zakupie w internecie a wiec czy są rozmiary
Cezary Kuźniak
Nie ma za małych zegarków. Są zegarki wygodne i nie wygodne.
na pierwszą komunię święta dostałem zegarek z kopertą z srebra przez wiele lat go nie doceniałem ale teraz go doceniam jest to zegarek z (Atlantica).
Czołgajacy sie zolnierze badz lezacy w okopie mieli dostep wzrokowy do nadgarstka :) dlatego :)
Co to za seiko którego masz na ręce ?
Kto poznał muzykę z Wazzupa?
Znalazłem cię po komentarzu od ŁKiełbana pozdrawiam.A swoją drogą fajny materiał.
Dzięki! :)
O kurde ty tutaj?
Krzysztofie - nie ma czegoś takiego jak "tytuł doktora"
Duza wiedza prowadzącego tak 3maj. Może zrobisz odcinek na temat gdzie można kupić w kraju takie zegarki jak Hamilton,Davosa,Meistersinger,Stowa oraz Aviator. Pozdrawiam.
Mistrzu dzis ubiłes dynia ścianę hehe myślę ze dla nikogo nie jest zaskoczeniem ze zegarek nosi sie na nadgarstku haha a tym bardziej o dziele przypadku niema mowy na bicepsie szyji czy nodze haha jak bys odczytywał czas w lustrze ??? To nie hejt jak co ...fajny kanał łapa w górę
Czy polecałbyś Festiny?
Tak
wziołeś zegarek na odc czy zawsze go nosisz?
Noszę go od czasu do czasu ;)
a skąd masz zegarek kieszonkowy
A, to było 35 lat temu.
👍
Jaki zegarek 8:33
Timex Expedition Scout - bit.ly/timexExpedition
Tylko, że w niebieskiej wersji.
a gdzie zifferblatt
z tym skasowanym materiałem, to ściema, żeby drugi film się obejrzał, co? Przyznaj się :)
CO? 😂
@@aleksanderabramczyk1706 już Ci wyjaśniam, w jaki sposób działa świat :) Karta SD ma ograniczoną pojemność. Na samym początku nagrywałem na dwóch kartach 16 GB... więc niewiele. Nagrałem prawie cały odcinek, ale nie starczyło miejsca na fragment o mechanizmach. Wyjąłem zapełnioną kartę, wsadziłem do aparatu kolejną, a później nie sprawdziliśmy, czy coś się na niej zapisało. I tyle. Nie zapisało się, dlatego nie starczyło miejsca ani na gadkę o mechanizmach, ani na zakończenie. Ot, cała historia :D
Co myślisz o marce zegarków żeglarskich Nautica? Interesuje mnie model NST07 KOD FLAGS A12627G :).
Piotr Geralt miałem kiedyś jedną Nauticę i była całkiem okej. Zakrecana koronka, niezła wodoszczelność i spoko wykonanie. Możesz jednak poszukać czegoś ciekawszego np. od Orienta albo Seiko. Będą trochę lepiej wykonane i w razie ewentualnej odsprzedaży jak już Ci się znudzi albo będziesz szukał czegoś innego łatwiej je sprzedasz :)