Sopot - Stawka większa niż życie -J-23 agent wojskowy polskie morze i lato Polska wakacje soundtrack

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 вер 2024
  • W filmie Stawka większa niż śmierć J-23 powiedział" "Nie jestem bolszewikiem, jestem Polakiem!"
    Piosenka Był taki czas (na motywie z serialu "Stawka większa niż życie") - Stanisław Mikulski - Stakes greater than life -The summer is in full swing, a concert of brass bands
    - polski 18-odcinkowy czarno-biały serial telewizyjny z lat 1967-1968, wyprodukowany przez Zespół Filmowy „Syrena”, wyemitowany na antenie TVP od 10 października 1968 do 6 lutego 1969.
    Odcinek 1
    Wiem, kim jesteś
    Pałac Oskara Kona w Łodzi
    Obsada:
    Stanisław Mikulski - porucznik Hans Kloss/Stanisław Kolicki, agent J-23
    Mieczysław Stoor - SS-Sturmführer/SS-Obersturmführer Hans[a] Stedtke/mężczyzna rozmawiający z kobietą na peronie berlińskiego metra (ujęcie zapożyczone z filmu „Opowieść atlantycka” w reż. Wandy Jakubowskiej)
    Krzysztof Chamiec - SS-Sturmbannführer Müller[a] (w odc. 5 SS-Sturmbannführer Lothar)
    Janina Borońska - radiotelegrafistka Irena
    Alicja Zommer - doktor Marta Becher
    Andrzej May - Jacek, ochrona radiostacji
    Natalia Szymańska - staruszka
    Szczepan Baczyński - staruszek
    Seweryn Butrym - generał Helmut von Zauger[a] (w odc. 6 jako generał Wieringer)
    Ryszard Sobolewski - adiutant generała
    Janusz Ziejewski - niemiecki pułkownik na linii frontu
    Marek Dąbrowski - Fritz, adiutant Stedtkego
    Mirosław Szonert - oficer SS
    Jan Tesarz - szpicel, podwładny Stedtkego (w odc. 12 SS-mann jadący w pociągu razem z „Elsą Schmiedtke”)
    Zygmunt Nowicki - żandarm niemiecki „sprawdzający” dokumenty na dworcu w Berlinie, współpracownik radzieckiego wywiadu
    Jerzy Szpunar - Lothar Beitz, więzień w celi Klossa
    Jerzy Kaczmarek - Bruno Dreher, więzień w celi Klossa
    Zygmunt Malawski - Heinrich Vogel, więzień w celi Klossa
    Wiktor Nanowski - oficer radziecki przesłuchujący Klossa
    Czesław Przybyła - fryzjer więzienny
    Edward Radulski - więzień siedzący w celi z Klossem (w odc. 18 Schröder, oficer wzywany na przesłuchanie)
    Jan Rudnicki - Helmut Kloss, stryj Hansa Klossa
    2.
    Rok 1941. Stanisław Kolicki (jak sam podaje, urodzony 17 grudnia 1920 w Kościerzynie) ucieka z niemieckiego więzienia w Królewcu i nawiązuje kontakt z Armią Czerwoną. Okazuje się, że przetrzymywany przez Rosjan niemiecki oficer Hans Kloss jest niezwykle podobny do Kolickiego. Po szybkim szkoleniu Kolicki zajmuje jego miejsce. Jako Kloss bierze udział w naradach taktycznych u gen. Wehringera, a następnie cenne informacje odnośnie do planowanego natarcia na froncie przekazuje Rosjanom, którzy skwapliwie je wykorzystują. Obersturmführer Stedtke, oficer SS z otoczenia generała, rozpoczyna śledztwo mające na celu ustalenie sprawcy przecieku. Kloss znajduje się w kręgu podejrzanych. Co więcej, Marta - niemiecka lekarka, z którą romansuje Kloss, jest nieufna i śledzi go aż do miejsca zakonspirowanej radiostacji.
    3.
    Rok 1942, Gdańsk. Kloss - na urlopie - prowadzi dochodzenie w celu ustalenia przyczyny paraliżu gdańskiej siatki i sprawcy, który wsypał „pierwszego” (szefa siatki). Kloss ma umówione spotkanie z „drugim” (którego nie zna) w Hotelu Excelsior, gdzie wynajmuje pokój na czas urlopu. Kontakt z gdańską siatką zapewnia mu Georg (Andrzej Konic - reżyser odcinka), z którym przeprowadza słynną, długą wymianę haseł i odzewów (m.in. „W zeszłym roku o tej porze padał deszcz. - Deszcz ze śniegiem.”). Z jego pomocą rozpoczyna kontrolę poszczególnych członków siatki, jednak nie znajduje zdrajcy. W międzyczasie dowiadujemy się także, że Gestapo ma w hotelu agentów. Kloss próbuje zdobyć względy Ingrid Heizer, właścicielki kawiarni. Ingrid pojawia się w Excelsiorze dokładnie wtedy, gdy Kloss ma spotkać się z „drugim”.
    4.
    Rok 1942. W zakładach Reil Werke przetrzymywany jest polski specjalista od napędów rakietowych, dr Pulkowski, którego Gestapo i sam E. Reil próbują skłonić do współpracy. „Centrala” siatki, do której należy J-23, żąda odbicia Pulkowskiego. Na przyjęciu u Kreisleitera Kloss poznaje Reila. Jednocześnie dwójka agentów polskiego podziemia próbuje przeniknąć do zakładów. Jeden z nich, Kazik zostaje zdekonspirowany i jest śledzony przez Gestapo (w odcinku po raz pierwszy pojawia się nadzorujący śledztwo Hermann Brunner). Drugą agentką jest Basia, sekretarka i kochanka Reila. W tę sieć wzajemnych powiązań włącza się jeszcze występujący na przyjęciu u Kreisleitera prestidigitator Rioletto, który niespodziewanie pojawia się w mieszkaniu Basi, a wcześniej szantażuje podwładnego Kreisleitera, oficera Puschke. Kloss musi rozwikłać tę sieć, w której stawką jest życie Pulkowskiego.
    5.
    Rok 1942. Kloss, jako agent Reichssicherheitshauptamtu, jedzie do Stambułu, wiedząc jedynie, że ma szukać kontaktu w kawiarni Café Rose. Po drodze poznaje Martę Kovacs, inną agentkę RSHA, a także zaznajamia się ze swoim zadaniami na miejscu, które mają polegać na podszywaniu się pod niemieckiego handlowca oraz zlikwidowaniu angielskiej siatki wywiadowczej...
    Polska wakacje
    Ukraina Rosja wojna Ukrainewillresist Russia Kyiv Ukraińcy Ukrainians WWIII Putin Stalin Hilter
    PIS TVPIS Zjednoczona Prawica Bracia Kremlowscy

КОМЕНТАРІ •