Piękny tekst gościa prowadzącego kurs 3ds Maxa, na który uczęszczałem: " Boże, jak to miło mówić do ludzi których naprawdę interesuje to co mówię". Gość był też wykładowcą na Łódzkiej Polibudzie :)
Mówi się, że w Polsce na studiach związanych z programowaniem jest wiele przedmiotów nie potrzebnych. Po roku studiów w Anglii muszę stwierdzić, że na zachodzie oni się za bardzo nie męczą na tych studiach, ale chociaż nie ma zbyt wielu bezsensownych przedmitów. Dla tych, którzy zastanawiają się czy iść studia to sprawdźcie studia za granicą bo one pozwolą wam uczyć się dużo na własną rękę, a przy okazji jest jakiś papierek, który w sumie nie jest zbyt dużo wart, ale zawsze coś :)
Osobiscie jednoczesnie robilam szkole policealna i pracowalam a w tym momencie zaczynam studia z projektowania gier. Glownie dlatego ze jestem juz mamą a w domu moja glowa za bardzo skupia sie nad rozwojem dziecka (moj syn jest autystykiem). Szkola dla mnie to poprostu mozliwosc skupienia sie tylko na mnie i swoim rozwoju ale tez kontakty o ktorych wspominales bo nie chce zrobic kierunku byle go zrobic tylko mnie grafika 3D i projektowanie gier poprostu interesuje i chcialabym z tym zwiazac swoja przyszlosc (marzy mi sie praca zdalna w tym kierunku). Mam wyksztalcenie plastyczne jako projektant mody i druga kwalifikacje w realizacji projektow multimedialnych ale od lat fascynowalo mnie 3D. Drugie dziecko w drodze ale chce tez realizowac swoje marzenia i pasje. Pozdrawiam i dzieki za ten kanal. Natalia
Dziękuję za ten komentarz! :) Wiem jak to jest pracować, uczyć się i jeszcze mieć na głowie obowiązki rodzinne - wierzę, że Ci się uda. Gdy już będziesz miała złożone portfolio to zapraszam do wysłania mi go na e-mail: postaram się podpowiedzieć/doradzić co i jak przy szukaniu pracy w GD. A tymczasem, jeśli Cię temat bardziej wciągnie, zachęcam do zerknięcia na moją ostatnią książkę, w której opisuję jak budować portfolio/szukać pierwszej pracy w branży: tworzycgry.pl Pozdrawiam i trzymaj się! Patryk.
Ja mogę opowiedzieć o studiach co najwyżej ze swojej perspektywy: poszedłem na jeden kierunek, po roku poprawiłem maturę i się przeniosłem, co do dziś uważam za największy błąd w moim prawie 25-letnim życiu. Studia zabierają sporo czasu, a nieraz i pieniędzy, bo podręczniki akademickie przeważnie są drogie, a w moim przypadku bywa tak, że często zeszłoroczne wydanie jest już nieaktualne. We wrześniu ub. roku poszedłem sobie do szkoły policealnej na technika-informatyka - zajęcia co drugi weekend, bez jakiegoś ciśnienia, a co się nauczę, to moje. Do tego zwykle ludzie są spoko, czyli spełniam wymieniony w filmie cel nabycia kontaktów czy znajomości. Marzy mi się praca w GameDevie (choć coraz częściej zdaję sobie sprawę z faktu, że na marzeniach się skończy), ale staram się również nauczyć czegoś samemu - stąd jakieś próby nauki programowania czy poszukiwanie pracy jako tester. Czy wybrałbym inaczej? Może inny kierunek, bo z różnych względów chciałem iść na studia i mieć wyższe wykształcenie. Na pewno na coś mniej wymagającego (choćby pod kątem czasowym) niż to, co studiuję teraz, dzięki czemu może wcześniej zacząłbym pracę i skupił się na rozwijaniu innych umiejętności.
Patryk Polewiak Poszedłem na te studia bez planu co będę robić potem i to był największy błąd. Stwierdziłem "spoko, prawo to kierunek, po którym na pewno znajdę jakąś pracę". Już teraz widzę, że jest z tym ciężko. Poza tym nie oszukujmy się, to trudne studia, wymagające dużo czasu, nerwów i nieraz szczęścia. Tymczasem studiom "zawdzięczam" niechęć do historii, którą wcześniej tak kochałem, a sam system szkolnictwa wyższego za niemała patologię. Do tego niektórzy wykładowcy siłą starają się narzucić swoje poglądy polityczne, co też nie jest fajne. Mogłem skończyć administrację, jednocześnie na przykład uczyć się programowania albo innego praktycznego zajęcia.
kuurde, ja to samo cn, szukam i szukam czy warto czy totalna masakra. bo ludzie gadają że pracodawcy patrzą na poziom wykształcenia. Ale ogólnie system w Polsce ogólnie jest do dupy i utrudnia też miłe pracowanie nauczycieli z uczniami, przez co trzeba sobie radzić z problemami które przez to nam zakwitły. Ale jak się chce to można sobie poradzić bez studiów bo jak ktoś patrzy na artystę to głównie patrzy na jego warsztat/portfolio/teczkę i oczywiście zaprezentowanie przez kandydata tych prac. No niby... bo przeraża mnie zdanie "a doświadczenie?" itd.. ale zarazem to mi ciężko wstać z łóżka takie chodzenie do szkoły na kierunek który się lubi też dorzuca ogromną ilość węgla ale może zaślepić niepotrzebną treścią. Więc się boje, ale zarazem też chce bo może nawet student studenta uczy i te kontakty itp... aj kurde idk... i w ogóle jest mało tych opinii bo się studentom pisać nie chce. ale widziałem na yt tego uniwersytetu stworzone gry przez studentów, nie wyglądają najgorzej ale trzeba to samemu ocenić... ale chyba pójdem xd
Kur^a studia informatyczne w Polsce to chyba średniowiecze... Teraz to tylko chyba w Warszawie i Wrocławiu są tylko jedne studia które w sumie mało co dają. A jeżeli chodzi natomiast o studia zagraniczne to są one w huj drogie i mało opłacalne. Podsumowanie = Najlepiej uczyć się w domu.
Tak się zastanawiałem czy iść na studia, to teraz jestem już całkowicie skołowany. Bo argument dotyczący znajomości gra dużą, bo nawet nie pomoc w przyszłej pracy jest ważna , ale najzwyczajniejsze znajomości i przyjaźnie które zyskaliśmy, wkońcu relacje międzyludzkie nas kształtują, ale z drugiej strony bardzo szybko się uczę i nie lubię rygoru szkolnego. Mym marzeniem jest zostać projektantem gier, ale programistą nie jestem najgorszym, w sumie mógłbym powiedzieć, że w moim małym mieście z mojego rocznika jestem najlepszy (w szkole to pewnik). Po maturze na praktyki do kilku firm się zgłosze. Powiedzcie mi i Ty Patryku co mi doradzacie?
Patryk Polewiak programowanie kręci mnie i to bardzo, wręcz jest to pasja , a w samym programowaniu widzę sztukę. Uwielbiam tworzyć skomplikowane skrypty, na których zaprojektowanie schodzi mi po kilka tygodni.
@@benziyy553 Poszedłem na studia i ani trochę nie żałuje. Tylu niesamowitych ludzi poznałem, poszerzyłem swoją wiedzę. 100% polecam iść na studia. A dzięki temu mam okazje pracować nad niesamowitym projektem z weteranami branży.
@@kinn2105 Studiuje na AGH w Krakowie Informatyke Techniczną. Dużo mamy programowania i nawet fajnie pasuje to do gier, bo kierunek skupia się na symulacjach inżynieryjskich, które wymagają umiejętności i wiedzy z optymalizacji, a z tego prosta droga do gier. Fizyką czy inne przedmioty nie są na tyle trudne by utrudniały zdawanie. Moim zdaniem warto. Kierunki typu Game Design mogą dać ci jakieś spoko umijętności, by wejść do branży, ale trzeba pamiętać, że niezależnie od studiów, najważniejsze dla rekruterów czy przyszłych współpracowników jest to, że robisz swoje amatorskie projekty poprzez które uczysz się i pokazujesz ambicje. Ale tak, idź na studia jeśli masz warunki finansowe do tego, wspaniała przygoda i podpisuje się pod tym 100%, a za wcześnie do pracy to nie ma co się pchać.
witam! jestem przed trudnym wyborem. Niedługo kończę gimbazę i muszę wybrać szkołę średnią. Od zawsze marzyłam o pracy przy modelach 3D. Robienie tego daje mi mnóstwo radości. Tutaj mam właśnie problem co wybrać? Rodzice by mnie zabili gdybym wybrała zawodówkę, więc jaki kierunek w liceum polecasz? Z góry dziękuję.
@@muminaq9485 w tym roku pisze maturę,a jako że matura w tym roku zapowiada się śmiesznie to nie do końca wiadomo jak będzie. Tak na poważnie to mam zamiar iść na animację komputerową lub ostatecznie na ilustratora, zależy gdzie mnie przyjmą. Z tego co słyszałam to tam nawet nie patrzą na maturę tylko oglądają portfolio i robią testy wstępne więc luz
Jestem w 1 klasie technikum i w wakacje chcę się zabrać za programowanie. oczywiście nie chce iść na studia, a po technikum iść do roboty, ale kurcze bardzo mnie interesuje pójście na filologie i nie wiem czy iść za zainteresowaniami (filolo) czy kasą (programowanie). w tym momencie nie biore się za programowanie, bo mam teraz trudny czas, a w wakacje będę miał dużo wolnego i się okaże czy programowanie mi pasuje, a jak nie, to ide na filolo przepraszam nie umiem w interpunkcje
Generał Biedrona zanim zaczniesz uczyć się programowania polecam kanał Macieja Aniserowicza. Pokazuje prawdziwe oblicze IT i programowania (te ciemniejsze strony też, wypalenie, ilość godzin, itp.) Polecam, bo ostatnio jest za dużo lukru i cukierkowych wiadomości o zarobkach i warunkach pracy programistów, a te nie zawsze są takie piękne ;)
Przy okazji zerknijcie na moją książkę o strachu w grach wideo. :)
📕 bit.ly/2K5cFA9 :)
Piękny tekst gościa prowadzącego kurs 3ds Maxa, na który uczęszczałem: " Boże, jak to miło mówić do ludzi których naprawdę interesuje to co mówię". Gość był też wykładowcą na Łódzkiej Polibudzie :)
Mówi się, że w Polsce na studiach związanych z programowaniem jest wiele przedmiotów nie potrzebnych. Po roku studiów w Anglii muszę stwierdzić, że na zachodzie oni się za bardzo nie męczą na tych studiach, ale chociaż nie ma zbyt wielu bezsensownych przedmitów.
Dla tych, którzy zastanawiają się czy iść studia to sprawdźcie studia za granicą bo one pozwolą wam uczyć się dużo na własną rękę, a przy okazji jest jakiś papierek, który w sumie nie jest zbyt dużo wart, ale zawsze coś :)
Wow.Stara Unitra - szacunek !!! 15 osób to już spora firma, serdecznie gratulujemy :) Film oczywiście się bardzo podobał.
Nie ma za co. Ja akurat jestem fanem sprzętów grających więc od razu mi się to w oczy rzuciło :)
Polecam kanał Reduktor Szumu ;)
Osobiscie jednoczesnie robilam szkole policealna i pracowalam a w tym momencie zaczynam studia z projektowania gier. Glownie dlatego ze jestem juz mamą a w domu moja glowa za bardzo skupia sie nad rozwojem dziecka (moj syn jest autystykiem). Szkola dla mnie to poprostu mozliwosc skupienia sie tylko na mnie i swoim rozwoju ale tez kontakty o ktorych wspominales bo nie chce zrobic kierunku byle go zrobic tylko mnie grafika 3D i projektowanie gier poprostu interesuje i chcialabym z tym zwiazac swoja przyszlosc (marzy mi sie praca zdalna w tym kierunku). Mam wyksztalcenie plastyczne jako projektant mody i druga kwalifikacje w realizacji projektow multimedialnych ale od lat fascynowalo mnie 3D. Drugie dziecko w drodze ale chce tez realizowac swoje marzenia i pasje.
Pozdrawiam i dzieki za ten kanal.
Natalia
Dziękuję za ten komentarz! :) Wiem jak to jest pracować, uczyć się i jeszcze mieć na głowie obowiązki rodzinne - wierzę, że Ci się uda. Gdy już będziesz miała złożone portfolio to zapraszam do wysłania mi go na e-mail: postaram się podpowiedzieć/doradzić co i jak przy szukaniu pracy w GD. A tymczasem, jeśli Cię temat bardziej wciągnie, zachęcam do zerknięcia na moją ostatnią książkę, w której opisuję jak budować portfolio/szukać pierwszej pracy w branży: tworzycgry.pl
Pozdrawiam i trzymaj się!
Patryk.
Ja mogę opowiedzieć o studiach co najwyżej ze swojej perspektywy: poszedłem na jeden kierunek, po roku poprawiłem maturę i się przeniosłem, co do dziś uważam za największy błąd w moim prawie 25-letnim życiu. Studia zabierają sporo czasu, a nieraz i pieniędzy, bo podręczniki akademickie przeważnie są drogie, a w moim przypadku bywa tak, że często zeszłoroczne wydanie jest już nieaktualne. We wrześniu ub. roku poszedłem sobie do szkoły policealnej na technika-informatyka - zajęcia co drugi weekend, bez jakiegoś ciśnienia, a co się nauczę, to moje. Do tego zwykle ludzie są spoko, czyli spełniam wymieniony w filmie cel nabycia kontaktów czy znajomości. Marzy mi się praca w GameDevie (choć coraz częściej zdaję sobie sprawę z faktu, że na marzeniach się skończy), ale staram się również nauczyć czegoś samemu - stąd jakieś próby nauki programowania czy poszukiwanie pracy jako tester.
Czy wybrałbym inaczej? Może inny kierunek, bo z różnych względów chciałem iść na studia i mieć wyższe wykształcenie. Na pewno na coś mniej wymagającego (choćby pod kątem czasowym) niż to, co studiuję teraz, dzięki czemu może wcześniej zacząłbym pracę i skupił się na rozwijaniu innych umiejętności.
Patryk Polewiak Poszedłem na te studia bez planu co będę robić potem i to był największy błąd. Stwierdziłem "spoko, prawo to kierunek, po którym na pewno znajdę jakąś pracę". Już teraz widzę, że jest z tym ciężko. Poza tym nie oszukujmy się, to trudne studia, wymagające dużo czasu, nerwów i nieraz szczęścia. Tymczasem studiom "zawdzięczam" niechęć do historii, którą wcześniej tak kochałem, a sam system szkolnictwa wyższego za niemała patologię. Do tego niektórzy wykładowcy siłą starają się narzucić swoje poglądy polityczne, co też nie jest fajne. Mogłem skończyć administrację, jednocześnie na przykład uczyć się programowania albo innego praktycznego zajęcia.
A co z Uniwersytetem Śląskim Informatyka o specjalności Programowanie gier ?
kuurde, ja to samo cn, szukam i szukam czy warto czy totalna masakra. bo ludzie gadają że pracodawcy patrzą na poziom wykształcenia. Ale ogólnie system w Polsce ogólnie jest do dupy i utrudnia też miłe pracowanie nauczycieli z uczniami, przez co trzeba sobie radzić z problemami które przez to nam zakwitły. Ale jak się chce to można sobie poradzić bez studiów bo jak ktoś patrzy na artystę to głównie patrzy na jego warsztat/portfolio/teczkę i oczywiście zaprezentowanie przez kandydata tych prac. No niby... bo przeraża mnie zdanie "a doświadczenie?" itd.. ale zarazem to mi ciężko wstać z łóżka takie chodzenie do szkoły na kierunek który się lubi też dorzuca ogromną ilość węgla ale może zaślepić niepotrzebną treścią. Więc się boje, ale zarazem też chce bo może nawet student studenta uczy i te kontakty itp... aj kurde idk... i w ogóle jest mało tych opinii bo się studentom pisać nie chce. ale widziałem na yt tego uniwersytetu stworzone gry przez studentów, nie wyglądają najgorzej ale trzeba to samemu ocenić... ale chyba pójdem xd
Kur^a studia informatyczne w Polsce to chyba średniowiecze... Teraz to tylko chyba w Warszawie i Wrocławiu są tylko jedne studia które w sumie mało co dają. A jeżeli chodzi natomiast o studia zagraniczne to są one w huj drogie i mało opłacalne. Podsumowanie = Najlepiej uczyć się w domu.
a propo uczenia się przestarzałych rzeczy pi co się uczyć w programie technikóm o dyskietkach skoro CD wychodzi z użytku
Tak się zastanawiałem czy iść na studia, to teraz jestem już całkowicie skołowany. Bo argument dotyczący znajomości gra dużą, bo nawet nie pomoc w przyszłej pracy jest ważna , ale najzwyczajniejsze znajomości i przyjaźnie które zyskaliśmy, wkońcu relacje międzyludzkie nas kształtują, ale z drugiej strony bardzo szybko się uczę i nie lubię rygoru szkolnego. Mym marzeniem jest zostać projektantem gier, ale programistą nie jestem najgorszym, w sumie mógłbym powiedzieć, że w moim małym mieście z mojego rocznika jestem najlepszy (w szkole to pewnik). Po maturze na praktyki do kilku firm się zgłosze. Powiedzcie mi i Ty Patryku co mi doradzacie?
Patryk Polewiak programowanie kręci mnie i to bardzo, wręcz jest to pasja , a w samym programowaniu widzę sztukę. Uwielbiam tworzyć skomplikowane skrypty, na których zaprojektowanie schodzi mi po kilka tygodni.
I jak zadecydowałes?
@@benziyy553 Poszedłem na studia i ani trochę nie żałuje. Tylu niesamowitych ludzi poznałem, poszerzyłem swoją wiedzę. 100% polecam iść na studia. A dzięki temu mam okazje pracować nad niesamowitym projektem z weteranami branży.
@@qiueryt6817 powiesz na jakie studia i gdzie poszedłeś? Sama się wybieram ale mam mętlik w głowie gdzie i czy na pewno chce iść
@@kinn2105 Studiuje na AGH w Krakowie Informatyke Techniczną. Dużo mamy programowania i nawet fajnie pasuje to do gier, bo kierunek skupia się na symulacjach inżynieryjskich, które wymagają umiejętności i wiedzy z optymalizacji, a z tego prosta droga do gier. Fizyką czy inne przedmioty nie są na tyle trudne by utrudniały zdawanie. Moim zdaniem warto. Kierunki typu Game Design mogą dać ci jakieś spoko umijętności, by wejść do branży, ale trzeba pamiętać, że niezależnie od studiów, najważniejsze dla rekruterów czy przyszłych współpracowników jest to, że robisz swoje amatorskie projekty poprzez które uczysz się i pokazujesz ambicje. Ale tak, idź na studia jeśli masz warunki finansowe do tego, wspaniała przygoda i podpisuje się pod tym 100%, a za wcześnie do pracy to nie ma co się pchać.
Jakie kursy polecasz do unity?
witam! jestem przed trudnym wyborem. Niedługo kończę gimbazę i muszę wybrać szkołę średnią. Od zawsze marzyłam o pracy przy modelach 3D. Robienie tego daje mi mnóstwo radości. Tutaj mam właśnie problem co wybrać? Rodzice by mnie zabili gdybym wybrała zawodówkę, więc jaki kierunek w liceum polecasz? Z góry dziękuję.
I na jaki kierunek poszedłeś?
@@muminaq9485 w tym roku pisze maturę,a jako
że matura w tym roku zapowiada się śmiesznie to nie do końca wiadomo jak będzie. Tak na poważnie to mam zamiar iść na animację komputerową lub ostatecznie na ilustratora, zależy gdzie mnie przyjmą. Z tego co słyszałam to tam nawet nie patrzą
na maturę tylko oglądają portfolio i robią testy wstępne więc luz
Jestem w 1 klasie technikum i w wakacje chcę się zabrać za programowanie. oczywiście nie chce iść na studia, a po technikum iść do roboty, ale kurcze bardzo mnie interesuje pójście na filologie i nie wiem czy iść za zainteresowaniami (filolo) czy kasą (programowanie). w tym momencie nie biore się za programowanie, bo mam teraz trudny czas, a w wakacje będę miał dużo wolnego i się okaże czy programowanie mi pasuje, a jak nie, to ide na filolo
przepraszam nie umiem w interpunkcje
Generał Biedrona zanim zaczniesz uczyć się programowania polecam kanał Macieja Aniserowicza. Pokazuje prawdziwe oblicze IT i programowania (te ciemniejsze strony też, wypalenie, ilość godzin, itp.)
Polecam, bo ostatnio jest za dużo lukru i cukierkowych wiadomości o zarobkach i warunkach pracy programistów, a te nie zawsze są takie piękne ;)
Mam pytanie, a mianowicie, czy papier o przejściu studiów graficznych czy innych jest przydatny przy staraniu się przykładowo o pracę grafika 3d?
NrGeek mówi że nie, tylko portfolio
ktos wie czy warto isc na media kreatywne: game design we wroclawiu prywatnie? ciekawa jestem a malo informacji da sie cos o tym znalezc