Milyen beállítás/javítás az, amihez Tomi már mindenképp szakembert javasol? (kulcscsere, lábcsere, nyakbeállítás, intonáció beállítása, húrnyomás) Mi az, amivel lehet otthon "kísérleteznI", anélkül, hogy szétb*sszuk a hangszert?
Néhány ötlet: a top hogyan mikor és mennyire tud beleszólni a hangba, mikor használnak tone-block-ot a hangszergyártók és mire való, heveder rögzítő normál vs. strap lock. És biztosan van még.
Hát, szevasztok, ezt annyira szeretem, hogy: "hogy a hangszer hogyan szól az benne van a húrnak a rezgésében" ÍMÁDOM sokmindent helyre tett a videó, igazából klasszikus gitáros vagyok, de 22 évesen kaptam egy Les Paul-t, persze erősítőt nem kaptam hozzá így nekitoltam a szekrénynek és már szólt is, de volt baja rendesen, áá mondom ott az a sok csavar majd jobb lessz a Paul, nyakpálca, húrlábak napokig csináltam mire összeállt a kép, hogy mi van, na de nem veszek el ebben, végül már a szekrény sem kellet olyan szépen szólt a gitár csak úgy magában. Kaptam is egy Fender Champion 20 erősítőt és hát nem nyűgözött le a hangja, így a sarokba került porosodni és maradt a klasszikus nyúzva, de nézegetni szerettem, majd tíz év után elbűvölt egy Telecaster így hát vettem is egyet, meg pár pedált, így 12 évre a klasszikus gitárom a L.Paul mellé került porosodni a Tele-re meg néha már rá is kellet szólnom, hogy haggyon már békén(van, hogy együtt is alszunk). Na de a lényeg előkerült néha a Paul, de nem az igazi. Erre a Videótok után lepattintottam a Humbucker-ek ről a Faraday kalitkákat és most féltékeny a Tele, hiába dög nehéz a Paul és agyon nyom rátaláltam nagyon. KÖSZI!!!!!! Ja és bocsi, de kissé szószátjár vagyok és a SOUND tényleg azon múlik, hogy dolgozik a húr, lusta vagy fürge, magas vagy alacsony addig csavarom amíg a legjobbat ki nem hozom, de a videó után már szókincsem is van hozzá. Ezer Hála és kölyökmedve a sok dumámért! Jók legyetek! TUDTÁTOK, HOGY AZ ÍZEK IS HANGOK és DALLAMOK?, csak a részecskék rezgését füleli egy csomó pici fül a nyelvünkön. Tútótam, de ez van. :)
Lehetne még ilyen beszélgetés Tomival? Egyszerűen öröm hallgatni, és biztos hogy még 10x ennyi időt el tudna mesélni dolgokat a gitározásról, hangszerekről.
1995-óta magam is gitár szereléssel foglalkozom, újat a fa anyaga, megmunkálása és lakkozása terén hallottam. A tremolókról főleg a floyd rose-ról egyedül lehetne ennyit beszélni, annyi alkatrészből áll és annyi különböző anyag, méret van, a beállítása is már megér egy misét. Tapasztalatom, merjünk új utakon elindulni, próba szerencse. Főleg szerencse, kezdetben. Utána tudás,, amit ha másokkal megosztunk, ilyen remek videók születnek. Köszönöm !
Szuper videó lett!!! 20 év alatt megtanultam, hogy nem érdemes otthon "mókolni", amikor el lehet vinni a gitárokat ilyen profi szakemberhez! Csak ajánlani tudom Tomit, amerika amit csinál! 🙏
Jó műsor volt! Külföldi csatornákon sem hallottam hasonlót!Köszönöm! Persze lehet,hogy a tájokazatlanságom az oka! Épp most készítek több éve szárított őzagancsból felső nyerget. Véleményem szerint jobb,mint egy marhacsont(tömörebb,merevebb állománya van) és még egyes szarvasagancsognál is "tartósabb".Persze ez attól függ,hogy az agancs melyik részéből vágjuk ki a nyeregnek való alapanyagot!
Iszonyúan jó tájékoztató/tanító jellegű videó lett ez egy hozzám hasonló zöldfülűnek. Csillogó szemekkel néztem végig úgy, hogy ennyire közel sem merülnék bele a témába. Így tovább Tomi! rákenról
szia! lenne egy nagy kérésem! csinálj már egy videot a Bálinttal a Stageshopból,hogy kell precízen gitárnyakat beállítani,mert ő nagyon gyakorlatias meg nagyon jól magyaráz! Lépésről lépésre magyarázza már el meg mutassa meg! - Ő nagy MASTER ebben!
Nagyon hasznosak a videóid! Értékelendő, hogy egyszerűen állsz a dolgokhoz és el mered mondani, hogy te nem hallassz különbséget minden apró alkatrész közt. Biztos vagyok benne, hogy sokan vannak ezzel így, csak hát na...:)
Nagyon örülök, hogy rátaláltam a csatornádra, eddig eszembe se jutott magyar gitár contentet keresni, de örülök hogy megtaláltam, így tovább tetszenek a videók!
25 év alatt elég sok hangszerem volt, újak, használtak, olcsóbbak és drágábbak egyaránt. Valahogy az új/"modern" hangszereket sosem tudtam megszeretni, még akkor sem, ha tök jók voltak mint hangszer, mindig valami réginél kötöttem ki végül. Valahogy az "érzés" (ami nyilván így elég megfoghatatlan) nincs meg bennük, "nincsenek belejátszva még a hangok", ahogy szoktuk mondani. Az, hogy esztétikailag is szebbnek tartom a klasszikus JazzBass/P-bass formát a legapróbb részletig, az már csak ízlés dolga... :) Ráadásul 25 év után tavaly jutottam el oda, hogy "megérkeztem", amikor megtaláltam a hangszert*, aminek a hangja ideális az általunk játszott zenékhez, kényelmes, (szerintem) jól is néz ki. *Egy negyven éves japán custom Tokai Hard Puncher. :)
Köszi Tomi neked ezt a videót, nagyon hasznos kis témákat feszegettél, én amire még kíváncsi lettem volna, hogy otthon, mit oldhatok meg magamnak, kulcccsere, nyakállítás stb, de ez így is tökéletes. Üdv. 🤘🤘
Nekem a menzúrával és a hangolással kapcsolatban fogalmazódott meg pár kérdés, főleg a kedvenc zenekaraim gitárosainak hangszereit nézve. James Hetfield újabban a C#-re hangolt daloknál használ baritongitárt, illetve a drop C-re hangolt St. Anger-es dalokban (E, Eb, D hangolásnál a rövidebb menzúrás Gibsonok, ESP-k vannak a nyakában, de a 2000-es évek elejéig a C#-es daloknál is, de drop A# hangolású dalban is láttam már sima mezei Explorerrel). Kirk Hammett viszont a C#-re hangolt dalokat hosszabb menzúrás gitárt használ, a drop C-s daloknál viszont Les Paul-okat, baritongitárt meg talán csak a G#-re hangolt Invisible Kidhez használt. A Mastodonban Bill Kelliher viszont csak rövidebb menzúrás Gibsonokat, ESP-ket használ, akár D, akár drop C, akár drop A a hangolás. Tudtommal egyikük sem használ nagyon vastag húrokat. Szóval a kérdések: 1. Ha a Gibson-féle menzúrával kb. D-ig "lehet" lehangolni a gitárt, a Fender-félével mi a határ? 2. Ha csak a legmélyebb húr van e határ alatt (drop C), az egy jól működő komprumisszum? Különböző húroknál más a határ? 3. Mi a "trükk" a Gibson-féle menzúránál a már-már extrém mélyre hangolt daloknál? Ha nincsenek gitárszólók, akkor kevésbé fontos ez? 4. Mivel jobb egy baritongitárt egy hanggal felhangolni (H-ról C#-re), mint egy sima gitárt lehangolni (E-ről C#-re)?
AlNiCo az egy ötvözet, alumínium (Al), nikkel (Ni) és Kobalt (Co) anyagokból. Mágneseknél ismert, autógyártásban is elő-előjön. Ha mást nem is, ennyit hozzá tudok tenni 😀
Na most, először is grat az uraknak, mer' megint jó lett! 👍👍👍 De sajnos néhány részt vissza kellett néznem, ez miatt igen hosszúra nyúlt, mire befejeztem. S hogy miért néztem vissza pár részt? Mert nem tudtam mindig figyelni. 😣 A tanulság, nem szabad gitárral a kézben videót nézni! 😋 Mert vagy gitározunk vagy gitárosokat hallgatunk, egyszerre nehéz. 😓 A gitárok anyaga, a hardverek anyaga, felépítése, a pick up, a húr, a játszó kézen lecseppenő izzadság PH értéke 😮, stb., egy örökkön örökké tartó vita a gitárosok között. Nem is azért, mert akkora nagy vélemény különbségek vannak (de, azért is), hanem mert rohadt jó dolog beszélni a hangszereinkről. Kivéve, ha igazán jó és nagy gitáros vagy, mert azok csak zenélnek. Mázli. Mi van a Boss multival? Kiismerted már?
Szerettem hozza vinni a gityot regen, mar nem is emlekszem melyik helyen volt :) de sokat szamit az ember, nem csak az elvegzett munka minosege. A gitar is fasza lett de nem erre emlekszem 10 evvel kesobb kb hanem a kedvessegere.
Igen! Nem mindegy, hogy milyen faanyag! Mocsári kőris, mahagóni, éger, vonatsin Talpfa vagy ikeás bútorlap! Mind más hangot csinál. Máshogyan szól a Valencia klasszikus gitárok is meg az öreg Encore(utcán lelt) gitáron is.Az utóbbira rakhatom a legjobb húrokat akkor se lesz teátrális. Míg a Valencia az öreg olcsó hurokkal is szépen szól. Aztán akkor még a hangzás hoz hozzátehet a gitáros keze. Nem mindegy ki szólaltatja meg, ugye... :-)
Volna egy konkrét gitárral kapcsolatos kérdésem. Van egy SX SST 62 (nem VTS-széria). Cseréltem már rajta hangszedőket, viszont gondolkozom egy komolyabb húrlábon, hangoló kulcsokon, elektronikán. A kérdés az lenne, érdemes költeni rá?
Azért én szívesen vettem volna egy oktávbeállításos videót. Főleg Floyd Rose -ra kihegyezve és nem csak a könnyebb pálya Ibanez karoknál! Hogy csinálja ezt az, aki ebből él és ha nem is mindennapos, de mindenhetes dolog. Szóval van igény egy ráadás videóra.
Nagyon szuper videó. Köszönjük! Annyit szeretnék kerdezni, hogy a lányo. Gitárját csak .egrendeltük a Muzikerről. Szombathelyre akartam vinni egy alapos beállításra az új gitárt. A boltos szinte kikérte magának, hisz egy új gitár! Nem adhatják el beallítatlanul! Ezt mondta. Nem is volt hajlandó hozzányúlni. Akkor most jó lehet ez így, vagy igen is kell állítani rajta? Lanyom szerint kicsit magasan lehetnek a húrok.
Tomi, a hangzásoddal kapcsolatban már korábban akartam mondani, de most már akkor tudni is vélhető az oka, hogy miért van ez, hogy baromi erős, bántó magasak vannak, akkor az lehet, hogy az acélbundok miatt? Ilyen esetben tök érdekes lenne tudni, hogy eq-val ezt lehet -e kezelni, vagy ha már ott van az alapszandban ez a fajtaság akkor cseszhetjük?
Világ legnagyobb tévedése: "Az elektromos gitárnál nem számít milyen fából van, miylen anyagú alkatrészek vannak rajta...." Hát már hogyne számítana :D Viszont azzal a résszel, hogy a gitár test rezgését nem veszi át a hangszedő, na azzal nem értek egyet. Rengeteg vintage hangszedőm van, sok unpotted is, nagyonis számít milyen terben van, teljesen más a hangja egy fektedió testben, mint egy mahagóniban, vagy kőrisben. Nekem a saját tervezésű LP-jeimen pl sellakkpolitúra van, mert annak a hangját szeretem a legjobban. Marhacsont nyereg, acél bundok. Vintage szedők. Olyan magasai vannak, hogy leszabja a zacskóm :D
Elkezd rezegni a húr, ami hatással van a fára. A fal elkezd rezegni, ami hatással van a húrra, ami leadja a "jelet" a hangszedőnek. Tehát a hangszedő nem a fa milyenségét veszi fel, hanem azt a húr veszi fel, lép összeköttetésbe a fával, na úgy már hatással van a hangszedő fleé leadott jellel.
A hangszerész Tomi-hoz lehet menni hangszerészetet tanulni? Vállal egyedi hangszer készítést? Illetve a zenész youtuber Tomi milyen új hangszedőd lett a gitárodban?
Elméletileg igen. Persze maga a mágnes baromi lassan. Száz év alatt pár százalékkal. Ami gond szokott lenni az a tekercselés, forrasztás. A reztekercs korrozioja, vagy szakadás. A legtöbb menthető csak max nem éri meg. De maga a mágnes, ha csak nem éri valami atomtamadas, akkor örök élet plusz egy nap.
5:25 Persze és évenként kell benne cserélni az olajat nem? 🤣🤣🤣🤣 Eleve mindegyiken egy pici zsir van csak az is azért könnyebben elforduljon ne rágja szét idő előtt magát. Sőt olajnyomás visszajelző is van egyes gitárokon nem? :) Jaja sajnos embereket meg tudják vezetni, az a lényeg ráfogják ezért olyan drága a gitár, De ilyen téma a hangszedő is kábé.... sok átverés megy azért valjuk be. Persze egy drága hangszer azért jobb semmi tagadás, de logikusan nem annyival jobb mint az ára.
Nagyon jó. Köszönet, közérthető. Ez a srác elvetemült teszteket készít: ua-cam.com/video/n02tImce3AE/v-deo.html ua-cam.com/video/yiFcw-H5DN8/v-deo.html
Jó a műsor amit csinálsz, csak ez sok "ja ja ja", nem kellene bele...! Tudom, hogy szleng kifejezések a mindennapok része a mai világban de hidd el, hogy nem hiányzik, mert olyan nyegle az egész.
Jaja, a nyak mérete, a bundok, alak stb mind megszokás, és preferencia. Az osszeszerelesi minőség, és stabilitás fontos. A súly számít. Az egyensúly is. A faanyag édes mindegy. Minden hang az elektronika és a húr együttese. Mindegy milyen anyag a test, a nyak, és a fogolap. Egy elektromos gitart nem használsz soha akusztikusan. Ami akusztikus mind elveszik, amint bedugod a jacket.
@@megiribagiri Van egy videó ahol kifeszítenek húrokat 2 stabil pontra (azaz 0 faanyag) és 100% ugyan olyan a hangja mint a rendes gitárnak azonos hangszedőkkel.
@@matehatolkai9472 a józan paraszti ész valóban azt mondaná, hogy befolyásolja, de erre sajnos empirikus valódi bizonyítékot nem tudott felmutatni senki. Azt, hogy édes mindegy viszont többen is sikeresen prezentálták, kísérleti körülmények között. Ezen a platformon is fellelheto számtalan videó a témában.
Ja kurva érdekes...a sötétebb színű fának "melegebb a hangja", meg a AAAA flame top les paulnál is pont a legdíszesebb szól a legjobban. Micsoda véletlen.
Kimaradt valami?
Milyen beállítás/javítás az, amihez Tomi már mindenképp szakembert javasol? (kulcscsere, lábcsere, nyakbeállítás, intonáció beállítása, húrnyomás) Mi az, amivel lehet otthon "kísérleteznI", anélkül, hogy szétb*sszuk a hangszert?
Az FGN gitárok Circle Fretting System bundjairól még lehetett volna egy rövid fejezet. Ugyan már, nem maradt ki semmi :-)
Remek videó, esetleg még az üreges (és félüreges) testű gitárokról is hallgattam volna okos dolgokat.
Néhány ötlet: a top hogyan mikor és mennyire tud beleszólni a hangba, mikor használnak tone-block-ot a hangszergyártók és mire való, heveder rögzítő normál vs. strap lock. És biztosan van még.
@@peterszakal 😃😃😃🙏
Szia Tomik! Nagyon köszönjük ezt a videót, megint sokat tanultam. Nagyon szeretem a videjjóidat! Szuper köszönet! :-)
Nem túlzás, az eddigi legtanulságosabb videód. Gyorstalpaló kezdőknek, emlékeztető haladóknak
🙏🙏Yess!
Valószínűleg a haladóknál is van jópár tévhit, amit érdemes eloszlatni..
Hát, szevasztok, ezt annyira szeretem, hogy: "hogy a hangszer hogyan szól az benne van a húrnak a rezgésében" ÍMÁDOM sokmindent helyre tett a videó, igazából klasszikus gitáros vagyok, de 22 évesen kaptam egy Les Paul-t, persze erősítőt nem kaptam hozzá így nekitoltam a szekrénynek és már szólt is, de volt baja rendesen, áá mondom ott az a sok csavar majd jobb lessz a Paul, nyakpálca, húrlábak napokig csináltam mire összeállt a kép, hogy mi van, na de nem veszek el ebben, végül már a szekrény sem kellet olyan szépen szólt a gitár csak úgy magában. Kaptam is egy Fender Champion 20 erősítőt és hát nem nyűgözött le a hangja, így a sarokba került porosodni és maradt a klasszikus nyúzva, de nézegetni szerettem, majd tíz év után elbűvölt egy Telecaster így hát vettem is egyet, meg pár pedált, így 12 évre a klasszikus gitárom a L.Paul mellé került porosodni a Tele-re meg néha már rá is kellet szólnom, hogy haggyon már békén(van, hogy együtt is alszunk). Na de a lényeg előkerült néha a Paul, de nem az igazi. Erre a Videótok után lepattintottam a Humbucker-ek ről a Faraday kalitkákat és most féltékeny a Tele, hiába dög nehéz a Paul és agyon nyom rátaláltam nagyon. KÖSZI!!!!!! Ja és bocsi, de kissé szószátjár vagyok és a SOUND tényleg azon múlik, hogy dolgozik a húr, lusta vagy fürge, magas vagy alacsony addig csavarom amíg a legjobbat ki nem hozom, de a videó után már szókincsem is van hozzá. Ezer Hála és kölyökmedve a sok dumámért! Jók legyetek! TUDTÁTOK, HOGY AZ ÍZEK IS HANGOK és DALLAMOK?, csak a részecskék rezgését füleli egy csomó pici fül a nyelvünkön. Tútótam, de ez van. :)
Király!
Ez a "Minden amit tudni akartál a gitárról, de soha nem merted megkérdezni" c. alapmű. :)
🙏🙏
🎸Hiánypótló műsor, minden mondata aranyat ér.
🙏yess! Köszi szépen!
Brutális köszönet az ismeretterjesztő epizódért! Nagyon király, hogy ilyen mélységekig boncoltátok a témát, mert így sok kételyem szertefoszlott! :)
Yess! Örülök 🤟🙏
Lehetne még ilyen beszélgetés Tomival? Egyszerűen öröm hallgatni, és biztos hogy még 10x ennyi időt el tudna mesélni dolgokat a gitározásról, hangszerekről.
Öröm hallgatni, csak nem a Tomit, kurvára nem érzi hogy kit meg hol kell félbeszakítania.
Klassz volt a sorozat! Külön köszönet a Számomra is érthető,még is szakszerű nyelvezetért!
🙏🙏Királyság!
Köszönööööm. Végre egy magyar nyelvű részletes videó erről.
🙏🙏🤟
1995-óta magam is gitár szereléssel foglalkozom, újat a fa anyaga, megmunkálása és lakkozása terén hallottam. A tremolókról főleg a floyd rose-ról egyedül lehetne ennyit beszélni, annyi alkatrészből áll és annyi különböző anyag, méret van, a beállítása is már megér egy misét. Tapasztalatom, merjünk új utakon elindulni, próba szerencse. Főleg szerencse, kezdetben. Utána tudás,, amit ha másokkal megosztunk, ilyen remek videók születnek. Köszönöm !
Szuper videó lett!!! 20 év alatt megtanultam, hogy nem érdemes otthon "mókolni", amikor el lehet vinni a gitárokat ilyen profi szakemberhez! Csak ajánlani tudom Tomit, amerika amit csinál! 🙏
Yess! Teljesen egyetértek 🙏🤟
Köszönjük!
Köszönöm szépen a támogatást 🙏🙏
ez egy brutálisan jó videó lett, egy brutál profi szakemberrel!
Yess! Köszönjük szépen!🙏
Jó műsor volt! Külföldi csatornákon sem hallottam hasonlót!Köszönöm! Persze lehet,hogy a tájokazatlanságom az oka! Épp most készítek több éve szárított őzagancsból felső nyerget. Véleményem szerint jobb,mint egy marhacsont(tömörebb,merevebb állománya van) és még egyes szarvasagancsognál is "tartósabb".Persze ez attól függ,hogy az agancs melyik részéből vágjuk ki a nyeregnek való alapanyagot!
Iszonyúan jó tájékoztató/tanító jellegű videó lett ez egy hozzám hasonló zöldfülűnek. Csillogó szemekkel néztem végig úgy, hogy ennyire közel sem merülnék bele a témába. Így tovább Tomi! rákenról
Yesss! De örülök!🙏🔥
szia! lenne egy nagy kérésem! csinálj már egy videot a Bálinttal a Stageshopból,hogy kell precízen gitárnyakat beállítani,mert ő nagyon gyakorlatias meg nagyon jól magyaráz! Lépésről lépésre magyarázza már el meg mutassa meg! - Ő nagy MASTER ebben!
Nagyon hasznosak a videóid! Értékelendő, hogy egyszerűen állsz a dolgokhoz és el mered mondani, hogy te nem hallassz különbséget minden apró alkatrész közt. Biztos vagyok benne, hogy sokan vannak ezzel így, csak hát na...:)
Köszi szépen! Hát nem lenne értelme mást mondani! Hamar kiderül, hogy ha nem úgy van😃
Nagyon örülök, hogy rátaláltam a csatornádra, eddig eszembe se jutott magyar gitár contentet keresni, de örülök hogy megtaláltam, így tovább tetszenek a videók!
Yess 🙏🤟🤟köszi szépen!
25 év alatt elég sok hangszerem volt, újak, használtak, olcsóbbak és drágábbak egyaránt. Valahogy az új/"modern" hangszereket sosem tudtam megszeretni, még akkor sem, ha tök jók voltak mint hangszer, mindig valami réginél kötöttem ki végül. Valahogy az "érzés" (ami nyilván így elég megfoghatatlan) nincs meg bennük, "nincsenek belejátszva még a hangok", ahogy szoktuk mondani. Az, hogy esztétikailag is szebbnek tartom a klasszikus JazzBass/P-bass formát a legapróbb részletig, az már csak ízlés dolga... :)
Ráadásul 25 év után tavaly jutottam el oda, hogy "megérkeztem", amikor megtaláltam a hangszert*, aminek a hangja ideális az általunk játszott zenékhez, kényelmes, (szerintem) jól is néz ki.
*Egy negyven éves japán custom Tokai Hard Puncher. :)
🙏🤟
Nagyon hasznos videó, legalábbis nekem sokat segített. Köszönöm.
Yess! Királyság 🙏🙏
Jó volt, hasznos volt! Pár dolog helyre került. Köszi Tomik! :)
🙏🙏yesss
Nagyon jo!!!! Egyszeruen nagyszeru! Uj otletet adtal a kov. hangszeremhez. Gratulalok!
De királyság 🤟
Ez igazán nekem való videó volt! Nagyon tetszett!
🙏🙏🙏
köszönöm ! órákig hallgatnám !
🙏🙏🙏
Nagyon köszi, remek videó! Azért az elején spoilerezhettetek volna, hogy lesz még videó Tomival. Végig ezen feszültem 😛.
Yess köszi szépen 🙏🤟
Örömvolt nézni és hallgatni! Köszönöm szépen!
🙏🙏Örülök! Köszönöm szépen!
Úgy esett le az állam, hogy koppant. Sokat tanultam, köszönöm!
Yesss de királyság!🙏
Eddigi leginformatívabb videód!Gratulálok!És köszönet érte!
🙏🙏köszönjük szépen!
Köszi Tomi neked ezt a videót, nagyon hasznos kis témákat feszegettél, én amire még kíváncsi lettem volna, hogy otthon, mit oldhatok meg magamnak, kulcccsere, nyakállítás stb, de ez így is tökéletes. Üdv. 🤘🤘
🙏🙏🙏
Nekem a menzúrával és a hangolással kapcsolatban fogalmazódott meg pár kérdés, főleg a kedvenc zenekaraim gitárosainak hangszereit nézve. James Hetfield újabban a C#-re hangolt daloknál használ baritongitárt, illetve a drop C-re hangolt St. Anger-es dalokban (E, Eb, D hangolásnál a rövidebb menzúrás Gibsonok, ESP-k vannak a nyakában, de a 2000-es évek elejéig a C#-es daloknál is, de drop A# hangolású dalban is láttam már sima mezei Explorerrel). Kirk Hammett viszont a C#-re hangolt dalokat hosszabb menzúrás gitárt használ, a drop C-s daloknál viszont Les Paul-okat, baritongitárt meg talán csak a G#-re hangolt Invisible Kidhez használt. A Mastodonban Bill Kelliher viszont csak rövidebb menzúrás Gibsonokat, ESP-ket használ, akár D, akár drop C, akár drop A a hangolás. Tudtommal egyikük sem használ nagyon vastag húrokat. Szóval a kérdések:
1. Ha a Gibson-féle menzúrával kb. D-ig "lehet" lehangolni a gitárt, a Fender-félével mi a határ?
2. Ha csak a legmélyebb húr van e határ alatt (drop C), az egy jól működő komprumisszum? Különböző húroknál más a határ?
3. Mi a "trükk" a Gibson-féle menzúránál a már-már extrém mélyre hangolt daloknál? Ha nincsenek gitárszólók, akkor kevésbé fontos ez?
4. Mivel jobb egy baritongitárt egy hanggal felhangolni (H-ról C#-re), mint egy sima gitárt lehangolni (E-ről C#-re)?
1. Le lehet azt hangolni vastagabb húrral. 4. Bariton gitárt vékonyabb húrral lehet használni.-> könnyebben lehet rajta játszani.
AlNiCo az egy ötvözet, alumínium (Al), nikkel (Ni) és Kobalt (Co) anyagokból. Mágneseknél ismert, autógyártásban is elő-előjön. Ha mást nem is, ennyit hozzá tudok tenni 😀
🙏🙏🙏
Nagyon jo video!
Köszi szépen 🙏
Köszi, nagyon jó anyag lett..!!
Köszi szépen 🤟🙏
Brutálisan hasznos volt! Köszönjük! ☺
🙏🙏
Királyak vagytok!🤘
Köszi szépen 🙏🙏
Óriási köszönet a Tomiknak! Nagyon sok hasznos információ.
🙏🙏🙏✌️
szuper lett, köszönöm
Köszönjük szépen 🙏
Na most, először is grat az uraknak, mer' megint jó lett! 👍👍👍
De sajnos néhány részt vissza kellett néznem, ez miatt igen hosszúra nyúlt, mire befejeztem. S hogy miért néztem vissza pár részt? Mert nem tudtam mindig figyelni. 😣
A tanulság, nem szabad gitárral a kézben videót nézni! 😋 Mert vagy gitározunk vagy gitárosokat hallgatunk, egyszerre nehéz. 😓
A gitárok anyaga, a hardverek anyaga, felépítése, a pick up, a húr, a játszó kézen lecseppenő izzadság PH értéke 😮, stb., egy örökkön örökké tartó vita a gitárosok között. Nem is azért, mert akkora nagy vélemény különbségek vannak (de, azért is), hanem mert rohadt jó dolog beszélni a hangszereinkről. Kivéve, ha igazán jó és nagy gitáros vagy, mert azok csak zenélnek. Mázli.
Mi van a Boss multival? Kiismerted már?
Yesss! Így bizony! Ismergetem de még van mit csinalni vele!
Én csak szeretném felvetetni a zenész/hangszerész-magyar szótárba az "Ősszotty" kifejezést, köszönöm, hogy zavartam!
:D
😂😂jogos felvetés!
Megint egy picit okosabb lettem, nagyon jó videó amit érdemes többször is visszanézni. Köszi 🤓
Yess! Igen mindenképp érdemes!🤟
13-56 al használtam a les paulom 2 évig baritonra hangolva
Nagyon jó videó. Hasznos.Köszi
Köszi szépen!🙏
Szerettem hozza vinni a gityot regen, mar nem is emlekszem melyik helyen volt :) de sokat szamit az ember, nem csak az elvegzett munka minosege. A gitar is fasza lett de nem erre emlekszem 10 evvel kesobb kb hanem a kedvessegere.
🙏🙏🙏
Coda hangszerüzletben volt, a Rákóczi téren, én ott találkoztam vele és abszolút pozitív benyomás maradt bennem. :)
@@davidszondi8466 🤟🤟
50:40 -nél a konzekvencia MINDENRŐL IS. Bírom nagyon ezt a csávót!
😃😃
Igen! Nem mindegy, hogy milyen faanyag! Mocsári kőris, mahagóni, éger, vonatsin Talpfa vagy ikeás bútorlap! Mind más hangot csinál. Máshogyan szól a Valencia klasszikus gitárok is meg az öreg Encore(utcán lelt) gitáron is.Az utóbbira rakhatom a legjobb húrokat akkor se lesz teátrális. Míg a Valencia az öreg olcsó hurokkal is szépen szól. Aztán akkor még a hangzás hoz hozzátehet a gitáros keze. Nem mindegy ki szólaltatja meg, ugye... :-)
Tomi! Ez is szuper jó lett,de szolgáld ki ilyen ismeretekből a Basszeresrket is🙂
Volna egy konkrét gitárral kapcsolatos kérdésem. Van egy SX SST 62 (nem VTS-széria). Cseréltem már rajta hangszedőket, viszont gondolkozom egy komolyabb húrlábon, hangoló kulcsokon, elektronikán. A kérdés az lenne, érdemes költeni rá?
Azért én szívesen vettem volna egy oktávbeállításos videót. Főleg Floyd Rose -ra kihegyezve és nem csak a könnyebb pálya Ibanez karoknál! Hogy csinálja ezt az, aki ebből él és ha nem is mindennapos, de mindenhetes dolog. Szóval van igény egy ráadás videóra.
Végre lett egy ilyen kaliberű videó is
🙏🙏🙏
Nagyon szuper videó. Köszönjük!
Annyit szeretnék kerdezni, hogy a lányo. Gitárját csak .egrendeltük a Muzikerről. Szombathelyre akartam vinni egy alapos beállításra az új gitárt. A boltos szinte kikérte magának, hisz egy új gitár! Nem adhatják el beallítatlanul! Ezt mondta. Nem is volt hajlandó hozzányúlni. Akkor most jó lehet ez így, vagy igen is kell állítani rajta? Lanyom szerint kicsit magasan lehetnek a húrok.
Hát ez jó érdekes! Próbáld meg máshol is inkább... 🙏
Tomi, a hangzásoddal kapcsolatban már korábban akartam mondani, de most már akkor tudni is vélhető az oka, hogy miért van ez, hogy baromi erős, bántó magasak vannak, akkor az lehet, hogy az acélbundok miatt? Ilyen esetben tök érdekes lenne tudni, hogy eq-val ezt lehet -e kezelni, vagy ha már ott van az alapszandban ez a fajtaság akkor cseszhetjük?
Mennyire számít bele a hangzásba hogy meddig van becsavarozva a Pick up ?
Azt te is gyorsan ki tudod próbalni!✌️
@@koroditomi
Nekem tökig becsavarva tetszik a legjobban
Peace
@@kennedyfjoe4188 ennyike 🤟
Gitárprofesszor!
Világ legnagyobb tévedése: "Az elektromos gitárnál nem számít milyen fából van, miylen anyagú alkatrészek vannak rajta...." Hát már hogyne számítana :D
Viszont azzal a résszel, hogy a gitár test rezgését nem veszi át a hangszedő, na azzal nem értek egyet. Rengeteg vintage hangszedőm van, sok unpotted is, nagyonis számít milyen terben van, teljesen más a hangja egy fektedió testben, mint egy mahagóniban, vagy kőrisben.
Nekem a saját tervezésű LP-jeimen pl sellakkpolitúra van, mert annak a hangját szeretem a legjobban. Marhacsont nyereg, acél bundok. Vintage szedők. Olyan magasai vannak, hogy leszabja a zacskóm :D
Elkezd rezegni a húr, ami hatással van a fára. A fal elkezd rezegni, ami hatással van a húrra, ami leadja a "jelet" a hangszedőnek. Tehát a hangszedő nem a fa milyenségét veszi fel, hanem azt a húr veszi fel, lép összeköttetésbe a fával, na úgy már hatással van a hangszedő fleé leadott jellel.
@@hv303 az eredmény ugyan az. A fa hatással van a hangjára
nagyon hasznos volt de a nyak profilokra kivi lettem volna🤦
A hangszerész Tomi-hoz lehet menni hangszerészetet tanulni? Vállal egyedi hangszer készítést?
Illetve a zenész youtuber Tomi milyen új hangszedőd lett a gitárodban?
Húú hát ezt csak ő tuda megmondani! Emg vannak benne de lesz róla majd videó!
A fő gitáromat dióból készítettem.
Yesss!
Üdv a hangstedő mágnesei gyengülnek idővel?
Elméletileg igen. Persze maga a mágnes baromi lassan. Száz év alatt pár százalékkal. Ami gond szokott lenni az a tekercselés, forrasztás. A reztekercs korrozioja, vagy szakadás. A legtöbb menthető csak max nem éri meg. De maga a mágnes, ha csak nem éri valami atomtamadas, akkor örök élet plusz egy nap.
@@megiribagiri köszönöm a válaszodat ezt sosem tudtam pontossan mégegyszer köszönöm.
Tomi! Nem volna szabad hogy láttszon a viselkedéseden, hogy mennyire unod, utálod a témát, hgy már szeretnél minnél hamarabb túl lenni rajta!
Melyik pillanat volt neked ilyen?
Bírom akinek van füle az ilyenhez, nekem nincs. Nekem a hangban 49% a pickup 49% az erosito 2% egyeb, a gitar tobbi resze meg ergonomia.
Az a helyzet hogy én is így vagyok ezzel…😄
jaja venni sok drága kulcsot meg mindent cseréltetni mert a jajj a sound ..:):) Andersen meséi 10:08 ua-cam.com/video/n02tImce3AE/v-deo.html
Nem számít a nyakanyag. Semmi sem számít csak a húr és a hangszedő
5:25 Persze és évenként kell benne cserélni az olajat nem? 🤣🤣🤣🤣 Eleve mindegyiken egy pici zsir van csak az is azért könnyebben elforduljon ne rágja szét idő előtt magát. Sőt olajnyomás visszajelző is van egyes gitárokon nem? :) Jaja sajnos embereket meg tudják vezetni, az a lényeg ráfogják ezért olyan drága a gitár, De ilyen téma a hangszedő is kábé.... sok átverés megy azért valjuk be. Persze egy drága hangszer azért jobb semmi tagadás, de logikusan nem annyival jobb mint az ára.
Ez az előadás szerintem egy diplomamunka.
🙏🙏🙏
3:15 - már megint ez a Sorosozás...:P
Szívesen meghallgattam volna az úr véleményét erről a videóról. :) ua-cam.com/video/n02tImce3AE/v-deo.html
Tervben van egy ilyen is!
@@koroditomi Nagyon érdekelne engem is!
Nagyon jó. Köszönet, közérthető. Ez a srác elvetemült teszteket készít:
ua-cam.com/video/n02tImce3AE/v-deo.html
ua-cam.com/video/yiFcw-H5DN8/v-deo.html
Érdekes teszt. Sokmindent megkérdőjelezhet a gitárgyártásban és marketingben.
Jó a műsor amit csinálsz, csak ez sok "ja ja ja", nem kellene bele...!
Tudom, hogy szleng kifejezések a mindennapok része a mai világban de hidd el, hogy nem hiányzik, mert olyan nyegle az egész.
🙏🙏🙏
Jajj ne...már megint a "faanyag befolyásolja az elektromos gitár hangját" szemfényvesztés...
Jaja, a nyak mérete, a bundok, alak stb mind megszokás, és preferencia. Az osszeszerelesi minőség, és stabilitás fontos. A súly számít. Az egyensúly is. A faanyag édes mindegy. Minden hang az elektronika és a húr együttese. Mindegy milyen anyag a test, a nyak, és a fogolap. Egy elektromos gitart nem használsz soha akusztikusan. Ami akusztikus mind elveszik, amint bedugod a jacket.
@@megiribagiri Van egy videó ahol kifeszítenek húrokat 2 stabil pontra (azaz 0 faanyag) és 100% ugyan olyan a hangja mint a rendes gitárnak azonos hangszedőkkel.
Hú srácok, nálatok elég nagy baj van a toronyban. Már hogy a francba ne befolyásolná a faanyag a hangot???!!!!
@@matehatolkai9472 a józan paraszti ész valóban azt mondaná, hogy befolyásolja, de erre sajnos empirikus valódi bizonyítékot nem tudott felmutatni senki. Azt, hogy édes mindegy viszont többen is sikeresen prezentálták, kísérleti körülmények között. Ezen a platformon is fellelheto számtalan videó a témában.
Ja kurva érdekes...a sötétebb színű fának "melegebb a hangja", meg a AAAA flame top les paulnál is pont a legdíszesebb szól a legjobban. Micsoda véletlen.
Nem hiszem
😀Reméltem is!!!:)