Ułatwiamy sobie podmiany #1: tego Wam (zwykle) nie powiedzą o osmozie [RO/DI]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 85

  • @krystian2424
    @krystian2424 Рік тому +2

    Witam. Nie, nie wszyscy wiedzą o drugiej membranie. I o tym że przyśpiesza zbieranie wody dwukrotnie. Dobre uzupełnienie poradników RO zrobiłaś. Pozdrawiam.

  • @ZenonAqua
    @ZenonAqua 5 років тому +4

    Dobrze ,że u mnie w zestawie była instrukcja jak rozłączyć rureczkę :)

  • @krzgos1236
    @krzgos1236 4 роки тому +1

    Extra filmik łapka w górę.

  • @krzysztofkaisats8935
    @krzysztofkaisats8935 5 років тому +2

    W kwestii płukania membrany. W miejsce ogranicznika wstawiłem trójnik, z trójnika - ogranicznik przepływu i równolegle zawór; dalej: trójnik i do odpływu (takie połączenie równoległe ogranicznika przepływu i zaworu). Wystarczy otworzyć wstawiony zawór i woda bez ograniczeń przepływa przez membranę płucząc ją.

  • @HolidaysStarTV
    @HolidaysStarTV 3 роки тому

    pozdrawiam.Warto posłuchać.Elo Elo STarTV

  • @krzgos1236
    @krzgos1236 4 роки тому

    Super filmik łapka w górę. Pozdrawiam.

  • @Zielonyzbaniakiem
    @Zielonyzbaniakiem 6 років тому +3

    Też się namęczyłem, żeby dojśc do tego jak te cholerne szybkozłączki się szybkorozłącza ;) 👍🏻

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      To była prawdziwa zagadka. Nawet nie wiedziałam początkowo, jak to się nazywa ;D i nie wiedziałam gdzie szukać. Zero instrukcji, a w rękach sprzęt, który nawet nie wiadomo jak obsłużyć, a był natychmiast potrzebny. Masakra. Naprawdę jestem wdzięczna temu sprzedawcy w sklepie z filtrami - gdyby nie on, pewnie dłużej bym się nalatała i naszukała, jak się toto obsługuje.

  • @sungift666
    @sungift666 5 років тому +2

    w końcu jakiś dziewczyński filmik :)! Super!

  • @pispotosamo6141
    @pispotosamo6141 3 роки тому

    wczoraj odpalałam filtr system RO3 i łooo matko, wazelina techniczna, jakieś taśmy teflonowe... wow. Ale u mnie bez pompy i ciurka.... Nie wylewam wody do odpływu, coś z nią zrobię może pomyję naczynia albo coś. Odpadu co niemiara będzie skromnie ze 150l przy dwóch kosteczkach 30l od zera. Całe szczęście załapałam o co chodzi z szybkozłączem zanim urwałam końcówkę....

    • @12dot12
      @12dot12  3 роки тому

      Odpad może iść do kwiatków albo trawnika ;) Przy małych kosteczkach to nawet nie musisz mieć pompy, i tak szybko naciurka.

    • @pispotosamo6141
      @pispotosamo6141 3 роки тому

      @@12dot12 szybko.... :)) niech będzie .... odpadu cała wanna przy 60l RO, myję naczynia, podłogi, okna.... :D!!!!

  • @paweagowski8981
    @paweagowski8981 4 роки тому

    To napełnianie można usprawnić części ze znanego sklepu internetowego all..
    Zasilacz 12v 18w -30 zł
    Elektrozawor odrazu z wbudowanymi złaczkami na wężyk 6mm z cewką 12v -27 zł
    Elektro Zawór pływakowy -8 zł
    Zawór pływakowy w naczyniu elektro Zawór na zasilaniu i mamy kontrolowane napełnianie bez zaglądania można rozwinąć to o kilka zaworów i dodatkowyzawór pływakowy o pompę albo grawitacyjnie i jakiś sterownik np sonoff i mamy autonatyczną wymianę wody w baniaku nasza praca to tylko juz mineralizacja tej wody pozdrawiam

  • @3xaqua247
    @3xaqua247 6 років тому +1

    UUUU grubo, jak łazienka Adama Słodowego :) fajny materiał, ja na razie wierny kranówce :) ale u mnie proste rybki 😁Pozdrawiam👍🏻

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      Takie tam laboratorium mi wyrasta ;D pozdrówki.

  • @TaniaAkwarystyka
    @TaniaAkwarystyka 6 років тому +8

    ...o matko :) ...za moich czasów to się deszczówkę łapało. Jaki ja stary jestem...

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому +1

      Też bym chętnie łapała. No ale co zrobić - centrum miasta... pozostaje RO.

    • @TaniaAkwarystyka
      @TaniaAkwarystyka 6 років тому +1

      RamirezzDolores dokładnie. Dobrze że teraz jest to dostępne ale faktycznie przy dużych akwariach ten czas przeraża. Booster świetna sprawa. Tylko ciekaw jestem czy nie zmniejsza żywotności membrany lub zmniejsza jakość wody wyjściowej...

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому +3

      Akurat jakość wody się poprawia przy "wzmocnionym" ciśnieniu - filtr RO jest fabrycznie dostosowany do ciśnienia ok. 6 bar - (zwykle) większego niż mamy w wodociągach. Membrana wtedy chodzi wydajniej. A na zużycie wkładów wpływa po prostu "przebieg": im więcej wody pobieramy, tym szybciej trzeba je wymieniać.

  • @Paprotka-r4c
    @Paprotka-r4c 3 роки тому +1

    Zrób filmik jak mi mineralizujesz wodę ro i jak to potem robisz przy podmianach.

  • @marcin4568
    @marcin4568 5 років тому +1

    przypomina mi to film bogowie jak religa siedział przy tych wszystkich sprzetach medycznych he :)pelno rurek pomp

  • @arkadiuszpawlak8740
    @arkadiuszpawlak8740 6 років тому +1

    Jak w tym pierwszym , białym urządzonku wciśniesz środkowy przycisk, będziesz miała naprzemiennie pomiar pokazany w TDS i EC (ppm).

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      Dobrze wiedzieć. Dzięki.

  • @AkwarystaNiedzielny
    @AkwarystaNiedzielny 6 років тому +2

    Co do odpadu hehe - bardzo fajny artykul czytalem w gazecie w samolocie w ktorym na temat wody ( nie akwarystycznej tylko spozywczej ) wypowiadal sie jakis pan profesor. I tak , woda plynaca w naszych kranach nie ma prawa zawierac zadnych bakteri , zadnych toksyn czy trucizn itd itd . Kontrole jakosci w stacjach uzdatnia sa tak czeste ( w Poznaniu podobno codziennie ) ze ewentualne odchylki od norm sa natychmiast korygowane . Kary za trucie sa niebotyczne a caly system podlega regulacjom UE . Przeprowadzono rowniez badania kilku wod butelkowanych ( tzw wody zrodlane 5L ) i wody kranowej - woda kranowa w dwoch przypadkach okazala sie lepsza a pozostale wody nie znacznie tylko mozna powiedziec gorowaly. Konkluzja byla taka ze nieswiadomosc ludzi , reklamy filtrow, mity o zanieczyszczeniach , lobby producentow powoduja nakrecanie biznesu . To nie tylko RO ale jonizatory , ozonatory itd itd . Podano przyklad mieszkania w ktorym firma zalozyla filtr RO z mineralizatorem ( czyste ro nie nadaje sie do spozycia ) za grube tysiace zlotych z ktorego to woda wychodzila o porownywalnych parametrach co z wodociagow . Woda z wodociagow jest poddana obrobce wlasnie pod katem pozbycia sie patogenow , wirusow i bakteri tych szkodliwych a nie mineralow i zwiazkow potrzebnych do zycia . W kielcach czy Gliwcach w kranach leci doslownie mineralna czysciusienka woda glebinowa !
    Moje przemyslenie hihi to latwiej dopasowac obsade do wody jaka dysponujemy niz odwrotnie i bardzo czesto moze okazac sie ze drobne tylko zabiegi pozwola trzymac nam naprawde fajne gatunki ryb .
    Ps :
    jest jeszcze cos takiego jak zanieczyszczenie wtorne wody np rdza itp wyniikajace np ze starej instalacji wodnej ale to zalatwiaja w wiekszosci filtry narurowe z odpowiednimi wkladami ktore nie sa kosztowne.

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому +1

      No tak, tylko skoro się zdecydowałam na miękkowodne pielęgniczki, tetry i z drugiej strony ryby morskie, muszę mieć RO :) przy mojej kranówie z TDS=800, pH=8, KH=6 i GH=12 mogłabym mieć tylko żyworódki, Tangę i Malawi, względnie Centralsy :) ale właśnie dochodzi do tego ryzyko różnych zanieczyszczeń. W listopadzie 2015 np. do Wisły poszła równowartość 2 ładowni barek rzecznych ścieków z okazji remontu oczyszczalni / jakiejś awarii - podobno taka ilość różnistych zanieczyszczeń ludziom nie zaszkodziła, ale ryby?... - no nie wiem. Nie wyrokuję że nigdy nie postawię nic na kranówce, ale jest ona tak nieprzewidywalna (zmienne poziomy azotanów, fosforanów, ale nie tylko - zw. żelaza, miedzi itp., dla ludzi nieszkodliwe, dla części ryb nawet zabójcze), że sporo ludzi produkuje wodę z RODI nawet wtedy, gdy niekoniecznie by musieli - tak po prostu dla pewności. Tak jak z wodą do morskiego: sypniesz odpowiednią ilość soli do wody o TDS=0 i ryby mają zawsze takie same warunki. Podobnie można robić z każdym biotopem, nie martwiąc się o zmienne. Tak robi np. AkwaŁobuz ;) Ale jak to zwykle bywa - są dwie szkoły, falenicka i otwocka ;) pozdrawiam :)

    • @AkwarystaNiedzielny
      @AkwarystaNiedzielny 6 років тому +1

      Ja tak ogolnie pisalem , Ty jestes juz na troche wyzszym poziomie akwarystyki . Ro jest tak jak mowilas upierdliwe poprostu a czasami wystarczy ( w niektorych rejonach) zalozyc narurowca w domu i do tego odpowiednie media do kubelka , i woda robi sie calkiem fajna nawet na SA.

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      Tak, ta upierdliwość potrafi dać się we znaki - dlatego pewnie część ludzi macha ręką i trzyma wszystko na kranie... "sklep tak trzyma, to i ja mogę". Albo zwyczajnie nie wie o RO. Z tym narurowcem ciekawa sprawa, nie badałam jej dotąd - taki filtr obniża przewodność wody?
      PS. Ja też nie jestem zwolenniczką takich filtrów dla ludzi ;) marketing, szkoda na to kasy, a kto wie, czy mineralizator do RO dostarczy organizmowi na pewno wszystkich potrzebnych składników. Kraniczankę zwyczajnie gotuję i piję przegotowaną. No ale ryby to ryby... dla nich woda to jak dla nas powietrze.

    • @AkwarystaNiedzielny
      @AkwarystaNiedzielny 6 років тому

      Hmmm gotujesz i pijesz powiadasz . Czyli wg pewnych teori jezeli woda zawiera szkodliwe zwiazki to je zageszczasz hehe bo podczas gotowania odparowuje czyste h2o hehe.
      Nie zastanawialo Ciebie dlaczego najlepsze rezultaty hodowli np Dyskowcow maja ludzie ze Slaska? Bo maja wlasnie taka a nie inna wode i bez trudy prostymi zabiegami maja twardosci bardzo niskie i co za tym idzie PH tez . Pewnie z Twoich parametrow nie zrobi sie narurowcami Czarnych wod bo ilosc wkladow i pojemnosc musiala by byc ogromna . Kiedys budowano specjalne kolumny przez ktore przepuszczano wode ale to byly lata 70 -80 te i raczej w klubach akwarystycznych niz w domach. Ja osobiscie uzywalem wody destylowanej w latach 80 tych i tak mysle czy to nie lepsze rozwiazanie dla tych ktorzy naprawde tej wody potrzebuja spore ilosci. Np cos takiego chociazby www.olx.pl/oferta/destylator-wody-220-l-h-brak-odpadu-CID619-IDmVf4V.html#c91a98ec99;promoted .

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      Też kiedyś nad tym myślałam, jednak na forum pielęgnicomaniaków przekonali mnie do RO - podobno najbardziej się opłaca i jest łatwiejsze dla zwykłego ludka. Ale kto wie...

  • @net6739
    @net6739 4 роки тому

    Pozdrawiam dobry film brawo

  • @blackwaterwda1974
    @blackwaterwda1974 5 років тому

    Witam. Bardzo fajny materiał , właśnie kupiłem RO3 , bo chcę wychować swoje skalary, a Twoj film obejrzałem 2x. Jak możesz to odpowiedz jakie masz jeszcze mierniki. Chcę sobie też kupić troszkę lepsze. Pozdrawiam serdecznie

    • @12dot12
      @12dot12  5 років тому +1

      Znaczy masz na myśli TDSy i pH-metr? - kupiłam zwykłe, niedrogie, na Alle... - wystarczą :)

    • @blackwaterwda1974
      @blackwaterwda1974 5 років тому

      Tds i Ph .ok jeżeli to mi wystarczy to kupię. A testy na twardość wody to kropelkowe? Pozdrawiam serdecznie

  • @tomektaras1981
    @tomektaras1981 3 роки тому

    Jak używam "osmnoze " to wiadro obowiązkowo w brodziku. Jak się zapomni to łatwo przelać. Wiem, leci powoli, ale kwestia jak długo.....

  • @barkowx
    @barkowx 6 років тому +3

    A w czym magazunujesz wodę? Ja ostatnio kupiłem sobie beczkę 140l i nalewam wodę do akwariów pompą.
    140l zbieram 32h😎
    Pozdrawiam

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      Na razie jeszcze w wiadrach, ale jak już będzie regał, będzie i beczka :) póki co przyjechała do mnie beczka 80l, która posłuży na wakacyjno-rozjazdowe dolewki w morskim (bo 20-litrowa beczka po soli wystarcza ledwie na tydzień... takie jest parowanie mimo pokrywy). Dobrze że w słodkich problemu dolewek nie ma, no ale tu nie trzeba trzymać stałego zasolenia.

  • @aryofervolazin9274
    @aryofervolazin9274 9 місяців тому

    ja odpialem ostatni elementczyli mineralizator i baniak i teraz leci woda
    na poczatku nie chciala przy standardowym cisnieniu
    ja mam tds 30 po filtrach wszystkich, a przed 130+
    wszystkiego nie przefiltruje bo 91-99% powinno ale u mnie jest jakos slabo
    filtr mam vontron

    • @aryofervolazin9274
      @aryofervolazin9274 9 місяців тому

      filtry plukalem oprocz ro ale ro juz sie z czasem porzeplukalo podczas pracy

  • @daruddg31
    @daruddg31 3 роки тому

    Jak płuczecie filtr węglowy ten duży??, a jak ten mały. Jak długo przelewacie wodę przez niego??. Ja mam za filtrem węglowym dużym jeszcze jeden filtr duży 1 mikro i chyba on wyłapie wszystko z węglowego??. A tego małego nie płukałem, ale on jest za membraną.

  • @saweknRammaxaqua
    @saweknRammaxaqua 6 років тому +1

    👍 ja ma 5 atm standardowe w kranie a zdarza się że koło 8 jest więc na pompie zaoszczędziłem.

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      Też bym tak chciała 8-) no ale co zrobić.

  • @dawidsadecki4163
    @dawidsadecki4163 3 роки тому

    Hey możesz napisać jaki filtr RO mogę kupić dla słodkowodnego i daj namiary na tą pompę pozdrawiam fajny filmik :-)

    • @12dot12
      @12dot12  3 роки тому

      Hejka, wpisz w googla "pompa booster do osmozy", jest tego trochę na rynku, coś wybierzesz :) Filtr RO - do słodkowodnego może być najprostszy RO3, kosztuje koło stówki i jest dostępny na alle..... i w sklepach akwarystycznych / sklepach z filtrami wody.

    • @dawidsadecki4163
      @dawidsadecki4163 3 роки тому

      @@12dot12 jak to działa z tymi wkładami czy membrana co się wymienia itd jak to działa na ile wystarcza ja potrzebuje 40 litrow tygodniowo pozdrawiam serdecznie

  • @friiq1
    @friiq1 6 років тому +1

    Ja mam 4 na tds po filtracji. Od poczatku jak używam a juz 6 miesiac niedlugo sedymentacje musze wymienic bo juz chyba czas

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      Fakt, zalecają wymianę prefiltrów co kilka miesięcy. Ale TDS=4 po membranie to świetny wynik, chyba że to po żywicy? - po DI powinno być zero ppm/uS.

    • @friiq1
      @friiq1 6 років тому

      RamirezzDolores po Di na poczatku bylo chyba nawet 2 ja uwazam ze to starcza i tak mam dojrzewanie znow bo skaly dolozylem niesadze ze by to cos zmieniło te 0.

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      Max 5 może być. Powyżej to już żywica do wymiany - przynajmniej tako rzecze reefhub i nano-reef oidp :)

  • @dracov6664
    @dracov6664 7 місяців тому

    Tutaj Byłem Tony Halik 2O24

  • @krzysiekkrzych1654
    @krzysiekkrzych1654 6 років тому +1

    Pytanie za 100pkt. Czyscilas wkłady bez membrany przed pierwszym użyciem? W instrukcji tego niema. Ja mam 6 po rocznym niezbyt czestym używaniu.

    • @12dot12
      @12dot12  5 років тому

      Wkład węglowy zawsze się czyści, ja też tego przestrzegam. Też uważam, że to słabe, że instrukcja milczy w tak ważnym temacie.

  • @BuBuTaBi
    @BuBuTaBi Рік тому

    jak mamsz pompe zrob 2 membrany z trujnikiem na koncu

  • @mateuszS89
    @mateuszS89 9 місяців тому

    A jak odłączasz filtr to można go beż wody w szafie trzymać czy ma być zalany o tym nikt nie mówi

    • @12dot12
      @12dot12  9 місяців тому +1

      Musi być zalany. Zatykam wężyk wpustowy zaślepką, żeby nie schło, i jest ok.

    • @mateuszS89
      @mateuszS89 9 місяців тому +1

      @@12dot12 Dzięki o tym nikt nie mówi a jak membrana wyschnie to można się zdziwić. Thx

  • @akwarystykadlalaika7791
    @akwarystykadlalaika7791 6 років тому +1

    miło wiedzieć że ktoś jeszcze jest z warszawy na tych YouTubach :)
    to fakt słowo "odpad" nie zachęca do używania tej wody jednak ja do żyworódek właśnie "odpadu" używam - aczkolwiek mineralizacja odpadem akwariów gdzie mam "miększą" wodę odpada ale bardziej z przyczyny wysokiej zawartości sodu (wyżej jak magnez a to już nie jest dobre nawet dla roślin :) aczkolwiek jest tyle możliwości racjonalnego wykorzystania odpadu że aż mnie trochę to drażni jak wszyscy powtarzają że to ma iść w kanał i nadaje się co najwyżej do kwiatków
    pozdrawiam :)

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      No właśnie też byłam początkowo w szoku jak sobie o "odpadzie" poczytałam. Niektóre słowa piętnują - tutaj niesłusznie. Pozdrawiam :)

    • @akwarystykadlalaika7791
      @akwarystykadlalaika7791 6 років тому +1

      wcale bym się nie zdziwił jak osoby wylewające odpad w kanał kupują mineralną kwodę butelkowaną o takich samych parametrach płacąc 2 zł za butle :P
      po raz kolejny - świadomość :)

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      A to już technolog żywienia by się musiał wypowiedzieć ;P Pozdrawiam kolegę ze stolycy ;)

  • @jezuschrystusPoland
    @jezuschrystusPoland 3 роки тому

    To u mnie 15L nalewa się godzinę bez pompy

  • @M.P.1978
    @M.P.1978 8 місяців тому

    mój zestaw z pompą robi 20 litrów w 49 minut :-)

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita 3 роки тому

    A nie lepiej zamieszkac w okolicach polinezji francuskiej?🤔🙄 Niski czynsz, zerowe koszty ogrzewania itp.🙌🤗

    • @12dot12
      @12dot12  3 роки тому

      Hmm, okej - ale jaki to ma związek z tematem filmiku?... :)

    • @ArturZagaj-Izraelita
      @ArturZagaj-Izraelita 3 роки тому

      @@12dot12 żadnego związku!🐷

  • @piotr6749
    @piotr6749 4 роки тому

    Jaki jest pobór prądu takiej pompki ? Ile watów ?

    • @12dot12
      @12dot12  4 роки тому

      Cholercia, nie wiem :( na naklejce jest o amperach i przepływie wody tylko.

  • @bartex617
    @bartex617 5 років тому +3

    Ogolnie rzecz biorąc jest to źle podłączone mało tego zestaw jest nie kompletny i pewnie wypłukało węgiel prosto do membrany przez co membrana została uszkodzana i straciła wiele na swojej sprawności juz tłumaczę o co chodzi: jak widać całość jest podłączona nastepująco prefiltr>pompa>prefiltr węglowy>membrana natomiast prawidłowo pompa powinna być przed samą membraną czyli prefiltr>prefiltr węglowy>pompa>membrana. Co do kompletnosci zestawu to brakuje jeszcze jednego prefiltra po filtrze węglowym ponieważ filtry węglowe na samym początku użytkowania bardzo mocno pylą dosłownie płynie czarna woda i o tym też żaden sprzedawca tych tanich RO nie mówi żeby przed użyciem przepłukać filtr węglowy mało tego nawet po dobrym płukaniu taki filtr w trakcie użytkowania potrafi jeszcze minimalnie pylić i o tym też nie mówi rzaden sprzedawca, aby temu zapobiec należy zamontować pomiedzy filtrem węglowym a membraną jeszcze jeden zwykły filtr 1 mikronowy.
    Prawidłowa konfiguracja powinna wygladać nastepująco: prefiltr 5 mikronów>filtr węglowy>prefiltr 1 mikron>pompa>membrana.
    Na koniec jako dodatkową informację powiem, że zbyt wysokie ciśnienie wody też nie jest prawidłowe ponieważ popularne membrany najwydajniej pracują w okolicach 5-6 barów i podawanie jej np. 8 barów jest bez sensu ponieważ woda poleci nieco szybciej ale jej czystość nie będzie już taka idealna rozwiązanie jest proste chcesz szybciej produkować wodę kup wiekszą membrane. Wiekszość pomp generuje ponad 6 barów potrafią dobić nawet do 10 barów co jest również szkodliwe dla membrany i też żaden sprzedawca o tym nie mówi a wystarczy tylko na zasilaczu zamontować zwykły regulator napięcia i za jego pomocą regulować moc pompy.

    • @12dot12
      @12dot12  5 років тому

      Prefiltr zawsze dokładnie płuczę, tym razem też - sprawa tak oczywista, że nawet zapomniałam wspomnieć :) podłączenie było ściśle wg instrukcji. Mam wrażenie, że krytykujesz dla krytykowania, bo piszesz o czymś czego nie zrobiłam i nadinterpretujesz, w każdym razie dzięki za komentarz - wezmę pod uwagę to co w nim wartościowe i co może być pomocne :)

    • @bartex617
      @bartex617 5 років тому

      @@12dot12 Nie krytykuję Ciebie wszystko ok ale staram Ci podpowiedzieć co mogło nie zadziałać i dlaczego masz taką przewodność po żywicy. Też troche walczyłem z tym tematem zaczerpnełem nieco wiedzy z dobrych źródeł i przy obecnej konfiguracji mojej filtracji na wejściu do filtrów mam mniej wiecej 400ppm po membranie nie przekraczam 10ppm a po żywicy zawsze zero wydajność jest super mam dwie membrany 75gpd podłączone szeregowo na tzw. odpadzie które przy ciśnieniu 5.5bar produkują mi 45L wody w godzinę co uważam za super wynik do tego przy zastosowaniu dwóch membran znacznie zmniejszyła się proporcja odpadu do czystej wody poprostu mniej idzie w kanał.
      Zakładam że filtr węglowy w trakcie pierwszego płukania był odłączony od membrany?

    • @12dot12
      @12dot12  5 років тому

      Jasne że odłączyłam :) inaczej bym zabrudziła membranę. Taki błąd kiedyś raz popełniłam na początku, m/w 3 lata temu, kiedy po raz pierwszy w życiu obczajałam RO i to była dobra nauczka; odtąd już pamiętam, żeby płukać sam węglowy. Z tym szeregowym podłączeniem słyszałam, że dobry pomysł, muszę też wpiąć drugą 75GPD - chyba Szopen Shrimps o tym mówił na swoim kanale.

    • @bartex617
      @bartex617 5 років тому

      @@12dot12 Tak szopen dobrze to wytłumaczył i polecam takie rozwiązanie mam podobnie ale pomiędzy pompą a membraną dałem jeden pojemnik 10 cali i jest on pusty a służy jako magazyn ciśniania przez co manometr do pomiaru pokozuje dokładnie jedną wartość natomiast jeśli niema tego dodatkowego "magazynu ciśnienia" manometr szaleje i ciśnienie jest mniej stabilne na filmie szopena dokładnie to widać jak wskazówka manometru drga mocno i praktycznie nie jest możliwe prawidłowe sprawdzenie ciśnienia. Dodatkowo w Twoim wypadku zamontuj sobie filtr 1 mikron pomiędzy węglowym i membraną dla świętego spokoju groszowe sprawy a membrany bezpieczne.

    • @bartex617
      @bartex617 5 років тому

      ua-cam.com/video/GqutDp8GIRY/v-deo.html

  • @janosik35is
    @janosik35is 5 років тому

    U mnie kranówka 120 ppm po osmozie 0,04 max 0,07 ppm

  • @ram15004x4td
    @ram15004x4td 5 років тому

    brawo pozdro z Pe29ar

  • @bartosz1741
    @bartosz1741 3 роки тому

    Najlepiej pompę podłączyć zaraz przed Membraną.

  • @szymekfish9727
    @szymekfish9727 6 років тому +2

    Niewiem po ciorta problemyjecie sobie życie....z ta wodą

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому

      Że what? :P

    • @szymekfish9727
      @szymekfish9727 6 років тому +1

      Sorki już prawie spałem 😜
      Chodziło mi o to że trzeba sobie życie ułatwiać na maxa i hodować ryby takie które takich zabiegów potrzebuja jak naj mniej.
      Ale szacun dla Ciebie za zawasowanie.Naprawde ja bym tego nie ogarnął 😜

    • @12dot12
      @12dot12  6 років тому +1

      W sumie mam najłatwiejsze rybki w morskim :P żeby nie było z nimi jakichś przejść. W słodkim gupiki kiedyś już hodowałam, dlatego powrót do akwarystyki zaplanowałam już z przeskokiem na dalszy level. Przy dzisiejszej technologii to nie jest nic strasznego, trzeba się tylko zapoznać z tymi wynalazkami.

    • @lukasz3556
      @lukasz3556 Рік тому

      ​@@12dot12 Cześć zamierzam kupić filtr odwróconej osmozy czy możesz coś polecić? Co kupić? Jest tego bardzo dużo na rynku i nie wiem co proszę o pomoc. Dziękuję