Certyfikaty SSL - o co w tym chodzi?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 вер 2024
  • W sierpniu 2019 roku, Cyfrowy Polsat zaliczył pewną wpadkę z obsługą certyfikatów SSL dla swojej strony internetowej. Postanowiłem wykorzystać to do omówienia do czego służą takie certyfikaty, dlaczego wygasają i czym się różnią od siebie certyfikaty 'Domain Validation', 'Organization Validation' czy 'Extended Validation'.
    Więcej o tej sprawie poczytasz tutaj:
    www.speedtest....
    Instagram:
    / uwteam_org
    Facebook:
    jakub.mr...
    Fanpage:
    / uwteam.org
    Mój newsletter (#unknowNews):
    unknow.news
    Twitter:
    / uwteam
    Jakich narzędzi i aplikacji używam?
    mrugalski.pl/u...
    Mój projekt z serwerami VPS
    mikr.us
    Dodaj ten kanał do obserwowanych aby nie przeoczyć kolejnych filmów.

КОМЕНТАРІ • 24

  • @GrimmerPl
    @GrimmerPl 4 роки тому +6

    0:44 "Konsystencję danych" - tak, ja też zbyt często używam słowa "consistency" i mi się myli ;). Konsystencja i consistency to tzw. fałszywi przyjaciele. Z kontekstu chyba chodziło o spójność danych.

    • @uwteamorg
      @uwteamorg  4 роки тому +2

      Dokładnie tak. Za często próbuję na siłę spolszczać niektóre anglojęzyczne zwroty i wychodzą mi takie dziwactwa 😃

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 Рік тому

    dziękuję

  • @DarkNode
    @DarkNode 4 роки тому +9

    Kuba, może teraz coś o szyfrowaniu dysków za pomocą veracrypt itp jak i dm-crypt dla linuxa.
    który sposób szyfrowania jest lepszy i bezpieczniejszy.

    • @uwteamorg
      @uwteamorg  4 роки тому +1

      Pomyślę o tym temacie - muszę sobie trochę odświeżyć wiedzę z tego zakresu :)

  • @michaczarnecki412
    @michaczarnecki412 3 роки тому

    Rozumiem jakąś firmę krzak, ale taki cyfrowy polsat chyba łatwo zweryfikować? Są chyba ogólnodostępne bazy gdzie po NIP/regon(już posiadanym w systemie certyfikacji) można zweryfikować czy dana firma dalej istnieje i sprawdzić to automatycznie jakimś cronem. Po co właściciel ma się osobiście fatygować jak w dzisiejszych czasach powinno to być robione w tle? Skoro polsat chciał aby aby ludzie ignorowali ostrzeżenie to znając życie poszło o jakiś bezpodstawny formalistyczny druczek. Co z tego że pokazali papiery z sądu że firma dalej prawomocnie istnieje jak nie mogli ogarnąć jakiegoś mało istotnego druczka - bo np sąd im odmówił wydania takiego druczka bo pani w okienku miała zły dzień. Taki to mamy zalew formalizmów i takie własnie absurdy prawne. Przez nadmiar nikomu nie potrzebnych papierków.

  • @one-three-seven5929
    @one-three-seven5929 4 роки тому

    wygasanie certyfikatu jest to kwestia CZYSTO uznaniowa. jeśli wystawca uzna, że certyfikat wygasa codziennie, no to on... wygasa codziennie. wystawca certyfikatu decyduje o wygaśnięciu i nie ma żadnych technicznych argumentów aby były to dokładnie 3 miesiące - na przykładzie let's encrypt

    • @mlecz
      @mlecz 4 роки тому +2

      Pooglądaj raz jeszcze film, bo chyba nie zrozumiałeś. Poza tym on nie mówi o kwestii stricte technicznej a bardziej prawno-technicznej. I tak jest ona uznaniowa, ale to uznanie nie jest z czapy, tylko ma konkretny sens. Przyjmijmy, że jesteś właścicielem domeny 'xyz.com', wyrabiasz sobie certyfikat DV w Let's Encrypt (i masz go na 3 miesiące), kolejno ja jutro z jakiegoś powodu staje się właścicielem tej domeny, chce sobie wyrobić certyfikat i dokonuje tego u INNEGO 'providera' certyfikatów. Wtedy twój certyfikat nadal będzie obowiązywał przez te 3 miesiące, dlatego że provider certyfikatów ma w przypadku DV obowiązek jedynie zweryfikować czy domena przynależy pod adres IP, z którego prosisz o weryfikacje (i robi to RAZ). I w tym właśnie czasie możesz się podszyć pode mnie. Inaczej sprawa się ma, gdybym wyrabiał certyfikat w LE(tak jak Ty), wtedy twój zostałby unieważniony.

  • @BluurPlay
    @BluurPlay 4 роки тому +3

    "Nie po to daje się certyfikat żeby go ignorować"
    Niektórzy go dodają by mieć spokój bo "przeglądarka trąbi", nie wiedząc nawet że daje on jakieś korzyści (choćby w pozycjonowaniu). Gdyby Google nie wymusiło https na stronach w swoim Chrome, to pewnie wciąż byłoby dużo stron bez szyfrowania. Z jednej strony bardzo dobrze że tak zrobili, bo większość pseudo techników serwerów www, którzy od 20 lat nie nauczyli się nic nowego, musiało się doszkolić wreszcie na temat ochrony a z drugiej - fajna akcja na pieniądze dla firm oferujących certy

    • @one-three-seven5929
      @one-three-seven5929 4 роки тому

      argument w stylu "Z jednej strony bardzo dobrze że tak zrobili, bo większość pseudo techników serwerów www, którzy od 20 lat nie nauczyli się nic nowego, musiało się doszkolić" można odwrócić i powiedzieć, że każdy programista perla od jutra musi znać francuski, bo okazuje się, że ludzie od perla od wielu lat się niczego nie nauczyli i czas najwyższy aby jednak.

    • @one-three-seven5929
      @one-three-seven5929 4 роки тому

      wiele stron internetowych nie przesyła żadnych danych wrażliwych w żadną stronę i wyświetlanie przy ich adresie "niebezpieczna" wywołuje fałszywe przekonanie ludzi nietechnicznych, że strony na których tego tekstu nie ma są "bezpieczne" - a niekoniecznie są.

  • @wici1722
    @wici1722 2 роки тому

    Kuba, a mogę to odinstalować? (chodzi o SSL)

  • @leszekzur6007
    @leszekzur6007 4 роки тому

    Dlaczego widzę lustrzane odbicie filmu ? Widać to po napisie na koszulce i po zegarze.

    • @uwteamorg
      @uwteamorg  4 роки тому +1

      Bo film pochodzi z Instagrama, a tam kamera domyślnie nagrywa w odbiciu lustrzanym. Nie wiem dlaczego 🙂

  • @mantisthefirst
    @mantisthefirst 4 роки тому

    Kuba! zielonych pasków dla EV już nie ma ;)

    • @uwteamorg
      @uwteamorg  4 роки тому +1

      o! dobrze wiedzieć - muszę zaktualizować swoją wiedzę :)