Spotkanie wokół książki „Batutą i skalpelem. Ciało w zawodach wysokospecjalistycznych”
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Zapraszamy do obejrzenia transmisji ze spotkania wokół książki „Batutą i skalpelem. Ciało w zawodach wysokospecjalistycznych”. Z autorką - dr Dominiką Byczkowskią-Owczarek rozmawiała dr Krystyna Dzwonkowska-Godula.
Spotkanie odbyło się 13 listopada 2024 r. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.
W książce „Batutą i skalpelem” autorka analizuje rolę ciała w zawodach wysokospecjalistycznych - neurochirurga i dyrygenta orkiestrowego, które zazwyczaj kojarzą się z rozległą wiedzą teoretyczną. Jak się jednak okazuje, za sukcesem w tych dziedzinach stoją tysiące godzin pracy, w tym fizycznej, polegającej na kontroli własnych ruchów i mimiki twarzy, a także umiejętnej współpracy z innymi bez użycia słów. W publikacji został przedstawiony proces pracy poprzez ciało w obu badanych profesjach, ze szczególnym uwzględnieniem takich jego aspektów, jak: przywództwo, tożsamość zawodowa, technologia, praca w zespole, komunikowanie czy samotność. Pokazano także, jak w profesjach o kilkusetletniej historii i unikalnej kulturze pracy tworzeni są indywidualiści, oraz jak w obu tych zawodach odnajdują się kobiety.
Książka znajduje się w otwartym dostępie: wydawnictwo.un...
Dr Dominika Byczkowska-Owczarek pracuje w Instytucie Socjologii UŁ. Jej zainteresowania naukowe ogniskują się wokół problematyki socjologii ciała. Aktualnie prowadzi projekt badawczy dotyczący wykorzystania ciała w zawodzie tłumacza Polskiego Języka Migowego. Przewodnicząca Sekcji Socjologii Ciała PTS, pasjonatka dydaktyki aktywnej i popularyzacji nauki. Autorka książek “Ciało w tańcu. Analiza socjologiczna” i "Batutą i skalpelem. Ciało w zawodach wysokospecjalistycznych", redaktorka monografii "Ciało i społeczeństwo. Socjologia ciała w badaniach i koncepcjach teoretycznych" oraz współautorka monografii “Za drzwiami oddziału. Badania etnograficzne w szpitalu”.
Dr Krystyna Dzwonkowska-Godula - adiunktka w Katedrze Socjologii Wsi i Miasta w Instytucie Socjologii UŁ. Od 2021 roku realizuje projekt badawczy "Polityka reprodukcyjna i sprawiedliwość reprodukcyjna w Polsce i w Kanadzie”. Stypendystka NAWA programu im. M. Bekkera.
Organizatorami wydarzenia byli: Oddział Łódzki i Sekcję Socjologii Ciała PTS oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
🎉