Fajnie by było jakby zrobił Pan odcinki jak: -Pistolety, i ich rodzaje. Który do czego się nadaje? -Pistolety do 100,300,500,700,1000+ złotych -Film o tym jakie błędy można popełnić przy procesie lakierowania, jak z nich wybrnąć, i przyczyn danych popełnionych błędów w trakcie aplikacji ew. przygotowaniu (np. chmury na srebrze itp.) Bardzo przyjemnie mi się ogląda jako nowicjuszowi w tym fachu Pańskie filmy, i fajnie, że algorytm mi Pana podsunął. Bardzo mi się podoba spokojna, rzeczowa, i dokładna narracja w trakcie prezentacji poszczególnych czynności, która nie jest nudna jak miałki wykładowca, ani też nie jest durnowatym gadaniem na luzaku, tylko jest jak profesjonalisty, który lubi wykonywane przez siebie zajęcie. Dużo zdrowia życzę, jak i rozwoju kanału. I oczywiście subskrybcja kanału została zostawiona. Pozdrawiam.
Super, że o tym piszesz. Chodzą mi takie pomysły po głowie. Na pewnie pojawia się takie filmy. Będą podzielne na etapy. Np szpachlowanie, rodzaje ich i zastosowanie. Podobnie ze sprzętem. Z pistoletami jakiegoś dużego doświadczenia nie mam bo miałem parę chińskich potem jeden ze średniej półki za ok 500-600zl i potem od razu kupilem sate za prawie 3tys i tak już 6lat na jendym sprzęcie. Ale może coś wymyślę i pożyczę jakies guny na testy.
@@htsprayworks7501 Tomek, możesz odezwać się do różnych producentów, dystrybutorów pistoletów i poprosić każdego o 1 egzemplarz na testy. Wytłumaczyć zamysł filmu itd. Część myślę, że w to pójdzie :)
Jak zauważyłeś to tak ale tylko przy pierwszej warstwie. Chodzi tylko po pokrycie podkladu. Kolejne warstwy nakładam na mokry blender. Chodzi o oszczędność blendera.
Wiesz co można zrobić cieniowanie metoda kropelkowa na zredukowanym ciśnieniu. Ja tu akurat miałem bardzo gorąco i trudny kolor dlatego zastosowałem blender
Jak ustawiasz RP-ka do bazy bo ja mam sate 5500rp i tez chce takim nakladac baze i lakier tylko nie wiem jak go ustawic na początek. Przerzucam sie z blacharki na lakierowanie wiec prosze o pomoc
Ja ustawiam pod srebro pistolet na 1.4bara pod wypylke 1.6-1.8bara na kryjąca warstwę w zaleznosci od temp. Materiał na 1.7 obr materiał i miotła na 90% szerokości. Mma dysze 1.3 i baza konwencjonalna. Moje bazy mają rozcienczenie 50-70% max więc. Zależy jaka ma Pan bazę tak trzeba trochę skorygować ustawienie żeby za mokro nie wylewał. Wiadomo że wygodniej się cieniuje hvlp bo ma większą krople ale rp da się malować też. Ja mam rp5000 nie wiem jak 5500sie zachowuje.
@@htsprayworks7501 Ja też mam dysze 1.3 I ona ma suchy środek to z przelaniem nie powinno być problemu. Piszę do Pana bo już mam dość naciagania rozbitych z USA i chce zająć się drobną blacharka i lakierowaniem. Baza napewno będzie konwencjonalna. Czym wyższa temperatura malowania to ciśnienie nakładania bazy wyższe?
@@awangard2206 z ciśnieniem to odwrotnie. Z fizyki czym wyższa temp tym ciśnienie rośnie więc żeby wyrównać na pistolecie ciśnienie żeby atomizacja była taka sama. Każde 10stopni temp różnicy to ok. 0.1bar. W zimę - lato może być różnica nawet 0.2bara.
Czy stary lakier byl matowiony przed rozpoczeciem lakierowania. Jesli tak to po nalozeniu podkladu na łatke trzeba matowić stary lakier czy to niekoniecznie??
Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie ale tak. Był stary lakier matowany w miejsce uszkodzenia pod podklad papierem p 360. Następnie cały błotnik był matowany papierem p500 na sucho omijając miejsca przejścia na które nie zamierzałem kłaść koloru. Następnie przygotowałem miejsca przejścia na stare poszycie szara włóknina ścierna p1500 z dodatkiem mat pasty na mokro
@@htsprayworks7501 czyli zawsze trzeba stary lakier zmatowić przy cieniowaniu? Czy ten caly tył bmki tez byl matowiony 600? czy innym papaierem? I ciekawi mnie połaczenie na tylnym slupku w sensie cześć matowana z niematowana . Czy tam użyles blender do lakieru bezbarwnego?
@@user-dv6pg9ub7l cieniowanie pod przejscie klaru robię tak że na granicy matuje trizakiem 3000 albo papierem na mokro 2000 zapylam klarem. Potem nakładam rozcienczalnik do cieniowania lakieru bezbarwnego i rozchodzę trochę dalej żeby na pylić go też na granice po trizaku 3000 i starym lakierem w połysku.
Według kamery ładnie ziarno ci się rozłożyło lakier też fajnie się rozłożył z lekko morą. jestem też trochę zaskoczony 2 warstwy bazą i zakryte ja to 3 nawet do 6 razy maluję żeby zakryć wiem że odcień wyjdzie inny ale nie mam pomysłu jak na to zaradzić może ktoś mi poda jakąś wskazówkę ?
Super poradnik, łapka w góre, może wreszcie uda mi się tak pomalować żeby nie było tego aż tak wyraźnie widać, maluję farbą dobraną do auta, ale w sprayu i odcień jest znacznie ciemniejszy po nałożeniu klaru i może z blenderem to wyjdzie lepiej
@@mateosztoja Wyszło dobrze, ale niestety w UK nie da się dobrać lakieru pod część, na całym elemencie tak nie będzie widać ale malując punktowo trzeba mieć dobrany lakier idealnie, i w tym w zasadzie był problem
W różnych regionach różnie to jest ale za samo lakierownie elementu bez jakiś wielkich napraw szpachlownia itd oscyluje od 500-1200zl w zależności co to jest za robota.
Bede też robił o tym film. Ja robię tak ze stosuje najpierw matowanie 2500-lub trizact 3000 na strefie przejścia. I potem zależy jak mi to wyjdzie cieniowanie. Czasem pięknie się lakier rozleje i wtopi a czasem trzeba przepolerowac papierem 2500 bo odkurz się przyklei.
@@htsprayworks7501 czekam na ten film jak na zbawienie lakieruje amatorsko u siebie dwa razy wcinalen się ale widać pod swiatlo to wciecie rozpuszczalnik z nowola thin albo zle cisnienie albo za mało rozpylam bo raz mi poleciało za dużo i klar popłynął.
@@ArkadiuszCzerepach no bo są w novolu luka rozcienczalnik ów do cieniowania. Zasadnicza różnica to taka ze jedna to do cieniowania bazy a druga grupa dk lakieru bezbarwnego. Extra 795 jest to przeparst do cieniowa bazy takie blender jak ja mam. I osobny jest extra 895 rozcienczalnik do cieniowania lakieru bezbarwnego. W profesionalu on się nazywa thin 890
To nie tak że mi się nie chce... Taki był zakres prac. Decyzja o naprawie tego boku przyszła na ostatnią chwilę więc nie było czasu na rozbiórki. Mechanik podjął decyzję żeby lampy zostawić bo miał obawy o to czy uszczelka lampy to przeżyje po za za tym już nie pamiętam ale chyba była tam zmieniarka albo subwoofer i ciężko było z dostępnem. Tak naprawdę to robiliśmy tylko zaprawki na zderzaku i tylnej burcie jako naprawe spot. Takie naprawy się robię szybko bez wykręcania elementów jeśli nie jest to konieczne skoro za maskowanie trwa 30sek. Co do szyb to nie ma podstawy żeby takie szyby usuwać... Używamy taśm odchylajacych i nie ma żadnych pomalowanych uszczelek ani progów. Wycinamy szyby tylko jeśli jest podejrzenie, że są tam ogniska korozji albo do poważnych prac blacharskich. Wycinanie szyby i wklejenie kosztuje ok 250-300zl szt. Więc nie generujemy kosztów niepotrzebnie. W dodatku istnieje ryzyko uszkodzenia szyby. Mi się się kiedyś zdążyło odkupować szybe a aso za 2400zl netto. Jak zapłacisz frycowe z własnej kieszeni to może przestaniesz być nadgorliwy w tym temacie.
Super , pierwszy film na którym widać konkretnie uzycia blendera :)
Nagrałem równie film jak zrobić punktowa naprawe na plastikach od motocykla be zużycia blenders ana srebrze. Film jest w montażu
ua-cam.com/video/WiLcGy8_BkQ/v-deo.htmlsi=N1Z9-pG69SEUtLJ0 oto ten film
Super nareszcie jest wszystko wyjaśnione
Fajnie by było jakby zrobił Pan odcinki jak:
-Pistolety, i ich rodzaje. Który do czego się nadaje?
-Pistolety do 100,300,500,700,1000+ złotych
-Film o tym jakie błędy można popełnić przy procesie lakierowania, jak z nich wybrnąć, i przyczyn danych popełnionych błędów w trakcie aplikacji ew. przygotowaniu (np. chmury na srebrze itp.)
Bardzo przyjemnie mi się ogląda jako nowicjuszowi w tym fachu Pańskie filmy, i fajnie, że algorytm mi Pana podsunął. Bardzo mi się podoba spokojna, rzeczowa, i dokładna narracja w trakcie prezentacji poszczególnych czynności, która nie jest nudna jak miałki wykładowca, ani też nie jest durnowatym gadaniem na luzaku, tylko jest jak profesjonalisty, który lubi wykonywane przez siebie zajęcie.
Dużo zdrowia życzę, jak i rozwoju kanału.
I oczywiście subskrybcja kanału została zostawiona.
Pozdrawiam.
Super, że o tym piszesz. Chodzą mi takie pomysły po głowie. Na pewnie pojawia się takie filmy. Będą podzielne na etapy. Np szpachlowanie, rodzaje ich i zastosowanie. Podobnie ze sprzętem. Z pistoletami jakiegoś dużego doświadczenia nie mam bo miałem parę chińskich potem jeden ze średniej półki za ok 500-600zl i potem od razu kupilem sate za prawie 3tys i tak już 6lat na jendym sprzęcie. Ale może coś wymyślę i pożyczę jakies guny na testy.
@@htsprayworks7501 Tomek, możesz odezwać się do różnych producentów, dystrybutorów pistoletów i poprosić każdego o 1 egzemplarz na testy. Wytłumaczyć zamysł filmu itd. Część myślę, że w to pójdzie :)
@@michal.kozlikowski.drummer spróbować nie zaszkodzi może mają jakieś pistolety demo
Naprawdę bardzo fajny film, pięknie zmontowany, muzyczka. Jestem zachwycony. Lakiernik omawia temat, krótko i konkretnie. Fajna atmosfera. Daj Suba i jestem wiernym widzem.
Witam.Pierw nakładasz bazę na strefę podładowaną .Inni pokazują by pierw nałożyć warstwę blendera w koło lakierowanej zaprawki ?
Jak zauważyłeś to tak ale tylko przy pierwszej warstwie. Chodzi tylko po pokrycie podkladu. Kolejne warstwy nakładam na mokry blender. Chodzi o oszczędność blendera.
Siema. Czy konieczne jest cieniowanie z użyciem blendera ? Nie da rady rozkurzyc odpowiednio samej bazy ? Pozdrawiam z Margonina
Wiesz co można zrobić cieniowanie metoda kropelkowa na zredukowanym ciśnieniu. Ja tu akurat miałem bardzo gorąco i trudny kolor dlatego zastosowałem blender
Lepiej blender i po sprawie
Czesc to znów ja, bede malowal audi LY9T czarny kolor, jakim cisnieniem lakierujesz ciemne kolory?
Takim samym jak jasne. Wypylka 1.4 bara a pełna 1.8-2.0
Zrobię próbki na każdym ustawieniu od 1.8-2.0 bara i wybiorę najlepszą. A Klar kładziesz 2.0bar?
@@awangard2206 klar od 1.8 do 2.2 jak jest gesty klar albo chłodniej w gafazu
Jak ustawiasz RP-ka do bazy bo ja mam sate 5500rp i tez chce takim nakladac baze i lakier tylko nie wiem jak go ustawic na początek. Przerzucam sie z blacharki na lakierowanie wiec prosze o pomoc
Ja ustawiam pod srebro pistolet na 1.4bara pod wypylke 1.6-1.8bara na kryjąca warstwę w zaleznosci od temp. Materiał na 1.7 obr materiał i miotła na 90% szerokości. Mma dysze 1.3 i baza konwencjonalna. Moje bazy mają rozcienczenie 50-70% max więc. Zależy jaka ma Pan bazę tak trzeba trochę skorygować ustawienie żeby za mokro nie wylewał. Wiadomo że wygodniej się cieniuje hvlp bo ma większą krople ale rp da się malować też. Ja mam rp5000 nie wiem jak 5500sie zachowuje.
@@htsprayworks7501 Ja też mam dysze 1.3 I ona ma suchy środek to z przelaniem nie powinno być problemu. Piszę do Pana bo już mam dość naciagania rozbitych z USA i chce zająć się drobną blacharka i lakierowaniem. Baza napewno będzie konwencjonalna. Czym wyższa temperatura malowania to ciśnienie nakładania bazy wyższe?
@@awangard2206 z ciśnieniem to odwrotnie. Z fizyki czym wyższa temp tym ciśnienie rośnie więc żeby wyrównać na pistolecie ciśnienie żeby atomizacja była taka sama. Każde 10stopni temp różnicy to ok. 0.1bar. W zimę - lato może być różnica nawet 0.2bara.
Czy stary lakier byl matowiony przed rozpoczeciem lakierowania. Jesli tak to po nalozeniu podkladu na łatke trzeba matowić stary lakier czy to niekoniecznie??
Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie ale tak. Był stary lakier matowany w miejsce uszkodzenia pod podklad papierem p 360. Następnie cały błotnik był matowany papierem p500 na sucho omijając miejsca przejścia na które nie zamierzałem kłaść koloru. Następnie przygotowałem miejsca przejścia na stare poszycie szara włóknina ścierna p1500 z dodatkiem mat pasty na mokro
Zrobię jeszcze osobny filmik z przygotownaia powierzchni pod cieniowanie żeby rozwiać wątpliwości bo widzę że z tym są kłopoty
@@htsprayworks7501 czyli zawsze trzeba stary lakier zmatowić przy cieniowaniu? Czy ten caly tył bmki tez byl matowiony 600? czy innym papaierem? I ciekawi mnie połaczenie na tylnym slupku w sensie cześć matowana z niematowana . Czy tam użyles blender do lakieru bezbarwnego?
@@user-dv6pg9ub7l tak używam blendera do klaru. On wtapia się w stary lakier ale o tym inny odcinek
@@user-dv6pg9ub7l cieniowanie pod przejscie klaru robię tak że na granicy matuje trizakiem 3000 albo papierem na mokro 2000 zapylam klarem. Potem nakładam rozcienczalnik do cieniowania lakieru bezbarwnego i rozchodzę trochę dalej żeby na pylić go też na granice po trizaku 3000 i starym lakierem w połysku.
Jakie sa ceny takich napraw smart?
@@arekmoto161 smart naprawy są z reguły pół ceny całego elementu. Myślę że za 300zl da się polakierowac pół zderzaka np.
No i spoko materiał bez zbędnego gadania. Wszystko w temacie
Jaką bazą tu lakierujesz konwencja czy woda???
Konwencja
Według kamery ładnie ziarno ci się rozłożyło lakier też fajnie się rozłożył z lekko morą. jestem też trochę zaskoczony 2 warstwy bazą i zakryte ja to 3 nawet do 6 razy maluję żeby zakryć wiem że odcień wyjdzie inny ale nie mam pomysłu jak na to zaradzić może ktoś mi poda jakąś wskazówkę ?
A jaki gun i jaki baza? Może stopień rozcienczenie za mocny?
Super poradnik, łapka w góre, może wreszcie uda mi się tak pomalować żeby nie było tego aż tak wyraźnie widać, maluję farbą dobraną do auta, ale w sprayu i odcień jest znacznie ciemniejszy po nałożeniu klaru i może z blenderem to wyjdzie lepiej
i jak Ci wyszło?
@@mateosztoja Wyszło dobrze, ale niestety w UK nie da się dobrać lakieru pod część, na całym elemencie tak nie będzie widać ale malując punktowo trzeba mieć dobrany lakier idealnie, i w tym w zasadzie był problem
Super film. Chciałem zapytać, czy zamiast rozcieńczalnika można by tu było dać żywicę do cieniowania? Pozdrawiam.
Można jasne. Każdy producent ma swoje produkty do ich bazy.
Jaka masz dysze ?
1.3 rp
Hej, jakie ceny za lakierowanie elementu (netto) plasują się obecnie ?
W różnych regionach różnie to jest ale za samo lakierownie elementu bez jakiś wielkich napraw szpachlownia itd oscyluje od 500-1200zl w zależności co to jest za robota.
Umi zrobić dobrze, ładnie obmalował
A czy po rozpyleniu rozcienczalnik do cieniowania na bezbarwnym po wyschnięciu trzeba to miejsce matowic 1500+ 2500 czy tylko pasta finisz na gabce
Bede też robił o tym film. Ja robię tak ze stosuje najpierw matowanie 2500-lub trizact 3000 na strefie przejścia. I potem zależy jak mi to wyjdzie cieniowanie. Czasem pięknie się lakier rozleje i wtopi a czasem trzeba przepolerowac papierem 2500 bo odkurz się przyklei.
@@htsprayworks7501 czekam na ten film jak na zbawienie lakieruje amatorsko u siebie dwa razy wcinalen się ale widać pod swiatlo to wciecie rozpuszczalnik z nowola thin albo zle cisnienie albo za mało rozpylam bo raz mi poleciało za dużo i klar popłynął.
@@ArkadiuszCzerepach no bo są w novolu luka rozcienczalnik ów do cieniowania. Zasadnicza różnica to taka ze jedna to do cieniowania bazy a druga grupa dk lakieru bezbarwnego. Extra 795 jest to przeparst do cieniowa bazy takie blender jak ja mam. I osobny jest extra 895 rozcienczalnik do cieniowania lakieru bezbarwnego. W profesionalu on się nazywa thin 890
@@ArkadiuszCzerepachkto matuje 2500 pod lakier 🤦
trzeba jeszcze dobrze oddtłuscic rękę nad nadgarstkiem zanim schowa sie pyłochłon za rękaw ...szczególnie przy 30 stu stopniach😂
Tak to prawda 😂Potrafi się człowiek zagotować.
Nawet nie chciało się lampy wyjąć? Tylna boczna szybka też powinna zostać wycięta, a później przylakierowane uszczelki i progi z lakieru.
To nie tak że mi się nie chce... Taki był zakres prac. Decyzja o naprawie tego boku przyszła na ostatnią chwilę więc nie było czasu na rozbiórki. Mechanik podjął decyzję żeby lampy zostawić bo miał obawy o to czy uszczelka lampy to przeżyje po za za tym już nie pamiętam ale chyba była tam zmieniarka albo subwoofer i ciężko było z dostępnem. Tak naprawdę to robiliśmy tylko zaprawki na zderzaku i tylnej burcie jako naprawe spot. Takie naprawy się robię szybko bez wykręcania elementów jeśli nie jest to konieczne skoro za maskowanie trwa 30sek. Co do szyb to nie ma podstawy żeby takie szyby usuwać... Używamy taśm odchylajacych i nie ma żadnych pomalowanych uszczelek ani progów. Wycinamy szyby tylko jeśli jest podejrzenie, że są tam ogniska korozji albo do poważnych prac blacharskich. Wycinanie szyby i wklejenie kosztuje ok 250-300zl szt. Więc nie generujemy kosztów niepotrzebnie. W dodatku istnieje ryzyko uszkodzenia szyby. Mi się się kiedyś zdążyło odkupować szybe a aso za 2400zl netto. Jak zapłacisz frycowe z własnej kieszeni to może przestaniesz być nadgorliwy w tym temacie.
Fajny film, dobrze się ogląda. Na jakim mieszalniku pracujesz ?
Na 4M z grupy csv. To generlsnie palinal. To samo co stary novol lub profiRs
Czemu lampa nie wyjeta 🤣