Sveti Juraj i legenda o zmaju

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 вер 2024
  • Kraj Kamenitih vrata nalazi se skulptura koja prikazuje sv. Jurja u borbi sa zmajem. Prema legendi, strašni je zmaj svojim vatrenim dahom prijetio gradu, a živio je u obližnjem jezeru.
    Iz tog je jezera svako malo izranjao i sijao strah među građanima, zbog čega su mu morali žrtvovati svoje životinje, a kasnije i djecu.
    Zmaj se okomio na kraljevu kći jedinicu, te ju je oteo.
    Ta je priča došla to viteza Jurja koji je bio poznat po svojoj dobroti. Često je pomagao ljudima, zbog čega je došao u gradić kako bi pomogao građanima koji su bili obuzeti strahom zbog zmaja.
    Juraj je zmaja zamolio da ne uništava građanima živote, te da pusti princezu na slobodu. Zmaj ga nije poslušao, te je počeo rigati vatru na njega.
    Juraj je porazio zmaja bacivši koplje na njega, čime je zmaju nanio smrtonosnu ranu. Grad je oslobođen, kao i princeza, a nakon ove pobjede, cijela se zemlja obratila i pokrstila njemu u zahvalnost.
    U Zagrebu se nalaze spomenici posvećeni sv. Jurju, jedan je smješten kod HNK-a na Trgu Republike Hrvatske, a drugi kod Kamenitih vrata na Gornjem gradu.
    Mučeništvo svetog Juraja navodi nas da se zapitamo koliko mi kao kršćani uopće razumijemo strahotu štovanja drugih božanstava. Poganstvo. Ali i snagu koja izvire iz dosljednosti Isusu Kristu. Jer, u današnje vrijeme, izuzetno je popularno biti kršćanin samo na papiru, a u stvarnosti velik je broj onih ljudi koji kao kršćani ne vide problem u štovanju drugih božanstava. Zmaj novog poganstva opet je zaživio. Sveti Juraj pravi je primjer kako odbijanjem služenja drugim božanstvima možemo svjedočiti snagu Isusa Krista i pobijediti zmaja.
    Legenda, naime, govori da je nekom gradu sa svojim vatrenim i otrovnim dahom prijetio strašan zmaj koji bi svako toliko izranjao iz obližnjeg jezera. U strahu pred njim građani su mu bili prisiljeni žrtvovati ovce, a kasnije i djecu. Kada je došao red da i kraljeva kćerka bude žrtvovana, u ključni trenutak Sveti Juraj dojahao je na konju i spasio princezu tako što je snažnim udarcem koplja zmaja odbacio do obale jezera, a mačem mu zadao smrtni udarac. Nakon izvojevane pobjede na Jurajev poziv cijeli se grad njemu u zahvalnost obratio i pokrstio. Mnoge bi mogla razočarati istina koja se krije iza ove ikonografije. Naime, kao svog zaštitnika naveliko su ga slavili vitezovi i križari, a legenda o zmaju nastala je upravo za vrijeme križarskih povoda kada je netko pogrešno protumačio jednu sliku cara Konstantina u Carigradu na kojoj je prikazan kako gazi probodenog (ljudskog) neprijatelja. Nije trebalo puno da pučka mašta tu sliku pripiše Svetom Juraju, nakon čega se razvila gore spomenuta legenda o tome kako je ubivši zmaja spasio djevojku.
    No, ipak ta slika svetog Juraja nije nastala bez razloga jer priča o pobjedi nad zmajem može se promatrati i iz drugog kuta. Naime, u počecima kršćanstva zmaj je nerijetko simbolizirao zlo, odnosno poganstvo, a kako je sveti Juraj svojim mučeništvom pobijedio poganstvo, te svojim svjedočanstvom muke,mnoge naveo na obraćenje, smatra se da je Juraj tako pobijedio zmaja odnosno poganstvo koje se i danas među kršćanima širi te nas po uzoru svetog Juraja poziva na otpor, na odbijanje i nasljedovanje Krista po čijem je imenu Juraj i pobijedio Zmaja. I mi smo pozvani na isto.
    #zagrebačkimemento #mementošetnjakrozvrijeme #mementopriča

КОМЕНТАРІ • 1