Briefing prasowy ZNP po spotkaniu z MEN 20.06.2024

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 чер 2024
  • 20 czerwca 2024 roku odbył się briefing prasowy ZNP po pierwszym posiedzeniem Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli.
    Uczestnicy: Sławomir Broniarz, prezes ZNP, Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP oraz Krzysztof Baszczyński, członek Zarządu Głównego ZNP.

КОМЕНТАРІ • 1

  • @daisy1303
    @daisy1303 17 днів тому +1

    Drodzy Związkowcy!
    Dziękuję za Waszą pracę. Wiem, że nie jest łatwo. Boli mnie jednak, że ani Ministerstwo, ani Związki nie dostrzegają problemów nauczycieli WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO. W tym obszarze edukacji obowiązuje model z okresu PRL-u. Świat się zmienił, pojawiły się nowe problemy i zaburzenia u dzieci, a w wychowaniu przedszkolnym żadnych zmian.
    ISTNIEJE PILNA POTRZEBA POPRAWY NASZYCH WARUNKÓW PRACY, inaczej nie będzie chętnych do pracy w tym zawodzie. Oto propozycje zmian:
    1. Zmniejszenie liczebności grup przedszkolnych. Przy 25 dzieciach, nie ma mowy o indywidualizacji !!! Hałas panujący w sali jest nie do wytrzymania i dla dzieci, i dla nauczyciela.
    2. Wprowadzić OBOWIĄZEK zatrudnienia pomocy nauczyciela DO KAŻDEJ GRUPY. W chwili obecnej nie ma takiego obowiązku, więc bywa, że nauczyciel jest sam z 25 dzieci 3 - letnich. Nie ma możliwości pójścia do toalety. To dla nas, nauczycieli przedszkola , jest po prostu UPOKARZAJĄCE.
    3. Brak regulacji na poziomie rozporządzenia, kwestii MINIMALNEJ KWOTY DODATKU ZA WYCHOWAWSTWO , sprawia, że wiele gmin wypłaca nauczycielom groszowe dodatki, np. 40 zł.
    4. Coraz częściej przychodzi nam pracować w grupach mieszanych wiekowo. Jest to dodatkowe utrudnienie i dodatkowy wysiłek ze strony nauczyciela. Dlaczego przepisy niewrówno nas traktują? Dlaczego w szkole taki dodatek jest, a w PRZEDSZKOLU BRAK DODATKU ZA PRACĘ W GRUPACH ŁĄCZONYCH WIEKOWO?
    5. Na koniec poruszę jeszcze kwestię braku możliwości wykorzystania w pełni URLOPU WYPOCZYNKOWEGO. Mamy go , co prawda mniej niż nauczyciele w szkole, bo 35 dni. Jednak często organ prowadzący ustala tak krótkie przerwy w pracy przedszkola, że nauczyciel nie ma możliwości wykorzystania urlopu. KAŻDY PRACOWNIK MA PRAWO DO URLOPU WYPOCZYNKOWEGO, a pracodawca powinien mu to umożliwić.
    Nie wiem ,czy mój komentarz zostanie w ogóle przez Was , Drodzy Związkowcy, zauważony, ale musiałam go napisać.
    Dopiszcie proszę w/w punkty do tematów poruszanych na spotkaniu w Ministerstwie w dniu 26 czerwca.
    Pragmatyka zawodu nauczyciela dotyczy również tego najwcześniejszego etapu- przedszkola.
    CZEKAMY NA ZMIANY.