Точити і підточити різні речі, а й точити на точилі і підточити на обусі ножа то зовсім інший процес. М'який кухонний дешевий ніж можна підтягнути навіть на виделці, а ніж твердий без точила не вийде. Відео про перевірку лайфхаків, то їх потрібно правильно виконувати, адже всі знають що і об цеглу і об бетонний стовб можна покращити заточку м'якої сталі
Не чекав від Сої таких мегалітичних фейлів... Видно що хлопець виховувався тільки на заточних системах та виправлених заточних каменях 😁 1.Точити на ріжучу крайку можна тільки на рівних жорстких поверхнях. На поверхнях що проминаються, прогинаються, та з нерівностями, точити тільки від ріжучої крайки. Від цього невдача Сої на пилках для нігтів, шифері та наждаку... При руху на крайку вона тупиця... 2. Обух іншого ножа, та лопата, то звісно тільки правка зам'ятої крайки ніяка не заточка. 3.У Сої спотворено-викривлена уява про гостроту та її тестування, мікропилка на ріжучій крайці наприклад погано ріже папірець, але добре показує різ на зм'ятій в кульку серветці... Папірець - це про заточку з доводкою на каменях з великою грідністью та пастах.
Наждачним папером можу загострити ніж в бритву, використовую до зернистості 2000. Якісною наждачкою (Швейцарія, Німеччина) робити це на порядок простіше і швидше. Так само можу зробити це на болгарці на мінімальних обертах наждачними кругами на ліпучках . Вся справа в навичках.
Я не професійний заточник, але досвідчений користувач промисловими ножами (м'ясник). Метод з обухом ножа дуже дієвий. Також підійде будь-яка загартована рівна поверхня. Обов'язково щоб твердість була не меньше ніж у ріжучої крайки. І важливо щоб поверхня була відполірована. Підходить тільки для правки, а не для заточки. А найбільш наближений точильному каменю аналог це зворотня частина кафелини. Це навіть краще ніж дешевий точильний камінь.
З наждачкою метод робочий (дійсно як тимчасова заміна обдирочних каменів), але пара нюансів: 1 - наждачка клеїться на бланк для рівної поверхні 2 - наждачка працює тількі від РК... на РК - тільки видирається абразив Тобто наждачкою треба точити як притиром - в один бік.
+ можна заморочитись і пошукати наждачку високої грітності для автомалярів. я знаходив до 2500 від mirka. але то все так заморочливо приклей - відклей від бланка. якшо є можливість купити борайди то не треба тим займатися
@@vadymkolesnyk6691 То в основному була тема, коли у нас з доступністю абразивів було не дуже... А так да - базовий сет Борайдів закриє тему по всім середнім сталям.
Також наждачка часто використовується для заточки різьбярського інструменту. Бо вона дешева, завжди всюди в наявності і її можна підлаштувати для інструменту практично будь-якої форми
На наждачці треба точити не крайкою на зерно, а навпаки. Цілком робочий метод. За наявності наждачки необхідної грітності можна наточити до стану збривання волосинок. Перевірено.
Спайдерко почали робити бордюри, Ланскі - пилочки для нігтів, Борайд - лопати, Полтава - алмазну мідно оловʼяну цеглу, а Нортон - шифер. Я - за Полтаву. Однозначно така цегла буде зручна по форм-фактору, плюс буде працювати з усіма сталями і без сож)))).
Завжди відносився з повагою до цього каналу, але цей - цілковий фейл. Таке враження, що він не розуміє різницю між заточкою та правкою. На обухі, як і на мусаті, не заточують: правлять РК. На наждачі неодноразово заточував, але там треба не на РК, а від неї точити. Все працює чудово.
Шифер і цегла, занадто м'які для заточування. Шифер, ще й містить азбест, надихаєтеся пилом з шиферу, будете на щабель ближчими до раку легень. А от сендпейпер ножі точить, але треба брати значно більший клапоть наждачки. Я працюю слюсарем ремонтником на ТЕС і ми точимо свої ножі і наждачкою теж. Але ножі в нас саморобні із вуглицевих полотен і ріжемо ми ними товсті резинові килими і товсту повсть. Тобто не сало і не ковбасу, і наждачки вистачає для приведення таких ножів до ладу.
те саме. Порізав пару метрів 8мм армованої транспортерної стрічки, потім пару рухів по покладеній на будь яку рівну поверхню наждачці і знов нормально ріже. Ніж з 8Х6НФТ (фуганок) близько 60HRC. Схоже що пан Соя гострильний сноб. На бордюрі загострив ножа бажаючи довести ситуації до абсурду. Але тут уже сам себе перемудрив, бо якщо зміг на шматку паскудного бетону, то на наждачці і цеглині вийшло б ще краще. Професійне загострення то добре, але не всюди і не завжди доречне. Уявляю реакцію нашого начальника коли під час екстренного ремонту слюсар розкладе якого небудь Хапстона і буде півгодини виводити крайку ножа щоб порізати гуму на вуха приводу.⚰
о, я саме цей момент хотів написати вище, добре що коментар вже є - треба не маленький шматок наждачки, перевірено не тільки мною тож добре) З мого досвіду - ширина в ніж, довжина хочаб на половину більше і не спішити, так само тримати кут.
Все, що може пошкодити ріжучу крайку ножа - може його й загостити при правильному використанні. Тут треба уточнити: щось буде краще для правки (пилка для ногтей на сталевій основі, наждачка, дно посуду) а щось буде здатно і переточити (той же борюр). Ну, звісно, ще потрібні прямі руки.
Уже роки два як точу Мори наждачкою в легку лінзу - ріжуть, бриють, все ок. грітність 220, 400, 800, 1500, 2500. точити треба НЕ притискаючи сильно і ВІД зерна. на зерно можна лиш на фінішних грітностях і тільки якщо легесенько без жодного тиску це робити. і як казали інші коментатори треба неабияку наждачку. бо вони є такі, що наприклад м'які для шліфовки деревини, такі не підійдуть. в автомагазинах підходящі купуються. я в епіцентрі знаходив достойну наждачку для заточки
ну не схоже що Соя вміє точити фріхенд може він розбираеться у заточці на стонках, але явно не на керпичині, а от OUTDOORS55 заточив якись кухоний ніж за долар на циглині до бритвіної гостроити буквально)
Ну якби вже пальці розім'яв щоб написати про рукожопість автора, але тут вже всі все написали) Ось і яскравий приклад людини, яка ніц не розуміє у заточці, і може працювати тільки із системами або рівнесенькими каменями. Хоча сам по собі як людина Григорій мені дуже імпонує, але все ж таки варто вивчити тему за кадром щоб не показувати брак кваліфікації.
Тільки наждаком і загострюю ( кухонні ножі які не потребують заточки лазера, але м'яку помідурку як масло ріжуть ). Тільки не в ручну лупашу, а перевертаю стрічкову шліфмашину, і використовую її як горизонтальний гріндер, а потім вручну трішки довожу на найдрібнішій наждачці, для побутових потреб а не ман'ячної гостроти - більш ніж достатньо
Метод з наждачкою працює тоді коли руки ростуть з правильного місця, бо потребує терпіння і акуратності. І на відміну від чуваків, які точать ніж щоб відзняти відео з прорізання папірця чи голінням руки, наждачкою заточують свій інструмент люди, які ремонтують взуття, вирізають по дереву або роблять гравюри на металі. І все у них виходить.
Фарбу з воріт можна навіть Кьорхером позбивати... болгарка та наждачка працює, перевірено, просто є різні критерії поняття "гострий ніж". По обуху вийде заточити, якщо гостриш ніж з меншою твердістю по більшій. Моє дитинство припало на кінець 70 -х - початок 80-х, об бордюр, бетонний стовп та червону цеглину гострили все!!!
Нічого особистого, але у вашому дитинстві в ті роки й поняття не мали за термообробку сталі для ножів, все що мені попадалось радянського з тих часів той ще пластилін.попадався мені навіть складень з вуглецевої сталі але то теж якийсь "гвоздєлін 3" хоча й іржавіє.
Не знаю, що там Вам попадалось, але СТІЗовський "мультитул" за 3 руб 95 коп задовольняв всі мої потреби, і по функціоналу, і по гостроті і твердості леза. Це ви - діти маркетингу, а нам тоді було пофіг, скільки хрома і кобальта в лезові ножа, а про Бріннеля, Роквела і Віккерса я вже взнав, коли став студентом.
@@sashasasha1305 Боже, який бред... Якщо прямі руки та наждачка наклеєна на скло - ніякої лінзи і близько не буде. Просто автор як і більшість йому подібних нічого крім Хєпстона не бачили
@@sashasasha1305 на абразивному папері заточують та доводять перукарський інструмент. Просто треба мати розуміння того що ти робиш і прямі руки для цього. А от мені цікаво, чим же по вашому заточка проти зерна не айс?
О да, я думал уже его не увижу. Увидел азимут, с него я свой ножеманский путь начинал в далеком для себя, 2013м году. До сих пор где то лезвие лежит, хоть и рукоятки нет. А видео как всегда на высоте)
Для заточування ножів я використовував болгарку, однак, замість того щоб фіксувати ніж у тисках, я вирішив затиснути саму болгарку. Це дозволило мені точніше контролювати процес і досягти бажаного результату з більшою легкістю. Важливо, щоб болгарка мала можливість регулювання обертів, а шліфувальний папір мав дрібну зернистість, бажано понад 600. Такий підхід дозволяє легко та якісно заточити ніж, досягаючи ідеальної гостроти. Однак цей метод варто застосовувати лише для ножів, які не шкода, оскільки існує ризик пошкодити лезо. Цей спосіб схожий на заточування ножів на гриндері, тому підходить тим, хто знайомий із такою технікою. І, як було зазначено у відео, не забувайте звертати увагу на напрямок обертання круга, адже це може вплинути на результат заточування.
Це капець, ви точно професійно точите ножі? Як можна 100ю наждачкою сподіватися отримати хоч якусь гостроту? Я точив наждачкою, то скажу що 320та підійде тільки для формування підводу, а вже від 400тої можна сподіватися на якусь гостроту. Якщо ніж просто не ріже і в нього нормальна ріжуча крайка без сколів, то достатньо 400ї та 600ї наждачки, щоб досягти гостроти необхідної для звичайних побутових задач. І дійсно потрібна якісна автомобільна наждачка.
Соя дуже молодий. Ті, хто постарше знаходив залізні виштамповки на заводі і точив їх об бордюр, а руківʼя обматував ізолентою. Виходила небезпечна дуже гостра заточка.
для того щоб різати щось папір 1500+ волося різати небуде, і тільки після правки шкірою ріже волос. але цього замного що робити більшість побутових завдань. а для дерева важливий кут і чистота в залежності від задач. продавати ножі і знати технології обробки ,заточування, матеріалів дві різні речі.)))
Дуже цікава ваша думка про ножі Esee. Багато зарубіжних оглядів але від українського ком'юніті немає. Дуже цікаво подивитися огляд і почути вашу думку!
Пам'ятаю малим бачив як дід, працюючи по двору ножем, бувало підходив до будинку й об фундамент чиркав ножем як об мантачку. Там ще були місця з грубшим шаром і з менш грубим, то він спочатку об той що грубий, а потім об той що менш абразивний. Я це запам'ятав і свій кишеньковий ножик так чиркав й він там щось починав різати навіть 😊 Тепер застосовуючи ті ж принципи чиркаю об камені точильні 😅 П.С. файне вийшло відео) Десь чув байку що якщо різати наждачку склавши її літерою V, то ніж загострюється. Віриться слабо.
Я на виробництві тільки і точив ножі наждачним папером і собі і колегам,вибачте там нема триангелів і тому подібних пристроїв а наждачки навалом різного зерна абразиву,до речі пилу прийдіть на підприємство в зварювальний цех там того пилу навколо так що від наждачки то фігня.Ще таке не лезом вперед на наждачку точити,а навпаки,тоді різати наждачку не будите.Стосовно бардюра,лопати,ніж об ніж,не використовую завжди є наждачка,вона багато місця не займає,як що затерлася викинув та іншу взяв і все.
Наждачкою дрібною яка під руку трапиться постійно підвожу будівельні ножі, звісно тільки від крайки. Обухом іншого ножа ще мій дід підводив кухонні ножі, потім батько, потім і я. Не точили, а підводили як мусатом. Бордюр та білу силікатну цеглу то ще з дитинства використовували для заточування, бо додому заходити було не прийнято.
Не хочу ображати Сою, Алле, за допомогою КШМ ( болгарки ), можливо не тільки заточити ніж, а при необхідності і повністю виготовити ( наприклад фултанг ) його! Алле, для цього треба мати відповідний набір кругів до ,,болгарки" ( відрізні, зачистні, шліфувальні ), та досвід роботи з тією ,,болгаркою"!!!😉
Не кажу,що не дієво та навіть якщо є регулювання обертів,перегріти кромку,що два пальці об асвальт.Та і як потрібно убить ніж щоб аж болгаркою точить,хз краще об сходи чи бордюр. А от сверло навіть питань нема тут болгарка топ,коли точильного нема.
@@tarass5618 все залежить від навичок, в першу чергу. можна і не перегрівати нічого, слідкувати за цим треба. стосовно того що сенсу в постійній заточці механічній в домашніх, побутових умовах немає - згоден повністю. хіба що дуже тупий ніж заточити (сам так пару разів робив). або нову кромку сформувати, під інший кут, спуски вивести або нове вістря виточити, бо старе зламалось... (це все теж робив). я сам постійно точу бруском + доводка на керамічному бруску (і в процесі користування правлю мусатом). якщо ножі не запускати заточка ручна займає мізер часу, подеколи менше хвилини.
Дякую за відео. На рахунок заточування за допомогою пилочки для нігтів декілька але, не забувайте вони є на різній основі металеві, скляні і інша хрінь з різним напиленням, і так швидше за все дійсно не зробиш заточування з нуля, але як аналог мусату (кісточки Ланскі) то спрацює чудово.
Я вже не застав, але батьки розповідали, як по вулицях ходили Григорії Сої з заточними системами Ланскі, переробленими з старих прялок, і точили ножі, ножиці, сокири...
Григорій! Тепер я змушений переглянути купу минулорічних відео. Не матиму спокою доки не знайду хто ж то розповідав як в юні роки ходив і точив ножик об бетонні стовпи з різною грітністю...
Випуск від 10,09,2023р, про ножові міфи. 10:50 дуже цікаві Соєві слова, про те, що можна "навіть банальною наждачкою можна насправді загострити ніж до бритвенної гостроти".
@ГригорійСоя змушений тебе засмутити, у вас є постійні глядачі і у деяких пам'ть працює. Я таки знайшов, то таки твоя була розповідь про стовпи. Гостра каша #30 22:30.
Вітаю , дякую за цікаве відео і перевірку народних методів загастрення ножа 👍 1 . На мою скромну думку , нождачка всетаки працює , правда в мене бритвинної гостроти не получалось добити але папір шинкував на ура . 2 . Про лопату і обух ножа я думаю малось на увазі правка ножа і вирівнювання заусенця . 3 . Заточка на бардюрі , багато старих людей в селах так точно використовоють цей мотод . Бируть ніж і декілька радів проводять по коту стовпа чи битонної доріжки . На ріжучій крайці з'являється щось схоже до дрібного "серейтора" .
Згоден з Вами! Наждачка добре працює, якщо вона на тканинній основі і гарної якості ( наприклад стрічки до гріндера ). Полив водою і вперед! А бажанну гостроту підбираєш грідністю наждачки!!!😉
Вже писали 1. Наждачка має клеїтися на залізо або кераміку ( плитку), до речі, чого нема спроби наточити об кахель? 2. Точити/правити може те, що міцніше за сталь леза. Тому працює обух з кращої сталі. 3. Бордюр робить на лезі " пилку" яка ріже матеріал, як пилка.
З наждаком треба більше практики, в мене на початку теж рвалось багато папере, я точив тільки кухонні ножі(я працюю кухарем) і починав з грітності 360, і тільки цієї грітності я використовув три стрічки на один ніж, і використовував воду або WD40. Григорію заради цікавості спробуйте якийсь не дорогий кухонний й ніж, я впевнений ваша точка зору зміниться. Фінішував гітнистю 2000
Бордюр це тєма. Згодиться будь-яка бетонна фігня. Мій дядько так колись свої кухонні ножі гострив, і мені одного разу довелося, то згадав про дядька. Чужий тупий ніж - 1 шт., нічого схожого на брусок немає. А бетонні сходи поряд - є. Фігась-фігась - нормально. 👍
Цегла буває різною ) можливо, силікатний був би кращим абразивом? А взагалі, я гострив свій робочий ніж з 440А на рівній, дуже іржавій сталевій поверхні. Оксид заліза досить твердий порошок, може використовуватися в якості полірувального, тому при деяких зусиллях і ніж може підправити
Гришка ти як ножі на системах точиш? 180 240 400 600 1000... От тут те саме На бардюрі підвів якщо вже геть жопа Тоді ніж об ніж або примочкою або об кружку як керамікою ш Потім шкірою шліфонути.
Метод "ножик об ножик" можна використовувати хіба для підправлення ріжучої крайки, тобто замість мусата, коли завдяки контакту з твердою поверхнею виправляються дрібненькі заминання на крайці. Якщо, звісно, власнику байдуже до того, що він може пошкрябати свої ножі. Але саме загострити ніж у такий спосіб... ну, я не знаю, як це взагалі можливо. Хіба що дуже м'яку сталь нещадно терти об значно твердішу. Тоді, можливо, і вдасться щось там зішкребти 😂
На дiлi усi саморобнi ножi та сiльгосп-iнструмент завжди гострилися у лещатах, звичайними напилками. Зранку повжухав трохи - весь день воно рiжe, задовiльно. Але це мабуть вже занадто складно, це ближче до хапстона))
Метод з наждачкою працює не те, що 100, а 200%. Я для свого першого точильного станка апексного типу робив саморобні бруски - основа металева пластинка або скло, на яке клеїв звичайним канцелярським клеєм наждачку різної грідності і ножі шикарно точились такими брусками. Без проблем точив в бритву. А взагалі можна наточити ніж практично будь-чим, що має більшу твердість за сталь ножа
Камінь - це значно старший за віком інструмент, ніж пилочки, наждачний папір, циркулярка 😂😂😂 і тд. Тому треба виходити з логіки, раз камінь не замінили технологічно аж до тепер (як основний метод заточки), то можливо це трохи наївно думати, що новий революційний метод - це "дуже просто". Тарілки чи горнятка, цегли, бардюри чи точильний камінь для коси(до речі), це по суті той самий камінь з іншою, часто непостійною зернистістю (грідністю), тому їх можна використовувати, але навіть у дуже екстренних умовах, при відсутності нормального каміння, буде можливість вибрати найкращий з наявних під рукою методів, а не ризикувати знищити кромку леза, замість його заточки. І так, якщо кромка впорядку, то звичайний шкіряний ремінь - відповідь на всі питання! Але якщо людина "геній", що хоче бритвинної гостроти від бардюра чи цегли, то чому б не піти далі і не почати робити патрони з гільзи, сірникових голівок і нехай, тої ж самої цегли?😅😅😅
Ось "метод" описаний нашими північними сусідами. Випадково потрапила на очі ця діч в хромі в рекомендованих новинах: Как заточить нож: оказывается, это можно сделать с помощью газеты - необычный способ Затупился кухонный нож, а специальных приспособлений для заточки (например, точилки или точильного камня) в доме нет? Не отчаивайтесь! Инструменту можно быстро вернуть остроту с помощью… газеты. Процедура является простой и быстрой. Особых усилий прикладывать не придётся: справится даже женщина. Как заточить нож газетой Нужно взять печатное издание, сложить его вдвое и положить на стол. Далее следует «пройтись» ножом по бумаге так, как это делается во время стандартной заточки. Иными словами, нож должен «смотреть» на газету плоской стороной. Процедура должна продолжаться 2-3 минуты (каждую сторону надо затачивать по 1-1,5 минуты). В итоге лезвие ножа станет достаточно острым: инструмент вновь можно будет использовать для нарезки продуктов. Почему этот метод работает Всё дело в особых свойствах типографской краски. Чернила определённым образом воздействуют на металл. Нужного результата помогает добиться и сам бумажный материал, особенно если он является достаточно плотным.
Наждачкою треба треба точити від себе щоб не порізати наждачку. Плюс завжди додавайте воду до нажачки. Із стамесками працює на всі 100, але не будь-яка наждачка підійде. Є навіть є спеціальні наждачки, які продають як заточні.
Хелл оуу )особисто інколи користуюсь бетонною електро опорою для правки))тому що серед поля нічого нема іншого)іа от про наждачку а гріндер чим точить?))
На наждачці треба точити від зерна. Не кращий засіб, тому що втримання кромки буде не краще, тому що буде багато заусенцю., але наточити можна як бритву.
Треба трішки гівенця накинути) лопата чи обух це таки не заточка а правка з надією забрати замини крайки і навести "мікропилку" щоб воно хоч щось різало, не папірчик а продукти. Але то все завідома треш звісно 😅 Про бордюр, коли жив у панельному будинку на першому поверсі жила дуже літня парочка, мабуть вже зрілими заїхали у новобудову. То біля їхніх дверей на сходинці вже прямо яма була, дідуля завжди точив ножі на тій сходинці
1. Пилочка для нігтів не правильна у вас, це наждачний папір на м'якій основні, а є металеві з насічками як напилок або з алмазним напиленням. 2 Наждачний папір треба брати водостійкий
От про обух не треба! Своїми ножичками з різних 60+hrc сталюк, правлю обухом різні кухонники та нержавіючо-пластилінові ножички друзів і знайомих. Тому, якщо у вас шось із нормальної сталі, то можна точити обухом інші, менш тверді клинки.
Доброго Дня. був випадок забув свої ножі але у подруги був старий китайський грандвей, тупий як цегла та і якість гівняна. а ми в лісі. не питайне навіщо пішов в ліс без ножа. забув сумку вдома. буває. знайшов шмат керамічної плитки, 15 хв і щоб порізати ковбасу та овоці вийшло. так що лайфхак норм. але краще б взяв нормального ножа
Вибачаюсь, але відчуваю необхідність бути людиною, яка заступиться за "точіння обухом". Правлю деякі м'якші кухонні ножі об ендуру на vg-10. Від "вже майже не ріже шкірку помідора" до "можна бритись" дуже легко можна поправити крайку м'якшого ножа (наприклад вікторіноксівського ножа для чистки овочей). Я це роблю на куті обуху, а не на всьому, як було на відео (або мені так здалось). Суть в тому, щоб маленькі замини на крайці випрямити більш твердим ножем. Виявив цей спосіб випадково, думаючи про різницю в hrc різних сталюк і перевіряючи її на практиці. При різниці >=2 hrc можна "мусатити" обухом ножа.
За ганебне невміння наточити ножа на наждачному папері Гришу потрібно посадити на "пеньок ганьби" 😀
@@АлексейМихайличенко-щ2щ на пляшку ганьби:)))
Підтримую
Треба Гриші подарувати футболку "Не будь пеньком", я таку десь бачив.
Точити і підточити різні речі, а й точити на точилі і підточити на обусі ножа то зовсім інший процес. М'який кухонний дешевий ніж можна підтягнути навіть на виделці, а ніж твердий без точила не вийде. Відео про перевірку лайфхаків, то їх потрібно правильно виконувати, адже всі знають що і об цеглу і об бетонний стовб можна покращити заточку м'якої сталі
На рахунок наждачки вам пане Григорій потрібно було скати що:
Цей метод не працює в моїх руках)
Не чекав від Сої таких мегалітичних фейлів... Видно що хлопець виховувався тільки на заточних системах та виправлених заточних каменях 😁
1.Точити на ріжучу крайку можна тільки на рівних жорстких поверхнях.
На поверхнях що проминаються, прогинаються, та з нерівностями, точити тільки від ріжучої крайки. Від цього невдача Сої на пилках для нігтів, шифері та наждаку... При руху на крайку вона тупиця...
2. Обух іншого ножа, та лопата, то звісно тільки правка зам'ятої крайки ніяка не заточка.
3.У Сої спотворено-викривлена уява про гостроту та її тестування, мікропилка на ріжучій крайці наприклад погано ріже папірець, але добре показує різ на зм'ятій в кульку серветці... Папірець - це про заточку з доводкою на каменях з великою грідністью та пастах.
тож про це треба знати.мати практику )))))
Наждачним папером можу загострити ніж в бритву, використовую до зернистості 2000. Якісною наждачкою (Швейцарія, Німеччина) робити це на порядок простіше і швидше. Так само можу зробити це на болгарці на мінімальних обертах наждачними кругами на ліпучках . Вся справа в навичках.
Я не професійний заточник, але досвідчений користувач промисловими ножами (м'ясник). Метод з обухом ножа дуже дієвий. Також підійде будь-яка загартована рівна поверхня. Обов'язково щоб твердість була не меньше ніж у ріжучої крайки. І важливо щоб поверхня була відполірована. Підходить тільки для правки, а не для заточки. А найбільш наближений точильному каменю аналог це зворотня частина кафелини. Це навіть краще ніж дешевий точильний камінь.
З наждачкою метод робочий (дійсно як тимчасова заміна обдирочних каменів), але пара нюансів:
1 - наждачка клеїться на бланк для рівної поверхні
2 - наждачка працює тількі від РК... на РК - тільки видирається абразив
Тобто наждачкою треба точити як притиром - в один бік.
дуже цікаво чому професійний в кавичках заточник до цього не здогадався
+ можна заморочитись і пошукати наждачку високої грітності для автомалярів. я знаходив до 2500 від mirka. але то все так заморочливо приклей - відклей від бланка. якшо є можливість купити борайди то не треба тим займатися
@@vadymkolesnyk6691 То в основному була тема, коли у нас з доступністю абразивів було не дуже...
А так да - базовий сет Борайдів закриє тему по всім середнім сталям.
Також наждачка часто використовується для заточки різьбярського інструменту. Бо вона дешева, завжди всюди в наявності і її можна підлаштувати для інструменту практично будь-якої форми
наждачка непогано гострить Опінелі. звісно на ровній твердій поверхні.
Додивився відео до кінця і засумнівався в точильних навичках Григорія...
На наждачці треба точити не крайкою на зерно, а навпаки. Цілком робочий метод. За наявності наждачки необхідної грітності можна наточити до стану збривання волосинок. Перевірено.
Спайдерко почали робити бордюри, Ланскі - пилочки для нігтів, Борайд - лопати, Полтава - алмазну мідно оловʼяну цеглу, а Нортон - шифер. Я - за Полтаву. Однозначно така цегла буде зручна по форм-фактору, плюс буде працювати з усіма сталями і без сож)))).
Не знаю до чого тут Полтава) але я теж за своє рідне місто)
@@shed4902польавський завод алмазного інструменту робить в тч. найкращі абразиви для заточування ножів.
@@shed4902 В Полтаве стоит завод алмазного абразива Distar и насколько я знаю он там такой не один.
@@shed4902 В Полтаве стоит завод алмазного абразива Distar и насколько я знаю он там такой не один.
Завжди відносився з повагою до цього каналу, але цей - цілковий фейл. Таке враження, що він не розуміє різницю між заточкою та правкою. На обухі, як і на мусаті, не заточують: правлять РК. На наждачі неодноразово заточував, але там треба не на РК, а від неї точити. Все працює чудово.
Дякую Вам за суперове відео. Корисна та цікава інформація.
Дякую Вам за працю та цікаве відео.
здивував- проф точильщик не нагострив з допомогою нажд. папіру? дивно, дивно...
Шифер і цегла, занадто м'які для заточування. Шифер, ще й містить азбест, надихаєтеся пилом з шиферу, будете на щабель ближчими до раку легень. А от сендпейпер ножі точить, але треба брати значно більший клапоть наждачки. Я працюю слюсарем ремонтником на ТЕС і ми точимо свої ножі і наждачкою теж. Але ножі в нас саморобні із вуглицевих полотен і ріжемо ми ними товсті резинові килими і товсту повсть. Тобто не сало і не ковбасу, і наждачки вистачає для приведення таких ножів до ладу.
те саме. Порізав пару метрів 8мм армованої транспортерної стрічки, потім пару рухів по покладеній на будь яку рівну поверхню наждачці і знов нормально ріже. Ніж з 8Х6НФТ (фуганок) близько 60HRC. Схоже що пан Соя гострильний сноб. На бордюрі загострив ножа бажаючи довести ситуації до абсурду. Але тут уже сам себе перемудрив, бо якщо зміг на шматку паскудного бетону, то на наждачці і цеглині вийшло б ще краще. Професійне загострення то добре, але не всюди і не завжди доречне. Уявляю реакцію нашого начальника коли під час екстренного ремонту слюсар розкладе якого небудь Хапстона і буде півгодини виводити крайку ножа щоб порізати гуму на вуха приводу.⚰
о, я саме цей момент хотів написати вище, добре що коментар вже є - треба не маленький шматок наждачки, перевірено не тільки мною тож добре) З мого досвіду - ширина в ніж, довжина хочаб на половину більше і не спішити, так само тримати кут.
Наждачной папiр треба клеjти водостiйким клеэм на скло. Точиться все i классно!
Все, що може пошкодити ріжучу крайку ножа - може його й загостити при правильному використанні. Тут треба уточнити: щось буде краще для правки (пилка для ногтей на сталевій основі, наждачка, дно посуду) а щось буде здатно і переточити (той же борюр). Ну, звісно, ще потрібні прямі руки.
Уже роки два як точу Мори наждачкою в легку лінзу - ріжуть, бриють, все ок. грітність 220, 400, 800, 1500, 2500. точити треба НЕ притискаючи сильно і ВІД зерна.
на зерно можна лиш на фінішних грітностях і тільки якщо легесенько без жодного тиску це робити.
і як казали інші коментатори треба неабияку наждачку. бо вони є такі, що наприклад м'які для шліфовки деревини, такі не підійдуть. в автомагазинах підходящі купуються. я в епіцентрі знаходив достойну наждачку для заточки
ну не схоже що Соя вміє точити фріхенд може він розбираеться у заточці на стонках, але явно не на керпичині, а от OUTDOORS55 заточив якись кухоний ніж за долар на циглині до бритвіної гостроити буквально)
Ну якби вже пальці розім'яв щоб написати про рукожопість автора, але тут вже всі все написали)
Ось і яскравий приклад людини, яка ніц не розуміє у заточці, і може працювати тільки із системами або рівнесенькими каменями.
Хоча сам по собі як людина Григорій мені дуже імпонує, але все ж таки варто вивчити тему за кадром щоб не показувати брак кваліфікації.
Тільки наждаком і загострюю ( кухонні ножі які не потребують заточки лазера, але м'яку помідурку як масло ріжуть ). Тільки не в ручну лупашу, а перевертаю стрічкову шліфмашину, і використовую її як горизонтальний гріндер, а потім вручну трішки довожу на найдрібнішій наждачці, для побутових потреб а не ман'ячної гостроти - більш ніж достатньо
Ось це якість відео, немає слів, краса. А зачіска Григорія ще красивіша
Метод з наждачкою працює тоді коли руки ростуть з правильного місця, бо потребує терпіння і акуратності. І на відміну від чуваків, які точать ніж щоб відзняти відео з прорізання папірця чи голінням руки, наждачкою заточують свій інструмент люди, які ремонтують взуття, вирізають по дереву або роблять гравюри на металі. І все у них виходить.
Фарбу з воріт можна навіть Кьорхером позбивати... болгарка та наждачка працює, перевірено, просто є різні критерії поняття "гострий ніж". По обуху вийде заточити, якщо гостриш ніж з меншою твердістю по більшій. Моє дитинство припало на кінець 70 -х - початок 80-х, об бордюр, бетонний стовп та червону цеглину гострили все!!!
Нічого особистого, але у вашому дитинстві в ті роки й поняття не мали за термообробку сталі для ножів, все що мені попадалось радянського з тих часів той ще пластилін.попадався мені навіть складень з вуглецевої сталі але то теж якийсь "гвоздєлін 3" хоча й іржавіє.
Не знаю, що там Вам попадалось, але СТІЗовський "мультитул" за 3 руб 95 коп задовольняв всі мої потреби, і по функціоналу, і по гостроті і твердості леза. Це ви - діти маркетингу, а нам тоді було пофіг, скільки хрома і кобальта в лезові ножа, а про Бріннеля, Роквела і Віккерса я вже взнав, коли став студентом.
Я в своєму радянському дитинстві загострював примітивні радянські складані ножі на бордюрі до стану бритви. І я не мав тоді мусатіка від Ланскі:)))
А потім ,,Ланскі" викрали технологію виготовлення радянських бордюрів, і почали робити мусати!!!🤣🤣🤣
Так само і я китайські ножики за 10 гривень з кіоску точив об бордюр коли малий був
Ну там і сталь на тых нажах была той яшчэ пластылін. Я тады таксама аб цэглу тачыў, але гэта не адзначае што трэба так і рабіць заўсёды ))
ну не до бритви.тому що неможливо відполірувати 60 грітністю, ні сотою , навіть ствлячи на болгарку де швидкість 12к
@@васильданкович-м5м ну мій підлітковий пух на руках голило тільки так:))))
За нождачку: на ній можна нагострити ніж, але техніка відрізняється від каменю. Треба гострити не на крайку, а від неї.
Саме так, але якість заточки так собі, і більше шансів зробити лінзу
@@sashasasha1305 Боже, який бред...
Якщо прямі руки та наждачка наклеєна на скло - ніякої лінзи і близько не буде. Просто автор як і більшість йому подібних нічого крім Хєпстона не бачили
@@Wolfakim на наждачці треба вміти точити, І це буде заточка із зерна, і вона не айс
@@sashasasha1305 на абразивному папері заточують та доводять перукарський інструмент. Просто треба мати розуміння того що ти робиш і прямі руки для цього.
А от мені цікаво, чим же по вашому заточка проти зерна не айс?
@@Wolfakim така заточка менше тримається, більше шансів зробити лінзу та заусеницю
О да, я думал уже его не увижу. Увидел азимут, с него я свой ножеманский путь начинал в далеком для себя, 2013м году. До сих пор где то лезвие лежит, хоть и рукоятки нет. А видео как всегда на высоте)
Бачив, як на бордюрах заточують свій інструмент пани з кіосків, де торгують шаурмою. Прям під кіоском.
З якого міста пани?)
@@antonbrodich3101 яке рідне місто - хз, але не місцеві точно. А бачив таке в Києві та Дніпрі. Мабуть, якись корпоративний стиль.
Коли я був маленький, в нас був на вході у квартиру був поріг викладений неглазурованою керамічною плиткою. Бабця тільки так і гострила кухонні ножі)
Для заточування ножів я використовував болгарку, однак, замість того щоб фіксувати ніж у тисках, я вирішив затиснути саму болгарку. Це дозволило мені точніше контролювати процес і досягти бажаного результату з більшою легкістю. Важливо, щоб болгарка мала можливість регулювання обертів, а шліфувальний папір мав дрібну зернистість, бажано понад 600. Такий підхід дозволяє легко та якісно заточити ніж, досягаючи ідеальної гостроти. Однак цей метод варто застосовувати лише для ножів, які не шкода, оскільки існує ризик пошкодити лезо.
Цей спосіб схожий на заточування ножів на гриндері, тому підходить тим, хто знайомий із такою технікою. І, як було зазначено у відео, не забувайте звертати увагу на напрямок обертання круга, адже це може вплинути на результат заточування.
Обожнюю Ваш канал))
Давайте ще знімайте нові відоси ) вже по 3-му кругу усе передивляю
Дякую за відео
Лайк звісно але головне бажання. Точити можна підручними засобами.
#комент4ібільшеслів
Дякую за черговий крутий випуск! Іще кілька слів у коментар для кращого просування відео ютубом!
15:29 якщо у мене буде тупий ніж і лопата, то я ту ковбасу порубаю лопатою😂
@@KibervarRt2023 а якщо лопата тупа, то нагострите об ніж.
@@vladyslav4 точно
якщо у мене буде тупа лопата і тупий ніж, я ковбасу поламаю.
@@ІгорЧервоняк-д6э в такому випадку можна і ціляком поїсти
Це капець, ви точно професійно точите ножі? Як можна 100ю наждачкою сподіватися отримати хоч якусь гостроту? Я точив наждачкою, то скажу що 320та підійде тільки для формування підводу, а вже від 400тої можна сподіватися на якусь гостроту. Якщо ніж просто не ріже і в нього нормальна ріжуча крайка без сколів, то достатньо 400ї та 600ї наждачки, щоб досягти гостроти необхідної для звичайних побутових задач. І дійсно потрібна якісна автомобільна наждачка.
Соя дуже молодий. Ті, хто постарше знаходив залізні виштамповки на заводі і точив їх об бордюр, а руківʼя обматував ізолентою. Виходила небезпечна дуже гостра заточка.
для того щоб різати щось папір 1500+ волося різати небуде, і тільки після правки шкірою ріже волос. але цього замного що робити більшість побутових завдань. а для дерева важливий кут і чистота в залежності від задач. продавати ножі і знати технології обробки ,заточування, матеріалів дві різні речі.)))
Да шифер круто , азбест потім селікоз легень дуже круто
Рахіт - давно забуте слово з дитинства))
пардон, але наждачка це практично те саме, що і камінь. дикувато виглядає невдача...
Лопата те саме😂😂😂
Гришка сам в свою пастку попав.
Він завжди гострив так і думає що і по селах гострять як він на каменях
Соя "профессиональный заточник"😂😂😂
Тю. Сам же розповідав у каші, що в дитинстві гострив ніж об бетонні стовпчики. А тут вже дивується бордюру
Дуже цікава ваша думка про ножі Esee. Багато зарубіжних оглядів але від українського ком'юніті немає. Дуже цікаво подивитися огляд і почути вашу думку!
Прості роботяги із вуглецівки. Ціна як і в Топс за ім’я. Але виконані добре.
Не зміг нагострити наждачним папером ніж? А як вважаєте чим гострять усі ножі на фабриках китайці, який абразив використовується на гриндері?
Пам'ятаю малим бачив як дід, працюючи по двору ножем, бувало підходив до будинку й об фундамент чиркав ножем як об мантачку. Там ще були місця з грубшим шаром і з менш грубим, то він спочатку об той що грубий, а потім об той що менш абразивний. Я це запам'ятав і свій кишеньковий ножик так чиркав й він там щось починав різати навіть 😊
Тепер застосовуючи ті ж принципи чиркаю об камені точильні 😅
П.С. файне вийшло відео)
Десь чув байку що якщо різати наждачку склавши її літерою V, то ніж загострюється. Віриться слабо.
яка дич ти поняття немаєш про заточування. коротко
Я на виробництві тільки і точив ножі наждачним папером і собі і колегам,вибачте там нема триангелів і тому подібних пристроїв а наждачки навалом різного зерна абразиву,до речі пилу прийдіть на підприємство в зварювальний цех там того пилу навколо так що від наждачки то фігня.Ще таке не лезом вперед на наждачку точити,а навпаки,тоді різати наждачку не будите.Стосовно бардюра,лопати,ніж об ніж,не використовую завжди є наждачка,вона багато місця не займає,як що затерлася викинув та іншу взяв і все.
Oo, новий відосік)
З чайком зара подивимося
в сумке маленький оселок, и рк поправить и ногти шлифонуть ))) на ключах пластинка из твердосплава тоже хорошо.
Чомусь жодного слова про заточку по системі Скімена😂
Це таємниця "Великого Майстра", це не можна розголошувати...
А що воно таке?
А це як?
Є такий Руслан Скімен, він усе на наждаку точить))
@@Umbrella_232 на звичайному точилі з каменем гезрозумілої грідності...навіть преміум -сталі...
Наждачкою дрібною яка під руку трапиться постійно підвожу будівельні ножі, звісно тільки від крайки. Обухом іншого ножа ще мій дід підводив кухонні ножі, потім батько, потім і я. Не точили, а підводили як мусатом. Бордюр та білу силікатну цеглу то ще з дитинства використовували для заточування, бо додому заходити було не прийнято.
😂😂😂об наждачки те саме що і з обухом
Обух рухається вперед
Кр не ріже наждачку ,а гостриться.
Не хочу ображати Сою, Алле, за допомогою КШМ ( болгарки ), можливо не тільки заточити ніж, а при необхідності і повністю виготовити ( наприклад фултанг ) його! Алле, для цього треба мати відповідний набір кругів до ,,болгарки" ( відрізні, зачистні, шліфувальні ), та досвід роботи з тією ,,болгаркою"!!!😉
Не кажу,що не дієво та навіть якщо є регулювання обертів,перегріти кромку,що два пальці об асвальт.Та і як потрібно убить ніж щоб аж болгаркою точить,хз краще об сходи чи бордюр.
А от сверло навіть питань нема тут болгарка топ,коли точильного нема.
Заточти можна, але різати він буде дуже погано і дуже недовго.
@@Mahovik1 якщо руки з дупи і не знаєш що ти робиш і як, то так і буде. а якщо грамотно все робити і не перегрівати метал, то все буде ок.
@@tarass5618 все залежить від навичок, в першу чергу. можна і не перегрівати нічого, слідкувати за цим треба. стосовно того що сенсу в постійній заточці механічній в домашніх, побутових умовах немає - згоден повністю. хіба що дуже тупий ніж заточити (сам так пару разів робив). або нову кромку сформувати, під інший кут, спуски вивести або нове вістря виточити, бо старе зламалось... (це все теж робив). я сам постійно точу бруском + доводка на керамічному бруску (і в процесі користування правлю мусатом). якщо ножі не запускати заточка ручна займає мізер часу, подеколи менше хвилини.
@@crueltyjuggernaut3912 болгарка рк завжди перегріє.
Дякую за відео. На рахунок заточування за допомогою пилочки для нігтів декілька але, не забувайте вони є на різній основі металеві, скляні і інша хрінь з різним напиленням, і так швидше за все дійсно не зробиш заточування з нуля, але як аналог мусату (кісточки Ланскі) то спрацює чудово.
Так це ж не про загострювання ножа лайфхаки а про підправку щоб він хоч якось різав ковбасу. І для цього реально досить куска бетону)
Я вже не застав, але батьки розповідали, як по вулицях ходили Григорії Сої з заточними системами Ланскі, переробленими з старих прялок, і точили ножі, ножиці, сокири...
Ну все, тепер Соя за допомою бардюра, переточе всі ножі з ,,Пенька Ганьби", до стану ,,Бритва"!!!🤣🤣🤣
Григорій! Тепер я змушений переглянути купу минулорічних відео. Не матиму спокою доки не знайду хто ж то розповідав як в юні роки ходив і точив ножик об бетонні стовпи з різною грітністю...
Випуск від 10,09,2023р, про ножові міфи. 10:50 дуже цікаві Соєві слова, про те, що можна "навіть банальною наждачкою можна насправді загострити ніж до бритвенної гостроти".
@ГригорійСоя змушений тебе засмутити, у вас є постійні глядачі і у деяких пам'ть працює. Я таки знайшов, то таки твоя була розповідь про стовпи. Гостра каша #30 22:30.
❤❤❤
Вітаю , дякую за цікаве відео і перевірку народних методів загастрення ножа 👍
1 . На мою скромну думку , нождачка всетаки працює , правда в мене бритвинної гостроти не получалось добити але папір шинкував на ура .
2 . Про лопату і обух ножа я думаю малось на увазі правка ножа і вирівнювання заусенця .
3 . Заточка на бардюрі , багато старих людей в селах так точно використовоють цей мотод . Бируть ніж і декілька радів проводять по коту стовпа чи битонної доріжки . На ріжучій крайці з'являється щось схоже до дрібного "серейтора" .
Згоден з Вами! Наждачка добре працює, якщо вона на тканинній основі і гарної якості ( наприклад стрічки до гріндера ). Полив водою і вперед! А бажанну гостроту підбираєш грідністю наждачки!!!😉
Вже писали
1. Наждачка має клеїтися на залізо або кераміку ( плитку), до речі, чого нема спроби наточити об кахель?
2. Точити/правити може те, що міцніше за сталь леза. Тому працює обух з кращої сталі.
3. Бордюр робить на лезі " пилку" яка ріже матеріал, як пилка.
Коли вде будуть ваші авторські ножі?)))
Бо рука вже тягнеться якісь новий фікс купити
Проект вже на фініші, скоро все буде)
З наждаком треба більше практики, в мене на початку теж рвалось багато папере, я точив тільки кухонні ножі(я працюю кухарем) і починав з грітності 360, і тільки цієї грітності я використовув три стрічки на один ніж, і використовував воду або WD40. Григорію заради цікавості спробуйте якийсь не дорогий кухонний й ніж, я впевнений ваша точка зору зміниться. Фінішував гітнистю 2000
Особисто я вдома точу кухонні ножі наждаком і доводжу до задовільного стану за: 30 секунд - хвилину
Бордюр це тєма. Згодиться будь-яка бетонна фігня.
Мій дядько так колись свої кухонні ножі гострив, і мені одного разу довелося, то згадав про дядька. Чужий тупий ніж - 1 шт., нічого схожого на брусок немає. А бетонні сходи поряд - є.
Фігась-фігась - нормально. 👍
Пилочка для нігтів буває і алмазна)
Цегла буває різною ) можливо, силікатний був би кращим абразивом? А взагалі, я гострив свій робочий ніж з 440А на рівній, дуже іржавій сталевій поверхні. Оксид заліза досить твердий порошок, може використовуватися в якості полірувального, тому при деяких зусиллях і ніж може підправити
Бордюр завжди був дієвим способом аварійно заточити ніж.
Гришка ти як ножі на системах точиш?
180 240 400 600 1000...
От тут те саме
На бардюрі підвів якщо вже геть жопа
Тоді ніж об ніж або примочкою або об кружку як керамікою ш
Потім шкірою шліфонути.
А ще, пилочки для нігтів бувають металеві та скляні, а не тільки паперові з наждаком)
Метод "ножик об ножик" можна використовувати хіба для підправлення ріжучої крайки, тобто замість мусата, коли завдяки контакту з твердою поверхнею виправляються дрібненькі заминання на крайці. Якщо, звісно, власнику байдуже до того, що він може пошкрябати свої ножі. Але саме загострити ніж у такий спосіб... ну, я не знаю, як це взагалі можливо. Хіба що дуже м'яку сталь нещадно терти об значно твердішу. Тоді, можливо, і вдасться щось там зішкребти 😂
На дiлi усi саморобнi ножi та сiльгосп-iнструмент завжди гострилися у лещатах, звичайними напилками. Зранку повжухав трохи - весь день воно рiжe, задовiльно. Але це мабуть вже занадто складно, це ближче до хапстона))
Метод з наждачкою працює не те, що 100, а 200%. Я для свого першого точильного станка апексного типу робив саморобні бруски - основа металева пластинка або скло, на яке клеїв звичайним канцелярським клеєм наждачку різної грідності і ножі шикарно точились такими брусками. Без проблем точив в бритву. А взагалі можна наточити ніж практично будь-чим, що має більшу твердість за сталь ножа
"Як з допомогою молотка і зубила відремонтувати Феррарі" . Але на прикладі жигулів.
@@ВікторМикитюк-ч4т а Ви дійсно вважаєте, що для ремонту ,,феррарі" не потрібні молоток і зубило?🤔😉
Зробити нiж болгаркою можливо а нагострити що вже неможливо...))
Камінь - це значно старший за віком інструмент, ніж пилочки, наждачний папір, циркулярка 😂😂😂 і тд. Тому треба виходити з логіки, раз камінь не замінили технологічно аж до тепер (як основний метод заточки), то можливо це трохи наївно думати, що новий революційний метод - це "дуже просто".
Тарілки чи горнятка, цегли, бардюри чи точильний камінь для коси(до речі), це по суті той самий камінь з іншою, часто непостійною зернистістю (грідністю), тому їх можна використовувати, але навіть у дуже екстренних умовах, при відсутності нормального каміння, буде можливість вибрати найкращий з наявних під рукою методів, а не ризикувати знищити кромку леза, замість його заточки.
І так, якщо кромка впорядку, то звичайний шкіряний ремінь - відповідь на всі питання!
Але якщо людина "геній", що хоче бритвинної гостроти від бардюра чи цегли, то чому б не піти далі і не почати робити патрони з гільзи, сірникових голівок і нехай, тої ж самої цегли?😅😅😅
Пробовал на пилочках для ногтей. Лучше брать стеклянную или металлическую с напылением
Жахливе відео. Поняття в заточці немає..
Він так якби спеціально все портив
НАЖДАЧКУ потрібно брати в атомагазині,1000 гріт та більше вона призначена терти шпаклівку по мокрому
У можна так тупо ніж об обух точити 😂😂😂
Не ріжучою кромкою об обух, а щоб кромка піддослідного вирівнювала замини😂😂😂
Точу робочу вуглицеву мору на наждачному папері. Все виходить ) коштовний ніж не став би так точити.
Покажіть який простий спосіб заточки скандинавського спуску
Править
Наждачкою чи пилкою для нігтів треба точити як на ремені - щоб не пошкодити мʼякий носій абразиву.
Ось "метод" описаний нашими північними сусідами. Випадково потрапила на очі ця діч в хромі в рекомендованих новинах:
Как заточить нож: оказывается, это можно сделать с помощью газеты - необычный способ
Затупился кухонный нож, а специальных приспособлений для заточки (например, точилки или точильного камня) в доме нет?
Не отчаивайтесь! Инструменту можно быстро вернуть остроту с помощью… газеты.
Процедура является простой и быстрой. Особых усилий прикладывать не придётся: справится даже женщина.
Как заточить нож газетой
Нужно взять печатное издание, сложить его вдвое и положить на стол.
Далее следует «пройтись» ножом по бумаге так, как это делается во время стандартной заточки.
Иными словами, нож должен «смотреть» на газету плоской стороной.
Процедура должна продолжаться 2-3 минуты (каждую сторону надо затачивать по 1-1,5 минуты).
В итоге лезвие ножа станет достаточно острым: инструмент вновь можно будет использовать для нарезки продуктов.
Почему этот метод работает
Всё дело в особых свойствах типографской краски. Чернила определённым образом воздействуют на металл.
Нужного результата помогает добиться и сам бумажный материал, особенно если он является достаточно плотным.
АХАХАХАХ
1:55 від пісюна шкірка відірветься(разом з ним), коли ніж вилетить з лещат.
Наждачкою треба треба точити від себе щоб не порізати наждачку. Плюс завжди додавайте воду до нажачки. Із стамесками працює на всі 100, але не будь-яка наждачка підійде. Є навіть є спеціальні наждачки, які продають як заточні.
Автомобільна водостійка
За 30 хв гауляйтер Соя жодного разу не вскинув до сонця, проте його речі говорили за нього!😁
Вітання, думаю що мали на увазі металеву точилку для нігтів з алмазним напиленням.
Хелл оуу )особисто інколи користуюсь бетонною електро опорою для правки))тому що серед поля нічого нема іншого)іа от про наждачку а гріндер чим точить?))
На наждачці треба точити від зерна. Не кращий засіб, тому що втримання кромки буде не краще, тому що буде багато заусенцю., але наточити можна як бритву.
Треба трішки гівенця накинути) лопата чи обух це таки не заточка а правка з надією забрати замини крайки і навести "мікропилку" щоб воно хоч щось різало, не папірчик а продукти. Але то все завідома треш звісно 😅 Про бордюр, коли жив у панельному будинку на першому поверсі жила дуже літня парочка, мабуть вже зрілими заїхали у новобудову. То біля їхніх дверей на сходинці вже прямо яма була, дідуля завжди точив ножі на тій сходинці
Друзи, це відчуття, шо ви зараз відчуваєте, називається іспанський сором.
В селі в дитинстві ножики часто точили об стіну гаража… не хапстон на гібридному камінні, але працювало
1. Пилочка для нігтів не правильна у вас, це наждачний папір на м'якій основні, а є металеві з насічками як напилок або з алмазним напиленням. 2 Наждачний папір треба брати водостійкий
Польові дослідження ножового сексу
От про обух не треба!
Своїми ножичками з різних 60+hrc сталюк, правлю обухом різні кухонники та нержавіючо-пластилінові ножички друзів і знайомих.
Тому, якщо у вас шось із нормальної сталі, то можна точити обухом інші, менш тверді клинки.
пилочку для нігтів треба було брати алмазну, або скляну з напиленням
Доброго Дня. був випадок забув свої ножі але у подруги був старий китайський грандвей, тупий як цегла та і якість гівняна. а ми в лісі. не питайне навіщо пішов в ліс без ножа. забув сумку вдома. буває. знайшов шмат керамічної плитки, 15 хв і щоб порізати ковбасу та овоці вийшло. так що лайфхак норм. але краще б взяв нормального ножа
Вибачаюсь, але відчуваю необхідність бути людиною, яка заступиться за "точіння обухом".
Правлю деякі м'якші кухонні ножі об ендуру на vg-10. Від "вже майже не ріже шкірку помідора" до "можна бритись" дуже легко можна поправити крайку м'якшого ножа (наприклад вікторіноксівського ножа для чистки овочей). Я це роблю на куті обуху, а не на всьому, як було на відео (або мені так здалось). Суть в тому, щоб маленькі замини на крайці випрямити більш твердим ножем.
Виявив цей спосіб випадково, думаючи про різницю в hrc різних сталюк і перевіряючи її на практиці. При різниці >=2 hrc можна "мусатити" обухом ножа.