Pitajte pedijatra - Fontanele kod beba

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • Fontanele predstavljaju otvore između kostiju lobanje na bebinoj glavi, koje su prekrivene membranom od vezivnog tkiva. Mogu se prstima napipati kao mekana mesta koja blago pulsiraju. Daju nam važne podatke o stanju centralnog nervnog sistema, stepenu hidriranosti bebe, ali i o nekim drugim patološkim stanjima. Iako ih ima 6 od značaja su samo dve.
    Najvažnija je velika ili prednja fontanela koja se nalazi na spoju čeone i dve temene kosti, u obliku je romba i može biti promera najčešće 2x2 cm po dijagonalama. Obično se zatvara od 9. do 18. meseca, a najkasnije do 2 godine. Zadnja ili mala fontanela se nalazi na spoju temenih i potiljačne kosti. Trouglastog je oblika i promera oko 0,5 cm. Zarasta oko 3. meseca, najdalje do 6. meseca. Postoje fiziološka, individualna odstupanja u vremenu zarastanja fontanela kod potpuno zdrave dece.
    Velika fontanela predstavlja „prozor u mozak“, preko nje se može raditi ultrazvučni pregled, meriti protok kroz krvne sudove mozga. Sam izgled ukazuje na neka patološka stanja: izrazito uvučena ukazuje na dehidraciju nastalu usled povraćanja i dijareje, napeta ukazuje na povišeni intrakranijalni pritisak, povećan sadržaj moždane tečnosti (likvora) ili meningitis.
    Kod beba nije završeno formiranje kostiju lobanje jer je u prvih godinu dana najveći porast mozga i obima glave. Uz pregled fontanele važno je palpirati da li su otvorene suture između kostiju i meriti obim glave. Na rođenju iznosi oko 34-36 cm, sa 6 meseci oko 44 cm, a sa godinu dana oko 47 cm. U proseku obim raste mesečno od 1-2 cm. Svako odsupanje od ovog porasta ukazuje na patološki problem. To određuje pedijatar na osnovu percentilnih krivulja rasta. Prerano zatvaranje fontanela i sutura ukazuje na kraniosinostozu čija se definitivna dijačnoza postavlja skenerom. Tada lečenje preuzima neurohiturg. Samo 20% ovih stanja zahteva operativno lečenje i daje najbolje rezultate ako se izvrši do 3. meseca . Treba naglasiti da vitamin D ne utiče na brzinu zatvarana, tj. na osifikaciju pljosnatih kostiju, tako da nema opravdanja za njegovo ukidanje u ovim stanjima.
    Prekomerno velika fontanela se sreće kod rahitisa, povećenaog stavranja likvora (hidrocefalus), urođeno smanjene funkcije štitaste žlezde.
    Važno je istaći da glava raste i posle zatvaranja fontanele, jer šavovi između kostiju srastaju sa 12 godina, a definitivna anatomska fuzija je sa 30 god. Tako da ako se porast obima glave uklapa u normalne vrednosti, bez preranog zarastanja sutura, ranije zatvaranje fontanele nema značaj.
    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

КОМЕНТАРІ • 1

  • @selmahusidic
    @selmahusidic Рік тому

    Imam pitanje, ova fontanela nazad sto bude, nije li opasna ako ostane cijeli život tu?