Itali - Shqipëri 2-1: Atmosfera në Sarandë

Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2024
  • Itali - Shqipëri 2-1: Atmosfera në Sarandë ‪@SarandaWeb‬
    *15 Qershor 2024, Dortmund, Gjermani*
    Ndeshja e parë e Grupit B në Kampionatin Evropian 2024 u zhvillua mes Italisë dhe Shqipërisë në "Iduna Park" në Dortmund, ku Italia arriti të përmbyste një fillim të fuqishëm të kombëtares shqiptare, duke fituar me rezultat 2-1. Atmosfera e ndeshjes ishte e jashtëzakonshme, e mbushur me emocion dhe pasion nga të dyja palët.
    Itali - Shqipëri 2-1: Atmosfera në Sarandë - Fillimi i Ndeshjes dhe Goli i Shpejtë Historik i Shqipërisë**
    Ndeshja filloi me një shpërthim të papritur nga Shqipëria. Pas vetëm 23 sekondash lojë, fantazisti shqiptar, Nedim Bajrami, shënoi një supergol që jo vetëm e kaloi Shqipërinë në avantazh, por gjithashtu e futi në librat e rekordeve të UEFA-s si goli më i shpejtë në historinë e Kampionateve Evropiane. Ky moment ngriti entuziazmin e tifozëve shqiptarë, të cilët ishin të pranishëm në stadium dhe ata që po e ndiqnin ndeshjen nga Saranda e gjithë Shqipëria.
    Itali - Shqipëri 2-1: Atmosfera në Sarandë - Italia Rikthehet me Bastoni dhe Barella**
    Italia reagoi shpejt pas pësimit të golit. Në minutën e 11-të, një krosim i saktë nga Pellegrini gjeti mbrojtësin Bastoni, i cili me një goditje me kokë barazoi rezultatin. Vetëm pesë minuta më vonë, në minutën e 16-të, Barella shënoi një gol spektakolar nga jashtë zone, duke e dërguar sferën në rrjetë dhe duke e kaluar Italinë në avantazh. Ky gol shokoi kuqezinjtë, të cilët gjetën veten në disavantazh pas një fillimi të jashtëzakonshëm.
    Itali - Shqipëri 2-1: Atmosfera në Sarandë - Shqipëria përpiqet të Reagojë**
    Pas pushimit, trajneri Sylvinho bëri disa ndryshime strategjike, duke sjellë në lojë lojtarë si Hoxha dhe Laçi për të rritur intensitetin e ekipit. Në minutën e 89-të, Rey Manaj pati një mundësi të artë për të barazuar ndeshjen, por goditja e tij u devijua me mjeshtëri nga portieri italian, Donnarumma.
    *Komentet dhe Atmosfera në Sarandë*
    Atmosfera në Sarandë ishte elektrizuese gjatë gjithë ndeshjes. Në sheshet e qytetit dhe lokalet ku ishin vendosur ekranet e mëdha, mijëra tifozë shqiptarë ndiqnin me pasion çdo lëvizje të skuadrës së tyre. Goli i shpejtë i Bajramit ngriti në këmbë të gjithë qytetin, duke sjellë një valë gëzimi dhe krenarie. Megjithatë, golat e shpejtë të Italisë e ulën disi entuziazmin, por tifozët vazhduan të mbështesin ekipin e tyre deri në fund.
    Itali - Shqipëri 2-1: Atmosfera në Sarandë - Përballjet e Ardhshme dhe Situata në Grupin B**
    Pas kësaj humbjeje, Shqipëria duhet të përgatitet për ndeshjen e dytë të grupit, kundër Kroacisë, që do të zhvillohet të mërkurën në Hamburg. Ndërkohë, në ndeshjen tjetër të Grupit B, Spanja mundi Kroacinë me rezultat 3-0, duke u pozicionuar në krye të grupit së bashku me Italinë, të dyja me nga tri pikë. Shqipëria dhe Kroacia mbeten me zero pikë, por ende me shanse për të avancuar në fazën tjetër.
    Itali - Shqipëri 2-1: Atmosfera në Sarandë - Formacionet zyrtare dhe zhvillimet kryesore të ndeshjes
    *Formacionet zyrtare:*
    *Italia (4-3-3):* Donnarumma; Di Lorenzo, Calafiori, Bastoni, Dimarco; Jorginho, Barella; Chiesa, Frattesi, Pellegrini; Scamacca. Trajner: Spalletti.
    *Shqipëri (4-3-3):* Strakosha; Hysaj, Ajeti, Gjimshiti, Mitaj; Asllani, Ramadani, Bajrami; Asani, Seferi, Broja. Trajner: Sylvinho.
    *Komentet kryesore të ndeshjes:*
    *1'* - Nedim Bajrami kalon në avantazh kuqezinjtë pas vetëm 23 sekondash, duke vendosur një rekord historik.
    *11'* - Bastoni barazon rezultatin për Italinë me një goditje me kokë pas krosimit të Pellegrinit.
    *16'* - Barella përmbys ndeshjen me një goditje nga jashtë zone, duke shënuar golin e dytë për Italinë.
    *33'* - Frattesi godet shtyllën për Italinë, duke rrezikuar për të thelluar avantazhin.
    *45+3'* - Përfundon pjesa e parë me rezultatin 2-1 për Italinë.
    *46'* - Nis pjesa e dytë me përpjekje të Shqipërisë për të barazuar ndeshjen.
    *68'* - Sylvinho bën dy zëvendësime, duke sjellë në lojë Hoxha dhe Laçi.
    *76'* - Broja i lë vendin Manajt.
    *77'* - Spalletti bën dy lëvizje te Italia, duke sjellë në lojë Cambiason dhe Cristanten.
    *87'* - Bajrami i lë vendin Muçit.
    *89'* - Manaj humbet rastin e artë, por Donnarumma devijon goditjen.
    *90+4'* - Përfundon ndeshja me rezultatin 2-1 për Italinë.
    Kjo ndeshje ishte një sfidë e madhe për Shqipërinë, por gjithashtu tregoi potencialin dhe guximin e kombëtares shqiptare përballë një skuadre të fortë si Italia. Ndeshja e ardhshme kundër Kroacisë do të jetë vendimtare për shanset e Shqipërisë për të kaluar në fazën tjetër të Kampionatit Evropian.