Jak na "bending" - Matěj Ptaszek & HOHNER Škola hry na foukací harmoniku #5

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 гру 2019
  • V pátém porkačování Hohner hry školy na foukací harmoniku vám Matěj vysvětlí jak zvládnout "noční můru všech, kdo se rozhodli zlepšit hru na foukací harmoniku." Ukáže, k čemu bending slouží, a zmíní, kdo ze známých foukačkářů jej používal (téměř všichni).
    Matějovu učebnici hry na foukací harmoniku naleznete zde: kytary.cz/kn-matej-ptaszek-sk...
    Matěj Ptaszek ve videu používá harmoniky značky HOHNER, které najdete zde:
    kytary.cz/dechy/oblibene-znac...
    Pokud se vám video líbilo, nezapomeňte dát LIKE, KOMENT a ODBĚR :)
    Velký rozhovor v rámci rubriky Osobnost týdne najdete v magazínu Frontman.cz:
    frontman.cz/matej-ptaszek-umel...
    Matěj Ptaszek rovněž vyučuje foukací harmoniku online. V případě zájmu o výuku online jej neváhejte kontaktovat na:
    / matej.ptaszek

КОМЕНТАРІ • 13

  • @Vinetou7
    @Vinetou7 4 роки тому +2

    Moc děkuji Matějovi za tyto ukázkové lekce. Díky nim a jeho "Škole hry na foukací harmoniku" jsem se začal posouvat zase kousek dál v mém amatérském hraní. Dosud jsem používal "tremolové" harmoniky, protože do nedávna a bez Matějovy školy mi ty "diatonické" připadaly "nedokonalé", protože jim narozdíl od tremolových chyběly tóny při hraní písní. Na tremolových harmonikách jsem se dokonce naučil i bending - tam jsem ho ale mnohem snadněji získal - což je zajímavé - při některých vydechovaných tónech. Teď jsem si pořídil slušné diatonické harmoniky a mám co cvičit. :-)
    Matěji, díky moc :-)

  • @pavelprchal8625
    @pavelprchal8625 4 роки тому +2

    Ten amazing grace je paradni!

  • @user-fb6yx8zu8v
    @user-fb6yx8zu8v Рік тому +1

    Dobrý den. Velmi pěkná výuková videa (i učebnice co jsem si pořídil, ktomu po ćase ještě "100 autentic blues harmonica licks" pro procvičování což si myslím, źe je také velice výborné. Tedy.. pro mne určitě .. :-D ).
    Ještě bych doplnil určité pasáže o tabulatury nebo grafické znázornění hraných tónů jak je vidět např. zde (ua-cam.com/video/uADNbTnJF98/v-deo.html) a bude to excelentní. řekl bych, že hodně lidí se bude asi dívat na pékné ukázky a přemýšlet jak to zkusit také. Samozřejmě, že bez dobrého nácviku bendingu je to těžké, ale lépe se to uči, když e chci naučit přímo zahrát nějakou píseň, song atd... Jak třeba v přiloženém odkazu "Bye Bye Bird - Sonny Boy Williamson - Detailed Visual Tab (Low D)" Sám jsem si už předpřipravil *.png soubory abych si to vyrobil, ale myslím, že určitě by to bylo supe, pokud by bylo možné aby se to objevilo třeba i tady.
    Děkuji za pěkné výukové video, které mi hodně pomhlo a uvedlo do základů mého hrani na tento malý kouzelný nástroj. Zdraví Jindra Sienczak.

  • @miraperlin
    @miraperlin 2 роки тому

    Vynikající.

  • @Ocividny
    @Ocividny 4 роки тому

    Dobrý deň chcem sa opýtať akú presne harmoniku používaťe?

    • @jankrcmar5487
      @jankrcmar5487 4 роки тому +1

      Měl diatoniku Hohner. Tuším v A ladění: kytary.cz/dechy/harmoniky/diatonicke-harmoniky/

    • @Vinetou7
      @Vinetou7 4 роки тому +1

      Určitě "diatoniku Hohner", ale pro nácvik bendingu Matěj ve své "škole hry na f.h." doporučuje začátečníkům Hohner special 20 classic (např. D dur). Koupil jsem si jednak kvalitnější foukačky, ale pro nácvik bendindu právě "special 20 classic" a mohu fakt potvrdit, že bending na "special 20" jde mnohem snadněji než na jiných. Pro nácvik fakt super :-)

    • @matejptaszek4961
      @matejptaszek4961 3 роки тому +2

      Dobrý den, používám zásadně HOHNER Rocket Amp.

    • @miraperlin
      @miraperlin 2 роки тому

      @@matejptaszek4961 Na tomto videu se mi zdá, že máte foukací harmoniku Hohner Rocket Progressive A-dur. Je to tak, prosím ?

  • @GregJonson
    @GregJonson 4 роки тому +2

    04:30 Dodatek pro málo znalé:
    Dórská stupnice = jako mollová, ale se zvýšeným šestým stupněm (od tónu D tedy D, E, F, G, A, H, c, d)
    Mixolydická stupnice = jako durová, ale se sníženým sedmým stupněm (od tónu G tedy G, A, H, c, d, e, f, g)
    K těmto dvěma stupnicím, o kterých mluvil Matěj, patří ze stejné sorty ještě frygická (mollová se sníženým druhým stupněm) a lydická (durová se zvýšeným čtvrtým stupněm). Tyto čtyři stupnice, tedy přesněji řečeno tóniny, jsou tak zvanými _církevními tóninami,_ které svůj název získaly proto, že se jich užívalo v renesanční duchovní tvorbě ještě před "objevením" tónin mollových a durových.