Lingwistyka stosowana - studia na Uniwersytecie Warszawskim 🇪🇸🇩🇪🇸🇪🇺🇸 | Wyjątkowi

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 чер 2024
  • Cześć Wyjątkowi! 💗
    Dzisiaj opowiemy Wam wszystko o kierunku Lingwistyka stosowana na Uniwersytecie Warszawskim! Rozpoczynając od rekrutacji, przez plan, aż do opowiadania o wykładowcach!
    Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, do zapraszamy do napisania ich w komentarzu!
    Zostańcie z nami!
    ✨Zapraszamy Was również na nasze pozostałe social media! ✨
    ig: @wyjatkowi wyjatkowi?i...
    tt: @wyjatkowi.tt
    Spotify: Wyjątkowi

КОМЕНТАРІ • 19

  • @bejbking6377
    @bejbking6377 Місяць тому +4

    Super filmik, miło się was słucha!

    • @Wyjatkowi
      @Wyjatkowi  Місяць тому

      Bardzo nam miło! Dziękujemy 💘💘

  • @tomekkossakowski6952
    @tomekkossakowski6952 8 днів тому

    Czy da się połączyć lingwistykę z innym kierunkiem na UW? Np. z informatyką?

  • @zephyr9550
    @zephyr9550 16 днів тому

    czy na studiach językowych jest łatwiej uczyć się z tabletem/laptopem? czy można jedynie mieć jakieś zeszyty?

  • @virielss
    @virielss 18 днів тому

    Czy biorąc nakładkę pedagogiczną na oba języki trzeba zrobić podwójną liczbę godzin praktyk w danym roku?

  • @Earth-Agario-im6et
    @Earth-Agario-im6et Місяць тому

    Super filmik !! Mam pytanie odnosnie progow przyjecia na ten kierunek. Jakie wyniki matur miałyście ? ( jesli nie jest to sekret :). Chodzi o to ze mam j.angielski (pr) - 84%, matma (pr) - 54%, matma (pp) - 93%, j.polski (pp) - 50%, j.rosyjski (pp) - 93%. Czy warto z takimi wynikami aplikowac sie na studia, czy raczej sa to za slabe wyniki? W sytuacji, jezeli przyjma mnie na studia, czy jest mozliwosc wybrac dowolny jezyk uczony od podstaw czy musi to koniecznie byc (w moim przypadku) j. rosyjski. Przepraszam jesli sa to skomplikowane pytania. Dziekuje za informacje dostarczone w filmiku, sa naprawde bardzo przydatne :) Pozdrawiam.

    • @Wyjatkowi
      @Wyjatkowi  Місяць тому

      Dziękujemy! Jeśli chodzi o wyniki matur, to najlepiej jak przeliczysz je sobie na punkty. irk.uw.edu.pl/pl/offer/PELNE2024/programme/S1-LS-1/?from=field:P_LS
      W linku powyżej masz dokładnie opisane przeliczniki i możesz później Twój wynik porównać z tymi z rankingów i statystyk z zeszłych lat: rekrutacja.uw.edu.pl/statystyki-rekrutacyjne/ ☺ I wiadomo, że te progi się zmieniają co roku, także zawsze warto próbować, ale możesz sobie trochę oszacować szanse! Trzymamy kciuki!

  • @adjdmd7575
    @adjdmd7575 Місяць тому

    Jak oceniacie wymagany poziom na wykładach z kontynuacji języka (poza angielskim)? Czyli np jak wykłady są po niemiecku, to czy osoba, która zna ten język podstawowo da sobie radę, czy trzeba znać go na poziomie zaawansowanym?

    • @Wyjatkowi
      @Wyjatkowi  Місяць тому

      Widać, że jest to kontynuacja, bo już znamy dużo słownictwa i gramatyki przed pójściem na studia. Większość pisała maturę rozszerzoną na kontynuacji, więc się przygotowywaliśmy.
      Na przykład na hiszpańskim książkę przerabialiśmy na poziomie C1, ale wszystkie zagadnienia gramatyczne są omawiane i dokładnie tłumaczone, dodatkowo na początku jest trochę powtórki. Tylko pytanie, czy to będzie dla Ciebie powtórka, czy nowość.
      I ciężko stwierdzić, bo to zależy też na jakim poziomie jesteś i czy to jest tylko podstawa, czy umiesz już coś więcej.

  • @ChmuraZMontBlanc
    @ChmuraZMontBlanc Місяць тому

    Hej, super filmik! 😊 Może jeśli byście miały czas, to chciałybyście odpowiedzieć na kilka pytań?
    1. Czy język nie od podstaw (nie angielski) jest na bardzo wysokim poziomie? Jeśli mam pewne braki, powinnam wybrać język od podstaw, żeby nie zacząć z zaległościami? Pisałam maturę rozszerzoną z angielskiego i włoskiego, ale no niestety mój włoski nie dorównuje np. mojemu angielskiemu 😅
    2. Czy jest możliwość wyjazdu na erasmusa? Może planujecie?
    3. Czy Waszym zdaniem jest sens wybierać angielski, jeśli ma się już zaawansowany poziom? Może wybór innego języka byłby bardziej korzystny na przyszłość ale zbyt ciężki?

    • @gut3laun3
      @gut3laun3 Місяць тому +1

      Też ciekawi mnie kwestia erasmusa. :))

    • @Wyjatkowi
      @Wyjatkowi  Місяць тому

      Hejka! Dziękujemy, bardzo nam miło 🥰
      Jeśli chodzi o Twoje pytania, to jasne, już odpowiadamy!
      1. Nie wiemy jak to wygląda na włoskim, ale możemy opisać na naszym przykładzie na hiszpańskim. I w ogóle, to pamiętaj też, że zawsze jakiś język obcy będzie Twoim "głównym", i będziesz porównywać go do tych nowszych, ale nie warto! Zakładam też, że angielskiego uczysz się też dłużej niż włoskiego, także luz ☺
      Ale na spokojnie, myślę, że poziom matury rozszerzonej wystarczy. Ogólnie książkę przerabialiśmy na poziomie C1, ale wszystkie zagadnienia gramatyczne są omawiane i dokładnie tłumaczone, dodatkowo na początku jest trochę powtórki. Także nie jest tak, że od razu wymagają od Ciebie najwyższego poziomu. Masz 3 lata, żeby dojść do C1. Dodatkowo, w październiku było wolniejsze tempo, bo wiadomo jak jest po wakacjach ;)) Także jak coś to ten miesiąc jest, aby się wdrożyć i wpaść w rytm, wtedy możesz też ogarnąć braki. Zastanów się więc, czy chcesz brać od podstaw, skoro przygotowywałeś/aś się do matury rozszerzonej, bo to też wymaga od Ciebie trochę wiedzy. Z drugiej strony, jak naprawdę nie czujesz się pewnie, to tempo na języku od podstaw będzie szybsze niż na kontynuacji, więc będzie to dla Ciebie dobra i bardziej szczegółowa powtórka. Jakiejkolwiek drogi nie wybierzesz, skończysz licencjat z planowanym poziomem C1.
      2. Jest możliwość wyjechania na Erasmusa. Na drugim roku można aplikować, a wyjechać możesz na trzecim. Także na pierwszym roku zbierasz oceny na Erasmusa.
      Jeśli chodzi o wyjazd, to też wszystko od kombinacji językowej. Na przykład, do tej pory nie było kombinacji hiszpański-szwedzki w żadnym innym państwie, więc Erasmus był możliwy, ale wtedy trzeba było osobno ogarniać zaliczenia. Ale może niebawem się to zmienić! Jednak z kombinacjami z angielskim nie powinno być problemu, bo ten język jest wszędzie. Także da się wyjechać, po prostu czasem jest łatwiej, a czasem trzeba więcej pokombinować ;))
      3. To jest ciężkie pytanie i trzeba samemu sobie na nie odpowiedzieć. Bo zależy na czym chcesz się skupić. Wiadomo, że każdy kolejny język będzie korzystny w przyszłości. Ale też masz lektorat, więc możesz się uczyć trzeciego języka na studiach. Na innym poziomie, ale zawsze coś!
      A co do poziomu trudności, wiadomo, że jest ciężej, bo masz tylko trzy lata na to, żeby dojść od zera do C1. Więc na językach od podstaw jest ciężej i jest więcej godzin, ale np. na szwedzkim widać ogromny progres i to motywuje. No a w przypadku angielskiego masz już całą bazę przed pójściem na studia, także ta nauka też jest inna i wygląda inaczej.

    • @gut3laun3
      @gut3laun3 Місяць тому

      @@Wyjatkowi Dziewczyny, co do pytania 3, jak to jest z tym trzecim językiem? Trochę mnie to zdziwiło, bo wybieram się na lingwistykę, ale jest tam zapisany tylko ang+niem.

    • @ChmuraZMontBlanc
      @ChmuraZMontBlanc Місяць тому

      @@Wyjatkowi bardzo dziękuję za odpowiedzi! Nie spodziewałam się tego brytyjskiego akcentu, przyznam szczerze :0 Muszę sprawdzić, czy jak już opłaciłam, to da się coś zmienić hahah

    • @Wyjatkowi
      @Wyjatkowi  Місяць тому +1

      Wiesz co, właśnie się dowiedziałyśmy, że można jednak wybrać amerykański akcent, tylko robisz więcej na własną rękę 🙈 po prostu prowadząca jest fanką brytyjskiego i dlatego więcej osób go wzięło! Poza tym, na zajęciach słuchasz akcentu brytyjskiego i normalnie możesz powtarzać w amerykańskim, ale masz inny wzorzec. Transkrypcje też są pod akcent brytyjski. I tak szczerze, to wśród naszych znajomych każdy ma akcent brytyjski 🤪 stąd myślałyśmy cały rok, że jest tylko jeden, ale już sprostowałyśmy odpowiedź! Także podsumowując, możesz wybrać amerykański, ale robisz wtedy więcej na własną rękę

  • @siemakamosiemakamo2852
    @siemakamosiemakamo2852 Місяць тому

    Podejrzewam, że na lingwistyce stosowanej jest więcej dziewczyn, ale czy chłopacy również się pojawiają? ;)

    • @Wyjatkowi
      @Wyjatkowi  Місяць тому

      Tak, zdecydowanie jest więcej dziewczyn, ale mamy też chłopaków w grupie! Na hiszpańskim mamy dwóch, na szwedzkim jest ok. 5 🤪