Problemy rewaloryzacji podwarszawskich parków rezydencjonalnych - wykład Doroty Pape

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 вер 2024
  • Zapraszamy na wykład pt. "Problemy rewaloryzacji podwarszawskich parków rezydencjonalnych" o rewaloryzacji podwarszawskich parków rezydencjonalnych, a także związanych z tym problemach, z jakimi mierzyli się architekci.
    (Transmisja wykładu w Pałacu na Wyspie 23 kwietnia 2024 r.)
    Dorota Pape, specjalista od zabytkowych założeń ogrodowych, omówi rewaloryzację parków w Sannikach (powiat gostyniński) i Błędowie (powiat grójecki). Dowiemy się, jakie problemy do rozwiązania w zakresie przeznaczenia obiektu, sposobu użytkowania, wymogów konserwatorskich i technicznych napotkali architekci podczas projektowania i realizacji obu przedsięwzięć. Na przykładzie założenia w Sannikach prowadząca pokaże, jak na przestrzeni lat - od zakończenia rewaloryzacji do dziś - zmieniają się parki.
    💁 Dorota Pape - architekt krajobrazu, projektant, specjalista od zabytkowych założeń ogrodowych, wykładowca akademicki, inspektor nadzoru, właścicielka Pracowni Projektowania Przestrzennego. W dorobku projektowym posiada wiele opracowań i realizacji zarówno założeń historycznych, jak i współczesnych parków i ogrodów, począwszy od rekonstrukcji renesansowego ogrodu przy Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach i barokowego ogrodu Jakuba Fontany przy magnackiej rezydencji Potockich w Radzyniu Podlaskim, po rewaloryzacje parków projektowanych przez Waleriana Kronenberga w Wieńcu i Rykałach oraz Stefana Celichowskiego w Sannikach, a także krajobrazowych parków otaczających dwory i pałace w Błędowie, Brodnicy, Głuchach, Gołuchowie, Orońsku, Oczesałach, Piasecznie, Serokach, Szydłowcu, Szymanowie, Turznie, Wieleniu i Złotokłosie. Na terenie Warszawy opracowała projekt rewitalizacji fortyfikacji Reduty Wolskiej, projekt parku przy rezydencji Brühla na Młocinach, ogrodów na dachu Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu, a także wiele projektów przy osiedlach mieszkaniowych, rezydencjach i domach. Autorka analiz historycznych dla parku Stefana Rogowicza w Szepietowie Wawrzyńcach, analiz historycznych i wytycznych do projektu rewaloryzacji Parku Skaryszewskiego w Warszawie oraz rozpoznania historycznego i wytycznych konserwatorskich dla Parku Mużakowskiego w Łęknicy - obiektu wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
    ***
    Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
    Wykład odbywa się w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego". Więcej informacji o projekcie: www.lazienki-k...

КОМЕНТАРІ •