Tieto mesiace sú ideálne na zimný rez ovocných drevín

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 9

  • @betulapendula7661
    @betulapendula7661 Рік тому

    Konečně praktické rady, první video které mi pomůže, uff, dík 😊

  • @jozefkusnir9445
    @jozefkusnir9445 6 років тому +3

    Krásne tvary pán martin krásne vretena akurat ten rez skrachovania mne sa nezda ja u vretien by som odporúčal dlhý rez bez zakratenia a ten konar by som čipol je to lepšie lebo energia rýchlejšie prúdi do hornej časti koruny a čipom podporíte rast horizontalnych vyhonov. A tym zakracovanim podporíte zbytočné rozkonarenie 2ročného dreva čo si myslím spôsoby zbytočne prehustenie tvaru . Ale tvary vretien na jednotku

    • @beloba2
      @beloba2 5 років тому

      Máte úplnú pravdu

    • @ucirak
      @ucirak 4 роки тому

      Tak, tak rovnako súhlasím, skracovaním letorastov(nových výhonkov s listovými púčikmi) dôjde k vzniku "metiel" teda ďalšieho rozkonárenia a zbytočne sa podporuje rast dreva a nie rodivosť stromu. Ak človek nemá stromček(vtedy treba skracovať, aby sa vytvorila pekne koruna v ďalšom roku), ale má už rodiaci strom s korunou, tam nové letorasty odstraňovať na konárový krúžok(praktický celé) a nechávať len konáre s kvetným púčikom(pre laikov to sú tie už staršie, hrubšie konáre na strome s väčšími púčikmi).

    • @jozefkusnir9445
      @jozefkusnir9445 4 роки тому

      Dlhý rez preferujem hlavne u jablone a broskyne už menej u hrušky a marhule. Základom úspechu je pochopiť metabolizmus stromu a jeho fungovanie a životné cikli ktoré sú kľúčové k podpore a premene daného stromu . Sú jablone ktoré znášajú dobre krádky rez ako nap. Golden delicius , alebo matkino. Ale sú jablone ako nap. Jonathan rubinola gloster atď. Ktoré krádky rez znášajú veľmi ťažko . Preto je individuálny prístup k stromom zásadným faktorom a nedá sa povedať že jediný spôsob je alfa a omega tohto procesu. Životná skúsenosť je tým najlepším učiteľom a aj v reze jabloní je veľa veci ktoré ovplyvňujú vitalitu stromu a rez je iba jedna z nich . Kopec ľudí ani netuší koľko veci treba robiť okolo stromu aby sa dopracoval k krásnej úrode.

    • @ucirak
      @ucirak 4 роки тому

      @@jozefkusnir9445 všetko pekne napísané, ale myslím si že laik potrebuje nejaké základné veci vedieť, aby mal aspoň nejakú úrodu, aby tie stromy nesprznil tak, že ich bude mať husté ako vianočný stromček a na strome v dobe úrody nič. Laik nebude riešiť odbornú literatúru, lebo aj keď si ju prečíta, tak to nebude vedieť aplikovať, to by musel študovať ovocinárstvo a záhradkárstvo niekde na SPU zopár rokov, alebo sa odborným knihám venovať dlhodobo a pochybujem že niekto kto má doma 10 stromov v záhrade rôznych odrôd jabloní či rôzne ovocné typy, to bude študovať, že ako sa presne postupuje pri jednotlivých ovocných stromoch resp. odrôd jabloní či hrušiek.

    • @jozefkusnir9445
      @jozefkusnir9445 4 роки тому +1

      @@ucirak samozrejme máte pravdu v tom že ľudia nemusia vedieť všetko okolo toho veľa základ je strihať na prevod a neskracovať letorasty . To úplne stačí . A ešte previerka plodov aby nevznikla dvojročná rodivosť čiže jablká každý druhý rok a k úrode sa dopracuje každý a pestovať odrody ktoré majú gen VF čiže rezistentnosť voči chrastavitosti a mučnatke na podniku M9 a úroda je zaručená

  • @newgarden1176
    @newgarden1176 4 роки тому

    Dobrý den. Je možné jít do České republiky prořezávat ovocné stromy? Mám asi 10 let zkušeností. Prořezávám všechny ovocné plodiny. Jsem z Ukrajiny.

  • @alenaribanska9203
    @alenaribanska9203 5 років тому +5

    Ale blbá som z toho aj naďalej................................