W krainie Choszcza | audiobook [cz.2]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 кві 2023
  • AUDIOBOOK - W KRAINIE CHOSZCZA [CZ. 2]
    Świątynia boga Sława
    O Choszczu i Lipie siedmiu braci
    Kamień ofiarny
    "W krainie Choszcza. Legendy i podania do dziejów Choszczna i okolic" Bogdan Wojciech Brzustowicz, Grzegorz Jacek Brzustowicz (1999)
    Czyta Maja Męczykalska
    Produkcja: Maja Męczykalska
    Ilustracja: Aleksandra Kozera/ / olki_bazgrolki
    Rozdział 2 "Słowiańscy bogowie"
    "Historycy wyliczają wiele pozostałości słowiańskich na ziemi choszczeńskiej. Archeolodzy potwierdzają istnienie szeregu drewnianych osiedli otwartych i grodów obronnych. Najpotężniejsze z nich zbudowano w Choszcznie, Sławęcinie, Reczu, Raduniu i Zamęcinie.
    Liczne przykłady słowiańskich śladów posiadamy z dokumentów pisanych, Przekazały one nazwy jezior, lasów i wiosek z XIII i XIV w. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj. Mogą się nimi poszczycić miejscowości: Choszczno, Zamęcin, Raduń, Sławęcin, Wardyń, Korytowo i Rzecko.
    Mieszkańcy Sławęcina najdłużej opierali się fali kolonistów niemieckich. Miejsce to posiadało walory obronne, więc zbudowano tutaj umocnienia i obwarowania, dodatkowo chronione przez wody jeziora Leśnego. W kierunku Choszcza rozciągały się święte gaje, a w grodzie wznosiła się potężna świątynia bożka Sława. Oddawali mu cześć nie tylko mieszkańcy Sławięcina, ale i dalszych okolic; od Stargardu po Pomień, Wardyń, Rzecko i Zamęcin. Dojście do ofiarnego wału prowadziło przez Łęg Olszynowy, który do 1829 r. pozostawał pusty i nieuprawiany.
    Natomiast w okolicy Choszczna Pomorzanie odprawiali obrzędy używając do składania ofiar kamienia, który opisdał po raz pierwszy na początku XVIII w. profesor J. CH. Beckmann z Frankfurtu. Kamień miał 11 stóp i tkwił przy drodze ze Zdrojowca do Wardynia jeszcze w końcu XIX w.
    W Choszcznie, pod starym murem rośnie wiekowa lipa, którą ktoś po 1945 r. niefrasobliwie nazwał Lipą Czarnieckiego. Wcześniej mieszkańcy nazywali drzewo Lipą siedmiu braci. Lipa ta ma podobno tę właściwość, że dopóki ona rośnie i żyje - miasto Choszczno jest bezpieczne".
    Kolejne części audiobooka będę publikowane w ostatnie dni kolejnych miesięcy.
    ______________________________
    Zapraszam do obejrzenia filmów z cyklu "Choszczeńskie ciekawostki" oraz do odsłuchu mojego podcastu, który dostępny jest tu i na platformie Spotify.
    Po więcej inspirujących treści odsyłam na moje profile w mediach społecznościowych:
    Facebook www.facebook.c....
    Instagram / choszcznianka
    Spotify open.spotify.c....

КОМЕНТАРІ •