LAO-C' | TAO-TE-ŤING | CELÁ KNIHA | MLUVENÉ SLOVO | ČESKY

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 лис 2023
  • LAO-C' | TAO-TE-ŤING | CELÁ KNIHA | MLUVENÉ SLOVO | ČESKY
    Kapitoly:
    0:07 - Lao-C' - Tao-Te-Ťing
    0:30 - 1. Kapitola - 1. ČÁST - Tao ťing o Cestě Tao
    1:25 - 2. Kapitola
    2:31 - 3. Kapitola
    3:21 - 4. Kapitola
    4:02 - 5. Kapitola
    7:27 - 10. Kapitola
    16:45 - 20. Kapitola
    28:05 - 30. Kapitola
    35:27 - 38. Kapitola - 2. ČÁST - Te ťing o Energii Te
    38:30 - 40. Kapitola
    45:45 - 50. Kapitola
    55:50 - 60. Kapitola
    1:06:04 - 70. Kapitola
    1:13:55 - 80. Kapitola
    1:15:00 - 81. Kapitola
    Lao-c' (Li Er, Po-jang, Tan)
    * 570 př. n. l., Čína
    † 490 př. n. l., Čína
    Lao-c (Starý mistr), žil asi v letech 570 až 490 př. n. l.
    Historik S-ma Čchien o něm napsal: "Lao-c pěstoval cestu (tao) a její sílu (te). Učil, že člověk se má snažit skrýt a zůstat beze jména. Žil po dlouhá léta v království Čou. Když viděl, jak dynastie upadá, opustil zemi... Nikdo neví, kde skončil své dny... Lao-c byl mudrc, který toužil žít ve skrytosti."
    Navzdory tomu je snad jen málokterý čínský mudrc je tak dobře znám jako tento legendární zakladatel taoismu. Jeho Tao te ťing patří více než dva tisíce let k hlavním zdrojům čínského myšlení a je i nejčastěji překládaným čínským textem do západních jazyků. V současnosti je rovněž považován za jedno z klíčových děl světové filosofie, které v budoucnu pravděpodobně přinese ještě mnoho nových podnětů.
    Dílo obsahuje 81 krátkých kapitol, které jsou rozděleny do dvou částí. První část (kapitoly 1 až 37), označovaná jako Tao ťing, pojednává o Cestě Tao a zabývá se otázkami filosofickými. Druhá část (kapitoly 38 až 81), označovaná jako Te ťing, se věnuje převážně Energii Te a týká se zejména otázek společenských.
    "Podle taoismu prapůvodem všeho je "stejnost", "totožnost", "jedno". Neexistuje tu tedy "člověk a příroda", ale ani "bůh a příroda" nebo "bůh čili příroda". Pojem boha jako tvůrce, demiurga, je taoismu (ale i ostatním čínským naukám) cizí. Tao je "vše a nic" zároveň, je samo "bez původu" a přece "kořenem" všeho, je trvale "bez činnosti" a přece "zdrojem" veškerého bytí a dění. Tím, že tao je "totožnost", nevzniká tu problém "subjektu a objektu", tím méně otázka "hmoty a ducha" a z toho plynoucího rozlišování materialistického a idealistického pojetí světa. Zatížení dualismem, s nímž v našem západním myšlení po staletí zápasíme, kdy původní "stejnost" jsme uměle rozdělili na dvě nejen vedle sebe, ale proti sobě stojící, osamostatněné a zabsolutizované entity, v taoismu neexistuje. Pojetí nadřazenosti ducha nad hmotou vypěstovalo v nás spekulativně abstraktní myšlení, přepjatý racionalismus, který -- jak praví existencialisté -- napáchal v našem myšlení největší škody právě tím, že rozdělil svět na subjekt a objekt. Konečně názor o "strukturní a látkové totožnosti světa" dokládá dnes i řada nejnovějších vědeckých výzkumů." - Berta Krebsová, březen 1970
    cs.wikipedia.o...
    cs.wikipedia.o...
    Věnováno paní Bertě Krebsové
    *28.02.1909, Praha - †15.09.1973, Praha
    Po maturitě na reálném gymnáziu v Praze studovala v letech 1929-35 filozofii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vedle toho absolvovala také učitelský ústav a při studiu na Filozofické fakultě pracovala jako učitelka na různých pražských školách. Za války začala navštěvovat kurzy čínského jazyka v Jazykové škole při Orientálním ústavu v Praze. Po válce pokračovala řádným studiem sinologie a dějin Dálného východu na katedře filologie a dějin Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1946-47 studovala v Paříži dějiny Číny a čínskou filozofii (Čuang-c'). V roce 1952 obhájila na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy rigorózní práci s názvem Lu Sün a jeho sbírky Vřava a Polní tráva. Působila jako vědecká pracovnice Orientálního ústavu Československé akademie věd a zároveň na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vedla semináře četby čínských filozofických textů. Přeložila řadu významných děl čínské moderní literatury (mj. připravila velkoryse koncipované české vydání Lu Sünových spisů ve Státním nakladatelství krásné literatury a umění, ale projekt zůstal nedokončen). Největší proslulost získala překladem a podrobným výkladem klasického filozofického textu Tao-Te-Ťing.
    dharmagaia.cz/...
    Text na řeč převedl a video vytvořil: Jakub Konečný
    (Microsoft Azure AI - Speech Studio - Neurální hlas Vlasta - S0)

КОМЕНТАРІ •