Dom na zgłoszenie HOUSE 35, omówienie projektu Moc Drewna

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 91

  • @mocdrewna
    @mocdrewna  4 роки тому +3

    Projekt już dostępny ! Zamawiaj na 1mocdrewna@gmail.com

  • @pavelcz-ik3766
    @pavelcz-ik3766 4 роки тому +6

    Dzięki za życzenia i za pracę jaką pan wkłada w swój kanał i również wszystkiego dobrego w nowym roku 🖐️

  • @dessmando
    @dessmando 4 роки тому +6

    Maksymalna wysokość 5 m przy dachach stromych dotyczy tylko altan działkowych budowanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Jeśli chodzi o inne budynki o powierzchni do 35 m2 budowane na zgłoszenie, np. budynki gospodarcze czy letniskowe, to prawo budowlane nie wprowadza ograniczeń co do ich wysokości.

  • @MinSziHo
    @MinSziHo 4 роки тому +8

    10:39 urzędnik nie jest od "obaw" i nie jest od "chcenia". Psim obowiązkiem urzędnika jest p r z y j ę c i e KAŻDEGO ZGŁOSZENIA i rozpoznanie zgłoszenia w ustawowym terminie (czyli bez zbędnej zwłoki, nie dłużej niż 30 dni a sprawach szczególnie skomplikowanych - nie dłużej niż 60 dni). Jeśli zgłoszenie nie zawiera elementów wymienionych przez prawo budowlane, urzędnik wzywa NA PIŚMIE do usunięcia braków formalnych i wyznacza termin na ich usunięcie. Nie jest to jednak wezwanie wydane na podstawie urzędniczego widzimisię, czy lokalnej bezprawnej praktyki. Wezwanie może być wydane tylko wtedy, kiedy faktycznie brakuje jakiegoś elementu wymienionego przez prawo budowlane. Jeśli zgłoszenie zawiera wszystkie elementy, urzędnik ma obowiązek MILCZEĆ, czyli wydaje tzw. milczącą zgodę a nie dywagować z inwestorem, utrudnić życie czy (co też się zdarza) usiłować takimi działaniami wymusić przekazanie korzyści majątkowej. Czy budynek na zgłoszenie "się zawali", czy nie, to nie sprawa urzędnika, tylko odpowiedzialność cywilna inwestora i nic urzędnikowi do tego. Urzędnik NIE JEST OD MERYTORYCZNEJ OCENY strony technicznej j a k i e g o k o l w i e k projektu budowlanego (na pozwolenie) czy szkicu obiektu (na zgłoszenie) nawet, jeśli ma jakiekolwiek kompetencje. Brońcie się przed bezprawiem rozlanym po polskich urzędach.

  • @sebastiankorbanek3221
    @sebastiankorbanek3221 4 роки тому +19

    "spytać urzędnika czy mogę taki dom na swojej działce budować" jakie to smutne ........................

  • @pavelcz-ik3766
    @pavelcz-ik3766 4 роки тому +3

    Świetny film. Czekam z niecierpliwością na akademię.

  • @FurgasTS
    @FurgasTS 4 роки тому +4

    Nawet jeśli z fotowoltaiką nie zdąży do wtorku, to można dorzucić potem :)

  • @artystycznebudownictwo1229
    @artystycznebudownictwo1229 4 роки тому +10

    Zrobiłem podobny model tylko w skali 1:1 😜
    Pozdrawiam.

    • @bracduv
      @bracduv 4 роки тому +3

      Gdzie? 😃 W jakiej miejscowości to może będzie możliwość żeby zobaczyć na własne oczy.

    • @mateuszmateusz405
      @mateuszmateusz405 4 роки тому +1

      Wrzucisz jakieś zdjęcie? Myśle, że sporo osób by to chętnie zobaczyło :D

    • @artystycznebudownictwo1229
      @artystycznebudownictwo1229 4 роки тому

      @@mateuszmateusz405
      Mam na razie to
      Pozdrawiam.
      ua-cam.com/video/zhhfNYIidb4/v-deo.html

  • @mariuszmarzec4635
    @mariuszmarzec4635 3 роки тому

    Good job pozdrawiam

  • @janekkowalski1767
    @janekkowalski1767 4 роки тому +22

    Na wlasnej dzialce, za wlasne pieniedze, (od ktorych zaplacilem juz podatek a w czesie budowy zaplace znow), wlasnymi rekoma i musze o wszystko pytac urzednika? To jest patologia, niebawem dojdziemy , do tego, ze jak bede obrazek wieszal, czy meble wstawial to bede musial miec projekt i zgode urzadnika. Instalacja fotovoltaik, projekt? Karmik dla ptakow projekt? Buda dla psa projekt? W jakim swiecie my zyjemy?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      Ja Ciebie rozumiem😉

    • @zbigniewpilipczuk8864
      @zbigniewpilipczuk8864 4 роки тому +2

      Slamsy w Mumbaju sá zbudowane bez pozwolenia urzędnika a alpekskie wioski już tak. A teraz określcie gdzie wolicie mieszkać. Tak a propos to u nas jest za mało "urzędu" i dlatego miejscowości turystyczne powoli wygladaja jak centrum Hanoi. Jak chcecie zobaczyć jak to by było to pojedźcie do Görlitz i przespacerujcie się do Zgorzelca, warto tego doświadczyć.

    • @janekkowalski1767
      @janekkowalski1767 4 роки тому +2

      @@zbigniewpilipczuk8864 To nie ma znaczenia gdzie jest budowane, to zalezy jak madry jest ten co buduje, i ile ma pieniedzy na budowe. W USA np stanie Texas, ludzie buduja sami albo z pomoca firm, i wiekszosc domow bez projektow, architektow, urzedniczych zezwolen, i innej biurokaracji, tez stoi i na glowe sie nie wali.
      Jak to wszystko pojdzie w tym komunistycznym kierunku jak teraz idzie, gdzie ustaw budowalnych jest 6 razy tyle co za komuny, nikt nie bedzie budowal juz domow. A dojdziemy do tego ,ze lozko bedzie musial nam zaprolejkowac architekt, spodnie to samo, bo przciez nie jest mozliwe zeby czlowiek wiedzial sam jak to zrobic, tylko musi miec od wszystkiego fachowca architekta, i urzednika ktory bedzie zatwierdzal szerkokosc nogawki. To jest patologia. W Polsce i na swiecie przed 100 laty budowane byly domy , bez achitektow i urządnikow panstwowych i stoja do dzis. Ja bym chcial, zeby wolno bylo budowac jak w Mumbaju, a nie jak w Szwajcarii, bo wtedy mógłbym postawic dom jaki jak chce,a nie jaki mi kaze postawic obcy urządnik panstwowy ktory nie wie gdzie jest dzialka.
      Bledne jest tez zalozenie, ze jak achitekt cos zaplanuje to bedzie to lepsze, jak zaplanuje sobie inwestor. Korupcja politykow doprowadzila ten swiat do tego, ze musze uzywac do budowy materialow, pelnych chemii bo tak sie umowil producent z politykiem, i architektem, czy urządnikiem. Ale oni sa nieodpowiedzialni, ma ja wpojone procedury czyli wykonuja malpia robote.I nie da sie tej sztucznej inteligencji wyjasniac , ze ja chce po swojemu bo jestem wolnym czlowiekiem, mam wlasna ziemie i wlasne pieniedze i chce wybudowac jak mi sie podoba a nie urządnikowi. Jezeli jest zakaz tworzenia czygos poza procedurami, jest to zablokowanie rozwoju w budownictwa.
      Np architekt przez 100 lat nie pojal, ze pojazdy nie skrecaja pod kątem 90 stopni tylko poruszaja sie po luku. Poprostu brak wyobrazni i wbite i wykute maundorsci, z przed 2 wiekow. Wiekszosc ludzi nie ma wyobrazni na tyle duzej, zeby akceptujac i kupujac projekt "seryjny sprzedawany 1000 razy, jest dla nich dobry. W czasie budowy sa cyrki, bo ludzie rezygnuja ze zmian jakie by chcieli, ze wzgledu na biurokracje.
      Urzadniki i architekci uwazaja ludzi za durna cholote ktora sama nic nie wie i nic nie umie, nie widzi ze sciana krzywa i potrzbny jakis nadzorca budowalany ,ktory bierze pieniedze tak naprawde za nic.Itd, dlatego preferuje prawo wolnosciowe przy budowie, i nawet podpisze ,ze sam biore odpowiedzialnosc, za to co wybuduje i jaksie zawali na glowe to nie ich sprawa tylko moja.
      Jezeli jakis urządnik i architekt po ojcu i dziadku ktorzy tez byli architekatami za komuny i stawiali kostki, sa na jakims poziomie inteligencji, wiedzy i wyobrazni to zawsze sa ludzie ktorzy sa ponizej ich umiejetnosci i sa ludzie powyzej ich umiejetnosci, dlatego uwazam ze ci glupsi od nich powinni korzystac z ich pomocy a ci madrzejsi, jak chca. Dzis ja musza uczyc achitekta, mowiac mu o rzeczch ktorych nie ucza na studiach, poniewaz korzystaja w ksiazek i mundrosci z lat 60 ubieglego wieku.
      Do dzis klepia kostki i skosne kostki, gdzie sie wraca do swojego domu i trzeba w deszczu wypakowywac zakupy, czy chora ledwo chodzaca babcia musi do lekarza to musi wsiadac w deszczu bo od 2 wiekow glaby nie sa na tyle madre, zeby taka uciazliwosc usunac, budujac zadaszony podjazd.
      I finanase, jak sie buduje dom, z jakiegos powodu trzeba oddac polowe funduszu dla roznej masci urządnikow co jest kosztem wielkrotnie blokujacym powstanie nowego domu.
      Wiele osob chetnie by pobudowalo sobie dom, ale nie stac ich na danie drugie tyle kasy urządnikom.
      Majac takie prawa jak w Mombaju, moge wybudowac dom lepszy i ladniejszy i wygodniejszy niz z pomoca ograniczajacego mnie achitekata i urządnika panstwowego w Szwajcarii.
      Rozumowanie , ze przyczyna slumsow jest brak architekta, jest bledne. Wrecz smieszne. Gdyby w Mumbaju mieli tak pod gorke z budowaniem ja w Polsce, ludzie nie mieliby nawet dachu nad glowa.Bo ich nie stac na nic.I to jest glowna przyczyna istnienia slumsow. Jak juz w Polsce wszystkiego zakaza, bedziemy spac pod krzakiem, jak milosciwy urzadnik da nam pieczątke. Juz dochodzi do tego ze reguluja nam nasze cialo jakas blizej nieznana chemia, prądami nienaturalnymi w powietrzu, a chorym nawet oddech maszynami.Tylko patrzec jak wysokich beda obcinac, a niskich naciagac , chudych pogrubiac,a grubych odchudzac,zeby wszystko bylo wynormowane. Ja nie mam duszy niewolnika,dlatego mysle inaczej.

    • @zbigniewpilipczuk8864
      @zbigniewpilipczuk8864 4 роки тому

      @@janekkowalski1767
      up.codes/viewer/texas/irc-2015/chapter/6/wall-construction#6
      W Ameryce nie byłem ale wpisałem w Google "building code for houses in Texas" i w pierwszym wyniku dostałem taki oto link.
      Czyli jednak w Texasie nie jest tak, że z byle czego i byle jak, ale być może byle gdzie byle na swoim choć nie wierzę, że w centrum Houston w dzielnicy biznesowej mógłby Pan postawić zakopiańską chatę.
      Pamięta Pan zawalenie się szwalni w Bangladeszu? Tam właściciel pewnie był zadowolony, że bez regulacji może wybudować lepszy (bo tańszy) budynek, niestety życie czasem brutalnie weryfikuje takie tezy.
      Katastrofa budowlana to oczywiście ekstremum ale proszę pooglądać serię Grand Designes, przekona się Pan, że na całym świecie można wybudować dom taki jak się zamarzy choć o dopasowaniu do sąsiedztwa decyduje urbanista a nie widzimisię (pewnie też w Texasie) Polecam wycieczkę Görlitz-Zgorzelec, w tej kolejności, zrozumie Pan o czym piszę.

  • @przeterminowany
    @przeterminowany 3 роки тому

    Moje starania trwają 1 rok i 3 m-ce. Czekam na obsolutny negatyw, po tym wybuduję dom na stawie bez żadnych zgłoszeń.

  • @pavelcz-ik3766
    @pavelcz-ik3766 4 роки тому +2

    👍

  • @lolekakaa
    @lolekakaa 4 роки тому

    Ok nie odpowiada Pan na blogu może tu będzie odp :)
    1. Czy przy adaptacji projektu przez projektanta np. można zrobić fundament słupkowy zbrojony - dużo tańsza opcja
    2. Czy można zastosować do poszycia zewnętrznego płyty OSB np. po przez nawiercenie ich - również dużo tańsza opcja, a przy 35m2 jest to realnie możliwe żeby takie nawiercenia wykonać, a jeżeli nie to z jakiego materiału otwartego dyfuzyjne należało by skorzystać, który nie kosztuje miliony monet i jest dostępny w Polsce np. Steico ciężko w ogóle znaleźć jakąkolwiek cenę.
    3. Czy dach można zastąpić blachą na rąbek stojący - znowu mamy tutaj dużo taniej.
    4. Czy można zmienić wielkość otworów okiennych - jak powszechnie wiadomo taniej jest kupić okna już gotowe, o określonych wymiarach, niż zamawiać je pod otwór okienny.
    Pytam bo chciałbym postawić na pozwolenie na budowę, jednocześnie jak najniższym kosztem. We wszystkich projektach online jak zadałem takie pytania dostałem odpowiedź wręcz natychmiastową, że tak i że każdy projekt ma zgodę na wprowadzanie zmian.
    Chciałbym mniej więcej po prostu oszacować koszty przed zakupem projektu. Jakbym miał kupować każdy projekt, który mi się podoba i z niego szacować koszty to bym chyba wydał całe pieniądze na projekty :D :D
    I jeszcze jedno ile (orientacyjnie) idzie m3 drewna i czy to jest c27 czy c24 - chce wyliczyć co mi się bardziej opłacać będzie - wziąć cały docięty szkielet od was czy porozmawiać z zaprzyjaźnionym tartakiem :)
    P.S
    Domek jest śliczny :) Stąd też moje pytania ^^

    • @MinSziHo
      @MinSziHo 4 роки тому

      "Czy można zastosować do poszycia zewnętrznego płyty OSB np. po przez nawiercenie ich" mało kto pewnie już dziś pamięta, ale kiedyś jako wiatroizolację stosowano zwykłą folię budowlaną, tyle, że fabrycznie delikatnie podziurawioną "mikrootworami". I to wcale nie jakoś specjalnie gęsto... I działało.

  • @FurgasTS
    @FurgasTS 4 роки тому +2

    Fantastycznie. Od kiedy będą rozsyłane kody dla tych, którzy zapisali się wcześniej?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +2

      15 stycznia wysyłam wiadomości dla osób które się zapisały, z informacjami co i jak będą też kody rabatowe i upoważniające do członkostwa w grupie.

  • @adriandominiak6302
    @adriandominiak6302 8 місяців тому

    Dzień dobry, czy projekt aktualnie jest nadal atrakcyjny czy się coś pozmieniało i lepiej wybrać inny o powierzchni zabudowy 35m2? Chcemy coś postawić na działce do zamieszkania zanim zaczniemy budowę docelowego domu.

  • @robertkopec2616
    @robertkopec2616 4 роки тому +1

    Dobre nawet bardzo 👍 mam pytanie , jakie są możliwości rozbudowy na większy podoba mi się bryła tego 🏠 i budowa na pozwolenie 😂😎 zastrzegajsz że nie jest to projekt , więc rozumiem że to jest tylko pomysł

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +2

      Projekt HOUSE 35 jest projektem powtarzalnym i posiada dokumentację taką jak projekt budowlany, ale nim nie jest z powodów formalnych. Może być projektem budowlanym ale trzeba zrobić adaptację do działki, dołączyć kilka dokumentów, tylko to kosztuje ! Rozbudować można tylko na pozwolenie .

  • @bolobolo1451
    @bolobolo1451 4 роки тому +3

    WITAM. Od 06:46 to widać tylko białe kartki ! Mam prośbę aby przed wrzuceniem na youtube zerknąć co tam jest pokazywane tj.szkic czy biała plama !!!! Nie czepiam się Pana ale ja mam już trochę wiosenek za sobą (ponad 60) i oglądanie białych plam zamiast czytelnego obrazu sprawia troszkę problemu. Od początku Pana oglądam (z resztą łatwo to sprawdzić) i szanuję mówienie prawdy o zdrowym i poprawnym budowaniu szkieletowego domu a jestem totalnym zwolennikiem właśnie tego systemu budownictwa. POZDRAWIAM

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      Wiem że w tym temacie nawaliłem, niestety zobaczyłem to dopiero przy montażu, nie miałam już siły nagrywać od nowa. Dlatego wrzuciłem kilka grafik by było czytelniej. Następnym razem postaram się lepiej. Pozdrawiam wiernego widza😉

  • @marekduczman
    @marekduczman 4 роки тому

    Też planuję budowę takiego domku. Nie zamierzam przekształcać go w mieszkalny, ale z założenia ma być całoroczny. Mam swoją koncepcję, ale nie mogę się zdecydować na konkretną grubość ocieplenia. chciałoby się jak najwięcej, ale wtedy drastycznie spada powierzchnia użytkowa.
    W normalnym domu to nie problem, ale tu ogranicza nas powierzchnia zabudowy 35m2.
    GDZIE JEST TEN ZŁOTY ŚRODEK?
    Myślę o kantówkach 45x170 i wełnie 15cm w środek(to raczej takie minimum), do tego dochodzą elewacje (zewnętrzna, wewnętrzna), ruszty i robi sie nam 30cm ściany. W środku myślę o rezygnacji z rusztu, ale tego zewnętrznego chyba nie uniknę-jakaś wentylacja chyba powinna być.
    Chodzi mi po głowie pomysł rezygnacji również z rusztu zewnętrznego. Czy te 2cm różnicy między kantówką, a wełną mogłoby pełnić rolę wentylacji? Chyba trzeba by jakieś otwory w oczepie porobić i połączyć z wentylacją dachu, bo tu już ruszty będą(w górę nie ma takich ograniczeń jak w bok :-D )do tego szalówka na zakładkę, żeby powietrze mogło się dostać pod elewację.
    Co o tym myślicie? Gdyby taka konstrukcja bezrusztowa była możliwa, to wtedy dałbym 20cm wełny, a ściana byłaby jedynie 25cm gruba.

  • @dariuszm8529
    @dariuszm8529 4 роки тому +3

    Jest moze wersja murowana ???:)??

  • @ukaszmakowski8168
    @ukaszmakowski8168 4 роки тому +3

    Witam a kiedy coś powiesz o dachu płaskim.Mowiles że coś dodasz i czekam bo planuje taka konstrukcję dachu.Pozdrwwiam

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      Będzie, dajcie trochę czasu

    • @ukaszmakowski8168
      @ukaszmakowski8168 4 роки тому +2

      @@mocdrewna Bardzo się cieszę i będę czekał.

  • @ukaszflorczak1398
    @ukaszflorczak1398 4 роки тому +1

    Z jakich programów do projektowania korzysta się przy projektowaniu takiego domu?

  • @arekess7977
    @arekess7977 4 роки тому +3

    Witam
    Czy zamiast płyty fundamentowej można wykonać fundament punktowy na bloczkach ?

    • @lolekakaa
      @lolekakaa 4 роки тому

      Nie dowiesz się bo chcieli by kasę, ale żeby odp na proste pytanie nikt tu czasu nie ma😡

  • @mordzio
    @mordzio 4 роки тому +3

    Czy można wybudować ten dom od razu jako budynek mieszkalny całoroczny?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      Oczywiście , tak został zaprojektowany, należy wykonać adaptację do działki.

  • @GregoryAlone
    @GregoryAlone 3 роки тому

    Witam, jakie są wymiary? Długość,szerokość ?

  • @bartekes4291
    @bartekes4291 4 роки тому +2

    projekt wygląda super. czy będzie wersja w odbiciu lustrzanym?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому

      Nie, już za dużo tych wersji

    • @bartekes4291
      @bartekes4291 4 роки тому

      @@mocdrewna szkoda, bo ze wzgl na topografię i sąsiada lustrzana wersja byłaby dla mnie dużo lepsza :(

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому

      @@bartekes4291 w wersji na zgłoszenie nie ma to większego znaczenia.

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      @@bartekes4291 w wersji na zgłoszenie nie ma to większego znaczenia.

  • @nerdmike3778
    @nerdmike3778 4 роки тому +2

    34:50 Nie jest to projekt budowlany. A kiedy będę chciał przekształcić ten domek letniskowy to będę potrzebował już projekt budowlany?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +2

      Do zmiany sposobu użytkowania nie potrzeba, ale do rozbudowy już tak. Na szczęście większość potrzebnych dokumentów do adaptacji znajdziesz w projekcie.

    • @nerdmike3778
      @nerdmike3778 4 роки тому +1

      @@mocdrewna no to zamawiam.

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      Rozmawiałem z naczelnikiem wydziału architektury i domów na zgłoszenie czyli budynków rekreacyjnych nie można przerobić na dom mieszkalny, poprzez zmianę użytkowania budynku.

    • @nerdmike3778
      @nerdmike3778 4 роки тому +1

      @@mocdrewna w takim razie ci wszyscy jutuberzy od domków 35m2, których jest teraz pełno, zwyczajnie kłamią by nabijać sobie oglądalność?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      @@nerdmike3778 zależy co masz na myśli? Rozmawiałem z kilkoma urzędnikami i rzeczywiście różne odpowiedzi.

  • @wieslawszczepanski1840
    @wieslawszczepanski1840 4 роки тому +1

    Projekt świetny Czy projekt przewiduję ogrzewanie elektryczne? Czy można rozbudować dom w drugim etapie budowy

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      Dom ogrzewany prądem, trzy opcje pompa ciepła, klimatyzator lub grzejniki elektryczne , w łazience kable grzejne w podłodze.
      Co oznacza w drugim etapie budowy?

    • @wieslawszczepanski1840
      @wieslawszczepanski1840 4 роки тому

      Po wybudowaniu domu za dwa lata chce rozbudować ten dom czy będę mógł myślę tylko o parterze żeby nie podnosić poddasza... Moja działka ma wym. 13x26. W warunkach zabudowy jest zapis że min wys. To 8m a max 12 a proponowany dom ma 7.2 czy ten zapis nie pozwala na wybudowanie tego projektu

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому

      @@wieslawszczepanski1840 dziwny zapis by była minimalna wysokość. Proszę zapytać w urzędzie.

    • @wieslawszczepanski1840
      @wieslawszczepanski1840 4 роки тому

      Ok zapytam

    • @wieslawszczepanski1840
      @wieslawszczepanski1840 4 роки тому

      Ale czy zbuduje dom na działce o wym. 13x26 nie znam wymiarów domu dlatego pytam

  • @VEKYR900
    @VEKYR900 4 роки тому +1

    witam , mam pytanie, jak jest z tą wysokość budynku na zgłoszenie. bo widzę za yutube że budują ludzie po 6 czy 7 m wysokości. A w prawie budowlanym znalazłem jedynie że takie budynki mogą mieć 4,80. I nie mogę znaleść info o rozmiarach. Podpowie Pan coś w tej kwestii ?????

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      To jaki budynek można postawić zawarte jest w MPZP ( Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego) lub WZ (Warunkach Zabudowy) , każda działka ma swoje regulacje i najpierw zapoznajemy się z nimi. Inną kwestią jest nazewnictwo naszego budynku, należy rozróżnić że budynek gospodarczy to nie to samo co budynek rekreacji indywidualnej. Jedni mogą budować do 5 m i 8 m i nawet 12 m . Sprawdzić najpierw plany swoich działek!

  • @nerdmike3778
    @nerdmike3778 4 роки тому +1

    Będą zdjęcia z realizacji projektu?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      Na grupie osób które zakupią projekt na pewno.

  • @anitawalkabout1438
    @anitawalkabout1438 3 роки тому

    Czy mogę liczyć, że w projekcie znajdę zestawienie stolarki, drewna i innych materiałów potrzebnych do budowy?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 роки тому

      Stolarki nie ma - zestawienie materiałów jest, można też większość materiałów u nas zamówić.

  • @arekidrewno9875
    @arekidrewno9875 4 роки тому +1

    Witam. Mam pytanie i bardzo bym prosil o odpowiedz. Chcial bym wybudowac rodzicom domek taki do 35m2 z antresola. I pytanie czy taki domek tylko na zgloszenie mozna budowac bez architekta i geodety itpi mozna w nim mieszkac i czy taki domek normalnie bedzie zarejestrowany jako dom i bedzie mial numer taki jak inne domy?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому

      Na zgłoszenie nie trzeba kierownika, architekta ani geodety. Ale po wybudowaniu trzeba zrobić odbiur budynku. Numer przypisuje się do działki a nie dla budynku.

    • @arekidrewno9875
      @arekidrewno9875 4 роки тому +1

      Dziekuje za odpowiedz. Jak bede potrzebowal jeszcze informacji to zapytam😊

  • @BreakerFutures
    @BreakerFutures 4 роки тому

    Pytanie czy na zgłoszenie budujac moze miec maksymalnie 5m wysokosci I czy mozna przerobic projekt na dach o nachyleniu 25° i odpowiednio wysokiej ściance kolankowej jaka wyjdzie?

    • @BreakerFutures
      @BreakerFutures 4 роки тому

      Moim zdaniem 45° to strata cennego miejsca na poddaszu

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +2

      @@BreakerFutures Pamiętaj, że wygląd domu też ma znaczenie, większość wybiera jakiś projekt, bo się im podoba, potem podnoszą ściankę kolankową, budują i co? I wychodzi jakaś szopa. Zmiana, którą chcesz zrobić, zmieni całkowicie wygląd domu, jak ja bym tak zaprojektował ten dom, to pewnie by ci się nie podobał. Ważne są proporcje, estetyka i użytkowość budynku, uważam, że ten projekt to wszystko spełnia.

  • @ewajjj9975
    @ewajjj9975 4 роки тому +1

    Witam! czym pokryty jest dach ?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому

      W projekcie jest dachówka cementowa.

  • @carlopedro3882
    @carlopedro3882 4 роки тому +1

    Czyli rozumiem, ze na tym kanale, nie bedzie juz filmow z poradami jak budowac typu "poziomowanie podwaliny" bo bedzie to juz wszystko platne?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      Na kanale będą publikowane filmy tak jak dotychczas! Dam wam możliwość zobaczyć bardziej szczegółowo, każdy element budowy, na większym modelu . Jak bym chciał wszystko pokazać i objaśnić to film o podwalinie trwał by, 2 h lub było by to kilka filmików. Do filmu o dachu mógłbym nie dożyć .

  • @JK-cl3sj
    @JK-cl3sj 4 роки тому +1

    Dom mieszkalny jednorodzinny na zgłoszenie nie różni się niczym od domu na pozwolenie. NIE MA OBOSTRZEŃ jeśli chodzi o m2 - patrz USTAWA PRAWO BUDOWLANE art 29. Jedyna różnica to termin rozpatrzenia. Do zgłoszenia mają piszę z pamięci trzy tygodnie do pozwolenia do 2 miesięcy. W obu przypadkach MUSICIE dostarczyć projekt budowlany zrobiony przez architekta i branżystów w obu potrzebować będziecie kierownika budowy i dziennika budowy. Ja poszedłbym jeszcze krok dalej. Bo jak dostaniecie pozwolenie na budowę to znaczy że zapoznano się z waszym projektem domu w zgłoszeniu jest tylko cicha zgoda.

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      Dokładnie tak jak piszesz! Tylko my tu mówimy o "budynku rekreacji indywidualnej rozumiany jako budynek przeznaczony na czasowy pobyt ludzi"

    • @JK-cl3sj
      @JK-cl3sj 4 роки тому +1

      @@mocdrewna Ciężko będzie PINBowi udowodnić to że dom jest domem mieszkalnym jednorodzinnym a nie rekreacji indywidualnej ale w przypadku postępowania właściciel również będzie się musiał trochę powytężać aby dali spokój. Najgorsze że jak trafi się jakiś sąsiad exprawnik lub exSBek to będzie skarżył do NSA albo i nawet do Strasburga właściwie za grosze i psuł życie właścicielowi takiego "domu rekreacji indywidualnej".

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  4 роки тому +1

      @@JK-cl3sj Przecież właśnie większość chce go budować jako rekreacyjny , więc w czym problem. Przepisy znam i zna je architekt ,który dom projektował, szczególnie że były konsultacje z Izbą Architektów.

    • @mlodyellow
      @mlodyellow 4 роки тому +1

      @@JK-cl3sj Można próbować potem taki domek rekreacji indywidualnej przekształcić na budynek mieszkalny. Tylko jeszcze nie znalazłem informacji jak to wygląda od strony praktycznej. Wiem, że potrzebna jest ekspertyza i projektant bez ograniczeń

    • @JK-cl3sj
      @JK-cl3sj 4 роки тому +1

      @@mlodyellow Należy zrobić projekt budowlany i uzyskać pozwolenie na budowę w starostwie. Można próbować wcześniej zgłoszeniem ale jak ten rekreacyjny zrobiło się z pominięciem architekta to nie ma opcji aby pominąć go teraz, taki tam monopol architektów na kształtowanie ładu przestrzennego. Więc w starostwie pewnie zażyczą sobie projekt zrobiony przez projektanta bez ograniczeń architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych i instalacji elektrycznych. Inna sprawa że rekreacyjny ma trochę łagodniejsze wymagania niż mieszkalny wiec jeśli nie budowało się rekreacyjnego z głową to może być dużo do przeróbki aby dostać zmianę na mieszkalny. Jeśli chodzi o ekspertyzę to bardziej opinia że budynek się nadaje, drzwi mają odpowiednią szerokosć, jest daszek, konstrukcja budynku przeniesie obciążenia i że np jest instalacja co która ogrzeje dom w zimie. Jak pójdziesz do architekta to on się od strony praktycznej tym zajmie.

  • @GregoryAlone
    @GregoryAlone 3 роки тому

    60 tyś bruttoczy netto ?😁

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita 4 роки тому

    Proponuje gminom katolickim nic nie zgłaszać!!🤨

  • @toniofilm
    @toniofilm 4 роки тому +2

    stodoła