Mądrego warto posłuchać. Dał mi Pan nadzieję bo już mi włosy na głowie zaczęły siwieć. Każdy tylko by glifosat hektolitrami lał w pole a później wieki chciał żyć w zdrowiu. Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów!
Pamiętam jak moj Dziadek jeszcze w konika kotłował sprężynuwką takie perzowiska. A to wzdłuż a to w poprzek, w ósemkie, na zakładkę. Kotłował aż wszystko powyciągnał na wierzch i orka ale czy siał jare czy ozime to już nie zapamiętałem.
Do takiej uprawy najlepszy byłby agregat uprawowo ścierniskowy na gęsiostópkach taki jak Kockerling Allrounder. Maszyna którą można używać do uprawy przedsiewnej jak również uprawy pożniwnej.
Walczę z perzem od tygodnia , ręce opadają . Cały perz siedzi pod ziemią w warstwie iłu i gliny . Szykuje pole pod warzywniak . Dzięki za film , tyle że ja tylko dysponuje szpadlem i widłami plus taczka ;) Pozdrawiam
U mnie na półtora szpadla perzowisko, pod szpadlem piach, a w piachu jeszcze więcej perzu. Poszła w tym roku głęboka orka, po orce glebogryzarka, a teraz motyka dwuzębowa na 15 cm i grabie po ręcznej podorywce. Motyka ładnie łapie kępy, których nie zakopała orka, a grabie ze skiby wyłapują wszystko jak profesjonalna brona. Później po grabieniu przesuwam się o tę szerokość motyczki i jakoś to idzie. Dwa ary w dniówkę można zrobić, ale po co się przemęczać.
Powiem szczerze, że gdybym miał się bawić ręcznie od początku, to z wideł bym zrezygnował, założył spory kompostownik i po prostu zerwał ten zaperzony trawnik na kupę. Jakby przekompostował, to bym przesiał i rozrzucił, a dwa lata żyto na piachu siał. Ale to na ugorach, tak jak u mnie ' tam więcej korzeni niż ziemi jest.
u mnie też działa. Kilka razy ścierniskowy jak u Was z wąskimi zębami i okazuje się, ze 40 l ON/ha działa cuda na polu :) No i oczywiście bajka dla sąsiadów, ze pryskam w nocy :)
W naszym gospodarstwie problemem jest Perz na piaskach oraz Komosa w kukurydzy z resztą chwastów problemów nie mamy. Może ktoś inny ma problem ze skrzypem to coś nagra. Szlakiem rolnika ma problemy ze Ostem może coś nagra w temacie.
Mądre słowa, a w szkole niema nawet wspominania o uprawie ekologicznej o tym, że da się bez chemii uprawiać glebę. Uczenie metody rolnictwa ekstensyenego makimum plonu kosztem środowiska nie jest dobre, osobiście przeszedłem na rolnictwo pół ekstensywne bo kto racjonalnie e suchy rok daje na piachu nawożenie na 8t plonu i narzeka, że się nie opłaca to szkoda słów, a dać racjonalną dawkę na plon 4-5 ton z ha i tyle zebrać to i lepiej na kieszeń i dla środowiska. Ale o tym można w nieskończoność mówić dużo osób napisało dużo mądrych książek które warto przeczytać a o których w szkole średniej nie mówią. Pozdrawiam
@@ewabielak1971 Jeśli chodzi o ekologię to zdecydowanie wspomniani jiri Urban iBonvoj Sarapatka ale również Georg Siebeneicher. Z tych innych kojarzonych z klasycznym rolnictwem to Charon K M, Kosowska B, Kopcewicz J, Tadeusz Szulc, Saturnin zawadzki,Kulka. Dużo jest innych ale naj ważniejsze to czytać żeby jakąś wiedzę wchłaniać i wyciągać wnioski. Pozdrawiam
no niestety, w ekologii trzeba jeździć po tym polu. Rok temu, niektórzy się śmiali z mojej kilkukrotnej uprawy - fakt jest taki, że pola na które wybrałem się częściej wyglądały bardzo dobrze pod względem zachwaszczenia. Im lepsze warunki się stworzy w początkowej fazie wzrostu rośliny tym większe szanse mamy na utrzymanie zachwaszczenia w ryzach. Im cięższa gleba i większa ilośc opadów tym jest trudniej, ale gra jest warta świeczki. Pozdrawiam
@@tataksawerego6876 ale z tego co mówiliście nie macie ostu, u mnie z kolei im lepsze pole tym więcej ostu. Z perzem sobie radzimy dość dobrze, ale oset to moje utrapienie. Podoba mi sie taka maszyna ze Szwecji na wycinanie ostu.
Dawno , dawno temu gdy nie moglem poradzic sobie z perzem na piachach uprawkami kultywatorem po podorywce zastosowalem jeszcze jedna podorywke nieco glebsza i efekt byl zadowalajacy . Z czystym sumieniem polecam ten sposob .
sama prawda ,nic dodać, nic ująć, doskonale ujęte życie rolnika ekologicznego ,pozdrawia też rolnik eko ,a apropos Agro Mazury to znam Krzysztofa osobiście też jest ok.
No i jest mój ulubiony yutuber.🙂 A propos ostatniego odcinka o próchnicy jeżeli ma się łąki 20 letnie lub trwałe użytki zielone i ciągle wywozi się te zielonki to jak zrobić bilans na plus brak możliwości zmianowania.
Trawy niby 1t próchnicy na plus rocznie, bo nie ma strat na uprawie. Ale musi być nawożenie. Dlatego łąki są wieczne i plonują mimo, że zabieramy zielone. Bo liczy się masa korzeniowa, która dzięki nawożeniu się rozwja obumiera i tworzy się próchnica.
Panie Piotrze chciałbym zdać się na pana doświadczenie . Prowadze gospodarstwo ekologiczne na 12ha buraków czerwonych robię co roku około 6 ha . Po 3 sezonach widzę już spadek plonów oraz duże zachwaszczenie chwastami typu rdest ptasi/plamisty , szarłat szorstki oset oraz perz. Z resztą chwastow radzę sobie opalarka na LPG i pielnikami później gdy chwasty wychodzą nad buraki przycinam się kosa listwowa. Stąd moje pytanie czy uprawa z dłuższym zmianowaniem np przez 3-4 lata , siane żyto oraz poplony pozniwne strączkowe pomoze mi w jakieś części wydusić te trudne chwasty ? Stopniowo dobieram gleby dlatego musiałem zaryzykować z uprawa buraka kilka razy pod rząd . Jednak widzę że dalej nie ma sensu, plon nie jest najgorszy ale chwasty są już nie do opanowania. Pozdrawiam. Stały widz 🙂🙂🙂
A wapnowanie też coś daje aby mniej perzu rosło? I od niedawna mam agregat z wałami i zastanawiam się czy te wały nie przyczyniają się do tego ,że perz zamiast rozciągany jest zasypywany. Czy oprócz agregatem np przed siewem zboża jeździć jeszcze bronami lub zwykłym kultywatorem. Agregat dobrze przygotowuje ziemię przed siewem , do sadzenia sadzarką itp. Bardziej to chodzi o uprawę warzyw bo perz się ciężko pieli albo plewi ręcznie.
taki fajny Kverneland to zrobiłem ze zwykłej zielonej sprężynówki metodą zapychania się i przeklinania. Rozrzedzenie zębów spowodowało, ze żadne zapychanie nie miało juz miejsca. Tak więc Polski rolnik nie gorszy niż zachodni inzynier :)
Super kanał, świetne filmy, nie mam gospodarstwa ale zaczynam uprawiać duży ogród i staram się naturalnie wzbogacać glebę. Mam pytanie: ile czasu potrzebują kłącza perzu na powierzchni gleby, żeby wyschnąć na tyle aby się nie powtórnie nie ukorzenić?
Coś wspomniałem? O muzeum w Szreniawie to tak. Książki to te stare rolnicze oraz z nowszych to Wprowadzenie do rolnictwa ekologicznego Józef Tyburski, Sylwia Żakowska
@@tataksawerego6876 Tylko pamiętaj, że Tyburski jest zwolennikiem uzyskiwania wysokich plonów w ekologii a to wiąże się z wysokim nawożeniem, co dla większości rolników jest zaprzeczeniem ekologii.
Tak to jest przesuszanie i niszczenie struktury, próchnicy w glebie niestety. Po takich zabiegach z regóuły nie oram to już plus no i mamy po żniwch jakś większy lub mniejszu mulcz i wiatr nie "bierze" tego jak po orce na wiosne. Dlatego będę się upierał, że w eko trzeba dać ziemi odpocząć i zregenerować siejąc trawy/koniczyny/lucerny na kilka lat.
@@ksaweryzgospodarstwa5984 Właśnie eko wymaga więcej uwagi, sąsiad miał ekologię to była istna plantacja perzu, orka na raz później siew po kilku tygodniach to strach na to patrzeć. Obecnie kto inny uprawia tradycyjnie to 3 -ci rok walczy z perzem.
Czy może Pan podpowiedzieć jak zwalczać perz za pomocą talerzówki? Po zbiorze zboża uprawic 3-4 krotnie talerzówką w odstępach 7-10 dniowych, a potem orka i siew? Gleby cieżkie, nie posiadam grubera. Dysponuję talerzówką, kultywatorem, bronami, pługiem.
Po co zwalczac ? Perz , cudowne , zdrowotne ziolko . Ususzyc i pic , jesc , robic szejki z pokrzywa lub innym owocem , dodawac do saĺatek . Oczyszcza nerki , odchudza , bardzo pomocny dla kobiet na sprawy kobiece .
W Grochu oprzędzik się zdarza ale bez strat. Ploniarka nie zaobserwowałem. Może rezbudowany płodozmian z wieloletnimi użtkami kośnymi na gruntach ornych pomaga.
prawde pan gadasz ale cudów z tym meczenie nie ma. Chemia lepiej działa na perz jesli jest taka mozliwość żeby jej użyć. W przeciwnym razie musowo ten perz meczyć co rok. Taniej wychodzi oprysk niż meczenie 5 razy. pozdrawiam
@@ksaweryzgospodarstwa5984 no właśnie ja dosyć sporo owsa sieje i z chwastami a raczej z perzem zawsze jest problem dlatego podpytuje czy macie na to jakiś sposób. temat kukurydzy ja w tym roku zrezygnowałem na rzecz słonecznika. Tylko,że miałem problem z gołębiami sąsiada. Ja u Was z nią jest? jakieś dodatkowe zabiegi ?
Wszystko super, Tylko żeby to robić końmi na owies, a nie na Olej napędowy. Oprysk to jeden zabieg i jedno paliwo. A tak trzeba 10 razy jeździć po tym polu więc, jakie to eko.
spryskalem na perz w jeden dzień 6litrow agrosaru i za dzień czy dwa poprawiłem 5 litra i niby całe pole było suche tak uschnelo przed dwa tygodnie i jak teraz oralem to na dolkach aż ciągnik stawał jak w łące i nie wiem czy uschnal tez perz czy nie bo pod ziemią taki żywy wydawał się i teraz nie wiem czy jeszcze kultywatorem ruszać tą orke czy siać w nią żyto i liczyc ze ma w swoich korzeniach ten płyn od pryskania i ze juz nie ruszy do góry :(
Perzu w zrośnietych kępach glifosat nie ruszy w żadnej dawce, przetestowane i sprawdzone- tylko zwalczenie mechaniczne, zgrabianie i na koniec glifosat na niedobitki.
znam takich którzy na perz psikają lekko glifosatem i cieszą się czystym polem przy okazji licząc na to, że to się nie wyda. I pewnie się to nie wyda. Tyle roboty mniej.
Tak nigdy nie powinno się porównywać. Jak dobrze robisz konwencje wyjdziesz na swoje, jak ekologie to też. Wybór należy do Ciebie no i trzeba mieć szczęście i przekonanie do danej produkcji.
A ja powiem tak Panie Piotrze Chodźby Pan nawiuzł obornika i porawił nawozami i choćby uprawa byla najlepszaA wilgoci by pan nie miał pole będzie jak miedź brzeczaca albo cymbał brzmiący. Plonu nie będzie. Zwłaszcza na takich glebach ja na filmie.
Szkoda robić, zmieniam zawód. Teraz przy zwalczaniu perzu pokazaliśmy najgorsze miejsca na naszych polach w trakcie suszy. Reszta pól jest bardziej ok.
@@ksaweryzgospodarstwa5984 niech pan nie przesadza dobrze jest 🙂 rolnik to bardzo piękny zawód aczkolwiek wymagający 💪🧠 Świetny film . Chciałem pogratulować formy jaką Pan przekazuje wiedzę nam jak i co najważniejsze swojemu synowi .fajnie się Was ogląda . Pozdrawiam
Polak to zawsze coś wykombinuje jeżeli w grę wchodzą pieniądze 👍 to taki eko recykling albo popuralne teraz powiedzenie "drugie życie dla" dłuta he he 😉
Ja uważam, że powinien pan panie Piotrze być mistrem rolnictwa...
Koncerny chemiczne szybko by mnie zlikwidowały.
@@ksaweryzgospodarstwa5984 i tak obstaję przy swoim💪 i wszystkie dobrego życzę
Mądrzy ludzie nie nadają się na polityków i dlatego nimi nie zostają. Przykład? Polska.
@@krymar-ni9nf no wlasnie mądrzy powinni byc a nie pseudo rolnicy udający że cos wiedzą. Czlowiek z pasja
@@guliwer6761 POWINNI oto słowo klucz
Takich rolników szanuje szczególnie.
Nie trują ludzi dziadostwem ❤️
Dobra robota.
Mądrego warto posłuchać. Dał mi Pan nadzieję bo już mi włosy na głowie zaczęły siwieć. Każdy tylko by glifosat hektolitrami lał w pole a później wieki chciał żyć w zdrowiu. Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów!
Dobrze, że Wy, Szlakiem Rolnika czy AGROMAZURY nagrywacie!
Opozycja do rolników chemików musi być.
@@ksaweryzgospodarstwa5984 o nie wypowiadasz wojnę
Pamiętam jak moj Dziadek jeszcze w konika kotłował sprężynuwką takie perzowiska. A to wzdłuż a to w poprzek, w ósemkie, na zakładkę. Kotłował aż wszystko powyciągnał na wierzch i orka ale czy siał jare czy ozime to już nie zapamiętałem.
W szkole średniej obecnie jestem... ale wasz godzinny wykład to tak, jak miesiąc nauki w szkole.
Panie mów Pan co chcesz 😉 , mądrego warto posłuchać , ode mnie dla Pana i syna 👍👍👍Pozdrawiam
Na taki seans to muszę się wyposażyć w jakiś popcorn i zimny napój 😃🍿🍺
Na raty trzeba oglądać 😉👍
Poza merytoryką wreszczie rolniczy vloger który podkłada klasa muzykę,. Super młody.
Jest jeszcze szlakiem rolnika
Do takiej uprawy najlepszy byłby agregat uprawowo ścierniskowy na gęsiostópkach taki jak Kockerling Allrounder. Maszyna którą można używać do uprawy przedsiewnej jak również uprawy pożniwnej.
Jak się na perzu nie będzie zapychał ani go kupkował to spoko.
Podoba mi się ten filmik bo fajna współpraca jest ojca z synem szacun łapka w górę idzie :) oby tak dalej Panowie :)
Walczę z perzem od tygodnia , ręce opadają . Cały perz siedzi pod ziemią w warstwie iłu i gliny . Szykuje pole pod warzywniak .
Dzięki za film , tyle że ja tylko dysponuje szpadlem i widłami plus taczka ;)
Pozdrawiam
U mnie na półtora szpadla perzowisko, pod szpadlem piach, a w piachu jeszcze więcej perzu. Poszła w tym roku głęboka orka, po orce glebogryzarka, a teraz motyka dwuzębowa na 15 cm i grabie po ręcznej podorywce. Motyka ładnie łapie kępy, których nie zakopała orka, a grabie ze skiby wyłapują wszystko jak profesjonalna brona. Później po grabieniu przesuwam się o tę szerokość motyczki i jakoś to idzie. Dwa ary w dniówkę można zrobić, ale po co się przemęczać.
Powiem szczerze, że gdybym miał się bawić ręcznie od początku, to z wideł bym zrezygnował, założył spory kompostownik i po prostu zerwał ten zaperzony trawnik na kupę. Jakby przekompostował, to bym przesiał i rozrzucił, a dwa lata żyto na piachu siał. Ale to na ugorach, tak jak u mnie ' tam więcej korzeni niż ziemi jest.
u mnie przy zakładaniu warzywnika w walce z perzem sprawdziło się nakrycie ziemi czarną folią na kilka miesięcy..
Najlepsze filmy o rolnictwie jakie oglądałem
u mnie też działa. Kilka razy ścierniskowy jak u Was z wąskimi zębami i okazuje się, ze 40 l ON/ha działa cuda na polu :) No i oczywiście bajka dla sąsiadów, ze pryskam w nocy :)
Fajny film.Teraz panie Piotrze proponuje filmik z zwalczania skrzypu
W naszym gospodarstwie problemem jest Perz na piaskach oraz Komosa w kukurydzy z resztą chwastów problemów nie mamy. Może ktoś inny ma problem ze skrzypem to coś nagra. Szlakiem rolnika ma problemy ze Ostem może coś nagra w temacie.
Mądre słowa, a w szkole niema nawet wspominania o uprawie ekologicznej o tym, że da się bez chemii uprawiać glebę. Uczenie metody rolnictwa ekstensyenego makimum plonu kosztem środowiska nie jest dobre, osobiście przeszedłem na rolnictwo pół ekstensywne bo kto racjonalnie e suchy rok daje na piachu nawożenie na 8t plonu i narzeka, że się nie opłaca to szkoda słów, a dać racjonalną dawkę na plon 4-5 ton z ha i tyle zebrać to i lepiej na kieszeń i dla środowiska. Ale o tym można w nieskończoność mówić dużo osób napisało dużo mądrych książek które warto przeczytać a o których w szkole średniej nie mówią.
Pozdrawiam
Możesz podać tytuły, autorów??
@@ewabielak1971 Jeśli chodzi o ekologię to zdecydowanie wspomniani jiri Urban iBonvoj Sarapatka ale również Georg Siebeneicher.
Z tych innych kojarzonych z klasycznym rolnictwem to Charon K M, Kosowska B, Kopcewicz J, Tadeusz Szulc, Saturnin zawadzki,Kulka.
Dużo jest innych ale naj ważniejsze to czytać żeby jakąś wiedzę wchłaniać i wyciągać wnioski.
Pozdrawiam
no niestety, w ekologii trzeba jeździć po tym polu. Rok temu, niektórzy się śmiali z mojej kilkukrotnej uprawy - fakt jest taki, że pola na które wybrałem się częściej wyglądały bardzo dobrze pod względem zachwaszczenia. Im lepsze warunki się stworzy w początkowej fazie wzrostu rośliny tym większe szanse mamy na utrzymanie zachwaszczenia w ryzach. Im cięższa gleba i większa ilośc opadów tym jest trudniej, ale gra jest warta świeczki. Pozdrawiam
Zgdza się chociaż perz to u nas najbardziej to się na suchych piachach panoszy, gdzie wszystko słabo rośnie a perz bardzo dobrze się ma.
@@tataksawerego6876 ale z tego co mówiliście nie macie ostu, u mnie z kolei im lepsze pole tym więcej ostu. Z perzem sobie radzimy dość dobrze, ale oset to moje utrapienie. Podoba mi sie taka maszyna ze Szwecji na wycinanie ostu.
@@SzlakiemRolnika oset to tak na glinach też mamy ale u nas wykańczmy go podczas koszenia w lucernach.
Pisałem chyba kiedyś pod twoim filmem że co to za ekologia jak tyle nie ekologicznego paliwa się spala. Jedno zaprzecz drugie. Chyba że się myle.
@@Marcin_ogrodnik_z_wlkp nie spalam 100l ON na ha a to podobno średnia.
Pozdrawiam serdecznie dobra robota takie wlogi to morżna oglądać
Chłopaki, świetnie się Was słucha, bardzo merytoryczny materiał! Dodawajcie opisy do wideo, żeby lepiej pozycjonować ten kanał.
Dawno , dawno temu gdy nie moglem poradzic sobie z perzem na piachach uprawkami kultywatorem po podorywce zastosowalem jeszcze jedna podorywke nieco glebsza i efekt byl zadowalajacy . Z czystym sumieniem polecam ten sposob .
+1
@@mafiapodhale3339tak zwana odwrotka
sama prawda ,nic dodać, nic ująć, doskonale ujęte życie rolnika ekologicznego ,pozdrawia też rolnik eko ,a apropos Agro Mazury to znam Krzysztofa osobiście też jest ok.
No i jest mój ulubiony yutuber.🙂 A propos ostatniego odcinka o próchnicy jeżeli ma się łąki 20 letnie lub trwałe użytki zielone i ciągle wywozi się te zielonki to jak zrobić bilans na plus brak możliwości zmianowania.
Trawy niby 1t próchnicy na plus rocznie, bo nie ma strat na uprawie. Ale musi być nawożenie. Dlatego łąki są wieczne i plonują mimo, że zabieramy zielone. Bo liczy się masa korzeniowa, która dzięki nawożeniu się rozwja obumiera i tworzy się próchnica.
Ok dzięki za info
Jak masz obornik to go zastosuj.
Pan Piotr wie ze pryskać i siać nawóz to trzeba w nocy 😂😂😂
Pozdrawiam 👍
Panie Piotrze chciałbym zdać się na pana doświadczenie . Prowadze gospodarstwo ekologiczne na 12ha buraków czerwonych robię co roku około 6 ha . Po 3 sezonach widzę już spadek plonów oraz duże zachwaszczenie chwastami typu rdest ptasi/plamisty , szarłat szorstki oset oraz perz. Z resztą chwastow radzę sobie opalarka na LPG i pielnikami później gdy chwasty wychodzą nad buraki przycinam się kosa listwowa. Stąd moje pytanie czy uprawa z dłuższym zmianowaniem np przez 3-4 lata , siane żyto oraz poplony pozniwne strączkowe pomoze mi w jakieś części wydusić te trudne chwasty ? Stopniowo dobieram gleby dlatego musiałem zaryzykować z uprawa buraka kilka razy pod rząd . Jednak widzę że dalej nie ma sensu, plon nie jest najgorszy ale chwasty są już nie do opanowania. Pozdrawiam. Stały widz 🙂🙂🙂
Buraka nie wolno siać po sobie trzeba z 5, lat zrobić przerwę a najlepiej przed plonem ugór
Bardzo wartościowy materiał
Randap wycofaja to każdy będzie tak zwalczal perz jeśli pole zapusci. Ja też niekiedy 3 razy ściernie uprawiam przed orka czy bezorka
A wapnowanie też coś daje aby mniej perzu rosło?
I od niedawna mam agregat z wałami i zastanawiam się czy te wały nie przyczyniają się do tego ,że perz zamiast rozciągany jest zasypywany. Czy oprócz agregatem np przed siewem zboża jeździć jeszcze bronami lub zwykłym kultywatorem. Agregat dobrze przygotowuje ziemię przed siewem , do sadzenia sadzarką itp. Bardziej to chodzi o uprawę warzyw bo perz się ciężko pieli albo plewi ręcznie.
Super film
Doluzcie 2 profile do tyłu przedluzcie i te zęby odkręcone dokręcić i będzie 6 belkowy i robi robotę
Ma to sens 👍
Dzięki. Będziemy kombinować. Jeszcze jak będzie czas pojedziemy po kultywatorze broną mulczową, też fainie perz wygrabia.
@@ksaweryzgospodarstwa5984 szkoda paliwa a made powyciaga i 33 % wiekszs wydajność kultywatora
taki fajny Kverneland to zrobiłem ze zwykłej zielonej sprężynówki metodą zapychania się i przeklinania. Rozrzedzenie zębów spowodowało, ze żadne zapychanie nie miało juz miejsca. Tak więc Polski rolnik nie gorszy niż zachodni inzynier :)
Oczywiście, też przed tem stosowałem polski agregat z zdjętymi sprężynami i działał super.
A ja uważam, że to jest niedbalstwo! Jak ma się perz w polu!!!!!
Super kanał, świetne filmy, nie mam gospodarstwa ale zaczynam uprawiać duży ogród i staram się naturalnie wzbogacać glebę. Mam pytanie: ile czasu potrzebują kłącza perzu na powierzchni gleby, żeby wyschnąć na tyle aby się nie powtórnie nie ukorzenić?
Ja bym ten perz zjadał. Ponoć bardzo zdrowy.
Ministerstwo ak zawanego Rolnictwa powinno wam panowie płacić krocie.
Świetna robota łapa w górę
Wspomniałeś coś na temat książek o tematyce rolniczej, może polecisz kilka pozycji? pozdrawiam
Coś wspomniałem? O muzeum w Szreniawie to tak. Książki to te stare rolnicze oraz z nowszych to Wprowadzenie do rolnictwa ekologicznego Józef Tyburski, Sylwia Żakowska
@@tataksawerego6876 Tylko pamiętaj, że Tyburski jest zwolennikiem uzyskiwania wysokich plonów w ekologii a to wiąże się z wysokim nawożeniem, co dla większości rolników jest zaprzeczeniem ekologii.
Pieknie fajnie ALE skoro tak sie zwalcza perz to czemu macie takie zaperzone pole🤔
Miło posłuchać, ale co z erozją wietrzną przy takim częstym mieszaniu ziemi co w suche lata gdy wody jak na lekarstwo?
Tak to jest przesuszanie i niszczenie struktury, próchnicy w glebie niestety. Po takich zabiegach z regóuły nie oram to już plus no i mamy po żniwch jakś większy lub mniejszu mulcz i wiatr nie "bierze" tego jak po orce na wiosne.
Dlatego będę się upierał, że w eko trzeba dać ziemi odpocząć i zregenerować siejąc trawy/koniczyny/lucerny na kilka lat.
@@ksaweryzgospodarstwa5984 Właśnie eko wymaga więcej uwagi, sąsiad miał ekologię to była istna plantacja perzu, orka na raz później siew po kilku tygodniach to strach na to patrzeć. Obecnie kto inny uprawia tradycyjnie to 3 -ci rok walczy z perzem.
Czy może Pan podpowiedzieć jak zwalczać perz za pomocą talerzówki?
Po zbiorze zboża uprawic 3-4 krotnie talerzówką w odstępach 7-10 dniowych, a potem orka i siew? Gleby cieżkie, nie posiadam grubera. Dysponuję talerzówką, kultywatorem, bronami, pługiem.
Witam czy glebogryzarka jest lepsza od talerzówki na zwalczenie perzu?
szacunek Panu
Po co zwalczac ? Perz , cudowne , zdrowotne ziolko . Ususzyc i pic , jesc , robic szejki z pokrzywa lub innym owocem , dodawac do saĺatek . Oczyszcza nerki , odchudza , bardzo pomocny dla kobiet na sprawy kobiece .
To zapraszam do mnie, rwij ile chcesz najlepiej wszystko czyli jakieś dwie wywrotki 3 osiowe
Cześć wam... Co było z jelonkiem z tym paliwem? Jednak tylko wtryski? Pozdrawiam
Tak tylko wtryski padły po 17 latach współpracy
@@tataksawerego6876no to git👍🏼🤗 oczywiście łapka w górze ✋ a subik już od dawna. Zdrowia życzę...
MISTRZ.... I. POZDRAWIAM
Perz najlepiej kultywator i bronowac jak po kartoflisku lub głęboka orka obeschnie gleba i też bronowac i zbierać
fajnie fanie, potwierdzam tależówka też można :)
fajny film:)
Raz Roundup 360 SL i po robocie, a nie takie tam...
Pozdrawiam 👍
Panie Piotrze, mimo to że pan bawi i uczy 😜 to do grubera bron zamiast wałka😏
Witam czy rolnik ekologiczny morze zakupić zboże na pasze od innego ekologicznego rolnika ? Czy potrzebne są do tego jakieś ichnie zgody ?
Kupuję się normalnie zboże jak sprzedający ma certyfikat aktualny, trzeba zchować fakture/certyfikat do wglądu w razie kontroli.
Dziękuję
Jak sobie z robakami radzicie polniarka itp
W Grochu oprzędzik się zdarza ale bez strat. Ploniarka nie zaobserwowałem. Może rezbudowany płodozmian z wieloletnimi użtkami kośnymi na gruntach ornych pomaga.
sabaton the last stand jako pierwsze hehehee :D
prawde pan gadasz ale cudów z tym meczenie nie ma. Chemia lepiej działa na perz jesli jest taka mozliwość żeby jej użyć. W przeciwnym razie musowo ten perz meczyć co rok. Taniej wychodzi oprysk niż meczenie 5 razy. pozdrawiam
My chemii nie możemy, jak ktoś ma gospodarstwo konwncjonalne to zawsze wybierze chemie.
@@ksaweryzgospodarstwa5984 ;-)
Pytanie nie do filmu. Jakiego gniotownika do zboża używacie?
Masz-Rol T400
@@ksaweryzgospodarstwa5984 Dzięki 😄
Kto jedzie na protest?
A co robicie z perzem jak siejecie na wiosnę?
Nic, ewntualnie korygujemy płodozmian, zasiewy na większy udział żyta jarego,owsa w mieszankach. A w kukurydzy można coś tam powalczyć.
@@ksaweryzgospodarstwa5984 no właśnie ja dosyć sporo owsa sieje i z chwastami a raczej z perzem zawsze jest problem dlatego podpytuje czy macie na to jakiś sposób. temat kukurydzy ja w tym roku zrezygnowałem na rzecz słonecznika. Tylko,że miałem problem z gołębiami sąsiada. Ja u Was z nią jest? jakieś dodatkowe zabiegi ?
Wszystko super, Tylko żeby to robić końmi na owies, a nie na Olej napędowy. Oprysk to jeden zabieg i jedno paliwo. A tak trzeba 10 razy jeździć po tym polu więc, jakie to eko.
spryskalem na perz w jeden dzień 6litrow agrosaru i za dzień czy dwa poprawiłem 5 litra i niby całe pole było suche tak uschnelo przed dwa tygodnie i jak teraz oralem to na dolkach aż ciągnik stawał jak w łące i nie wiem czy uschnal tez perz czy nie bo pod ziemią taki żywy wydawał się i teraz nie wiem czy jeszcze kultywatorem ruszać tą orke czy siać w nią żyto i liczyc ze ma w swoich korzeniach ten płyn od pryskania i ze juz nie ruszy do góry :(
Perzu w zrośnietych kępach glifosat nie ruszy w żadnej dawce, przetestowane i sprawdzone- tylko zwalczenie mechaniczne, zgrabianie i na koniec glifosat na niedobitki.
witam pomozecie mi uprawiac lucerne i zyto w ekologi dla bydła hereford
Pewnie, że pomożemy, ale to mamy przyjechać traktorami? Czy tylko porada?
@@ksaweryzgospodarstwa5984 😂😂😂
@@ksaweryzgospodarstwa5984 porada
To. Od czego on tak ci tam się wrzuca
znam takich którzy na perz psikają lekko glifosatem i cieszą się czystym polem przy okazji licząc na to, że to się nie wyda. I pewnie się to nie wyda. Tyle roboty mniej.
Witam czym się różni Gruber od kultywatora?
Nic. Nazwa taka się przyjeła. Jest to kultywator ścierniskowy należe do ogromnej rodziny przeróżnych kultywatorów.
Niczym w zasadzie to tylko kwestia nazwy
Perz z trawa na gruncie ornym da rade czy koszenie go wymęczy?
Koszenie go nie załatwi, trzeba zaorać jedynie.
Perz to jest trawa i to bardzo odporna.
Ja mam problem z bylica😠
Ekologia bardziej sie oplaca w waszym gospodarstwie niz konwencja?
Tak nigdy nie powinno się porównywać. Jak dobrze robisz konwencje wyjdziesz na swoje, jak ekologie to też. Wybór należy do Ciebie no i trzeba mieć szczęście i przekonanie do danej produkcji.
troche dzwine ze gryka nie daje z nim rady to mnie zmartwilo
A ja powiem tak Panie Piotrze Chodźby Pan nawiuzł obornika i porawił nawozami i choćby uprawa byla najlepszaA wilgoci by pan nie miał pole będzie jak miedź brzeczaca albo cymbał brzmiący. Plonu nie będzie. Zwłaszcza na takich glebach ja na filmie.
Szkoda robić, zmieniam zawód. Teraz przy zwalczaniu perzu pokazaliśmy najgorsze miejsca na naszych polach w trakcie suszy. Reszta pól jest bardziej ok.
@@ksaweryzgospodarstwa5984 niech pan nie przesadza dobrze jest 🙂 rolnik to bardzo piękny zawód aczkolwiek wymagający 💪🧠 Świetny film . Chciałem pogratulować formy jaką Pan przekazuje wiedzę nam jak i co najważniejsze swojemu synowi .fajnie się Was ogląda . Pozdrawiam
@@ksaweryzgospodarstwa5984 zapraszam w Bieszczady 😂😂
Kombajn w twoim przypadku najlepszy z chwytaczem plew nic na polu nie zostanie rozsiane no i ewentualna pasza dla zwierząt
To jest racja mieliśmy kiedyś przy bizonie, kombajny powinny mieć dodatkowy zbiornik na chwasty i samosiewy.
@@tataksawerego6876 lub są rozdrabniacze do tego co kombajn z sit wyrzuca.
Jak ekologiczne to koniem trzeba gruberowac
Polak to zawsze coś wykombinuje jeżeli w grę wchodzą pieniądze 👍 to taki eko recykling albo popuralne teraz powiedzenie "drugie życie dla" dłuta he he 😉
Bo tam gdzie perz tam wszystko jest.