Co zrobić gdy jeszcze Cię nie stać na Inteligentny dom ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2023
  • Prosty przykład jak podejść do tematu gdy chcielibyśmy u siebie Smart Home jednak finanse albo brak decyzji na ten moment nie pozwala na odpowiedni wybór.
    Materiał pokazuje możliwość przygotowania elektryki pod montaż przyszłego rozwiązania do automatyki budynkowej.
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 37

  • @Hrabonszcz89
    @Hrabonszcz89 10 місяців тому +2

    just in time! Właśnie skończyłem kłaść całą elektrykę w remontowanym mieszkaniu i jestem dokładnie w takiej sytuacji jak opisałeś. Na początku ograniczę się przekaźnikami, a z czasem dokupię sterownik (celuję w Siemens Logo) i zapgrejduję rozdzielnicę. Z racji tego, że prawie cały remont robimy sami (ojciec i ja), po prostu brakuję mi nawet nie tyle kasy, ile czasu na tym etapie na automatykę. Na razie zrobiłem full gwiazdę, a nawet do każdego włącznika pomimo skrętki doprowadziłem kabel 2x1,5 - w razie gdyby trzeba by było przerobić oświetlenie na klasyczne bistabilne włączniki. A jak się nie przydadzą, to wykorzystam ten przewód do zasilania np. sterowników ogrzewania.
    Ogromnym plusem gwiazdy i zugów uważam też fakt, że rozdzielnicę można zmontować na spokojnie w domu, a nawet ją przetestować. Bardzo dziękuję za schematy podłączeń, na pewno wiele razy będę wracał do tego filmika i go studiował :)

  • @gpu-miner9244
    @gpu-miner9244 10 місяців тому +1

    Jasno i prosto wytłumaczone. Dzięki. Dobra robota

  • @rybson102
    @rybson102 10 місяців тому

    Super merytoryczne filmy masz i dużo wiedzy przekazujesz!!!Mega plus!Ale na litość boską, włączasz, wyłączasz, włączania i wyłączania....

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  10 місяців тому

      TAK, TAK już wiem :) już przepraszałem w innym komentarzu... Obiecuję poprawę w kolejnych materiałach i nie "włonczę" więcej;)

  • @leesiuu
    @leesiuu 10 місяців тому +1

    Odnośnie przełączników monostabilnych - nie testowałem, ale z tego co czytałem na forach to wystarczy z nich wyciągnąć sprężynkę spod przycisku i mamy bistabilne :)

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  10 місяців тому

      Jeżeli jest taka możliwość to może być ok jednak wiem ze nie każdy włącznik ma możliwość łatwej rozbiórki, ale pomysł całkiem OK ;)

  • @SiBex_ovh
    @SiBex_ovh 10 місяців тому

    U mnie w domu mam stara instalację, osprzęt od Simon przyszedł przez pomyłkę monostabilny (bez narysowanego dzwonka) i dopiero niedawno zamontowałem w puszkach 11sztuk ZBMINIL2 które po ZigBee załączają obwody oświetleniowe. Temat nareszcie ogarnięty i koniec z wystającymi kablami ze ściany z natynkowym bistabilnym przełącznikiem xD

  • @MaM44341
    @MaM44341 10 місяців тому +1

    Fajny materiał. Wydaje mi się, że przy przejściu z rozwiązania tańszego na takie ze sterownikiem PLC nie trzeba wymieniać łączników na monostabilne i nie trzeba korzystać z wykrywania czy zbocze opada czy rośnie- można przecież wysterować wyjście tak, żeby było załączone przez cały czas gdy na wejściu jest napięcie. Dzięki temu nie będzie sytuacji jak przy łącznikach krzyżowych, że raz światło jest załączone gdy przycisk jest u góry a raz gdy na dole. Oczywiście wtedy mamy ograniczone możliwości atomatyzacji tego światła.
    P.S. Strasznie w uszy kole gdy mówisz włanczać, wyłanczać, 24 wolt, 5 amper czy 8 ohm. Dla fachowca takiego jak Ty prawidłowa wymowa podstawowego słownictwa używanego w branży powinna być priorytetem ;)

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  10 місяців тому

      Dzięki za komentarz :) i zacznę spowiedź od drugiej części komentarza - MASZ RACJĘ !! mój mózg chyba to wyparł całkowicie te oczywiste oczywistości, (aż głupio się przyznać ale sam kiedyś poprawiałem innych - a zabawne jest to, że słucham tego materiału z 2-3 razy zanim wrzucę i tego nie słyszałem :( … także mega dziękuję i będę wdzięczny na kolejne podpowiedzi i sugestie! teraz będę się pilnował bardziej (mam nadzieje:)), co to pierwszej części pytania -TAK będzie działąć ale faktycznie trochę pozbędziemy się możliwości sterowania przez PLC - no bo np włączymy WŁĄCZNIKIEM i później brak ruchu WYŁĄCZY światło to jest sytuacja o której wspominałem, no ale w samym PLC można bardzo dużo i też by szło to ogarnąć np później przy wykryciu ruchu znów też światło załączyć :) opcji jest wiele (a co najmniej parę). Zawsze staram się wspominać w materiałach, że to co pokazuję jest jedną z opcji jaką można zrobić, bo nie ma jednej jedynej prawilnej drogi HOW_TO i tak jak pisanie kodu programu czy do PLC czy gdziekolwiek też może mieć wiele wersji i każda będzie działać :)
      Podsumowując DZIĘKI JESZCZE RAZ, bardzo sobie cenię podpowiedzi i sugestię a tym bardziej takie głupie wtopy ! :)

    • @MaM44341
      @MaM44341 10 місяців тому

      @@Elaj_S fajnie, że w ogóle chce Ci się to robić i dzielisz się tą wiedzą z innymi w przystępny sposób. Mnie ciekawi sama integracja z HA, może to przeoczyłem w poprzednich materiałach a może jeszcze nie obejrzałem właściwego odcinka. Jeśli jeszcze tego nie omawiałeś to czekam z niecierpliwością.

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  10 місяців тому +2

      @@MaM44341Głównym powodem tworzenia tych materiałów był fakt, że sam nic podobnego nie znalazłem :) a że to takie moje hobby to postanowiłem się podzielić wiedzą i doświadczeniem aby innym pomóc. odnośnie połączenia to zrobiłem filmik jak połączyć sterownik z TwinCat3 bezpośredni do Home Assistant i tam jest prosty przykład jak sygnały wymieniać, aktualnie pracuję nad krótkimi materiałami jak wygląda programowanie w sterowniku i połączenie tego z HA więc cierpliwości i będzie komplet danych :)

  • @m3marek
    @m3marek 6 місяців тому +1

    Czy mógłbyś się wypowiedzieć w temacie potrzebnej licencji, którą trzeba wykupić od Beckhoff'a, żeby stworzony w Twincat program mógł działać sobie na sterowniku? Wiem, że w darmowej opcji trzeba odnawiać licencję co 7 dni. Wiem też, że licencje funkcjonują w różnych wariantach: platform level 20 (Economy), platform level 30 (Economy Plus) i tak jeszcze dużo innych opcji. Możesz powiedzieć jaka licencja jest potrzebna, żeby używać sterownika do takich zastosowań i o podobnym stopniu zaawansowania, jak u Ciebie?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  6 місяців тому +1

      Dzięki za komentarz :) z licencjami jest prosta spawa - kupując sterownik PLC licencje niezbędne już są w cenie i nie trzeba się niczym martwić. Dodatkowe biblioteki to już inna bajka... ja osobiście polecam bibliotekę Building Automation która zawiera gotowe bloczki funkcyjne i nie trzeba tworzyć i wymyślać swoich. Biblioteka sama w sobie jest na tyle tania że nawet nie rozważałem podjęcia się tworzyć czegoś on nowa. Sam poziom licencji o którym piszesz zależy od wersji sterownika którą się zakupi więc tutaj nie mamy nad tym za bardzo kontroli.

  • @thepr23mo
    @thepr23mo 4 місяці тому +1

    Rozumiem, że jak nie posiadam jeszcze sterownika PLC, to w przypadku oświetlenia i zastosowania zasilacza z przekaźnikiem muszę użyć wyłączniki bistabilne (nie monostabilne), aby zostało podtrzymane napięcie na żarówce?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  4 місяці тому +1

      Dokładnie tak :) jeżeli jeszcze nie mamy PLC to włącznik klasyczny pod przekaźnik a później wymieniamy na monostabilne (dzwonkowe) i z przekaźnika na wejścia w PLC

    • @thepr23mo
      @thepr23mo 4 місяці тому +1

      @@Elaj_S Dziękuję :)

  • @InformatykNaBudowie_
    @InformatykNaBudowie_ 6 місяців тому +1

    Cześć, dzięki za materiał i wiedzę. Jestem właśnie na etapie projektowania instalacji i zastanawiam się jaką topologię wybrać. Jestem coraz bliżej aby postawić na takie rozwiązanie jak pokazujesz, mam tylko takie pytanie czy będę w stanie sterować kilkoma rzeczami jak światło, rolety, podłogówka etc. z poziomu każdego pomieszczenia.
    I jak wygląda możliwość modernizacji w przyszłości pod urządzenia które wymagają magistrali. Czy z poziomu rozdzielnicy jesteśmy w stanie przejść z rozwiązania topologii w gwiazdę na topologię magistrali? Jeśli tak to czym to będzie można zrobić? Z góry dziękuje za informacje! Gwidon :)

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  6 місяців тому +1

      Dzięki za komentarz ;)
      Powiem tak: wg mnie z gwiazdy nie możesz by niezadowolony ponieważ ona nie zamyka drogi później w jakąkolwiek stronę… i tak, można przejść na magistralę tylko to trochę nierozsądne no bo trzeba by bardzo dużo mostków zrobić, a tak naprawdę puszczając skrętkę np do puszek to wykorzystać z nich dwie czy nawet cztery żyły później żeby właśnie zrobić jakąś magistralę to żaden problem (jedynym minusem później jest to że masz dużo więcej przewodów w ścianach niż można było mieć idą w magistralę od początku) wg mnie magistralę promują ci który mają z tego profity (każdy producent urządzenia powie że to jest super rozwiązanie bo jeden kabelek itd… a tak naprawdę chodzi o to że zarobią na Tobie więcej kasy niż na zwykłym włączniku a Ty pozornie oszczędzasz na przewodzie). Sterować każdym urządzeniem możesz z dowolnego miejsca, pomieszczenia itd… to programista PLC tworzy dowolny program tak jak Tobie pasuje.

  • @mundari1
    @mundari1 10 місяців тому

    Jakim przewodem puszczone jest połączenie z Zugi na bloki rozdzielcze? Jakiej kat skrętke polecasz na włączniki + PT1000?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  10 місяців тому +1

      Dzięki za komentarz:) przy lince i zasilaniu niskim 24vDC lecę z reguły 1mm dla zasilania i 0.5mm sygnałówka, skrętka to najtańsza jaką znalazłem KAT5e

  • @karolzielinski1992
    @karolzielinski1992 5 місяців тому

    A co myślisz, zeby zastosować przekaźniki bistabilne? Wówczas uniknelibyśmy potrzeby wymiany włączników (od razu byśmy montowali dzwonkowe). Jedyni program w PLC musielibyśmy tak napisać, ze po kliknięciu włącznika moduł wyjściowy podawałby krótki impuls (w celu wysterowania przekaźnika) zamiast stałego napięcia. Dobrze kombinuje?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  5 місяців тому

      jest to jakaś alternatywa, jednak wydaje mi się że ma drobne wady. Cena będzie wyższa przez mniejszą popularność na rynku, nie znalazłem takich z wymienną wkładką a to jest spory minus bo w przypadku awarii musimy wymieniać cały przekaźnik a nie tylko wkładkę.

  • @real-neo-altair
    @real-neo-altair Місяць тому

    Finder robo teraz PLC we współpracy z Arduino. Jaka jest Pana opinia?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Місяць тому

      Niestety nie testowałem więc póki tego nie zrobię nie będę obiektywny…. Niestety póki co moje zdanie arduino to po prostu zabawka w ładnym opakowaniu… i do prawdziwego PLC dość sporo mu brakuje, jednak jeżeli zabrało się za to Finder to może faktycznie wyjść z tego fajna alternatywa - póki co upieram się przy zdaniu „fajne na testy” ;) ale może się uda coś zdobyć to chętnie protestuję i się wypowiem

  • @gpu-miner9244
    @gpu-miner9244 10 місяців тому

    Jaki program jest do komunikacji z KL9050 ? Kupiłem nowy zapakowany w pudeł ale chce mieć pewność że jest dobry. Parę miesięcy jeszcze poleży zanim to wszystko się dokona chce uniknąć rozczarowania po za tym ciekawi mnie czy to jest taki DOS czy WIN3.11 :)

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  10 місяців тому

      powiem szczerze, że nie wiem :) ponieważ ja używam u siebie BK9050 i to akurat jest typowy Ethernetowy moduł komunikacyjny który działa pod ADS albo po Ethernet (u mnie akurat po Ethernet) a w samej dokumentacji KL9050 widzę, że to rozszerzenie K-Bus więc będzie dobre, komunikacja i konfiguracja bezpośrednio w TwinCat3 (darmowy do pobrania), jedyne co widzę ciekawego to w dokumentacji jest napisane dystans max 5m ?? czy to świadomy wybór ? bo może się okazać w domu jednak większy dystans

    • @gpu-miner9244
      @gpu-miner9244 10 місяців тому

      Wszytko dobrze czeski błąd kupiłem BK9050

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  10 місяців тому

      @@gpu-miner9244 no to dobrze ! nie będzie problemu z uruchomieniem :)

  • @janusz1178
    @janusz1178 6 місяців тому

    Mam niecale 50 pkt świetlnych dodatkowo hciałbym ewentualnie wymienic ograniczony sterownik ogrzewania na PLC plus parę wejść analogowych do czujników Jaki sterownik ewentualnie mógłbym użyć/ jaki mógłbyś polecić żeby nie był wart miliona monet a obsłużył tą ilość wejść wyjsc i połączył się z HA. Jakich kosztów związanych z samym sterownikiem i modułami mogę się spodziewać?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  6 місяців тому

      Dzięki za komentarz!
      Moim zdaniem najlepszym sposobem jest kontakt bezpośrednio do producenta ;) bez pośredników i bez przepłacania, ważne żeby pytania o wycenę już kierować ze sprecyzowaną listą ilości modułów których potrzeba ( bez konkretnego modelu, wystarcza informacja o ilości wejść czy wyjść) o techniczni doradzą bardzo dobrze.

    • @janusz1178
      @janusz1178 5 місяців тому

      @@Elaj_S oczywiście jeszcze nie odezwałem się do nikogo, próbuje trochę zgłębiać temat bo 1 pytanie i leżę :). Patrząc po cenach to tanio nie jest. Logo ma mocno ograniczoną ilość wejść/wyjść. Ciekawy jest przekaźnik Eaton Easy e4, jako osoba doświadczona widzisz z nim jakiś problem?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  5 місяців тому

      @@janusz1178 rozeznanie tematu to najważniejszy punkt wyboru, ważne żeby poznać sposoby programowania aby później nie zostać z problemem czy pomysłem rozbudowy zdanym na kogoś…
      W pierwszym materiale wypowiedziałem sie dlaczego gotowe systemy są „inne” niż przemysłowe PLC i uważam że to zawsze najlepsza opcja. Co do ceny to TAK jest oczywiście drożej, ale jeżeli zaczniesz zliczać ile kosztują wszystkie systemy (alarm, sterowanie CO, CWU, sterowniki rolet bram i innych rzeczy okazuje się że PLC kosztuje tyle samo a jest w jednym miejscu;) same ceny na necie są dziwne… u producenta jest często taniej, więc dopiero mając wycenę możesz porównywać prawdziwe wartości - i pamiętaj aby porównywać jabłko do jabłka ;) sam sprzęt ważne żeby też wiedzieć ile istnieje na rynku i jaka jest szansa że za 10lat również będzie dostępna lista komponentów, żeby się nie okazało że musimy wymienić połowę sprzętu bo już jest niekompatybilna itd… moim zdaniem jeżeli pójdziesz w PLC nie ważne jakiej firmy będziesz bardziej zadowolony niż te gotowce które nie wiadomo ile pożyją ;)

  • @gpu-miner9244
    @gpu-miner9244 10 місяців тому

    Czy taki przycisk Kontakt Simon biały DP31.01/11 jest odpowiedni do plc?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  10 місяців тому

      Nie ma totalnie znaczenia jaki włącznik wybierasz :) ważne żeby było dzwonkowy / monostabilny, ale już model to kwestia tylko gustu i upodobań.

    • @gpu-miner9244
      @gpu-miner9244 10 місяців тому

      Proszę jeszcze o info jakie posiadasz podstawki i przekaźniki najlepiej dokładny model . Ponieważ jest tego sporo modeli a ja od początku zaplanowałem przenieść zawartość Pana rozdzielni oczywiście nie 1:1 bo to inne środowisko inne potrzeby. @@Elaj_S

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  10 місяців тому

      @@gpu-miner9244 moje już są leciwe bo kupowane 5lat temu i dokładny model przekaźnika to: 40.61.9.024.4000 (16A) oraz 34.51.7.024.0010 (6A), jednak nie sugerowałbym się tym aż tak bardzo, ważne parametry dla przekaźnika to sterowanie cewki, np 24V DC i same styki np 16A, i pewnie teraz są też nowsze modele, więc najlepiej wbrew pozorom jest skontaktować się bezpośrednio z producentem, tutaj np finder, powiedzieć o co chodzi i z pewnością pomogą dobrać jak trzeba.

    • @gpu-miner9244
      @gpu-miner9244 10 місяців тому

      Dzięki@@Elaj_S