Трите бащини заръки

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 січ 2014
  • Откъс от българския игрален филм "Време разделно" - 1987г.
    Кръвният данък (девширме) е периодичното събиране в Османската империя на християнски момчета, които са използвани в еничарския корпус и на други държавни служби.
    Първоначално еничарският корпус се попълва главно от християни, пленени в хода на военните действия при експанзията на Османската империя на Балканите и в Мала Азия. С времето този източник на попълнения става недостатъчен и в края на 14 век, по времето на султан Баязид I Йълдъръм, е въведена практиката за събиране на кръвен данък.
    Според първоначалния замисъл кръвният данък трябва да се събира веднъж на 5 години, но на практика този срок често не се спазва. Всяка година той се събира в различни области, така че годишният набор да бъде приблизително постоянен. В средата на 15 век обичайният брой на събраните деца е 2000-2500 годишно. Момчетата се подбират сред здравите, интелигентните, сръчни и красиви деца на възраст 7-10 години, но тази възраст не винаги се спазва и, особено в по-късния период, често се събират и по-възрастни деца. Това става причина на много места момчетата да се женят на по-ранна възраст, около 12 години, за да избегнат кръвния данък.
    След насилственото им отнемане децата се изпращат в определени за тази цел центрове в Цариград, Галата и Одрин. Те се обрязват и получават ислямско възпитание. Разделят се на две групи - ишоглани и аджемоглани. Първите получават изключително добро образование, като се подготвят за висши държавни постове. Останалите са готвени за еничарския корпус или за обслужващи длъжности в двореца, като междувременно много от тях работят в градините на султана или на други места. След навършване на пълнолетие (20 години) повечето от тях става еничари.
    Кръвният данък се счита от поробените народи за един от най-тежките.
    Свидетелство са множеството народни песни и предания, разказващи за него. Последното споменаване за набиране на християни по девширме се отнася към началото на XVIII век.
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 5

  • @user-pw2ht4sm5v
    @user-pw2ht4sm5v 4 місяці тому +1

    Обичам те род и роден край.

  • @user-pf7mu1op2e
    @user-pf7mu1op2e 11 місяців тому +15

    Какви Българи е имало а сега само еничари

    • @user-xl8cn5od3r
      @user-xl8cn5od3r 4 місяці тому

      Тогава не е имало русия, че да обичат нея!Обичали са собствения си род!