@@robertcubaa3627 Ma wyjścia, zwarł je rezystorem. dlatego ma spadek. Kable musiał by poprawić. Zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją nie ma, trzeba by dodać "diodę idealną" bąż jakąś większą zwykła i samo sprzężenie z za diody lub mos.
Zasilacz, który zaprezentowałeś, oraz jego sposób modyfikacji wg materiałów dostępnych w sieci nie do końca zgodny jest ze sztuką. Modyfikacje, które ktoś opublikował powinny być wykonane trochę w innych miejscach w układzie. Jeśli chcielibyśmy podnieść jeszcze trochę napięcie wyjściowe, te modyfikacje mogą być nieskuteczne. Jeśli chodzi o nagłe wyłączanie się zasilaczy po przekroczeniu maksymalnego prądu wyjściowego - nie wszystkie konstrukcje tak mają. Są konstrukcje, które przechodzą w tryb CC i jeśli napięcie nie spadnie poniżej 11,6V to taki zasilacz się nie wyłączy. Brak informacji o przekroczeniu prądu maksymalnego jest rzeczywiście wadą gołego zasilacza, ale łatwo taki dźwiękowy sygnalizator wykonać :) Nie trzeba wyjmować wtyczki aby zasilacz zrestartować. Wyłącznik można zamontować na pinach sterujących, na których zamontowałeś rezystor. Co do spadku napiecia na wyjściu - przewody i goldpiny, które zastosowałeś nie wydają mi się dobrym pomysłem. Poza tym w takim przypadku należałoby z zasilacza wyprowadzić dwa przewody napięciowe, które mierzyłyby napięcie już za tą czerwoną wtyczką i na tej podstawie regulowały napięcie, aby było ono na wyjściu takie, jak sobie założyliśmy. Zasilacze serwerowe są projektowane, aby bezawaryjnie, z dużym obciążeniem działały non stop przez kilka lat. Te konstrukcje są naprawdę nie do zajechania :) Zmodyfikowałem dziesiątki jak nie setki takich zasilaczy dla różnych potrzeb, różnej mocy, różne modele, różnych producentów i niektóre bardziej nadają się do przeróbek a inne mniej. Ale jest kilka konstrukcji, które aż się proszą o modyfikację i świetnie się z tym czują :) Wykonałem kilkadziesiąt zasilaczy dla motoryzacji, wyposażyłem je w zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, sygnalizacją dźwiękową o odwrotnym podłączeniu klem, zabezpieczeniami przeciwzwarciowymi oraz płynną regulacją napięcia wyjściowego od 12,5V do 15,5V. Pierwsze zasilacze modyfikowałem da siebie oraz kilku kolegów a rok temu zbudowałem kilkadziesiąt takich konstrukcji dla różnych warsztatów. WSZYSTKIE zasilacze pracują bezawaryjnie i klienci pytają się, czy będą kolejne :) Nagrywaj dalej, bardzo wysoka jakość materiałów :) Pozdrawiam z Lublina
Dziękuję za obszerny komentarz, gdyby był Pan zainteresowany kontaktem to proszę o podesłanie wiadomości na biuro@autonomis.pl planuję przystosować zasilacz o dużo wyższej mocy niż oferują producenci do branży automotive, może będzie Pan zainteresowany tematem. Pozdrawiam
Witam mam na stanie zasilacz (DPS-1200FB-1 A) ma on w środku inną płytkę sterującą niż (DPS-1200FB A) wiesz może jak podnieść w nim napięcie wyjściowe oraz OVP ? spędziłem już kilkanaście godzin przeszukując fora zagraniczne i nic zero schematu itp. gdzie jest dzielnik napięcia odniesienia dla OVP bo PIC na pewno czyta napięcia poniżej 3,3V nie mogę go znaleźć.
Panie Arku, ten materiał z nieba mi spadł, stoję teraz przed wyborem zasilacza i już chciałem kupować Telwinka ale jeśli Pan wspomniał że 40A to trochę nie bespieczne. Chyba dołożę i zamówię GYS. Panie Arku najserdeczniejsze pozdrowienia.
Telwin doctor 50 robi ze mną od 6-7 lat i używam go 90 % czasu, jest dużo mniejszy od gysa dlatego wygodniejszy i na busie mniej miejsca zajmuje. Kosztował mnie ok 900zl więc w tej cenie nie było nic lepszego, ma swoje minusy, ale mimo wszystko z serwisem nie ma problemu. Wyższe zapotrzebowanie na prąd rozwiązuje tak jak omówiłem w materiale.
@@autonomis Panie Arku, zajmuję się dorabianiem kluczy, potrzebuję jakiś zasilacz przy kodowaniu kluczy, z tego co poszukałem trochę, wydaje mi się że Telwin spokojnie sobie poradzi z tym do czego potrzebuję, mógłby pan podpowiedzieć czy będzie dobry czy jednak brać GYS ?
Żle podłączyłeś zasilacz - masz spadek na kablach. Powinien być 3 przewód pomiarowy aż do akumulatora dociągnięty. Po to jest to dodatkowe wyjście. Co do odwrotnej polaryzacji, prawdopodobnie trzeba by dodać mosfet lub diodę "idealną". Przed zwarciem jest zabezpieczony.
dobre PSU, z dobrych PC muszą dawać radę ;) oj wspominki mnie naszły, takie sprzed 15lat ;) wtedy też się kombinowało z dużym prądem i stabilnym napięciem ;) ;) pozdrówka i knuj dalej ;)
Do tego zasilacza serwerowego nie polecam płynnej regulacji napięcia. Ta modyfikacja ze zmianą jego napięcia na pewno polegała na zmianie wartości napięcia odniesienia w sprzężeniu zwrotnym (przez zmianę rezystancji). Sprzężenie zwrotne to bardzo wrażliwy punkt zasilacza, jeśli w tym potencjometrze podczas regulacji zadrga styk ślizgacza, rozłączy się na chwilę to zasilacz może podać bardzo duże napięcie na wyjściu.
więc w sprzężeniu zwrotnym robi się "bocznikowy" potencjometr który reguluje oporność od -do i napięcie w razie jakiegoś uślizgu potencjometra skoczy w zakresie 11-16V a to nikomu nie zaszkodzi.
@@wwaldes Fajnie by było jakby producenci niektórych sprzętów o tym widzieli. Kiedyś spalił mi się zasilacz buforowy bo zawiódł fabrycznie zamontontowany rezystor regulowany do ustawienia napięcia, który był właśnie w takim sprzężeniu.
Jak poprawnie podłączyć taki zasilacz serwerowy? Podłączamy, ustawiamy napięcie około14V i zwiększamy natężenie na maxa? Rozumiem że Amperów nigdy dość więc na ustawieniu max zostawiamy podczas programowania? Potem schodzimy do 0natężenia i napięcia i odłączamy tak?
Zmierz koniecznie spadek napięcia na połączeniu bo wydaje się, że na wyjściu zasilacza powinno być ono stabilniejsze. Co do amperomierza to poszukaj pod hasłem "watomierz modelarski".
Czy możesz coś powiedzieć o ładowowarce baterii i podtrzymywaniu napięcia bosch bat 690 czy warto na nią zwrócić uwagę. Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję. Bardzo świetnie prowadzisz program.
W przeliczeniu na 1A prądu podtrzymania, koszt za boscha 64 zł, a gysflash 27 zł. Moim zdaniem cena jest wygórowana. Po za tym niczym się nie wyróżnia.
Bardzo fajny i rzeczowy odcinek! Mam problem z w211 e400 cdi, silnik wchodzi w tryb awaryjny i traci moc, na diagnostyce wciąż wykrywa błąd jakiegoś czujnika, którego tam nawet nie ma. Czy spotkałeś się może gdzieś z taką sytuacją?
ta, jest tych zasilaczy serwerowych sporo z nich osiąga moce np 2700W. łatwo obliczyć prąd przy 12V . fajnie wybrać taki w obudowie przyjaźniejszej dla magika samochodowego. Dużo zasilaczy można obejrzeć np. na stronie pierwszej z brzegu firmy Ripe - zasilacze serwerowe. to kopalnia zasilaczy często w śmiesznych cenach. Jest się czym pobawić.
Gruby temat. Grubasy Gys-a krokodyle i krokodyle mosiężne do spawania chyba 400A.👌 Kurna, nie kumam tego dlaczego podczas programowania włącza się taki kloc energetyczny jak wentylator (bo to chyba głównie on ssie ten prąd), czemu, na co, po co podczas programowania idzie taki prąd? Podobnie nie rozumiem jak w laptopie uruchomienie jakiejś durnej komendy dosowej czy wykonanie dziwnej prostej operacji powoduje potężne obciążenie procesora.
Dobry Materiał , ja mam DELA 175 A nie ma żadnych najmniejszy problemów . Normalnie auta na nim odpalam auta . Jest o nim film na moim kanale (słabo słychać ) minus taki ze jak przekracza 14.1 wyłącza ( po starcie auta ) ale nie muszę wyłączać z gniazdka tylko mam włączniki wystartowania . Do tego nie ma możliwości przegania go zostałem na kilka godzin nigdy nie miałem większego stałego obciążenia niż 7x amper . Koszt niecałe 850 PLN . Ma sterowanie z regulacja .12.1-14.1V ua-cam.com/video/h1E2D_ME6ukr/v-deo.htmlzekraczak
Witam panie Arku jak można się z panem skontaktować dzwoniłem kilkukrotnie pod nr podany na stronie lecz bez odpowiedzi pozdrawiam i proszę o odpowiedz
Panowie Czy możecie coś więcej napisać na temat tego urządzenia? Stoję właśnie przed wyborem i zastanawiam się czy iść w kierunku froniusa czy może w kierunku GYS? 🤔 ps: myślę nad modelem 103.24 CNT FV (cables 5.0m)
Ten zasilacz serwerowy wcale tak źle nie wypadł w teście. Wg naklejki maksymalny prąd wyjściowy to 100A, a on przez chwilę nawet 148 A dawał z siebie. Fakt, nie ma zabezpieczeń przed zbyt dużym poborem i odwrotną polaryzacją. Ale jak się zna te ograniczenia, to można spokojnie go używać. A Twój Telwin doctor 50 jak się zachowuje jak pobór przekroczy jego maksymalną wydajność? Ogranicza prąd tak jak GYS?
Telwin trzyma stałe max 40a. Też uważam, że używany w odpowiedni sposób może być tańszą alternatywą, bo mimo wszystko jest stabilny, a spadki napięcia czesciowo wyszły w miejscu zaciśnięcia na złączu andersona, ale różnice są zauważalne dopiero powyżej 50A.
@@autonomis myślę, że spadek napięcia możesz mieć na tych goldpinach... Spróbuj zamiast nich przylutować od razu przewód 16 mm2. jeden do górnego złącza, drugi do dolnego. Potem oba przewody pod jeden zacisk w złączu andersona. Przez dwie 16stki 100A powinno przepłynąć lepiej niż przez te kilkanaście cienkich drucików
Skoro temat zasilanie, moze pare słów nt. rozruchów do samochodów, czyli jak ze zwykłego gniazdka i na przewodzie 2x0.75 uzyskać kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt kW mocy przez wylacznik nadpradowy B16
Zasilacz serwerowy pracował dzisiaj przez 6 godzin bez przerwy z obciążeniem ok 20a nie nagrzewał się i pracował stabilnie.
A jak z zabezpieczeniami? Zwarciowe pewnie ma ale polaryzacyjne mnie ciekawi
@@Szczekacz94 odwróconą polaryzację sprawdzałem przez żarówkę 5w i zabezpieczenia nie ma, dlatego nie testowałem większego obciążenia.
Nie wiem czy w tym modelu jest ale w zasilaczach serwerowych są wejścia do kompensacji spadku napięcia. Na minusie jak i na plusie.
@@robertcubaa3627 Ma wyjścia, zwarł je rezystorem. dlatego ma spadek. Kable musiał by poprawić. Zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją nie ma, trzeba by dodać "diodę idealną" bąż jakąś większą zwykła i samo sprzężenie z za diody lub mos.
Zasilacz, który zaprezentowałeś, oraz jego sposób modyfikacji wg materiałów dostępnych w sieci nie do końca zgodny jest ze sztuką. Modyfikacje, które ktoś opublikował powinny być wykonane trochę w innych miejscach w układzie. Jeśli chcielibyśmy podnieść jeszcze trochę napięcie wyjściowe, te modyfikacje mogą być nieskuteczne.
Jeśli chodzi o nagłe wyłączanie się zasilaczy po przekroczeniu maksymalnego prądu wyjściowego - nie wszystkie konstrukcje tak mają. Są konstrukcje, które przechodzą w tryb CC i jeśli napięcie nie spadnie poniżej 11,6V to taki zasilacz się nie wyłączy.
Brak informacji o przekroczeniu prądu maksymalnego jest rzeczywiście wadą gołego zasilacza, ale łatwo taki dźwiękowy sygnalizator wykonać :)
Nie trzeba wyjmować wtyczki aby zasilacz zrestartować. Wyłącznik można zamontować na pinach sterujących, na których zamontowałeś rezystor.
Co do spadku napiecia na wyjściu - przewody i goldpiny, które zastosowałeś nie wydają mi się dobrym pomysłem. Poza tym w takim przypadku należałoby z zasilacza wyprowadzić dwa przewody napięciowe, które mierzyłyby napięcie już za tą czerwoną wtyczką i na tej podstawie regulowały napięcie, aby było ono na wyjściu takie, jak sobie założyliśmy.
Zasilacze serwerowe są projektowane, aby bezawaryjnie, z dużym obciążeniem działały non stop przez kilka lat. Te konstrukcje są naprawdę nie do zajechania :)
Zmodyfikowałem dziesiątki jak nie setki takich zasilaczy dla różnych potrzeb, różnej mocy, różne modele, różnych producentów i niektóre bardziej nadają się do przeróbek a inne mniej. Ale jest kilka konstrukcji, które aż się proszą o modyfikację i świetnie się z tym czują :)
Wykonałem kilkadziesiąt zasilaczy dla motoryzacji, wyposażyłem je w zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, sygnalizacją dźwiękową o odwrotnym podłączeniu klem, zabezpieczeniami przeciwzwarciowymi oraz płynną regulacją napięcia wyjściowego od 12,5V do 15,5V. Pierwsze zasilacze modyfikowałem da siebie oraz kilku kolegów a rok temu zbudowałem kilkadziesiąt takich konstrukcji dla różnych warsztatów.
WSZYSTKIE zasilacze pracują bezawaryjnie i klienci pytają się, czy będą kolejne :)
Nagrywaj dalej, bardzo wysoka jakość materiałów :) Pozdrawiam z Lublina
Dziękuję za obszerny komentarz, gdyby był Pan zainteresowany kontaktem to proszę o podesłanie wiadomości na biuro@autonomis.pl planuję przystosować zasilacz o dużo wyższej mocy niż oferują producenci do branży automotive, może będzie Pan zainteresowany tematem. Pozdrawiam
Witam mam na stanie zasilacz (DPS-1200FB-1 A) ma on w środku inną płytkę sterującą niż (DPS-1200FB A) wiesz może jak podnieść w nim napięcie wyjściowe oraz OVP ? spędziłem już kilkanaście godzin przeszukując fora zagraniczne i nic zero schematu itp. gdzie jest dzielnik napięcia odniesienia dla OVP bo PIC na pewno czyta napięcia poniżej 3,3V nie mogę go znaleźć.
@@marcinpaka1106 Modyfikowałem ten model. Bez problemu da się podnieść napięcie do 15V. Dzwoń do mnie, numer znajdziesz na moim profilu.
@@MultiProg Niestety nie mogę znaleźć żadnych namiarów na kolegę na profilu wyświetla mi się tylko adres strony która jest nieczynna
Widziałem kilka instrukcji to pokazuje tylko na jednym rezystorze 1000ohm która wersja jest prawidłowa ?
Bardzo fajny test.👍 Też byłem ciekaw reakcji tego typu zasilacza.
Panie Arku, ten materiał z nieba mi spadł, stoję teraz przed wyborem zasilacza i już chciałem kupować Telwinka ale jeśli Pan wspomniał że 40A to trochę nie bespieczne. Chyba dołożę i zamówię GYS. Panie Arku najserdeczniejsze pozdrowienia.
Telwin doctor 50 robi ze mną od 6-7 lat i używam go 90 % czasu, jest dużo mniejszy od gysa dlatego wygodniejszy i na busie mniej miejsca zajmuje. Kosztował mnie ok 900zl więc w tej cenie nie było nic lepszego, ma swoje minusy, ale mimo wszystko z serwisem nie ma problemu. Wyższe zapotrzebowanie na prąd rozwiązuje tak jak omówiłem w materiale.
@@autonomis Panie Arku, zajmuję się dorabianiem kluczy, potrzebuję jakiś zasilacz przy kodowaniu kluczy, z tego co poszukałem trochę, wydaje mi się że Telwin spokojnie sobie poradzi z tym do czego potrzebuję, mógłby pan podpowiedzieć czy będzie dobry czy jednak brać GYS ?
Żle podłączyłeś zasilacz - masz spadek na kablach. Powinien być 3 przewód pomiarowy aż do akumulatora dociągnięty. Po to jest to dodatkowe wyjście. Co do odwrotnej polaryzacji, prawdopodobnie trzeba by dodać mosfet lub diodę "idealną". Przed zwarciem jest zabezpieczony.
fajne rzeczowe uwagi
Bardzo fajny test 😃
dobre PSU, z dobrych PC muszą dawać radę ;) oj wspominki mnie naszły, takie sprzed 15lat ;) wtedy też się kombinowało z dużym prądem i stabilnym napięciem ;) ;) pozdrówka i knuj dalej ;)
Do tego zasilacza serwerowego nie polecam płynnej regulacji napięcia. Ta modyfikacja ze zmianą jego napięcia na pewno polegała na zmianie wartości napięcia odniesienia w sprzężeniu zwrotnym (przez zmianę rezystancji). Sprzężenie zwrotne to bardzo wrażliwy punkt zasilacza, jeśli w tym potencjometrze podczas regulacji zadrga styk ślizgacza, rozłączy się na chwilę to zasilacz może podać bardzo duże napięcie na wyjściu.
więc w sprzężeniu zwrotnym robi się "bocznikowy" potencjometr który reguluje oporność od -do i napięcie w razie jakiegoś uślizgu potencjometra skoczy w zakresie 11-16V a to nikomu nie zaszkodzi.
@@wwaldes Fajnie by było jakby producenci niektórych sprzętów o tym widzieli. Kiedyś spalił mi się zasilacz buforowy bo zawiódł fabrycznie zamontontowany rezystor regulowany do ustawienia napięcia, który był właśnie w takim sprzężeniu.
Zdecydowanie nie jest dobrze zobaczyć to na własne oczy🤣🤣🤣 Pozdrawiam 👍
Jak poprawnie podłączyć taki zasilacz serwerowy? Podłączamy, ustawiamy napięcie około14V i zwiększamy natężenie na maxa? Rozumiem że Amperów nigdy dość więc na ustawieniu max zostawiamy podczas programowania? Potem schodzimy do 0natężenia i napięcia i odłączamy tak?
W opisie filmu są szczegóły
Sorry I can't translate into English. .. the HP power supply is good enough (STABLE) for flash. or do you recommend Gys?? Thx
Hp is good if power consumption is lower than 100A.
@@autonomis thanks for answering
Zmierz koniecznie spadek napięcia na połączeniu bo wydaje się, że na wyjściu zasilacza powinno być ono stabilniejsze. Co do amperomierza to poszukaj pod hasłem "watomierz modelarski".
Czy możesz coś powiedzieć o ładowowarce baterii i podtrzymywaniu napięcia bosch bat 690 czy warto na nią zwrócić uwagę. Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję. Bardzo świetnie prowadzisz program.
W przeliczeniu na 1A prądu podtrzymania, koszt za boscha 64 zł, a gysflash 27 zł. Moim zdaniem cena jest wygórowana. Po za tym niczym się nie wyróżnia.
Bardzo fajny i rzeczowy odcinek! Mam problem z w211 e400 cdi, silnik wchodzi w tryb awaryjny i traci moc, na diagnostyce wciąż wykrywa błąd jakiegoś czujnika, którego tam nawet nie ma. Czy spotkałeś się może gdzieś z taką sytuacją?
Zmień diagnostyka na takiego, który będzie w stanie powiedzieć ci, jaki to konkretnie czujnik i czy masz właściwe kodowanie.
Kupiłem dziś zasilacz ZASILACZ HP C7000 - Max 200A.
Teraz kiedy kryptowaluty spadają, można kupić za fajne pieniądze - ja dałem 120 złotych.
jakiś patent na zwiększenie napięcia wyjściowego?
ta, jest tych zasilaczy serwerowych sporo z nich osiąga moce np 2700W. łatwo obliczyć prąd przy 12V . fajnie wybrać taki w obudowie przyjaźniejszej dla magika samochodowego. Dużo zasilaczy można obejrzeć np. na stronie pierwszej z brzegu firmy Ripe - zasilacze serwerowe. to kopalnia zasilaczy często w śmiesznych cenach. Jest się czym pobawić.
Gruby temat. Grubasy Gys-a krokodyle i krokodyle mosiężne do spawania chyba 400A.👌 Kurna, nie kumam tego dlaczego podczas programowania włącza się taki kloc energetyczny jak wentylator (bo to chyba głównie on ssie ten prąd), czemu, na co, po co podczas programowania idzie taki prąd? Podobnie nie rozumiem jak w laptopie uruchomienie jakiejś durnej komendy dosowej czy wykonanie dziwnej prostej operacji powoduje potężne obciążenie procesora.
Dobry Materiał , ja mam DELA 175 A nie ma żadnych najmniejszy problemów . Normalnie auta na nim odpalam auta . Jest o nim film na moim kanale (słabo słychać ) minus taki ze jak przekracza 14.1 wyłącza ( po starcie auta ) ale nie muszę wyłączać z gniazdka tylko mam włączniki wystartowania . Do tego nie ma możliwości przegania go zostałem na kilka godzin nigdy nie miałem większego stałego obciążenia niż 7x amper . Koszt niecałe 850 PLN . Ma sterowanie z regulacja .12.1-14.1V
ua-cam.com/video/h1E2D_ME6ukr/v-deo.htmlzekraczak
Witam panie Arku jak można się z panem skontaktować dzwoniłem kilkukrotnie pod nr podany na stronie lecz bez odpowiedzi pozdrawiam i proszę o odpowiedz
Obecnie tylko mailowo.
are server psu good?
Uzywam GYS 100A od lat
Znakomity sprzęt , polecam
ja również
Panowie Czy możecie coś więcej napisać na temat tego urządzenia? Stoję właśnie przed wyborem i zastanawiam się czy iść w kierunku froniusa czy może w kierunku GYS? 🤔
ps: myślę nad modelem 103.24 CNT FV (cables 5.0m)
Cześć bardzo fajny film, chciałbym Cię prosić o przetestowanie opinie urządzenia oscyloskop warsztatowy Scope DT
Narazie w DT pracują nad poprawkami do scope.
Ten zasilacz serwerowy wcale tak źle nie wypadł w teście. Wg naklejki maksymalny prąd wyjściowy to 100A, a on przez chwilę nawet 148 A dawał z siebie. Fakt, nie ma zabezpieczeń przed zbyt dużym poborem i odwrotną polaryzacją. Ale jak się zna te ograniczenia, to można spokojnie go używać. A Twój Telwin doctor 50 jak się zachowuje jak pobór przekroczy jego maksymalną wydajność? Ogranicza prąd tak jak GYS?
Telwin trzyma stałe max 40a. Też uważam, że używany w odpowiedni sposób może być tańszą alternatywą, bo mimo wszystko jest stabilny, a spadki napięcia czesciowo wyszły w miejscu zaciśnięcia na złączu andersona, ale różnice są zauważalne dopiero powyżej 50A.
@@autonomis myślę, że spadek napięcia możesz mieć na tych goldpinach... Spróbuj zamiast nich przylutować od razu przewód 16 mm2. jeden do górnego złącza, drugi do dolnego. Potem oba przewody pod jeden zacisk w złączu andersona. Przez dwie 16stki 100A powinno przepłynąć lepiej niż przez te kilkanaście cienkich drucików
@@jacekw6372 szybki test czy te cienkie przewody moga miec wplyw to sprawdzienie dlonia czy sie po prostu wyczuwalnie grzeja 🙂
@@autonomis złącze Andersena😁
Z tym serwerowym juz obczailem ze wraz ze wzrostem napiecia maleje prąd wyjsciowy..... mam ich kilka.
Z impulsiakami jest problem jedynie z wilgocią.
Skoro temat zasilanie, moze pare słów nt. rozruchów do samochodów, czyli jak ze zwykłego gniazdka i na przewodzie 2x0.75 uzyskać kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt kW mocy przez wylacznik nadpradowy B16
B16 wyzwala dopiero przy 80A wiec troche poda prądu.