Materiał kręcony zapewne na taśmie ORWO a zachowała się równowaga kolorów. Widziałem filmy z późniejszych lat na których jedyną zachowaną barwą była magenta.
Ten film wygląda jak gra Workers & Resources Soviet Republic, normalnie 1:1, polecam każdemu wielbicielowi ekonomii i city-builderów, hardkorowa gra gdzie można zacząć od wielu ułatwień. Bez modowania jest dużo polskich pojazdów, a w steam workshop nieskończenie wiele + budynki wszelkiej maści, nic nie stoi na przeszkodzie w stworzeniu wiernej repliki PRL-u w świecie wirtualnym.
Podpisuję się. Wspaniała gra, którą cenię szczególnie jako miłośnik nie tylko socjalistycznej architektury, ale także komunikacji miejskiej, motoryzacji i kolei. Gra jest czymś w połączeniu cities skylines i poczciwego openttd więc pozwala budować nie tylko miasto i jego przemysł ale także tworzyć zaawansowane linie komunikacyjne i kolejowe co w innych grach tego typu jest bardzo uproszczone + masa modów na polskie pojazdy jak wspomniałeś co uzupełnia i tak już całkiem fajny wachlarz pojazdów polskich, czechosłowackich, wschodnioniemieckich i radzieckich z podstawki gry.
Żyje Pan w wirtualnym świecie. Coraz częściej można spotkać takich gamerów. Bladzi wręcz jestem zmuszony użyć słowa ciotowaci chłopcy całkowicie odklejeni od rzeczywistości. Żyją w systemie wartości ale tym wirtualnym, który zupełnie nie ma przełożenia na ten realny .Życzę Panu powrotu do normalnego świata.
@@AtakNAciebie Nie ma nic złego w pograniu sobie chwilę dla relaksu po ciężkim dniu w szkole lub pracy, szczególnie jeśli tak jak tytuł opisywany przez kolegę wyżej jest to gra strategiczna, która raczej niesie za sobą poczytne korzyści, takie jak rozwijanie umiejętności planowania, kreatywnego i przedsiębiorczego myślenia, a także wielozadaniowości bo w takich grach trzeba ogarniać wiele rzeczy na raz. Już dawno udowodniono, że lekarze chirurdzy którzy grają w gry są zdecydowanie precyzyjniejsi gdy wykonują operację, a w niektórych szkołach nawet wykorzystuje się gry takie jak Minecraft do normalnej nauki. Co do spędzenia całego życia przed ekranem to wiadomo, że ważny jest umiar ale narzekanie na ludzi grających w gry samemu oglądając film na UA-cam co też wymaga spędzenia dłuższego czasu przed komputerem lub telefon jest trochę dziwne.
Stary 20-stki, Lubliny 50-tki, to na prawde wiekowe i unikatowe nagranie. Dorównują... co to w ogóle znaczy, do równego idą jak rozumiem, tylko skąd zaczynają ten bieg, w którym miejscu tego biegu są i dokąd biegną...
@@Traczor-lu3bo hotele były dla ludzi że wsi, szukający pracy, gdzie mieli się podziać ? Polska potrzebowała wiele rąk do pracy... Poza tym ja mówię o elegancko ubranych ludziach na ulicy a nie hotelach robotniczy h. Jak ty tego nie potrafisz zrozumieć to ty nic nie rozumiesz... i nie zrozumiesz..
@@mar-mz8kv Ja tam elegancji nie widzę. Co prawda ówczesne spodnie na kant i koszule z długim rękawem u panów mogą kojarzyć się dziś z jako taką elegancją, ale to były normalne codzienne łachy jak dziś Jeansy i T-shirty.
XD elegancja Francja - moja babcia co tydzień chodziła do fryzjera, a dziadek na każdą imprezę kupował garnitur, tylko co z tego, skoro z dzieckiem mieszkali w jednym pokoju, z wodą na korytarzu, ogrzewali się węglem a załatwiali na podwórku
Cały ten przemysł był budowany za $$$ pożyczone z zachodnich banków. Potem skończyły się dolary to przyszedł kryzys, puste półki, strajki aż w końcu komuchy musieli oddać władzę bo ten system był już niewydajny i by się zawalił.
Pewnie! Można było strzelać do robotników, masakrować studentów, dokonywać zabójstw politycznych i mordów sądowych-pod okiem 300 tysięcy krasnoarmiejskich mołojców po bazach. Co za czasy!
Wszystko fajnie, ale Sosnowiec to jednak jest... zagranica... ;) Ten tramwaj 15 to chyba jest jedyny na świecie, co można nim jechać za granicę! I to bez kontroli paszportowej! ;)
Nie, w latach 20 był tramwaj z Piekar do Chorzowa. Przez Bytom. Bytom w latach XX był niemiecki, to był PRAWDZIWY tramwaj międzyarodowy a nie te wasze wyblakłe żarty o graicy w Sosnowcu. Patrzcie, jakie wy mieliscie piekne granice 100 lat temu xDD
Materiał z 1968 roku. Widząc różne miasta Europy Zachodniej we Francji, Niemczech, czy w Anglii koncepcję mieli całkiem niezłą, i nowoczesną. Przedewszystkim lokowanie fabryk poza miastem, i budowa z wielkiej płyty. Ale 68 rok to czas kiedy PRL jeszcze był w rozkwicie, jeśli można tak powiedzieć. Lata 80 nie będą już takie różowe. Uwagę zwracają ludzie dobrze ubrani, zadbane osiedla. Ciekawe jak te miejsca wyglądaj dzisiaj.
Gdyby nie "przyjaciele" ze wschodu, to ten nasz socjalizm wyglądał by jeszcze ciekawiej - na plus oczywiście. Ruskie doili Polskę bezlitośnie. Wszyscy mieli pracę, a w sklepach pusto. Bo cała produkcja szła do "przyjaciół" Rubel transferowy był kolejnym gwoździem do trumny polskiej gospodarki. Słyszałem wiele razy, że gdyby sklepy były zaopatrzone jak potrzeba, to ludzie nie obalali by tego ustroju. Co prawda, on się sam obalił, hurtem w całej Europie. To co jeszcze zostało dobrego po tamtych czasach to oczywiście osiedla. Co prawda, w całej Polsce na jedno kopyto budowane. Do lat 70' 4-ro piętrowe a później tzw. "wieżowce" z płyty. I trzeba przyznać, że zadbano wtedy o przestrzeń, by sąsiad, sąsiadowi nie zaglądał przez okno do garów, tak jak to dziś serwuje patodeveloperka. Jako rocznik 72' doskonale pamiętam lata 80' W podstawówce na wychowawczej, jesienią wychodziliśmy grabić liście wokół szkoły. A później ognisko. Jesień pachniała właśnie spalonymi liśćmi. Na polach też robiono ogniska. Nikomu to nie przeszkadzało. Jak dla mnie, moje dzieciństwo było idealne. Zawsze na dworze. Ciężko było mnie zagonić do domu. Podwórka tętniły życiem. Ciężko było się dopchać na huśtawkę czy na zjeżdżalnie do piaskownicy. A teraz jak jest...? Miesiąc temu za płotem ogródków działkowych, jakiś gość postanowił spalić suche patyki z działki swojej. Po 30 minutach przyjechała straż miejsca, policja i wóz straży pożarnej na sygnale. Jeszcze brakowało TVN Uwaga i proboszcza z exkomuniką
Rocznik ‘77, zgadzam się, internet do dobra rzecz ale zabił w nas to czym dla naszego pokolenia była normalność. Zabawa do wieczora, klucz na szyi, dzieciaki bawiły się razem. Nie było influenserów, nie było lajków. Gruby zawsze stał na bramie a szef podwórka miał nowe korki do piłki.😊Grało sie w kapsle, w dupniaka na trzepaku i marzyło o tym by na wakacje pojechać do babci. Teraz, kurwa, 14-latka świeci dupą na Internecie a dla dzieciarni najważniejszy jest Minecraft albo inne pokemony. Szkoda, że naszym dzieciom nie udało się „ugryźć” choć kawałka z tego tortu którym myśmy byli karmieni. Owszem, było szaro ale kurwa jakoś mi tego brak. Pozdrawiam starych ramoli, pokolenie lat siedemdziesiątych. 🫡
To jest wina PZPR bo w takiej np. Rumunii było znacznie lepiej, a też w bloku komunistycznym. Uważam że nasi partyjniacy byli zbyt ulegliwi wobec sowietów, południowi dyktatorzy grali na kilku fortepianach
Przed wojną był COP, po wojnie GOP, a dziś gadają o CPK. Szkoda, że wiele z tego nie wytrzymało wolnego rynku w wyniku czego armia synów i córek ludzi tu pracujących wyjechała za granice by przeżyć powodując niż demograficzny i doprowadzając do tego, że dla tu pracujących będzie problem z wygospodarowaniem funduszy na emerytufy. Brawo my! A tak poważniej co my mogliśmy, raz ZSRR, raz Waszyngton, raz Bruksela... Tyle pocieszenia, że na zgliszczach starego wyrosło w wielu miejscach nowe... Niech już chociaż nie będzie gorzej niż było, choć nigdy nie wiadomo...
Donbass to było zagłębie śląskie x2-x3. Pytanie, jak był ten region skomunikowany w latach 60.-70.? Bo tutaj widać, że całkiem nieźle wyglądało to w centrum miasta. Chociaż wcale nie jest powiedziane, że film nie jest propagandowy.
Nie kojarzę PRLu z porządkiem i ładem. Co prawda w śmietniku można było znaleźć głównie tylko obierki z ziemniaków, bo reszta mogła się jeszcze przydać... Ale niech Ci będzie.
Minęło 56lat i co można pokazać dzisiaj? -Chodniki i drogi zbudowane ,by szczególnie można było przewozić obcego pochodzenia produkty.Oddajemy zasoby panstwa ,min broń zakupioną na kredyt, której sami nie jesteśmy w stanie produkować, gdyż przemysł zniszczony i brak fachowców, inżynierów etc.
Ach ten PRL. Byliśmy potęgą, każdy się z nami liczył. Wszyscy mieli wszystko i byli szczęśliwi. Wojsko uzbrojone po zęby. Intratne interesy z Rosją. Ogromny wybór najlepszych gatunkowo towarów produkowanych w Polsce. Tylko ta gastka nienawistnych ludzi zaśpleionych kapitalizmem zniszczyła ten "mir" i sielankę. Hahahaha
Polakom własne państwo nie jest przecież potrzebne co już znacznie wcześniej udowodnili i tak będzie tym razem. Co pierwsze zaobserwował Stanisław Wyspiański, Jarosław Haszek, Adolf Hitler, wynik badań socjologicznych był dokładnie taki sam !
Panie, a nie był? Niektórych było nawet stać pod koniec lat 80., żeby jeździć samochodami technicznie pochodzącymi z lat 50. Blachy się może za bardzo już kupy nie trzymały, ale jechał? Jechał! A co się nie psuje... ;) Papieru toaletowego może i brakowało, ale to pewnie dlatego, że za dużo jedzenia było... Kartki na nie wprowadzili właśnie po to, żeby ludzie tyle nie jedli i zdrowsi byli. :) PO TĘ GA! No i te pytania i odpowiedzi, kto ją zniszczył... :) Kto zakazał Polakom kupować wspaniałych polskich produktów itd., no kto... ;)
Ten system miał jedną zaletę. Nie było tego całego dzisiejszego szamba politycznego niszczącego ten kraj. Gdyby wtedy przyszedł Niemiec i powiedział ludziom że mają zamykać wielkie zakłady i kopalnie i stocznie bo da za to trochę euro. To by go wyśmiali.
A ty wiesz jak wyglądała polityka w tamtych czasach? Kto rządził? Gdzie szło większość tej produkcji? Materiały jak ten to trochę inny świat niż ówczesna rzeczywistość przeciętnego polaka.
@@jarekkrysia7603 No tak, chociaż bardziej za ziemniaki by pasowało. Nie pisałem o tym tylko o budowaniu kraju a nie zamykaniu wszystkiego co wybudowano, bo robi konkurencję sąsiadowi.
Taka była wtedy mowa jak ktoś chciał pokazać, że jest z wyższych sfer inteligencji a przyszło to do nas z ZSRR a dokładnie z rosyjskiego gdzie ł nie było a Polacy we wczesnym PRL chcieli się bardzo przypodobać (tzn ci partyjni bo zwykły chłop na wsi to żył tak jak żył i nie myślal, żeby zmkeniać wymowe jakichś literek)
4:00 mało miejsca na ziemi? Polska miała ledwie połowę ludności Niemiec przy podobnej powierzchni 🤣No ale tak trzeba wielkie szczurowiska z betonu budować jak w kacapowie, bo tylko to było.
Jasne bo "na Zachodzie" to wszyscy (a szczególnie robotnicy) to mieszkali w domkach z ogródkiem i basenem twoim zdaniem? Otóż zapewniam cię, że mieszkali (i nadal mieszkają) w takich właśnie blokowiskach. O ile nie brzydszych, bo z minimalna iloscia zieleni. A wiem co mówię, bo na tzw. Zachodzie mieszkam od ponad 20 lat. Jedno z takich blokowisk widze z okna swojego mieszkania.
Wszystko zniszczono waszymi rękami ... tak, głosujecie na nich !
Doceniam enigmatyczność przekazu . Wszyscy jednak wiedzą, że chodzi o Front Narodowy 🤣🤣🤣
Chorzowski park kultury i wypoczynku na miarę standardów europejskich miast... 👍
Genialny materiał! :) Jeden z lepszych odcinków :)
Super że są w Polsce jeszcze takie produkcje.Pozdrowienia dla zespołu😊
Liczyłem na parę ujęć z Tychów. I się nie zawiodłem. Dzięki!!
Skundlili nasz Śląsk smieciami
myslisz o przyjezdnych na slask po przegranym plebiscyce
@@sslsah1 a jak myślisz?
@@Walicupadline
Skundlili? A to ty jesteś ten czysty rasowo?
Idź lepiej zgól wąsik, bo już niemodny.
Budowa katowickiego osiedla Tysiąclecia ❤
Co za czasy, zwyczajnie sie uśmiecham jak to oglądam :)
Super materiał 👍🙂
Materiał kręcony zapewne na taśmie ORWO a zachowała się równowaga kolorów.
Widziałem filmy z późniejszych lat na których jedyną zachowaną barwą była magenta.
Gliwice ❤ moje miasto. Dziękuję za ten film 🔥
Fantastyczna pamiątka
Wspaniały materiał, a czy macie jakiś z tamtych czasów, ale z tej "białej" części Śląska, cos o cementowniach i kamieniołomach z Opola i okolic.
Ten film wygląda jak gra Workers & Resources Soviet Republic, normalnie 1:1, polecam każdemu wielbicielowi ekonomii i city-builderów, hardkorowa gra gdzie można zacząć od wielu ułatwień. Bez modowania jest dużo polskich pojazdów, a w steam workshop nieskończenie wiele + budynki wszelkiej maści, nic nie stoi na przeszkodzie w stworzeniu wiernej repliki PRL-u w świecie wirtualnym.
To zupełnie jakby sowieci zorganizowali nam PRL...
Podpisuję się. Wspaniała gra, którą cenię szczególnie jako miłośnik nie tylko socjalistycznej architektury, ale także komunikacji miejskiej, motoryzacji i kolei. Gra jest czymś w połączeniu cities skylines i poczciwego openttd więc pozwala budować nie tylko miasto i jego przemysł ale także tworzyć zaawansowane linie komunikacyjne i kolejowe co w innych grach tego typu jest bardzo uproszczone + masa modów na polskie pojazdy jak wspomniałeś co uzupełnia i tak już całkiem fajny wachlarz pojazdów polskich, czechosłowackich, wschodnioniemieckich i radzieckich z podstawki gry.
Dymiące kominy, optymizm i dowód postępu rozwoju socjalistycznej Ojczyzny.
Żyje Pan w wirtualnym świecie.
Coraz częściej można spotkać takich gamerów. Bladzi wręcz jestem zmuszony użyć słowa ciotowaci chłopcy całkowicie odklejeni od rzeczywistości.
Żyją w systemie wartości ale tym wirtualnym, który zupełnie nie ma przełożenia na ten realny .Życzę Panu powrotu do normalnego świata.
@@AtakNAciebie Nie ma nic złego w pograniu sobie chwilę dla relaksu po ciężkim dniu w szkole lub pracy, szczególnie jeśli tak jak tytuł opisywany przez kolegę wyżej jest to gra strategiczna, która raczej niesie za sobą poczytne korzyści, takie jak rozwijanie umiejętności planowania, kreatywnego i przedsiębiorczego myślenia, a także wielozadaniowości bo w takich grach trzeba ogarniać wiele rzeczy na raz. Już dawno udowodniono, że lekarze chirurdzy którzy grają w gry są zdecydowanie precyzyjniejsi gdy wykonują operację, a w niektórych szkołach nawet wykorzystuje się gry takie jak Minecraft do normalnej nauki. Co do spędzenia całego życia przed ekranem to wiadomo, że ważny jest umiar ale narzekanie na ludzi grających w gry samemu oglądając film na UA-cam co też wymaga spędzenia dłuższego czasu przed komputerem lub telefon jest trochę dziwne.
Piękny film i muzyka. 🏅
Stary 20-stki, Lubliny 50-tki, to na prawde wiekowe i unikatowe nagranie. Dorównują... co to w ogóle znaczy, do równego idą jak rozumiem, tylko skąd zaczynają ten bieg, w którym miejscu tego biegu są i dokąd biegną...
Ani slowa o Superjednostce chociaż byla widoczna w kilku ujęciach.
Gdzies tam Leszek jedzie autobusem albo wywrotką typu Ził.
Leszek jeździł wywrotką i autobusem po Łodzi a nie po Śląsku
@@tomasz8147 Obejrzyj sobie film jeszcze raz, w szczególności pierwsze odcinki gdzie Lola mu 'jeża' sprzedała.
@@lukasz_p_ Ta Lola to była niezła petarda
@@tomasz8147 akcent Śląska w tym chyba był wtedy na początku serialu, przy budowie drogi jak Leszek był drogowcem.
@@tomasz8147Ale ziłem jeździł po Siemianowicach Śląskich.
Podziwiam tych elegancko ubranych ludzi...
Był rozwój i nadzieja... Ludzie mieli prace i mieszkania...
Szyk i elegancja Francja z Paryża w hotelach robotniczych....
@@Traczor-lu3bo hotele były dla ludzi że wsi, szukający pracy, gdzie mieli się podziać ? Polska potrzebowała wiele rąk do pracy... Poza tym ja mówię o elegancko ubranych ludziach na ulicy a nie hotelach robotniczy h. Jak ty tego nie potrafisz zrozumieć to ty nic nie rozumiesz... i nie zrozumiesz..
@@mar-mz8kv Ja tam elegancji nie widzę. Co prawda ówczesne spodnie na kant i koszule z długim rękawem u panów mogą kojarzyć się dziś z jako taką elegancją, ale to były normalne codzienne łachy jak dziś Jeansy i T-shirty.
XD elegancja Francja - moja babcia co tydzień chodziła do fryzjera, a dziadek na każdą imprezę kupował garnitur, tylko co z tego, skoro z dzieckiem mieszkali w jednym pokoju, z wodą na korytarzu, ogrzewali się węglem a załatwiali na podwórku
Gówno było.
I kiedyś "można było"!!!😢
Cały ten przemysł był budowany za $$$ pożyczone z zachodnich banków. Potem skończyły się dolary to przyszedł kryzys, puste półki, strajki aż w końcu komuchy musieli oddać władzę bo ten system był już niewydajny i by się zawalił.
"Co oszczędzimy to ktoś ukradnie. Idzie składnie, jakoś się pcha. Więc wykonajmy plan narodowy. Inżynierowie z petrobudowy".❤
Pewnie! Można było strzelać do robotników, masakrować studentów, dokonywać zabójstw politycznych i mordów sądowych-pod okiem 300 tysięcy krasnoarmiejskich mołojców po bazach. Co za czasy!
Piękny film! I piękne beztroskie czasy...
rzeczywiscie beztroski 68, szczególnie marzec, a dwa lata pozniej zomo bedzie strzelalo do robotnikow, alez czasy piekne!
Wszystko fajnie, ale Sosnowiec to jednak jest... zagranica... ;)
Ten tramwaj 15 to chyba jest jedyny na świecie, co można nim jechać za granicę!
I to bez kontroli paszportowej! ;)
Jest jeszcze linia "26" z Mysłowic do Sosnowca, teraz akurat nie dojeżdża do Mysłowic z powodu remontu torów.
W Genewie jest taki zagraniczny tramwaj całkiem serio:)
Nie, w latach 20 był tramwaj z Piekar do Chorzowa. Przez Bytom. Bytom w latach XX był niemiecki, to był PRAWDZIWY tramwaj międzyarodowy a nie te wasze wyblakłe żarty o graicy w Sosnowcu. Patrzcie, jakie wy mieliscie piekne granice 100 lat temu xDD
@@agnieszka9592 granica polsko-niemiecka na Górnym Śląsku przecinała sieć tramwajową w siedmiu miejscach
@@marcintronina4705 no wlasnie, wiec to powinno bawic a nie tramwaj do Sosnowca :D
Katowice - jeszcze 20 lat temu najwyższa zachorowalność na nowotwory w Polsce, bo kto by się przejmował życiem pachołków.
od 1:05 widac przyczynę tych nowotworów a i tak przyjdzie jakis Janusz i powie ze kiedys to było kurła, teraz zniszczylita Ślonsk! xd
Materiał z 1968 roku. Widząc różne miasta Europy Zachodniej we Francji, Niemczech, czy w Anglii koncepcję mieli całkiem niezłą, i nowoczesną. Przedewszystkim lokowanie fabryk poza miastem, i budowa z wielkiej płyty.
Ale 68 rok to czas kiedy PRL jeszcze był w rozkwicie, jeśli można tak powiedzieć. Lata 80 nie będą już takie różowe.
Uwagę zwracają ludzie dobrze ubrani, zadbane osiedla. Ciekawe jak te miejsca wyglądaj dzisiaj.
Katowice zmieniły się nie do poznania. Wszystko przebudowane. Jest Ameryka
👍👍👍👍
❤👍👍👍
Od 1:05 boże jak dobrze, ze juz to tak nie wyglada. Przeciez w czyms takim nie da sie zyc jak człowiek,
Gdyby nie "przyjaciele" ze wschodu, to ten nasz socjalizm wyglądał by jeszcze ciekawiej - na plus oczywiście.
Ruskie doili Polskę bezlitośnie. Wszyscy mieli pracę, a w sklepach pusto. Bo cała produkcja szła do "przyjaciół" Rubel transferowy był kolejnym gwoździem do trumny polskiej gospodarki.
Słyszałem wiele razy, że gdyby sklepy były zaopatrzone jak potrzeba, to ludzie nie obalali by tego ustroju.
Co prawda, on się sam obalił, hurtem w całej Europie.
To co jeszcze zostało dobrego po tamtych czasach to oczywiście osiedla. Co prawda, w całej Polsce na jedno kopyto budowane. Do lat 70' 4-ro piętrowe a później tzw. "wieżowce" z płyty. I trzeba przyznać, że zadbano wtedy o przestrzeń, by sąsiad, sąsiadowi nie zaglądał przez okno do garów, tak jak to dziś serwuje patodeveloperka.
Jako rocznik 72' doskonale pamiętam lata 80' W podstawówce na wychowawczej, jesienią wychodziliśmy grabić liście wokół szkoły. A później ognisko. Jesień pachniała właśnie spalonymi liśćmi. Na polach też robiono ogniska. Nikomu to nie przeszkadzało. Jak dla mnie, moje dzieciństwo było idealne. Zawsze na dworze. Ciężko było mnie zagonić do domu. Podwórka tętniły życiem. Ciężko było się dopchać na huśtawkę czy na zjeżdżalnie do piaskownicy.
A teraz jak jest...? Miesiąc temu za płotem ogródków działkowych, jakiś gość postanowił spalić suche patyki z działki swojej.
Po 30 minutach przyjechała straż miejsca, policja i wóz straży pożarnej na sygnale. Jeszcze brakowało TVN Uwaga i proboszcza z exkomuniką
Rocznik ‘77, zgadzam się, internet do dobra rzecz ale zabił w nas to czym dla naszego pokolenia była normalność. Zabawa do wieczora, klucz na szyi, dzieciaki bawiły się razem. Nie było influenserów, nie było lajków. Gruby zawsze stał na bramie a szef podwórka miał nowe korki do piłki.😊Grało sie w kapsle, w dupniaka na trzepaku i marzyło o tym by na wakacje pojechać do babci. Teraz, kurwa, 14-latka świeci dupą na Internecie a dla dzieciarni najważniejszy jest Minecraft albo inne pokemony. Szkoda, że naszym dzieciom nie udało się „ugryźć” choć kawałka z tego tortu którym myśmy byli karmieni. Owszem, było szaro ale kurwa jakoś mi tego brak. Pozdrawiam starych ramoli, pokolenie lat siedemdziesiątych. 🫡
"Ruskie doili bezlitośnie".... tylko skąd się wziął ten nieprawdopodobne wzrost gospodarczy za Gierka, zapoczątkowany przez Gomułkę?
Puste sklepy były wynikiem sabotaże gospodarczych.
To jest wina PZPR bo w takiej np. Rumunii było znacznie lepiej, a też w bloku komunistycznym. Uważam że nasi partyjniacy byli zbyt ulegliwi wobec sowietów, południowi dyktatorzy grali na kilku fortepianach
Zgadzam się za wyjątkiem palenia liści bo nie każdemu pasuje żółty gęsty dym a od tego obecnie mamy brązowe worki. Pozdrawia rocznik 70 🙂
Przed wojną był COP, po wojnie GOP, a dziś gadają o CPK. Szkoda, że wiele z tego nie wytrzymało wolnego rynku w wyniku czego armia synów i córek ludzi tu pracujących wyjechała za granice by przeżyć powodując niż demograficzny i doprowadzając do tego, że dla tu pracujących będzie problem z wygospodarowaniem funduszy na emerytufy. Brawo my! A tak poważniej co my mogliśmy, raz ZSRR, raz Waszyngton, raz Bruksela... Tyle pocieszenia, że na zgliszczach starego wyrosło w wielu miejscach nowe... Niech już chociaż nie będzie gorzej niż było, choć nigdy nie wiadomo...
Zajebisty filmik super się ogląda po takim czasie A te babki jakie ładne bo naturalne heheh zaraz wygonił bym do łazienki i golić bobra 😂😂
Gdzie Żeromski wspominał o Katowicach?😅
Na Śląsku kiedys sis działo
1.43 min co to za kominy jakie miasto
Mi to wygląda na Hutę „Kościuszko” w Chorzowie, ale nie chcę wprowadzać w błąd
@@schlesier_0313też mi się tak wydaje
To są Świętochłowice
Kto wie jakie dźwigi i żurawie były używane w tamtych latach?
Ile zrobiono w latach 1945-1989 a ile później...
👍
0:51 Krawężnik.
Normy Emisji Spalin Eleganckie😂😂😂
Za to dzisiaj dostajesz to samo w jedzeniu i nawet masz wyspisane jako skład produktu.
0:35.Co to za autobus?
Ikarus 66
@@piotrozorowski6473 Dzięki 🤚
polecam temat "ołowiane dzieci"
Książka ciekawa była
eeeehh jak mi brakuje tych Jelczy, Starów, Żuków.... kiedyśto było a teraz?
teraz mozna normalnie oddychac
...A teraz żyjemy 15 lat dłużej dzięki czystszemu powietrzu i bezpieczniejszym samochodom, na które stać KAŻDEGO :)
Donbass to było zagłębie śląskie x2-x3. Pytanie, jak był ten region skomunikowany w latach 60.-70.? Bo tutaj widać, że całkiem nieźle wyglądało to w centrum miasta. Chociaż wcale nie jest powiedziane, że film nie jest propagandowy.
JAK NA ELEKTROWNI W ŻARNOWCU
Czysty normalny kraj!!!
Nie kojarzę PRLu z porządkiem i ładem. Co prawda w śmietniku można było znaleźć głównie tylko obierki z ziemniaków, bo reszta mogła się jeszcze przydać... Ale niech Ci będzie.
1:05 xdd czysty, powietrze dobre, trzeba bylo tylko dobrze pogryźć :D Wole obecne czasy
pisac o czystosci w kontekscie slaska z prlu t otrzeba miec nasr**ne we łbie od propagandy!
Dawno i nieprawda...niestety😢
Minęło 56lat i co można pokazać dzisiaj?
-Chodniki i drogi zbudowane ,by szczególnie można było przewozić obcego pochodzenia produkty.Oddajemy zasoby panstwa ,min broń zakupioną na kredyt, której sami nie jesteśmy w stanie produkować, gdyż przemysł zniszczony i brak fachowców, inżynierów etc.
Ach ten PRL. Byliśmy potęgą, każdy się z nami liczył. Wszyscy mieli wszystko i byli szczęśliwi. Wojsko uzbrojone po zęby. Intratne interesy z Rosją. Ogromny wybór najlepszych gatunkowo towarów produkowanych w Polsce. Tylko ta gastka nienawistnych ludzi zaśpleionych kapitalizmem zniszczyła ten "mir" i sielankę. Hahahaha
Polakom własne państwo nie jest przecież potrzebne co już znacznie wcześniej udowodnili i tak będzie tym razem. Co pierwsze zaobserwował Stanisław Wyspiański, Jarosław Haszek, Adolf Hitler, wynik badań socjologicznych był dokładnie taki sam !
Cóż sami chcieliśmy, walczyliśmy, obalalismy. Woec mamy wywalczony cud solidarności i sługi bożego JP 2
Gówno wiesz o współczesnej polskiej gospodarce.
@@marekkwiatkowski7558 Jebać Watykan - religijną propagandę Wall Street!
Czekam na komentarze pierdół wychwalających 10 potęgę świata jakim rzekomo i w mokrych ich snach był prl.
O... Specjalista od polucji nocnych.
Wiesz z czego się biorą prawda 😊
Panie, a nie był? Niektórych było nawet stać pod koniec lat 80., żeby jeździć samochodami technicznie pochodzącymi z lat 50. Blachy się może za bardzo już kupy nie trzymały, ale jechał? Jechał! A co się nie psuje... ;) Papieru toaletowego może i brakowało, ale to pewnie dlatego, że za dużo jedzenia było... Kartki na nie wprowadzili właśnie po to, żeby ludzie tyle nie jedli i zdrowsi byli. :) PO TĘ GA! No i te pytania i odpowiedzi, kto ją zniszczył... :) Kto zakazał Polakom kupować wspaniałych polskich produktów itd., no kto... ;)
Ten system miał jedną zaletę. Nie było tego całego dzisiejszego szamba politycznego niszczącego ten kraj. Gdyby wtedy przyszedł Niemiec i powiedział ludziom że mają zamykać wielkie zakłady i kopalnie i stocznie bo da za to trochę euro. To by go wyśmiali.
A ty wiesz jak wyglądała polityka w tamtych czasach? Kto rządził? Gdzie szło większość tej produkcji? Materiały jak ten to trochę inny świat niż ówczesna rzeczywistość przeciętnego polaka.
Robota za miskę ryżu dla Ruska nie była lepsza.
@@ukasz8589 Dlaczego napisałem że miał jedną zaletę?
@@jarekkrysia7603 No tak, chociaż bardziej za ziemniaki by pasowało. Nie pisałem o tym tylko o budowaniu kraju a nie zamykaniu wszystkiego co wybudowano, bo robi konkurencję sąsiadowi.
@@marcelmarceli8238 Spoko :) Pozdr.
Katowice bez spodka jeszcze..
Jest tam Spodek.
@@jeshkam to chyba budowa stadionu śląskiego
@@artiw30 2:06 chyba jeszcze w budowie, na dalszym planie po prawej.
Dobrze że teraz używa się litery "ł"
Nie wqurwia was ta mianiera z seplenieniem przy wymawianiu "Ł"?
Nie, ale wkurwiają mnie komentarze takich głupków.
Taka była wtedy mowa jak ktoś chciał pokazać, że jest z wyższych sfer inteligencji a przyszło to do nas z ZSRR a dokładnie z rosyjskiego gdzie ł nie było a Polacy we wczesnym PRL chcieli się bardzo przypodobać (tzn ci partyjni bo zwykły chłop na wsi to żył tak jak żył i nie myślal, żeby zmkeniać wymowe jakichś literek)
@@0kelp Ot, durak...
Wszystko zaorane w tzw wilnej polsce
Rozpierdalanie rdzeni miast to jednak sredni pomysl 😕
4:00 mało miejsca na ziemi? Polska miała ledwie połowę ludności Niemiec przy podobnej powierzchni 🤣No ale tak trzeba wielkie szczurowiska z betonu budować jak w kacapowie, bo tylko to było.
Jasne bo "na Zachodzie" to wszyscy (a szczególnie robotnicy) to mieszkali w domkach z ogródkiem i basenem twoim zdaniem? Otóż zapewniam cię, że mieszkali (i nadal mieszkają) w takich właśnie blokowiskach. O ile nie brzydszych, bo z minimalna iloscia zieleni. A wiem co mówię, bo na tzw. Zachodzie mieszkam od ponad 20 lat. Jedno z takich blokowisk widze z okna swojego mieszkania.
W Niemczech za to nie ma blokowisk wcale i wogule 😂
@@polishrocker67W Holandii bardzo brakuje miejsca i nie ma blokowisk
@@UA-camCommentatorzxcvbnm bo bloku na galarecie nie postawisz. Musieli by slupy w ziemię wbijać a to się nie opłaca
@@polishrocker67 chyba nigdy nie byłeś poza swoim chlewem z betonu
Cały górnośląski syf