Dokładnie. Skąd się wziął ten cały Rydzyk, czy to jakaś agentura, człowiek jakichś służb czy grup wpływów, czy po prosty zdolny spryciarz który w odpowiednim momencie potrafił rozkręcić biznesik i sobie dobrze żyć wykorzystując wiarę biednych dobrych ludzi...
Niestety uznani celebryci życia politycznego jak ognia boją się poruszania tematu wpływu O.Rydzyka na bieżącą politykę. Dlaczego? Tzw "lewactwo" ma swoją opinię ale brak jest rzetelnych publikacji o prawdziwym jego wpływie na nasze życie polityczne. kraju. Jego Majbachy czy inne tzw dobroci materialne to jest "pikuś".
Może przez swoją działalność na YT mam słabość do animacji, ale animowany bieg maratoński Jacka Kuronia to chyba najlepsze co widziałem w tym tygodniu. Brakowało mi jedynie papieroska odpalonego po mecie xD
@@Sig509 Jezus Maria, dopiero po tym obejrzałem dalszą część spotów Jacka Kuronia. Sam palę papierosy i nie chciałbym głosować na kogoś kto wygląda jakby zaraz miał zejść na raka płuc lub krtani :(
Te spoty wyborcze z lat 90 to portal do zupełnie innego wymiaru. Dzięki nim wszystkie czakry mi się odblokowały i wszedłem w czwartą gęstość, coś pięknego.
@@witoldwitoszekrecords3253 Ja jestem rocznik 90 i też coś tam pamiętam. To był okres w którym ludzie mogli rozwinąć skrzydła, było więcej wolności zarówno w porównaniu do PRL jak i do czasów obecnych. Ludzie wtedy bez cynizmu wiedzieli że w kapitalizmie będzie im się żyło lepiej i byli pełni nadziei, zakładali małe biznesiki bo jeszcze nie byliśmy zdominowani siatką międzynarodowych monopolistów tak jak ma to miejsce teraz. Dlatego ten okres pełen był właśnie kulawych reklam i spotów, za którymi jednak stała pasja i pewna nadzieja. Miało to rzeczywiście fajny klimat. Nie to żebym narzekał na obecne czasy, na pewno będziemy na nie przychylniej patrzeć za te kilka dekad 🙂
@@unclebasil3489 Jesteś rocznikowo człowiekiem, który nie maił świadomości co działo się po zmianie PRLu Jestem rocznikowo z końca lat 50-tych. Pierwszą iskierką, że może się coś na dobre w tej pieprzonej komunie zmieni była wprowadzona w 1988 r. "Ustawa Wilczka" , która w skrócie mówiła "co nie jest prawnie zabronione jest dozwolone". W PRLu to był SZOK. Co było później? Strajki, strajki robotników, stan wojenny, komunizm kaput... Potem nastała tzw Wolna Polska. I co? Lata 90-te. Duch reform Wilczka odżył. Ludzie ruszyli do swoich biznesów /ja tez/. I co potem? Dochodzi do zmian politycznych i wpływ polityków na próby czerpania z tych nowych "biznesmenów" swoich korzyści.Co teraz?...Mamy całą armię politycznych cwaniaków, którzy "doją: nas bez skrupułów" ustanawiając odpowiednie prawo aby nie wyglądało to na przekręty.. Teraz stanowią prawa by "co nie jest prawnie zabronione jest dozwolone" nie mogło być wykorzystywane.
>Wchodzisz na jutub >jest piątek >profesor wydaje kolejne wideło >tematem słynne starcie gigantów >lajk w ciemno nigdy nie był tak oczywisty Czy piątkowy poranek mógł być lepszy?
Z tymi głosami to zajebista sprawa była! Uważam, że jeżeli ktoś nie mieszka w kraju powyżej 5 lat traci prawa wyborcze. Sam rozmawiałem z polakami w USA, którzy mieli wyobrażenie Polski z 1984 roku.
Aż dziwne, że ówczesny stosunek Radia Maryja do Olszewskiego nie został wyciągnięty przez opozycję teraz, gdy partia rządząca powołuje się na jego dziedzictwo. Odcinek jak zwykle świetny.
Dopiero odkryłem Pana kanał i jestem pod ogromnym wrażeniem jakości materiałów. Takiego kanału zdecydowanie brakowało, mam wrażenie że historia nowożytna jest w Polsce tematem drugoplanowym, równie odległym jak wojny punickie. Dziękuję za dostarczanie materiałów i pozdrawiam.
Super kanał. Historia jest moją pasją i uwielbiam się w nią zagłębiać. W szkole nauczyłem się wszystkiego o Mezopotamii i starożytnej Grecji ale niczego o przemianach ustrojowych w Polsce po 89 i nie byłem zaznajomiony z tym tematem. Mam migawki z okresu dzieciństwa o sytuacji politycznej z lat 00-05 no a tak na poważnie zacząłem się tym interesować w 2010. Dzięki temu kanałowi poznałem głębszy kontekst nawet obecnego stanu rzeczy, poznałem ludzi, którzy do dziś są przy władzy i w jakich okolicznościach do tego doszło np. Przy okazji afery Rywina jak wybił się pis, a do tej pory to były flashbaki z czasów gdzie interesowała mnie tylko moja piłka i rower. W dodatku bardzo szanuje poziom tego kanału. Merytorycznie i bezstronie przedstawione fakty, opis tego co się działo bez narzucania prywatnych poglądów, który dał; przynajmniej mi, pole do wyciągnięcia własnych wniosków i szerszego spojrzenia na obecne władze. Bardzo dziękuję Panie profesorze za ten kontent i czekam na nowe materiały
Przesłuchując wszystkie materiały, niesamowite jak zmienił się język na przestrzeni tych lat, jeszcze bardziej zdumiony jestem ile z tych nazwisk wciąż jest żywych w polityce, w końcu wiem skąd się oni wzięli, mam wrażenie, że trwają już wystarczająco długo..Urodziłem się w latach 90, więc to część historii, którą należy nadrobić. Mam nadzieje, że więcej młodych sięgnie po te materiały, aby zmotywować się do wyborów i mądrze wybrać….Dziękujemy za tak cenny materiał.
@@annawodzirej7976 moja babcia była polonistką, narzekała w latach 2000 jak brzydki jest język, tęskniła za tym sprzed lat 80, to chyba kwestia pokoleniowa :)
@@m.d.2914Może i racja w tym co wspomniałeś ale wydaje mi się że bardziej tu chodzi o podejście do swojego rozmówcy. Ta debata, porównując do tego co jest dzisiaj (a zwłaszcza na ławach sejmowych) to oaza szacunku i spokoju. Całkiem niedawno oglądałem sobie wybiórczo urywki z obrad polskiego sejmu. To jest niepojęte. Ci ludzie zachowują się gorzej niż pierwszoklasiści w podstawówce. O posługiwanym języku już nie wspomnę...
Raz młody kandydat (41 lat), dwa kampania robiona w nowoczesnym amerykańskim stylu, trzy społeczeństwo zmęczone Solidarnością. Podobną sytuację mieliśmy w wyborach prezydenckich 20 lat później.
@@dapp9183 Akurat 20 lat później to Komorowski przegrał na własne życzenie poprzez fatalną kampanię wyborczą bo początkowe sondaże wskazywały na niego a nie na nikomu nieznanego Dudę. W 1995 Kwaśniewski startował z najwyższego poparcia i z takim skończył. Zresztą wtedy to zwycięstwo Dudy dało również po części wygraną PIS w wyborach do Sejmu.
@@Saint0076 wychodzi na to że te sondaże były nie powiem skąd wzięte i były jednym wielkim oszustwem i one też przyczyniły się do zwycięstwa Dudy bo wysokie wyniki Komorowskiego w sondażach rozjuszyły Polaków i pokazały że trzeba się zmobilizować aby on nie wygrał i tak się stało a potem Platforma dostała łomot w parlamentarnych i gdyby w 2020 roku nie wymienili kandydata mogliby nawet rozpaść się na mniejsze części więc PiS im de facto wtedy pomógł
We wszystkich filmach Pan Profesor Antoni Dudek bardzo dobrze przedstawia oraz wyjaśnia historię. Bardzo lubię oglądać te filmy. Informacje są przedstawiane w sposób bardzo ciekawy a jednocześnie dokładny. Pan Profesor zachowuje przy tym bezstronność oraz obiektywizm.
Ta debata to jest podręcznikowy przykład czego nie robić. Kwaśniewski kontrolował sytuację, a Wałęsa reagował zamiast nadawać ton. Wałęsa miał rację ale komunikował to w taki sposób, że wyglądał przy nim na obrażone dziecko. Do tego tłumaczył się dlaczego mu nie idzie zwalając odpowiedzialność na system prawny, brak konstytucji, na postkomunistów. Nikt nie lubi gorzkiego przegranego, a on już w czasie debat ustawił się w takiej pozycji oskarżając oponenta, że gra nieczysto. Podobną "bucerię" prezentował Komorowski w 2015 i też sondaże mu poleciały jak się zaczął wypowiadać. Dlatego m. in teraz już nie mamy debat ;)
Jak zawsze, niezwykle interesujący materiał: pokazuje Pan Profesor, że o historii można mówić bez ideologicznego zadęcia, ze spokojem i obficie ilustrując określoną wizję historii. Aż dziw bierze, ile z omawianych wydarzeń zapamiętałem inaczej, jak bardzo zmienił się świat, i jaką zbiorową amnezją charakteryzują się aktorzy tamtych wydarzeń oraz ich protagoniści i adwersarze...
No nareszcie. Moje prośby zostały wysłuchane 😉. Pańskie filmy oraz wiedza jest wspaniała. Mam nadzieję, że niedługo w Polsce tacy ludzie jak Pan będą mieli więcej do powiedzenia i realnie będą wpływać na ten kraj!
Świetny odcinek! Bardzo podoba mi się faktograficzne przedstawianie przez Pana historii ze zwykle niewielkim merytorycznym komentarzem. Dziękuję bardzo.
Kolejny wspomnień czar. Moje pierwsze wybory prezydenckie, w których brałem udział,a konkretnie w drugiej turze. Bliżej mi było do Kwaśniewskiego (Wałęsa był dla mnie totalną porażką) ale oddałem głos nieważny. Gdzieś przedtem wyczytałem (nie wiem na ile to prawda), że w USA oddawanie głosów nieważnych należy również do tradycji wyborczej i chciałem się poczuć tak amerykancko 😐 Na marginesie, oceniając Wałęsę jako polityka często nasuwa mi się taka refleksja, że ten człowiek oprócz zazwyczaj omawianych jego błędów i wad, wyrządził jeszcze jedną krzywdę pewnej grupie społecznej, mianowicie robotnikom. Otóż elity, klasa średnia itd. zazwyczaj patrzą (patrzyły w tamtym okresie) na robotników właśnie przez pryzmat Wałęsy. Jest to bardzo krzywdzące. Ja mam wykształcenie zawodowe (wywodzę się z dobrych przedwojennych robotniczo-rzemieślniczych rodzin poznańskich) ale wstyd mi za tego człowieka, jego wypowiedzi, sposób zachowania, odpowiadania (a raczej ich brak) na pytania. Naprawdę nie wszyscy wywodzący się z tej klasy byli tak ograniczeni i "inteligentni" jak on. Wspominam swoich kolegów z zawodówki i sporo z nich, choć prości potrafili interesować się tematami i dyskutować na poziomie nieosiągalnym dla Wałęsy, który z dużym prawdopodobieństwem nawet jednej książki w życiu nie przeczytał. Nie wywyższam klasy robotniczej (jest jaka jest), ale nie zniżałbym wszystkich do poziomu Wałęsy.
W 95 roku byłam jeszcze w szkole ale pamiętam te wybory :) Zupełnie nie pamiętałam,że oprócz Wałęsy i Kwaśniewskiego byli inni kandydaci.Dziękuję za kanał, słucham i oglądam z przyjemnością opowieści o tamtych jakże bliskich a zarazem dalekich czasach.:)
Rewelacyjny odcinek. Dziękujemy Panie Profesorze! Ja mam wniosek, że trzeba uważać, kogo się oficjalnie popiera, bo po wielu latach można się tego wstydzić!
Mam takie przemyślenia ze prezydent AK już w 95 roku był zręcznym PRowcem i rozumiał jak kluczowe znaczenie mialy massmedia w przeciwieństwie do swojego impulsywnego oponenta 😊 Jeszcze jeden wniosek mi się nasuwa. Otóż LW wydawał się całą swoją energię koncentrować na atakach personalnych i wycieczkach w przeszłość AK zamiast skupić się na kwestiach merytorycznych i istocie rozmowy. W każdym razie kolejny świetny odc. Brawa dla pana prof. Lajkuje i uciekam!
Wałęsa liczył, że do końca życia będzie hołubiony jako ten co "tymi rencyma obalył komunę" i jako noblista, do tego od zawsze był bucem z największym w Polsce ego i takiej osobie bardzo ciężko jest coś przegadać.
dla mnie młodego 17-letniego człowieka to jedyna opcja jak mogę się obeznać w temacie starej polityki.Cieszę się, że mogę posłuchać o tych wydarzeniach ważnych dla Polski
Super materiał, serdecznie dziękuję! Szczególnie dziękuję Panu Profesorowi za przypomnienie, że Polonia nie mogła głosować w 1995 r. w drugiej turze (a gdyby mogła, to Wałęsa miałby olbrzymie szanse na zwycięstwo). Ten szczegół akurat pamiętam z tamtych czasów, bo mnie on mocno wtedy zdenerwował.
Mnie z kolei denerwuje, że Polonia w ogóle może głosować w jakijkolwiek turze. Nie odbiram im paszportu polskiego i nie twierdzę nawet, że nie wiedzą co się tu dzieje (może wiedzę, a też wielu "tubylsów" zapewne nie wie). Ale oni nie ponoszą konsekwencji swoich wyborów, bo tu nie mieszkają. Moim zdaniem prawa wyborcze Polonii należy ograniczyć tylko do osób, które co najmniej połowę czasu od ostatnich wyborów danego typu spędziły w Polsce i są w stanie to wykazać.
Panie Profesorze! Dozgonne dzięki za tak wspaniały kanał! Czy rozważał Pan może zrobienie czegoś w rodzaju tier listy/rankingu pierwszych sekretarzy KC? Albo prezydentów RP do 2005 roku? Byłoby super zobaczyć tego typu przekrojowe ujęcie! Pozdrawiam serdecznie!
Wyszukaj sobie wywiad z IPN pana prof. Dudka z Jerzym eislerem masz tam zestawienie rankingów sekretarzy KC wykonanych przez obu panów i wyczerpującą dyskusje na ten temat.
Jeżeli chodzi o prezydentów RP do 2005 po upadku komuny to w zasadzie było ich dwóch. W czasach 20-lecia wojennego w zasadzie też dwóch. Ciężko byłoby ocenić prezydenta, który urząd sprawował raptem 2 dni.
34:04 - "... a poza tym, ja b. lubię czekoladę 🍫"- w tym momencie niemal pękałem ze śmiechu 😂.. Dziękuję p. Profesorowi za zebranie i skomentowanie materiału. Pamiętam (choć słabo) ten czas z dzieciństwa.
@@krzysztofnasuro4903 ja mam23 lata nie żyłem w tamtych czasach ale ten spot Kwaśniewskiego mnie też by przekonał do głosowania jest taki inny weselszy ciekawszy i czuję się ze Kwaśniewski był zwykłym polakiem nie wywyższał się
Świetne odcinki z każdego możemy dowiedzieć się coś ciekawego. Niby człowiek żył w tych czasach ale wielu rzeczy nie pamięta albo nie wiedział o nich. Zatem ja osobiście czekam na odcinek o pułkowniku Kuklińskim👌
Kolejny raz fantastyczny odcinek, dziękujemy Panie profesorze. W dodatku w moim przypadku jest to sentymentalna podróż do przeszłości. To były pierwsze wybory w których mogłem głosować. I nawet zagłosowałem.
Znaczna poprawa dźwięku👍 Jest mikroport👍 Naprawdę duży wzrost komfortu słuchania, zwłaszcza na dobrym zestawie audio to teraz inna rozmowa. Dziękuję P.S. Odcinek jak zawsze wybitny
0:00 [intro] 0:30 Prolog: Leszek Bubel - rekordzista w swojej kategorii 4:28 Nieoczywisty zwycięzca 5:39 Jacek Kuroń 12:23 Liczy się tylko dwóch 13:02 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nagonka Radia Maryja 16:46 Jan Olszewski 20:16 Prezydent przeciw Kwaśniewskiemu 22:42 Konwent Św. Katarzyny. Wojsko z pomocą 24:37 Aleksander Kwaśniewski 31:13 Lech Wałęsa 39:52 Wyniki pierwszej tury 40:42 Debata. Kwaśniewski wytrąca Wałęsę z równowagi 57:07 Debata - drugie podejście 59:32 Wyniki drugiej tury. Wybory nieważne? 1:03:08 [koniec]
To jest filmik jak robić popularność na nie dopowiadaniu prawdy: Moje pytanie bez odpowiedzi: Wszystko pięknie udokumentowane ale brakuje mi archiwalnych video/audio z Radia Maryja, które odnosiły się do kandydatów na prezydenta: - Olszewskiego i Gronkiewicz. Szczególnie do Olszewskiego,. którego rzekomo posądzano o masonerię. Proponuję Panu Profesorowi w jakimś kolejnym programie zająć się rolą Rydzyka w polskiej polityce. Wystarczy odwagi?
Świetny materiał. Pamiętam dobrze te wybory, mimo, że miałem wówczas 10 lat. Stopień polaryzacji był wówczas bardzo spory - pamiętam, że my 10-letnie łebki w podstawówce się kłóciliśmy kto powinien wygrać II. turę - Kwaśniewski czy Wałęsa. Najbardziej mnie jednak zaskoczył temat Olszewskiego, że Rydzyk wytoczył przeciwko niemu działa. Zwłaszcza, że moja Babcia - ultrawyznawczyni i słuchaczka Rydzyka od początku Radia Maryja, głosowała wówczas na Olszewskiego.
Ja miałem to samo. Wszyscy chlopcy w klasie (5 podstawówki), poza jednym, który nikogo nie popierał, byli za Wałęsą a wszystkie dziewczyny za Kwaśniewskim.
Gdy oglądałęm te debaty jako dziecko, też byłem zszokowany grubiaństwem Wałesy. Ale pamięć bywa zawodna, dziś bym trochę inaczej to wszystko oceniał. Wsłuchując się w odpowiedzi Kwaśniewskiego na pytania Walendziaka, trzeba przyznać, że ten w ogóle nie powiedział niczego konkretnie, tylko lał wodę i rzucał nic nie znaczące ogólniki. Typowy produkt. Natomiast wtedy faktycznie to był powiew świeżości w lekko przaśnych debatach i kampaniach. Z drugiej strony wizja ze spotów Wałęsy, że gdy postkomuniści wrócą do władzy, zabraknie czekolady w sklepach też dziś wydaje się mocno zabawna. Na szczęście.
Zwłaszcza że już od prawie 2 lat postkomuniści mieli swój rząd, a Polska kontynuowała kurs na Zachód ku członkostwu w NATO i UE, a w kraju dalej była gospodarka rynkowa.
Dziękuję za kolejny bardzo dobry materiał. Myślę, że ciekawym tematem byłyby drogi trzech panów, którzy niegdyś razem a następnie każdy w swoją stronę. To dodatkowo jest ciekawy Smaczek ponieważ mamy przynajmniej dwie takie trójce. Płażyński Olechowski Tusk oraz Korwin Macierewicz Niesiołowski. Sam mam mieszane uczucia co do tych wszystkich Panów, Myślę że dobrze by się słuchało Pana wykładu w tej materii.
Niesamowite, miałem wtedy 8 lat, trochę to pamiętam, oczywiście bez szczegółów, ale disco Kwachu jak najbardziej 😁 fajnie było odświeżyć sobie te czasy, dzięki panie Profesorze 👍
Kuroń padł przede wszystkim ofiarą elitarności swojej partyjki. Nie, żeby mi było blisko do tego liberała, ale sama partia, której był twarzą przedstawiała poziom odklejenia od rzeczywistości równy dzisiejszym politykom PO i Lewicy z miast wojewódzkich, którym się wydaje, że np. da się ot tak zwykłemu człowiekowi odstawić samochód osobowy. xD No i taktyka uprawiania do dzisiaj przez PO - bierzemy sławnych ludzi, przedstawicieli polskiej inteligencji, lub "inteligencji", którzy z ekranu będa pouczać ciemny lud i naiwnych z tzw. klasy aspirującej i tworzyć wrażenie, jakoby sam głos oddany na tę partę stanowił o przynależności do elity. Potem ci sami przedstawiciele elity są wielce zdziwieni, że jednak ostateczny wynik jest negatywnie daleki od oczekiwań i obrażają się na społeczeństwo z prawdziwymi, a nie luksusowymi problemami, że w ogóle śmiało nie dostrzec ich zajebistości.
Piękne czasy. Ale jak świetnie obśmiewane przez Jurka Kryszaka swego czasu w latach 1995-1998. Polecam jego występy w tych latach na Festiwalu w Opolu-kto nie zna oczywiście. Jazda bez trzymanki.
Oglądam te materiały w kolejności chronologicznej i aż nie mogłem się doczekać odsunięcia Wałęsy z fotela prezydenta. Ten człowiek w latach transformacji ustrojowej miał identyczne zapędy autorytarne, które dzisiaj wytyka Kaczyńskiemu. I identycznie jak Duda (którego również krytykuje) olewał konstytucję (co prawda małą, ale jednak). Rozwalał kolejne rządy tylko dlatego, bo premierzy nie chcieli się go słuchać i pchał Polskę w chaos wyłącznie dla własnego ego. Nawet nie wspomnę o jego już wtedy widocznej arogancji. Patrzeć jak w debacie Kwaśniewski wgniata go w podłogę to jest pewna sadystyczna przyjemność. Poglądy mam centro-prawicowe, ale Kwaśniewskiego uważam za najlepszego prezydenta tego kraju.
Tylko się cieszyć że pan profesor tak potrafi spopularyzować najnowszą historię Polski wśród młodych, którzy byli wtedy małymi dziećmi albo w ogóle nie byli nawet w planach swoich rodziców.
Proszę spojrzeć w Konstytucję z 1952 r. (podobno z poprawkami Stalina) i do każdego art. obecnej konstytucji z 1997 r. wciskać ctrl+f -> 80% obecnej Konstytucji to Konstytucja PRL. Autorem chyba jest prof. St. Gebethner. Z konsytuacji II RP nic nie wzięto. Sprawdzałem inne konstytucje Europy i Świata - co wpisuje się w konstytucji. Usuwając niektóre instytucje Radę Państwa, odwołania do "ludu pracującego miast i wsi", to jest to wierna kopia. Na pewno wzięto pod uwagę 45 l. dorobku orzecznictwa itd., ale po co tracili na to 8 l. "wolności"? Uczy się dzieci, żeby pisać "charakterystyki", "rozprawki" samodzielnie, a konstytucja jest przepisana z konstytucji napisanej w czasach stalinowskich. Nie wiem czy to dobrze czy to źle.
Po odcinku o wyborach w 1993 r. spodziewałem się i tu piosenki Bohdana Smolenia, ale słynne Ole Olek też pasuje ;) Ciekawie jest również zobaczyć spoty z tamtych czasów
Ten tekst o uwielbianiu czekolady umieszczony przy takiej 34:00 scence nabiera mnóstwa podtekstów, których tam być nie powinno, zwłaszcza jako element spotu wyborczego.
Przydałby się osobny materiał o Radiu Maryja w kontekście tamtych lat.
Dokładnie. Skąd się wziął ten cały Rydzyk, czy to jakaś agentura, człowiek jakichś służb czy grup wpływów, czy po prosty zdolny spryciarz który w odpowiednim momencie potrafił rozkręcić biznesik i sobie dobrze żyć wykorzystując wiarę biednych dobrych ludzi...
@@michamorales9731 wielu z jego "słuchaczy" to nie są dobrzy ludzie.
@@michamorales9731 to że ktoś jest biedny nie czyni go z automatu dobrym
Niestety uznani celebryci życia politycznego jak ognia boją się poruszania tematu wpływu O.Rydzyka na bieżącą politykę. Dlaczego? Tzw "lewactwo" ma swoją opinię ale brak jest rzetelnych publikacji o prawdziwym jego wpływie na nasze życie polityczne. kraju. Jego Majbachy czy inne tzw dobroci materialne to jest "pikuś".
Obstawiam że Pan Profesor się nie odważy
Może przez swoją działalność na YT mam słabość do animacji, ale animowany bieg maratoński Jacka Kuronia to chyba najlepsze co widziałem w tym tygodniu. Brakowało mi jedynie papieroska odpalonego po mecie xD
powinien chochlą z gara coś nakładać, bo chyba kuroniówka była wcześniej?
@@Sig509 Właśnie - o co chodziło z tą kuroniówką? :(
@@Sig509 Jezus Maria, dopiero po tym obejrzałem dalszą część spotów Jacka Kuronia. Sam palę papierosy i nie chciałbym głosować na kogoś kto wygląda jakby zaraz miał zejść na raka płuc lub krtani :(
Dwudziesty wiek dwudziestym wiekiem, a Krucjata nikopolitańska część II się sama nakręci ?? ;)
@@atin4695 za 3 tygodnie, ok? Wybitna szarża francuzow już zanimowana jbc xD
Te spoty wyborcze z lat 90 to portal do zupełnie innego wymiaru. Dzięki nim wszystkie czakry mi się odblokowały i wszedłem w czwartą gęstość, coś pięknego.
Qarto docenić poczucie humoru
A ja to pamiętam, bo jestem z 87r. I tęsknię za tamtą dekadą i jej secyficznym urokiem.
@@witoldwitoszekrecords3253 Ja jestem rocznik 90 i też coś tam pamiętam. To był okres w którym ludzie mogli rozwinąć skrzydła, było więcej wolności zarówno w porównaniu do PRL jak i do czasów obecnych. Ludzie wtedy bez cynizmu wiedzieli że w kapitalizmie będzie im się żyło lepiej i byli pełni nadziei, zakładali małe biznesiki bo jeszcze nie byliśmy zdominowani siatką międzynarodowych monopolistów tak jak ma to miejsce teraz. Dlatego ten okres pełen był właśnie kulawych reklam i spotów, za którymi jednak stała pasja i pewna nadzieja. Miało to rzeczywiście fajny klimat. Nie to żebym narzekał na obecne czasy, na pewno będziemy na nie przychylniej patrzeć za te kilka dekad 🙂
@@unclebasil3489 Jesteś rocznikowo człowiekiem, który nie maił świadomości co działo się po zmianie PRLu
Jestem rocznikowo z końca lat 50-tych. Pierwszą iskierką, że może się coś na dobre w tej pieprzonej komunie zmieni była wprowadzona w 1988 r. "Ustawa Wilczka" , która w skrócie mówiła "co nie jest prawnie zabronione jest dozwolone". W PRLu to był SZOK. Co było później? Strajki, strajki robotników, stan wojenny, komunizm kaput... Potem nastała tzw Wolna Polska. I co? Lata 90-te. Duch reform Wilczka odżył. Ludzie ruszyli do swoich biznesów /ja tez/. I co potem? Dochodzi do zmian politycznych i wpływ polityków na próby czerpania z tych nowych "biznesmenów" swoich korzyści.Co teraz?...Mamy całą armię politycznych cwaniaków, którzy "doją: nas bez skrupułów" ustanawiając odpowiednie prawo aby nie wyglądało to na przekręty.. Teraz stanowią prawa by "co nie jest prawnie zabronione jest dozwolone" nie mogło być wykorzystywane.
Z tymi czakrami to nie żarty. XXI wiek blokuje mi czakramy, lata 90te odblokowują. :)
Fragmenty audycji z tamtych czasów są wybitnym plusem Pana programu. Brawo!
I tak i nie :) ja slucham glownie w formie podcastu na spotify i caly spot Jacka Kuronia to bylo sapanie przerywane „glosuje na Jacka Kuronia”;)
To już nie fragmenty tylko większość audycji to zrzutki filmowe
Uatrakcyjniają film!
>Wchodzisz na jutub
>jest piątek
>profesor wydaje kolejne wideło
>tematem słynne starcie gigantów
>lajk w ciemno nigdy nie był tak oczywisty
Czy piątkowy poranek mógł być lepszy?
Aj dont fink soł
Raczej nie.
a gdzie podwójna DaGrasso?
Starcie gigantów
Bolek vs Alek
Place your bets!
Tja
Z tymi głosami to zajebista sprawa była! Uważam, że jeżeli ktoś nie mieszka w kraju powyżej 5 lat traci prawa wyborcze. Sam rozmawiałem z polakami w USA, którzy mieli wyobrażenie Polski z 1984 roku.
Dziś są betonowym elektoratem PiS.
Polonia z reguły jest konserwatywna!
@@annawodzirej7976 ta nowa Polonia na zachodzie Europy głosuje raczej na PO.
@@annawodzirej7976 przecież Polonia niemal wszędzie (oprócz USA) głosuje na PO
Absolutna zgoda.
Jeszcze nie widziałem dobrego argumentu dlaczego ktoś kto nie mieszka w Polsce powinien mieć nadal prawo głosu w polskich wyborach
Aż dziwne, że ówczesny stosunek Radia Maryja do Olszewskiego nie został wyciągnięty przez opozycję teraz, gdy partia rządząca powołuje się na jego dziedzictwo. Odcinek jak zwykle świetny.
Jarosław Kaczyński się z Radiem też początkowo nie lubił
Bo Rydzyk sprzedał się w ciągu ostatnich 8 lat. Kiedyś był wręcz uczciwy
Po pierwsze mało kogo to teraz obchodzi.
Po drugie większość z przedstawicieli opozycji pewnie nawet tego wątku nie kojarzy/nie pamięta.
@@mmgg0608 Rydzyk jest po stronie PiSu co najmniej od 2005.
tylko że Radio Maryja dziś jest już raczej niezbyt znaczące
Dopiero odkryłem Pana kanał i jestem pod ogromnym wrażeniem jakości materiałów. Takiego kanału zdecydowanie brakowało, mam wrażenie że historia nowożytna jest w Polsce tematem drugoplanowym, równie odległym jak wojny punickie. Dziękuję za dostarczanie materiałów i pozdrawiam.
Prawda!
Super kanał. Historia jest moją pasją i uwielbiam się w nią zagłębiać. W szkole nauczyłem się wszystkiego o Mezopotamii i starożytnej Grecji ale niczego o przemianach ustrojowych w Polsce po 89 i nie byłem zaznajomiony z tym tematem. Mam migawki z okresu dzieciństwa o sytuacji politycznej z lat 00-05 no a tak na poważnie zacząłem się tym interesować w 2010. Dzięki temu kanałowi poznałem głębszy kontekst nawet obecnego stanu rzeczy, poznałem ludzi, którzy do dziś są przy władzy i w jakich okolicznościach do tego doszło np. Przy okazji afery Rywina jak wybił się pis, a do tej pory to były flashbaki z czasów gdzie interesowała mnie tylko moja piłka i rower. W dodatku bardzo szanuje poziom tego kanału. Merytorycznie i bezstronie przedstawione fakty, opis tego co się działo bez narzucania prywatnych poglądów, który dał; przynajmniej mi, pole do wyciągnięcia własnych wniosków i szerszego spojrzenia na obecne władze. Bardzo dziękuję Panie profesorze za ten kontent i czekam na nowe materiały
I na co była ta Mezopotamia😅.
Przesłuchując wszystkie materiały, niesamowite jak zmienił się język na przestrzeni tych lat, jeszcze bardziej zdumiony jestem ile z tych nazwisk wciąż jest żywych w polityce, w końcu wiem skąd się oni wzięli, mam wrażenie, że trwają już wystarczająco długo..Urodziłem się w latach 90, więc to część historii, którą należy nadrobić. Mam nadzieje, że więcej młodych sięgnie po te materiały, aby zmotywować się do wyborów i mądrze wybrać….Dziękujemy za tak cenny materiał.
Język zmienił się na gorsze!
Tak, to są wieczne ciepłe posadki.
@@annawodzirej7976 moja babcia była polonistką, narzekała w latach 2000 jak brzydki jest język, tęskniła za tym sprzed lat 80, to chyba kwestia pokoleniowa :)
@@m.d.2914Może i racja w tym co wspomniałeś ale wydaje mi się że bardziej tu chodzi o podejście do swojego rozmówcy. Ta debata, porównując do tego co jest dzisiaj (a zwłaszcza na ławach sejmowych) to oaza szacunku i spokoju. Całkiem niedawno oglądałem sobie wybiórczo urywki z obrad polskiego sejmu. To jest niepojęte. Ci ludzie zachowują się gorzej niż pierwszoklasiści w podstawówce. O posługiwanym języku już nie wspomnę...
Po tych spotach trudno się dziwić, że Kwaśniewski wygrał. Kolejny świetny odcinek!
Raz młody kandydat (41 lat), dwa kampania robiona w nowoczesnym amerykańskim stylu, trzy społeczeństwo zmęczone Solidarnością. Podobną sytuację mieliśmy w wyborach prezydenckich 20 lat później.
@@dapp9183 Akurat 20 lat później to Komorowski przegrał na własne życzenie poprzez fatalną kampanię wyborczą bo początkowe sondaże wskazywały na niego a nie na nikomu nieznanego Dudę. W 1995 Kwaśniewski startował z najwyższego poparcia i z takim skończył.
Zresztą wtedy to zwycięstwo Dudy dało również po części wygraną PIS w wyborach do Sejmu.
Tzn chodzi o kontekst spoelczne
@@Saint0076 wychodzi na to że te sondaże były nie powiem skąd wzięte i były jednym wielkim oszustwem i one też przyczyniły się do zwycięstwa Dudy bo wysokie wyniki Komorowskiego w sondażach rozjuszyły Polaków i pokazały że trzeba się zmobilizować aby on nie wygrał i tak się stało a potem Platforma dostała łomot w parlamentarnych i gdyby w 2020 roku nie wymienili kandydata mogliby nawet rozpaść się na mniejsze części więc PiS im de facto wtedy pomógł
We wszystkich filmach Pan Profesor Antoni Dudek bardzo dobrze przedstawia oraz wyjaśnia historię. Bardzo lubię oglądać te filmy. Informacje są przedstawiane w sposób bardzo ciekawy a jednocześnie dokładny. Pan Profesor zachowuje przy tym bezstronność oraz obiektywizm.
👍
Uwielbiam ten kanał za archiwalne nagrania
👍
Dziękuję Panie Profesorze za kolejny fantastyczny wykład polskiej historii.
To fakt! Ten kanał to złoto!
Ta debata to jest podręcznikowy przykład czego nie robić. Kwaśniewski kontrolował sytuację, a Wałęsa reagował zamiast nadawać ton. Wałęsa miał rację ale komunikował to w taki sposób, że wyglądał przy nim na obrażone dziecko. Do tego tłumaczył się dlaczego mu nie idzie zwalając odpowiedzialność na system prawny, brak konstytucji, na postkomunistów. Nikt nie lubi gorzkiego przegranego, a on już w czasie debat ustawił się w takiej pozycji oskarżając oponenta, że gra nieczysto.
Podobną "bucerię" prezentował Komorowski w 2015 i też sondaże mu poleciały jak się zaczął wypowiadać.
Dlatego m. in teraz już nie mamy debat ;)
Bardzo dobry i trafny komentarz.
Teraz nie mamy debat z racji na to że nie istnieje neutralny grunt medialny, a kandydaci są gotowi grać tylko na swoim boisku.
Trafny komentarz!
@@xx-cd8gw Pojawil się Kanał Zero, ciekawe, czy prezydencka tam będzie.
Panie Profesorze, jak zwykle fantastycznie, bardzo dziekuje
👍
Jak zawsze, niezwykle interesujący materiał: pokazuje Pan Profesor, że o historii można mówić bez ideologicznego zadęcia, ze spokojem i obficie ilustrując określoną wizję historii. Aż dziw bierze, ile z omawianych wydarzeń zapamiętałem inaczej, jak bardzo zmienił się świat, i jaką zbiorową amnezją charakteryzują się aktorzy tamtych wydarzeń oraz ich protagoniści i adwersarze...
To rzadkość dzisiaj!
No nareszcie. Moje prośby zostały wysłuchane 😉. Pańskie filmy oraz wiedza jest wspaniała. Mam nadzieję, że niedługo w Polsce tacy ludzie jak Pan będą mieli więcej do powiedzenia i realnie będą wpływać na ten kraj!
Nie sądzę Pan profesor nie ma zamiaru startować do polityki!
Świetny odcinek!
Bardzo podoba mi się faktograficzne przedstawianie przez Pana historii ze zwykle niewielkim merytorycznym komentarzem.
Dziękuję bardzo.
Prawda!
„Wałęsa dalszą kampanie prowadził w duchu wojującego antykomunizmu”. Zaśmiałem się, Pan Profesor to wybitny mistrz słowa :)
Panie Profesorze, poproszę o odcinek o Wachowskim.
Tym od Matrixa?
No to bylby kozak.Szara eminencja.
@@januszwisniewski868 Wachowskim, nie Wachowskiej ;)
Kto z Mieciem wojuje, ten od Miecia ginie. Kto nie z Mieciem, tego zmieciem.
Cały gabinet Wałęsy, lejby kochane. Byli wspolpraciwnikami Sb
Jak zwykle fantastyczny film. Panie Profesorze, dziękuję.
👍
Kolejny wspomnień czar. Moje pierwsze wybory prezydenckie, w których brałem udział,a konkretnie w drugiej turze. Bliżej mi było do Kwaśniewskiego (Wałęsa był dla mnie totalną porażką) ale oddałem głos nieważny. Gdzieś przedtem wyczytałem (nie wiem na ile to prawda), że w USA oddawanie głosów nieważnych należy również do tradycji wyborczej i chciałem się poczuć tak amerykancko 😐
Na marginesie, oceniając Wałęsę jako polityka często nasuwa mi się taka refleksja, że ten człowiek oprócz zazwyczaj omawianych jego błędów i wad, wyrządził jeszcze jedną krzywdę pewnej grupie społecznej, mianowicie robotnikom. Otóż elity, klasa średnia itd. zazwyczaj patrzą (patrzyły w tamtym okresie) na robotników właśnie przez pryzmat Wałęsy. Jest to bardzo krzywdzące. Ja mam wykształcenie zawodowe (wywodzę się z dobrych przedwojennych robotniczo-rzemieślniczych rodzin poznańskich) ale wstyd mi za tego człowieka, jego wypowiedzi, sposób zachowania, odpowiadania (a raczej ich brak) na pytania. Naprawdę nie wszyscy wywodzący się z tej klasy byli tak ograniczeni i "inteligentni" jak on. Wspominam swoich kolegów z zawodówki i sporo z nich, choć prości potrafili interesować się tematami i dyskutować na poziomie nieosiągalnym dla Wałęsy, który z dużym prawdopodobieństwem nawet jednej książki w życiu nie przeczytał.
Nie wywyższam klasy robotniczej (jest jaka jest), ale nie zniżałbym wszystkich do poziomu Wałęsy.
Lubię twoje komentarze. Szukam ich zawsze pod filmami profesora. Pozdrawiam.
O dziękuję. Będzie więcej 😊
Dziękuję, kolejny Super Materiał. Pozdrawiam.
Bardzo długo czekałem na ten odcinek. O kampanii 2005 też chętnie bym posłuchał ☺️ uszanowanie
Chyba rok 2005 to data graniczna, która będzie na tym kanale!
W 95 roku byłam jeszcze w szkole ale pamiętam te wybory :) Zupełnie nie pamiętałam,że oprócz Wałęsy i Kwaśniewskiego byli inni kandydaci.Dziękuję za kanał, słucham i oglądam z przyjemnością opowieści o tamtych jakże bliskich a zarazem dalekich czasach.:)
Bardzo dobry materiał Panie Profesorze. Dziękuję i pozdrawiam.
👍
Pełne garści wiedzy!!! Dziękuje Panie Profesorze!!
👍
Rewelacyjny odcinek. Dziękujemy Panie Profesorze! Ja mam wniosek, że trzeba uważać, kogo się oficjalnie popiera, bo po wielu latach można się tego wstydzić!
Prawda!
Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 😊.
Mam takie przemyślenia ze prezydent AK już w 95 roku był zręcznym PRowcem i rozumiał jak kluczowe znaczenie mialy massmedia w przeciwieństwie do swojego impulsywnego oponenta 😊
Jeszcze jeden wniosek mi się nasuwa. Otóż LW wydawał się całą swoją energię koncentrować na atakach personalnych i wycieczkach w przeszłość AK zamiast skupić się na kwestiach merytorycznych i istocie rozmowy. W każdym razie kolejny świetny odc. Brawa dla pana prof. Lajkuje i uciekam!
Wałęsa liczył, że do końca życia będzie hołubiony jako ten co "tymi rencyma obalył komunę" i jako noblista, do tego od zawsze był bucem z największym w Polsce ego i takiej osobie bardzo ciężko jest coś przegadać.
I do dzisiaj jest mistrzem PR.
dla mnie młodego 17-letniego człowieka to jedyna opcja jak mogę się obeznać w temacie starej polityki.Cieszę się, że mogę posłuchać o tych wydarzeniach ważnych dla Polski
Ja również!
Super materiał, serdecznie dziękuję! Szczególnie dziękuję Panu Profesorowi za przypomnienie, że Polonia nie mogła głosować w 1995 r. w drugiej turze (a gdyby mogła, to Wałęsa miałby olbrzymie szanse na zwycięstwo). Ten szczegół akurat pamiętam z tamtych czasów, bo mnie on mocno wtedy zdenerwował.
Mnie z kolei denerwuje, że Polonia w ogóle może głosować w jakijkolwiek turze. Nie odbiram im paszportu polskiego i nie twierdzę nawet, że nie wiedzą co się tu dzieje (może wiedzę, a też wielu "tubylsów" zapewne nie wie). Ale oni nie ponoszą konsekwencji swoich wyborów, bo tu nie mieszkają. Moim zdaniem prawa wyborcze Polonii należy ograniczyć tylko do osób, które co najmniej połowę czasu od ostatnich wyborów danego typu spędziły w Polsce i są w stanie to wykazać.
@@michalstolarczykKRKlepiej bym tego nie ujął
Panie Profesorze! Dozgonne dzięki za tak wspaniały kanał! Czy rozważał Pan może zrobienie czegoś w rodzaju tier listy/rankingu pierwszych sekretarzy KC? Albo prezydentów RP do 2005 roku? Byłoby super zobaczyć tego typu przekrojowe ujęcie! Pozdrawiam serdecznie!
Wyszukaj sobie wywiad z IPN pana prof. Dudka z Jerzym eislerem masz tam zestawienie rankingów sekretarzy KC wykonanych przez obu panów i wyczerpującą dyskusje na ten temat.
@@jakubbochenski5560dzięki!
Jeżeli chodzi o prezydentów RP do 2005 po upadku komuny to w zasadzie było ich dwóch. W czasach 20-lecia wojennego w zasadzie też dwóch. Ciężko byłoby ocenić prezydenta, który urząd sprawował raptem 2 dni.
Mistrzostwo!!! Dzięki Panie Profesorze.
100% racji!
34:04 - "... a poza tym, ja b. lubię czekoladę 🍫"- w tym momencie niemal pękałem ze śmiechu 😂.. Dziękuję p. Profesorowi za zebranie i skomentowanie materiału. Pamiętam (choć słabo) ten czas z dzieciństwa.
Ja też lubię czekoladę😂.
Jak zwykle fantastyczny poziom i rzetelność przekazywanej wiedzy!
👍
Pieknie się słucha, bardzo ciekawy wykład , wspaniały, pozdrawiam ze Stuttgartu
A niemiecka Polonia jak głosuje?
Spot wyborczy Aleksandra Kwaśniewskiego najbardziej przemówił do mnie niż pozostałych kandydatów.
Bo był najlepszy.
@@krzysztofnasuro4903 ja mam23 lata nie żyłem w tamtych czasach ale ten spot Kwaśniewskiego mnie też by przekonał do głosowania jest taki inny weselszy ciekawszy i czuję się ze Kwaśniewski był zwykłym polakiem nie wywyższał się
No faktycznie. Super muzyka!
Właśnie dlatego trzeba patrzeć na historię, kto się skąd wywodzi. Inaczej można ulegać iluzji ładnych słów.
Pamiętam ten wieczór wyborczy po drugiej turze 19.11.1995. I ten poranek 20.11.1995, gdy już wszystko było jasne...
zawsze najwyższa jakość, dziękuję Panie Profesorze.
Jakość 10/10!
Uwielbiam ogladac te stare spoty, straszna nostalgia
W porównaniu do dziś to faktycznie nostalgia!
Bardzo dziękuję za kolejny ciekawy program!
👍
Dziękuję Panie Profesorze za kolejny świetny materiał. Pozdrawiam serdecznie 👊👊👊
👍
Niesamowicie się ogląda debatę w której prowadzący jest tak samo "cięty" na każdego z kandydatów, nikogo wyraźnie nie faworyzuje
Świetne odcinki z każdego możemy dowiedzieć się coś ciekawego. Niby człowiek żył w tych czasach ale wielu rzeczy nie pamięta albo nie wiedział o nich. Zatem ja osobiście czekam na odcinek o pułkowniku Kuklińskim👌
To prawda!
Dziękuję za świetny materiał, Panie Profesorze!
👍
Akurat powiadomienie z kanału Pana Profesora i piątek robi się jeszcze lepszy 😊
Tak można zaczynać każdy weekend!
Kolejny raz fantastyczny odcinek, dziękujemy Panie profesorze. W dodatku w moim przypadku jest to sentymentalna podróż do przeszłości. To były pierwsze wybory w których mogłem głosować. I nawet zagłosowałem.
Moim też!
Znaczna poprawa dźwięku👍 Jest mikroport👍 Naprawdę duży wzrost komfortu słuchania, zwłaszcza na dobrym zestawie audio to teraz inna rozmowa. Dziękuję
P.S. Odcinek jak zawsze wybitny
Racja!
Drogi Panie, ależ to jest piękny kanał.
👍
Dzisiejszy dzień jest dla mnie wyjątkowo dobry. Nie dość, że otrzymałem wyniki matur, to jeszcze profesor Dudek dodał ponad godzinny filmik ;-)
I jak poszło?
@@michazielinski648 poszło bardzo dobrze, więc jestem zadowolony
Bardzo ciekawy material, myslalem ze o tych wyborach wiem sporo, Pan Profesor uswiadomil mnie ze jednak nie do konca, teraz wiedza uzupelnina 😊
Ile można się ciekawych rzeczy dowiedzieć.
Nie wiem czy będę w stanie zasnąć po tych spotach Kuronia
jako wówczas 5 letni smarkacz bardzo źle odebrałem te pokręcone animacje. ten film mi o nich przypomniał ;)
Ciekawy przykład animacji lat 90 XX wieku!
Robicie Państwo świetną robotę, dzięki!
najbardziej lubię Pana materiały o latach 90 😍
Ja również!
Kolejny super odcinek! Kuroń, Waltz - nie widziałem, że wtedy kandydowali - może dlatego, że urodziłem się w 96 :)
Mnie najbardziej zaskakuje, że obecna polityk PO była kandydatką ZChN na prezydenta, tego ZChN przy którym nawet PiS jest laicką partią.
@@dapp9183to jest właśnie polityka :) nikt już nie pamięta jaką „katotalibką” była HGW … no prawie nikt.
Panie Antoni w tym archiwalnym programie z 42 minuty nic pan się nie zmienił z wyglądu pozdrawiam
0:00 [intro]
0:30 Prolog: Leszek Bubel - rekordzista w swojej kategorii
4:28 Nieoczywisty zwycięzca
5:39 Jacek Kuroń
12:23 Liczy się tylko dwóch
13:02 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nagonka Radia Maryja
16:46 Jan Olszewski
20:16 Prezydent przeciw Kwaśniewskiemu
22:42 Konwent Św. Katarzyny. Wojsko z pomocą
24:37 Aleksander Kwaśniewski
31:13 Lech Wałęsa
39:52 Wyniki pierwszej tury
40:42 Debata. Kwaśniewski wytrąca Wałęsę z równowagi
57:07 Debata - drugie podejście
59:32 Wyniki drugiej tury. Wybory nieważne?
1:03:08 [koniec]
Bardzo fajny i przyjemny materiał. Oby tak dalej.
👍
Panie Profesorze super odcinek 👍
👍
Od czasu kiedy pierwszy raz obejrzałam spot wyborczy Kwaśniewskiego nie mogę się uwolnić od nucenia piosenki „Ole Oleeek” 🙈
Ja też!
To będzie filmik z cyklu, jak nie prowadzić przedwyborczej debaty w wykonaniu Wałęsy 😀
5 lat później "Największe rzeczy we wszechświecie: Ego Wałęsy"
Najbardziej obrazowy poradnik jak nie prowadzić kampanii wyborczej jest autorstwa B.Komorowskiego (kampania z 2015)
To jest filmik jak robić popularność na nie dopowiadaniu prawdy:
Moje pytanie bez odpowiedzi:
Wszystko pięknie udokumentowane ale brakuje mi archiwalnych video/audio z Radia Maryja, które odnosiły się do kandydatów na prezydenta: - Olszewskiego i Gronkiewicz. Szczególnie do Olszewskiego,. którego rzekomo posądzano o masonerię. Proponuję Panu Profesorowi w jakimś kolejnym programie zająć się rolą Rydzyka w polskiej polityce. Wystarczy odwagi?
@@adeiks212czysta prawda
Największa odległość we wszechświecie? Odległość między IQ a ego Wałęsy.
Wybory '95? To co tygrysy lubią najbardziej! Serdecznie dziękuję za ten temat i zabieram się do oglądania.
Z czasem kampanie są coraz gorsze!
Świetny materiał. Pamiętam dobrze te wybory, mimo, że miałem wówczas 10 lat. Stopień polaryzacji był wówczas bardzo spory - pamiętam, że my 10-letnie łebki w podstawówce się kłóciliśmy kto powinien wygrać II. turę - Kwaśniewski czy Wałęsa.
Najbardziej mnie jednak zaskoczył temat Olszewskiego, że Rydzyk wytoczył przeciwko niemu działa. Zwłaszcza, że moja Babcia - ultrawyznawczyni i słuchaczka Rydzyka od początku Radia Maryja, głosowała wówczas na Olszewskiego.
zwłaszcza, że teraz w środowisku radiomaryjnym Olszewski to od lat jest bohater, którego zniszczyła "Noc teczek" itd
Ja miałem to samo. Wszyscy chlopcy w klasie (5 podstawówki), poza jednym, który nikogo nie popierał, byli za Wałęsą a wszystkie dziewczyny za Kwaśniewskim.
Gdy oglądałęm te debaty jako dziecko, też byłem zszokowany grubiaństwem Wałesy. Ale pamięć bywa zawodna, dziś bym trochę inaczej to wszystko oceniał. Wsłuchując się w odpowiedzi Kwaśniewskiego na pytania Walendziaka, trzeba przyznać, że ten w ogóle nie powiedział niczego konkretnie, tylko lał wodę i rzucał nic nie znaczące ogólniki. Typowy produkt. Natomiast wtedy faktycznie to był powiew świeżości w lekko przaśnych debatach i kampaniach. Z drugiej strony wizja ze spotów Wałęsy, że gdy postkomuniści wrócą do władzy, zabraknie czekolady w sklepach też dziś wydaje się mocno zabawna. Na szczęście.
Zwłaszcza że już od prawie 2 lat postkomuniści mieli swój rząd, a Polska kontynuowała kurs na Zachód ku członkostwu w NATO i UE, a w kraju dalej była gospodarka rynkowa.
Jak zwykle rewelacja! Bardzo dziękuje 😁
To prawda!
Dziękuję za kolejny bardzo dobry materiał. Myślę, że ciekawym tematem byłyby drogi trzech panów, którzy niegdyś razem a następnie każdy w swoją stronę. To dodatkowo jest ciekawy Smaczek ponieważ mamy przynajmniej dwie takie trójce. Płażyński Olechowski Tusk oraz Korwin Macierewicz Niesiołowski. Sam mam mieszane uczucia co do tych wszystkich Panów, Myślę że dobrze by się słuchało Pana wykładu w tej materii.
Ciekawe😎
Jak zwykle świetny materiał, pozdrawiam i czekam na kolejny.
👍
dziękujemy za kolejny jakże ciekawy materiał!
👍
Niesamowite, miałem wtedy 8 lat, trochę to pamiętam, oczywiście bez szczegółów, ale disco Kwachu jak najbardziej 😁 fajnie było odświeżyć sobie te czasy, dzięki panie Profesorze 👍
Trzeba przyznać, że kampania Kwaśniewskiego rozłożyła na łopatki wszystkich Kandydatów.
Piosenka jest super!
Dziękuję za Pańską pracę i czekam na kolejne filmy.
poziom siermiężnośći tych spotów rzuca na kolana ... łezka się w oku kręci
Niby siermięga, ale jaka kultura niż w dobie POPiS-u. Dzisiaj te sępy szczują na siebie by sondaże się zgadzały.
Lepsza tamtejsza siermiężność niż dzisiejsze wszechobecne chamstwo i polskie piekiełko.
Komentarz dla polepszenia algorytmu, dziekuje i pozdrawiam !
👍!
A miałem iść spać 😂
Dziękuję za tak ciekawe odcinki!
Nie można przy tym zasnąć!
Lata 90 to takie retro :D Nie mogę wyjsc z podziwu jak to poszło na przód :D
Co poszło naprzód? (bo nie na przód).
znakomity material, dzieki wielkie
👍
Dziekuje za te wazne tematy.
Kuroń padł przede wszystkim ofiarą elitarności swojej partyjki. Nie, żeby mi było blisko do tego liberała, ale sama partia, której był twarzą przedstawiała poziom odklejenia od rzeczywistości równy dzisiejszym politykom PO i Lewicy z miast wojewódzkich, którym się wydaje, że np. da się ot tak zwykłemu człowiekowi odstawić samochód osobowy. xD No i taktyka uprawiania do dzisiaj przez PO - bierzemy sławnych ludzi, przedstawicieli polskiej inteligencji, lub "inteligencji", którzy z ekranu będa pouczać ciemny lud i naiwnych z tzw. klasy aspirującej i tworzyć wrażenie, jakoby sam głos oddany na tę partę stanowił o przynależności do elity.
Potem ci sami przedstawiciele elity są wielce zdziwieni, że jednak ostateczny wynik jest negatywnie daleki od oczekiwań i obrażają się na społeczeństwo z prawdziwymi, a nie luksusowymi problemami, że w ogóle śmiało nie dostrzec ich zajebistości.
super to podsumowałeś. Większość z nich żyła w swoim yntelygenckim sosie odklejeni od rzeczywistości i poczuciem wyższości
Jk odkryłem Pana kanał na yt, wciągłem wszystkie poprzednie odcinki. Ciągle czekam na kolejne odcinki. Dla mnie ten kanał to odkrycie roku.
Dla mnie też!
Piękne czasy. Ale jak świetnie obśmiewane przez Jurka Kryszaka swego czasu w latach 1995-1998. Polecam jego występy w tych latach na Festiwalu w Opolu-kto nie zna oczywiście. Jazda bez trzymanki.
Kryszak zawsze potrafił wyśmiewać polską scenę polityczną, nawet w tym roku wykonał kapitalną piosenkę "Szczęśliwej Polski już czas".
Oglądam te materiały w kolejności chronologicznej i aż nie mogłem się doczekać odsunięcia Wałęsy z fotela prezydenta. Ten człowiek w latach transformacji ustrojowej miał identyczne zapędy autorytarne, które dzisiaj wytyka Kaczyńskiemu. I identycznie jak Duda (którego również krytykuje) olewał konstytucję (co prawda małą, ale jednak). Rozwalał kolejne rządy tylko dlatego, bo premierzy nie chcieli się go słuchać i pchał Polskę w chaos wyłącznie dla własnego ego. Nawet nie wspomnę o jego już wtedy widocznej arogancji. Patrzeć jak w debacie Kwaśniewski wgniata go w podłogę to jest pewna sadystyczna przyjemność.
Poglądy mam centro-prawicowe, ale Kwaśniewskiego uważam za najlepszego prezydenta tego kraju.
Świetne jak zawsze! :)
👍
Niezwykle ciekawy dla mnie temat, 15 lat temu pisałem pracę licencjacką na temat przedstawienia tych wyborów w różnych mediach w Polsce :)
Ciekawy temat!
Czytając komentarze, nie miałem pojęcia ilu jest tu młodych ludzi, którzy dopiero z filmów dowiadują się jak było 😲 Jak ten czas leci🙄
Tylko się cieszyć że pan profesor tak potrafi spopularyzować najnowszą historię Polski wśród młodych, którzy byli wtedy małymi dziećmi albo w ogóle nie byli nawet w planach swoich rodziców.
Rozbawiło mnie hasło "kandydatów jest wielu - a Wałęsa tylko jeden". To perfekcyjny obraz ega Wałęsy.
Bylem 5 latkiem w tamtych czasach. Ale aż dziwne jak wryly mi się w pamięć wydarzenia polityczne tamtych czasów😮
Pamiętam to masakra pamiętam tą piosenkę 😂😂😂pana Kwaśniewskiego w wyborach miałam 12 lat 😂😂😂dziękuję za materiał 🎉pozdrawiam serdecznie
Te dawne spoty to jest złoto!
Super materiał. Wielkie dzięki.
👍
Chętnie obejrzał bym film o tym jak powstawała konstytucja w Polsce
Proszę spojrzeć w Konstytucję z 1952 r. (podobno z poprawkami Stalina) i do każdego art. obecnej konstytucji z 1997 r. wciskać ctrl+f -> 80% obecnej Konstytucji to Konstytucja PRL. Autorem chyba jest prof. St. Gebethner. Z konsytuacji II RP nic nie wzięto. Sprawdzałem inne konstytucje Europy i Świata - co wpisuje się w konstytucji. Usuwając niektóre instytucje Radę Państwa, odwołania do "ludu pracującego miast i wsi", to jest to wierna kopia. Na pewno wzięto pod uwagę 45 l. dorobku orzecznictwa itd., ale po co tracili na to 8 l. "wolności"? Uczy się dzieci, żeby pisać "charakterystyki", "rozprawki" samodzielnie, a konstytucja jest przepisana z konstytucji napisanej w czasach stalinowskich. Nie wiem czy to dobrze czy to źle.
Będzie
Teraz odcinek o wejściu do UE!
Fantastyczny materiał ❤
I w takich okolicznościach (z nowym odcinkiem włączonym na drugim monitorze) można w piątek z uśmiechem pracować :)
👍
Dziekuje za materiał. Pozdrawiam 👍
Po odcinku o wyborach w 1993 r. spodziewałem się i tu piosenki Bohdana Smolenia, ale słynne Ole Olek też pasuje ;)
Ciekawie jest również zobaczyć spoty z tamtych czasów
Przebój polskiej sceny disco polo przełomu 1995 i 1996 r. (Ani be ani me ani kukuryku).
Ten tekst o uwielbianiu czekolady umieszczony przy takiej 34:00 scence nabiera mnóstwa podtekstów, których tam być nie powinno, zwłaszcza jako element spotu wyborczego.
Ten kanał to moje z największych odkryć na UA-cam. Oglądam z przyjemnością Pana materiały. Gratuluje pomysłu i czekam na kolejne filmy.
Złoto polskie yt
Świetny materiał 🥰
Panie Profesorze,
Prócz świetnych materiałów muszę powiedzieć wprost: Pańskie intro jest epickie.
Z poważniem,
Były student UKSW
Intro jest super!
Dziekuje za ten odcinek.