Radek Ptáček: Pozor na šmejdy v psychologii, v mnoha případech lidem uškodí

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 жов 2023
  • O psychiku je potřeba se starat. Stejně tak, jak si myjeme ruce nebo se staráme o své tělo. Říká to klinický psycholog Radek Ptáček, podle kterého náš mozek potřebuje vědět, kdy pracuje a kdy odpočívá. A když se nám to nedaří, je důležité nebát se a vyhledat pomoc.
    Článek: radiozurnal.rozhlas.cz/pozor-...
    Poslouchejte jako podcast v mobilní aplikaci mujRozhlas rozhl.as/mujRozhlasAplikace
    Webové stránky Radiožurnálu: radiozurnal.rozhlas.cz/
    Facebook: / radiozurnal
    Twitter: / radiozurnal1
    Instagram: / radiozurnal

КОМЕНТАРІ • 33

  • @renatazavadilova6742
    @renatazavadilova6742 7 місяців тому +15

    Děkuji za rozhovor. Myslim si, ze problem je hlavne v tom, ze opravdu spoustu lidi psychologa, terapeuta potrevuje a většinou na nej nema finance, jelikož neni hrazen ze zdtavotniho pojisteni a pak se lide chytají jakékoli moznosti. Ovsem je spoustu i vystudovanych lidi a ti vam ne vzdy poskytnul radu hodnou odbornika. Pak človeku nezbyva nez si poradit sam, ma to opravdu hodne uskali. Sama jsem se s tím setkala a mi přátelé mají také takovou zkušenost.

  • @mirandamala3284
    @mirandamala3284 7 місяців тому +8

    Děkuji za rozhovor s mým oblíbencem.

  • @janarira
    @janarira 4 місяці тому +2

    Krasny rozhovor!

  • @libusemikulaskova7782
    @libusemikulaskova7782 7 місяців тому +17

    Děkuji za tento rozhovor. V současné době přibývá koučů z řad herců, napadá mě pan Dušek, paní Babčáková, paní Boudová, paní Nálepková. Jsou to lidé, kterých si velice vážím. Určitě jsou velmi empatičtí a mají dobré úmysly, ale nemůžou suplovat odbornou psychologickou, či psychiatrickou pomoc. Věřím, že jsou schopni posoudit své hranice. Někdy se to ale nepodaří. Narážím na projev pana Duška o rakovině, věřím, že to myslel dobře, ale výsledek byl velmi kontroverzní. Bohužel tato situace je dána tím, že sehnat psychologa, či dobrého psychyatra je téměř nemožné a v mnohých případech velmi finančně náročné.

    • @zlataorchidea9869
      @zlataorchidea9869 7 місяців тому +1

      Tak nám psychologa nebo psychiatra dobře zahrají herci ? Kdysi to docela uměli zahrát. 😂😅

    • @vc6264
      @vc6264 7 місяців тому +1

      Me vzdy lepe poradil/pomohl obycejny clovek z lidu, jedno jestli reditel, autmechanik nebo nekdo zcela nahodny "na ulici". Tady ty blaboly ze je nekdo smejd jsou samy smejdacke. Ano existuji i smejdi, ale pak se muzeme bavit o svepravnosti tech kteri jim nalitli. Nikdy si nenechavam radit a nesdilim s nekym kdo mi je odporny, slizsky.. ehm pan Cimicky mel 20 titulu 150 certifikatu a na konte xy znasilnenych zen.. Tak kdo je teda ten šmajd?

    • @eviiik79
      @eviiik79 7 місяців тому +6

      Dobrý den, souhlasím, že je problém v dnešní době sehnat dobrého psychologa či psychiatra, jen tedy musím říct, že studium psychologie a odborný výcvik ještě není zárukou toho, že nám daný člověk s naším problémem pomůže. Je to také trošku o chemii mezi klientem a specialistou (ostatně jako v jakékoliv jiné interakci - ať už s lékařem nebo třeba s kolegou v práci). Lidi si zkrátka musí sednout, když spolu mají nějak úzce spolupracovat a najít společnou řeč/cestu z nějakého problému. Takže je třeba hledat. Je mi naprosto jasné, že když jsou dlouhé čekací lhůty, tak je to náročnější, ale i tady bych si dávala velký pozor na to, jestli mi práce s daným psychologem/psychiatrem sedí či nikoliv. Vnímám to tak, že i takovýto, sic odborný, ale zato špatný vztah může ublížit.
      A druhá věc jsou koučové. Tady vidím velký problém v záměně pojmenování. Kouč nerovná se psycholog/psychiatr/terapeut. Principy koučování jsou úplně něco jiného než principy terapie. Do koučovacího procesu by měl vstupovat člověk, který nemá diagnostikovanou žádnou psych. potíž. Koučování je spíš o hledání cesty z nějakého problému, zacyklené situace apod. Je to řízený rozhovor, kdy na základě správně zacílených otázek hledá koučovaný odpovědi na svoji situaci a kouč je tam proto, aby držel prostor, aby se to celé tzv. nerozplizlo a našlo se východisko/konstruktivní řešení. Protože jak víme, když jsme v nějakém problému, řešení málokdy vidíme a potřebujeme nějaký náhled zvenčí, který nám umožní přijít na odpovědi. Jako dobrý příměr mi přijde přísloví „pro stromy nevidí les“. Ano, mohlo by se říct, že někomu stačí pokec s kamarádkou/kamarádem a řešení je na světě a je to tak v pořádku. Někdo chce jít cestou pomoci někoho, kdo bude mít odstup a nebude vůbec v dané situaci zainteresovaný a je to také v pořádku. Myslím se, že je zkrátka třeba hledat zdravou míru toho, kdy to ještě vyřeším na přátelské úrovni a kdy už potřebuji něco víc. A dodala bych k tomu, že koučovat také nemůže jen tak někdo. Aby se člověk mohl označit koučem, potřebuje mít výcvik. Ten je certifikovaný a je třeba mí hodně odkoučovaných hodin, než může daný člověk složit zkoušku.
      P. S.: Nejsem kouč, jen s nimi mám osobní zkušenost ☺a jelikož mi spolupráce pomohla, nemůžu říct, že je jejich práce špatná. A i tady platí, že si musí člověk s koučem sednout, jinak spolupráce nikam nevede a je to vyhazování peněz i ztráta času obou zúčastněných.

    • @annabudasova8258
      @annabudasova8258 7 місяців тому

      Dušek je víc plagiátorský podvodník, než dobrák, vydělává na hloupých lidech. O ostatních se vyjadřovat nebudu.

    • @tatana7291
      @tatana7291 4 місяці тому +4

      Já bych v těch lidech, které jste jmenovala trochu rozlišovala...
      V tom smyslu, že např. Jaroslav Dušek není žádný "kouč" - pouze byl vytržen z dlouhého rozhovoru nějaký jeho názor na rakovinu v souvislosti s psychosomatikou...
      On nikomu neříká a nenařizuje, co má dělat ať už v souvislosti s rakovinou, či jinou problematikou (není žádný kouč, je to moderátor a improvizátor herec)...a v rozhovorech pouze mluví o svém pohledu na život jako takový (sleduji jeho Duše K mnoho let, tak vím, o čem píši...).
      Každý člověk je podle mne svéprávný, a může si zvolit vlastní cestu životem (někdo např. při jakémkoliv zdravotním problému ihned běží k lékaři a chce chemický lék, někdo spíš volí opak a přemýšlí nad tím, proč se to stalo a co tu jeho nemoc způsobilo, a někdo je někde mezi a bude čerpat z obého pohledu).
      Co se týká např. paní Boudové - v jednom rozhovoru nedávno mluvila o tom, že v době covidu složila nějaké zkoušky a vystudovala psychologii... Já osobně bych k ní nešla, protože je to i o určité vnitřní sympatii a důvěře, a ona ji ve mně nevzbuzuje a nějaký rychlokurs by mi u "kouče" nestačil... Ale někomu to stačit může. Posuzovala bych každého individuálně...
      Nepaušalizovala bych.
      A dále jmenovaná Simona Babčáková, nebo mne ještě napadá Sandra Pogodová, které se prezentují jako koučky, a které lidem za peníze radí po té, co údajně vědomě procitly... a sdělují jim svou zkušenost... Zde nevím, pro mne je to velmi málo...a možná bych je brala jen jako inspiraci v tom smyslu, že si poslechnu, co pomohlo jim...a to by bylo vše.
      Já osobně velmi ráda poslouchám názory a zúčastnila jsem se i několika přednášek vystudovaného psychologa a psychoterapeuta Pjéra La Šeze, který nabízí velmi netradiční pohled na svět a přivedl mne na mnoho myšlenek a přemýšlení nad životem úplně jinak, než je pohled tradiční, tzv. normalizační psychologie...
      Je dobré si vybírat různé směry a pohledy více lidí a pracovat na sobě nejlépe sám.
      Hledat, co komu sedí...

  • @MMischulka
    @MMischulka 7 місяців тому +3

    Skvělý rozhovor, děkuji.

  • @roberturbasek4321
    @roberturbasek4321 3 місяці тому

    Válek netřeba, my se zahubìme sami 😊😊👍

  • @tcsv0334
    @tcsv0334 7 місяців тому +23

    Co říct, pan prof. Ptáček je někdo, ke komu dlouhodobě vzhlížím. Trochu se mě ale dotklo vymezení se proti ekonomickým a dalším oborům a užití výrazu "šmejd". To že někdo nestudoval jednooborovou psychologii, z něj ještě nemusí nutně činit "šmejda". Protože právě i mnohé ekonomické obory, které se dále specializují třeba na lidské zdroje či personalistiku mají mnohdy ve svých osnovách zakomponovanou rozsáhlou výuku psychologie (psych. osobnosti, psych. práce, manažerská psych. ..). Z těchto lidí sice nikdy nebudou přímo "psychologové", přesto mohou psychologii do značné míry rozumět, tyto poznatky mohou ve svém zaměstnání uplatnit a zbytečné je obávat se, že tito lidé někomu "uškodí". Mají svůj rozhled, jen to nejsou psychologové jako takoví. Je na místě se tedy za skutečného psychologa nevydávat, když jím člověk není. Ale svou hodnotu z toho, jak se kdo profesně profilujeme máme každý zcela jedinečnou. Ne každý nepsycholog je nutně šmejd.. Tak díky za přečtení.

    • @monikatouzilova4845
      @monikatouzilova4845 6 місяців тому +5

      Přesně tak.... ne každý vystudovaný je dobrý psycholog. A mnohdy"jen" terapeuti a kouči mají lepší výsledky než VŠ. psycholog. Pokud má někdo deprese tak stejně už psychologovi nepatří. Je poslán k psychiatrovi.

  • @oskarmainx7421
    @oskarmainx7421 5 днів тому +1

    Nikde není zaručeno, že kdo v současnosti vystuduje jednooborovou či dvouoborovou psychologii, je automaticky dobrý psycholog, navíc, když si ani nedoplní psychoterapeutický výcvik. To by byla opravdu naivní představa. Navíc všem musí být jasné, že nároky na absolventy drtivé většiny vysokých škol (včetně psychologie) se oproti tomu, jaké byly před 20-30, 40 lety značně snížily.

  • @ivetaheimova6145
    @ivetaheimova6145 10 годин тому

    DÁ SE UMÝT TAKÉ MENTÁLNĚ, STEJNĚ JAKO MENTÁLNĚ JEN CVIČIT MENTÁLNĚ TĚLO- JEN MENTÁLNĚ TRÉNOVAT NĚJAKOU DOVEDNOST.

  • @gizelaliptakova8254
    @gizelaliptakova8254 7 місяців тому +6

    Pracovala som v AT.,ako opatrovatelka..vysokeho veku a v dobrej dusevnej aj relativne fyzickej kondicii sa dozivali veseli,stihli ludia,ktori mali zaluby..a pohyb..tri ozaj stare damy s cigaretou pri kavicke sa smiali a doberali sa ako tinedzerky..to ma fakt dostalo..

    • @DajaSlovakia421
      @DajaSlovakia421 11 днів тому

      Keby štíhlosť predlzovala život, aspoň by sme to mohli odmerať.

  • @robertkopl1835
    @robertkopl1835 2 дні тому

    V těch vámi popisovaným řešením nechtěně popisujete Orseus. Je to možné? ❤ Můžeme spolupracovat, prosím?
    Připravujeme dospělý Orseus na dětský Orseus do škol a dětských fomovů a do ordinací lékařů.

  • @martin02031958
    @martin02031958 3 місяці тому

    to je legrační, jak se apriori brání myšlence, že by něco mohlo být duchovní

  • @jarkamajerova5781
    @jarkamajerova5781 7 місяців тому

    👍👍👍

  • @roberturbasek4321
    @roberturbasek4321 3 місяці тому +1

    Vše víme, nic nečinìme, zastavme to! Za vším peníze ...

  • @veronikasolarova7136
    @veronikasolarova7136 7 місяців тому +9

    Cekacky k psychiatrum nejsou 2 mesice, ale i rok a vice. Navic je strasne malo klinickych odborniku. Klinickych detskych psychiatru pro Brno s siroke okoli je 7, stopstav az do roku ,2024 a dal. To stejne u klinickych psychologu a klinickych logopedu.

  • @stanislavanovakova2443
    @stanislavanovakova2443 11 годин тому

    Proč studovat 5 let, když si můžete udělat kurz na koučování a je to......osvč a nikdo nic neřeší, jestli má školu nebo ne. Je to dlouhodobý problém legislativy...🍀🫣

  • @user-fu8ey6wl9n
    @user-fu8ey6wl9n 7 місяців тому +9

    Nejlepší psychoterapie? Těžká fyzická práce! Jak říkávala moje maminka: Do řepy s nimi!

    • @m.1222
      @m.1222 7 місяців тому +7

      To je pravda jenom z půlky.

    • @gizelaliptakova8254
      @gizelaliptakova8254 7 місяців тому +6

      Ja si poviem,ked mi je tazko,ze tu nie som navzdy a kazde trapenie raz skonci..o 100 rokov nebudeme mat ziadny problem..teda podla veku🤣

    • @MrJajcus
      @MrJajcus 15 днів тому

      ...v Slovenskom Rudohorí existoval ekvivalent "repy" - "do baňe s nimi"!

    • @DajaSlovakia421
      @DajaSlovakia421 11 днів тому

      Roztomily synáčik