Ełk | Dji Avata | Lece w miasto™ [4k]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 чер 2024
  • Music provided by Dreamhop Music - spoti.fi/3fNpOgA
    Ełk jest największym miastem Mazur i obok Mikołajek oraz Giżycka najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową regionu. Nic w tym dziwnego, bowiem leży bezpośrednio nad jeziorem Ełk i rzeką o tej samej nazwie, a w promieniu 20 kilometrów od miasta znajduje się aż 100 jezior połączonych ze sobą kanałami i rzekami.
    Miasto powstało z osady rybackiej, która została założona na jego dzisiejszym obszarze w początkach XV w. W tym samym stuleciu Ełkowi zostały nadane prawa miejskie. Wiek kolejny był czasem prężnego rozwoju miasta, który wyraźnie się wiązał z napływem osadników z Mazowsza i przyjęciem przez księcia Albrechta protestantyzmu. Miasta nie oszczędziły liczne klęski w postaci pożarów, epidemii dżumy i zniszczeń spowodowanych konfliktami zbrojnymi. Obie wojny światowej również brutalnie się z nim obeszły, niszcząc je dotkliwie.
    We wczesnym średniowieczu, na wyspie jeziora Ełk istniała jaćwieska strażnica. W tym samym miejscu, w latach 1398-1406, Krzyżacy wybudowali mały zamek. Miał on położenie strategiczne oraz dawał dobre zabezpieczenie okolicznej ludności. W kilka lat po bitwie pod Grunwaldem zamek ten został niestety zburzony.
    Pierwszym, który wymienia nazwę Łek jest nasz Polski kronikarz - Jan Długosz. Nazwę ta wzięła się od rzeki. Wysuwano też hipotezę, że nazwa ta wywodzi się od słowa łęg - nadbrzeżna łąka. Obecna forma Ełk powstała z miejscownika "we Łku"; "e" z przyimka "we" zaczęto używać jako przynależne do nazwy i tak powstało "w Ełku".
    Dzięki korzystnemu położeniu Ełk rozwijał się szybko i wkrótce otrzymał prawa miejskie od wielkiego mistrza Pawła von Russdorfa. Z powodu rozbieżności przekazów za datę nadania przyjmuje się rok 1425, czyli datę założenia wsi. Po zakończeniu wojny 13-letniej rozpoczęło się dalsze zasiedlanie okolicznych terenów. W 1499 r. Ełk liczył już około 600 osób.
    Pierwsza parafia powstała w 1469 r.Okresem największego rozwoju miasta był XVI w., kiedy książę Albrecht nadał przywilej targu tygodniowego (1560 r.). W tym okresie także wydawano tutaj książki w języku polskim. Od 1599 r. - istniejąca wcześniej- szkoła stała się szkołą książęcą. Zbudowano również szpital.Ełk nawiedzało wiele klęsk: 1625 - zaraza, 1651 - wielki pożar, 1655 - Tatarzy , którzy spalili miasto i wymordowali ludność, 1688 - ponownie pożar. Stagnacja wkraczała w rozwój miasta.
    W XVIII wieku założono szkołę i pierwszą aptekę. W 1800 r. powstało polskie seminarium nauczycielskie. Pierwsza połowa XIX w. przyniosła kolejne tragedie. Pożary spowodowały, że zabytki z poprzednich wieków nie istnieją. Ełk sprawia wrażenie miasta XIX-wiecznego. W roku 1868 nastąpiło otwarcie linii kolejowej Ełk - Królewiec. W okresie I wojny miasto znalazło się na linii frontu. Trzykrotnie dostawało się w ręce Rosjan. Na skutek bombardowań zniszczone zostało cale śródmieście, odbudowane w okresie międzywojennym. Nastąpił wówczas okres rozwoju gospodarczego miasta. Dalszy jego rozwój przypadł na lata powojenne. W 1992 roku Ełk stał się siedzibą Diecezji, a w 1999 - stolicą powiatu.
    Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest przejażdżka kolejką wąskotorową. Zbudowano ją w latach 1910-1917. W czasach świetności tabor kolejki liczył 4 parowozy i 42 wagony. Dziś kolejka kursuje na trasie Ełk-Sypitki. Po drodze mija jezioro Nieciecz. Warto również zwiedzić muzeum znajdujące się w dawnym budynku stacji.
    Ełk nie ma na swoim obszarze zbyt wielu zabytków, ale wśród istniejących wyróżnia się wieża wodna z 1895 r. Prezentuje się bardzo dostojnie. Jest własnością Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej “Mazury”, które we wnętrzu wieży gromadzi przeróżne przedmioty sprzed 1945 r., które opowiadają o życiu codziennym dawnej niemiecko-mazurskiej ludności Ełku. Kiedyś będzie tu muzeum. Wieża dostępna jest do zwiedzania w sezonie letnim. Warto skorzystać z tej możliwości, chociażby po to, aby podziwiać piękną panoramę miasta i okolic roztaczającą się z ostatniego piętra budowli.
    Źródło: suwalszczyzna.com.pl/info/mie...
    ▸ Gear:
    Dji avata
    ▸ Socialmedia:
    UA-cam: / lecewmiasto
    Facebook: / lecewmiasto
    Website: www.lecewmiasto.pl
    ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
    ✉️ lecewmiasto@gmail.com
    00:00 Intro
    00:20 Ełk
    Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved
    #Ełk #jezioro #mazury

КОМЕНТАРІ • 4

  • @Lecewmiasto
    @Lecewmiasto  2 місяці тому

    Znajdź idealne ujęcia dla siebie w największej bazie ujęć Polski z drona. Zapraszamy na naszą stronę: www.lecewmiasto.pl 🤗

  • @roztrzask
    @roztrzask 11 місяців тому +2

    robicie świetną robote! Podziwiam i pozdrawiam :)

  • @danutabryk7894
    @danutabryk7894 11 місяців тому +1

    Bardzo ładnie 👌

  • @adamczaja-pankiewicz
    @adamczaja-pankiewicz 11 місяців тому +2

    Wszystko pięknie tylko znowu szpetota tych paskudnych prlowskich bloków 🤢 przy tych kamienicach pasują tam jak pięść do nosa. Co za debil pozwolił by w centrum miasta przeplatać klasyczna zabudowę tymi maszkarami