Odnośnie klapek Kubota: kapitalne do chodzenia po schronisku, wokół, po rozłożeniu miejsca biwakowego etc. Ale absolutnie odradzam pod prysznic, bo długo schną.
chciałbym się odnieść do używania wysokich butów w celu stabilizacjii kostki, od 20 lat używam tylko kótkich butów i głównie biegam w zróżnicowanym terenie, moje kostki są od tego mocniejsze, czasami mi się wykręci stopa na jakimś korzeniu ale nie powoduje to kontuzjii, pomaga też technika poruszania którą sobie wykształciłem z biegiem lat, a mianowicie na trudnym technicznie terenie nogi lekko ugięte jak na nartach, w razie potknięcia ugnie się kolano i ochroni to kostkę od przeciążenia i kontuzjii, pozdrawiam wszystkich 😉
Miałem shejtować, ale w sumie fajne spostrzeżenie dla nowicjuszy odnośnie warunków dla membrany. Natomiast nieprawdą jest, że "zawoskowany" but nie traci na oddychalności - traci, drastycznie, ponieważ wosk zapycha pory, które normalnie odpowiadają za oddychanie. Mimo wszystko, to najlepsza opcja na lato. W zależności od warunków, warto rozważyć zabezpieczenie jedynie najbardziej narażonych na wodę powierzchni buta, jak np. część cholewki nad palcami w przypadku, gdy obawiamy się deszczu.
W pełni się zgadzam! Ja z czasem zabezpieczałem but tylko kilka centymetrów ponad otok. Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do sprawdzenia pozostałych treści na kanale
Fajny odcinek. Nie chodzę tyle co ty ,ale na tyle co byłem w Tatrach latem nigdy nie miałem membrany. Teraz chciałem kupić Salomony na gore tex i sam nie wiem. Mam merele skórzane ,krótkie i przy grubej.skarpecie trekingowej po całym dniu w 25 -30 stopni noga sucha ,a but po 7 latach bez zapachu w środku. Uwielbiam te buty ,a dałem za nie 300 zł. Pozdrawiam.
Ja teraz dorwałem niemal nowe Meindle całkowicie skórzane za 360 zł. Wrzuciłem sobie hasło do obserwowanych na Olx i czasem trafiają się ogłoszenia, gdzie kogoś obtarły przy pierwszym wyjściu i zdecydował się sprzedać. :)
@@bioludzja chodziłem w butach z Decathlonu ponad 10 lat. Buty qechua czy jakoś tak. Dwa razy podeszwa się odkleiła już po wielu latach ale przykleiłem i dalej śmigam. Zero dziur. Podeszwa nie startą, buty że skóry ale nie licowej za kostkę z membraną. Teren od Beskidów, po Alpy. Na grzyby gdzie zachowałem o maliny. Teraz kupiłem keen thargee 3 mid z nubuka za 60 procent ceny. Ciekawe czy wytrzymają tyle lat 😊. Są szersze 8 wygodniejsze ale już mnie oparły. Tamte stare też parę razy oparły na początku ale ja używam byle jakich skarpet.
@@krzychu213 Podczas tego marszu po raz pierwszy korzystałem z worków wodoszczelnych. Tak bardzo uratowały mi tyłek, że po powrocie zamówiłem jeszcze dwa, żeby mieć zestaw na cały ekwipunek. :) Jak sam widziałeś, ja wielokrotnie powtarzałem, że o ile jestem przygotowany, to bardzo lubię taką pogodę ze względu na mniejszą ilość ludzi na szlakach i niesamowity klimat, jaki daje wszechobecna mgła. W taką pogodę czuć też lepiej zapach lasu, a kapiąca woda tworzy niesamowity nastrój. :)
pierwsze klamstwo juz na samym poczatku "zaczynam mowic od 4:20" a tak naprawde pan mial na mysli ze wtedy zaczynam robic kawe hehe, niecierpliwym radze przewinac do 5:20 !!
W gorach przetestowalem juz podad 20 par roznych butow i ostatecznie pozostalem przy Salomon Xa 3D. W tych butach tak genialnie mi sie chodzi, ze juz nie potrzebuje testowac innych, tylko wymieniac na nowe. Proponuje, zebys ten model sprobowal, moze wyciagniesz podobne wnioski. Oczywiscie dokladnie ten model bez gore-tex. I oczywiscie mowie tu o butach na wiosne, lato i jesien, bo wiadomo, ze na okres zimowy mam inne buty :)
@@zaparatemwplecaku Wlasnie z ciekawosci sprawdzalem, czy ktos na jakims blogu przetestowal te buty i znalazlem, wiec wiecej sie dowiesz o nich :) gorskiewyrypy.pl/test-buty-salomon-xa-pro-3d/
@@tomizet6671, polecam przetestować jednak inne. Contragrip na podeszwie Salomonów woła o pomstę do nieba na wilgotnych powierzchniach. Po zrobieniu porównań z innymi markami w tych samych warunkach, zacząłem wymieniać powoli schodzone sztuki.
@@Graham123PL A po co mam testowac inne, skoro ten dokladnie model jest dla mnie przesuper. Przeszedlem w nich 500 km GSB w roznych warunkach i nie zawiodly mnie ani razu. Nie wiem jak inne modele Salomona, ale ten jest genialny :)
Miałem różne buty. Salomony mnie nigdy nie zawiodły. Buty na lekki trening miałem 8 lat. Podobny model do lekkiego treningu miałem z adidasa. Poza fajnym wyglądem rozpadły się po roku. W góry zimowe mam wysokie ACU Alp . Polecam buty wykonane bardzo solidnie Ale cena kosmos. Ostatni zakup do lekkiego treningu to JackWoolfskin Buty trekkingowe wysokie Jack Wolfskin Vojo 3 Texapore. Niby fajne ale mają kilka wad. To nie buty Salomona czy ACU. Poza rewelacyjną podeszwą buta (świetna kontrola na mokrym) bardzo niewygodne w obrębie kostki. Ale cóż nie można mieć wszystkiego . Zobaczymy czy się dopasują z czasem .
wybacz ale całkowicie się z Tobą nie zgadzam, po pierwsze jeżeli masz but z membraną wykonany z lekkich materiałów to lepiej oddycha niż gruba skóra pokryta tłuszczem, po drugie waga butów z membraną praktycznie zawsze jest dużo niższa co również przekłada się na komfort przy długich wędrówkach. mam buty lekkie z TNF mid GTX z czasów kiedy jeszcze były produkowane z gore-texem a nie z tą ich membraną i chodziłem w nich przy 30*C przez cały dzień i nigdy nie spociła mi się noga, czego nie mogę powiedzieć o butach skórzanych.....
Dzięki za Twój komentarz. W ostatnim czasie w większości przypadków zabieram w góry buty trailowe bez membrany. Tak, jak mówisz lekkie, wygodne, szybkie. Siateczka jest tak przewiewna, że dosłownie czuję silniejsze powiewy wiatru. Buty schną niezwykle szybko, latem w około godzinę-dwie na stopach. Na czas przemoczenia zmieniam skarpety na membranowe Bridgedale Storm Socks, które jeszcze nigdy nie puściły wody (a nie raz szedłem 4-5h w totalnie przemoczonych butach)! Dla mnie idealny patent. :)
@@zaparatemwplecaku Ciekawe rozwiązanie, ale i tak wydaje mi się że (przynajmniej w moim zastosowaniu) but z membraną jak np. Gore tex jest lepszym rozwiązaniem, pierwsze to higiena suchy but to zawsze suchy but, a tak jak wspominałem w TNF z gore texem chodziłem przy 30*C i noga się nie pociła po drugie często zaczynamy wędrówkę wcześnie rano kiedy jeszcze jest wilgotno, lub na trasach znajdują się strumyki błoto itp. nie trzeba się martwić czy zakładać skarpety z membraną czy też nie. Po trzecie zdarzyło się że wg. pogody miało być słonecznie a popołudniu zaczęło padać i jakoś nie widzę tego żeby mi się chciało zmieniać skarpety. Jeszcze sprawa samych membran bo może tutaj źle trafiłeś osobiście testowałem też buty z membraną od HH i Columbi i one były tragiczne pot, brak oddychania i i tak potrafiły przepuścić wodę do środka, i w przypadku takich butów też wolałbym buty bez membrany. 😉
@@johangruber6771 ja ogólnie mam problem z potliwością stóp. Nawet codzienne buty muszę mieć z wyższej półki, najlepiej skórzane, inne po prostu śmierdzą. :( Swoje membranowe Meindle noszę jak temperatura oscyluje w okolicach zera - oddychają bardzo dobrze. Schody zaczynają się gdy muszę w nich jechać samochodem czy komunikacją lub gdy wchodzę na duże zakupy do ogrzewanego marketu.
Ciekawy temat ale mam pytanie jaką markę możesz polecić butów? Salomony czy Saleva ? Szukam w sumie butów trekingowych w Karkonosze tam najczęściej chodze i dystans 20 km dziennie. Podpowiesz jakie buty powinnam szukać? Pozdrawiam i subuję Twoj kanał
Witaj, trudno polecić konkretnego producenta. Proponuję Ci rozważyć buty trailowe (czyli niskie do biegów terenowych). Sprawdzonym producentem jest Altra, model Lone Peak. Buty ekstremalnie wygodne, idealne na częste i intensywne chodzenie. Do tego polecam skarpety membranowe, np bridgedale Storm (koniecznie model cienki i za kostkę) - na wypadek gdyby doszło do przemoczenia butów. Na okres kiedy występuje śnieg poszukaj dobrych butów za kostkę, najlepiej sztywnych pod raki półautomatyczne. Meindl, LaSportiva, Scarpa… model musisz dobrać do stopy. Pozdrawiam
@@zaparatemwplecaku to już wiem, że skarpetki są mega ważne na takich wyprawach, ostatnio testowałam skarpetki dedykowane dla wędkarzy nazwy nie pamiętam ale super się sprawdziły, bardzo wygodne i szybko wysechly. Dziekuje za podpowiedź będę szukać butów poleconych przez Ciebie. Jeśli możesz podpowiedzieć jeszcze dla takiego laika jak ja co jest jeszcze przydatne w takich wędrówkach górskich albo czego powinnam unikać wybierając się na takie wyprawy? Pozdrawiam
@@raissa3145 temat jest bardzo złożony niestety. Ważna jest waga plecaka, nie powinien przekraczać 15% Twojej masy ciała (licząc już z prowiantem i wodą). Ja ważę 88kg i dla mnie limit wagi plecaka to 13kg, a jak chce iść szybko, to nie więcej niż 10kg. Ważny jest dobry plecak, jeśli masz zamiar spać w terenie to materac lub karimata z dobrą izolacją, lekki i ciepły śpiwór lub qulilt. Najlepiej ubierać się na cebulkę - pierwsza warstwa cienka i oddychająca. Następnie cienka bluza, komin i czapka z daszkiem lub ciepła na uszy. Jak pada to na to membrana. Jak wieje to wiatrówka. Jak jest zimno puchówka. Każda z tych trzech kurtek ma być możliwie jak najlżejsza, bo zakładasz ją tylko w konkretnej sytuacji, w innym czasie leży w plecaku. :) Bardzo ważna jest apteczka i jej przemyślany skład. Obejrzyj sobie moje filmy zaczynajac od pierwszego (ZAWP 1) - tam pokazuje co zabieram ba szlak :)
@@raissa3145 a co do skarpet - bridgedale to czołówka światowa. Drogie, ale w mojej opinii najlepsze. Zdecydowanie polecam! Spraw sobie najcieńsze, za kostkę i z merino. Nie będziesz żałować :)
@@zaparatemwplecaku zamówienie juz złożone 😁 oglądam Twój film z Tatr, powiem Ci robi wrażenie, ale chyba bym się bała az taka kozica górska ze mnie to nie jest. Tatry napewno ale latem w następnym roku odwiedzę. Czy zdecyduje się wejść na Rysy to nie wiem 🙄😊😊😊 pozdrawiam
Mi skórzane maindle vakuum przestały "oddychać" po impregnacji woskiem co w sumie jest logiczne. No a w trawie i tak przemokły :). Zresztą były to moje najmniej wygodne buty. Zero amortyzacji.
Model vakuum z tego, co pamietam ma membranę - a takich butów woskiem nie impregnujemy! Są specjalne środki np NikWax. Druga sprawa - to chyba najmniej udany model Meindla jaki znam, bardzo szybko wyciera się podeszwa i puszcza membrana. Dużo osób narzeka. Każda firma ma jakąś czarną owce w swoich produktach. Membranowe Meindle które pokazuje na filmie kupiłem używane, mam ponad 7 lat, nosze każdej zimy i wciąż wytrzymują stanie w głębokiej kałuży przez dłuższy czas :)
@@zaparatemwplecaku A dobre będą za miesiąc jak będzie ciepło po 25c~ nie zagrzeją mi się w nich stopy? Dostałem je jakis czas temu i mam teraz dopiero okazję je sprawdzić.
Już po prawie dwóch latach - bardzo pozytywnie, polecam! Znakomita przyczepność i amortyzacja. Super na marsze długodystansowe (zerknij na moją relacje z przejścia GSŚ).
Bez wątpienia fajny profesjonalny but do biegania i trekingu na bardzo lekko. Zwróć jedynie uwagę na to, że te buty są o połowę lżejsze, od proponowanych przeze mnie Kalenji Kiprun MT i jak sam producent przyznaje - ta oszczędność odbije się na amortyzacji. Nie koniecznie chciałbym te buty w zestawie z plecakiem 12-13kg, ale do biegania jedynie z wodą i żelami energetycznymi - super. Brał bym wersje bez membrany - szybciej wyschnie i nie zapoci się.
Polecam Ci moje porównanie butów z Decathlon do Salomonów Speedcross 4, które też mają trochę okrojony system amortyzacji na rzecz wagi. :) ua-cam.com/video/devO6ICP8oA/v-deo.html
@@zaparatemwplecaku Jezeli chodzi o plecak i zawartosc, to mam wszystko powazone i nie zabieram nigdy wiecej niz 6 kg bez jedzenia i wody. Mysle, ze 8 kg max mam wszystkiego, wiec moze te butki by sie nadaly. Zastanawiam sie wlasnie czy brac z membrana, czy bez, bo nie mam zadnych problemow z poceniem sie stop. Ogolnie w gory uzywam tych butow... www.eobuwie.com.pl/trekkingi-ecco-biom-terrain-82351358170-black-moon-rock-danube.html ... i skarpete SmartWool Hike Medium Crew i powiem Ci luzik :)
@@tomizet6671 Ciężko mi cokolwiek doradzić. Jest to w pewnym stopniu kwestia indywidualna. Ja okrutnie sobie cenię amortyzację i brak membrany, ale i plecak pakuję na 12kg :) Mój przyjaciel miał buty Columbia podczas naszego przejścia GSB. But niski i na membranie. Jak ściągał na wieczór buta, to chciał nas zaczadzić. ;) Inna sprawa, że membrana membranie nie jest równa, nawet jeśli obie są spod znaku Gore. Sam musisz podjąć decyzję. :) Ja z całą pewnością nie kupiłbym butów na membranie na cieplejszą porę roku :)
Membrana, gdy jest ciepło nie - rozumiem. A co z zimą? Ja w cieplejszych porach roku lubię buty do kostki. Chciałbym kupić buty za kostkę na zimę na szlak (ale raczej bez wysokich gór gdzie jest niebezpieczeństwo lawin). Co myślisz o membranie w przypadku butów tylko na zimę?
Cześć. W materiale przedstawiłem brązowe buty za kostkę marki Meindl, które maja miękką podeszwę A/B i membranę Gore Tex. Buty wykonano ze skóry nubukowej/zamszowej i wstawek z cordury, dzięki czemu są trochę lżejsze od całkowicie skórzanych butów bez membrany tego samego producenta. Moje wrażenia z użytkowania tych butów są następujące: Po pierwsze rzeczywiście nigdy ich nie przemoczyłem, jednak dobrze zadbany but bez membrany także jest trudny do przemoczenia. Po drugie wystarczy, że wejdę w butach membranowych na pół godziny do marketu czy rozgrzanego samochodu, a już w bucie zbiera się pewna ilość wilgoci z potu, która nie daje rady odparować (bo w sklepie/samochodzie jest ciepło). W konsekwencji po wyjściu na mróz od razu czuję marznące mokre stopy - efekt jakbym przemoczył buty. Po trzecie membrana się zapycha od kryształków potu i takie buty należy regularnie prać, poprzez włożenie do miski z wodą i "pompowanie" butem tak, by woda pod ciśnieniem czyściła kanaliki membrany. Później takie buty schną w temperaturze pokojowej dobre trzy dni, bo nie należy przyśpieszać tego procesu z uwagi na skórę, która może spękać. Musisz wiedzieć, że membrana, która oddycha w temperaturze +20*C na zewnątrz to mit i nigdy coś takiego nie powstało, dlatego niezależnie od tego jak drogi i zaawansowany technologicznie but kupisz - ten problem będzie występował. Inna sprawa to pianki czy inne materiały w środku buta, które tą wilgoć przechwytują na podobnej zasadzie, co gruba skarpeta oraz inne patenty, które np tworzą "przeciąg" w bucie w trakcie chodzenia (często wbudowane w podeszwie), który odpowiada za wentylację. Ostatnia kwestia to oczywiście Twoje indywidualne predyspozycje do pocenia się - a na to ma wpływ wiele rzeczy, od Twojego ciała, przez dietę i inne warstwy odzieży (skarpety, bielizna termo), po rodzaj aktywności którą uprawiasz. Są ludzie, którzy na co dzień noszą kurtkę membranową - bo ta chroni ich od zimna (izolacja na podobnej zasadzie, co folia w cieplarni), wiatru i deszczu, a jednocześnie problem nadmiernej potliwości i kondensacji im nie dokucza. Dla mnie wszelkiego rodzaju ubrania membranowe są po prostu ostatecznością, zwłaszcza w temperaturach powyżej +5*C. Warto także wspomnieć, że but na membranie i materiałach syntetycznych lub skrawkach materiałów skórzanych jest po prostu najtańszy w produkcji, a but z jednego kawałka skóry kosztuje najwięcej. Wystarczy spojrzeć na cenę np Meindl Borneo czy La Sportiva Nepal Extreme. ;)
Pamiętaj także o tym, co mówiłem w drugiej części materiału. Podeszwa sztywniejsza lepiej sobie radzi w śniegu kopnym i można do niej bez problemu montować raki czy nawet raczki. Jeśli chcesz buty na zimę typowo w góry (nie koniecznie po mieście), to rozważyłbym jednak zakup sztywniejszych. Te moje żółte nepale mają tak wspaniale przyczepną podeszwę, że zakładam raki naprawdę dopiero na lodzie lub w bardzo eksponowanym terenie. Także choć są to buty typowo wysokogórskie, to podobnie jak inni ich użytkownicy często zakładam je w terenie łatwiejszym - np w Tatrach zimą. Posłuchaj co mówię w drugiej części nagrania o twardości podeszwy. Wierzę, że ta wiedza pomoże Ci w wyborze buta odpowiedniego dla Ciebie.
@@zaparatemwplecaku Dziękuję Ci bardzo za dokładną i szybką odpowiedź! W takim razie myślę, że będę szukał czegoś bez membrany :) Jeśli chodzi o twardość podeszwy to C wydaje mi się zbyt twarda, ponieważ chciałbym, aby buty były dobre też na łatwiejsze (ośnieżone) szlaki. Dlatego zastanawiam się między B a B/C. Ogólnie to poniższe opcje wydają mi się sensowne: www.meindl.pl/p/borneo-2-mfs (te które Ty masz) www.meindl.pl/p/engadin-men-mfs (twardsza podeszwa - BC) 8a.pl/buty-trekkingowe-zamberlan-guide-lth-rr-brown Oczywiście to na razie wstępny wybór, ale gdybyś widział, że z jakiegoś powodu idę w złą stronę to daj znać :) Pozdrawiam! P.S. Super kanał i już zasubskrybowałem!
@@MarekCiupak jak widzisz po moim zestawieniu bardzo trudno o but uniwersalny i choć tym skórzanym naprawdę blisko do ideału, to i tak warto mieć kilka różnych modeli. Podstawowa sprawa to wielkość buta: moja dziewczyna z butem 39-40 nie zegnie swoich Borneo tak mocno, jak ja przy rozmiarze 45.5, w konsekwencji ona może je stosować do raków bez żadnego problemu, a u mnie łącznik będzie się delikatnie męczył. Podobnie z chodzeniem w śniegu. Inna sprawa to otok na czubach. Jak chodzisz po świeżym puchu, to nie ma żadnego problemu, jednak gdy popada śnieg z deszczem na puch lub słońce stopi wierzchnia pokrywę puchu, a przymrozki zamienia powierzchnię śniegu w cienką lodową taflę, to po przejściu kilku kilometrów pozdzierasz czuby butów, bo te będą się zapadały pod warstwę lodu. Po to właśnie buty wysokogórskie mają wysoki otok i dużo grubsza skórę. Wybrane przez Ciebie modele są naprawdę godne polecenia. Meindl dodatkowo świadczy usługę wymiany podeszwy i naprawy uszkodzonych zapietków - i ja taki serwis zafundowałem swoim butom po 1200km przebiegu (moje wrażenia znajdziesz w odcinku z Orlej Perci albo Survival Campu). W Borneo będzie Ci się fajnie chodziło przez cały rok, np w gorszą pogodę (sam wiesz jak wyglądają Beskidy gdy pada kilka dni). Z kolei podeszwa B/C lub C będzie idealna pod raki i na śnieg. Wybór trudny, ostatecznie pewnie i tak kupisz jedno i drugie. Namawiam do szukania używek. Ja kolejne Borneo wezmę na pewno lekko używane. O skórzany but łatwo zadbać. :)
@@zaparatemwplecaku Dzięki za dodatkowe wskazówki. Cenna uwaga dot. rozmiaru buta i twardości podeszwy. Kolejne odcinki (Orlej Perci / Survival Camp) obejrzę.
@@antero7680 wiele zależy od pory roku, pogody i stopnia trudności szlaku. Nie ubrałbym tych butów na Orlą Perć czy Rysy, ale z pewnością wziąłbym je na któryś z długodystansowych szlaków w Polsce (GSB, MSB, GSS...)
Celowo wybrałem rzep. Przy tak niewygodnym bucie chciałem mieć możliwość szybkiego ściągnięcia buta pomiędzy kolejnymi wspinami na panelu (dodatkowo zabieram klapeczki). Wiązanie przy zmęczonych rękach to proces trudny i mozolny... jeśli będzie jak mówisz i rzepy faktycznie nie zdadzą egzaminu, to dopiero następną parę kupię wiązaną :)
Ja nie mam problemu z nieprzyjemnym zapachem w tym modelu, ale pewnie podobnie jak Ty trafiłem na kiepską partie produkcyjną - w efekcie spękały mi całe w półtora roku. Producent uznał wadę i dostałem nowe. Póki co bez zarzutu. Znam osobiście ludzi, którzy noszą ten model od przeszło 7 lat i nie mogą go zajechać.
Chłopie ale ty jesteś chaotyczny. Zaczynasz coś wracasz do poprzedniego, dodajesz dygresje zupełnie o czymś innym, sprawdzasz czy się nagrywa itp. Masz pasożyty?
pierwszy raz trafiłem na ten kanał i niestety już tu nie wrócę: *pierwsze 5 minut na parzenie kawy (wiadomo minutki lecą to $$ też), *ciągłe przerwy bo np. ktoś na koniu biegnie (można było to wyciąć), *clickbaitowy tytuł, oczywiście bez uzasadnienia *bardzo słaba dykcja, ciężko się słucha., *merytorycznie bardzo słabo *populistyczne zwroty
Dzięki za Twoją merytoryczną opinię! Źle trafiłeś, jeden z najsłabszych filmów na moim kanale ma największe zasięgi. Spójrz na datę publikacji. ;) Minutki i pieniądze o których piszesz to fikcja - film ma wyłączoną monetyzację. :)
Czy Ty kręcąc filmik możesz choć na chwilę przestać mlaskać i cmokać !. Kuźwa czy Ty masz ślinotok czy nie znasz poprostu zasad kultury ? Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to niechlujne i nie kulturalne ! Czasy kiedy mlaskano i cmokano aby dodać sobie dystyngowania już dawno się skończyły ! A jak pijesz to miej szacunek do widzów i nie siorbaj ! Strasznie ciężko się Ciebie słucha ! Szanuj swoich słuchaczy i przestań mlaskać, cmokać, siorbać itp. !
Miałem anginę, o czym wspominam w materiale. Jeśli zapoznasz się z innymi materiałami (np ten o workach drysack), to zauważysz, że niepotrzebnie hejtujesz. Wykrzyknikiem i znakiem zapytania kończymy zdanie. Nigdy nie stawiamy spacji przed tymi znakami. Tym bardziej, nigdy nie stawiamy kropki po tych znakach. Czepiasz się mojego stanu zdrowia pomimo wciąż merytorycznego materiału, który jak widać w komentarzach pomógł nie jednemu widzowi. Szkoda, że samemu swoim stylem pisania i interpunkcją nie szanujesz ludzi, którzy będą czytać to, co piszesz. P.S. Degustując dobrą kawę można, a nawet trzeba siorbać (cupping). ;)
W niektórych modelach sam bym się bał iść po bułki ;) Czekam z niecierpliwością na Twój odcinek/felieton o butach. Chętnie dowiedziałbym się czegoś od mądrzejszych ;)
Weszła druga część! ua-cam.com/video/CBagz0yiw_Q/v-deo.html
Odnośnie klapek Kubota: kapitalne do chodzenia po schronisku, wokół, po rozłożeniu miejsca biwakowego etc. Ale absolutnie odradzam pod prysznic, bo długo schną.
chciałbym się odnieść do używania wysokich butów w celu stabilizacjii kostki, od 20 lat używam tylko kótkich butów i głównie biegam w zróżnicowanym terenie, moje kostki są od tego mocniejsze, czasami mi się wykręci stopa na jakimś korzeniu ale nie powoduje to kontuzjii, pomaga też technika poruszania którą sobie wykształciłem z biegiem lat, a mianowicie na trudnym technicznie terenie nogi lekko ugięte jak na nartach, w razie potknięcia ugnie się kolano i ochroni to kostkę od przeciążenia i kontuzjii, pozdrawiam wszystkich 😉
Miałem shejtować, ale w sumie fajne spostrzeżenie dla nowicjuszy odnośnie warunków dla membrany. Natomiast nieprawdą jest, że "zawoskowany" but nie traci na oddychalności - traci, drastycznie, ponieważ wosk zapycha pory, które normalnie odpowiadają za oddychanie. Mimo wszystko, to najlepsza opcja na lato. W zależności od warunków, warto rozważyć zabezpieczenie jedynie najbardziej narażonych na wodę powierzchni buta, jak np. część cholewki nad palcami w przypadku, gdy obawiamy się deszczu.
W pełni się zgadzam! Ja z czasem zabezpieczałem but tylko kilka centymetrów ponad otok. Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do sprawdzenia pozostałych treści na kanale
Fajny odcinek. Nie chodzę tyle co ty ,ale na tyle co byłem w Tatrach latem nigdy nie miałem membrany. Teraz chciałem kupić Salomony na gore tex i sam nie wiem. Mam merele skórzane ,krótkie i przy grubej.skarpecie trekingowej po całym dniu w 25 -30 stopni noga sucha ,a but po 7 latach bez zapachu w środku. Uwielbiam te buty ,a dałem za nie 300 zł. Pozdrawiam.
Ja teraz dorwałem niemal nowe Meindle całkowicie skórzane za 360 zł. Wrzuciłem sobie hasło do obserwowanych na Olx i czasem trafiają się ogłoszenia, gdzie kogoś obtarły przy pierwszym wyjściu i zdecydował się sprzedać. :)
Jan, mógłbyś sprecyzować w jakich konkretnie butach chodziłeś przez 7 lat? Marka, model
@@bioludz musiał bym mieć pudełko bo zapomniałem. Już go w sprzedaży nie ma. Jest nowy ale chyba ze skóry zamszowej.
@@bioludzja chodziłem w butach z Decathlonu ponad 10 lat. Buty qechua czy jakoś tak. Dwa razy podeszwa się odkleiła już po wielu latach ale przykleiłem i dalej śmigam. Zero dziur. Podeszwa nie startą, buty że skóry ale nie licowej za kostkę z membraną. Teren od Beskidów, po Alpy. Na grzyby gdzie zachowałem o maliny. Teraz kupiłem keen thargee 3 mid z nubuka za 60 procent ceny. Ciekawe czy wytrzymają tyle lat 😊. Są szersze 8 wygodniejsze ale już mnie oparły. Tamte stare też parę razy oparły na początku ale ja używam byle jakich skarpet.
Materiał niekompletny z powodu galopujących koni 😃
Super temat, czekam na więcej..
Pozdrawiam 👊
ua-cam.com/video/CBagz0yiw_Q/v-deo.html
@@zaparatemwplecaku wieczorkiem, bo właśnie skończyłem oglądać twój marsz przez msb 😉
Ja bym dostał depresji w tym deszczu 😆
@@krzychu213 Podczas tego marszu po raz pierwszy korzystałem z worków wodoszczelnych. Tak bardzo uratowały mi tyłek, że po powrocie zamówiłem jeszcze dwa, żeby mieć zestaw na cały ekwipunek. :) Jak sam widziałeś, ja wielokrotnie powtarzałem, że o ile jestem przygotowany, to bardzo lubię taką pogodę ze względu na mniejszą ilość ludzi na szlakach i niesamowity klimat, jaki daje wszechobecna mgła. W taką pogodę czuć też lepiej zapach lasu, a kapiąca woda tworzy niesamowity nastrój. :)
Zapomniałem zapytać: Jak oceniasz serię z MSB? Byłoby mi bardzo miło, gdybyś skrobnął jakiś komentarz w wolnej chwili. Pozdrawiam :)
pierwsze klamstwo juz na samym poczatku "zaczynam mowic od 4:20" a tak naprawde pan mial na mysli ze wtedy zaczynam robic kawe hehe, niecierpliwym radze przewinac do 5:20 !!
Dzięki za film
W gorach przetestowalem juz podad 20 par roznych butow i ostatecznie pozostalem przy Salomon Xa 3D. W tych butach tak genialnie mi sie chodzi, ze juz nie potrzebuje testowac innych, tylko wymieniac na nowe. Proponuje, zebys ten model sprobowal, moze wyciagniesz podobne wnioski. Oczywiscie dokladnie ten model bez gore-tex. I oczywiscie mowie tu o butach na wiosne, lato i jesien, bo wiadomo, ze na okres zimowy mam inne buty :)
Dzięki, chętnie sprawdzę!
@@zaparatemwplecaku Wlasnie z ciekawosci sprawdzalem, czy ktos na jakims blogu przetestowal te buty i znalazlem, wiec wiecej sie dowiesz o nich :)
gorskiewyrypy.pl/test-buty-salomon-xa-pro-3d/
@@tomizet6671, polecam przetestować jednak inne. Contragrip na podeszwie Salomonów woła o pomstę do nieba na wilgotnych powierzchniach. Po zrobieniu porównań z innymi markami w tych samych warunkach, zacząłem wymieniać powoli schodzone sztuki.
@@Graham123PL A po co mam testowac inne, skoro ten dokladnie model jest dla mnie przesuper. Przeszedlem w nich 500 km GSB w roznych warunkach i nie zawiodly mnie ani razu. Nie wiem jak inne modele Salomona, ale ten jest genialny :)
Miałem różne buty. Salomony mnie nigdy nie zawiodły. Buty na lekki trening miałem 8 lat. Podobny model do lekkiego treningu miałem z adidasa. Poza fajnym wyglądem rozpadły się po roku. W góry zimowe mam wysokie ACU Alp . Polecam buty wykonane bardzo solidnie Ale cena kosmos. Ostatni zakup do lekkiego treningu to JackWoolfskin Buty trekkingowe wysokie Jack Wolfskin Vojo 3 Texapore. Niby fajne ale mają kilka wad. To nie buty Salomona czy ACU. Poza rewelacyjną podeszwą buta (świetna kontrola na mokrym) bardzo niewygodne w obrębie kostki. Ale cóż nie można mieć wszystkiego . Zobaczymy czy się dopasują z czasem .
wybacz ale całkowicie się z Tobą nie zgadzam, po pierwsze jeżeli masz but z membraną wykonany z lekkich materiałów to lepiej oddycha niż gruba skóra pokryta tłuszczem, po drugie waga butów z membraną praktycznie zawsze jest dużo niższa co również przekłada się na komfort przy długich wędrówkach. mam buty lekkie z TNF mid GTX z czasów kiedy jeszcze były produkowane z gore-texem a nie z tą ich membraną i chodziłem w nich przy 30*C przez cały dzień i nigdy nie spociła mi się noga, czego nie mogę powiedzieć o butach skórzanych.....
Dzięki za Twój komentarz. W ostatnim czasie w większości przypadków zabieram w góry buty trailowe bez membrany. Tak, jak mówisz lekkie, wygodne, szybkie. Siateczka jest tak przewiewna, że dosłownie czuję silniejsze powiewy wiatru. Buty schną niezwykle szybko, latem w około godzinę-dwie na stopach. Na czas przemoczenia zmieniam skarpety na membranowe Bridgedale Storm Socks, które jeszcze nigdy nie puściły wody (a nie raz szedłem 4-5h w totalnie przemoczonych butach)!
Dla mnie idealny patent. :)
@@zaparatemwplecaku Ciekawe rozwiązanie, ale i tak wydaje mi się że (przynajmniej w moim zastosowaniu) but z membraną jak np. Gore tex jest lepszym rozwiązaniem, pierwsze to higiena suchy but to zawsze suchy but, a tak jak wspominałem w TNF z gore texem chodziłem przy 30*C i noga się nie pociła po drugie często zaczynamy wędrówkę wcześnie rano kiedy jeszcze jest wilgotno, lub na trasach znajdują się strumyki błoto itp. nie trzeba się martwić czy zakładać skarpety z membraną czy też nie. Po trzecie zdarzyło się że wg. pogody miało być słonecznie a popołudniu zaczęło padać i jakoś nie widzę tego żeby mi się chciało zmieniać skarpety. Jeszcze sprawa samych membran bo może tutaj źle trafiłeś osobiście testowałem też buty z membraną od HH i Columbi i one były tragiczne pot, brak oddychania i i tak potrafiły przepuścić wodę do środka, i w przypadku takich butów też wolałbym buty bez membrany.
😉
@@johangruber6771 ja ogólnie mam problem z potliwością stóp. Nawet codzienne buty muszę mieć z wyższej półki, najlepiej skórzane, inne po prostu śmierdzą. :(
Swoje membranowe Meindle noszę jak temperatura oscyluje w okolicach zera - oddychają bardzo dobrze. Schody zaczynają się gdy muszę w nich jechać samochodem czy komunikacją lub gdy wchodzę na duże zakupy do ogrzewanego marketu.
Ciekawy temat ale mam pytanie jaką markę możesz polecić butów? Salomony czy Saleva ?
Szukam w sumie butów trekingowych w Karkonosze tam najczęściej chodze i dystans 20 km dziennie. Podpowiesz jakie buty powinnam szukać? Pozdrawiam i subuję Twoj kanał
Witaj, trudno polecić konkretnego producenta. Proponuję Ci rozważyć buty trailowe (czyli niskie do biegów terenowych). Sprawdzonym producentem jest Altra, model Lone Peak. Buty ekstremalnie wygodne, idealne na częste i intensywne chodzenie.
Do tego polecam skarpety membranowe, np bridgedale Storm (koniecznie model cienki i za kostkę) - na wypadek gdyby doszło do przemoczenia butów.
Na okres kiedy występuje śnieg poszukaj dobrych butów za kostkę, najlepiej sztywnych pod raki półautomatyczne. Meindl, LaSportiva, Scarpa… model musisz dobrać do stopy.
Pozdrawiam
@@zaparatemwplecaku to już wiem, że skarpetki są mega ważne na takich wyprawach, ostatnio testowałam skarpetki dedykowane dla wędkarzy nazwy nie pamiętam ale super się sprawdziły, bardzo wygodne i szybko wysechly. Dziekuje za podpowiedź będę szukać butów poleconych przez Ciebie.
Jeśli możesz podpowiedzieć jeszcze dla takiego laika jak ja co jest jeszcze przydatne w takich wędrówkach górskich albo czego powinnam unikać wybierając się na takie wyprawy?
Pozdrawiam
@@raissa3145 temat jest bardzo złożony niestety. Ważna jest waga plecaka, nie powinien przekraczać 15% Twojej masy ciała (licząc już z prowiantem i wodą). Ja ważę 88kg i dla mnie limit wagi plecaka to 13kg, a jak chce iść szybko, to nie więcej niż 10kg.
Ważny jest dobry plecak, jeśli masz zamiar spać w terenie to materac lub karimata z dobrą izolacją, lekki i ciepły śpiwór lub qulilt.
Najlepiej ubierać się na cebulkę - pierwsza warstwa cienka i oddychająca. Następnie cienka bluza, komin i czapka z daszkiem lub ciepła na uszy. Jak pada to na to membrana. Jak wieje to wiatrówka. Jak jest zimno puchówka. Każda z tych trzech kurtek ma być możliwie jak najlżejsza, bo zakładasz ją tylko w konkretnej sytuacji, w innym czasie leży w plecaku. :)
Bardzo ważna jest apteczka i jej przemyślany skład.
Obejrzyj sobie moje filmy zaczynajac od pierwszego (ZAWP 1) - tam pokazuje co zabieram ba szlak :)
@@raissa3145 a co do skarpet - bridgedale to czołówka światowa. Drogie, ale w mojej opinii najlepsze. Zdecydowanie polecam!
Spraw sobie najcieńsze, za kostkę i z merino. Nie będziesz żałować :)
@@zaparatemwplecaku zamówienie juz złożone 😁 oglądam Twój film z Tatr, powiem Ci robi wrażenie, ale chyba bym się bała az taka kozica górska ze mnie to nie jest. Tatry napewno ale latem w następnym roku odwiedzę. Czy zdecyduje się wejść na Rysy to nie wiem 🙄😊😊😊 pozdrawiam
Mi skórzane maindle vakuum przestały "oddychać" po impregnacji woskiem co w sumie jest logiczne. No a w trawie i tak przemokły :). Zresztą były to moje najmniej wygodne buty. Zero amortyzacji.
Model vakuum z tego, co pamietam ma membranę - a takich butów woskiem nie impregnujemy! Są specjalne środki np NikWax. Druga sprawa - to chyba najmniej udany model Meindla jaki znam, bardzo szybko wyciera się podeszwa i puszcza membrana. Dużo osób narzeka. Każda firma ma jakąś czarną owce w swoich produktach. Membranowe Meindle które pokazuje na filmie kupiłem używane, mam ponad 7 lat, nosze każdej zimy i wciąż wytrzymują stanie w głębokiej kałuży przez dłuższy czas :)
Dobre wideo, dzięki. Wspieram kolegę w rozwoju kanału
Nasze za 29,99zl ale za to w 15 kolorach 🧡💛💚💙💜
O proszę! Nigdy nie miałem oryginałów, muszę sobie sprawić ;) Czy znacie Państwo dokładną wagę dla rozmiaru 46?
@@zaparatemwplecaku para z rozmiaru 46 będzie ważyła ok 210/220g. Pozdrawiamy Kubota Team ❤️
Takie buty beda dobre w tatry w bardziej wymagajace szczyty Buty Salewa MS ALP TRAINER MID GTX?
Fajne lekkie buty... Tylko ja wolę bez membrany i w razie przemoczenia zakładam skarpety membranowe.
@@zaparatemwplecaku A dobre będą za miesiąc jak będzie ciepło po 25c~ nie zagrzeją mi się w nich stopy? Dostałem je jakis czas temu i mam teraz dopiero okazję je sprawdzić.
@@rybq4 To kwestia indywidualna. Mi stopy się dość mocno pocą. Jak masz te buty to wyjdź na spacer, sprawdź i daj nam znać. Akurat pogoda sprzyja :)
Jak ocenisz te biegówki po roku użytkowania ?
Już po prawie dwóch latach - bardzo pozytywnie, polecam! Znakomita przyczepność i amortyzacja. Super na marsze długodystansowe (zerknij na moją relacje z przejścia GSŚ).
Może mi się wydaje ale nie podałeś nazwy/marki tych butów do biegania (tu w tym filmie ) - wspomnij co to za buty
A co sadzisz o butach salomon xa pro 3d? Bo wlasnie przymierzam sie do zakupu butow w gory i postanowilem zakupic do tego jakies biegowe
Bez wątpienia fajny profesjonalny but do biegania i trekingu na bardzo lekko. Zwróć jedynie uwagę na to, że te buty są o połowę lżejsze, od proponowanych przeze mnie Kalenji Kiprun MT i jak sam producent przyznaje - ta oszczędność odbije się na amortyzacji. Nie koniecznie chciałbym te buty w zestawie z plecakiem 12-13kg, ale do biegania jedynie z wodą i żelami energetycznymi - super.
Brał bym wersje bez membrany - szybciej wyschnie i nie zapoci się.
Polecam Ci moje porównanie butów z Decathlon do Salomonów Speedcross 4, które też mają trochę okrojony system amortyzacji na rzecz wagi. :)
ua-cam.com/video/devO6ICP8oA/v-deo.html
@@zaparatemwplecaku Jezeli chodzi o plecak i zawartosc, to mam wszystko powazone i nie zabieram nigdy wiecej niz 6 kg bez jedzenia i wody. Mysle, ze 8 kg max mam wszystkiego, wiec moze te butki by sie nadaly. Zastanawiam sie wlasnie czy brac z membrana, czy bez, bo nie mam zadnych problemow z poceniem sie stop. Ogolnie w gory uzywam tych butow...
www.eobuwie.com.pl/trekkingi-ecco-biom-terrain-82351358170-black-moon-rock-danube.html
... i skarpete SmartWool Hike Medium Crew i powiem Ci luzik :)
@@tomizet6671 Ciężko mi cokolwiek doradzić. Jest to w pewnym stopniu kwestia indywidualna. Ja okrutnie sobie cenię amortyzację i brak membrany, ale i plecak pakuję na 12kg :)
Mój przyjaciel miał buty Columbia podczas naszego przejścia GSB. But niski i na membranie. Jak ściągał na wieczór buta, to chciał nas zaczadzić. ;) Inna sprawa, że membrana membranie nie jest równa, nawet jeśli obie są spod znaku Gore. Sam musisz podjąć decyzję. :)
Ja z całą pewnością nie kupiłbym butów na membranie na cieplejszą porę roku :)
Membrana, gdy jest ciepło nie - rozumiem. A co z zimą? Ja w cieplejszych porach roku lubię buty do kostki. Chciałbym kupić buty za kostkę na zimę na szlak (ale raczej bez wysokich gór gdzie jest niebezpieczeństwo lawin). Co myślisz o membranie w przypadku butów tylko na zimę?
Cześć. W materiale przedstawiłem brązowe buty za kostkę marki Meindl, które maja miękką podeszwę A/B i membranę Gore Tex. Buty wykonano ze skóry nubukowej/zamszowej i wstawek z cordury, dzięki czemu są trochę lżejsze od całkowicie skórzanych butów bez membrany tego samego producenta. Moje wrażenia z użytkowania tych butów są następujące: Po pierwsze rzeczywiście nigdy ich nie przemoczyłem, jednak dobrze zadbany but bez membrany także jest trudny do przemoczenia. Po drugie wystarczy, że wejdę w butach membranowych na pół godziny do marketu czy rozgrzanego samochodu, a już w bucie zbiera się pewna ilość wilgoci z potu, która nie daje rady odparować (bo w sklepie/samochodzie jest ciepło). W konsekwencji po wyjściu na mróz od razu czuję marznące mokre stopy - efekt jakbym przemoczył buty. Po trzecie membrana się zapycha od kryształków potu i takie buty należy regularnie prać, poprzez włożenie do miski z wodą i "pompowanie" butem tak, by woda pod ciśnieniem czyściła kanaliki membrany. Później takie buty schną w temperaturze pokojowej dobre trzy dni, bo nie należy przyśpieszać tego procesu z uwagi na skórę, która może spękać. Musisz wiedzieć, że membrana, która oddycha w temperaturze +20*C na zewnątrz to mit i nigdy coś takiego nie powstało, dlatego niezależnie od tego jak drogi i zaawansowany technologicznie but kupisz - ten problem będzie występował. Inna sprawa to pianki czy inne materiały w środku buta, które tą wilgoć przechwytują na podobnej zasadzie, co gruba skarpeta oraz inne patenty, które np tworzą "przeciąg" w bucie w trakcie chodzenia (często wbudowane w podeszwie), który odpowiada za wentylację. Ostatnia kwestia to oczywiście Twoje indywidualne predyspozycje do pocenia się - a na to ma wpływ wiele rzeczy, od Twojego ciała, przez dietę i inne warstwy odzieży (skarpety, bielizna termo), po rodzaj aktywności którą uprawiasz. Są ludzie, którzy na co dzień noszą kurtkę membranową - bo ta chroni ich od zimna (izolacja na podobnej zasadzie, co folia w cieplarni), wiatru i deszczu, a jednocześnie problem nadmiernej potliwości i kondensacji im nie dokucza. Dla mnie wszelkiego rodzaju ubrania membranowe są po prostu ostatecznością, zwłaszcza w temperaturach powyżej +5*C. Warto także wspomnieć, że but na membranie i materiałach syntetycznych lub skrawkach materiałów skórzanych jest po prostu najtańszy w produkcji, a but z jednego kawałka skóry kosztuje najwięcej. Wystarczy spojrzeć na cenę np Meindl Borneo czy La Sportiva Nepal Extreme. ;)
Pamiętaj także o tym, co mówiłem w drugiej części materiału. Podeszwa sztywniejsza lepiej sobie radzi w śniegu kopnym i można do niej bez problemu montować raki czy nawet raczki. Jeśli chcesz buty na zimę typowo w góry (nie koniecznie po mieście), to rozważyłbym jednak zakup sztywniejszych. Te moje żółte nepale mają tak wspaniale przyczepną podeszwę, że zakładam raki naprawdę dopiero na lodzie lub w bardzo eksponowanym terenie. Także choć są to buty typowo wysokogórskie, to podobnie jak inni ich użytkownicy często zakładam je w terenie łatwiejszym - np w Tatrach zimą. Posłuchaj co mówię w drugiej części nagrania o twardości podeszwy. Wierzę, że ta wiedza pomoże Ci w wyborze buta odpowiedniego dla Ciebie.
@@zaparatemwplecaku Dziękuję Ci bardzo za dokładną i szybką odpowiedź!
W takim razie myślę, że będę szukał czegoś bez membrany :)
Jeśli chodzi o twardość podeszwy to C wydaje mi się zbyt twarda, ponieważ chciałbym, aby buty były dobre też na łatwiejsze (ośnieżone) szlaki.
Dlatego zastanawiam się między B a B/C.
Ogólnie to poniższe opcje wydają mi się sensowne:
www.meindl.pl/p/borneo-2-mfs (te które Ty masz)
www.meindl.pl/p/engadin-men-mfs (twardsza podeszwa - BC)
8a.pl/buty-trekkingowe-zamberlan-guide-lth-rr-brown
Oczywiście to na razie wstępny wybór, ale gdybyś widział, że z jakiegoś powodu idę w złą stronę to daj znać :)
Pozdrawiam!
P.S. Super kanał i już zasubskrybowałem!
@@MarekCiupak jak widzisz po moim zestawieniu bardzo trudno o but uniwersalny i choć tym skórzanym naprawdę blisko do ideału, to i tak warto mieć kilka różnych modeli. Podstawowa sprawa to wielkość buta: moja dziewczyna z butem 39-40 nie zegnie swoich Borneo tak mocno, jak ja przy rozmiarze 45.5, w konsekwencji ona może je stosować do raków bez żadnego problemu, a u mnie łącznik będzie się delikatnie męczył. Podobnie z chodzeniem w śniegu.
Inna sprawa to otok na czubach. Jak chodzisz po świeżym puchu, to nie ma żadnego problemu, jednak gdy popada śnieg z deszczem na puch lub słońce stopi wierzchnia pokrywę puchu, a przymrozki zamienia powierzchnię śniegu w cienką lodową taflę, to po przejściu kilku kilometrów pozdzierasz czuby butów, bo te będą się zapadały pod warstwę lodu. Po to właśnie buty wysokogórskie mają wysoki otok i dużo grubsza skórę.
Wybrane przez Ciebie modele są naprawdę godne polecenia. Meindl dodatkowo świadczy usługę wymiany podeszwy i naprawy uszkodzonych zapietków - i ja taki serwis zafundowałem swoim butom po 1200km przebiegu (moje wrażenia znajdziesz w odcinku z Orlej Perci albo Survival Campu).
W Borneo będzie Ci się fajnie chodziło przez cały rok, np w gorszą pogodę (sam wiesz jak wyglądają Beskidy gdy pada kilka dni). Z kolei podeszwa B/C lub C będzie idealna pod raki i na śnieg.
Wybór trudny, ostatecznie pewnie i tak kupisz jedno i drugie. Namawiam do szukania używek. Ja kolejne Borneo wezmę na pewno lekko używane. O skórzany but łatwo zadbać. :)
@@zaparatemwplecaku Dzięki za dodatkowe wskazówki. Cenna uwaga dot. rozmiaru buta i twardości podeszwy. Kolejne odcinki (Orlej Perci / Survival Camp) obejrzę.
Dźwięk bardzo dobry jednak :)
LOWA ZEPHYR MK2 GTX 💪💪🫡
Co to za buty 11:48?
Kalenji Kiprun MT z 2019. Na ten rok są trochę inne, zapytaj sprzedawcy, to Ci pokaże :)
@@zaparatemwplecaku dzięki za szybką odpowiedź. Czy takie buty nadadzą się na polskie góry do 2100m? (południe Polski) Czy szukać czegoś za kostkę?
@@antero7680 wiele zależy od pory roku, pogody i stopnia trudności szlaku. Nie ubrałbym tych butów na Orlą Perć czy Rysy, ale z pewnością wziąłbym je na któryś z długodystansowych szlaków w Polsce (GSB, MSB, GSS...)
No a gdzie to kłamstwo? Sądziłem że będziesz obalał jakieś mity i stereotypy
W treści filmu i dotyczy membran w odzieży outdoorowej - może nie oglądałeś zbyt uważnie?
A buty nie w góry a na podłoże typu plaża i tego typu trasy
Dobre pytanie, niestety nie mam doświadczenia. Może pomyśl nad jakimiś wojskowymi na pustynię... Jednak szukałbym bez membrany :)
5.25 a nie 4.2
Stary podrywaja Cie... powiedz ze jedziesz w gory i konie bierzesz na morskie oko :-)
😅
Buty wspinaczkowe - rzepy absolutnie nie !!! po zabrudzeniu i zapyleniu mogą się odpiąć, sznurowańce bezpieczniejsze
Celowo wybrałem rzep. Przy tak niewygodnym bucie chciałem mieć możliwość szybkiego ściągnięcia buta pomiędzy kolejnymi wspinami na panelu (dodatkowo zabieram klapeczki). Wiązanie przy zmęczonych rękach to proces trudny i mozolny... jeśli będzie jak mówisz i rzepy faktycznie nie zdadzą egzaminu, to dopiero następną parę kupię wiązaną :)
BTW: wstawiłem w czołówkę/intro zdjęcie Twojego poklejonego buta z naszego przejścia GSB - zauważyłeś? :D
@@zaparatemwplecaku nie ale to miłe, to pokazuje tylko że chcąc oszczędzić - kupujesz dwa razy
Sandały S. śmierdzą i dobiłam je w 1,5 roku. Bieda.
Ja nie mam problemu z nieprzyjemnym zapachem w tym modelu, ale pewnie podobnie jak Ty trafiłem na kiepską partie produkcyjną - w efekcie spękały mi całe w półtora roku. Producent uznał wadę i dostałem nowe. Póki co bez zarzutu.
Znam osobiście ludzi, którzy noszą ten model od przeszło 7 lat i nie mogą go zajechać.
Chłopie ale ty jesteś chaotyczny. Zaczynasz coś wracasz do poprzedniego, dodajesz dygresje zupełnie o czymś innym, sprawdzasz czy się nagrywa itp. Masz pasożyty?
Miałem anginę, mówię o tym na początku filmu. Masz rację, wyszło bardzo chaotycznie. :)
pierwszy raz trafiłem na ten kanał i niestety już tu nie wrócę:
*pierwsze 5 minut na parzenie kawy (wiadomo minutki lecą to $$ też),
*ciągłe przerwy bo np. ktoś na koniu biegnie (można było to wyciąć),
*clickbaitowy tytuł, oczywiście bez uzasadnienia
*bardzo słaba dykcja, ciężko się słucha.,
*merytorycznie bardzo słabo
*populistyczne zwroty
Dzięki za Twoją merytoryczną opinię! Źle trafiłeś, jeden z najsłabszych filmów na moim kanale ma największe zasięgi. Spójrz na datę publikacji. ;)
Minutki i pieniądze o których piszesz to fikcja - film ma wyłączoną monetyzację. :)
@@zaparatemwplecaku cieszę się że nie odebrałeś mojego komentarza jako atak. Mi nie pasuje forma ale to moja opinia. Pozdrawiam!
Czy Ty kręcąc filmik możesz choć na chwilę przestać mlaskać i cmokać !. Kuźwa czy Ty masz ślinotok czy nie znasz poprostu zasad kultury ? Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to niechlujne i nie kulturalne ! Czasy kiedy mlaskano i cmokano aby dodać sobie dystyngowania już dawno się skończyły ! A jak pijesz to miej szacunek do widzów i nie siorbaj ! Strasznie ciężko się Ciebie słucha ! Szanuj swoich słuchaczy i przestań mlaskać, cmokać, siorbać itp. !
Miałem anginę, o czym wspominam w materiale. Jeśli zapoznasz się z innymi materiałami (np ten o workach drysack), to zauważysz, że niepotrzebnie hejtujesz.
Wykrzyknikiem i znakiem zapytania kończymy zdanie. Nigdy nie stawiamy spacji przed tymi znakami. Tym bardziej, nigdy nie stawiamy kropki po tych znakach. Czepiasz się mojego stanu zdrowia pomimo wciąż merytorycznego materiału, który jak widać w komentarzach pomógł nie jednemu widzowi. Szkoda, że samemu swoim stylem pisania i interpunkcją nie szanujesz ludzi, którzy będą czytać to, co piszesz.
P.S. Degustując dobrą kawę można, a nawet trzeba siorbać (cupping). ;)
Ale pierdolenie. Wystawił kilka par pantofli i udaje znawce butów. W tym co tam masz to bym się bał po bułki do sklepu wyjść.
W niektórych modelach sam bym się bał iść po bułki ;) Czekam z niecierpliwością na Twój odcinek/felieton o butach. Chętnie dowiedziałbym się czegoś od mądrzejszych ;)
Chcial zablysnac chlopak ale nie pyklo.. No nic podziekujemy