LISZTHARMAT ELLEN - csak BIO szerekkel!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лип 2024
  • A videó tartalmából:
    A szőlő legkomolyabb és leggyakoribb ellensége a lisztharmat, melyet minden szőlővel foglalkozó kiskert tulajdonos ismer. Tavaly már többféle bio készítményt kipróbáltam ellene, jelenleg is azokat használom, de biológiai növényvédő szakemberektől tanulva idén kicsit másként alkalmazom ezeket a szereket.
    Köszönöm a like-okat és a feliratkozásokat és minden egyéb támogatást szívből köszönök! www.donably.com/kulicz-laszlo
    Kérem osszák meg a videót közösségi oldalaikon!
    A Csatornatagsággal kapcsolatos tudnivalókhoz kérem kattintsanak a videó alatt található"Csatlakozás" gombra!

КОМЕНТАРІ • 37

  • @tamastoth8254
    @tamastoth8254 24 дні тому +11

    Egy éves permetezési naptárt megosztana velünk. Mit, mikor használt?

  • @attilagm
    @attilagm 24 дні тому

    Köszönjük! :)

  • @jurajleszko504
    @jurajleszko504 24 дні тому

    Köszönjük

  • @housethegren7236
    @housethegren7236 24 дні тому +2

    Egy közcsavarral csatlakozik a két cső a ködölőhöz. Nem kell a szelep-csap... olyankor a potméteres szabályzót kell használni a permetezőn, mert így túl sok permet megy a ködölőbe. :D

    • @6IsKol6
      @6IsKol6 24 дні тому +3

      Ez egy nagyon-nagyon fontos javaslat, mert bármely narancsolaj tartalmú szer "iszonyatos" terülést okoz a növényen akár 0,05% adagolásban is (persze más jótékony hatás pl. repellens, nagyobb adagolásnál jön elő)

  • @gaborrati1181
    @gaborrati1181 16 днів тому +1

    Tisztelt László! Érdekelnek a biológiai készítmények, szürkerothadás ellen, tudna nekem ajánlani valamilyen készítményt? Érés, zsendülés időszakban. Köszönettel Gábor

    •  13 днів тому +2

      Botritisz ellen lisztharmat mellett hatásos a Horto Power, ill. peronoszpóra és szürkerothadás ellen is jó a Chitopron és a Cupro Tonic.

    • @gaborrati1181
      @gaborrati1181 11 днів тому

      Köszönöm a választ, kipróbálom az ajánlott lombtrágyát Gábor

  • @Zolka82
    @Zolka82 24 дні тому +1

    Kedves László!
    Az éven Önt másolva védem a szőlőt :) eddig hibátlan minden tőke, az lenne a kérdésem hogy a bogyó repedés elleni Prosilicon lehet keverni a lisztharmat elleni szerekkel vagy inkább utána érdemesebb fújni? Köszönöm!

    •  23 дні тому

      Én a Prosilicont nem keverném semmivel, (mivel nem próbáltam) de javaslom végezzen egy próbapermetezést és kiderül.

  • @GaborGrape
    @GaborGrape 24 дні тому +4

    Üdv, mi az eszköz márkája és típuss,amivel permetez,a porlasztóra gondolok.

    •  23 дні тому +2

      Írja be a keresőbe: hordozható elektromos porlasztó

    • @GaborGrape
      @GaborGrape 23 дні тому

      Köszi!

  • @antalszabo8591
    @antalszabo8591 24 дні тому

    Laci Bacsi, megmondana hogy mi a neve annak a zold ventilatornak amit most bemutatott? Hol lehet ilyet venni?

    •  23 дні тому

      Legegyszerűbb online megrendelni, írja be a keresőbe: hordozható elektromos porlasztó

  • @user-jx2lz1uu7c
    @user-jx2lz1uu7c 21 день тому

    Űdvözlöm nagy rajongója vagyok a bio növényvédelemnek, sokat nézem a videót remélem még lesz sok érdekes dolog. Aszt szeretném kérdezni hogy mit lehet csinálni a szőlőfűrtel hogy hálózás után ne moniliásodjanak meg. Válaszát élőre is köszönöm.

    •  20 днів тому +1

      A fürtök hálózását csak zsendülés után javasolt kezdeni, mikor a permetezésüket már befejeztük. A sérült bogyókat el kell távolítani, mert a botritisz sebeken keresztül fertőz. Így is lehetnek gondok, mert az egészséges bogyók is kirepedhetnek (majd rothadásnak indulhatnak) a háló alatt, ha hirtelen kapnak esőt, ezért célszerű rendszeresen kis mennyiségekkel öntözni.

  • @domokosbela4772
    @domokosbela4772 24 дні тому

    Szia Laci! Mennyi ideig bírja a két készüléket együtt az akumulátor? Én is vettem egy ilyen készüléket. Sajnos az első permetezésnél már kijött az a probléma hogy hamar lemerült a permetező aksija. Kb 10 liter szert tudtam kipermetezni vele. Előtte akár három tartályt is kinyomott egy töltéssel. Azóta sajnos csak porlasztó nélkül tudom használni és így is csak 10-12 litert tudok vele kipermetezni, utána tölteni kell. Persze lehet hogy egy új aksi majd megoldja ezt a problémát. A permetező egy éves de ettől még lehet hogy cserélni kell az akkut.

    •  23 дні тому +1

      Szia Béla, nagyon új még a gép, ezért kevés még a tapasztalatom, de én 60 l -t kitoltam egy töltéssel és nem merült le. Az akkus gépeddel lehet a hiba, az én "öreg" Strauss-om egyenlőre jól bírja.

  • @admslayer2
    @admslayer2 24 дні тому +2

    köszönjük,
    most ebben a hőségben azt szeretném csak kérdezni hogy ezeket a bio szereket hány fokig lehet használni ? természetesen nem 30 fokban szeretném délben de mondjuk este amikor még mindig 28 fok körül van akkor ezek nem perzselnek ?

    •  23 дні тому +1

      Egyenlőre nem találtam erről adatot és szakembert sem kérdeztem meg a szerek esetleges perzselő hatásáról, de meg fogom tenni. Addig is javaslom a kora reggeli permetezést (amíg a kánikula tart) folyamatosan figyelve a hőmérőt, hogy 25 C° közelében legyen a hőmérséklet. Az a gond, hogy esténként, sötétedésik már nem igen megy le 30 C° alá, ezért inkább reggel permetezzen.

    • @admslayer2
      @admslayer2 23 дні тому

      hát igen sajnos, ezért szoktam ha olyan müszakos vagyok este 11 körül lámpa mellett permetezni, csak hát úgy nehéz mindent eltalálni, sajnos a korán kelés nem az erősségem, csak ha dolgozni kell menni 😀
      köszönöm

  • @zoltansandor6730
    @zoltansandor6730 24 дні тому +2

    Üdvözlöm!
    Sajnos az én ültetvényemet a peronoszpóra tàmadja de nagy erőkkel!!!
    Mit javasol leghatásosabbnak ellene a bio szerekből.????

    • @6IsKol6
      @6IsKol6 23 дні тому +1

      Az időben és jól elvégzett zöldmunka az alap. Tavaly Scudo, Cuprum MZ, Mezei zsurló főzet segítségével tudtam minimalizálni a nagy fertőzés eredményét mind a lombozat mind a fürtök esetében (de nem ez volt legszebb lombozatú évjáratom 😀). Az idén fürtmegnyúlás idején találkoztam a Trichoimmun-nal (kapott 1 kezelést) majd a különböző néven futó de hatóanyagát tekintve kitozán-hidroklorid (Chitopron, Immunofol, SoftGuard) és "cukros" réz tartalmú Cuprotonic vagy Rézvitéz keverékével levéltünet szinten sikerült blokkolni a peronoszt. És az is igaz, az idei peronosz nyomással nagyobb szerencsénk volt mint a tavalyival ...

    •  23 дні тому +1

      A követekező videóban a peronoszpóra elleni bio szerekről lesz szó, de elárulom hogy az előző kommentelő már felsorolta az általam használt készítményeket.......

    • @zoltansandor6730
      @zoltansandor6730 23 дні тому

      Én is követem és használom a videókban bemutatott szereket….
      Most scudo+ cuprum mz+ boroil - ral fújtam 2 napja a peronoszpórás leveleket és a többit is. A kérdésem, hogy jobb megoldás lehet-e a cuprotonic- lecithin variáció?
      Vagy valami jobb kombináció!
      Féltem az állományt nehogy késő legyen

    • @6IsKol6
      @6IsKol6 23 дні тому

      @@zoltansandor6730 A bio vagy ökológiai gazdálkodásban el kell felejteni a "hagyományos/tapasztalati" megközelítést. A növényt nem védjük hanem ápoljuk és segítünk neki az ellenálóképességének, stressztűrésének fokozásában szisztematikusan indukált rezisztencia fokozásával. Felkészítjük és nem gyógyítjuk. Nincs egy mindenre érvényes receptúra mert mindenkinél más és más az "adottság" (valakinél agyagos a föld míg a másiknál homok van, valaki kertje körbeépített magas házakkal míg a másiknak a dombtetőn van a kertje és így tovább...) Nálad már beette a "fene" magát és csak Te látod a fertőzés mértékét. 1-2 levél (gondolom a fiatalabbakés/vagy hónalj hajtások) hajtásonként vagy a fürt is fertőzött.. és mennyi időd, mennyi "forrásod" van foglalkozni vele... akár 1 napon is múlhat a siker 😓
      De, hogy valami okosnak tűnőt is mondjak ha durva a fertőzés (tudom a hobbistának 1 levél vagy egy billing veszteség is felér egy katasztrófával) akkor az előbb említett szereket rotálnám Cuprotonic, Immunofol keverékével (ezen vonalon maradva ugyanakkor vannak pl. flavonoidok, fertőtlenítők stb.) Folyamatosan figyelni kell mert a nagy meleg blokkolja a gomba sporulációt és a leveleken lévő foltok beszáradnak de később mikor újra kedvező körülmények alakulnak ki (és biztos hogy a nagy meleget majd vihar követi) újra kialakulhat egy fertőzés de úgy, mint a lisztharmatnál/feketerothadásnál a fürtöt/bogyót zsendülés után már nem támadja "csak" a leveleket, hajtásokat ami épp elég. És majd az őszi/tavaszi lemosás képezi az alapját a jövő évi sikeres "együttműködésnek a növényeddel.

  • @gyorgynepetrak1262
    @gyorgynepetrak1262 19 днів тому

    Tisztelt kulich úr, azt szeretném megkérdezni, - mivel tudom, hogy van őszibarack fája is - hogy mivel permetezzem az aug közepén érő őszibarack fáimat, hogy., ne legyenek a gyümölcsök hibásak. Most szépek a fák, de szeretném hogy így is maradna. Egyébként nagy tisztelője vagyok, minden videó ját megnézem. Köszönöm válaszát, egy nagymama////válaszod

    •  18 днів тому

      A hibás gyümölcsökért a rovarok és hangyák felelősek, ezért javaslom hogy helyezzen a fák törzsére hangyafogó öveket, a fák ágaira pedig ragacsos sárga lapokat. Én hetente permetezek Bioka Urtica (csalán) + BorOil keverékkel, ami levélbetegségekre is jó és rovarokra is repellens hatású, önnek is tudom javasolni.

    • @gyorgynepetrak1262
      @gyorgynepetrak1262 18 днів тому

      Nagyon köszönöm a válaszát. A két permetszerre rá van írva a keverési arány? Még egyszer köszönöm, szép napot kívánok

  • @JózsefLengyel-s2q
    @JózsefLengyel-s2q 21 день тому

    Azt szeretném tudni, hogy hol lehet beszerezni ezeket a szereket?

    •  20 днів тому

      Legegyszerűbb online megrendelni, írja be a keresőbe a szer nevét és keresse a legolcsóbb ajánlatot. Az utóbbi időben nagyon elterjedtek, sok helyen kaphatóak kisebb kiszerelésben is. Nagyobb gazdaboltokban is érdeklődhet felőlük.

  • @tibordeak4536
    @tibordeak4536 23 дні тому

    Kabóca lárva milyen veszélyel vann a szőlőre László

    •  23 дні тому +2

      Az amerikai lepkekabóca mézharmatot űrít, melyen később megtapad a korompenész, továbbá szívogatásával kissé károsítja a hajtásokat. Nagyon szereti az idei oltások gyenge hajtásait!

  • @ferenclovas9975
    @ferenclovas9975 21 день тому

    Kedves László! Azok a szép fejlett fürtök látványa juttatta eszembe, hogy erősen közeledik az utolsó védekezési lehetőség is a botritisz ellen. Milyen bioszer lenne hatásos a kórokozóra? 💦💣💦

    •  20 днів тому

      Üdvözlöm Ferenc, az általam használt szerek közül a Chitopron +Cupro Tonic, vagy a Horto Power hatásos botritisz ellen, ill. az Amazon.

    • @ferenclovas9975
      @ferenclovas9975 20 днів тому

      🚿Köszönöm 🚿