#13 Faktura korygująca-co każdy księgowy wiedzieć powinien cz.IV

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 лип 2024
  • UWAGA!!! SPROSTOWANIE
    Faktura korygująca zmniejszająca u sprzedawcy- jeżeli korekta została wystawiona w styczniu, a otrzymaliśmy potwierdzenie jej odbioru przed 25-tym lutego to możemy ją ująć w deklaracji za styczeń pod warunkiem, że jeszcze w styczniu ta faktura dotarła do nabywcy, np. mamy potwierdzenie z serwera nabywcy, że dotarła do niego faktura elektroniczna lub np. na dzienniku podawczym sekretarka potwierdziła nam, że ta faktura wpłynęła w styczniu. Jeżeli nie dysponujemy takim potwierdzeniem, to wówczas zmniejszenie VAT-u należnego będzie w miesiącu lutym.
    Przepraszam za wprowadzenie Was w błąd.
    Witajcie,
    W dzisiejszym Expressie:
    0:00 Wstęp, czyli o czym dziś będziemy mówić
    1:00 Ujęcie faktur korygujących zmniejszających/zwiększających po stronie sprzedawcy i nabywcy
    4:58 Kiedy potwierdzenie faktury korygującej nie jest wymagane?
    5:33 SLIM VAT-nowe projekt w rozliczaniu VAT od 2021-dla małego i średniego biznesu
    6:56 Wielokrotne korygowanie faktury, do której faktury się odwoływać?
    7:32 Zła stawka VAT na wielu fakturach- czy możemy wystawić zbiorczą fakturę korygującą?
    Link do strony Ministerstwa Finansów dotyczącego SLIM VAT (prezentacja na samym dole artykułu MF)
    www.gov.pl/web/finanse/slim-v...
    Nazywam się Katarzyna Kacprzak i od blisko 12 lat zajmuję się księgowością. Mam świadomość tego jak często przepisy ulegają zmianie. Nie każdy ma czas by na bieżąco je monitorować. Druga rzecz to fakt, że przepisy są na tyle skomplikowane, że często nie chcemy ich czytać i korzystamy jedynie z opracowań. Chciałabym wraz z Wami przejść krok po kroku przez ustawę o VAT podając zarówno podstawy prawne jaki i przykłady. Możecie być przekonani, że na pewno z moich filmików dowiecie się o: podstawowych definicjach, takich jak: podatnik VAT, miejsce świadczenia usług, miejsce dostawy towarów, import usług, WNT, WDT, eksport. Dowiecie się co tak naprawdę oznacza obowiązek podatkowy i dlaczego trzeba wiedzieć jak wyznaczyć prawidłowo datę jego powstania. Powiem również o takich zagadnieniach jak: refaktura, faktura elektroniczna, faktura korygująca, biała lista podatników VAT, odliczenie VAT, ulga na złe długi. Ponadto dowiecie się wszystkiego o fakturach, notach korygujących i wielu, wielu innych ciekawych zagadnieniach.
    Zapraszam Was zatem do oglądania.
    #fakturakorygująca, #slimvat, #fakturazbiorcza

КОМЕНТАРІ • 7

  • @ryszardgrabowski4603
    @ryszardgrabowski4603 3 роки тому

    a jak numerujemy fakturę korygującą

    • @expressksiegowego9623
      @expressksiegowego9623  3 роки тому

      W zakresie numerowania korekt nie ma szczególnych zapisów. Jednak z przyczyn bardziej praktycznych warto, aby faktury korygujące miały osobną numerację i zawierały jakiś wyróżnik wskazujący, że jest to faktura korygująca. Najczęściej jest to "KOR" lub : "K" w numerze faktury.

  • @reactor8502
    @reactor8502 2 роки тому

    A czy jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności i jako kupujący mogę wystawić notę korygującą? Pomyłka dotyczy imienia na fakturze.

    • @expressksiegowego9623
      @expressksiegowego9623  2 роки тому

      Jak najbardziej. W ustawie o VAT pojęcie nabywcy jest rozumiane szeroko i odnosi się nie tylko do podatników VAT ale również do osób fizycznych. Osobiście dostarczałam do urzędu skarbowego taką notę ( jako osoba fizyczna) gdy urząd badał zasadność skorzystania ze zwolnienia przy rozliczeniu jednego z PIT-ów. Sprzedawca również pomylił imiona. Nie było żadnych zastrzeżeń.

    • @reactor8502
      @reactor8502 2 роки тому

      @@expressksiegowego9623 Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Natomiast zauważyłem, że na wzorach not korygujących jest miejsce na NIP. Należy to pole pozostawić puste czy też zamiast NIPu wpisać PESEL?

    • @expressksiegowego9623
      @expressksiegowego9623  2 роки тому +2

      @@reactor8502 osoby fizyczne raczej w sporadycznych przypadkach wystawiają noty korygujące, stąd wzory przygotowane są bardziej pod przedsiębiorców. Należy to zignorować. PESEL również nie jest konieczny. Nie ma takiego wymogu. Proszę podać imię, nazwisko i adres oraz dane które błędnie wykazano na fakturze. Jeśli będzie Pan to robił na gotowym wzorze, nie powinno to stwarzać problemu.

    • @reactor8502
      @reactor8502 2 роки тому

      @@expressksiegowego9623 Bardzo Pani dziękuję za fachową poradę