Tehdään biisi niin kuin DINGO

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • app.rockway.fi...
    Rockway.fi
    Tovi tämän teossa vierähti, mutta onneksi seuraavia videoita ei pitäisi kauhean kauan joutua odottamaan!
    Dingo on jees.
    Moni ei tiiä et Dingo on suomalainen rockyhtye, joka on jäänyt suomalaisen kevyen musiikin historiaan yhtenä kaikkien aikojen suosituimmista suomalaisista yhtyeistä. Dingon kulta-aika oli vuosina 1984-1986. Yhtyeen perustamisesta lähtien sen keulakuva on ollut laulaja-lauluntekijä Neumann. Dingon tunnetuimpia hittejä ovat muun muassa ”Autiotalo”, ”Kirjoitan”, ”Levoton Tuhkimo”, ”Sinä ja minä”, ”Nahkatakkinen tyttö”, ”Pyhä klaani”, ”Perjantai”, ”Rio Ohoi” ja ”Lähetyssaarnaja”. Yhtye on myynyt Suomessa uransa aikana yhteensä yli 500 000 levyä.
    Dingon perusti vuonna 1982 kolme henkilöä: Pertti Nieminen (nykyinen Neumann, laulu ja bassokitara), Jonttu Virta (kitara) ja Juha ”Quuppa” Seittonen (rummut). Keväällä 1983 kokoonpanoon liittyivät kosketinsoittaja Tuomo Vähä-Pesola ja basisti Jarkko Eve, jotka täydensivät Dingon alkuperäisen kokoonpanon. Dingo on esiintynyt klassisessa kokoonpanossaan vuosina 1984-1986, 1998-2002 ja vuonna 2017. Dingo hajosi lokakuussa 1986. Yhtye on tehnyt kolme paluuta 1980-luvun jälkeen: ensimmäisen kerran vuosina 1993-1994, toisen vuosina 1998-2002 ja kolmannen vuodesta 2004 eteenpäin. Yhtyeessä on soittanut yhteensä 38 vakinaista muusikkoa, joista 30 vuoden 2002 jälkeen. Pertti Neumann on Dingon jäsenistä ainoa, joka on vaikuttanut yhtyeen kaikissa kokoonpanoissa.
    Vuosina 2004-2016 Neumann esiintyi vaihtelevien kokoonpanojen kanssa Dingon nimellä, mutta monet eivät pitäneet näitä kokoonpanoja oikeana Dingona. Viimeisin Dingon levy on vuodelta 2008 oleva Humisevan harjun paluu. Dingon 2000-luvun albumit ovat menestyneet heikosti; vuonna 2005 julkaistua Purppuraa-albumia myytiin 10 000 kappaletta ja vuonna 2008 julkaistua Humisevan harjun paluu -albumia vain 2 000 kappaletta. Marraskuussa 2015 yhtyeen laulaja Pertti Neumann ilmoitti, että yhtyeen uusin kokoonpano käsittää hänen lisäkseen yhden suomalaisen ja kolme virolaista muusikkoa. Dingon palattua tunnetuimpaan kokoonpanonsa 2017 suomalais-virolainen kokoonpano esiintyy jatkossa nimellä Neumann plays Dingo.
    Peter von Baghin ja Ilpo Hakasalon mukaan vuosien 1984-1985 Dingo-hysteria oli ainutlaatuinen ilmiö suomalaisen populaarikulttuurin historiassa. Yhtyeen keväällä 1985 julkaisema Kerjäläisten valtakunta albumi ylitti platinalevyyn oikeuttaneen, 100 000 myydyn kappaleen rajan ennennäkemättömän nopeasti, vain muutamassa päivässä. Dingon suosio ylitti ikä ja sukupolvirajat; yhtyeen musiikkia kuuntelivat niin teinit kuin eläkeikäisetkin. Dingo-hysteria ohitti kaikki aiemmat joukkoliikkeet Suomessa, eikä samanlaista ilmiötä tunneta muista Pohjoismaista. Edes ruotsalainen Abba ei suurimman menestyksensä vuosina 1970-luvulla innostanut ihailijoitaan läheskään samalla tavoin. Dingoa vastaavaa palvonnan ilmapiiriä on von Baghin ja Hakasalon mukaan etsittävä suurista maista, Elvis Presleyn läpimurron aikaisesta Yhdysvalloista 1950-luvulla tai The Beatlesin hehkuttamasta Britanniasta 1960-luvulla.

КОМЕНТАРІ • 393

  • @pipoproductions
    @pipoproductions  2 роки тому +34

    Rockwayn ilmainen kokeilu täältä: app.rockway.fi/signup/?trial=Rockway%20x%20Pipo%20Productions

  • @Sevensixtytwo
    @Sevensixtytwo 2 роки тому +12

    Kiitos!

  • @spertti
    @spertti 2 роки тому +118

    Ai perkele nyt oli kova! Tää taso vaan nousee kerta kerralta kovemmaksi!

  • @KristianVirtanen
    @KristianVirtanen 2 роки тому +50

    Heh, jumanklavita. Edes Dingo kuulosta näin Dingolta. Kova veto, hyvä video

  • @LorielStarkWinterfell
    @LorielStarkWinterfell 2 роки тому +184

    Ei voi muuta sanoa kuin että erittäin vaikuttava teos! Kiitos!

  • @poromise
    @poromise 2 роки тому +231

    Kova pastissi kirjoitettu taas! Hassisen kone, Hurriganes ja Tehosekoitin listalle, kunhan kerkeät tekemään.

  • @ssipuli
    @ssipuli 2 роки тому +51

    Aivan saatanan osuva veto jälleen! Jätkä on kyllä nero. Kiitos jälleen, kaikista näistä kokonaisvaltaisista spektaakkeleista mitä meille tarjoilet!

  • @soilekoskela
    @soilekoskela 2 роки тому +35

    On niin kasaria kuin olla ja voi. Ihan ku Dingon biisi. Mahtavaa!

  • @TOJAMUS
    @TOJAMUS 2 роки тому +58

    Bengalin tiikeri jos olisi Dingon sanoituksissa, selviäisi Lempäälän mestarin lempi bändi..

  • @tarjakilpelainen
    @tarjakilpelainen 2 роки тому +31

    Täydellistä, niin täydellistä. Vanhan Dingo-fanin sydän sulaa. ❤

  • @anneliikanen1522
    @anneliikanen1522 2 роки тому +116

    Jaahas, priimaa pukkaa tulemaan. Ihmettelen kyllä suuresti, jos selviät elämästäsi niin, ettet tee muutamia suomimusiikin historiaan jääviä klassikoita.

    • @S_Kalliorinne
      @S_Kalliorinne 2 роки тому +15

      Johan nää kaikki on klassikoita syntyessään:D

    • @anneliikanen1522
      @anneliikanen1522 2 роки тому +11

      @@S_Kalliorinne joo, mulle menis klassikoista nämäkin, mutta pitää varmaan odotella muutama vuosikymmen, että validoituvat:)

  • @ramilepisto1323
    @ramilepisto1323 2 роки тому +28

    Hattu päästä. Tämä on enemmän ja parempaa Dingoa kuin mitä Dingo on itse pystynyt tekemään vuoden -86 jälkeen. Jatka hyvää työtä ja työlistalle Tuomari Nurmio.

  • @AceHanded
    @AceHanded 2 роки тому +48

    Jälleen kerran imitaatio, joka osui aivan naulan kantaan. Nostan hattua.
    Niin, ja oma tulkinta Klamydian tuotannosta olisi mukava nähdä seuraavaksi.

  • @JarzanX
    @JarzanX 2 роки тому +102

    Jäbä vetää kyl kovaa! Kaikki videot tähän asti on ollut ihan timanttia! 💎 Hattua nostan! - ja seuraavaa odottelen...

  • @jobbus22
    @jobbus22 2 роки тому +21

    Ikinä ei tarvitse pettyä kun Pipo productions julkaisee uutta videota. Mahtava biisi, mahtava esiintyjä, mahtava video 👍

  • @sannamarika-
    @sannamarika- 2 роки тому +24

    Yö, Yölintu ja CMX ois kyllä kovat! Tää oli huikee, koko iän Dingo-fanina isot respektit 🙌

  • @wahakk
    @wahakk 2 роки тому +11

    Loisto settiä, seuraavaksi @pulanta tai klamydia, kiitos videosta!

  • @Osukanen
    @Osukanen 2 роки тому +18

    Suomiskenen tärkeimpiä kanavia. Oisko CMX biisiä sopiva toivoa, olisi ainakin ammennettavaa

  • @Jonttu87YT
    @Jonttu87YT 2 роки тому +55

    Olis nyt uusi ehdotus. Tehdään biisi niin kuin Yö. Jussi Hakulisen muistoksi 🦢🦢🦢

    • @djnorth2020
      @djnorth2020 2 роки тому +1

      Hakulisesta syntyy timantti kyllä.

  • @NostalgiaTV-Suomi
    @NostalgiaTV-Suomi 2 роки тому +19

    Olisipa Dingon uusi tuotanto tehty saman reseptin mukaan, olisi saattanut menestyä.

  • @bertamusiikki
    @bertamusiikki 2 роки тому +8

    Nää videot on kyllä mahtavia!! Kova veto!🔥

  • @Sitruunamuffinsi
    @Sitruunamuffinsi Рік тому

    Kiitos, tämä oli hyvä teos näin vuonna 1983 syntyneelle joka ei mitään muuta radiosta kuullutkaan kuin Dingoa nuoruudessaan.

  • @Korento
    @Korento 2 роки тому +10

    Tän tasosta analyysiä harvemmin saa suomen kielellä puhumattakaan suomalaisista artisteista. Kaiken lisäksi toteutus aivan nappiin, kiitos Heikki!
    The Crashiä joku ehdotteli kommenteissa, näkisin mielelläni sun perspektiivin Brunilan viisunikkaroinneista..

  • @TheKimppis
    @TheKimppis 2 роки тому +30

    aivan huippua kamaa taas.. olis huippua saada joku video missä kyseinen artisti kuuntee biisiä ja reaktiot siihen..

    • @ttoivonen
      @ttoivonen 11 місяців тому

      Katso Tehdään biisi kuin Miljoonasade

  • @teme007
    @teme007 2 роки тому +43

    Kova, kuten aina. Mites ois Tehdään biisi niin kuin Hassisen Kone?

  • @seppoheinonen
    @seppoheinonen 2 роки тому +7

    Tää on niin dingoo. Muistikuvat palailee 80-luvulle, kun yläasteen pahin raggari oli suurin dingofani. Olis Tapani poika varmaan tätä laulanu silloin.

  • @JakeAro
    @JakeAro 2 роки тому +10

    Kyllä luulisi, että Popeda vihdoinkin tulisi. Hyvin teet ja menee täydestä.

  • @Ricamros
    @Ricamros 2 роки тому +39

    Porilaisittain sanottuna: ei paskempi
    Jos ikinä saat naisen feattaan ni Ultra Bra ois aika ehdoton valinta.

    • @JiihaaS
      @JiihaaS 2 роки тому +1

      *3 naista ja yhden miehen, mutta komppaan

  • @NostalgiaTV-Suomi
    @NostalgiaTV-Suomi 2 роки тому +20

    Mahtava. Dingo-fanina rakastan tätä yhtä paljon kuin aitoa Dingoa.

  • @atsohuttunen5874
    @atsohuttunen5874 2 роки тому +6

    Odotin tätä videota aivan helvetisti kiitos päivän pelastuksesta

  • @niptron
    @niptron 2 роки тому +6

    Zen Cafe tai/ja Samuli Putro olis hieno kuulla äijän vetämänä! 🙌

  • @WMfin
    @WMfin 2 роки тому +8

    10/10 kontenttia ja pirun hyvin honotettu!

  • @juhonieminen4219
    @juhonieminen4219 2 роки тому +10

    Ultra Bra olisi kova kohde parodialle. Tarvitset siihen vain laulajattaren, jonka kanssa vetää duettona. Eläimiä on paljon niissäkin biiseissä: hauki, leijona savannilla, heppa, haikara, siili. Nehän ovat käytännössä vain yhteiskunnallisia lastenlauluja. Jäätelöauto, valtamerilaiva jne.

  • @kheldaur2107
    @kheldaur2107 2 роки тому +165

    YUP tai Klamydia vois olla varsin mielenkiintoista kuultavaa. Tää oli näistä äijän vedoista toistaiseksi paras, aivan kuin Dingo. Ja Dingon Pyhä klaani on edelleen loistava levy.

    • @wormi27z
      @wormi27z 2 роки тому +4

      kovat nostot, kaksi bändiä jotka tunnistaa saman tien

    • @TheTheero
      @TheTheero 2 роки тому +19

      YUP-teemainen video olisi kyllä hienoa nähdä!

    • @Jako1987
      @Jako1987 2 роки тому

      Stam1naa odotellessa... 😎

    • @dusterix
      @dusterix 2 роки тому +13

      YUP:lle täältäkin ääni.

    • @J-Devil
      @J-Devil 2 роки тому +9

      YUP:lle minunkin ääni

  • @jiian4314
    @jiian4314 2 роки тому +7

    Musiikin mestarineron paluu! 🤷‍♂️ Iso hatunnosto! 🤝🤝

  • @samzonight380
    @samzonight380 2 роки тому +21

    Apulanta tai Tehosekoitin voisi olla mielenkiintoinen, jos vaikka tekisit! 💪

  • @mehsatunnainen9726
    @mehsatunnainen9726 2 роки тому +6

    Ei jöstes sentään!!!! Olin ite dingofani silloin 1985 tms aikoihin ja tää voittaa hemmetti kaikki muut paitsi pari biisiä (autiotalo ja nahkatakkinen tyttö jää sua paremmaks ja siinä se)

  • @nightnope
    @nightnope 2 роки тому +30

    tää oli taas niin nappiin kun vaan mahdollista.
    Klamydian elinikäisenä fanina toivoisin näkeväni sun imitaation tuosta pussikaljamusiikin kuolemattomasta klassikosta.

  • @dokjyrsaa2287
    @dokjyrsaa2287 2 роки тому +2

    Tämä Dingo-fani myös tämmöistä toivoi joten kiitos. Sitten niihin surullisimpiin aiheisiin ainakin mitä viimeaikaisiin uutisiin tulee. Seuraavaksi laitan toivelistalle biisi kuten Yö/Jussi Hakulinen ja varmasti myös Loiri taipuisi kivasti.

  • @arhavu
    @arhavu 2 роки тому +35

    Mahtavia nämä aina. Ikinä kuunnellut Dingoa ja silti olen myyty. Erityisesti arvostin tuota videon siirtymäefektiä, joka oli kuin suoraan 80-luvun tv-tuotannosta : ) CMX:n antaumuksellisena intoilijana olisi sitä kiehtova kuulla, mutta kiitoksella otetaan vastaan kaikki : )

    • @jake4444
      @jake4444 2 роки тому +6

      CMX kieltämättä kommenttiosion ehdotuksista nousi henk.koht. kärkeen.
      Hyvin uniikki tekstittäjä tämä Aki.
      Olisi mielenkiintoista nähdä miten Heikki tarttuu niinkin personalliseen ja omaperäiseen ilmaisuun ilman, että lopputulos on parodia.
      Usko on vahva!

  • @____-_
    @____-_ Рік тому +1

    No ohhoh.. Olet nähnyt paljon vaivaa näissä videoissa! Olet todella hyvä! 🎉

  • @pharonVon
    @pharonVon 2 роки тому +6

    Mahtava jälleen 🤣. Oisko HIM seuraava 🔥👊🙂

  • @HS-juoksuvalmennus
    @HS-juoksuvalmennus 2 роки тому +10

    Upeaa työtä Heikki taas! Osui ja upposi!

  • @pietikainenviljami1142
    @pietikainenviljami1142 2 роки тому +32

    Laulu täysosuma 👍🏻 etenkin lauluääni

  • @hepateukka
    @hepateukka 9 місяців тому +1

    Eksyin kanavalle vahingossa Irwin-videon sattuessa silmään ja nyt kuuntelin tämän. Hauska että analyyseissä tulee esille asioita joita ei oo koskaan ajatellut, vaikka olis biisejä kuunnellu paljonkin. Ja kunnon imitaatiot loppuun. Oot kyllä melkoinen lahjakkuus, aivan loistavat biisit!

  • @jarnoojanpera2678
    @jarnoojanpera2678 2 роки тому +1

    Nämä on aivan mahtavia! Kolmas Nainen jonoon myös, kiitos.

  • @OlliHuttunen78
    @OlliHuttunen78 2 роки тому +8

    Oi että! Olipas hienoa jälleen. Kyllä tämä on Dingon biiseistä melkeinpä paras! Oot kyllä pieteetin mies "apinoinnissa". Nyanssit kohdillaan.

  • @jeivei5263
    @jeivei5263 2 роки тому +7

    Aaaaah.. vihdoin. Loistava video

  • @olli2880
    @olli2880 2 роки тому +3

    Mahtava!! Ultra Bra seuraavaksi!

  • @namelesss123
    @namelesss123 2 роки тому +10

    oon syvästi vaikuttunu, tää on täydellistä monella tavalla!!

  • @Katariina_8
    @Katariina_8 2 роки тому +15

    Ihan mahtava, oot kyllä tosi lahjakas! Oisko seuraavaks Yö?

  • @tubels1042
    @tubels1042 2 роки тому +10

    Tän biisin vois myydä Dingon keikkasettiin. Sitten kun tulee tarpeeksi biisejä, niin näistä voisi tehdä levyn

  • @Ansquliini
    @Ansquliini 2 роки тому +12

    Ihan timanttista settiä taasen! 🤩Nää aina piristää päivää kun uusi ilmestyy! 😁 Popedaa seuraavaksi?

  • @LordFire232
    @LordFire232 2 роки тому +1

    Todella hieno analyysi ja biisi! Olisko seuraavaksi YUP, siinä on ainakin sopivasti haastetta niin sanoittelun kuin sävellyksenkin osalta 😃👍🏻

  • @tomsuomela4880
    @tomsuomela4880 Рік тому

    Olis mahtavaa jos tekisit kiertueen ja esittäisit kaikkia näitä sun tekemiä biisejä ihan livenä. Veikkaan että paikat vois olla loppuun myytyjä.

  • @jounih2628
    @jounih2628 2 роки тому +2

    Jälleen hieno pastissi... hyvin purettu tyyli auki ja ne sanoituksien eläin viittaukset.. LOL... repesin siihen kissakuvaan ja FacebooKISSA. Hyvää huumoria. Super taitavaa kaikenkaikkiaan. Hectorista olisi suht. helppo tehdä seuraava.. antaisi iloa myös itse tähdelle.

  • @markhamilton.cash.emperor
    @markhamilton.cash.emperor 2 роки тому +5

    Hieno teos ja vaikuttava video. Jatka samaan malliin ;)

  • @aapo616
    @aapo616 2 роки тому +10

    Tehdään biisi kuin Vesa-Matti Loiri ✝

  • @djnorth2020
    @djnorth2020 2 роки тому +5

    Oot sie kova duunaamaan biisejä, kaikissa on esikuvan maku niin vahvana ettei tarvitse miettiä. Odottanutkin uutta videota jo. 👍

  • @Utteli
    @Utteli 2 роки тому

    Vaimo arvasi kaikki muut paitsi Miljoonasateen tehdään biisi niin kuin videoista. Olisi varmaan arvannut senkin mutta ei tunnistanut edes alkuperäisiä Miljoonasateen biisejä. Ei voi kuin hattua nostaa ja analyysit on jäätäviä, ei välttämättä tulisi itselle mieleen miten kukin bändi rakentaa biisinsä. Kiitos näistä!!

  • @EmDzei
    @EmDzei 2 роки тому +7

    Ilman videota ei erottaisi Dingon omista biiseistä. Hyvin vedetty!

  • @mikaaalto1714
    @mikaaalto1714 2 роки тому +3

    Olet aina tehnyt hyviä laulaja jäljitelmiä mutta nyt tosiaan osui ja upposi. Terveisin Eräs joka ei ole porilainen mutta Porin sisäistänyt nimittäin Porin muuton jälkeen koska porilais uuden sisäistäminen on jotenkin vaan niin helppoa että lienee tällä jotain tekemistä että pidän tästä.

  • @pickupman122
    @pickupman122 2 роки тому +4

    Äärettömän kova, Tehosekotin seuraavaks☝️

  • @MarkoKoivuniemi
    @MarkoKoivuniemi 2 роки тому +11

    Huikeaa jälleen kerran. Olisiko seuraavaksi M.A.Nummisen vuoro ;-)

  • @hoffa3942
    @hoffa3942 2 роки тому +6

    Tee seuraavaks Loirista tällanen. Siinä olis samalla hieno kunnianosoitus poismenneelle mestarille.

  • @RandomDX1
    @RandomDX1 2 роки тому +8

    Joka kerta on odotuksen arvosia nämä! Zen Cafe olis hyvä seuraavaks

  • @gratnak8618
    @gratnak8618 2 роки тому +1

    Huippua jälleen kerran! CMX ja YUP olis kovia!

  • @Blackletter84
    @Blackletter84 2 роки тому +6

    Kolmas Nainen, Sir elwoodin hiljaiset värit, Don Huonot, Tehosekoitin, Hanoi Rocks, Him

  • @lollisko
    @lollisko 2 роки тому +1

    Kyllä se Junnu Wainio pitäisi nyt oikiastikki saada! Vaikka nää ookki aivan jäätävä sanoittaja nii tämä ois kyllä pakko kuulla :D Aivan joulukuusi/5 on nämä sun hommat!

  • @mjussinniemi
    @mjussinniemi 2 роки тому +6

    On se kova! 🤘🏻

  • @Jymiimipoika
    @Jymiimipoika 2 роки тому +3

    Kovia nimiä Suomesta löytyy, tää kaveri on ne kaikki. Erittäin kova!

  • @Jupetuning
    @Jupetuning 2 роки тому +3

    Todella kova teksti

  • @brutusmuerto
    @brutusmuerto 2 роки тому

    Nyt oli kyllä hyvä Pipo. Kiitos tästä.

  • @jake4444
    @jake4444 2 роки тому +13

    Loistava!
    Ehkä jopa sarjan hienoista kappaleista se kaikista paras.

  • @pallle8988
    @pallle8988 2 роки тому +1

    Mahtava video. Seuraava vois olla Rauli Bading Somerjoki tai Pave Maijanen

  • @eemil3039
    @eemil3039 2 роки тому +2

    Hienoa! Seuraavaksi voisit tehdä Apulannasta video!

  • @seppokemi6234
    @seppokemi6234 2 роки тому +5

    Erittäin hyvä.Taiteilijan ääni mielestäni muistuttaa jotenkin Neumannin ääntä ihan luonnostaan.

  • @ylivaara1
    @ylivaara1 2 роки тому +3

    Mahtavaa työtä taas. CMX:ää kaivataan!

  • @Znarffi
    @Znarffi 2 роки тому +13

    Ai että nyt oli kova.

  • @Noctureal
    @Noctureal 2 роки тому +10

    Tajuttoman kovaa settiä niinkuin aina!
    Olisiko viime hetkien valossa sellainen kuin "Tehdään biisi niin kuin Vesa-Matti Loiri"

  • @jannesaari6833
    @jannesaari6833 2 роки тому +1

    Jos en tietäis paremmin niin tää biisi menis ihan täysiä Dingosta! Nice work guys!👌

  • @artzi_ip
    @artzi_ip 2 роки тому +234

    ootko miettiny että lähtisit keikkaileen ja esittämään näitä teoksia livenä ? oispa aika kova meno !!

    • @Tommi_O_Palve
      @Tommi_O_Palve 2 роки тому +16

      Jos ei turhan kauas Lappiin tätä konserttia järkätä, niin matkustan paikalle katsomaan.

    • @sheikkilyyrinen
      @sheikkilyyrinen 2 роки тому

      Kieltämättä ois kova

    • @MatthewDicksonOfficial
      @MatthewDicksonOfficial 2 роки тому +2

      Jarkko Tamminen vol. 2. Ainoa vaan että on tehnyt kappaleet itse.

  • @rixa1621
    @rixa1621 2 роки тому +2

    HUIKEA!! Seuraavaks ehdottomasti Juha Vainio.

  • @deuxieme5083
    @deuxieme5083 2 роки тому +6

    Hakulisen ja Lindholmin muistolle seuraavaksi Yö

  • @Horroristisetä
    @Horroristisetä 2 роки тому +3

    Olihan taas loistava vetäisy!

  • @jarkkokautto1730
    @jarkkokautto1730 2 роки тому +1

    Viimisen päälle hienoa settiä! 👌🏻 Jussi Hakulisen kuin myös Olli Lindholmin muistoa kunnioittaen Yö olis hieno kyllä saaha tähän sarjaan mukaan

  • @perhefarmarijee3634
    @perhefarmarijee3634 2 роки тому +6

    Aivan mahtavaa duunia!!! Seuraavaks joku neon 2/ kari tapio/olli lindholm tms?

  • @a-mr8745
    @a-mr8745 2 роки тому +2

    Nyt keksin, kenen videon on pakko tulla seuraavaksi... Tietenkin Vesa-Matti Loirin!!! Hienon taiteilijan muistolle, eikö niin?! Toista Veskua ei ole, eikä koskaan tule!

  • @fredrickgabriel2781
    @fredrickgabriel2781 2 роки тому +8

    Upeaa! Kuin porin rannoilta suoraan

  • @paljonsaastossa
    @paljonsaastossa 2 роки тому

    Aivan loistavaa matskua taas! Ei pysty tarpeeks kehumaan tätä ukkelia, meininki on niin justiinsa jokaisen kohalla että.. voi ettien että! 😄🙏🤘

  • @paskaposti1587
    @paskaposti1587 2 роки тому

    Mahtava video ja ihan loistava tulkinta! Ehdottomasti lisää näit!!

  • @juhokainulainen8786
    @juhokainulainen8786 2 роки тому +2

    Upeaa analysointia taas ja biisin kirjoitusta. Kertsissä jotenkin jäi ajatus, että jos "salamatkustajaa..." fraasin oisi laulanut suorana samalla sävelkorkeudella lopun ja pienellä lisävoimalla, ilman laskua "salamatkusta...JAA", jaa osioon. Lähetyssaarnaajaa biisin tyyliin... ? Mutta nämä on näitä ulkopuolisen ajatuksia vanhana Dingo-fanina...😅
    Täytyypä taas laittaa Dingo kuuntelulistalle. Kiitos mielenkiintoisista videoista. 👍

  • @artzi_ip
    @artzi_ip 2 роки тому +5

    todella kova veto !!! Peukut ylös

  • @lauri.nordling
    @lauri.nordling Рік тому +2

    "Nyt merenneidolle lauluni soitan iltaisin" AIVAN MAHTAVA LYRIIKKA! Ammentaa mielestäni täydellisesti Dingon runollista ilmaisua. Siitä voi vetää vaikka mitä mielikuvia ja tehdä päätelmiä, ilman että se sanoo mitään konkreettista! T: Dingon keikalla joskus jopa käynyt..

  • @krafttwerk7682
    @krafttwerk7682 2 роки тому

    Ehdottomasti Klamydia seuraavaksi!

  • @Hbmd3E
    @Hbmd3E 2 роки тому +8

    artistien salaisuudet /mielenmaailma paljastuu :)

  • @survivor303
    @survivor303 Рік тому

    aivan mahtavaa :) koontityösi on todella vaikuttavaa 👍

  • @mardukka66
    @mardukka66 2 роки тому +6

    Hahaa mitkä muistot.... Mulla alkuperäinen demo c-kasetti ennen Dingoa. Neuman bassossa ja laulaa taustoja eikä kukaan tykännyt sen äänestä 😅

  • @Janne-Pyöriä
    @Janne-Pyöriä 2 роки тому +2

    Tää videosarja on kyl aivan loistava! Millos tulee muuten Apulannan vuoro?

  • @jartsap
    @jartsap 2 роки тому +1

    Itse oon sitä ikäluokkaa, että tuli parilla livekeikalla parhaassa Dingo suosissa käytyä, muistan kun tytöt hysteerisena itki lavan edessä ja fanitti dingoa, tuli itekki yhtä albumia luukutettua niinhin aikoihin paljon, albumia jolla dingo tuli suosioon. Mutta en oo koskaa ollu mikää fani jollekkin tietylle bändille