КОМЕНТАРІ •

  • @ARQ-TONTECH
    @ARQ-TONTECH 10 місяців тому +10

    Dzięki tej prezentacji - jak zrobić coś porządnie, a przy tym by odpowiadało oczekiwaniom współczesnego człowieka, wiele tego typu odbiorników ma szansę przejść jako żywo w nową epokę. Osobiście nie przepadam za takimi usprawnieniami, ale pomysł się broni. Nawet bardzo, jeśli poczciwy "Taraban" zacznie być postrzegany przez poszukiwaczy oryginalnych gadżetów, jako ciekawsza alternatywa dla głośników Bluetooth. Podziwiam pomysł i wykonanie.

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 10 місяців тому +3

      Miło usłyszeć takie słowa od tak szacownego UA-camra, którego filmy oglądam od wielu lat zawsze z wielkim zainteresowaniem :). Pozdrawiam serdecznie.

  • @gr0mov
    @gr0mov 29 днів тому

    Dziękuję za patent z dorobieniem ekranu :) Szumiało niemiłosiernie - podejrzewałem zasilacz od modulu BT, ale wymiana na separowany galwanicznie nic nie dała. Już chciałem odpuścić temat, a tu rozwiązanie podane na tacy ;) Zdrówka.

  • @Serwis-Elektroniki
    @Serwis-Elektroniki 10 місяців тому +4

    Cześć, jak by co zgłaszam już obecność 😊
    Pozdrawiam Bartosz

  • @litsteve1968
    @litsteve1968 9 місяців тому +2

    Ciekawie wyjaśnione i ładnie umieszczone w radyjku

  • @krzysztofburak9217
    @krzysztofburak9217 10 місяців тому +3

    Cześć, biorę się za oglądanie.

  • @MarcinII
    @MarcinII 9 місяців тому +1

    O ! Super kanał- elegancko i bardzo merytorycznie. Ładnie przekazana procedura z tłumaczeniem dlaczego- tak to powinno wyglądać. Wrózę gwałtowny wzrost popularności:))

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 9 місяців тому +1

      Obyś okazał się dobrym wróżbitą :) . Pozdrawiam.

  • @rupiecnr1
    @rupiecnr1 9 місяців тому +1

    Super zrobione i fajny pomysł 😊

  • @Pulsi79
    @Pulsi79 10 місяців тому +4

    tak sobie pomyślałem że można pozyskać do ekranowania dobrą cienka blachę z puszek alu. odciąć górę i dół i mamy piękny rulonik Alu cienkiej blachy. Pozdrawiam.

  • @jack_1702
    @jack_1702 10 місяців тому +1

    Witaj, temat super ciekawy. Ale żeby nie było tak słodko, drobna uwaga: łączenie folii Al z plecionką Cu tworzy ogniwo, co w efekcie może powodować korozję.

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 10 місяців тому +5

      Nie wiem, czy coś złego tam się wydarzy, ale zerknę za 10 lat i sprawdzę ;) . Ale tak na poważnie, to najlepiej jest zastosować po całości cienką blachę miedzianą i będzie super. Pozdrawiam serdecznie.

  • @adreq3.05
    @adreq3.05 2 місяці тому

    Swietnie sie na tym średnich słuchało z dorobioną anteną ferrytową i agregatem kondenatorów 700piko
    Podłaczałem syntezator casio ctc 656. Niezla jakość, ale glosnosc slaba. Do tego lepszy jest taraban 3, bo w nim jest mocniejszy wzmacniacz

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 2 місяці тому

      Osobiście na falach średnich słuchałem kiedyś radia Luxemburg. Dzisiaj fale na AM-ie są dosyć "ubogie" jeżeli chodzi o ilość nadawców, ale coś tam jeszcze można złapać. Pozdrawiam.

  • @haitech6150
    @haitech6150 10 місяців тому +2

    Jak przeczytałem tytuł, to miałem lekki stan przedzawałowy, myśląc, że będzie to jakaś druciarska przeróbka, ale na szczęście ta przeróbka wyszła naprawdę solidnie, chociaż miałbym kilka drobnych uwag/wskazówek.
    1. Funkcja bluetooth może nam przeszkadzać w odsłuchu z samego gniazda DiN-5, powodować nakładanie się sygnałów czy zakłócenia, więc dobrze by było jakimś osobnym przełącznikiem tę funkcję bluetooth realizować, albo jeśli nie chcemy dewastować odbiornika dodatkowym przełącznikiem to na wzór odbiorników Ślązak/Giewont/Beskid wciśnięcie dwóch przycisków aktywowałoby funkcję bluetooth, o ile konstrukcja Tarabana nam na to pozwala, nie wiem, czy czasem przełącznik ARCz nie ma jednej sekcji wolnej. Trzeba po prostu usiąść przy schemacie i to rozważyć.
    2. Jeśli chodzi o zakłócenia, to nie pamiętam, jak w Tarabanie idą ścieżki, ale w wielu innych konstrukcjach radioodbiorników to na płytce PCB po prawej i po lewej stronie od ścieżki sygnałowej są prowadzone ścieżki z masą, które pełnią funkcję ekranu ścieżki sygnałowej.
    3. Patent z folią aluminiową jest dość dobrym rozwiązaniem, tylko czy klej, na którym jest ta folia przyklejona, czasem się nie oderwie za 5 bądź 10 lat, pomimo że teraz się jeszcze dobrze trzyma.
    4. Stabilizator można dać jakiś z epoki np. Ul-75S05 lub zastosować tranzystor plus diodę zenera, czyli rozwiązanie często stosowane w Unitrze.
    5. Z modułu bluetooth bym wylutował gniazdo jack, micro USB i niebieską diodę, bo wolałbym, żeby świeciły mi w środku tylko dwie żarówki, a nie żebym widział jeszcze niebieskie światełko przenikające z otworów wentylacyjnych tylnej ścianki.

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 10 місяців тому +2

      Dzięki za merytoryczny komentarz :). Oczywiście, że co "głowa" to może być inne rozwiązanie i to jest właśnie fajne w naszej społeczności, że mamy różne pomysły w tej samej sprawie. Natomiast to co mi przyświecało, to rozwiązanie jak najprostsze, jak najtańsze i jak najmniej czasochłonne w wykonaniu, a także możliwe do wykonania przez amatora, bo inaczej nie miałoby sensu upublicznianie czegoś takiego. Generalnie, jako kolekcjoner sprzętu audio preferuję jak najwięcej oryginału w sprzęcie (dotyczy to również elektrolitów Elwy, czyt. sprawnych), ale Taraban wg mnie świetnie nadaje się do takiej modernizacji, a że było też konkretne zapotrzebowanie ze strony rodziny, poczyniłem taką modernizację, a przy okazji powstał film. Pozdrawiam serdecznie.

  • @benedyktchlopecki5135
    @benedyktchlopecki5135 9 місяців тому

    Kupuje do Condora .Pozdrawiam.

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 9 місяців тому

      Condor - zacny sprzęt. Mam srebrnego i czarnego w swojej kolekcji. Na pewno doposażenie go w moduł Bluetooth zwiększy jego walory użytkowe. Pozdrawiam i życzę udanej modernizacji.

  • @januszjankowski501
    @januszjankowski501 6 місяців тому

    Miałem takie radio , kupiłem w 1985 , w połączeniu z magnetofo nem grundig można było już coś nagrać

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 6 місяців тому +1

      Ja w tym roku byłem już na etapie tunera Faust AS-205, własnej roboty kolumn i wzmacniacza 2x25W oraz magnetofonu szpulowego M 2405S Forte. W kolejnych latach przeszedłem na kasety i wieżę MI-DI z "Kasprzaka". Jednak moje pierwsze "spotkanie" audio-techniką to radiomagnetofon Marta RM-405. Pozdrawiam.

  • @qnycoolek9154
    @qnycoolek9154 10 місяців тому +1

    Witam,czym dopiescić obudowę i front by się tak prezentował pozdrawiam super robota!

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 10 місяців тому

      Front potraktowałem lekkościerną pastą woskową do lakieru samochodowego K2 Turbo, a obudowa nie była poddana renowacji.

  • @piotrlipinski1894
    @piotrlipinski1894 7 місяців тому

    Serdeczna prośba o podpowiedź co to za cewka na schemacie L1. Czym ewentualnie można by ją zastąpić albo jak sprawdzić jej sprawność. U mnie jest raczej uszkodzona mechanicznie. Pozdrawiam

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 7 місяців тому

      W obwodach wejściowych mamy do czynienia z najmniejszymi sygnałami i dlatego właściwa ich "praca" jest bardzo ważna. Cewkę należy albo naprawić/odtworzyć, albo pozyskać od "dawcy". Sprawdzić ją jest trudno, gdyż zawiera bardzo małą liczbę zwojów. Swego czasu miałem taki przypadek, że było mikroskopijne zwarcie na jeden sekcji obwodu pierwotnego. Objawiało się to tym, że podłączając antenę w postaci drutu do jednej części gniazda symetrycznego anteny radio dobrze odbierało stacje, a w przypadku podłączania do drugiej części już nie grało. Zwarcie to namierzyłem dzięki dokładnym pomiarom rezystancji poszczególnych sekcji cewki co potwierdziłem również po jej wylutowaniu z obwodu za pomocą porządnej lupy. Pozdrawiam.

  • @MultiCici1
    @MultiCici1 10 місяців тому +1

    Dobra robota, a może majster zarobisz dekoder RDS do do radio UNITRA
    Chcę taki dekoder zastosować w swoim ZODIAKu

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 10 місяців тому +2

      Nie ma obecnie tanich modułów RDS w ofercie handlowej, aby można było zrealizować taki pomysł. Nawet stare kity RDS z oferty AVT nie są już dostępne. Można dostać moduły, które są kompletnymi radioodbiornikami, ale wymagającymi sterowania mikroprocesorowego ala Arduino, więc nie o to chyba chodzi. Pozdrawiam.

  • @lukask7445
    @lukask7445 9 місяців тому

    A jak jest rozwiązane parowanie odbiornika z telefonem albo innym źródłem dźwięku?
    Zakładamy, że robimy to raz na zawsze?

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 9 місяців тому

      Parowanie modułu BT z innymi urządzeniami wykonujemy tylko raz.

  • @sylweksliwka7986
    @sylweksliwka7986 3 місяці тому

    Witam p . Zbigniewie , wyjście kanał lewy i prawy z modułu Bluetooth są zwarte w jeden tor bez żadnych rezystorów np. 1k ?

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 3 місяці тому +1

      Tak, bez żadnych rezystorów. Miało być funkcjonalnie i prosto :) Pozdrawiam.

  • @piotrlipinski1894
    @piotrlipinski1894 7 місяців тому

    Witam serdecznie, jest jakaś szansa na zamontowanie jakiegoś lepszego głośnika. Wzmacniacz uciągnie 10W czy trzeba coś przerabiać? Pozdrawiam

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 7 місяців тому

      Maksymalna moc wyjściowa Tarabana 2 to ok. 3,5 W przy obciążeniu 4 omów. Wbudowany głośnik jest 5 watowy, więc jest on dopasowany do tej końcówki. Podłączając zewnętrzną kolumienkę o lepszej efektywności coś tam będzie głośniej, ale bez cudów. Pozdrawiam.

  • @user-qo2gi3hh4t
    @user-qo2gi3hh4t 6 місяців тому

    Witam widzę że pozbyles sie dużego kondensatora jakim go zastapiles?

  • @piekosss1330
    @piekosss1330 6 місяців тому

    Dzień dobry, podłączyłem taki oto moduł bluetooth do radio w samochodzie. Jednak gra znacznie ciszej niż AUX. Można jakoś rozwiązać ten problem?

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 6 місяців тому

      Wydaje mi się, że przy obecnych dość niskich cenach modułów Bluetooth najrozsądniejszym rozwiązaniem jest poszukanie modułu z większym poziomem sygnału audio na wyjściu niż jakiekolwiek "dostosowywanie" przedmiotowego modułu. Pozdrawiam.

  • @user-qo2gi3hh4t
    @user-qo2gi3hh4t 6 місяців тому

    Podaj skąd nadajesz i jakie odległości +- ?

  • @izaakbercik1899
    @izaakbercik1899 8 місяців тому

    Mogę? Po polsku to 5 woltów i 18 woltów.

  • @andr27
    @andr27 9 місяців тому

    patent tylko dla ludzi pamietających epokę biedy i głodu. To jest "rozwiązanie" tylko po to by sobie powspominać biedę lat 80 a nie dlatego, ze ten zabytek techniki oferuje wysoką jakość dźwięku.

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 9 місяців тому +4

      Nie wiem skąd taka awersja do lat 80 - z własnych doświadczeń czy z opowieści dziadków ? Dla mnie to lata mojej młodości ze wspomnieniami o dobrej zabawie z przyjaciółmi przy dobrej muzyce z tamtych lat. Pozdrawiam.