Кенаса в Галичі XVI-XX ст. (1985р.) Опис під відео

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 кві 2020
  • Кенаса в Галичі XVI-XX ст. (1985р.)
    "Your Name is Exalted and High"
    by r.Shemuel AGA (1716-1769) the judge and the prince of crimean karaims
    musical arrangement and vocals - hazzan Abraham Kefeli (Ashdod), from the CD "The religious songs of crimean karaims.
    За однією з версій караїми прибули до Галича у ХІІІ ст. за часів князювання Данила Романовича для розвитку торгівлі. Поселились біля р.Дністер. Вулиця називалася Караїмською. В центрі вулиці була споруджена кенаса - молитовний дім караїмів. Первинно споруда була дерев’яною. Згадки про неї сягають XVI ст. У 1860 р. кенаса згоріла дотла. В подальшому була відбудована мурована. Богда́н Я́нуш так її описував: «Це двоповерхова будівля, прямокутна в плані, дуже скромної архітектури, вхід має як у єврейських божниць, не на поздовжній осі, а з одного кінця довшої сторони. Фасад становить вужчу сторону прямокутника, звернену до вулиці, прикрашений ступінчатим аттиком, увінчаним півколом і прикрашеним по краях чотиригранними вежками з пірамідами і набалдашниками на вершині. У полі аттика, на його осі, тут таки над карнизом, що його увінчує, розташована так ніби віконна ніша з профільованою рамою, а в ній на тлі арабесок видніється зірка Давида з давньоєврейськими написами в колі. Над нішею розташована опукло різьблена корона, також із цією зіркою. Над ними раніше була кругла заглибина з давньоєврейським написом та датою 1830, а потім цю заглибину замінили на прямокутну горизонтальну табличку з датою 1885, а над нею помістили нинішній напис.
    Довший єврейський напис проходить по краю згаданого вище півкола, увінчуючи верх. Ці скромні прикраси єдині на невибагливому фасаді. Вікна півкруглі, розміщені парами на кожній стіні. Над входом є напівкругле накриття і традиційний давньоєврейський напис. Інтер’єр займає властива для святині крита галерея для жінок над передсінком. Прямо від входу від сіней на підвищенні підноситься вівтар з різьбленими декораціями гарної роботи, посередині - звичайна «біма». Стіни вкриті таблицями з написами цитат зі Святого Письма, запнуті занавісками з різних матеріалів і навіть тканими золотою парчею». Janusz Bohdan. Karaici w Polsce . Kraków,1927, S. 79-81
    Кенаса була сильно пошкоджена внаслідок пожежі 31 жовтня 1913 р. Через три роки, у 1916 р., знову зазнала руйнування під час наступу військ генерала Брусилова. Була відновлена завдяки зусиллям караїмської громади, польських консерваційних служб в 1924-1926 роках.
    При збереженні планових розмірів фасад було доповнено декоративними елементами, контур якого прикрашали фігурні вази на квадратних стовпчиках. На стіні фронтону - барельєфні зображення зірки Давида на тлі арабесків. На кутах чітко прослідковувалися зображення таллетів, по всьому периметру додані карнизи, віконний отвір над західним входом перероблений з прямокутного в арочний, збільшена висота внутрішнього і зовнішнього об’ємів.
    Після II світової війни кенаса приймала прихожан. Богослужіння проводилось до 1960 року. Згодом, через дії радянської влади, була зачинена.
    У приміщенні кенаси був склад Райспоживспілки і РЕМ.
    У 1985 р. радянська влада міста знищила кенасу, мотивуючи це побудовою нового висотного будинку в районному центрі.
    Підготувала Надія Васильчук.
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ •