Kiedy to mniejsze łożysko jest zapieczone na ośce to podczas używania ściągacza może nam się skrzywić ośka od komutatora ponieważ jest cieniutka i nieutwardzona. Czasami lepiej wziąć boszka i przeciąć łożysko. Komutator też warto potraktować boszkiem co by za dużo po nim nie stukać młotkem żeby się nie pokrzywił Ogólne film git.
Też to robiłem, ale jeszcze Twojego filmu nie było. Film znalazłem u jakiegoś ruska, który pokazał tajniki. Generalnie nie ma czego się bać, czasem trudniej wydobyć altek z auta bo reszta to przyjemność. Polecam naprawy we własnym garażu, a mechaników zostawmy na poważniejsze sprawy bo większość warsztatów to tylko hamulce , klocki świece i przewody wn, jak masz już diesla to płaczą. Dzięki kolego za udostępnienie.
Dla mnie wrecz przeciwnie. Takie dodatki wydluzaja filmy, ale chociaz troche przyblizaja wszystkim realia jego pracy. Dzieki temu ogladajacy czlowiek nie musi myslec o sobie bardzo zle :)
Panie Grzesiu chciałbym podpowiedzieć tylko że sprawdzanie nie jest konieczne ponieważ na wirnik zostaje podane napięcie stałe oczywiście ale po to by stworzyć z niego elektromagnes wirujący wewnątrz 3 uzwojeń a polaryzacja tego pola jest dla nas kompletnie obojętna ponieważ wirując wewnątrz uzwojeń wirnik indukuje w nich i tak napięcie zmienne które dopiero na prostowniku jest przekształcone na dwa bieguny - i + a dla prostownika nie ma znaczenia kierunek wirowania pola ,liczy się 3 zmienne fazy przesunięte względem siebie o 120 stopni.
Ok na pewno jest tak jak mówisz. Mnie tak uczył elektryk i nigdy nie odważyłem się założyć odwrotnie. Następnym razem spróbuje. Może filmik zrobię. Dziękuję za podpowiedź.
@@GrzesiekAUTOLAB No jest sam robiłem wczoraj taką wymianę i dlatego zainteresował mnie twój film . Uważam że to zachowanie zgodności połączenia jest jednak jak najbardziej uzasadnione bo kto wie czy w jakiś nowoczesnych alternatorach elektronika prostownika nie będzie na tyle zaawansowana że nawet przebiegi prądu zmiennego będą musiały być w określonej kolejności i kierunku. Ja jako z zawodu elektronik na logikę zwykłego alternatora z mostkiem trójfazowym do prostowania napięcia po prostu sam się zastanowiłem poważnie gdyż ja żadnej zgodności nie sprawdziłem a gdy oglądałem twój film wirnik był już gotowy i nawet żywica którą wzmocniłem zakończenia uzwojeń już wyschła więc przyznam się że już się wydygałem że zgodność musi być i zrobiłem analizę działania by się uspokoić . Ale jako film instruktażowy takie zachowanie połaczeń zgodnie z fabryką jest 100 % spoko. Pozdrawiam.
dzięki za wytłumaczenie łopatologiczne w końcu się połapałem jak to działa,ciekawi mnie jeszcze regulator i zespół prostowniczy co właściwie reguluje regulator? napięcie z akumulatora na wirnik?? czy prąd z uzwojeń zewnętrzych jest prostowany i potem regulator reguluje napięcie i prąd ?
@@krystiankrychu2507 najpierw prostownik prostuje prąd a do regulatora dochodzi już prąd stały o falującym w pewnych granicach napięciu a regulator na podstawie tego napięcia podaje napięcie na wirnik wyższe bądź niższe tak by napięcie na wejściu było w granicach 14v
Łatwo koło pasowe poszło. bardzo łatwo. Ja dwa dni temu wziąłem do zrobienia altek od Kia Rio, to jest Valego 90A. Żeby toto odkręcić, to nasadka, przedłużka na nakrętkę, a koło pasowe w klucz do rur, bo imadła nie mam. I lewą nogą na klucz, a prawą na przedłużkę i kujawiaczek, za piątym razem dopiero puściło. Reszta to już banał. Okazało się, że wirnik przycierał o wnętrze stojana. Do tego stopnia, że jego powierzchnia nie tylko pięknie zeszlifowała się, ale i nawęgliła przez to zjawisko, a wierzchnia warstwa uzwojenia wzbudzania przegrzana aż zwoje pogięte. A był samochód miesiąc temu u "fachowca", ten zdjął pasek, zakręcił altek sznurkiem i powiedział, że jest "OK", choć był informowany, że przyciera, aż rozruch silnika jest czasem utrudniony. Tak więc samemu trzeba było się za to wziąć. Okazało się, że właśnie, jak mówiłem, łożyska są OK, bo nie huczały przy obracaniu, a jednak przycierał, czyli jedna opcja - wirnik trze o stojan. I tak było. I teraz zastanawiam się, ratować trupa, 14 lat, 250 kkm przebiegu, czy nie. Zestaw naprawczy, w miarę porządna podróba, jakieś 60 PLN. Ale chyba jednak dam spokój.
Polecam używać desek i klocków z twardego drewna, do wybijania i wbijania, opierania i podkładania, mniejsza możliwość uszkodzenia gwintu lub obudowy, bijąc młotkiem bezpośrednio.
Przyczepię się do jednej sprawy. Lutowanie trzeba wykonać po oczyszczeniu styków, inaczej może być sytuacja, że cyna nie zespoliła na małej powierzchni i przy pracy po prostu połączenie się rozleci.
Hej, super film brakuje jak dla mnie jednego, było by fajnie jak byś napisał z jakiego auta jest to alternator i jakie były objawy, jego zużycia. Brawo!!!
Witam dzień dobry jestem zwolennikiem Twojego kanału i kontaktuję się z Tobą, aby móc skomentować następującą sytuację jaka występuje w moim pojeździe Ford mondeo mk2 2.5 v6 pewnego ranka akumulator rozładował się nie wiedząc jak wymień baterię, gdy miesiąc lub więcej auto zatrzymało się w pełnej pracy, to było tak, jakby prąd zgasł, zatrzymaj się, oddając go i oddając aż do uruchomienia, znowu tak, jakby bateria była bez ładowania, to był tylko miesiąc stary wymieniłem regulator alternatora i no kupiłem ładuje ponad 14,5V i uznałem usterkę za skończoną, któregoś dnia czyszczenie wnętrza, zostawiłem włączone radio, natomiast czyściłem i kilka minut później nic , napięcie zaczęło spadać mniej na mniej, aż akumulator się w tym momencie rozładował, zdziwiłem się bo mu to się nigdy nie zdarzyło, zrobiłem kolejny test, z akumulatorem naładowanym ponownie, podałem kontakt, po krótkiej czas równy mniej do mniej , że za chwilę bateria odpada, ładuję, montuję i zostawiam i podłączyłem około 2 miesiące, dopóki nie zorientowałem się, że czerwona kontrolka alarmu nie mruga, sprawdziłem to i rozładowałem, co też nie zdarzało się w przeszłości, wykonałem test upływu prądu multimetrem, bo tak sobie powiedziałem że to musiałby być upływ prądu, logiczne jest myślenie i jakie było moje zdziwienie, że podał wartość 0,02 ampera, przy naładowanym akumulatorze, więc nie ma upływu prądu, też wykonałem test spadku napięcia i daje 000v zarówno dodatni, jak i ujemny, a potem co się z nim dzieje?Nie wiem nawet, co jeszcze zrobić, w związku z tym, co ci wyjaśniam, czekam na szybkie wyjaśnienie, proszę, pozdrawiam.
Panie kolego myślę, że bezpieczniej jest odkręcić 4 śrubki ,wyjąć łożysko z wirnikiem a następnie użyć ściągacza. Podczas takiego wybijania można przesunąć ośkę.
wiesz mam jedno pytanie , jak juz robisz remont tego altka to dlaczego tego nie umyles lapy brudne , trzeba bylo to umyc walek wyczyscic na obrotach drobnym papierem , zeby to wszystko poskladac reka , bo i tak na osi to jest skrecone , tak skreciles i znowu ktos bedzie lak po walku mlotem
Polaryzacja komutatora w alternatorze nie ma żadnego znaczenia- wirnik po podaniu napięcia staje się elekrtromagnesem. Nie ma znaczenia czy od strony sprzęgła będzie biegun S czy N. Dla mostka prostowniczego to też nie ma znaczenia czy na niego będzie wchodziła pierwsza górna połówka sinusoidy czy dolna czy to będzie faza R, S czy T.
zawsze trzeba przygotować wszystkie narzędza zrobic miejsce i brać się za robotę a nie w czasie pracy gdzieś szukać potrzebnych narzedzi to swiadczy o braku zorganizowanej pracy
Z ciekawości obejrzałem ten film bo akurat zepsuł mi się alternator w Oplu Astra II oczywiście nie próbowałem go sam naprawiać ale interesowało mnie co się mogło w nim zepsuć i czy da się go naprawić , czy trzeba go wymienić na nowy . A co do pierścieni ślizgowych (bieżni) to wydaje mi się że kierunek nie ma znaczenia do wirnika podajemy stałe napięcie wzbudzenia a z uzwojeń stojana pobieramy napięcie zmienne które następnie jest prostowane w regulatorze , Tak czy owak zawsze będzie + 14 V . No chyba że się mylę Pozdrawiam
😢podczas filmiku cofnąłem się do czasów PRL-u dziś trzeba coś więcej niż klamizerówa fajnie że dajesz radę w mechanice ale pojęcia jak oczyścić,przedmuchać, papier ścierny WD 40 a stosowanie kluczy jako pobijaków dziś jest nie dopuszczalne
Super film , cenna wiedza za darmo 🙂 A z innej beczki , czy jak po 7 godzinach jazdy autostradą zaświeciła się kontrolka od ładowania na pół godziny przed dotarciem do celu , a na drugi dzień już nie świeci w czasie jazdy to jest szansa że alternator wytrzyma jeszcze drogę powrotną , kolejne 8 h jazdy ? 😬
Do wybijania i nie niszczenia osi wirnika przydatny jest płaskownik lub pręt z miedzi lub aluminium. Łożysko takiej wielkości które zostanie na osi można rozbić młotkiem na kowadle. Pęka łatwo szczególnie zewnętrzny pierścień. Należy uważać na odłamki. Okulary mile widziane
Witam robiłem dzis sam regenerację, pierwszy raz, też musialem wyłamać ten ząbek. Ale jak przytulowalem to się zmieniły fazy. Tam gdzie miała być dolna zrobila się górna bierznia po wlutowniu :/ czy ten alternator bedzie sprawny ? 😅
Można wpierw uderzając młotkiem delikatnie przez deskę spróbować wyjąć jak na filmie. Jak to nie pomoże to konieczne jest odkręcenie śrub, zdjęcie wpierw obudowy a następnie łożyska ściągaczem. Różnie pasowane są łożyska. Czasami lekko jest nabite na oś wirnika a czasem się zapiecze. Zawsze wpierw warto spróbować.
Rozebrałem alternator i jest mocno porysowany wirnik. Co z zrobić z takim fantem? Nowy wirnik czy się to szlifuje czy coś? Przyczyną pewnie były zurzyte łozyska i ruch mimośrdowoy.
Ja tak zostawiam. Aby nie ocierał o stojan. i oczywiście trzeba sprawdzić czy nie ma przebicia na uzwojeniach stojana bo w takich przypadkach często blachy się przesuwają i wcinają w uzwojenia.
@@GrzesiekAUTOLAB jest dużo pyłu bo wirnik musiał szlifować grafit ze stojana. Ogólnie po rozebraniu alterantora łożyska rozsypane, szczotki prawie całe, komutator ber ranu. W czym szukać przyczyn słabego ładowania?
spoko filmik, też ostatnio z tym walczyłem - zestaw naprawczy 30zł, regeneracja w warsztacie 300 więc warto pobawić się samemu dla tych co czepiają się młotka - inaczej tego nie zdejmie, całość jest zgrzewana chyba na gorąco, wtapiana wręcz + zalana jakimś epoksydem - wg mnie część w teorii niewymienna a zamiast nabijać komutator młotkiem lepiej wcisnąć to np imadłem jak nie ma się prasy przyznam szczerze że robiłem to pierwszy raz i nie zmierzyłem biegunów (która bieżnia z której strony) - alternator działa już dłuższy czas i wszystko działa więc albo miałem szczęście albo nie ma to znaczenia :P
Witam 👌 Mam pytanie , kilka dni temu odebrałem alternator z regeneracji , jest to alternator Mitsubishi z pompą vacum. Przy odbiorze powiedziano mi , że mam zmierzyć napięcie na samej wtyczce S ,L przy włączonym zapłonie, po to żeby sprawdzić czy na pinie S jest napięcie, ponoć ma być 12V , powiedziano mi że jakby tam nie było napięcia , to alternator będzie ładował maksymalnym napięciem które wzrastało by wraz z obrotami silnika ... Jak taki pomiar prawidłowo wykonać? .... elektryka w samochodzie nie jest moją mocną stroną , a z mechaniką radzę sobie bardzo dobrze
@@GrzesiekAUTOLAB czyli najpierw muszę rozpiąć wtyczkę , czy mogę mierzyć przy włożonej wtyczce , bo od tyłu wtyczki dojdę elektrodą miernika ? Bez włączonego zapłonu powinno pokazywać jakieś wartości?...... Ogólnie z mechaniką sobie dobrze radzę , ale elektryka samochodowa to nie moja mocna strona
@@Siedliskowy na podłączonej raczej. Możesz wkłuć się w kabel. Raczej na włączonym zapłonie powinno coś być a na wyłączonym to nie ma znaczenia bo nie interesuje cię ładowanie na zgaszonym silniku
@@GrzesiekAUTOLAB Ok , Wielkie dzięki za pomoc, nagrałem kilka filmików o alternatorze, więc możesz zobaczyć . Stary, oryginalny jest zregenerowany i założę go jak będę miał pewność po tych pomiarach że wszystko jest ok.Teraz w aucie mam założony alternator As- pl , w którym po dwóch miesiącach pewno padł regulator , napięcie ładowania wynosi 15.6 v , będę go musiał oddać, wcześniej miałem alternator STARDAX , tam od początku było wyższe napięcie ładowania 15.2 v , ten też oddałem i otrzymałem zwrot pieniędzy....i właśnie dlatego chciałem dla pewności zmierzyć napięcie na wtyczce . Ale wyższe napięcie w tych alternatorach może być z winy kiepskiej jakości regulatora, pewno chińczyki ....jedyny plus , to że przy tych obu alternatorach nie zwiększało się napięcie ładowania wraz z obrotami silnika
I co do lutowania - nie lutuje się cyną z lutownicy. Lutownicą rozgrzewa się to co chcemy lutować i podajemy cynę po rozgrzaniu elementów. Bo tak, to wypalasz cały topnik z cyny i nie czyści Ci powierzchni i nie chce się to dlatego ładnie lutować.
Jest to dla mnie oczywiste ale w tym przypadku podanie malej ilości cyny na grot powoduje że grot lutownicy ma większą powierzchnię styku z materiałem nagrzewanym który jest raczej w takich warunkach zimny i przez co szybciej można go rozgrzać.
Nie bo żaden ściągacz nie wchodzi pod łożysko i przeszkadzają te łopatki wirnika a przeważnie tak się robi jak łożysko zrośnie się z wirnikiem ale wtedy już trzeba albo rozwalić i za środkową bieżnię odklejaczem ciągnąć albo kątówką ciąć.
@@wTweety a sorry nie doczytałem. No nie powinno być żadnego przejścia wzgledem masy. A o jakim alternatorze rozmawiamy? Tak naprawde nigdy nie sprawdzam az tak szczegółowo ale przebicia nie powinno być.
Witam ostatnio z okolic pompy wodnej i alternatora mam taki odgłos bulgotania, wymieniłem pompę wodną , rolkę napinacza, ale problem jest nadal. Jak silnik jest zimny to jest okey jednak po przejechaniu kilku kilometrów słychać tak jak by bulgotanie, czy to mogą być zużyte łożyska na alternatorze!?
Bieżnię po nabiciu trzeba koniecznie przetoczyć na tokarni i wyrównać drobnym papierem ściernym (ok 1000), regeneruję alternatory na co dzień także coś o tym wiem
Mój alternator w a3 8l 1.8T ma spadki do 13v. Wymieniłem regulator nowy oryg, lecz nadal lipa. Sprawdzałem napięcie na nim ,spadki w aucie są minimalne. Problem jest w alternator...sprzęgło działa prawidłowo.
@@GrzesiekAUTOLAB jest wszystko ok, strata na instalacji jest 0,5v ,przewody zimne. Ładowanie na alternatora jest skaczace, jak włączę klimę itp bajery spada nawet do 12v i nie daje rady. Regulator nowy i tak samo. Ja ładowanie sprawdzam bezpośrednio tez od alternatora na śrubie. Wyjmę go i po oprawie luty może.
17:48 Ładowanie z młotka... Szczerze nie polecam. Często kończy się rozerwaniem karkasu, przesunięciem wirnika wzdłuż osi albo pęknięciem obudowy, nawet jak od razu nic nie widać, to niedługo wyjdzie. Generalnie na takie metody ryzyko zbyt duże. Dalsze oglądanie już sobie odpuszczę;)
@@arielwilde1403 Myśl czterowymiarowo np. młotek z końcówką drewnianą, aluminiową, miedzianą, gumową innych tworzyw, itp. Przeciętny człowiek jak słyszy młotek to myśli STALOWY CIĘŻKI MŁOT.
biegunowość wirnika nie ma żadnego znaczenia - to jest prądnica prądu przemiennego z prostownikiem, więc to żadna różnica. Różnica była w prądnicach prądu stałego!
Panowie co może być nie tak w alternatorze, a mianowicie po regeneracji, zamiast ładować baterię to stawia duży opór i na baterii spada napięcie do 10V
Za późno film zobaczyłem, zdejmując bierznie połamałem oś wirnika. Na szczęście szwagier ma drugi alternator do naprawy. I teraz bije się z myślami, robić bieżnie czy nie.
Polaryzacja nie ma znaczenia, zmienią się tylko bieguny np: z N-S-N-S na S-N-S-N, czyli i tak będą się kręcić w stojanie na przemian. Biegunowość nie ma znaczenia tak samo jak kierunek kręcenia się wirnika, po prostu w uzwojeniu cewki stojanu mają się na przemian pojawiać bieguny N i S , nie ma znaczenia który pojawi się pierwszy a który drugi.
naoglądaliście się filmików i teraz na youtubie co drugi mechanik. Wszystko ładnie pięknie ale tulu samo przetacza potem pierścienie co ci sprawdza czujnikiem zegarowym bicie tarcz hamulcowych po ich wymianie :-) ocknijcie się bo to co piszą w książkach zwykle się ma nijak do życia. ps. w szkołach uczą i serwisówkach piszą, że po każdym odkręceniu przewodu wysokiego ciśnienia od common raila powinno się go wymienić na nowy - też byś się czepiał, że ci mechanik nie wymienił na nowe po sprawdzaniu np. wtrysków?
@@songoku-fq1iv dokładnie, obdzwoniłem 5 warsztatów i żaden nie robi pomiaru bicia tarcz przy ich wymianie. W końcu musiałem kupić czujnik i samemu wymienić.
@@eme444 Dobry tekst. Wy byście nawet nie wiedzieli jak prawidłowo odczytać wyniki takich pomiarów nie mówiąc o tym jak je wykonać aby były miarodajne. Całkiem inną sprawą jest to że nie miał bys pojęcia jak takowe bicie usunąć gdyby ci się w jakiś cudowny sposób udało prawidłowo wykryć:-) żyjcie dalej w swojej utopii. Dwie trzy takie i utrzymanie mniej więcej 10 letniego auta staje się nieopłacalne i lepiej go zezłomować :-) szkoda z takimi znawcami tematu dyskutować.
@@songoku-fq1iv Tak się składa że wiem, to nie jest magiczna wiedza jak wykonać prawidłowy pomiar bicia tarczy. Dopuszczalny poziom bicia piasty i tarczy jest określony w instrukcji którą dołącza producent lub w instrukcji serwisowej danej marki pojazdu. Wystarczy umieć czytać.
Alternator fiat 125 lub 126 mostek prostowniczy 9 diodowy różnica napięcia małe diody do masy 12 v duże diody do masy 14 v kontrolka minimalnie świeci co jest powodem podświetlania kontrolki alternator znajduje się na stole na który dokonuje się pomiar czyli spadek napięcia w instalacji nie istnieje proszę o odpowiedz kaziu galas facebook
Dokładnie. W tym alternatorze chyba najgorzej się wymienia szczotki. Nie dość że wklejone to jeszcze nie ma do czego dobrze przylutować bo są aluminiowe końcówki, ale na wszystko są sposoby ;)
@@darekrud W tych regulatorach nie wymienia się szczotek bo zwyczajnie się to nie opłaca bo one najczęściej ulegają uszkodzeniu od strony elektrycznej. Tym bardziej, że nowy oryginał 80zł...
Jak będziesz walić młotkiem w narzędzia, które nie są do tego przeznaczone to albo je popsujesz albo uszkodzisz naprawiany sprzęt. Warto? Ściągacz a nie młotek
@@tyf00s proszę Cię... jak mam do rozkucia pierścień alternatora to biorę mały śrubokręcik ktory kosztował 1 zł i walę w niego młotkiem i rozkuwam plastik i tą zalewajkę. Pękają jedynie zielone śrubokręty z biedronki z promocji. Oczywiście nie mówimy o sytuacjach, gdzie bierzemy płaski śrubokręt i próbujemy odkręcić obrobioną śrubę a śrubokręt do tego nie jest przystosowany - takie coś z góry jest skazane na niepowodzenie. Od tego jest przecinak. Jak odkręcam sondę lambda to zakładam 22 i jak po dobroci nie chce iść, to walę w klucz młotkiem, bo potrzebny jest udar. Połączenie musi się zerwać. Płaski klucz też się nie nadaje aby walić w niego młotkiem. Taka sama szkolna teoria, że grzechotką się śrub nie odkręca. Wszyscy tak robią a grzechotki żyją. Jeśli ktoś specjalnie do odkręcania śrub bierze klucz oczkowy lub przedłużkę na nasadkę i adapter kątowy do każdej śruby, to musi mieć bardzo dużo czasu na takie naprawy. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, jak śruba nie chce iść grzechotką, to nie zakładamy przedłużki na grzechotkę ani nie walimy w nią młotkiem, bo to faktycznie może zniszczyć narzędzie.
@@tyf00s ja jako elektryk samochodowy nawet pneumata rzadko używam, nawet jeśli muszę rozkręcić zawieszenie - wolę to robić ręcznie, bo czuję jak się zachowuje śruba ;) Ale ja z tych, co nie potrzebują warsztatu do naprawy, w clio z 95r 1.8 16V zmieniałem sprzęgło na parkingu biedronki i żadnego klucza nie uszkodziłem :)
twój stary też popełnił kiedyś w życiu błąd przy wkładaniu. Popełnił błąd że włożył twojej starej by cię zrobić. Na przyszłość jak masz z mechaniką tyle wspólnego co i z rozumem to się nie wypowiadaj lepiej.
Jeśli to ma być ciekawy film, to narzędzia warto wcześniej sobie przygotować, a nie robić długich przerw, gdy nic się nie dzieje bo szukamy tego czy tamtego narzędzia, takie nagranie nie zachęca do oglądania
Nie popieram tej metody zdejmowania łożyska ośka na której jest pierściem ślizgowy jest cienka iłatwo ją skrzywić moją metodą jest to nie możliwe i trwa 2o sekund z uszanowaniem
Zajmuje się zawodowo naprawą rozruszników i alternatorów.Ten filmik to porazka.W połowie przestałem oglądać.3/4 czynności jest wykonane nieprawidłowo.Np.Przednie łożysko zdejmujemy w bardzo prosty sposób:Wykręcamy cztery śrubki od czoła alternatora.Podpieramy korpus na imadle,nakładamy klucz nasadowy długa 19-ka i spokojnie wybijamy wirnik razem z łożyskiem z obudowy.Teraz wystarczy porządny ściągacz.Powtarzam porządny.(Taki potrafi kosztować 3,4 stówy.)Ściągamy spokojnie łożysko nie nadwyrężając obudowy alternatora. demontaż komutatora w ten sposób jaki jest przedstawiony na filmie prowadzi do skrzywienia tylnej osi wirnika co powoduje pózniej bicie komutatora wzgl.osi wirnika.Jest jeszcze wiele przeciw.Kręcąc filmik o naprawie alternatora szukamy klucz,które są nam potrzebne a szczególnie klucza do odkręcenia koła wolnobieżnego.Coś długo to trwało.Wstydził bym się udostępnić taki materiał.Z całym szacunkiem,ale nie przekazujmy tak nie fachowej wiedzy potomnym...
To w takim razie nie jest film dla Ciebie. Film przedstawia sposób, którym można sobie we własnym zakresie naprawić alternator i na takich naprawach opiera się ten kanał. Gdybym miał iść do sklepu po ściągacz za 3 stówy żeby naprawić sobie alternator to bym poszedł po nowy alternator.
Dariusz nic nie stoi na przeszkodzie abys sam nagral idealny material, chetnie poobserwujemy i sie czegos nowego dowiemy. Autor zrobil cos na poziomie mechanika warsztatowego, a nie rozkapryszonego jutubera krecacego filmiki o imprezach nastolatkow. I ogromne podziekowania mu za to. Dal material do przemyslen i do zastanowienia sie, jak samemu podejsc do tematu. Pozdrawiam.
@Dariusz Tabor, dla mnie twoje argumenty są może i słuszne, ale przecież nie o to chodzi. Nikt nie będzie do jednorazowej naprawy kupować specjalistycznego oprzyrządowania. W domu naprawiamy tym co się ma w warsztacie, bo nie każdego stać na drogą naprawę w specjalistycznym zakładzie tym bardziej dla np. pojazdu wartego grosze. Tu dokładnie tak zostało zrobione i przyznam, że zupełnie fachowo! Łatwo krytykować, sam nakręć to się pośmiejemy i powytykamy twe błędy. Grześkowi jedynie polecam pobijanie przez kawałek twardej gumy czy deski, albo młotkiem z nylonu. Poza tym naprawa zrobiona bez siłowego oddziaływania na elementy. Zapewne alternator jeszcze długo pożyje.
Miło się ogląda. Bez ukrywania najważniejszych momentów naprawy. Jestem pod wrażeniem.
Film nadal żyje :) dzięki kolego! własnie uratowałeś mi wyjazd
Super materiał, można popatrzeć jak rozebrać przed naprawą. Dzięki!
Bardzo pouczający materiał. Wiele przydatnych praktycznych wiadomości. Dziękuję.
Co tak malo subow. Spoleczenstwo durne woli gry (gaming) ogladac. A tu mamy prawdziwa praktyke, wyczucie w dloni i materii. Fantastyczny content!
Niestety masz rację.
Kiedy to mniejsze łożysko jest zapieczone na ośce to podczas używania ściągacza może nam się skrzywić ośka od komutatora ponieważ jest cieniutka i nieutwardzona. Czasami lepiej wziąć boszka i przeciąć łożysko. Komutator też warto potraktować boszkiem co by za dużo po nim nie stukać młotkem żeby się nie pokrzywił Ogólne film git.
Też to robiłem, ale jeszcze Twojego filmu nie było. Film znalazłem u jakiegoś ruska, który pokazał tajniki. Generalnie nie ma czego się bać, czasem trudniej wydobyć altek z auta bo reszta to przyjemność. Polecam naprawy we własnym garażu, a mechaników zostawmy na poważniejsze sprawy bo większość warsztatów to tylko hamulce , klocki świece i przewody wn, jak masz już diesla to płaczą. Dzięki kolego za udostępnienie.
Szymon I .....popieram...
Przydatny materiał i prosto wytłumaczone :) polecam tylko wycinać fragmenty np. z szukaniem narzędzi ;)
Dla mnie wrecz przeciwnie. Takie dodatki wydluzaja filmy, ale chociaz troche przyblizaja wszystkim realia jego pracy. Dzieki temu ogladajacy czlowiek nie musi myslec o sobie bardzo zle :)
Dziękuję za wiedzę którą Pan podzielił , Pozdrawiam serdecznie 😀💪
Bardzo dobrze zrobiony film👍Krótko, zwięźle i na temat. Po obejrzeniu samemu naprawiłem. Dzięki 🙂
Panie Grzesiu chciałbym podpowiedzieć tylko że sprawdzanie nie jest konieczne ponieważ na wirnik zostaje podane napięcie stałe oczywiście ale po to by stworzyć z niego elektromagnes wirujący wewnątrz 3 uzwojeń a polaryzacja tego pola jest dla nas kompletnie obojętna ponieważ wirując wewnątrz uzwojeń wirnik indukuje w nich i tak napięcie zmienne które dopiero na prostowniku jest przekształcone na dwa bieguny - i + a dla prostownika nie ma znaczenia kierunek wirowania pola ,liczy się 3 zmienne fazy przesunięte względem siebie o 120 stopni.
Ok na pewno jest tak jak mówisz. Mnie tak uczył elektryk i nigdy nie odważyłem się założyć odwrotnie. Następnym razem spróbuje. Może filmik zrobię. Dziękuję za podpowiedź.
@@GrzesiekAUTOLAB No jest sam robiłem wczoraj taką wymianę i dlatego zainteresował mnie twój film . Uważam że to zachowanie zgodności połączenia jest jednak jak najbardziej uzasadnione bo kto wie czy w jakiś nowoczesnych alternatorach elektronika prostownika nie będzie na tyle zaawansowana że nawet przebiegi prądu zmiennego będą musiały być w określonej kolejności i kierunku. Ja jako z zawodu elektronik na logikę zwykłego alternatora z mostkiem trójfazowym do prostowania napięcia po prostu sam się zastanowiłem poważnie gdyż ja żadnej zgodności nie sprawdziłem a gdy oglądałem twój film wirnik był już gotowy i nawet żywica którą wzmocniłem zakończenia uzwojeń już wyschła więc przyznam się że już się wydygałem że zgodność musi być i zrobiłem analizę działania by się uspokoić . Ale jako film instruktażowy takie zachowanie połaczeń zgodnie z fabryką jest 100 % spoko. Pozdrawiam.
spotkałem alternatory w których szczotki były z robione z różnych materiałów więc nie jestem pewien co do polaryzacji,być może musi być zachowana
dzięki za wytłumaczenie łopatologiczne w końcu się połapałem jak to działa,ciekawi mnie jeszcze regulator i zespół prostowniczy co właściwie reguluje regulator? napięcie z akumulatora na wirnik?? czy prąd z uzwojeń zewnętrzych jest prostowany i potem regulator reguluje napięcie i prąd ?
@@krystiankrychu2507 najpierw prostownik prostuje prąd a do regulatora dochodzi już prąd stały o falującym w pewnych granicach napięciu a regulator na podstawie tego napięcia podaje napięcie na wirnik wyższe bądź niższe tak by napięcie na wejściu było w granicach 14v
Bardzo dobra robota 👍
Dzięki za ten film
Fajnie że pokazane jak naprawić trochę domowymi sposobami. Śrubokręt miało kilka kluczy i chęci.
Bardzo dobrze wszystko zaprezentowane. Plus za nie używanie pneumata do odkręcania kółka że sprzęgłem
Bo co się stanie?😂
Dzięki pomogłeś mi zregenerować mój alternator.
był po naprawie jakieś 3 miesiące temu i padł.
Z twoim filmem wymieniłem wszystko super. 💪💪👌😉😉
Łatwo koło pasowe poszło. bardzo łatwo. Ja dwa dni temu wziąłem do zrobienia altek od Kia Rio, to jest Valego 90A. Żeby toto odkręcić, to nasadka, przedłużka na nakrętkę, a koło pasowe w klucz do rur, bo imadła nie mam. I lewą nogą na klucz, a prawą na przedłużkę i kujawiaczek, za piątym razem dopiero puściło. Reszta to już banał. Okazało się, że wirnik przycierał o wnętrze stojana. Do tego stopnia, że jego powierzchnia nie tylko pięknie zeszlifowała się, ale i nawęgliła przez to zjawisko, a wierzchnia warstwa uzwojenia wzbudzania przegrzana aż zwoje pogięte. A był samochód miesiąc temu u "fachowca", ten zdjął pasek, zakręcił altek sznurkiem i powiedział, że jest "OK", choć był informowany, że przyciera, aż rozruch silnika jest czasem utrudniony. Tak więc samemu trzeba było się za to wziąć. Okazało się, że właśnie, jak mówiłem, łożyska są OK, bo nie huczały przy obracaniu, a jednak przycierał, czyli jedna opcja - wirnik trze o stojan. I tak było. I teraz zastanawiam się, ratować trupa, 14 lat, 250 kkm przebiegu, czy nie. Zestaw naprawczy, w miarę porządna podróba, jakieś 60 PLN. Ale chyba jednak dam spokój.
Tez mnie to czeka Mitsubishi Outlander szum z altka jak na plaży hege dzięki za poradnik łapa 👍
Świetna robota 👌👍
Fajny film dla osób które chcą same naprawić. Wiadomo że to nie profesjonalna naprawa ale mało różni się hehe Łapeczka w górę i subik.Pozdro
Też tak robiłem i na 5 alternatorów w jednym było mocno zapieczone łożysko i strzeliła obudowa, na szczęście za 40zł się udało dobrać nową
Polecam używać desek i klocków z twardego drewna, do wybijania i wbijania, opierania i podkładania, mniejsza możliwość uszkodzenia gwintu lub obudowy, bijąc młotkiem bezpośrednio.
Pan rękawiczki założy bo szkoda obrączki😁 A tak na serio to nic dodać nic ująć,sam bym lepiej nie zrobili.
Przyczepię się do jednej sprawy. Lutowanie trzeba wykonać po oczyszczeniu styków, inaczej może być sytuacja, że cyna nie zespoliła na małej powierzchni i przy pracy po prostu połączenie się rozleci.
Hej, super film brakuje jak dla mnie jednego, było by fajnie jak byś napisał z jakiego auta jest to alternator i jakie były objawy, jego zużycia. Brawo!!!
Siema Greg, znajoma robota... Pozdrawiam
No i to rozumiem. Super robota. Pozdrawiam
Po skręceniu powinno się uderzyć młotkiem w gniazdo pokrywy tylnej, żeby odprężyć łożysko. Wtedy wirnik obraca się swobodnie :)
Łukasz Błoński ....popieram....
Witam dzień dobry jestem zwolennikiem Twojego kanału i kontaktuję się z Tobą, aby móc skomentować następującą sytuację jaka występuje w moim pojeździe Ford mondeo mk2 2.5 v6 pewnego ranka akumulator rozładował się nie wiedząc jak wymień baterię, gdy miesiąc lub więcej auto zatrzymało się w pełnej pracy, to było tak, jakby prąd zgasł, zatrzymaj się, oddając go i oddając aż do uruchomienia, znowu tak, jakby bateria była bez ładowania, to był tylko miesiąc stary wymieniłem regulator alternatora i no kupiłem ładuje ponad 14,5V i uznałem usterkę za skończoną, któregoś dnia czyszczenie wnętrza, zostawiłem włączone radio, natomiast czyściłem i kilka minut później nic , napięcie zaczęło spadać mniej na mniej, aż akumulator się w tym momencie rozładował, zdziwiłem się bo mu to się nigdy nie zdarzyło, zrobiłem kolejny test, z akumulatorem naładowanym ponownie, podałem kontakt, po krótkiej czas równy mniej do mniej , że za chwilę bateria odpada, ładuję, montuję i zostawiam i podłączyłem około 2 miesiące, dopóki nie zorientowałem się, że czerwona kontrolka alarmu nie mruga, sprawdziłem to i rozładowałem, co też nie zdarzało się w przeszłości, wykonałem test upływu prądu multimetrem, bo tak sobie powiedziałem że to musiałby być upływ prądu, logiczne jest myślenie i jakie było moje zdziwienie, że podał wartość 0,02 ampera, przy naładowanym akumulatorze, więc nie ma upływu prądu, też wykonałem test spadku napięcia i daje 000v zarówno dodatni, jak i ujemny, a potem co się z nim dzieje?Nie wiem nawet, co jeszcze zrobić, w związku z tym, co ci wyjaśniam, czekam na szybkie wyjaśnienie, proszę, pozdrawiam.
merytorycznie, praktycznie , jest łapa
Panie kolego myślę, że bezpieczniej jest odkręcić 4 śrubki ,wyjąć łożysko z wirnikiem a następnie użyć ściągacza. Podczas takiego wybijania można przesunąć ośkę.
Tak masz racje chociaż w Boschu mi się nie zdarzyło, w Valeo tak.
wiesz mam jedno pytanie , jak juz robisz remont tego altka to dlaczego tego nie umyles lapy brudne , trzeba bylo to umyc walek wyczyscic na obrotach drobnym papierem , zeby to wszystko poskladac reka , bo i tak na osi to jest skrecone , tak skreciles i znowu ktos bedzie lak po walku mlotem
Super szczegółowa instrukcja. Dziękuję. Oświetlenie od strony kamery pokazałoby mi super te druciki ale chyba są za małe.
Polaryzacja komutatora w alternatorze nie ma żadnego znaczenia- wirnik po podaniu napięcia staje się elekrtromagnesem. Nie ma znaczenia czy od strony sprzęgła będzie biegun S czy N. Dla mostka prostowniczego to też nie ma znaczenia czy na niego będzie wchodziła pierwsza górna połówka sinusoidy czy dolna czy to będzie faza R, S czy T.
Od kiedy w alternatorze jest komutator
@@mkaku pierścienie ślizgowe, błędnie nazywane komutatorem alternatora :)
zawsze trzeba przygotować wszystkie narzędza zrobic miejsce i brać się za robotę a nie w czasie pracy gdzieś szukać potrzebnych narzedzi to swiadczy o braku zorganizowanej pracy
Z ciekawości obejrzałem ten film bo akurat zepsuł mi się alternator w Oplu Astra II oczywiście nie próbowałem go sam naprawiać ale interesowało mnie co się mogło w nim zepsuć i czy da się go naprawić , czy trzeba go wymienić na nowy . A co do pierścieni ślizgowych (bieżni) to wydaje mi się że kierunek nie ma znaczenia do wirnika podajemy stałe napięcie wzbudzenia a z uzwojeń stojana pobieramy napięcie zmienne które następnie jest prostowane w regulatorze , Tak czy owak zawsze będzie + 14 V .
No chyba że się mylę
Pozdrawiam
Tak nie ma znaczenia.
😢podczas filmiku cofnąłem się do czasów PRL-u dziś trzeba coś więcej niż klamizerówa fajnie że dajesz radę w mechanice ale pojęcia jak oczyścić,przedmuchać, papier ścierny WD 40 a stosowanie kluczy jako pobijaków dziś jest nie dopuszczalne
Dziecko mniej książek więcej praktyki.
Super film , cenna wiedza za darmo 🙂
A z innej beczki , czy jak po 7 godzinach jazdy autostradą zaświeciła się kontrolka od ładowania na pół godziny przed dotarciem do celu , a na drugi dzień już nie świeci w czasie jazdy to jest szansa że alternator wytrzyma jeszcze drogę powrotną , kolejne 8 h jazdy ? 😬
Słabo to widzę.
Na wszelki wypadek zamówię używkę i spróbuję sam wymienić przed dłuższą trasą 🤔
E46 1.9 benz
Do wybijania i nie niszczenia osi wirnika przydatny jest płaskownik lub pręt z miedzi lub aluminium. Łożysko takiej wielkości które zostanie na osi można rozbić młotkiem na kowadle. Pęka łatwo szczególnie zewnętrzny pierścień. Należy uważać na odłamki. Okulary mile widziane
Ładować z młotka 😂😂😂
Witam robiłem dzis sam regenerację, pierwszy raz, też musialem wyłamać ten ząbek. Ale jak przytulowalem to się zmieniły fazy. Tam gdzie miała być dolna zrobila się górna bierznia po wlutowniu :/ czy ten alternator bedzie sprawny ? 😅
Tak nie ma to znaczenia.
Bez młota to nie jest robota :-)
I robota zrobiona pozdro
Należałoby jeszcze sprawdzić bicie na pierścieniach i ewentualnie przetoczyć. Ostatnio wymieniałem pierścienie i bicie wynosiło ok 0.12 mm ....
Ciekawy film.
A czy można większe łożysko wyjąć z obudowy najpierw i zdjąć ściągaczem zamiast ryzykować uszkodzenie obudowy?
Jesli jest takie ryzyko to trzeba odkrecic 4 srubki i zdjac obudoweca pozniej rozciąć łożysko lub użyć odpowiedniego ściągacza.
Można wpierw uderzając młotkiem delikatnie przez deskę spróbować wyjąć jak na filmie. Jak to nie pomoże to konieczne jest odkręcenie śrub, zdjęcie wpierw obudowy a następnie łożyska ściągaczem. Różnie pasowane są łożyska. Czasami lekko jest nabite na oś wirnika a czasem się zapiecze. Zawsze wpierw warto spróbować.
Rozebrałem alternator i jest mocno porysowany wirnik. Co z zrobić z takim fantem? Nowy wirnik czy się to szlifuje czy coś? Przyczyną pewnie były zurzyte łozyska i ruch mimośrdowoy.
Ja tak zostawiam. Aby nie ocierał o stojan. i oczywiście trzeba sprawdzić czy nie ma przebicia na uzwojeniach stojana bo w takich przypadkach często blachy się przesuwają i wcinają w uzwojenia.
@@GrzesiekAUTOLAB jest dużo pyłu bo wirnik musiał szlifować grafit ze stojana. Ogólnie po rozebraniu alterantora łożyska rozsypane, szczotki prawie całe, komutator ber ranu. W czym szukać przyczyn słabego ładowania?
@@Gilmur718 Wymień łożyska i sprawdź na stanowisku jakie ma ładowanie.
@@GrzesiekAUTOLAB wymieniłem łożyska i siedzi w aucie. Z13,2 skoczyło na 13,7 z wyłączonymi odbiornikami. Klimą i światłami jest 13,5
@@Gilmur718Sprawdzałeś na zaciskach alternatora jakie jest napięcie? Napisz jakie to auto?
spoko filmik, też ostatnio z tym walczyłem - zestaw naprawczy 30zł, regeneracja w warsztacie 300 więc warto pobawić się samemu
dla tych co czepiają się młotka - inaczej tego nie zdejmie, całość jest zgrzewana chyba na gorąco, wtapiana wręcz + zalana jakimś epoksydem - wg mnie część w teorii niewymienna
a zamiast nabijać komutator młotkiem lepiej wcisnąć to np imadłem jak nie ma się prasy
przyznam szczerze że robiłem to pierwszy raz i nie zmierzyłem biegunów (która bieżnia z której strony) - alternator działa już dłuższy czas i wszystko działa więc albo miałem szczęście albo nie ma to znaczenia :P
Przy szukaniu specjalnego klucza powinno być "no ja pierdole " albo "noż kur...a "
Witam 👌 Mam pytanie , kilka dni temu odebrałem alternator z regeneracji , jest to alternator Mitsubishi z pompą vacum. Przy odbiorze powiedziano mi , że mam zmierzyć napięcie na samej wtyczce S ,L przy włączonym zapłonie, po to żeby sprawdzić czy na pinie S jest napięcie, ponoć ma być 12V , powiedziano mi że jakby tam nie było napięcia , to alternator będzie ładował maksymalnym napięciem które wzrastało by wraz z obrotami silnika ... Jak taki pomiar prawidłowo wykonać? .... elektryka w samochodzie nie jest moją mocną stroną , a z mechaniką radzę sobie bardzo dobrze
Potrzebujesz multimetr. Ustaw na volty i zmierz pomiędzy tym pinem a masą silnika.
@@GrzesiekAUTOLAB czyli najpierw muszę rozpiąć wtyczkę , czy mogę mierzyć przy włożonej wtyczce , bo od tyłu wtyczki dojdę elektrodą miernika ? Bez włączonego zapłonu powinno pokazywać jakieś wartości?...... Ogólnie z mechaniką sobie dobrze radzę , ale elektryka samochodowa to nie moja mocna strona
@@Siedliskowy na podłączonej raczej. Możesz wkłuć się w kabel. Raczej na włączonym zapłonie powinno coś być a na wyłączonym to nie ma znaczenia bo nie interesuje cię ładowanie na zgaszonym silniku
@@GrzesiekAUTOLAB Ok , Wielkie dzięki za pomoc, nagrałem kilka filmików o alternatorze, więc możesz zobaczyć . Stary, oryginalny jest zregenerowany i założę go jak będę miał pewność po tych pomiarach że wszystko jest ok.Teraz w aucie mam założony alternator As- pl , w którym po dwóch miesiącach pewno padł regulator , napięcie ładowania wynosi 15.6 v , będę go musiał oddać, wcześniej miałem alternator STARDAX , tam od początku było wyższe napięcie ładowania 15.2 v , ten też oddałem i otrzymałem zwrot pieniędzy....i właśnie dlatego chciałem dla pewności zmierzyć napięcie na wtyczce . Ale wyższe napięcie w tych alternatorach może być z winy kiepskiej jakości regulatora, pewno chińczyki ....jedyny plus , to że przy tych obu alternatorach nie zwiększało się napięcie ładowania wraz z obrotami silnika
Przymierzam sie do wymiany w BMW e60 i pytanie czy zna pan nr łożysk jakie tam występują ?
Trzeba dobierać po numerze z alternatora lub rozebrać i na wymiar dobrać
I co do lutowania - nie lutuje się cyną z lutownicy. Lutownicą rozgrzewa się to co chcemy lutować i podajemy cynę po rozgrzaniu elementów. Bo tak, to wypalasz cały topnik z cyny i nie czyści Ci powierzchni i nie chce się to dlatego ładnie lutować.
Jest to dla mnie oczywiste ale w tym przypadku podanie malej ilości cyny na grot powoduje że grot lutownicy ma większą powierzchnię styku z materiałem nagrzewanym który jest raczej w takich warunkach zimny i przez co szybciej można go rozgrzać.
A jeśli mój zaczyna ładować po 3 minutach?
Raz na pół roku pada Aku całkowicie
Ale czy nie lepiej jak to drugie łożysko zostanie na wirniku i potem ściągnąć je ściągaczem analogicznie jak pierwsze?
ups, nie zauważyłem, że już ktoś to samo napisał
Nie bo żaden ściągacz nie wchodzi pod łożysko i przeszkadzają te łopatki wirnika a przeważnie tak się robi jak łożysko zrośnie się z wirnikiem ale wtedy już trzeba albo rozwalić i za środkową bieżnię odklejaczem ciągnąć albo kątówką ciąć.
Masz tam imadło to wkręć go łapiąc za wirnik (nie uszkodzi się) i samym specjalnym kluczem możesz odkręcić kółko bez potrzeby blokowania ośki
Wczesniejsze zaaplikowanie WD40, do śrub i łożysk znacznie ułatwia odkręcenie, demonaż i zmniejsza ryzyko uszkodzeń obudów.
Kolego jakie rozmiar łożysk założyłeś???
Trzeba dobierac z katalogu lub wyjąć na wzór.
dobry dla samouka
Witam. Po nabiciu bieżni wskoczyła rezystancja pomiędzy uzwojeniem a masą około 25k Ohm. Czy to normalne? Czy trafiłem na tanią chińską bieżnię?
Powinno być od 1 do 3 Ohm
@@GrzesiekAUTOLAB 3 ohmy to między uzwojeniem na bieżni i tyle mam. Tylko pomiędzy uzwojeniem a masą mam 25k ohm
A przed nabiciem bieżni sprawdzałem to żadnej rezystancji między uzwojeniem a masą nie było. Więc bieżnia gdzieś tam przebija te 25k Ohm
@@wTweety a sorry nie doczytałem. No nie powinno być żadnego przejścia wzgledem masy. A o jakim alternatorze rozmawiamy? Tak naprawde nigdy nie sprawdzam az tak szczegółowo ale przebicia nie powinno być.
@@GrzesiekAUTOLAB tg11c061 valeo do Laguny II 2.0 16v. Licząc z prawa Ohma to jakieś uA będą płynąć.
Pan z podlasia może? :p
Witam ostatnio z okolic pompy wodnej i alternatora mam taki odgłos
bulgotania, wymieniłem pompę wodną , rolkę napinacza, ale problem jest
nadal. Jak silnik jest zimny to jest okey jednak po przejechaniu kilku
kilometrów słychać tak jak by bulgotanie, czy to mogą być zużyte łożyska
na alternatorze!?
Zdejmij pasek i zakręć kółkiem pasowym od alternatora
rozwiązałeś problem? . U mnie mam podobny problem
@@savagegegdexion880 U mnie ten odgłos powodował rozrząd, po wymianie wszystko wróciło do normy!
Bieżnię po nabiciu trzeba koniecznie przetoczyć na tokarni i wyrównać drobnym papierem ściernym (ok 1000), regeneruję alternatory na co dzień także coś o tym wiem
Dokladnie, bo umeczy druciki od szczotek poprzez nierownosci biezni.
@@Fabi.... nie tyle druciki, co zetrze boki szczotek od podskakiwania w gniazdach
@@darekrud mi zawsze od podskakiwania meczylo druciki a potem prad plynal przez sprezyne no i...
Mój alternator w a3 8l 1.8T ma spadki do 13v. Wymieniłem regulator nowy oryg, lecz nadal lipa. Sprawdzałem napięcie na nim ,spadki w aucie są minimalne. Problem jest w alternator...sprzęgło działa prawidłowo.
Sprawdź bezpieczniki na akumulatorze te duże. Pierwszy z czarnym grubym kablem jest od ładowania. Sprawdź czy tam się nie grzeje.
@@GrzesiekAUTOLAB jest wszystko ok, strata na instalacji jest 0,5v ,przewody zimne. Ładowanie na alternatora jest skaczace, jak włączę klimę itp bajery spada nawet do 12v i nie daje rady. Regulator nowy i tak samo. Ja ładowanie sprawdzam bezpośrednio tez od alternatora na śrubie. Wyjmę go i po oprawie luty może.
Dobrá práce . Díky za inspiraci
Najsamprzód to się myje cały alternator wtedy jest czysta robota
Łapka dla kolegi 👍
17:48 Ładowanie z młotka... Szczerze nie polecam. Często kończy się rozerwaniem karkasu, przesunięciem wirnika wzdłuż osi albo pęknięciem obudowy, nawet jak od razu nic nie widać, to niedługo wyjdzie. Generalnie na takie metody ryzyko zbyt duże. Dalsze oglądanie już sobie odpuszczę;)
ile naprawiłeś alternatorów lub innych silników? bo prawda jest taka, że młotek to bardzo podstawowe narzędzie w takich pracach.
@@szymoni2263 Dużo. Setki pewnie alternatorów.
@@szymoni2263 Młotek jest dla kowala a nie mechanika, bo mechanika to nie kowalstwo.
@@arielwilde1403 Myśl czterowymiarowo np. młotek z końcówką drewnianą, aluminiową, miedzianą, gumową innych tworzyw, itp. Przeciętny człowiek jak słyszy młotek to myśli STALOWY CIĘŻKI MŁOT.
biegunowość wirnika nie ma żadnego znaczenia - to jest prądnica prądu przemiennego z prostownikiem, więc to żadna różnica. Różnica była w prądnicach prądu stałego!
Używaj opalarki, nie młotka. Łożyska i walki same wpadają na swoje miejsce
Panowie co może być nie tak w alternatorze, a mianowicie po regeneracji, zamiast ładować baterię to stawia duży opór i na baterii spada napięcie do 10V
Jakieś zwarcie zapewne lub uszkodzony regulator
beau travail...bravo! pourriez vous me dire ou trouver les pièces de rechange que vous avez utilisé pour une ford mondéo td 1997 ? merci d'avance
Za późno film zobaczyłem, zdejmując bierznie połamałem oś wirnika. Na szczęście szwagier ma drugi alternator do naprawy. I teraz bije się z myślami, robić bieżnie czy nie.
Polaryzacja nie ma znaczenia, zmienią się tylko bieguny np: z N-S-N-S na S-N-S-N, czyli i tak będą się kręcić w stojanie na przemian. Biegunowość nie ma znaczenia tak samo jak kierunek kręcenia się wirnika, po prostu w uzwojeniu cewki stojanu mają się na przemian pojawiać bieguny N i S , nie ma znaczenia który pojawi się pierwszy a który drugi.
Żebyście ludzie wiedzieli jakie bicie osiowe jest na nabitych pierścieniach:p i jakoś tak szybko się szczotki zużywają :p
naoglądaliście się filmików i teraz na youtubie co drugi mechanik. Wszystko ładnie pięknie ale tulu samo przetacza potem pierścienie co ci sprawdza czujnikiem zegarowym bicie tarcz hamulcowych po ich wymianie :-) ocknijcie się bo to co piszą w książkach zwykle się ma nijak do życia.
ps. w szkołach uczą i serwisówkach piszą, że po każdym odkręceniu przewodu wysokiego ciśnienia od common raila powinno się go wymienić na nowy - też byś się czepiał, że ci mechanik nie wymienił na nowe po sprawdzaniu np. wtrysków?
taki pitolicie, a potem kupuje się po was auto i wszędzie nawalone silikonu, bo trzeba było wydać 5zł na uszczelkę.
@@songoku-fq1iv dokładnie, obdzwoniłem 5 warsztatów i żaden nie robi pomiaru bicia tarcz przy ich wymianie. W końcu musiałem kupić czujnik i samemu wymienić.
@@eme444 Dobry tekst. Wy byście nawet nie wiedzieli jak prawidłowo odczytać wyniki takich pomiarów nie mówiąc o tym jak je wykonać aby były miarodajne. Całkiem inną sprawą jest to że nie miał bys pojęcia jak takowe bicie usunąć gdyby ci się w jakiś cudowny sposób udało prawidłowo wykryć:-) żyjcie dalej w swojej utopii. Dwie trzy takie i utrzymanie mniej więcej 10 letniego auta staje się nieopłacalne i lepiej go zezłomować :-) szkoda z takimi znawcami tematu dyskutować.
@@songoku-fq1iv Tak się składa że wiem, to nie jest magiczna wiedza jak wykonać prawidłowy pomiar bicia tarczy. Dopuszczalny poziom bicia piasty i tarczy jest określony w instrukcji którą dołącza producent lub w instrukcji serwisowej danej marki pojazdu. Wystarczy umieć czytać.
Brak przygotowania do pokazów?
Jest to możliwe żeby po 20 tys km bieżnia komutatora wytarła się aż do plastiku? Była wymieniona bieżnia i szczotki.
Słaba bieżnia, ktoś porozciągał sprężynki albo duży pobór prądu.
@@GrzesiekAUTOLAB a z jakiej firmy polecił by Pan bieżnię?
@@marcinmacur1651 Najlepiej oryginał ale ja nie patrze montuje co jest dostępne.
Po wymianie bieżni trzeba sprawdzić bicie promieniowe razie co przeoczyć do jednej setki i dobrze szczotki dotrzeć przed uruchomieniem
marcin macur .....ja wymienilem tylko szczotki po 170 tys.mil....toy.... 20 lat temu.
Alternator fiat 125 lub 126 mostek prostowniczy 9 diodowy różnica napięcia małe diody do masy 12 v duże diody do masy 14 v kontrolka minimalnie świeci co jest powodem podświetlania kontrolki alternator znajduje się na stole na który dokonuje się pomiar czyli spadek napięcia w instalacji nie istnieje proszę o odpowiedz kaziu galas facebook
regulator wbudowany czy zewnętrzny?
Prawdopodobnie któraś dioda wzbudzenia uszkodzona.
Możecie się ze mną nie zgodzić ale dla mnie czym nowszy alternator, tym większy złom.Celowo robi się alternatory coraz trudniejsze do naprawy.
Dokładnie. W tym alternatorze chyba najgorzej się wymienia szczotki. Nie dość że wklejone to jeszcze nie ma do czego dobrze przylutować bo są aluminiowe końcówki, ale na wszystko są sposoby ;)
Naciąć brzeszczotem i zacisnąć linkę ;)
@@darekrud W tych regulatorach nie wymienia się szczotek bo zwyczajnie się to nie opłaca bo one najczęściej ulegają uszkodzeniu od strony elektrycznej. Tym bardziej, że nowy oryginał 80zł...
@@rafalj4456 jedni nie wymieniają a inni jak najbardziej ;-)
Jak będziesz walić młotkiem w narzędzia, które nie są do tego przeznaczone to albo je popsujesz albo uszkodzisz naprawiany sprzęt. Warto? Ściągacz a nie młotek
Pokaz mi warsztat, który nie wali młotkiem w śrubokręt który ma pod ręką. To tylko szkolna teoria
@@TermiFNFAL u Mietka w garażu owszem. Profesjonalny mechanik szanuje swoje i powierzone narzędzia. To wynosisz z domu i szkoły
@@tyf00s proszę Cię... jak mam do rozkucia pierścień alternatora to biorę mały śrubokręcik ktory kosztował 1 zł i walę w niego młotkiem i rozkuwam plastik i tą zalewajkę. Pękają jedynie zielone śrubokręty z biedronki z promocji. Oczywiście nie mówimy o sytuacjach, gdzie bierzemy płaski śrubokręt i próbujemy odkręcić obrobioną śrubę a śrubokręt do tego nie jest przystosowany - takie coś z góry jest skazane na niepowodzenie. Od tego jest przecinak.
Jak odkręcam sondę lambda to zakładam 22 i jak po dobroci nie chce iść, to walę w klucz młotkiem, bo potrzebny jest udar. Połączenie musi się zerwać. Płaski klucz też się nie nadaje aby walić w niego młotkiem.
Taka sama szkolna teoria, że grzechotką się śrub nie odkręca. Wszyscy tak robią a grzechotki żyją. Jeśli ktoś specjalnie do odkręcania śrub bierze klucz oczkowy lub przedłużkę na nasadkę i adapter kątowy do każdej śruby, to musi mieć bardzo dużo czasu na takie naprawy. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, jak śruba nie chce iść grzechotką, to nie zakładamy przedłużki na grzechotkę ani nie walimy w nią młotkiem, bo to faktycznie może zniszczyć narzędzie.
@@TermiFNFAL ale to pokazuje tylko zaradność z powodu braku odpowiednich narzedzi i chemii 😂
@@tyf00s ja jako elektryk samochodowy nawet pneumata rzadko używam, nawet jeśli muszę rozkręcić zawieszenie - wolę to robić ręcznie, bo czuję jak się zachowuje śruba ;) Ale ja z tych, co nie potrzebują warsztatu do naprawy, w clio z 95r 1.8 16V zmieniałem sprzęgło na parkingu biedronki i żadnego klucza nie uszkodziłem :)
Здравия СЛАВЯНЕ!!!
ПОРА ОБЪЕДИНЯТЬСЯ!!!
СИЛА В ЕДИНСТВЕ!!!
Musze przerwac z ciebie wiadomosc plynie w pelni. Masz wiedze i z nasz. Czy 2cdti
Mk3 zniknal prad gdzie on jest
Grzesiu bedzie dzialac
Gdzie Pan zaopatruje się w łożyska i bieżnie?
Są dostępne w każdym sklepie z częściami. Katalog polecam firmy AS
@@GrzesiekAUTOLAB Dziękuję :)
wszystko git, ale przydało by się oznaczenie samego alternatora ;)
0124515121 np. Ogólnie wszystkie 0124 są zbudowane praktycznie tak samo
W oplach Vectra C nie byl montowany?
wszystko ładnie,ale takiego nie daj klientowi by wsadzał do auta,bo widać że przełądowuje,max 14.4 v musi być
Jak dobrze widzę regulator YY. U nas na testerze potrafią 2 min działać i się palą.
Jak wirnik ma zwarcie to kazdy spalisz hahah
Na filmiku z bieżnia 26min zobaczcie dotyka dwa razy dolne
Dźwięk wyprzedza obraz to wina kamery.
@@GrzesiekAUTOLAB ok. Dzięki twój filmik był pomocny
Przez deseczke normalnie.. 19:20
Daj spokój, kto kowalowi zabroni. Później opinie, że obudowy słabe są i pękają.
"wkładamy łożysko. Oczywiście trzeba to zrobić młotkiem..." Ja pierd.... jaka sztuka. Ani nie wyczyszczone, ani smaru grama. RZEŹNIK LAB
twój stary też popełnił kiedyś w życiu błąd przy wkładaniu. Popełnił błąd że włożył twojej starej by cię zrobić. Na przyszłość jak masz z mechaniką tyle wspólnego co i z rozumem to się nie wypowiadaj lepiej.
15:03 - szkoda tego śrubokręta. To nie jest taki w który można stukać.
Nie szkoda bo z biedronki
@@GrzesiekAUTOLAB klucze tez dobre. Grzechotka mocna , a siekiera gwoździe tnie i nie szczerbi się . Polecam szczerze!
Ciekawe ile to polata:p
TU W AMERYCE NIKT NIE NAPRAWIA TYLKO WYMIENIA I TO JEST OBLED
Janusz Czaczkowski .......taaaak tylko to koszt 120-350 $....... po regen.... a wiedza I um.....ci to 90% sukcesu....
Ty to umiesz robić czy tylko tak Ci się wydaje?
jak robisz film to się wcześniej przygotuj a nie chodzisz i szukasz narzędzi
Darek Włodarczyk ......czy to scena teatralna,.....a czepnij sie tramwaju....
wystarczy podgrzac wypadnie samo
Pierścienie zawsze zdejmuję gumówką, przecina się z jednej strony miedź i nawet imadła nie trzeba aby stare zeszły
Jeśli to ma być ciekawy film, to narzędzia warto wcześniej sobie przygotować, a nie robić długich przerw, gdy nic się nie dzieje bo szukamy tego czy tamtego narzędzia, takie nagranie nie zachęca do oglądania
Nie popieram tej metody zdejmowania łożyska ośka na której jest pierściem ślizgowy jest cienka iłatwo ją skrzywić moją metodą jest to nie możliwe i trwa 2o sekund z uszanowaniem
To pokaż.
Zajmuje się zawodowo naprawą rozruszników i alternatorów.Ten filmik to porazka.W połowie przestałem oglądać.3/4 czynności jest wykonane nieprawidłowo.Np.Przednie łożysko zdejmujemy w bardzo prosty sposób:Wykręcamy cztery śrubki od czoła alternatora.Podpieramy korpus na imadle,nakładamy klucz nasadowy długa 19-ka i spokojnie wybijamy wirnik razem z łożyskiem z obudowy.Teraz wystarczy porządny ściągacz.Powtarzam porządny.(Taki potrafi kosztować 3,4 stówy.)Ściągamy spokojnie łożysko nie nadwyrężając obudowy alternatora.
demontaż komutatora w ten sposób jaki jest przedstawiony na filmie prowadzi do skrzywienia tylnej osi wirnika co powoduje pózniej bicie komutatora wzgl.osi wirnika.Jest jeszcze wiele przeciw.Kręcąc filmik o naprawie alternatora szukamy klucz,które są nam potrzebne a szczególnie klucza do odkręcenia koła wolnobieżnego.Coś długo to trwało.Wstydził bym się udostępnić taki materiał.Z całym szacunkiem,ale nie przekazujmy tak nie fachowej wiedzy potomnym...
To w takim razie nie jest film dla Ciebie. Film przedstawia sposób, którym można sobie we własnym zakresie naprawić alternator i na takich naprawach opiera się ten kanał. Gdybym miał iść do sklepu po ściągacz za 3 stówy żeby naprawić sobie alternator to bym poszedł po nowy alternator.
Dariusz nic nie stoi na przeszkodzie abys sam nagral idealny material, chetnie poobserwujemy i sie czegos nowego dowiemy. Autor zrobil cos na poziomie mechanika warsztatowego, a nie rozkapryszonego jutubera krecacego filmiki o imprezach nastolatkow. I ogromne podziekowania mu za to. Dal material do przemyslen i do zastanowienia sie, jak samemu podejsc do tematu. Pozdrawiam.
@Dariusz Tabor, dla mnie twoje argumenty są może i słuszne, ale przecież nie o to chodzi. Nikt nie będzie do jednorazowej naprawy kupować specjalistycznego oprzyrządowania. W domu naprawiamy tym co się ma w warsztacie, bo nie każdego stać na drogą naprawę w specjalistycznym zakładzie tym bardziej dla np. pojazdu wartego grosze. Tu dokładnie tak zostało zrobione i przyznam, że zupełnie fachowo! Łatwo krytykować, sam nakręć to się pośmiejemy i powytykamy twe błędy.
Grześkowi jedynie polecam pobijanie przez kawałek twardej gumy czy deski, albo młotkiem z nylonu. Poza tym naprawa zrobiona bez siłowego oddziaływania na elementy. Zapewne alternator jeszcze długo pożyje.
Dariusz Tabor ...wyraznie powiedzial z wycz..... trzymam a amatorem. Nie z Toba.....czy kumasz. Dla cze go. D l a c z e g o..... !!! ............?
RadioKonstruktor ..popieram...
Ale rzeźnia. Młotkiem bić 😢 a nie prościej wsadzasz spline i w niego bić? Nie wspomnę o prasie za parę zł 😢😢😢
już nie raz spline wbiłem i później bez palnika nie wyciągniesz