7/23 Jak často vyvařovat plásty/souše? 2/2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 вер 2024
  • Také častá otázka. Její odpověď však souvisí se způsobem včelaření. Zda kombinovaně či klasicky stálým převěšováním či posunem plástů ze spodní části úlu - plodištní oblasti do vyšších zejména medníkových pater. U kombinovaného včelaření je obměna díla daleko snazší a kupodivu i dosáhneme při menším počtu vyvařovaných plástů větší obměnu díla. Vyvařovat by se však měly plásty těžce plesnivé .. viz. video #vcelarstvi #vcelarstvisedlacekbucovice #vcelarstvi #vcelar #vcelareni #vcelarstvi #vcelarstvisedlacekbucovice #jakvcelarit #czechbeekeeper #ul #optimalizovaneplodiste #panenskesouse #plasty #souse
    www.vcelarstvisedlacek.cz
    www.apismorava.cz

КОМЕНТАРІ • 12

  • @slancikpeter6284
    @slancikpeter6284 Рік тому +6

    Ako som Slovák ale tie narážky na Slovákov sa mi nepáčia tobôž keď sa niekto snaží hovoriť po Slovensky. Ja si vás vážim a nech to aj tak ostane.

    •  Рік тому +2

      Problém je že nejvíce až sprostých komentářů je od Slováků a to je mám rád a jedu tam přednášet ... A mnoho vás sem Slováků jezdí na kurzy. Ale zkusím se polepšit. Vždyť vlastně jde o to, abych vydržel narážky - těch arogantních si nevšímal a dál se rozdával a natáčel. Zní to jednoduše, ale až tak jednoduché to pro mne není.
      řeknu upřímně, že když narážek a kritiky bude hodně, budu to považovat za znak, že to dělám špatně a neboť to lépe neumím, tak toho mám nechat. Budu upřímný.

    • @jozefs3269
      @jozefs3269 Рік тому +9

      @ Dobrý deň pán Sedláček, ste inteligentný a vzdelaný človek, na sprosté komentáre nereaguje nemiňajte na to energiu. Radšej ju darujte nám čo sa chceme dozvedieť niečo nové. Samozrejme môžme o niektorých veciach polemizovať ale o tom je kultúrna diskusia. Veľa síl a zdravia.

    • @slancikpeter6284
      @slancikpeter6284 Рік тому +3

      @@jozefs3269 Jozef stručne a výstižne. Za mňa palec hore. Drž sa

  • @eldanielisko
    @eldanielisko Рік тому +2

    Mne osobne najväčší zmysel dáva "návod", ktorý prezentuje Dr. Klíma, zhruba povedané: Zootechnika+hygiena plástov (lebo 99% moru je na plástoch [viď prednáška o more]) a v pravidelných intervaloch premetať na medzisteny (životný cyklus včelstva á la rojenie [vi´d prednáška Podzimní úhyny]).
    Súhlas s kombinovaným včelarením. Jednoduchá metodika, mnoho výhod nízkych medníkov a vysokých plodísk. Zdar.

    •  Рік тому

      I takto to jde zkráceně říci ... Děkuji

    • @janmiklanek7403
      @janmiklanek7403 10 місяців тому

      Kde inde má mor byť keď sa živí z larvy, ktorá je v buňke plástu. Z larvy sa nakazí plást. Aj ten svetlý.

  • @bluebird8766
    @bluebird8766 Рік тому +1

    Dakujem za poucne video. Sledujem Vas odkedy vysielate na youtube a samozrejme aj praktizujem Vami zdielane vcelarenie.
    Ked sme pri susach tak sa chcem opytat ci je nutne po vyvareni ramky nejako osetrit (dezinfilovat).
    A ci je nutne a akym sposobom dezinfikovat nastavky.
    Dakujem za odpoved.
    S pozdravom a prianim pekneho vcelarenia

    •  Рік тому

      Dobré téma. To natočíme ...

    • @bluebird8766
      @bluebird8766 Рік тому

      @ Dakujem pekne

  • @janmiklanek7403
    @janmiklanek7403 10 місяців тому +1

    Nebudem protirečiť ale prosím o zamyslenie. Podľa mnohých mojich pozorovaní za viac ako 50 rokov je moja skúsenosť táto: Mám v jednej geneticky trvale silnej rodine prvý krycí plást od letáča /teplá stavba/ čierny. Je pokusný. Nikdy tam nozéma neprišla. Včely ho používajú na peľ, zásoby a čiastočne i plodovanie. /Ja čierne plásty neobľubujem./
    Vysvetľujem si to jeho nepretržitým dezinfikovaním propolisom. Buňky sa stále zmenšujú. Čakám či ho vôbec niekedy odmietnu. Ešte sa to 20 rokov nestalo. Keď som ho v inej rodine zamenil za svetlý, tak ho včely pri zakrmovaní obišli. Asi to súvisí aj s teplom. Dielo obmieňam a udržiavam svetlo až stredne hnedé.
    Národy i história má svoje zvyky i obyčaje. V stredoveku napr. veľa ľudí žilo v mastnom a prepotenom šatstve. Napr významný európsky kráľ /nemenujem/ sa hneval pred veľkou nocou na svojich sluhov takto: "Prosím Vás už prestaňte s tými návrhmi na kúpanie. Veď som sa predsa kúpal na Vianoce a to musí stačiť"! Je zaujímavé, že celosvetove bola za príčinu alergií uznaná nadmerná hygiena u malých detí, lebo im chýbali alergény /špina/ na vybudovanie ich imunity. Osobne si myslím to, čo aj Vy. Čierne plásty do včiel nepatria. Ak u mňa prišla v minulosti nozéma, tak to bolo vo vlhkom a dusnom počasí pri veľkej tráve a v slabších rodinách pri neoslnených úľoch. Hoci boli na svetlých plástoch. Ak podám liek proti nozéme do sirupu pri /zakmovaní/, tak nozéma už niekoľko rokov neprišla vôbec. Nadmerný priestor a studený úľ uťahá každú rodinu do zániku. Komínové roje s najlepšou genetikou nikdy neprežijú. Ale v nadmernom priestore sa dá teplo ako tak strážiť tmavými plástami ako izoláciou.To sa na jar pozitívne prejaví. Možno pri tmavých plástoch na zimu rodiny nezužujú? Ktovie?
    Namiesto "sporovania" by sa bolo treba s tými talianmi alebo francúzmi rozprávať o tom, prečo si to udržujú. Je to nelogické. Nech to vysvetlia. A vypočuť si ich. Morové nákazy v stredoveku neboli následkom zlej hygieny. Tá iba pomáhala ich šíreniu. Príčina bola v dovezení nákazy z iných kontinentov. Dnes sa dovoz nákaz stráži hneď v začiatku štátnymi inštitúciami zákonmi. A možno sa provokačné otázky po ďaľšom skúmaní ukážu užitočné. Treba asi skúmať ešte o kúsok ďalej.
    Prosím všimnite si jarné videá ako často nadmerný priestor lemujú plesnivé plásty aj u silných rodín.

    •  10 місяців тому +1

      Velmi děkuji za názor - plno názorou. Kde je pravda nevíme a samozřejmě jsem s Itali povídal a dlouho. Základní jejich odpověď: Ukažte mi důkazy proč je včelaření s obměnou díla jako hrom lepší! Donesou víc ? My to zkoušeli a nic.
      To je jejich odpověď. Plus ta Vaše o propolisu ... jednoznačná. Mikrobiom, fekální získání atd ... Ono ty práce jsou ve prospěch černého díla. A když je malé - vykoušou.
      Atd...