Jako producent systemów IoT już dawno przestałem korzystać z rpi, a konkretnie ostatnie było 3B+. Te system za mocno się nagrzewają. Obecnie korzystam z terminali Fujitsu S720 z 8GB ram i dyskiem SSD. Terminal ten kosztuje ok. 99 PLN i pobiera do 15W prądu. Jest chłodzony pasywnie i nie posiada wentylatorów. Jako ciekawostka do nauki super, jako system do np. Domoticz niestety po latach okazało się że nie koniecznie. A co do bramek GPIO, w terminalu ich nie ma. No ale od czego jest ESP32? :) Można ESP32 podłączyć pod LAN (za pomocą adaptera) i podłączyć przez i2c nawet kilkanaście PCFów :)
Dlaczego większość młodych ludzi wysławia się niepoprawnie [z tożsamom funkcjonalnościom 1:34] [łączność bezprzewodowom 1:45] [podobieństwa sie kończom 3:14] ?
Prawdopodobnie zakończę przygodę z maliną a mam ich sporo dwie 3 , trzy 4, jedną kalawiaturę 400, budowałem ciekawe urzędzenia i roboty . W Norwegii u jednego sprzedawcy kupiłem ostatnią sztukę i zaniechał jej dalszej sprzedaży. Było by fajnie , gdybyś poświęcił trochę czasu abyś porównał 5 z konkurencją. Wsponinałeś o np. Intelu a ja przypomnę np. Oranż PI. Co sądzisz o totalnej zminanie platformy np STM32F różne wersje. Jeżeli możesz przynajmniej daj mi odpoweidź na moje pytanie. Dziękuję za felietony o malinie i innych, proszę o więcej i sedecznie pozdrawiam.
Ciekawe czy nie będzie problemów z postawieniem NAS na nim oraz sekcją zasilania dla dwóch podpiętych dysków SSD po 2TB po USB 3.0. Może przetestujesz nową malinę pod tym kątem? Bo teraz nie wiem czy jest sens przechodzić na nowy model czy zostać przy starym Pi 4?
Tylko wtedy nie masz dostępu do GPIO. U mnie połowa automatyki korzysta z GPIO (fakt, że na RPi 1), więc nie dość, że więcej prądu to pożera, to jeszcze musiałbym się bawić w dodatkowe przejściówki na USB czy inne dodatki, a tu I2C czy 1wire dostępne bezproblemowo.
Hej, mam na raspberry 4 serwer webowy od mnie więcej 2 lat. Po jakim czasie wyszła wersja raspberry 4b od premiery 4? Ta R 4 mi hula, nie spieszy mi się do wymiany i poczekałbym na wydanie drugie R 5. Jak myślicie ile będę musiał czekać?
Z ciekawości wydajność procesor i grafika do jakiego qualcomma można porównać raspberry pi 5 Czy raspberry pi 5 posiada certyfikat dolby atmos?używany z kodi.
Tak! Zero to jest to ! cena i mało Wat Można się pobawić. A przy cenach aktualnych 3,4,5 + to grzanie. To faktycznie lepiej kupić coś ala terminal. Ale dzięki za omówienie.
Przepraszam, taki miałem plan. Ostatni miesiąc absorbował mnie praktycznie w całości temat nippy, a to jest dla mnie priorytetem. Nagranie + obróbka filmu to 3 doby pracy. Teraz już mamy trochę luźniej, więc i kontentu będzie pojawiało się więcej, ale już boję się cokolwiek w tym zakresie obiecywać :).
Co uważasz o zrobieniu na tym smarttv? Będzie to wydajniejsze od shielda z 2019 roku? Powoli już zaczyna zacinać itd a nie widzę zbyt dobrej alternatywy na rynku
Dobrą alternatywą dla nvidia Shield, będzie nvidia Shield 2.0 jak zostanie już wypuszczony ;). Nic IMO nie ma na ten moment nawet podejścia. A że tak zapytam co dokładnie Ci się zacina, bo jedyną bolączką jaką ja zauważyłem, to słabe wykonanie samego pada do gier, natomiast sama platforma działa cały czas jak rakieta.
@@IoT szczerze używa tego tata, tylko i wyłącznie do IPTV. Jak czasem poużywam to zauważyłem spadek wydajności, dłuższe wczytywanie, albo po prostu restart androida
Osobiście rozważam zakup za parę miesięcy gdy będą poprawione sterowniki. Wręcz kupiłbym dwa egzemplarze jeśli będzie dostępna jakaś wygodna dystrybucja Linuxa lub Chrome os. Jeno bym podłączył do TV jako emulator starych konsol drugie do monitora by nie zawsze odpalać bestię z RTXem gdy chce tylko obejrzeć filmik na UA-cam - chociaż brak złącza jack audi będzie pewnym problemem :/
A jeżeli mowa o Raspberry Pi 4, to jak można zminimalizować szansę na uszkodzenie układu Dialog DA9090? Pytam, ponieważ układ ten podobno często ulega uszkodzeniu...
To nie jest tak, że te układy padały same od siebie. One siadają zazwyczaj tylko z powodu błędu użytkownika spowodowanego kombinacjami alpejskimi z zasilaniem :).
Czyli przez cały okres istnienia RPI nie doczekaliśmy się wejścia mikrofonowego. Co generacja czekaliśmy jako społeczność "radioamatorska" na natywną obsługę wejścia mikrofonowego, tak więc likwidacja złącza 3.5mm wcale tak nie boli. Raspberry to Raspberry ale rozsądek kupuje już china clony.
Dzisiaj odebrałem z paczkomaty swoją "5", poskładałem, podłączyłem do internetu, jak najszybciej postawiłem system i pierwsze co mi wpadło do głowy to zrobić speedtesta w necie , i tu bum, 35/35Mbps i ani 1 więcej, czy to na WIFI czy po lanie , niezły cukierek, tylko smakuje trochę gorzko ...... nie wiem czy moja sztuka ma coś uszkodzonego, jutro postawię inny sytem.....może będzie lepiej
@@Orionek Tu nie chodzi o to, kto na czym słucha, tylko jakość samego nagrania. Czym masz lepsze słuchawki, to tym bardziej rzuca się w oczy sporo drobnych niedociągnięć...
Różne cuda można robić, ale to już inwencja własna/nakładki z osobnym interfejsem itp. Natomiast generalnie to jest tak, że teoretycznie funkcjonalność ta mogłaby zostać zaimplementowana już do nowego chipu RP1 (technicznie jest taka możliwość). Jednak z wypowiedzi deweloperów RPi w tym temacie wynika, że nie mają oni na ten moment w ogóle w planach natywnej implementacji WoL (nawet w przyszłości).
@@krzysztofbystrzykowski9803 6W w stresie. Skąd wziąłeś te 25W? Jaki jest sens siania dezinformacji? Tu testy: ua-cam.com/video/9hYfQ7bRgZg/v-deo.htmlsi=9tzu5EHWm5CWTt9z&t=946
Myślę że, RPI straciło zaufanie, każdy kto potrzebuje mini serwera kupuje terminal bo ma te same zalety + kosztuje dużo mniej :P Dużo osób sfrustrowanych brakami na rynku malinki, znalazło alternatywy i teraz się ich trzymają. Czekam na Nowe RPI ZERO.☢
Kto potrzebuje mini serwer kupuje mini serwer. Skąd pomysł żeby nazywać to terminalem, terminal pośredniczy w komunikacji między człowiekiem a serwerem
"Na nowym rdzeniu czyli Bookworm" - Bookworm to wersja 12 dystrybucji Debiana, a nie jakiś rdzeń. Nowe rpi 5 musiało wyjść bo rpi 4 zostawało mocno w tyle w stosunku do konkurencji. Teraz 5 zostaje tylko nieco w tyle i nieco taniej (np w porównaniu do potężniejszego Orange Pi 5). I tak się rpi wybierze bo wsparcie softwarowe i dokumentacja jest n razy lepsza niż konkurencji.
Mam RPI4 i od kilku lat szukam co by tu na nim postawić... Spróbowałem cubicSDR oraz WSJTX. Są to programy dla radioamatorów. Niestety różnice oprogramowania windows są ogromne. Przestał działać anydesk...( przetestowałem kilkanaście nowych i starych instalek i nic) Jako platforma multimedialna KODI... zapomnij... nie działa. Trudności w zainstalowaniu czegokolwiek... szkoda życia. UA-cam przycina na wysokich rozdzielczościach. Jako odtwarzacz audio? Testowałem z jakąś tam kartą HIFI dedykowaną do raspberry, niestety soundblaster audigy2 i winamp deklasuje raspberkę. Odtwarzanie stacji z sieci tak samo. Kupiłem terminal fujitsu z win10 na pokładzie i nie mam tych wszystkich problemów.
Jak widzę idea komputera za 5 $ to przeszłość. Jak dla mnie za drogie na jednorazową zabawkę do eksperymentalnych gadżetów, energochłonne i wymagające aktywnego chłodzenia, za kiepskie jako komputer. Na co to komu potrzebne? Zostało bawić się na zero czy pico bo tego wynalazku nie kupię a i za
Czy taka malinka 5 sprawdzi się do pracy biurowej (stanowisko 2 monitory Full HD) w libre office, czasem audacity i od casu do czasu internet, yt, netflx?
IMO do czegoś takiego dużo lepiej zaopatrzyć się w coś na N100. Na dobrej promce da się kupić gotowca w obudowie z 16GB Ram + 512 SSD za +- 500 zł. Przykładowo taki model s.click.aliexpress.com/e/_Dl843Dd da się kupić w tej cenie średnio raz na miesiąc.
Nie znalazłem nigdzie w PL Orange Pi 4GB taniej niż 599zł. RPi 5 4GB kupisz w cenie 340zł u oficjalnych dystrybutorów nawet teraz, tylko musisz czekać jakiś miesiąc aż dostaniesz fizycznie płytkę. Natomiast na Ali faktycznie jest dużo taniej (w sugerowanym przez producenta sklepie) 374zł + 48zł przesyłka (tylko jak będziesz miał pecha, to dowalą Ci do tego VAT i wyniesie Cię wtedy 519zł). Tak czy siak pewnie zrobię takie porównanie :)
Ale się dajecie robić w konia przez producentów.😀 Płytka jak w tablecie tylko bez ekranu, obudowy i akumulatora. Jak to dokupicie to wyjdzie was to 2 razy drożej.😂 W ogóle, cała ta seria Rasberry to, do jednego za słabe a do drugiego za mocne. Jako mikrokontroler jest do dupy a jako komputer... są po prostu tańsze rozwiązania. Jeżeli ktoś potrzebuje takiego połączenia, to najlepiej połączyć komputer z mikrokontrolerem. Python który tam wepchnięto nadaje się jedynie do mikrokontrolerów, bo na komputery to jest archaiczny język, jak szukacie poradników to się dowiecie, że on wszystko może, ale żaden nie potrafi nic sensownego pokazać. Normalne mikrokontrolery nie mają systemu, ich procesy są bezpośrednie, w komputerach, jak też własnie Rasberry, wszystko jest obsługiwane przez system, co w wielu zadaniach dyskwalifikuje takie rozwiązanie. To jest po prostu zabawka, którą oczywiście gdzieś tam można podpiąć. Tylko, czy to się opłaca?
generalnie fajnie ale rpi ma zdecydowanie duza konkurencje obecnie... zwykly terminal HP procz tego ze jest wiekszy, jest znacznie lepszym rozwiazaniem, dziala na x86, a cena 4x nizsza
Jak już pisałem pod innym komentarzem, terminal nie dość, że więcej prądu żre, to nie udostępnia GPIO, więc nie zawsze jest konkurencją. To po prostu co innego tak jak rower nie jest konkurencją samochodu.
Jasny gwint!! Naucz się wreszcie mówić po polsku, zamiast po polskiemu! W języku polskim nie wymawia się: - "mówiom" lecz "mówią", - "działajom" lecz "działają", - "som" lecz "są", itd., itp. Trudno jest skupić uwagę na treści pańskiej prezentacji, gdy w uszach dźwięki zgrzytaj_om.
Automatyka domowa? Na czymś gdzie po zaniku napięcia może paść karta pamięci i pada system? Zastosowanie...grzałka do akwarium... i gotowanie rybek. Żałosne. Do automatyki są urządzenia dedykowane a nie takie zabawki. Te całe Pi to się nawet do lampek choinkowych nie nadaje. Pojechane ;-) bo do żadnego "odpowiedzialnego" zadania to się nie nadaje.
jak słucham tych bolatzkich 'recenzentów' to zawsze odnoszę wrażenie, ze cokolwiek jakakolwiek firma wprowadzi to ZAWSZE oni mają tak potężne problemy, ze lepiej nie kupować. Jak nie chj, to 2 chje, jak nie to, to śmo, jak nie tamto to siamto. Wiecznie coś, wiecznie nie tak, zawsze jakieś ale. Amerykanie w telegraficznym skrócie wylistują ogromną listę zalet i wspomną o istotnych wadach, a bolzgie pół godziny będzie pjerdolił, że 'nie no bez złacza ałdio to sie nieda, sie nie łopylo kupować' a o zaletach jedno zdanie. naprawde, słuchanie tego werbalnego rzygania ryje czapę
Jeszcze najważniejsze info jak zaoszczędzić $$$. Jak widzicie w 6:28 , żeby zmienić ilość dostępnej pamięci, wystarczy przelutować zworkę ! :P
żarcik.
albo dolutować więcej zworek i mieć 1+2+4+8 GB ramu :)
Ah, czasy przyspieszania Celeronów malując ołówkiem ścieżki po CPU.
@@ziomalZparafii AMD Duron się ołówkowało... W Celeronach to się maskowało pin lakierem ;]
@@dpeees I was there Gandalf, 3000 years ago ;) dzięki za poprawę
@@ziomalZparafii Nie pij tyle.
Jako producent systemów IoT już dawno przestałem korzystać z rpi, a konkretnie ostatnie było 3B+. Te system za mocno się nagrzewają. Obecnie korzystam z terminali Fujitsu S720 z 8GB ram i dyskiem SSD. Terminal ten kosztuje ok. 99 PLN i pobiera do 15W prądu. Jest chłodzony pasywnie i nie posiada wentylatorów.
Jako ciekawostka do nauki super, jako system do np. Domoticz niestety po latach okazało się że nie koniecznie.
A co do bramek GPIO, w terminalu ich nie ma. No ale od czego jest ESP32? :) Można ESP32 podłączyć pod LAN (za pomocą adaptera) i podłączyć przez i2c nawet kilkanaście PCFów :)
Brzmi jak reklama produkutu z allegro
@@januszkowalski5212 Sam mam 5070, 32 GB ramu, robi to za serwer, chmurę, backup. Jak obciążę wszystkie rdzenie (4) to pobór to raptem 12W.
Wszystko fajnie i super aż do momentu, gdy się zorientowałem, że usunęli wyjscie Jack 3.5 na słuchawki/głośniki, co u mnie skutkuje dyskwalifikacją.
Dlaczego większość młodych ludzi wysławia się niepoprawnie [z tożsamom funkcjonalnościom 1:34] [łączność bezprzewodowom 1:45] [podobieństwa sie kończom 3:14] ?
Bo to młodzież, jeszcze sporo nauki przed nimi.
Kiedyś zrozumiejom i się w końcu nauczom.
Elegancko 👍 dobrze omówienie. Czekam na swoją sztukę na testy 😎
Pierwsza polska recenzja. Oglądamy!
Tak średnio recenzja bez niezależnych testów, to raczej prezentacja :)
Mozesz sprawdzić czy Android Studio chodzi na pi5
😊🏆😊kontent ma sens 👍 dziękujemy
Ma sens - dzięki
Prawdopodobnie zakończę przygodę z maliną a mam ich sporo dwie 3 , trzy 4, jedną kalawiaturę 400, budowałem ciekawe urzędzenia i roboty . W Norwegii u jednego sprzedawcy kupiłem ostatnią sztukę i zaniechał jej dalszej sprzedaży. Było by fajnie , gdybyś poświęcił trochę czasu abyś porównał 5 z konkurencją. Wsponinałeś o np. Intelu a ja przypomnę np. Oranż PI. Co sądzisz o totalnej zminanie platformy np STM32F różne wersje.
Jeżeli możesz przynajmniej daj mi odpoweidź na moje pytanie.
Dziękuję za felietony o malinie i innych, proszę o więcej i sedecznie pozdrawiam.
mam już zamówione na botladzie. Czekam jak na święta
Ciekawe czy nie będzie problemów z postawieniem NAS na nim oraz sekcją zasilania dla dwóch podpiętych dysków SSD po 2TB po USB 3.0. Może przetestujesz nową malinę pod tym kątem? Bo teraz nie wiem czy jest sens przechodzić na nowy model czy zostać przy starym Pi 4?
Lepiej, taniej będzie kupić terminal.
@@marcin-_ pewnie i tak ale zależy nad bardzo niskim poborem energii.
@@Mateuszkarpierz Pi 4B w idle ma 3 W, 5070 ma 3,9W. Faktycznie duża różnica.
Lubię Cię : ) !! Leci subek ❤❤❤
Zamówiłem malinkę z 8GB 😊😊😊
Jeżeli chodzi o postawienie HA to nie lepszy będznie np. Dell Wyse 5070 lub coś podobnego ?
Tylko wtedy nie masz dostępu do GPIO. U mnie połowa automatyki korzysta z GPIO (fakt, że na RPi 1), więc nie dość, że więcej prądu to pożera, to jeszcze musiałbym się bawić w dodatkowe przejściówki na USB czy inne dodatki, a tu I2C czy 1wire dostępne bezproblemowo.
Hej, mam na raspberry 4 serwer webowy od mnie więcej 2 lat.
Po jakim czasie wyszła wersja raspberry 4b od premiery 4?
Ta R 4 mi hula, nie spieszy mi się do wymiany i poczekałbym na wydanie drugie R 5. Jak myślicie ile będę musiał czekać?
1:35..
Wydali produkt bez oficjalnej dokumentacji?
Dziwna praktyka.
Na ten moment jest "draft" specyfikacji technicznej ;). Pełna dokumentacja ma być dostępna w momencie faktycznego wypuszczenia płytek na rynek.
Co trzeba zmienić w /boot/firmware/config.txt żeby uruchomić dwa wyświetlacze po DSI?
Czy złącze J7 nie jest czasem wyjściem CVBS ? oznaczone jako VID - no nie wiem bo gniazdo A/V zniknęło to może to jest to ? Może to ktoś sprawdzić ?
Lista podobieństw jest krótka czy lista różnic (w por. z Pi4) ?
Ja tam widzę pogrom na OLX RPi4. Nówki sztuki 4GB najtaniej po 320zł, a są i po 400zł, a tu RPi5 już dostępne w przedsprzedaży na listopad.
Z ciekawości wydajność procesor i grafika do jakiego qualcomma można porównać raspberry pi 5
Czy raspberry pi 5 posiada certyfikat dolby atmos?używany z kodi.
A to musi być dedykowany zasilacz? Mogę jakiś inny 5A?
Można mrugać 😉
Moze mi ktoś odpowiedzieć czy na 4 albo 5 rastberry pi mogę zrobić coś w rodzaju tableta nawigacji z ekranem dotykowym??
Tak! Zero to jest to ! cena i mało Wat Można się pobawić. A przy cenach aktualnych 3,4,5 + to grzanie. To faktycznie lepiej kupić coś ala terminal. Ale dzięki za omówienie.
Miesiąc temu napisałeś, że wkrótce pojawi się nowy odcinek z Proxmoxa. Niestety do tej pory cisza. Dlaczego?
Przepraszam, taki miałem plan. Ostatni miesiąc absorbował mnie praktycznie w całości temat nippy, a to jest dla mnie priorytetem. Nagranie + obróbka filmu to 3 doby pracy. Teraz już mamy trochę luźniej, więc i kontentu będzie pojawiało się więcej, ale już boję się cokolwiek w tym zakresie obiecywać :).
Co uważasz o zrobieniu na tym smarttv? Będzie to wydajniejsze od shielda z 2019 roku? Powoli już zaczyna zacinać itd a nie widzę zbyt dobrej alternatywy na rynku
Dobrą alternatywą dla nvidia Shield, będzie nvidia Shield 2.0 jak zostanie już wypuszczony ;). Nic IMO nie ma na ten moment nawet podejścia. A że tak zapytam co dokładnie Ci się zacina, bo jedyną bolączką jaką ja zauważyłem, to słabe wykonanie samego pada do gier, natomiast sama platforma działa cały czas jak rakieta.
@@IoT szczerze używa tego tata, tylko i wyłącznie do IPTV. Jak czasem poużywam to zauważyłem spadek wydajności, dłuższe wczytywanie, albo po prostu restart androida
Kup terminal.
@@remex0401przegrzewa Ci się. Popraw chłodzenie, cyrkulację powietrza. Miałem tak z Odroidem.
5:01 on jednak mruga 😀
Jaką maksymalną pojemność karty microSD to cacko obsłuży?
Osobiście rozważam zakup za parę miesięcy gdy będą poprawione sterowniki. Wręcz kupiłbym dwa egzemplarze jeśli będzie dostępna jakaś wygodna dystrybucja Linuxa lub Chrome os. Jeno bym podłączył do TV jako emulator starych konsol drugie do monitora by nie zawsze odpalać bestię z RTXem gdy chce tylko obejrzeć filmik na UA-cam - chociaż brak złącza jack audi będzie pewnym problemem :/
A jeżeli mowa o Raspberry Pi 4, to jak można zminimalizować szansę na uszkodzenie układu Dialog DA9090? Pytam, ponieważ układ ten podobno często ulega uszkodzeniu...
To nie jest tak, że te układy padały same od siebie. One siadają zazwyczaj tylko z powodu błędu użytkownika spowodowanego kombinacjami alpejskimi z zasilaniem :).
Czyli przez cały okres istnienia RPI nie doczekaliśmy się wejścia mikrofonowego. Co generacja czekaliśmy jako społeczność "radioamatorska" na natywną obsługę wejścia mikrofonowego, tak więc likwidacja złącza 3.5mm wcale tak nie boli. Raspberry to Raspberry ale rozsądek kupuje już china clony.
Do Pimigi lepszy będzie pi4 czy pi5?
Fajne to Pi5 które trzymasz w dłoniach, takie dwuwymiarowe ;P
Dzisiaj odebrałem z paczkomaty swoją "5", poskładałem, podłączyłem do internetu, jak najszybciej postawiłem system i pierwsze co mi wpadło do głowy to zrobić speedtesta w necie , i tu bum, 35/35Mbps i ani 1 więcej, czy to na WIFI czy po lanie , niezły cukierek, tylko smakuje trochę gorzko ...... nie wiem czy moja sztuka ma coś uszkodzonego, jutro postawię inny sytem.....może będzie lepiej
🤘👍👍👍🎥💥 Fajny kanał! P.S. Pierwsze wrażenie, ale nie myślałeś, by trochę poprawić audio?
Mi się dobrze słucha na Airpodsach Pro 2.
Co Cię drażni z ciekawości? 😊
@@Orionek Tu nie chodzi o to, kto na czym słucha, tylko jakość samego nagrania. Czym masz lepsze słuchawki, to tym bardziej rzuca się w oczy sporo drobnych niedociągnięć...
a to nie było tak że wol będzie/można włączyć obejściami?
Różne cuda można robić, ale to już inwencja własna/nakładki z osobnym interfejsem itp. Natomiast generalnie to jest tak, że teoretycznie funkcjonalność ta mogłaby zostać zaimplementowana już do nowego chipu RP1 (technicznie jest taka możliwość). Jednak z wypowiedzi deweloperów RPi w tym temacie wynika, że nie mają oni na ten moment w ogóle w planach natywnej implementacji WoL (nawet w przyszłości).
mogliby wreszcie ułożyć wszystkie gniazda do wtyczek (usb, hdmi, lan) na jednej stronie
A jak jest z poborem prądu w idle i stresie?
W stresie pewnie 25W
@@krzysztofbystrzykowski9803może nie aż tyle ale blisko
@@krzysztofbystrzykowski9803 6W w stresie. Skąd wziąłeś te 25W? Jaki jest sens siania dezinformacji? Tu testy: ua-cam.com/video/9hYfQ7bRgZg/v-deo.htmlsi=9tzu5EHWm5CWTt9z&t=946
Już w piątek zamówiłem.
Myślę że, RPI straciło zaufanie, każdy kto potrzebuje mini serwera kupuje terminal bo ma te same zalety + kosztuje dużo mniej :P Dużo osób sfrustrowanych brakami na rynku malinki, znalazło alternatywy i teraz się ich trzymają. Czekam na Nowe RPI ZERO.☢
Sam kupiłem wyse 5070, 32 GB ramu.
o jakim terminalu mówisz i co proponujesz jako zamiennik rpi?
@@Special1122mam to samo pytanie
Kto potrzebuje mini serwer kupuje mini serwer. Skąd pomysł żeby nazywać to terminalem, terminal pośredniczy w komunikacji między człowiekiem a serwerem
fajnie, że nie powiedziałeś o sensownych alternatywach, tylko oplułeś RPI, dzięki !
Wieksze możliwości daje jakiś thin client nawet za mniejsze pieniądze. Tutaj też trzeba kupić chłodzenie.
"Na nowym rdzeniu czyli Bookworm" - Bookworm to wersja 12 dystrybucji Debiana, a nie jakiś rdzeń. Nowe rpi 5 musiało wyjść bo rpi 4 zostawało mocno w tyle w stosunku do konkurencji. Teraz 5 zostaje tylko nieco w tyle i nieco taniej (np w porównaniu do potężniejszego Orange Pi 5). I tak się rpi wybierze bo wsparcie softwarowe i dokumentacja jest n razy lepsza niż konkurencji.
Nieco w tyle? Jest szybsze i tańsze
Mam RPI4 i od kilku lat szukam co by tu na nim postawić... Spróbowałem cubicSDR oraz WSJTX. Są to programy dla radioamatorów. Niestety różnice oprogramowania windows są ogromne. Przestał działać anydesk...( przetestowałem kilkanaście nowych i starych instalek i nic) Jako platforma multimedialna KODI... zapomnij... nie działa. Trudności w zainstalowaniu czegokolwiek... szkoda życia. UA-cam przycina na wysokich rozdzielczościach. Jako odtwarzacz audio? Testowałem z jakąś tam kartą HIFI dedykowaną do raspberry, niestety soundblaster audigy2 i winamp deklasuje raspberkę. Odtwarzanie stacji z sieci tak samo. Kupiłem terminal fujitsu z win10 na pokładzie i nie mam tych wszystkich problemów.
fajne to rapi widze dostales super flat edyszyn :> do testow
❤
Bardzo mi brakuje eMMC :(
Po tylu latach liczyłem na 8 rdzeni.
Ale zajebisty !!! Osobiście posiadam rpi 4b 8gb ale brakuje mi ciągle siana na ekran xdd fakt, brak Jacka jednak by mnie mocno bolało
Mam dwa ekrany do Rpi na sprzedaż
Zapomniales dodac ze slot na karty microSD ponoc bedzie szybsze od tego co bylo w PI4
Nie zapomniałem - 15:20 ;).
Haha :) fakt ...sory musialem odpłynać w tym momecie ;)
Cena? Dostępność? Nienaprawialność (?)
Jak widzę idea komputera za 5 $ to przeszłość.
Jak dla mnie za drogie na jednorazową zabawkę do eksperymentalnych gadżetów, energochłonne i wymagające aktywnego chłodzenia, za kiepskie jako komputer.
Na co to komu potrzebne?
Zostało bawić się na zero czy pico bo tego wynalazku nie kupię a i za
Jezusie, okropność 🤪 Jednak wolę Intel UP! na x86, albo LattePanda.
Czy taka malinka 5 sprawdzi się do pracy biurowej (stanowisko 2 monitory Full HD) w libre office, czasem audacity i od casu do czasu internet, yt, netflx?
IMO do czegoś takiego dużo lepiej zaopatrzyć się w coś na N100. Na dobrej promce da się kupić gotowca w obudowie z 16GB Ram + 512 SSD za +- 500 zł. Przykładowo taki model s.click.aliexpress.com/e/_Dl843Dd da się kupić w tej cenie średnio raz na miesiąc.
Zmamówiłem w przedsprzedaży wersję 4GB bo janusze biznesu już wyklepali 8GB :/
No i już w drodze. Zobaczymy po weekendzie jak to działa ;)
Przydałoby się porównanie do innych SBC bo jednak rockchip dalej zamiata RBPI5
Zamiata (i to zarówno wydajnościowo jak i efektywnie), ale cenowo jest jednak w innej lidze. Na pewno pokażę jeszcze niejedno porównanie.
@@IoT Jest jeszcze Orange PI 5 który jest w podobnej półce cenowej i chyba jednak dalej szybszy
No nie zupełnie :P
Orange PI 5 4GB: 600zł
Raspberry Pi 5 4GB: 340zł
@@IoT Orange Pi 5 jest za 80 dolców dostępne bez problemów a RBPI5 ma być ponoć za 60 dolców o ile w ogóle uda się to kupić w tej cenie
Nie znalazłem nigdzie w PL Orange Pi 4GB taniej niż 599zł. RPi 5 4GB kupisz w cenie 340zł u oficjalnych dystrybutorów nawet teraz, tylko musisz czekać jakiś miesiąc aż dostaniesz fizycznie płytkę.
Natomiast na Ali faktycznie jest dużo taniej (w sugerowanym przez producenta sklepie) 374zł + 48zł przesyłka (tylko jak będziesz miał pecha, to dowalą Ci do tego VAT i wyniesie Cię wtedy 519zł).
Tak czy siak pewnie zrobię takie porównanie :)
pcie wdg mnie mogli dac zwykle wejscie u spodu jak w innych modelach bez zbednych tasiemek. Druga rzecz to brak jacka co jest straszna bieda.
chyba malina wciaz nie bedzie dobrym rozwiazaniem pod NAS z RAID 1
Hm.. mam więcej obaw niż widzę plusów. Dedykowane Chipy oznaczają nie naprawialność, a to istotna wada. Chyba lepiej pujść w Intela.
Za darmo to uczciwa cena :D
Mrugasz czasem? 😅
Taki już mój znak firmowy XD.
Nie musi, bo to android.
@@dugi86
Cybernetyczny jaszczur (reptilianin). ;-)
AI generated ;-P
@@IoT : chłopaki robią sobie podśmiechujki, a tu może z czasem pojawić się tzw. zespół suchego oka (warto poczytać na ten temat). 👍
Kupię na 100% Pewnie nie jednego.
Gdyby to samsung produkował te procesory, to by mogły robić w zimę za grzejniki.
Ale się dajecie robić w konia przez producentów.😀 Płytka jak w tablecie tylko bez ekranu, obudowy i akumulatora. Jak to dokupicie to wyjdzie was to 2 razy drożej.😂 W ogóle, cała ta seria Rasberry to, do jednego za słabe a do drugiego za mocne. Jako mikrokontroler jest do dupy a jako komputer... są po prostu tańsze rozwiązania. Jeżeli ktoś potrzebuje takiego połączenia, to najlepiej połączyć komputer z mikrokontrolerem. Python który tam wepchnięto nadaje się jedynie do mikrokontrolerów, bo na komputery to jest archaiczny język, jak szukacie poradników to się dowiecie, że on wszystko może, ale żaden nie potrafi nic sensownego pokazać. Normalne mikrokontrolery nie mają systemu, ich procesy są bezpośrednie, w komputerach, jak też własnie Rasberry, wszystko jest obsługiwane przez system, co w wielu zadaniach dyskwalifikuje takie rozwiązanie. To jest po prostu zabawka, którą oczywiście gdzieś tam można podpiąć. Tylko, czy to się opłaca?
Kupiony :-)
Po co komu 2.5GB w malince...
Kogo obchodzi łaska :), takich firm jest od groma... .
generalnie fajnie ale rpi ma zdecydowanie duza konkurencje obecnie... zwykly terminal HP procz tego ze jest wiekszy, jest znacznie lepszym rozwiazaniem, dziala na x86, a cena 4x nizsza
True
Prądu je więcej, a prąd drogi...
Jak już pisałem pod innym komentarzem, terminal nie dość, że więcej prądu żre, to nie udostępnia GPIO, więc nie zawsze jest konkurencją. To po prostu co innego tak jak rower nie jest konkurencją samochodu.
I tak największy problem to brak możliwości wymiany profesora itp.
Jasny gwint!!
Naucz się wreszcie mówić po polsku, zamiast po polskiemu!
W języku polskim nie wymawia się:
- "mówiom" lecz "mówią",
- "działajom" lecz "działają",
- "som" lecz "są", itd., itp.
Trudno jest skupić uwagę na treści pańskiej prezentacji, gdy w uszach dźwięki zgrzytaj_om.
jak tam nippy? nic nie robicie, żadnego kontentu :/
Nie ma kontentu, bo właśnie dużo robimy :) Za tydzień będzie film z nowościami! i zaczniemy też prowadzić jakieś "dejli update" na facebooku.
no to Panowie czekamy, bo to nic z tego nie będzie jak nie będzie kontentu :)@@IoT
Dlaczego ten typ nie mruga !!!???
Już chyba wiem... Typ bardzo ładnie czyta przez cały filmik, a jakieś gówno AI ogarnia w real time oczy :)
Pudło :) Polecam przeglądnąć moje filmy przed "erą AI", gdzie również nie mrugam. Powód jest zdecydowanie mniej "fancy".
Automatyka domowa? Na czymś gdzie po zaniku napięcia może paść karta pamięci i pada system? Zastosowanie...grzałka do akwarium... i gotowanie rybek. Żałosne. Do automatyki są urządzenia dedykowane a nie takie zabawki. Te całe Pi to się nawet do lampek choinkowych nie nadaje. Pojechane ;-) bo do żadnego "odpowiedzialnego" zadania to się nie nadaje.
Dokładnie. Zabawa dla desperatów. Do tego brak ekonomicznego uzasadnienia. Lepiej kupić miniPC za 120-150 zł.
@@rafarafalski7076 Może być problem z zakupem w tej cenie.
Była jakaś przedsprzedaż dla youtuberów skoro już RaspPi5 już u Szmala?
jak słucham tych bolatzkich 'recenzentów' to zawsze odnoszę wrażenie, ze cokolwiek jakakolwiek firma wprowadzi to ZAWSZE oni mają tak potężne problemy, ze lepiej nie kupować. Jak nie chj, to 2 chje, jak nie to, to śmo, jak nie tamto to siamto. Wiecznie coś, wiecznie nie tak, zawsze jakieś ale. Amerykanie w telegraficznym skrócie wylistują ogromną listę zalet i wspomną o istotnych wadach, a bolzgie pół godziny będzie pjerdolił, że 'nie no bez złacza ałdio to sie nieda, sie nie łopylo kupować' a o zaletach jedno zdanie. naprawde, słuchanie tego werbalnego rzygania ryje czapę
Nie no spoko, tylko jak się ma twój komentarz do recenzji Szmala XD ?
❤
❤