Mylisz pojęcia jeżeli chodzi o napięcie otwarcia tranzystorów. Mówisz napięcie otwarcia baza-emiter a pokazujesz w dokumentacji napięcie wsteczne emiter-baza. To są dwie wartości nie mające wiele wspólnego ze sobą. Ciebie interesuje V[BE] nie V[EB]. W przypadku wzmacniacza, wartość napięcia V[EB] nie jest istotna.
Napięcie zawsze się różni, to zależy, czy mówimy o prądzie zmiennym, czy stałym. Oczywiście równie ważną rolę odgrywają układu naszego prądu, (zgaduje, że jesteś laikiem, więc mówiąc układy - mam na myśli układ skojarzony w gwiazdę, bądź trójkąt). W przypadku wzmacniacza mówimy o gwieździe, wiec napięcia wsteczne oddzialowujace emiter-baza zmieniają nasz układ skojarzony w trójkąt na układ skojarzony w gwiazdę. V[BE] nie gra w tym przypadku żadnej roli, tutaj chodzi o przegrzane tranzystory. Pozdrawiam.
Żeby się opłacało 'na rękę' minimum musi wyjść jakieś 250zł / dzień roboczy dłubania. Szacuję, że to co w filmie zajęło jakieś 4 pełne dni, czyli stawiam na 1000zł + VAT. Ale niewykluczone, że gwiazda YT może mieć wyższe stawki.
@@zadzwon112 Miałem okazję naprawiać sprzęt u Pana Krzysztofa. Serwis profesjonalny ale nie tani. Jak ma być tanio nie będzie dobrze a Ten Pan robi albo tak jak należy albo wcale. Ja jestem zadowolony sprzęt działa po naprawie bez problemów
Szanowny panie Reduktorze. Kolejny fantastyczny odcinek bez zbędnego pierdoletto. Same konkrety. Szacunek dla Pana. A tak przy okazji mam dla Pana pomysł na kolejny odcinek z naprawą sprzętu. Jeśli jest Pan zainteresowany konkretami proszę o info. Pozdrawiam Arkadiusz
Zastanawiam się jaki koszt takiej naprawy. Wiedza, doświadczenie i czas. To nie może być tanio. Choć jak używany sprawny wzmacniacz 3 tyś a autor mówi, że opłaca się naprawiać to podejrzewam, że koszty naprawy są niższe. A tego nie spodziewał bym się. Chyba, że potrafi autor w jeden dzień naprawić opisany wzmacniacz. Ale w to nie wierzę. Dla mnie jesteś mistrzem.
Oglądając ten film poczułem ten ból i irytacje którą miałem kilka miesięcy temu próbując naprawić dokładnie ten model. Po przejściach i naprawach które wcześniej uszkodziły go jeszcze bardziej. jeden kanał z oryginalnymi tranzystorami miał być niby sprawny.. drugi naprawiany z własnie sankenami zamiast oryginalnych tranzystorów i jeszcze przykręcone tak że ich kolektory dotykały obudowy co zrobiło dalsze uszkodzenia na płytce sterowania końcówką mocy ( kilka rezystorów i diod) a nawet w układzie zabezpieczeń. Myślałem wtedy że również zastosuje zamienniki ob oryginalnych 2sa1076 i 2sc2526 nie szło dostać ale teraz już wiem że to nie miało prawa działać. Przeszukałem całą płytkę sterowania w poszukiwaniu innych uszkodzeń rezystory do regulacji zachowywały się prawidłowo. Nic nie znalazłem wiele dni nad nim spędziłem aż wreszcie niestety się poddałem i odpuściłem naprawę..:) Wielkie dzięki za ten film wiedzę którą zdobyłem dzięki niemu :)
Pierwszy wzmacniacz który naprawiałem miał również uszkodzone podkówki. Zwątpiłem w swoje umiejętności ale samozaparcie i upór pozwoliły mi dojść do przyczyny problemu. Wzmacniacz uruchomiłem i przy próbie regulacji BUM. Nie dość, że była to o zgrozo unitra, to jeszcze podkówki .. ale dzięki temu doświadczeniu kolejne naprawy już zachodnich konstrukcji to teraz dla mnie bułka z masłem.. :)
Czekam na odsłuch, jakie wrażenia. Brat posiadał dawniej A7 i nie do końca było oki. Ciekawi mnie porównanie do innych modeli tej firmy i do konkurencji.
Kiedys polowałem na A-9 i do tsgo kaseciak oraz tuner. Przebywanie w towarzystwie tego sprzętu to jak przy konsoli statku kosmicznego. Jak widać z tsgo filmu A-9 jest w serwisie podobnie kosmiczna.
Ciekawe rozwiązanie techniczne - zmienny bias :) Zastanawia mnie, jak to się sprawdza przy bardzo małych sygnałach (ciche słuchanie na kolumnach o wysokiej sprawności). Co by było, gdyby coś takiego zaimplementować we wzmacniaczu lampowym klasy A lub AB? Można by było poeksperymentować ze wzmacniaczami z polaryzacją automatyczną, gdzie opornik siatkowy normalnie połączony jest z masą, ale w stanie bez sygnału można by było podać tam ujemne napięcie rzędu kilkudziesięciu woltów. Ciekawe, jak wpłynęłoby to na brzmienie i pobór energii. Swoją drogą polecam szukanie uszkodzeń z użyciem przyrządu do śledzenia charakterystyk prądowo-napięciowych. Można to znaleźć w oscyloskopach Hameg np. HM203 czy HM204, albo zbudować samemu, np. bazując na projekcie od Mr Carlson's Lab ("curve tracer", "signature tracer"). Aby się tym dobrze posługiwać, trzeba trochę wiedzy co do tego, jak wyglądają typowe charakterystyki elementów i ich połączeń, ale ładnie wykrywa np. zwarte kondensatory albo przerwę na złączu B-E.
Super materiał - może przyczyni się on do uratowania choć kilku świetnych wzmacniaczy. Osobiście nie jestem fanem mocno skomplikowanych lub unikalnych konstrukcji - zwłaszcza kiedy nie da się już kupić do nich zgodnych części - ale to jedynie w sensie posiadania. Podobną kwestię przerabiałem myśląc o zakupie Yamahy B2 - to akurat wspaniale brzmiąca końcówka, ale z tranzystorami typu V-Fet, których w razie awarii nie da się dokupić.
Firma Sanken przestała produkować "szerokie" sankeny w lipcu 2018 . Tak więc kupienie tych tranzystorów obecnie jest obarczone dużą dozą prawdopodobieństwa , że kupujemy "podróbki". Pozdrawiam...Marek
Brakuje u Pana na filmach materiału poświęconego odtwarzaczom przenośnym, a chętnie posłuchałbym o historii tego gatunku i wiodących konstrukcjach, od walkmanów, przez odtwarzacze cd aż do ery cyfrowej
Proszę określić (prawdziwie) ile spędził Pan godzin przy tym wzmacniaczu. Sądzę że ok. tygodnia, oczywiście z przerwami na sen i pracę zawodową. Taką cierpliwość mają tylko PASJONaCi. Pozdrawiam Mariusz z Rzeszowa.
Ten PR-ek to przykład błędu konstrukcyjnego. Ciekawe czy projektant był świadomy tego, co się stanie w przypadku przerwy w ścieżce, lub też objawach „trzeszczenia” podczas regulacji? Otóż wówczas dojdzie do niekontrolowanego wzrostu prądu spoczynkowego, co w skrajnych przypadkach doprowadzi do spalenia tranzystorów końcowych. Może zamiast diod lepiej było użyć układu z tranzystorem? Wiem o tym, bo sam popełniłem ten błąd, nawet wzorując się na pewnych rozwiązaniach innych autorów. Otóż PR był podłączony w układzie potencjometrycznym, czy ślizg na bazę tranzystora regulacyjnego. Problemy z paleniem się tranzystorów (MOSFET) występowały w trakcie regulacji prądu spoczynkowego. Wtedy sądziłem że to wina ładunków elektrostatycznych, uszkodzenia przez ESD. Gdy po wymianie tranzystorów po raz trzeci nie dotykałem regulacji prądu spoczynkowego, wzmacniacz działa do dzisiaj. Teraz wiem że to skutek trzeszczenia/przerwy w obwodzie. We wzmacniaczu od którego podpatrzyłem rozwiązanie później zrobiłem modyfikację - połączenie ślizgacza z początkiem PR, tak aby w przypadku przerwy następowało pełne nasycenie tranzystora i maksymalne zmniejszenie prądu spoczynkowego (regulacja po stronie emitera). Prócz zworki trzeba było jeszcze skorygować wartości rezystorów w obwodzie, bo był zły zakres regulacji. Inna sprawa że też trafiłem na wadliwy PR w sprzęcie ZSRR, sam PR wyglądał na produkt z PRL... Ogólnie miał 22 kΩ pomiędzy końcówkami, ale zakres regulacji zaczynał się od 5 kΩ (z przeskokiem od zera), więc prawidłowej regulacji nie dało się dokonać.
👍😁😜😜😁👍 Piękna sprawa! Cudowny design! Nieźle znasz się na tego typu urządzonkach! P.S. Ile czasu zajmuje Tobie przygotowanie takiego filmu? Tak chciałem porównać do siebie...
Subiektywna ocena : Wzmacniacz brzydki Nie słuchałem, nie mierzyłem. Ale... Wiedza kolegi duża. Widać, że wzmacniacz stawia opór, zakładam jego pokonanie :) Też kilka ciekawych tematów elektronicznych wpadło mi w rączki, najciekawszy audio to SSL-9040J. Pozdrawiam i trzymam kciuki za pozytywne zakończenie tematu. Pokonanie tego przeciwnika... zapewne będzie jeszcze wymagało cierpliwości, której mi już brakuje, dlatego nie tykam napraw od dawna :) Pozdrawiam i życzę powodzenia
A mi brakuję odcinka opini np o radmora od najnowszego 5512b w stosunku do starszych bo ceny zbliżeniowe. A zapewne sporo by chętnie by wysłuchało eksperta 😁😁😁😁
panie majster dla mnie jesteś wielki Polska górą
lepszego panelu nie widziałem w życiu omg
Mało Pan widział :-) .
Nie przesadzaj wyprodukowano znacznie lepsze
mi o stylistykę chodzi
Szacun, każdy odcinek to jak bym oglądał Sondę
Bardzo dobra robota 💪
wiedza kosmiczna , super
Choć raz oglądam w czas i to temat, który mnie najbardziej interesuje.
Ooooo... A7 miałem okazję słuchać u kolegi...
Hej
Świetnie, czekam na finał. To jak z remontem starego domu!
Super materiał 👍
Mylisz pojęcia jeżeli chodzi o napięcie otwarcia tranzystorów. Mówisz napięcie otwarcia baza-emiter a pokazujesz w dokumentacji napięcie wsteczne emiter-baza. To są dwie wartości nie mające wiele wspólnego ze sobą. Ciebie interesuje V[BE] nie V[EB]. W przypadku wzmacniacza, wartość napięcia V[EB] nie jest istotna.
Właśnie jest na odwrót Veb jest ważne Vbe pomijalne
Napięcie zawsze się różni, to zależy, czy mówimy o prądzie zmiennym, czy stałym. Oczywiście równie ważną rolę odgrywają układu naszego prądu, (zgaduje, że jesteś laikiem, więc mówiąc układy - mam na myśli układ skojarzony w gwiazdę, bądź trójkąt). W przypadku wzmacniacza mówimy o gwieździe, wiec napięcia wsteczne oddzialowujace emiter-baza zmieniają nasz układ skojarzony w trójkąt na układ skojarzony w gwiazdę. V[BE] nie gra w tym przypadku żadnej roli, tutaj chodzi o przegrzane tranzystory.
Pozdrawiam.
@@makowiczrapu6377 chyba postawiłeś trafną diagnozę, że jestem laikiem, bo Twoja wypowiedź dla mnie to jakiś bełkot.
Ciekawe, ile taka naprawa kosztuje.
Żeby się opłacało 'na rękę' minimum musi wyjść jakieś 250zł / dzień roboczy dłubania. Szacuję, że to co w filmie zajęło jakieś 4 pełne dni, czyli stawiam na 1000zł + VAT. Ale niewykluczone, że gwiazda YT może mieć wyższe stawki.
@@zadzwon112 Miałem okazję naprawiać sprzęt u Pana Krzysztofa. Serwis profesjonalny ale nie tani. Jak ma być tanio nie będzie dobrze a Ten Pan robi albo tak jak należy albo wcale. Ja jestem zadowolony sprzęt działa po naprawie bez problemów
Szanowny panie Reduktorze. Kolejny fantastyczny odcinek bez zbędnego pierdoletto. Same konkrety. Szacunek dla Pana. A tak przy okazji mam dla Pana pomysł na kolejny odcinek z naprawą sprzętu. Jeśli jest Pan zainteresowany konkretami proszę o info. Pozdrawiam Arkadiusz
Zastanawiam się jaki koszt takiej naprawy. Wiedza, doświadczenie i czas. To nie może być tanio. Choć jak używany sprawny wzmacniacz 3 tyś a autor mówi, że opłaca się naprawiać to podejrzewam, że koszty naprawy są niższe. A tego nie spodziewał bym się. Chyba, że potrafi autor w jeden dzień naprawić opisany wzmacniacz. Ale w to nie wierzę. Dla mnie jesteś mistrzem.
Dziękuję za fajny i pouczający odcinek .Pozdrawiam.
W środku nieźle nadźgano makaronu 😀
Trafiłem na takie ogłoszenie… „świetny dobry wzmacniacz, tylko do wymiany kondensatory, bo po włączeniu idzie dym ze środka…”
dużo świecących diodek... me like
pięknie mi tu ... wyjaśnia pan szpec ;) . Lubie słuchać go jak zawsze . pozdro
👍
A ja profilaktycznie wymienilbym wszystkie podkowki. Jesli skorodowaly 4 to byc moze ze skorodowaly albo w niedlugim czasie skoroduja kolejne.
Dwie pozostałe są od wskaźników i działają OK, a cztery kolejne są w Phono EQ, nad którym jeszcze pracuję. Dzięki.
@@ReduktorSzumu te elny różowe wg XrayTonnyB z YT do wymiany
Wiem.
O-la-boga...!!! :) Ciekawym końca tej historii.
meeeeeeeeeee toooooooo :)
Boże co ja bym zrobił gdyby nie dwóch panów którzy prowadzą swoje kanały ? Mianowicie chodzi mi o REDUKTORSZUMU I AUDIO RETRO.
Polecam jeszcze kanał Adama Śmiałka
I koniecznie Daniela Rakowieckiego
Pan Adam Śmiałek też super kanał wart czasu na nim spędzonego.
Czyli co ty byś zrobił bez wszystkich tych kilkudziesięciu UA-camrów
Oglądając ten film poczułem ten ból i irytacje którą miałem kilka miesięcy temu próbując naprawić dokładnie ten model. Po przejściach i naprawach które wcześniej uszkodziły go jeszcze bardziej. jeden kanał z oryginalnymi tranzystorami miał być niby sprawny.. drugi naprawiany z własnie sankenami zamiast oryginalnych tranzystorów i jeszcze przykręcone tak że ich kolektory dotykały obudowy co zrobiło dalsze uszkodzenia na płytce sterowania końcówką mocy ( kilka rezystorów i diod) a nawet w układzie zabezpieczeń. Myślałem wtedy że również zastosuje zamienniki ob oryginalnych 2sa1076 i 2sc2526 nie szło dostać ale teraz już wiem że to nie miało prawa działać. Przeszukałem całą płytkę sterowania w poszukiwaniu innych uszkodzeń rezystory do regulacji zachowywały się prawidłowo. Nic nie znalazłem wiele dni nad nim spędziłem aż wreszcie niestety się poddałem i odpuściłem naprawę..:) Wielkie dzięki za ten film wiedzę którą zdobyłem dzięki niemu :)
Szukam magika który ogarnie Klein Hummel 096. Jakieś sugestie?
Podobne do serii SX-9 i SX-8, super grają ale serwis masakryczny.
Mam ale nie polecam ;)
Wzmacniacz z piekła rodem
Super odcinek. Dobra porada serwisowa. Nie miałem jeszcze przyjemności z tym wzmacniaczem. Pozdrawiam
Pełne mistrzowstwo.
Dzięki za opis nietypowego sprzętu
Gruba robota…. Dziękujemy :-)
Jest i On Profesor Wzmacniaczy pozdrawiam
nic nie rozumiem, ale oglądam każdy odcinek ;-)
Pierwszy wzmacniacz który naprawiałem miał również uszkodzone podkówki. Zwątpiłem w swoje umiejętności ale samozaparcie i upór pozwoliły mi dojść do przyczyny problemu. Wzmacniacz uruchomiłem i przy próbie regulacji BUM. Nie dość, że była to o zgrozo unitra, to jeszcze podkówki .. ale dzięki temu doświadczeniu kolejne naprawy już zachodnich konstrukcji to teraz dla mnie bułka z masłem.. :)
Czekam na odsłuch, jakie wrażenia. Brat posiadał dawniej A7 i nie do końca było oki. Ciekawi mnie porównanie do innych modeli tej firmy i do konkurencji.
Mi się udało naprawić kilka wzmacniaczy za sprawą filmów Reduktora. To raczej był fart, bo słabo z wiedzą u mnie. Jednak satysfakcja ogromna. Dzieki
Kiedys polowałem na A-9 i do tsgo kaseciak oraz tuner. Przebywanie w towarzystwie tego sprzętu to jak przy konsoli statku kosmicznego. Jak widać z tsgo filmu A-9 jest w serwisie podobnie kosmiczna.
Od 30 lat po studiach elektronicznych nic w temacie nie robię. Doceniam profesjonalizm Reduktor. Swietne. Pozdrawiam
Najlepszy kanał na youtube
Jak zwykle Mistrzostwo!!!
Trzeba przyznać, że wygląda naprawdę super.
Ciekawe rozwiązanie techniczne - zmienny bias :)
Zastanawia mnie, jak to się sprawdza przy bardzo małych sygnałach (ciche słuchanie na kolumnach o wysokiej sprawności).
Co by było, gdyby coś takiego zaimplementować we wzmacniaczu lampowym klasy A lub AB? Można by było poeksperymentować ze wzmacniaczami z polaryzacją automatyczną, gdzie opornik siatkowy normalnie połączony jest z masą, ale w stanie bez sygnału można by było podać tam ujemne napięcie rzędu kilkudziesięciu woltów. Ciekawe, jak wpłynęłoby to na brzmienie i pobór energii.
Swoją drogą polecam szukanie uszkodzeń z użyciem przyrządu do śledzenia charakterystyk prądowo-napięciowych. Można to znaleźć w oscyloskopach Hameg np. HM203 czy HM204, albo zbudować samemu, np. bazując na projekcie od Mr Carlson's Lab ("curve tracer", "signature tracer"). Aby się tym dobrze posługiwać, trzeba trochę wiedzy co do tego, jak wyglądają typowe charakterystyki elementów i ich połączeń, ale ładnie wykrywa np. zwarte kondensatory albo przerwę na złączu B-E.
Super materiał - może przyczyni się on do uratowania choć kilku świetnych wzmacniaczy. Osobiście nie jestem fanem mocno skomplikowanych lub unikalnych konstrukcji - zwłaszcza kiedy nie da się już kupić do nich zgodnych części - ale to jedynie w sensie posiadania. Podobną kwestię przerabiałem myśląc o zakupie Yamahy B2 - to akurat wspaniale brzmiąca końcówka, ale z tranzystorami typu V-Fet, których w razie awarii nie da się dokupić.
Szacun. Jak zazwyczaj zresztą👍
Piekne te sprzęty były. A9 to marzenie.
Udalo sie go naprawic w końcu? Jak brzmienie?
Jak zwykle fachura - gratulacje
Dziękujemy.
Podoba mi się dodanie podkładu muzycznego na początku i końcu odcinka, zostanie z nami na przyszłość?
Bezcenne są filmy opisujące szukanie usterek. Dzięki.
Szacun za skill!
Pamiętam wieże z tym wzmacniaczem jak stały w sklepie w latach 80-tych w RPA. Miałem wtedy jakieś 14 lat.
Można prośic nazwę utworu, ktory leci na początku w tle ? :)
Firma Sanken przestała produkować "szerokie" sankeny w lipcu 2018 . Tak więc kupienie tych tranzystorów obecnie jest obarczone dużą dozą prawdopodobieństwa , że kupujemy "podróbki".
Pozdrawiam...Marek
lubie takie detektywistyczne odcinki
Pan mi powie czym można zastąpić taką żarówkę? Bo jak wiem to od lat reżim zabrania ich sprzedaży xD
doskonaly odcinek jak zwykle....
Brakuje u Pana na filmach materiału poświęconego odtwarzaczom przenośnym, a chętnie posłuchałbym o historii tego gatunku i wiodących konstrukcjach, od walkmanów, przez odtwarzacze cd aż do ery cyfrowej
Proszę określić (prawdziwie) ile spędził Pan godzin przy tym wzmacniaczu. Sądzę że ok. tygodnia, oczywiście z przerwami na sen i pracę zawodową. Taką cierpliwość mają tylko PASJONaCi. Pozdrawiam Mariusz z Rzeszowa.
Myślę, że w sumie jakieś kilkanaście godzin. Nie liczę czasu na zdobywanie części.
Ten PR-ek to przykład błędu konstrukcyjnego. Ciekawe czy projektant był świadomy tego, co się stanie w przypadku przerwy w ścieżce, lub też objawach „trzeszczenia” podczas regulacji? Otóż wówczas dojdzie do niekontrolowanego wzrostu prądu spoczynkowego, co w skrajnych przypadkach doprowadzi do spalenia tranzystorów końcowych. Może zamiast diod lepiej było użyć układu z tranzystorem?
Wiem o tym, bo sam popełniłem ten błąd, nawet wzorując się na pewnych rozwiązaniach innych autorów. Otóż PR był podłączony w układzie potencjometrycznym, czy ślizg na bazę tranzystora regulacyjnego. Problemy z paleniem się tranzystorów (MOSFET) występowały w trakcie regulacji prądu spoczynkowego. Wtedy sądziłem że to wina ładunków elektrostatycznych, uszkodzenia przez ESD. Gdy po wymianie tranzystorów po raz trzeci nie dotykałem regulacji prądu spoczynkowego, wzmacniacz działa do dzisiaj. Teraz wiem że to skutek trzeszczenia/przerwy w obwodzie. We wzmacniaczu od którego podpatrzyłem rozwiązanie później zrobiłem modyfikację - połączenie ślizgacza z początkiem PR, tak aby w przypadku przerwy następowało pełne nasycenie tranzystora i maksymalne zmniejszenie prądu spoczynkowego (regulacja po stronie emitera). Prócz zworki trzeba było jeszcze skorygować wartości rezystorów w obwodzie, bo był zły zakres regulacji.
Inna sprawa że też trafiłem na wadliwy PR w sprzęcie ZSRR, sam PR wyglądał na produkt z PRL... Ogólnie miał 22 kΩ pomiędzy końcówkami, ale zakres regulacji zaczynał się od 5 kΩ (z przeskokiem od zera), więc prawidłowej regulacji nie dało się dokonać.
Wiedza naprawdę robi wrażenie.
Czy kolektory można wylutować tylko z jednego kanału?
Nietestowany :D Znaczy, że jest naprawdę źle :D
Świetne.
👍😁😜😜😁👍 Piękna sprawa! Cudowny design! Nieźle znasz się na tego typu urządzonkach! P.S. Ile czasu zajmuje Tobie przygotowanie takiego filmu? Tak chciałem porównać do siebie...
U mnie w Kenwood KA 701 też zawiniła jedna podkówka 100 om od BIS-u.
Subiektywna ocena :
Wzmacniacz brzydki
Nie słuchałem, nie mierzyłem.
Ale...
Wiedza kolegi duża.
Widać, że wzmacniacz stawia opór, zakładam jego pokonanie :)
Też kilka ciekawych tematów elektronicznych wpadło mi w rączki, najciekawszy audio to SSL-9040J.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za pozytywne zakończenie tematu.
Pokonanie tego przeciwnika... zapewne będzie jeszcze wymagało cierpliwości, której mi już brakuje, dlatego nie tykam napraw od dawna :)
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Szukam magika który ogarnie Klein hummel 096. Jakieś sugestie?
@@arekkostkowski5204 A co popsułeś ?
Ale to paskudnie gra, nawet sprawne ;)
@@piotrmichalczyk1254 Masz na myśli Tego Pioneera czy Klein Hummel pisząc że to paskudnie gra?
Ładny sprzęt
9:45 "sprawdziłem je oczywiście i niestety okazały się sprawne" 😂😂😂😂
Tam są chyba tranzystory Fujitsu takie jak w Luxmanach L 510 / 530 całkowicie nieosiągalne.
Ten wzmacniacz to dowód na to jak okropne może być dla sprzętu złe przechowywanie
Ten gościu to geniusz.
A mi brakuję odcinka opini np o radmora od najnowszego 5512b w stosunku do starszych bo ceny zbliżeniowe. A zapewne sporo by chętnie by wysłuchało eksperta 😁😁😁😁
Obie serie , blue line + ta właśnie są ponadczasowe.
Jaka szkoda że wszystko gryzie ząb czasu.
Pioneer A - 9 Wyzwanie .
👏👏👏👍✌️
👍
😀
🤗🤔🤗🤔
👍