Еколого-фауністичний порівняльний аналіз денних Лускокрилих міста Сарни (його околиць)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 тра 2024
  • Прозапас Дарина Василівна,
    Морозюк Оксана Євгеніївна
    Лускокрилі Рівненської області загалом та міста Сарни та Сарненського району зокрема на сьогоднішній день залишаються маловивченими, і не лише в екологічному, а й у фауністичному відношенні. Відсутні повноцінні зведення та переліки видів регіону, що вказує на актуальність вивчення даного питання, що дозволить поповнити відомості про поширення видів в межах України.
    На основі аналізу літературних відомостей нам вдалося скласти перелік видів денних лускокрилих, для яких можливе перебування на території міста Сарни та в його околицях. До цього переліку увійшло 95 видів п’яти родин: Головчаки (12 видів), Косатці (2 види), Білани (10 видів), Синявці (28) та Сонцевики (43 види). Даний перелік становить 48% від загальної фауни денних метеликів України.
    За дослідний період, на основі власних спостережень, опитування школярів та аналізу колекційних зборів Музею природи Рівненського природного заповідника вдалося виявити та підтвердити перебування в межах міста Сарни та його околиць 53 видів денних лускокрилих (відповідно по родинам: Головчаки - 4 види, Косатці -2, Білани - 8, Синявці - 13, Сонцевики - 26 видів), що становить 55,8% від очікуваної кількості.
    Власне в межах міста Сарни було виявлено лише 16 видів, що свідчить про значний ступінь антропогенної трансформації ландшафту міста, а умови, які при цьому виникають, є непридатними для більшості виявлених нами видів.
    Найбільш чисельними видами, які виявилися широко поширеними як в межах міста, так і у різних біотопах його околиць, є білани капустяний (Pieris brassicae) ріп’яний (P. rapae) та брукв’яний (P. napi), цитринець (Gonepteryx rhamni), осадець Егерія (Parage aegeria), сонцевики адмірал (Vanessa atalanta) та павиче око (Inachis io), щербатка с-біле (Polygonia c-album), сонцевичок змінний (Araschnia levana) та підсрібник латонія (Issoria lathonia). Також були виявлені два види, що занесені до Червоної книги України - мнемозина (Parnassius mnemosyne) та махаон (Papilio machaon), останній з яких одного разу був відмічений навіть в межах міста Сарни.
    В межах Рівненського природного заповідника зареєстровано 30 видів метеликів з 5 родин: Головачки Hesperiidae (2 види), Косатці Papilionidae (1 вид), Білани Pieridae (2 види), Синявці Lucaenidae (4 види), Сонцевики Nymphalidae (21 вид).
    В угрупованні лускокрилих парку виділено 1 домінантний вид - білан капустяний, один субдомінантний - цитринець, один численний - павиче око, 21 нечисленний та 6 рідкісних - прочанок болотяний, прочанок Едип, гірняк Медуза, мінливець великий, Жалібниця, перлівець Єфросина видів.
    Серед зареєстрованих видів лускокрилих до розповсюджених належать 2 види білан капустяний та цитринець; до поширених - 13 видів, до непоширених - 9 видів (махаон, прочанок Арканія, прочанок Глікеріон, прочанок Памфіл, очняк трав’яний, мінливець малий, пасмовець тополевий, підсрібник Латонія, перлівець Дафна); до локально поширених віднесено 6 видів (прочанок болотяний, прочанок Едип, гірняк Медуза, мінливець великий, Жалібниця, перлівець Єфросина).
    Зареєстровані види лускокрилих Рівненського природного заповідника заселяють різні біотопи. Ми виділили 5 типових біотопів для зареєстрованих видів. У лісових біотопах зареєстровано 9 видів, що становить 30,0 % від загальної кількості метеликів, на луках - 10 (33,3 %), на заплавних луках та болотах - 3 (10,0 %), на луках та агроценозах - 6 (20,0 %), у лісі, на луках та в агроценозах - 2 (6,7 %). У Рівненському природному заповіднику переважає група лучних лускокрилих (60,3 %).
    Метелики, поряд із іншими комахами, виявилися дуже чутливими до змін навколишнього середовища. За наявністю або відсутністю певних видів денних метеликів можна аналізувати стан навколишнього середовища. Ця індикативна роль [3] і пояснює їхнє значення для моніторингу стану середовища. Саме зміни в природному середовищі є головною причиною зниження чисельності або й повного зникнення багатьох безхребетних, зокрема лускокрилих, тому основні заходи з охорони видів, що перебувають під загрозою знищення, мають бути скеровані на охорону ландшафтів та місць оселення комах − біотопів. До заходів з охорони лускокрилих потрібно віднести також проведення просвітницької роботи серед широких верств населення з метою припинення неконтрольованого відлову комах. Щоб привернути увагу до необхідності охорони денних метеликів, ті види, що перебувають під загрозою зникнення, треба заносити до Червоних книг різного рівня.
    Проєкт надано на Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму
    Організаційно-методичне забезпечення проведення конкурсу здійснює Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України.
    #ненц #конкурси_ненц

КОМЕНТАРІ •