SPDIF Czy to jest najgorsze złącze na świecie ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 32

  • @slawoo22
    @slawoo22 5 років тому +1

    SUPER !!! Bardzo rzeczowo i przejrzyście

  • @pchlars5666
    @pchlars5666 5 років тому +8

    Wiedza i forma przekazywania jest super. Jednak ja na firmę siedzącą w audio dźwięk tego nagrania mocno kuleje. Prawie całość mam właściwie w jednym kanale i mikrofon też nie był najwyższych lotów.
    Pozdrawiam i czekam na kolejne filmiki. :)

  • @arturzajac6270
    @arturzajac6270 4 роки тому +1

    Dokładnie o takie informacje mi chodziło. Dzięki.

  • @Shape84
    @Shape84 5 років тому +5

    Dlacego ktoś, kto zajmuje się wysokiej jakości dźwiękiem nagrywa wideo na jednym kanale audio? A tak to spoko wykład, tylko bez przesady z tymi różnicami w kablach. :)

    • @lechoo
      @lechoo 3 роки тому

      Jakość obrazu też jakby z poprzedniej epoki...

  • @maciej2843
    @maciej2843 3 роки тому +1

    Mistrzu!!!!! Wytłumaczyć "trzeba umić".

  • @Puroplatino
    @Puroplatino 3 роки тому

    Would love subtitles. Thanks

  • @oszinq
    @oszinq 5 років тому

    Łan kłeszczyn. Wiadomo, że HD audio można przesłać tylko po złączu hdmi. Zastanawia mnie, czy po światłowodzie ze standardu TOSLINK, przeszło by te 8 kanałów z częstotliwością 192kHz, czy po prostu porzucili standard przez jego wady.

    • @DiablyDrawy
      @DiablyDrawy 3 роки тому

      Po światłowodzie od TOSLINK przejdzie spokojnie dziesięć razy tyle. Ma przepustowość około 120 Mb/s

  • @welewelewhat6562
    @welewelewhat6562 3 роки тому

    rzeczowo, ale proszę pilnować podłączenia mikrofonu

  • @pregart001
    @pregart001 Рік тому +2

    Bardzo ujmujące wytłumaczenia działąnia cyfrowego protokołu transmisji danych jako podobnego do analogowego sygnału telewizyjnego przekazywanego po jednym kablu. Bardzo pomysłowe przedstawienie synchronizowania danych obydwu kanałów za pomoca linii opóźniającej, chyba też analogowej. Nie wiem czemu w tym wykładzie kompletnie zignorowano prawdziwy protokół SPDIF opis którego jest ogólnie dostępny: en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF . Ponieważ SPDIF jest wersją profesjonalnego standartu AES3, warto zapoznać sie z jego protokołem, bo taki sam jest w SPDIF: en.wikipedia.org/wiki/AES3. W rzeczywistości jest to cyfrowa transmisja danych odbywająca się w blokach każdy z których zawiera 192 64-bitowe ramki podzielone na dwie 32-bitowe podramki. Każda z podramek zawiera do 20 bit danych dla pojedynczej próbki dźwięku. Pozostałe bity przekazują szereg informacji technicznych. Każdy blok poprzedza 192-bitowe słowo stanu kanału które jest podzielone na 12 słów po 16 bitów każde, przy czym pierwsze 16 bitów to kod sterujący - są to dane techniczne. Więc jest to skomplikowany protokół danych w którym właściwe próbki dźwięku są tylko częścią informacji i muszą być z tegą gąszczu danych wyodrębnione. Robi to procesor, który też wyodrębnia wszystkie zakodowane informacje techniczne na przykład o nr kanały, częstości próbkowania i t.d. Gdyby ktoś nie wiedział, procesor żeby coś takiego dokonać musi mieć ten łańcuch bitów SPDIF w pamięci podręcznej żeby to wszystko rozkodować. Dopiero potem w innej części pamięci podręcznej pojawą się dane o samych próbkach dźwięku które tżz przez procesor zostana użyte do przeprowadzenia wielu skomplikowanych operacji matematycznych, wśród których oczywiście będzie cyfrowa filtracja. Oczywiście zegar nadajnika SPDIF nie ma z tym nic wspólnego, bo w DACu jest jego własny bardzo dokładny zegar. To jest oczywiste że ten sygnał cyfrowy (zazwyczaj sigma-delta) po tych wszystkich matematycznych akrobacjach nie ma nic wspólnego z wejściowym strumieniem SPDIF , a jakość dźwięku DAC w żaden sposób nie zależy od odkształcenia impulsów SPDIF i ich czasowej niestabilności.

  • @wikalaszczynska9403
    @wikalaszczynska9403 6 років тому

    Bardzo ciekawy wykład. Jednak nie rozumiem, dlaczego nie zostało nic powiedziane o łączu BNC, które z definicji jest na zachodnich forach określane jako lepsze niż RCA w przypadku SPDIF, ponieważ wtyki BNC w przeciwieństwie do RCA spełniają w pełni wymagania specyfikacji SPDIF. Druga rzecz to sprawa odbić w kablu, zostało powiedziane w filmie, że absolutnie w tym standardzie ich nie ma, a jak się ma to twierdzenie do badań ze strony: positive-feedback.com/Issue14/spdif.htm. ? Autor tych badań wyraźnie udowadnia, że dobranie za krótkiego kabla w standardzie SPDIF prowadzi do powstawania odbić i tym samym zwiększenia zakłóceń jitter w odbiorniku.

    • @jakubbartynowski7385
      @jakubbartynowski7385 4 роки тому

      BNC nie zostało wprowadzone szerzej na rynek. Nawet w technice studyjnej S/PDIF jest realizowany na RCA (naprzemiennie z ADATem).

    • @lampizator3070
      @lampizator3070  4 роки тому

      SPDIF to format danych a BNC to kształt wtyczki. Te dwie sprawy są zupełnie odrębne.

    • @lampizator3070
      @lampizator3070  9 місяців тому

      O BNC trąbie zawsze i wszędzie że jest lepsze ale nikt go nie stosuje (prawie). Co do odbic to tych badan nie znałem.

  • @6minek
    @6minek 6 років тому +2

    Bardzo rzeczowo i przejrzyście. Kiedy następne wykłady?

  • @arkadiusztrzaska4977
    @arkadiusztrzaska4977 3 роки тому

    JAK DLA MNIE NAJLEPRZE POŁACZENIE CYFROWE KLASY HD TO HDMI I USB. CIEKAWE CO PAN ŁUKASZ NA TO?

    • @lampizator3070
      @lampizator3070  9 місяців тому

      HDMI to tylko nazwa kabla. Usb owszem, jest najlepsze jak do tej pory choc dalekie od optimum.

    • @arkadiusztrzaska4977
      @arkadiusztrzaska4977 9 місяців тому

      @@lampizator3070 Może nie wiesz ale HDMI to standard przesyłu .Sam kabel nic nie znaczy.

    • @lampizator3070
      @lampizator3070  9 місяців тому

      Ach dziękuję za oświecenie, 20 lat projektuje łącza cyfrowe a nic nie wiedziałem o tym. @@arkadiusztrzaska4977

    • @arkadiusztrzaska4977
      @arkadiusztrzaska4977 9 місяців тому

      JA O TWOICH ŁACZACH WIEM WSZYSTKO.

  • @lucyferek82
    @lucyferek82 4 роки тому

    Jako audio-baran - nie posiadam inżynierskiej wiedzy a jedynie doświadczenie poparte na latach odsłuchu sprzętu audio uwielbiam słuchać tego pana i czytać jego dawną stronę głównie opisującą urządzenia oparte na TDA1541. Szkoda, że marka Lampizator jest poza zasięgiem zwykłych ludzi i wszystko związane z faktami czy też mitami na temat tych urządzeń pozostaje dla mnie zamknięte jedynie w sferze rozważań.

    • @lampizator3070
      @lampizator3070  4 роки тому

      Kiedy ja w fabryce Lampizatora płacę pensje "godne" i wszyskie materiały kupuję i zamawiam w Polsce, to cena produktu jest to: suma kosztów miesięcznych podzielona przez liczbe sprzedanych produktów. Jeżeli cena jest za wysoka to chyba za dużo płacę.

    • @lucyferek82
      @lucyferek82 4 роки тому +1

      @@lampizator3070 Nic złego nie mam na myśli, to co dobre musi kosztować. Takie jest życie, godzenie tego co niezbędne do niego oraz hobby i wszelkie zainteresowania. Swoją drogą to dobra motywacja do tego by zarabiać więcej i kupować lepszy sprzęt - tak żartobliwie mówiąc.

  • @fabianborowiec1227
    @fabianborowiec1227 3 роки тому

    POZDRO DLA OSÓB Z PRZESTRZENNYM DŹWIĘKIEM (SŁYCHAĆ TYLKO Z PRAWEJ STRONIE)

  • @tomaszchumiecki7130
    @tomaszchumiecki7130 2 роки тому +5

    OMG 😱 serio? Bardzo przepraszam, ale większość podniesionych tutaj kwestii technicznych to brednie🙄 ciekawe jak MCLK który ma jakieś 20MHz jest zakodowany w SPDIF który ma powiedzmy 2MHz??? Proponuje zaglądnąć na początek choćby do Wikipedii i sie douczyć...

    • @lampizator3070
      @lampizator3070  9 місяців тому +1

      To że Pan tego nie rozumie to nie oznacza, ze od razu musi sie tym chwalić wszem i wobec.

  • @djjulek329
    @djjulek329 4 роки тому +1

    Wynika z tego wykładu, że kabel jego jakość miała by znaczenie. Natomiast na UA-cam jest inny Pan podobnie zajmujący się elektroniką nie chce tutaj wymieniać bo może burze wywołam, robi pomiary ,na różnych kablach nawet od lamki nocnej polutowany, i na pomiarach wyszło ze różnicy w otrzymanym sygnale nie ma, nawet minimalnie lepszy jest ten od tej lamki nocnej. Oczywiście nie na tyle, żeby to miało jakieś znaczenie dla dźwięku. Tak, ze trochę bzdury pomiar to pomiar, a nie audio czary mary.

    • @lampizator3070
      @lampizator3070  4 роки тому +3

      Jakość kabla ma gigantyczne znaczenie. Kto twierdzi inaczej jest głuchy jak pień i nie wie o czym pisze.

    • @djjulek329
      @djjulek329 4 роки тому +3

      @@lampizator3070 Jak sprzęt pomiarowy nie wykazuje różnicy, to nie ma takiej możliwości żeby człowiek coś więcej usłyszał, nawet jak by miał super cudowny słuch

  • @scar1e355
    @scar1e355 4 роки тому

    Siema