Jeśli do ogrzewania kuchni zużywamy energię CO lub prąd albo inne w ilości "X", a na resztę mieszkania zużywamy "4X", to przy korzystaniu z pomp ciepła zuzywamy energię w wymiarze "X" czyli na kuchnię, a resztę mamy samą darmową energię na prawie całe mieszkanie.
FAJNIE,FAJNIE...O CZYM PAN MÓWI? PRZECIĘTNY SŁUCHACZ KOMPLETNIE NIE ROZUMIE O CZYM PAN MÓWI!! PROSTY TEMAT- OPŁACA SIE CZY NIE?! GDYBY PAN AMARO OPOWIEDZIAŁ PANU O KUCHNI MOLEKULARNEJ HM...BYŁBY PAN ZAGUBIONY TAK JAK MY (NORMALNI ODBIORCY) WIĘC...ŁOPATOLOGICZNIE!!!
Peter Calka Wiem coś o tym. Firmy instalacyjne myślą tylko jak doić klientów. Niczego nie można się dowiedzieć. Byłbym wdzięczny za informację kto ma zainstalowaną pompę ciepła NIBE F2040 powietrze woda między Łodzią a Warszawą
Koszt ogrzewania pompą ciepła może i jest tani - ale koszt montażu, zakupu i bieżącej eksploatacji ( w końcu pobiera prąd) Wystarczy policzyć koszty nakładu + np. okres 5 lub 10 lat eksploatacji (ile pompa pobierze prądu) Przy wyliczeniu zysku pompy trzeba przyjąć realną temp. cieczy, a nie teoretyczną. Okaże się że taniej wyjdzie kupić panel elektryczny, a jeszcze lepiej grzejnik elektr. kumulacyjny. Zwrot pompy ciepła jest dopiero po 12latach a do tego czasu zdąży ona nam paść co podniesie znowu łączny koszt - i gdzie ten zysk ?
No i zabrakło bilansu czyli najważniejszego. Ile to kosztuje, jaka cena amortyzacji, żywotność systemu i porównać do kosztu analogicznej ilości ciepła pobranej standardowo.
bilans przybliżony: spalając w elektrowni 1kg węgla -> jakby w domu spalić 2 kg. Koszt "wypasionej" instalacji (stal nierdzewna, wszystko solidne) dla domu 240m2 ok. 60 000 PLN netto (dolne źródło pion, pompa ciepła 10kW, solidny węzeł, zaawansowane sterowanie) , COP>4 koszt 1kWh = 0,25 kosztu 1kWh en. elektr.. Typowy czas życia systemu ~25 lat. Minimalne potrzeby obsługowe. Sterowanie, także z komputera przez USB
Anna K_ Ja też im współczuje, że im bozia rozumu nie dała. Kobiety niestety nie mają mózgów, ich myślenie jest ograniczone do tego jak tu mieć dom, samochód i bogatego męża jednocześnie nic nie robiąc. Najlepsi światowi szachiści są facetami, sporty ekstremalne uprawiają faceci. Faceci są prostolinijni i logiczni, mówia wprost co myślą a baby pogmatwane zawistne suki, które prodzą dziwne gierki i jak mówią to nie wiadomo o czym. Nie jest to moja wina. Miej pretensje do Pana Boga, że tak stworzył.
Szkoda, że nie wspomniano o tym, ze jest jeszcze sonda, są to dwa (lub więcej) odwierty pionowe, gdzie montuje się sondę. W naszym przypadku np wyszły to dwa odwiert po 90 metrów. Od 1,5 roku mam PC i jestem 100% zadowolonym użytkownikiem :) jeszcze tylko fotpwoltany i wiatrak i jestem od uzależniona :)
Pawel Krus Wiew, bo mam taką pompę ciepła. Sondy są mało znane w Polsce, za to w Skandynawii to rzecz normalna, wszyscy to znają. Wystarczy wpisać w google i sie dowiesz, że JEDNAK jest coś takiego. Ja mam pompę sprowadzaną ze Szwecji, montowaną przez Polską firmę, na dodatek udało się załapać na dofinansowanie ze Szwecji, nie wielkie co prawda, ale zawsze coś, bo w BOŚ to nawet nie wiedzieli co po PC...
Monotonny wykład człowieka, który nie czuje tematu, tak to określę. Stwierdzenie " woda ma dosyć duże ciepło właściwe" , to tak jakby powiedzieć: "Albert Einstein był dosyć dobrym fizykiem relatywistycznym" , tak jakby istniało coś, co ma większe ciepło właściwe, "nudność" moim zdaniem polega, poza przekonaniem do tego co się mówi, no i rozumieniem, oraz charyzmą w głosie, na umiejętności wyszukiwania największych wartości i podkreślaniu tego ! Żeby nie wytworzyć w odbiorcach fałszywej nadziei na to, że znajdą jak w tej sytuacji, na przykład coś, co ma może większe ciepło właściwe od wody, licząc w konsekwencji na to, że z tej samej wielkości urządzenia uzyska się większe korzyści. Otóż nie ! Nie szukajcie ! Bo nic lepszego nie znajdziecie... Woda to nie substancja o dosyć dużym cieple właściwym, lecz substancja o najwyższym cieple właściwym, jaka istnieje w przyrodzie 4200 j/kgxK, co jest średnio licząc 10x wyższa wartością, niż dla ołowiu, rtęci, żelaza, złota, srebra, miedzi, itp Woda jest zupełnie wyjątkową substancją i tak proszę ją traktować.
ok. 3500PLN za cały rok: pompa ciepła, oświetlenie, wentylacja mechaniczna, oczyszczalnia, gotowanie i wszystko inne (mam tylko prąd) - dom 250m2. jak dostaję rachunek to przewracam się i śmieje - wcześniej mieszkałem w bloku 50m2 i było 2 razy drożej ;) PS. I TV plasma który cały czas działa ;)
Jak najbardziej jest to realna kwota i jednocześnie NORMALNA kwota przy pompie ciepła. Sama mam dom 200m2, TYLKO pompa ciepła, sonda - dwa odwierty pionowe, każde po 90m. Codziennie gotuję na indukcji, oświetlenie domu - nie oszczędzam bo dodatkowo mam diody wszędzie. Lodówka i pralka klasy A+ i rachunki za cały prąd w granicach takich jak pisze powyżej Pan Piotr. Wcześniej mieszkaliśmy w domu, stare budownictwo, 100m2, ogrzewanie domu + woda to było min 500-700zł na miesiąc (przy czym paliło się też w kominku czasami).
racjonalnie i z kalkulatorem 3500/12= ca 290pln/mies cena 1kWh= 0,56pln zużycie średnie miesięczne 517kWh plazma 42cale(chyba najmniejsza jaka jest) minimum 300W jeżeli racuje tylko 10h dziennie to daje nam 90kWh/mies czyli zostaje na pompę i całą resztę domu 240pln/mies? Lekkie niedowierzanie mnie dopada. pomp ciepła mniejszych niż 3,5kW chyba nikt nie ma - czyli takie urządzonko pracując 20h dziennie(przy sprawności COP 3 oznacza to raptem 10kW mocy cieplnej oddawanej- czyli tyle ile najmniejszy dostępny piec CO ) zjada nam 70kWh/dobę(ca 40złotych) czyli 3500pln przeżre nam w 90dni pracy nawet jakbyśmy nie używali w domu niczego wogóle. Rachunki roczne 5000pln są możliwe ale 3500 to marketingowy bull...t
Enerwin Sp. z O.O. Dom 200m2, energooszczędny. Moja pompa ma 8kW, (COP 4,5), ale to że nazywa się nibe 8kW, nie oznacza że pobiera tyle prądu, jest to moc maksymalna jaką może zużywać i wynika to z wbudowanych grzałek dodatkowych. W praktyce grzałki mają się włączać jeśli są bardzo duże mrozy i pompa nie nadąża pracować. 2 lata mam pompę i nigdy grzałki się nie włączyły mimo iż przednia zima była sroga. Sam komputer w pompie to 300W i tylko on chodzi cały czas. Obieg można ustawić tak żeby było bardziej ekonomicznie czyli 3min chodzi, 10min przerwy, pompkę do obiegu też można zamontować droższą która bierze mniej prądu. Pompa jeśli ogrzewa pobiera maksymalnie 2kW - czas pracy pompy w tym roku to: od stycznia do marca średnio 7h dziennie, wiosna kwiecień-maj pracowała średnio 5h dziennie, czerwiec-lipiec pracowała średnio 2,5h dzienne (a ma włączoną opcje klimatyzacji). Poprzedniej zimy w największe mrozy (luty -marzec) pracowała średnio po 10,5h dzienne. Jestem zadowolonym użytkownikiem pompy ciepła :)
+Krzysztof Romanowski Oczywiście jest ścisły związek między energią a mocą, ale to dwie różne wielkości pokazujące różne parametry. Przykładowo - tą samą ilość energii - powiedzmy 10kWh możemy dostarczyć z różną mocą, czyli w różnym czasie np.: 1kW i 5kW 1kW x 10h = 10kWh 5kW x 2h = 10kWh W uproszczeniu, moc określa szybkości dostarczania energii w czasie - energia / czas -> kWh/ h = kW Natomiast kilowatogodziny określają samą ilość energii (pobranej,/dostarczonej) Jak widać moc i energia to dwa różne parametry, mające fizyczny związek między sobą. Pan z filmu z pewnością nie jest profesorem. Profesor czy nawet doktor nie wypowiadałby się nieściśle wyrażając energię w kilowatach. Nawet w szkole średniej na fizyce dostaje się za to PAŁĘ :)
ty robisz ludziom wodę z mózgu bredząc że moc podaje się w jakiś Watt-ach (moze watachach). Moc podaje się w jednostkach SI gdzie moc podaje sie w watach (z małej litery i przez jedno t) (1 W=1J/1s)
czy potrafisz czytać ze zrozumieniem ???? pisałem wcześniej o "przedrostku" - skrócie "k" - czyli mnożniku k=1000 - i nie ważne czy podasz do Watt-ów Voltów Ohmów Bajtów bitów i innych
A ja uważam inaczej.Zagadnienie przedstawione było dobrze, w sposób inżynierski/ miejscami skrótowo/Posiadam pompę cieplną BWP 30 Dimplex 6-ty rok i jestem zadowolony . Wody gorącej mam aż za dużo - od kwietnia do pażdziernika. Polecam wszystkim malkontentom i niedowiarkom.
Popularyzatorem trudnych tematów Pan Profesor to raczej nie jest. Nie mówiąc o niefortunnym przedstawieniu zasady pomp termoelektrycznych. Wykorzystanie zjawiska Le Peletiera wg. p. profesora wymaga dostarczenia energii elektrycznej z zewnątrz a przecież nie o to chodzi. Raczej dokładnie o coś przeciwnego.
DRAMAT. Przez duże De, prawda. Panie Doktorze pytanie było o redukcję kosztów ponoszonych przez Kowalskiego na ogrzania budynku. Nie była to prośba o wykład na temat pomp ciepła! Poza tym polecam przyjrzeć się temu, jak działają nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. Firma Viessmann i inne niemieckie marki ściśle współpracują z rządem, żeby nie było sytuacji monopolu energetycznego, jaki mamy w Polsce! Tutaj trzeba się pochylić. Tworzyć klastry energetyczne, inwestować w wiedzę i moce nowych pokoleń, zamiast siedzieć w pożółkłych ze starości podręcznikach, prawda... Dlatego spędziłem na Politechnice Poznańskiej jeden semestr. Męczycie i nudzicie, a świat pędzi do przodu.
Nie obrażając tego Pana który z wie się Profesorem. Ludzie Ten Chłop nie ma pojecia o tym co mówi. To jest jakaś masakra. Tacy ludzie na pewno na uczelniach nie wykształcą młodych specjalistów w dziedzinie odnawialnych żródłach energii. Tego Pana zapraszamy na szkolenie pierwszego stopnia odnosnie zasady działania pomp ciepła. :) przepraszam ale wie co to dolne źródło i górne haaaaa hiiiiii. CZY ZA TO NAGRANIE PAN ZAPŁACIŁ?
+konrad ujejski Sądzę, że ten Pan natrafił na barierę, gdzie na uczelni mógł już operować pewnymi pojęciami, założeniami i wiedzą studentów, a przed kamerą musiał dużo upraszczać. Może nie był do końca przygotowany, ale nie można mu zarzucić braku wiedzy.
czyli lodówka tak działa , to opis lodówki jak działa?? w środku chłodzi na zewnatrz grzeje , mam w srodku zimno na zewnatrz ciepło to tez pompa ciepla lodówka??
Tak to praktycznie to samo jeżeli chodzi o zasadę działania. Tylko lodówka grzeje Ci pomieszczenie a ochładza komory z żarciem natomiast pompa ciepła ochładza Ci np grunt i grzeje ci chałupę lub wodę lub co tam sobie życzysz.
Powinno być krótko i zwięźle. ile kosztuje ogrzanie domku taką energią. Korzyści dla środowiska itp. Kogo interesują szczegóły dzialania pomp ciepła od strony fizyki!!!
na strychu to za nisko musisz wlez na komin i poczekac az slonce zaswieci. Wez z soba miotle w razie gdyby za duzo bylo chmur to je miotla porozgarniasz bo jak sloneczko zajdzie za chmurkami to bedzie sopel z ciebie i strarzaki beda ciebie grabiami sciagac
No to skoro można podgrzewać dom czy stadion to mórawę i pola też by można podgrzewać aby ładować mniej chemii ?? Ułatwiać i redukować ale jak skoro beton aż strach :(
13:02 od kiedy energię wyrażamy w kilowatach??? to jednostka mocy a nie ciepła. Czy ten Pan jest na pewno profesorem? ua-cam.com/video/aSUEm4VYfkE/v-deo.html#t=782
+Bolesław Wspaniały istnieją dwie formy przekazywania energii - ciepło i praca. Energia, Praca i Ciepło wyrażane są w kilowatogodzinach [kWh]. Natomiast Moc wyrażamy w kilowatach [kW]. Oczywiście jest związek między energią a mocą. W uproszczeniu, moc określa szybkości dostarczania energii w czasie - energia / czas -> kWh/ h = kW
Ten materiał powinien być pokazywany w kościele w ramach pokuty dla wiernych. A tak na serio czy ten człowiek nie zdaje sobie sprawy jak bardzo jest nudny.
Ble ble ble. Odwrotnie z tą wężownicą wężowatą. Powinno brzmieć - większa powierzchnia przekazywania ciepła na mniejszej powierzchni terenu. To tak jak pewien prof. chciał przesyłać ciepło na teren całej gminy do 10 km (siecią cieplną) o temp max 55 st.
Czytany monolog. Jest ekonomiczne i korzystne ale gdzie fakty? Przeliczenia? Dlaczego ekonomicxne skoro zre prad a zwby miec prad trzeba spalac wegiel?! Gdzie ekonomia jak pompa dziala jak lodowka? Uzalezwiona od pradu.
Większe zapotrzebowanie na pompy wymusilyby spadek ich cen?? Geniusz:-), I po przejściu na pompy ciepła które są zasilane prądem zmniejszylyby zużycie prądu??? Chyba że ktoś wcześniej grzal prądem a w Polsce to mniej jak 0,5% więc co ten dziadek opowiada??
Bardzo słabe !!! Ja mam PC 12 lat montujemy od 9 lat coraz więcej.Jest SUPER. Aktualnie w nowym domu uzyskuję sprawność 540% Projektuję buduję pod Białymstokiem Małe rodzinne osiedle DUŻYCH Energooszczędnych domów 606758757 Pozdrawiam
+Janusz Karpowicz 540% to nie sprawność tylko efektywność pozyskiwania darmowej energii z otoczenia przez pompę ciepła. pozyskana energia cieplna = włożona energia elektryczna + darmowa energia z otoczenia Sprawność 540% oznaczałaby, że do pompy ciepła wkładamy mniej energii niż otrzymujemy a tak nie jest zgodnie z zasadą działania pompy ciepła, którą przedstawia powyższe równanie. Większy udział energii darmowej z otoczenia oznacza większą efektywność i w efekcie mniej płacimy za 1kWh ciepła. Sprawność nigdy nie przekracza 100% gdyż nie da się "wyprodukować energii" z niczego (zgodnie z zasadą termodynamiki)
Poczytaj lepiej podstawy termodynamiki z ogólniaka i jeszcze raz zastanów się nad tą sprawnością 540% Bo powiem Ci tak nawiasem, że nie stworzono żadnej maszyny ani instalacji o sprawności mającej 100% a co dopiero 540%. Dlaczego ? Bo to fizycznie niemożliwe. Ale o tym sobie poczytaj. W książkach wszystko jest (no prawie wszystko).
do czrs1056. Ciekawe kto ci płaci , że piszesz "drogie w budowie i eksploatacji pomp ciepła" jeżeli się nie ma wiedzy to tak się pisze . prawidłowo dobrana i zaprojektowana instalacja dla domu 150m2 to ok 250 zł koszt eksploatacji. Co nasi klienci potwierdzają!!!
pompę mam - woda-glikol - ekonomicznie sprawdza się (mniej niż węglem a bezopsługowo), ale gość nie potrafi sie sprzedać. Dlaczego on czyta???? Nie zna się??? A półprzewodnikowe to na razie instytuty badawcze - w domu nie ma sensu - za duże nakłady...
Jeśli do ogrzewania kuchni zużywamy energię CO lub prąd albo inne w ilości "X", a na resztę mieszkania zużywamy "4X", to przy korzystaniu z pomp ciepła zuzywamy energię w wymiarze "X" czyli na kuchnię, a resztę mamy samą darmową energię na prawie całe mieszkanie.
FAJNIE,FAJNIE...O CZYM PAN MÓWI? PRZECIĘTNY SŁUCHACZ KOMPLETNIE NIE ROZUMIE O CZYM PAN MÓWI!! PROSTY TEMAT- OPŁACA SIE CZY NIE?! GDYBY PAN AMARO OPOWIEDZIAŁ PANU O KUCHNI MOLEKULARNEJ HM...BYŁBY PAN ZAGUBIONY TAK JAK MY (NORMALNI ODBIORCY) WIĘC...ŁOPATOLOGICZNIE!!!
Świetna prezentacja. Dowiedziałem się o wszystkich detalach.
+Tomasz Walter a koszt zainstalowania? A koszt uzywania??
Peter Calka Koszt zainstalowania jest bardzo różny. Firmy instalatorskie to żdziercy, Mam sąsiada instalatora, zaintaluje mi tanio.
Tak wstepny koszt to klucz jednak koszt za energie elektryczna tez jest w wjekszosco zanizany nawet o 70%
Peter Calka Wiem coś o tym. Firmy instalacyjne myślą tylko jak doić klientów. Niczego nie można się dowiedzieć.
Byłbym wdzięczny za informację kto ma zainstalowaną pompę ciepła NIBE F2040 powietrze woda między Łodzią a Warszawą
+Tomasz Walter firmy instalacyjne tez muszą z czegoś żyć. Płacisz za pracę, wiedzę i narzędzia .
Koszt ogrzewania pompą ciepła może i jest tani - ale
koszt montażu, zakupu i bieżącej eksploatacji ( w końcu pobiera prąd)
Wystarczy policzyć koszty nakładu + np. okres 5 lub 10 lat eksploatacji (ile pompa pobierze prądu)
Przy wyliczeniu zysku pompy trzeba przyjąć realną temp. cieczy, a nie teoretyczną.
Okaże się że taniej wyjdzie kupić panel elektryczny, a jeszcze lepiej grzejnik elektr. kumulacyjny.
Zwrot pompy ciepła jest dopiero po 12latach a do tego czasu zdąży ona nam paść co podniesie znowu łączny koszt - i gdzie ten zysk ?
No i zabrakło bilansu czyli najważniejszego. Ile to kosztuje, jaka cena amortyzacji, żywotność systemu i porównać do kosztu analogicznej ilości ciepła pobranej standardowo.
bilans przybliżony: spalając w elektrowni 1kg węgla -> jakby w domu spalić 2 kg. Koszt "wypasionej" instalacji (stal nierdzewna, wszystko solidne) dla domu 240m2 ok. 60 000 PLN netto (dolne źródło pion, pompa ciepła 10kW, solidny węzeł, zaawansowane sterowanie) , COP>4 koszt 1kWh = 0,25 kosztu 1kWh en. elektr.. Typowy czas życia systemu ~25 lat. Minimalne potrzeby obsługowe. Sterowanie, także z komputera przez USB
Mimo szczerych chęci pogłębienia wiedzy - Nie da się słuchać - typowy Politechniczny wykładowca
+Anna K_ co ty pier nie znasz się wiem,że zanudza trochę powinien mięć projektor i prezentacje
Uzywaj interpunkcji
+Anna K_ To kup se książkę i czytaj sama. Mam matkę i siostrę i wiem jakie tępe są damskie mózgi.
Tomasz Walter Jak można własną Matke i Siostre sponiewierać w internetach pod własnym nazwiskiem (?) Współczuje im,
Anna K_ Ja też im współczuje, że im bozia rozumu nie dała. Kobiety niestety nie mają mózgów, ich myślenie jest ograniczone do tego jak tu mieć dom, samochód i bogatego męża jednocześnie nic nie robiąc. Najlepsi światowi szachiści są facetami, sporty ekstremalne uprawiają faceci.
Faceci są prostolinijni i logiczni, mówia wprost co myślą a baby pogmatwane zawistne suki, które prodzą dziwne gierki i jak mówią to nie wiadomo o czym.
Nie jest to moja wina.
Miej pretensje do Pana Boga, że tak stworzył.
Szkoda, że nie wspomniano o tym, ze jest jeszcze sonda, są to dwa (lub więcej) odwierty pionowe, gdzie montuje się sondę. W naszym przypadku np wyszły to dwa odwiert po 90 metrów. Od 1,5 roku mam PC i jestem 100% zadowolonym użytkownikiem :) jeszcze tylko fotpwoltany i wiatrak i jestem od uzależniona :)
Pawel Krus Wiew, bo mam taką pompę ciepła. Sondy są mało znane w Polsce, za to w Skandynawii to rzecz normalna, wszyscy to znają. Wystarczy wpisać w google i sie dowiesz, że JEDNAK jest coś takiego. Ja mam pompę sprowadzaną ze Szwecji, montowaną przez Polską firmę, na dodatek udało się załapać na dofinansowanie ze Szwecji, nie wielkie co prawda, ale zawsze coś, bo w BOŚ to nawet nie wiedzieli co po PC...
hmm... tak poza tym to nie ma jak krytykować coś o czym nie ma się zielonego pojęcia - POLSKA.... :/
Monika Bieniek Mam nadzieje ze to N...-...B a nie Ans.../Ju...)))
Monotonny wykład człowieka, który nie czuje tematu, tak to określę.
Stwierdzenie " woda ma dosyć duże ciepło właściwe" , to tak jakby powiedzieć: "Albert Einstein był dosyć dobrym fizykiem relatywistycznym" , tak jakby istniało coś, co ma większe ciepło właściwe, "nudność" moim zdaniem polega, poza przekonaniem do tego co się mówi, no i rozumieniem, oraz charyzmą w głosie, na umiejętności wyszukiwania największych wartości i podkreślaniu tego !
Żeby nie wytworzyć w odbiorcach fałszywej nadziei na to, że znajdą jak w tej sytuacji, na przykład coś, co ma może większe ciepło właściwe od wody, licząc w konsekwencji na to, że z tej samej wielkości urządzenia uzyska się większe korzyści.
Otóż nie ! Nie szukajcie ! Bo nic lepszego nie znajdziecie... Woda to nie substancja o dosyć dużym cieple właściwym, lecz substancja o najwyższym cieple właściwym, jaka istnieje w przyrodzie 4200 j/kgxK, co jest średnio licząc 10x wyższa wartością, niż dla ołowiu, rtęci, żelaza, złota, srebra, miedzi, itp
Woda jest zupełnie wyjątkową substancją i tak proszę ją traktować.
+Arkadiusz Pirch
Wodór ma 14225 J/kg*K
ok. 3500PLN za cały rok: pompa ciepła, oświetlenie, wentylacja mechaniczna, oczyszczalnia, gotowanie i wszystko inne (mam tylko prąd) - dom 250m2. jak dostaję rachunek to przewracam się i śmieje - wcześniej mieszkałem w bloku 50m2 i było 2 razy drożej ;) PS. I TV plasma który cały czas działa ;)
indukcyjna
Jak najbardziej jest to realna kwota i jednocześnie NORMALNA kwota przy pompie ciepła. Sama mam dom 200m2, TYLKO pompa ciepła, sonda - dwa odwierty pionowe, każde po 90m. Codziennie gotuję na indukcji, oświetlenie domu - nie oszczędzam bo dodatkowo mam diody wszędzie. Lodówka i pralka klasy A+ i rachunki za cały prąd w granicach takich jak pisze powyżej Pan Piotr. Wcześniej mieszkaliśmy w domu, stare budownictwo, 100m2, ogrzewanie domu + woda to było min 500-700zł na miesiąc (przy czym paliło się też w kominku czasami).
racjonalnie i z kalkulatorem
3500/12= ca 290pln/mies
cena 1kWh= 0,56pln
zużycie średnie miesięczne 517kWh
plazma 42cale(chyba najmniejsza jaka jest) minimum 300W jeżeli racuje tylko 10h dziennie to daje nam 90kWh/mies
czyli zostaje na pompę i całą resztę domu 240pln/mies? Lekkie niedowierzanie mnie dopada.
pomp ciepła mniejszych niż 3,5kW chyba nikt nie ma - czyli takie urządzonko pracując 20h dziennie(przy sprawności COP 3 oznacza to raptem 10kW mocy cieplnej oddawanej- czyli tyle ile najmniejszy dostępny piec CO ) zjada nam 70kWh/dobę(ca 40złotych) czyli 3500pln przeżre nam w 90dni pracy nawet jakbyśmy nie używali w domu niczego wogóle.
Rachunki roczne 5000pln są możliwe ale 3500 to marketingowy bull...t
Enerwin Sp. z O.O. Dom 200m2, energooszczędny. Moja pompa ma 8kW, (COP 4,5), ale to że nazywa się nibe 8kW, nie oznacza że pobiera tyle prądu, jest to moc maksymalna jaką może zużywać i wynika to z wbudowanych grzałek dodatkowych. W praktyce grzałki mają się włączać jeśli są bardzo duże mrozy i pompa nie nadąża pracować. 2 lata mam pompę i nigdy grzałki się nie włączyły mimo iż przednia zima była sroga. Sam komputer w pompie to 300W i tylko on chodzi cały czas. Obieg można ustawić tak żeby było bardziej ekonomicznie czyli 3min chodzi, 10min przerwy, pompkę do obiegu też można zamontować droższą która bierze mniej prądu. Pompa jeśli ogrzewa pobiera maksymalnie 2kW - czas pracy pompy w tym roku to: od stycznia do marca średnio 7h dziennie, wiosna kwiecień-maj pracowała średnio 5h dziennie, czerwiec-lipiec pracowała średnio 2,5h dzienne (a ma włączoną opcje klimatyzacji). Poprzedniej zimy w największe mrozy (luty -marzec) pracowała średnio po 10,5h dzienne.
Jestem zadowolonym użytkownikiem pompy ciepła :)
@Pompy Ciepła
Moc i praca to ściśle powiązane wielkości fizyczne. Wat = dżul/czas, a dżul jest również jednostką ciepła.
+Krzysztof Romanowski Oczywiście jest ścisły związek między energią a mocą, ale to dwie różne wielkości pokazujące różne parametry.
Przykładowo - tą samą ilość energii - powiedzmy 10kWh możemy dostarczyć z różną mocą, czyli w różnym czasie np.: 1kW i 5kW
1kW x 10h = 10kWh
5kW x 2h = 10kWh
W uproszczeniu, moc określa szybkości dostarczania energii w czasie - energia / czas -> kWh/ h = kW
Natomiast kilowatogodziny określają samą ilość energii (pobranej,/dostarczonej)
Jak widać moc i energia to dwa różne parametry, mające fizyczny związek między sobą.
Pan z filmu z pewnością nie jest profesorem. Profesor czy nawet doktor nie wypowiadałby się nieściśle wyrażając energię w kilowatach. Nawet w szkole średniej na fizyce dostaje się za to PAŁĘ :)
+Pompy Ciepła o czym ty piszesz
moc podaje się w Watt -ach
kilo jest do określeniem ilości - czyli 1000 Watt ów
nie rób ludziom wody z mózgu
ty robisz ludziom wodę z mózgu bredząc że moc podaje się w jakiś Watt-ach (moze watachach). Moc podaje się w jednostkach SI gdzie moc podaje sie w watach (z małej litery i przez jedno t) (1 W=1J/1s)
czy potrafisz czytać ze zrozumieniem ????
pisałem wcześniej o "przedrostku" - skrócie "k" - czyli mnożniku
k=1000 -
i nie ważne czy podasz do Watt-ów
Voltów
Ohmów
Bajtów
bitów
i innych
Nie ma Ohmów. Są omy.
Nie rób pan panie tylko kolejnych tych spotkań.Co mnie nawiedziło aby was podziwiać.
Jest spory wydatek ,ale mysle ze warto.
A ja uważam inaczej.Zagadnienie przedstawione było dobrze, w sposób inżynierski/ miejscami skrótowo/Posiadam pompę cieplną BWP 30 Dimplex 6-ty rok i jestem zadowolony . Wody gorącej mam aż za dużo - od kwietnia do pażdziernika. Polecam wszystkim malkontentom i niedowiarkom.
super, a co pozostalymi miesiacami od listopada do marca?czyli wtedy kiedy najbardziej cieplej wody sie potrzebuje?
Popularyzatorem trudnych tematów Pan Profesor to raczej nie jest. Nie mówiąc o niefortunnym przedstawieniu zasady pomp termoelektrycznych. Wykorzystanie zjawiska Le Peletiera wg. p. profesora wymaga dostarczenia energii elektrycznej z zewnątrz a przecież nie o to chodzi. Raczej dokładnie o coś przeciwnego.
Tak sie zastanawiam czy jest jakoś odzyskiwana energia sprężonego czynnika roboczego na zaworze rozprężającym...
- sam redaktor nie przypuszczał że rozmowa bedzie tak długo trwała-nieco się już wiercił i chciał pogryżć długopis - a ja mam zamieszanie w głowie
DRAMAT. Przez duże De, prawda. Panie Doktorze pytanie było o redukcję kosztów ponoszonych przez Kowalskiego na ogrzania budynku. Nie była to prośba o wykład na temat pomp ciepła! Poza tym polecam przyjrzeć się temu, jak działają nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. Firma Viessmann i inne niemieckie marki ściśle współpracują z rządem, żeby nie było sytuacji monopolu energetycznego, jaki mamy w Polsce! Tutaj trzeba się pochylić. Tworzyć klastry energetyczne, inwestować w wiedzę i moce nowych pokoleń, zamiast siedzieć w pożółkłych ze starości podręcznikach, prawda... Dlatego spędziłem na Politechnice Poznańskiej jeden semestr. Męczycie i nudzicie, a świat pędzi do przodu.
Nie obrażając tego Pana który z wie się Profesorem.
Ludzie Ten Chłop nie ma pojecia o tym co mówi.
To jest jakaś masakra.
Tacy ludzie na pewno na uczelniach nie wykształcą młodych specjalistów w dziedzinie odnawialnych żródłach energii.
Tego Pana zapraszamy na szkolenie pierwszego stopnia odnosnie zasady działania pomp ciepła. :)
przepraszam ale wie co to dolne źródło i górne haaaaa hiiiiii.
CZY ZA TO NAGRANIE PAN ZAPŁACIŁ?
+konrad ujejski
Sądzę, że ten Pan natrafił na barierę, gdzie na uczelni mógł już operować pewnymi pojęciami, założeniami i wiedzą studentów, a przed kamerą musiał dużo upraszczać. Może nie był do końca przygotowany, ale nie można mu zarzucić braku wiedzy.
gość jest ok , tylko widz na " jutubie" ma trochę inne oczekiwania prezentacji wiedzy
O RANY TEN PAN MA CALY CYKL TEGO TYPU PROGRAMÓW.
TO JUZ JEST ZAGROZENIE.!!!!!!!!!!!!!
czyli lodówka tak działa , to opis lodówki jak działa?? w środku chłodzi na zewnatrz grzeje , mam w srodku zimno na zewnatrz ciepło to tez pompa ciepla lodówka??
Tak to praktycznie to samo jeżeli chodzi o zasadę działania. Tylko lodówka grzeje Ci pomieszczenie a ochładza komory z żarciem natomiast pompa ciepła ochładza Ci np grunt i grzeje ci chałupę lub wodę lub co tam sobie życzysz.
Powinno być krótko i zwięźle. ile kosztuje ogrzanie domku taką energią. Korzyści dla środowiska itp. Kogo interesują szczegóły dzialania pomp ciepła od strony fizyki!!!
Mi to przypomina partyjna nowomowe byle dużo mówić i by wydawało się ze się wie co się mówi:-)
tak właśnie uczą w szkołach teoria teoria i nikt nic nie zrozumie
Porywający wykład. Młodzież zamiast fejsbuka gromadnie zainteresuje sie tym zagadnieniem i bedzie z otwartymi ustami ogladac takie rzeczy.
a to górne źródło ciepła to jak wysoko? Na strychu wystarczy?
na strychu to za nisko musisz wlez na komin i poczekac az slonce zaswieci. Wez z soba miotle w razie gdyby za duzo bylo chmur to je miotla porozgarniasz bo jak sloneczko zajdzie za chmurkami to bedzie sopel z ciebie i strarzaki beda ciebie grabiami sciagac
No to skoro można podgrzewać dom czy stadion to mórawę i pola też by można podgrzewać aby ładować mniej chemii ?? Ułatwiać i redukować ale jak skoro beton aż strach :(
Technicznie ciekawe, ekonomicznie bez sensu. Prelekcja nudna tak, ze az herbata zamarzla ;)
13:02 od kiedy energię wyrażamy w kilowatach??? to jednostka mocy a nie ciepła.
Czy ten Pan jest na pewno profesorem? ua-cam.com/video/aSUEm4VYfkE/v-deo.html#t=782
a ja głupia myślałam, że energia w kilowatach, a praca w kilowatogodzinach.
Anastazja P
+Bolesław Wspaniały istnieją dwie formy przekazywania energii - ciepło i praca. Energia, Praca i Ciepło wyrażane są w kilowatogodzinach [kWh]. Natomiast Moc wyrażamy w kilowatach [kW].
Oczywiście jest związek między energią a mocą.
W uproszczeniu, moc określa szybkości dostarczania energii w czasie - energia / czas -> kWh/ h = kW
Ten materiał powinien być pokazywany w kościele w ramach pokuty dla wiernych. A tak na serio czy ten człowiek nie zdaje sobie sprawy jak bardzo jest nudny.
Facet, najpierw się naucz tego co chcesz wyrazić słowami lub zmień nazwisko na YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY!!!!!!!!!!!!!!
To jest doskonały przykład tego jak nie nauczać na politechnikach
Ja tu widzę biedę w zakresie umiejętności prezentacji
PAN NIE OGARŃIA ZIEMI A CO DOPIERO SŁOŃCE I WIATR.
żenada.
Ble ble ble. Odwrotnie z tą wężownicą wężowatą. Powinno brzmieć - większa powierzchnia przekazywania ciepła na mniejszej powierzchni terenu. To tak jak pewien prof. chciał przesyłać ciepło na teren całej gminy do 10 km (siecią cieplną) o temp max 55 st.
Przecież to jest ciepła pompa, jak się nagrzeje to jest ciepła!
Czytany monolog. Jest ekonomiczne i korzystne ale gdzie fakty? Przeliczenia? Dlaczego ekonomicxne skoro zre prad a zwby miec prad trzeba spalac wegiel?! Gdzie ekonomia jak pompa dziala jak lodowka? Uzalezwiona od pradu.
Ciekawe, warto propagować synergię.
Sorry ale formuła jest całkowicie niestrawna. (eeeeeeeeeeee, zzzzzzzzzzzzzzzzz itp.)
Ten dzwon nie ma pojęcia o czym mówi. Gdzie są schematy ? Nieprzygotowany mul i nic poza tym.
Ale prowadzący powinien wykazać większe zainteresowanie tematem a nie czekać jak na ścięcie;p
Wykład dla studentów i to zdolnych.
Po co gosciu robi taki naukowy wykład na jakimś zwykłym spotkaniu. Przecież to śmieszne.
nie da sie obejrzec do konca , tak to przekazuje ze wole posluchac o chodowli jedwabnikow a kurwa wybieram odrzewanie dodomu , cos jest nie tak
O czym ten człowiek pierdoli... a raczej czyta z ksiażki dla gimbazy napisanej przez jakiegos potyranego profesora bez zadnych naukowych sukcesow
Większe zapotrzebowanie na pompy wymusilyby spadek ich cen?? Geniusz:-), I po przejściu na pompy ciepła które są zasilane prądem zmniejszylyby zużycie prądu??? Chyba że ktoś wcześniej grzal prądem a w Polsce to mniej jak 0,5% więc co ten dziadek opowiada??
Nad produkcją ???, he he he he cała dostawa była by z Chin, tam nie ma ZUS-u itd....
Bardzo słabe !!! Ja mam PC 12 lat montujemy od 9 lat coraz więcej.Jest SUPER. Aktualnie w nowym domu uzyskuję sprawność 540% Projektuję buduję pod Białymstokiem Małe rodzinne osiedle DUŻYCH Energooszczędnych domów 606758757 Pozdrawiam
sprawność 540%..
Normalnie perpetuum mobile, nadwyżkę sprzedajesz Eneii?
BartMat86 Oczywiście !!!???
***** Ja odczytuję z porządnej, dobrze zaprogramowanej, pracującej 1,5 roku PC !!! A Ty uzasadnij, a nie ..herezje piszesz!!!
+Janusz Karpowicz 540% to nie sprawność tylko efektywność pozyskiwania darmowej energii z otoczenia przez pompę ciepła.
pozyskana energia cieplna = włożona energia elektryczna + darmowa energia z otoczenia
Sprawność 540% oznaczałaby, że do pompy ciepła wkładamy mniej energii niż otrzymujemy a tak nie jest zgodnie z zasadą działania pompy ciepła, którą przedstawia powyższe równanie.
Większy udział energii darmowej z otoczenia oznacza większą efektywność i w efekcie mniej płacimy za 1kWh ciepła.
Sprawność nigdy nie przekracza 100% gdyż nie da się "wyprodukować energii" z niczego (zgodnie z zasadą termodynamiki)
Poczytaj lepiej podstawy termodynamiki z ogólniaka i jeszcze raz zastanów się nad tą sprawnością 540%
Bo powiem Ci tak nawiasem, że nie stworzono żadnej maszyny ani instalacji o sprawności mającej 100% a co dopiero 540%. Dlaczego ? Bo to fizycznie niemożliwe. Ale o tym sobie poczytaj. W książkach wszystko jest (no prawie wszystko).
Nawet Pan redaktor gryzie długopis z nudów. Nic w tej mowie nie jest na tyle ciekawe, aby słuchać tego do końca.
co ten facet klepie ? czy on wogole ma siadomosc o czym gada do prostego czlowieka ? czy sie nacpal czegos ?
Panie Prof.!!@
Żeby się Pan zesrał, to i tak ekogroszek w Polsce najbardziej opłacalny .
Perpetum mobile wynaleźli ha ha ha
Usnąć można....
do czrs1056. Ciekawe kto ci płaci , że piszesz "drogie w budowie i eksploatacji pomp ciepła" jeżeli się nie ma wiedzy to tak się pisze . prawidłowo dobrana i zaprojektowana instalacja dla domu 150m2 to ok 250 zł koszt eksploatacji. Co nasi klienci potwierdzają!!!
tak tak i 50 tyś - 60 tyś założenie.
to 30 lat opalania weglem przy zuyciu 3 ton i zostaje na piwo ....
plus ksozta prądu .... heh
pompę mam - woda-glikol - ekonomicznie sprawdza się (mniej niż węglem a bezopsługowo), ale gość nie potrafi sie sprzedać. Dlaczego on czyta???? Nie zna się??? A półprzewodnikowe to na razie instytuty badawcze - w domu nie ma sensu - za duże nakłady...
Borze, czytać to ja też umiem....
O wszystkim i o niczym.
Szkoda czasu na oglądanie.
Komentarze na poziomie dna i mułu. Proponuje postudiować i nauczyć się trawić wiedzę teoretyczną na wiedzę praktyczną, a następnie komentować wykłady.
Kabaret.... Takiego wykładu żaden Kowalski nie zrozumie... Szkoda czasu
Kompletna porażka polskiego profesora. Nie umie sensownie przedstawić zagadnienia!
Od dawna nie słyszałem takiego pieprzenia
co ty człowieku pierdolisz ? chyba nie wiesz co mówisz a redaktorek to ma cie dosyć nie widzisz tego?
dno
gość bredzi jak potrzaskany !!
ble ble ble,bla bla bla
Co za gówno. Sraczki dostałem jak tą rente słuchałem.
Ale nuda