Dzieciństwo w pasiakach. Bogdan Bartnikowski. Audiobook PL

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 сер 2024
  • Cały audiobook do kupienia na smarturl.it/Dz...
    Cały ebook do kupienia na smarturl.it/Dz...
    Wstrząsająca historia o życiu w Auschwitz. Autobiograficzna opowieść Bogdana Bartnikowskiego to jedno z najbardziej poruszających świadectw dziecięcej wrażliwości wobec piekła obozowej rzeczywistości.
    „Zacząłem więc spisywać wspomnienia moje, moich koleżanek i kolegów. Z nadzieją, że jak je napiszę, to one ode mnie odejdą. Niestety, tak się nie stało…”
    Bogdan Bartnikowski miał 12 lat, kiedy w nocy z 11 na 12 sierpnia 1944 roku znalazł się z mamą na rampie KL Auschwitz-Birkenau. Jego opowieść to jedno z najbardziej poruszających świadectw dziecięcej wrażliwości wobec piekła obozowej rzeczywistości.
    O Autorze:
    BOGDAN BARTNIKOWSKI - urodzony w 1932 r. w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego, po opanowaniu dzielnicy Ochota, gdzie mieszkał, przez oddziały RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa), wraz z matką został wypędzony z domu i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie (tzw. Durchgangslager 121). Stąd 12 sierpnia 1944 r. zostali obydwoje wywiezieni do KL Auschwitz-Birkenau. W obozie został zarejestrowany jako więzień 192731. Przebywał w Birkenau: najpierw w bloku dziecięcym obozu kobiecego, następnie w sektorze B11a obozu męskiego, gdzie byli więzieni chłopcy z Warszawy.
    11 stycznia 1945 r. został razem z matką ewakuowany do Berlina-Blankenburga (komando robocze obozu Sachsenhausen), gdzie do wyzwolenia w dniu 22 kwietnia 1945 r. pracował przy odgruzowaniu miasta. Po wyzwoleniu powrócił wraz z matką do Warszawy. W Powstaniu Warszawskim stracił ojca. Przerwaną przez wojnę naukę kontynuował w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. Po odbyciu służby wojskowej pracował jako dziennikarz.
    Bogdan Bartnikowski, mając w pamięci przeżycia z okresu okupacji i uwięzienia w obozach koncentracyjnych, napisał i wydał książki o losach polskich dzieci w latach wojny: zbiór opowiadań „Dzieciństwo w pasiakach” (1969, 1972, 1989) oraz powieści „Daleka droga” (1971), „Powrót nad Wisłę” (1972) i „Dni długie jak lata” (1989).
    Obecnie jest na emeryturze. Pracuje społecznie w Związku Literatów Polskich i Związku Powstańców Warszawskich. Odznaczony został Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
    Czyta Janusz Zadura (lektor)
    Zobacz co słychać na naszym instagramie bit.ly/Publio-I...
    #publiopl #publioaudiobooki
  • Розваги

КОМЕНТАРІ • 15

  • @Publiusz_z_Publio
    @Publiusz_z_Publio  4 роки тому

    Cały audiobook do kupienia na smarturl.it/DziecinstwoAudiobook
    Cały ebook do kupienia na smarturl.it/DziecinstwoEbook

  • @annagocmen9807
    @annagocmen9807 3 роки тому +12

    Książka, którą przeczytałam po raz pierwszy w wieku 12 lat i zostawiła we mnie ślad. Historia nie jest moją piętą Ahillesa, ale historia II wojny światowej już tak. Od tego momentu przeczytałam już chyba wszystkie książki dotyczące obozów koncentracyjnych i nie tylko.

  • @bozenak7223
    @bozenak7223 4 роки тому +6

    To były straszne czasy, gdzie ludzie - ludziom zgotowali ten los. Nigdy wiecej❗❗❗
    Obecnie przywódcy, znowu "podnoszą łby" zapominając o strasznej przeszłości i cierpieniu milionów ludzi⁉️

  • @beatakrzak4317
    @beatakrzak4317 3 роки тому +3

    Nie,no dialekt tragiczny.zero zaciekawienia.wolę czytać nadal tematykę obozową bo wyobraźnia jest mocą,w przeciwieństwie do tego,który to czyta.jakbym Alicję w krainie czarów słuchała a nie tematu martyrologii..dziękuję

  • @bozenak7223
    @bozenak7223 4 роки тому +1

    💔💔💔

  • @runningchicken3956
    @runningchicken3956 Рік тому

    "Książka odstrasza od czytania" Nabiera nowego znaczenia

  • @iwonak2317
    @iwonak2317 3 роки тому +5

    Ciężko słuchać 😪😪😪

  • @Kkonrad69
    @Kkonrad69 9 місяців тому

    To wszystkie rozdziały ?

  • @stasia8806
    @stasia8806 3 роки тому

    L