O, bywałem w tej kaplicy, na spotkaniach z nowoprzybyłymi imigrantami i uchodźcami (jako wolontariusz). Taki baner z tęczą i napisem GOD'S LOVE IS STRONGER THAN HUMAN HATE bardzo by się przydał na marszach równości w Polsce, gdzie LGBT jest przeciwstawiane miłości bożej.
Mario świecki celebrans to osoba moderująca nabożeństwa, która nie ukończyła jeszcze studiów teologicznych. Minister (nie ministrant) to osoba po studiach teologicznych, który uzyskał etat w jakiejś parafii (decydują o tym członkowie wspólnoty, jak we wszystkich kościołach protestanckich i części starokatolickich.
@@Jacek-Kochanowski Sprawdziłem znaczenie słowa "celebrans" w słownikach online i wszystkie podawały że jest to duchowny. Stąd było moje pytanie o ministranta (który jest zazwyczaj świecki)
Mario Ja powiem szczerze, że sam kłopot ze znalezieniem odpowiedniego słowa w języku polskim, wiekszość słownictwa obraca się wokół, lub przywodzi na myśl struktury z kościoła katolickiego lub innych dużych odłamów chrześcijaństwa. Dla nas tak naprawde nie ma takiej rzeczy, która może sprawować “minister” (PL pastor/ka, duchowny/a - zwał jak zwał), której nie mogłaby zrobić osoba świecka. Jednak jako, że lubimy się upewnić, że osoby, które staja na mównicy prezentuja soba pewien poziom i wartości, często ogranizujemy takie kursy dla tych, którzy chcieliby sie podjac prowadzem spotkań, czy nauczyć jak sprawnie i profesjonalnie przygotowywac i prowadzić śluby, pogrzeby czy powitania dzieci. I poźniej takie osoby sa nam znane jako “celebrant” (PL celebrans). Po co w takim razie nam ministrowie? No cóż, sa osoby, które zajmuja się tym na cały etat :) Po dość intensywnym wieloletnim szkoleniu, sprawdzeni żeby upewnić się, że prezentuja określone strandardy moralne, z ukonczynomi studiami wyższymi, wiedza akademicka, teologiczna, o religiach, o ludziej duchowiści, przeszkoleni jak niesc pomoc w sytuacjach kryzysowych, jak budować społeczności czy zarzadzać małymi organizjami (czym sa nasze wspólnoty) A ministranci? W sensie dzieciaki? A niech się bawia gdzie chca! 🙃
@@arekmalecki4878 O, to całkiem sporo. W każdym razie więcej niż myślałem. Jak można zostać członkiem Waszej społeczności? I jak wygląda działalność w czasach pandemii?
Najlepiej to się poprostu pojawić w któryś dzień! Spotykamy się w niedziele o 10:30 i w środy o 12:30. Można też dołaczyć się do tych spotkań przez Zoom. W kaplicy wszytsko zgodnie z wytycznymi, czyli odpowiedni dystans zachowany i zero śpiewania ;-) (należy też mieć maseczkę). Niestety nie możemy też jeszcze zaoferować kawy i ciasta po spotkaniu. Więcej informacji na millhillchapel.org i na naszej stronie facebookowej (Mill Hill Chapel) Zapraszamy! :)
Bardzo ciekawe spotkanie. Muszę Ich poszukać jak będę w Warszawie w Polsce.
THX
O, bywałem w tej kaplicy, na spotkaniach z nowoprzybyłymi imigrantami i uchodźcami (jako wolontariusz).
Taki baner z tęczą i napisem GOD'S LOVE IS STRONGER THAN HUMAN HATE bardzo by się przydał na marszach równości w Polsce, gdzie LGBT jest przeciwstawiane miłości bożej.
Skoro "celebrans" to osoba świecka, to jaka jest różnica pomiędzy celebransem a ministrantem? I czy celebrans to to samo co celebrant?
Mario świecki celebrans to osoba moderująca nabożeństwa, która nie ukończyła jeszcze studiów teologicznych. Minister (nie ministrant) to osoba po studiach teologicznych, który uzyskał etat w jakiejś parafii (decydują o tym członkowie wspólnoty, jak we wszystkich kościołach protestanckich i części starokatolickich.
@@Jacek-Kochanowski
Sprawdziłem znaczenie słowa "celebrans" w słownikach online i wszystkie podawały że jest to duchowny. Stąd było moje pytanie o ministranta (który jest zazwyczaj świecki)
Mario Ja powiem szczerze, że sam kłopot ze znalezieniem odpowiedniego słowa w języku polskim, wiekszość słownictwa obraca się wokół, lub przywodzi na myśl struktury z kościoła katolickiego lub innych dużych odłamów chrześcijaństwa. Dla nas tak naprawde nie ma takiej rzeczy, która może sprawować “minister” (PL pastor/ka, duchowny/a - zwał jak zwał), której nie mogłaby zrobić osoba świecka. Jednak jako, że lubimy się upewnić, że osoby, które staja na mównicy prezentuja soba pewien poziom i wartości, często ogranizujemy takie kursy dla tych, którzy chcieliby sie podjac prowadzem spotkań, czy nauczyć jak sprawnie i profesjonalnie przygotowywac i prowadzić śluby, pogrzeby czy powitania dzieci. I poźniej takie osoby sa nam znane jako “celebrant” (PL celebrans).
Po co w takim razie nam ministrowie? No cóż, sa osoby, które zajmuja się tym na cały etat :) Po dość intensywnym wieloletnim szkoleniu, sprawdzeni żeby upewnić się, że prezentuja określone strandardy moralne, z ukonczynomi studiami wyższymi, wiedza akademicka, teologiczna, o religiach, o ludziej duchowiści, przeszkoleni jak niesc pomoc w sytuacjach kryzysowych, jak budować społeczności czy zarzadzać małymi organizjami (czym sa nasze wspólnoty)
A ministranci? W sensie dzieciaki? A niech się bawia gdzie chca! 🙃
Celebrans to homoseksualny ksiądz xd
@@marekjanczewski Bardzo homofobiczne stwierdzenie nacechowane pejoratywnym zabarwieniem. Mocne też uproszczenie.
Jak liczna jest społeczność LGBT w kongregacji Mill Chapel?
Tak na oko to powiedziałbym, że około ćwierć naszej kongregacji identyfikuje się jako LGBT+, a reszta to szczerzy sojusznicy ;-)
@@arekmalecki4878
O, to całkiem sporo. W każdym razie więcej niż myślałem. Jak można zostać członkiem Waszej społeczności? I jak wygląda działalność w czasach pandemii?
Najlepiej to się poprostu pojawić w któryś dzień! Spotykamy się w niedziele o 10:30 i w środy o 12:30. Można też dołaczyć się do tych spotkań przez Zoom. W kaplicy wszytsko zgodnie z wytycznymi, czyli odpowiedni dystans zachowany i zero śpiewania ;-) (należy też mieć maseczkę). Niestety nie możemy też jeszcze zaoferować kawy i ciasta po spotkaniu.
Więcej informacji na millhillchapel.org i na naszej stronie facebookowej (Mill Hill Chapel)
Zapraszamy! :)
O to sekta "ciepłych"-w 16 wieku nie było w sektach LGBT.
@@marekjanczewski
To się cofnij do XVI wieku.