Kod rabatowy Bush15 - 15% rabatu na stronie Revolution Race bit.ly/Bushcraftowy20 Śpiwory oczywiście są prezentowane w workach do przechowywania. Po spakowaniu zajmują zdecydowanie mniej miejsca :)
A czy w takim x-lite 300 da się spać latem faktycznie, jak jest 15 st w nocy? Bo mi jest zawsze jest za ciepło, nawet w śpiworze na 20st, tyle że syntetyk i cały się pocę.
@Uka Jali - oczywiście. Śpiwór puchowy przechuje się rozprężony - w takich dużych workach jak na filmie. W teren pakuje się do worków kompresyjnych. Na przykład ten najlżejszy śpiwór po spakowaniu zajmuje niewiele więcej miejsca niż kilo cukru.
Odkąd sam biwakuje, oglądam uwaznie Twoje filmy. Bardzo mnie to cieszy jak dokładnie zawsze obiektywnie tłumaczysz czego używasz. Twoje rady jak zawsze cenne i dziekuje, że sie tym z nami dzielisz. Wracaj do zdrowia. Serdecznie Ciebie pozdrawiam.
Bardzo dobry materiał. Każdy musi sobie odpowiedzieć sam gdzie i kiedy będzie mu śpiwór służył (ja wybrałbym odrobinę inaczej) ale to naprawdę sensowny zestaw.
Mój pierwszy śpiwór Hannah Biker syntetyczny. Cieeężki i stracił trochę termiki. Po kilku latach kilka razy droższy puchowy, hydrofobowy Cumulus do 5 stopni komfortu. Dużo lżejszy, cieplejszy. Natomiast po kilku latach stracił szybciej więcej termiki niż syntetyk. Puch po prostu z niego wychodzi sobie przez szwy.
Dobry odcinek ,zresztą jak zawsze :) A z mojej strony propozycja, może byś Marcin zrobił odcinek jak się ubierać na rowerowe trasy w aurze jesiennej i zimowej? Pozdrawiam i szybkiego powrotu do sprawności!
Te śpiwory są w workach do przechowywania, kompresyjne worki transportowe do zapakowania do plecaka mają 10-20% tej objętości :). Na codzień puchowe śpiwory trzyma się w takich wielkich paczkach albo wręcz rozwieszone luzem, żeby się puch niepotrzebnie nie gniótł.
@@sebee13 No dokładnie. Worek do przechowywania jest duży - do Cumulusa X-lite 200 ma spokojnie 20 litrów objętości, jeśli nie więcej. A worek kompresyjny do tego śpiwora ma jak sądzę maksymalne dwa litry. Podejrzewam że nawet mniej. Puch, jak się z niego wypchnie całe powietrze, ma naprawdę minimalną objętość, zresztą na tym polega jego główna zaleta.
Świetny film. Również osobiście korzystam z zestawu materac+mata (która poza dodatkową izolacją i komfortem chroni materac przed uszkodzeniami). Analogicznie stosuje zestaw ubraniowy do spania. Jednak w śpiworach preferuje syntetyki i nie dla tego, że uważam je za lepsze. Wręcz przeciwnie. Nie mniej w moim przypadku lepiej spełniają swoje funkcje przy mojej eksploatacji i są mniej wymagające ze strony użytkownika. To jak korzystasz powinno determinować wybór. Przykładem jest bivy w którym syntetyki z uwagi na ograniczoną cyrkulację powietrza bivy i micronamiotów sprawdzają się lepiej po zawilgoceniu. Prywatnie w cieplejsze noce i pory roku stosuje Carinthia Tropen, który posiada zintegrowaną moskitierę co doskonale się sprawdza pod gołym niebem, tarpem lub w hamaku. W zimie ciekawym rozwiązaniem jest śpiwór tej samej firmy Survival One gdyż umożliwia docieplanie się również poza noclegiem. Czekam na kolejne nagrania 👍 Pozdrawiam o życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
fajny pomocny odcinek. Ja właśnie tak używam że jako uniwerslany mam puchowy na 3 stopnie komfortu i używałem go od -3 do +15, zawsze był odpowiedni a na zimę mam olbrzyma syntetycznego na -7 :D Pozdrawiam Wracaj szybko do zdrowia
Materiał ma już jakiś czas, ale może znajdzie się jakaś miła dusza która będzie mi potrafiła odpowiedzieć. Czy ktoś słyszał albo stosował patent z folią NRC dawaną pod śpiwór zamiast karimaty czy materaca? Czy faktycznie daje to jakieś wymierne ciepło, które odbija nasze ciało, czy też działałoby to w sytuacji awaryjnej przy braku śpiwora? Zaś cały materiał Marcinie, jak zwykle bomba! Pozdrawiam
Kiedyś myślałem-po co cudować, śpiwór to śpiwór i kupiłem śpiwór w chińskim centrum za 30zł. Rano się budzę mokry jakbym wyszedł alos prysznica i myślę, co jest kurła, deszcz tak lał, a ja nie zauważyłem? Ale to nie był deszcz, ten śpiwór nie oddychał, nie przepuszcał powietrza. Także dzisiaj już myślę, że lepiej zainwesrować w lepszy śpiwór.
Dziękuje za film! Przyda się dla początkującego biwakowicza jak ja. Mam prośbę/pytanie/pomysł... może w związku z "nadmiarem czasu" ;) nagrałbyś film, mówiący o twoich początkach tj. jak zacząłeś biwakować, jak wyglądała Twoja pierwsza nocka, jakie błędy- w tym sprzętowe popełniłeś na początku, jak radziłeś sobie w trudnych warunkach- jak w ogóle zdobywałeś wiedzę survivalową/turystyczną. Jest to ciekawe o tyle że jest tu pełnie sporo osób, które nigdy jeszcze nie były w lesie na nocce, lub wahają się jak zorganizować sobie taki wypad, aby był bezpieczny, przyjemny i nie wiązał się z otarciami od za ciężkiego plecaka. Pozdrawiam i szybkiego powrotu do zdrowia Panie Marcinie
To jest proste - żeby zacząć i zdobywać doświadczenie, trzeba wyjść z domu. Nawet do najbliższego lasu, przejść z 10km, zanocować i następnego dnia wrócić. W ten sposób zauważysz każdy błąd jaki zrobiłeś, a jednocześnie nie będzie on zbyt dokuczliwy, bo już następnego dnia będziesz w domu. Mówię z perspektywy debiutanta - pierwszy raz wyszedłem na samotną nockę w lesie w połowie maja tego roku. Zachęciło mnie otwarcie obszarów Zanocuj w lesie, przynajmniej jeden stres odpadł. Spałem wtedy może ze 2-3 godziny, bo zwierzaki biegały, a ja się z nerwów budziłem chyba na każdą mysz przebiegającą w pobliżu. I od tego czasu myślę że mogę liczyć ze 20-30 samotnych nocek w lesie, parę pieszych wycieczek w góry na 70-100km z plecakiem i przejście Głównego Szlaku Sudeckiego :). Wciągnęło mnie jak bagno, tak że zachęcam. Nie ma nic piękniejszego niż bycie obudzonym przez ptaki o wschodzie słońca. Przy pierwszej samotnej nocce nie ma co się nastawiać na to że się wyśpisz, a żeby ciężki plecak nie ocierał najlepiej zabrać lekki plecak, to takie porady na początek ;).
@@klosiu1 Urzekła mnie twoja historia :). Jednak chodzi mi konkretnie o Marcina, ktoś z takim bogatym doświadczeniem i zasięgami, może chyba uchylić rąbka tajemnicy. Szczególnie, interesujące są początki- czy go ktoś namówił/zmusił/zachęcił- dla mnie to ważne bo szukam argumentów by zachęcić znajomych i inne bliskie osoby do takich przygód. Mnie przekonywać nie trzeba, właśnie planuję kolejny wypad na nockę w lesie. Pozdrawiam!
Też bym chętnie posłuchała. Zbieram się od trzech lat i jakoś nie mogę się zmusić - głównie ze strachu, nie będę ukrywać ;) Podobne historie pomagają oswoić temat, a jestem przekonana, że jeśli wreszcie pokonam opory, to już wsiąknę.
@@anczis zapewniam. Długo się za to zabierałem sam. Były sytuacje że już nawet byłem spakowany do wyjścia rano, ale ostatecznie zawsze znalazłem jakieś przeciw. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Myślę, że bardzo niedoceniony przez wielu temat. Rok temu u nas w kraju spałem w śpiworze z komfortem do -15 plus ocieplająca podpinka armii holenderskiej w -32 i na prawdę trzeba było się postarać żeby stworzyć warunki, w których byłem całkowicie pewien, że nie wybudzi mnie przeszywający mróz
Tak się zastanawiam, taki śpiwór x-Lite powiedzmy oscylujący przy 0'C, jak w nim spać latem? Temperatury mamy wtedy 15-20'C przeważnie. Może czegoś nie zrozumiałem, a może czas na drugą kawkę, taka dziś kapryśna aura jednak kto pyta nie błądzi powiadają :)
Bardzo przydatny materiał, łapa w górę :D Może tutaj zapytam: korzystał ktoś już ze śpiwora Robens Spire I lub II? Ostatnio, bedąc na biwaku zaskoczyła mnie temperatura i z 10 prognozowanych stopni zrobiło się 5. Nie planuję wędrówek późną jesienią ani wczesną wiosną. Jaki model najlepiej wybrać?
Czy używałeś kiedyś wkładek do śpiwora jedwabnych, polarowych etc i co o tych rozwiązaniach sądzisz? Dzięki za konkretne info i szybkiego powrotu do zdrowia oraz akcji w plenerze. 🚴♂️🔥
Tak, używałem wkłądki jedwabnej. Spełnia swoją rolę. Ja zrezygnowałem na rzecz bielizny bo w nocy często zmieniam pozycję z boku na bok i wtedy wkładka się plątała i było mniej wygodnie.
@@Bushcraftowy Witaj. Zastanawiam się właśnie nad śpiworem do spania do min 0° w jamie śnieżnej . Biorę pod uwagę właśnie panyam450 oraz xlite400 . Problem polega na tym ,że równiez odkręcam się z boku na bok. Jakie są twoje doświadczenia? Ponieważ jak dotąd spałem w śpiworze mss intermediate USA.
Czesc ogladam filmiki z twoich wojazy Ale sam nie zdecydowalem sie jeszcze na outdoor ale mam pytanie Jako ze czesto wyjezdzam gdzies samochodem na odludzia potrzebuje zakupic spiwor ,w sumie to mam juz wybrany konkretny model: CUMULUS VENCER 200 -i tutaj mam pytanie.. Czy jest szansa abys zorganizowal jakis rabat na ten produkt?
Marcin, chciałem zapytać jak się nazywa nazywa ta bluza z kapturem, bo patrzyłem na stronie Revolution i nie mogłem jej znaleźć, a mam wrażenie, że mogłaby się przydać w Tatry na wspin- w sensie lekka i jednocześnie izolująca na stanie
robię sobie 8 godzinne wyjścia do lasu chciał by je wydłużyć do 12-14H ale bez ciepłego posiłku to tak słabo, i tu moje pytanie czy wygodniejszy by był palnik gazowy czy takie małe palenisko do podgrzania czy też polecisz inne rozwiązanie ??? drugie pytanie na odpoczynek co byś polecił na podkład pod tyłek czy też do położenia się.
na takich kanałach youtube'owych trzeba brać pod uwagę, że twórcy często zmieniają różne rzeczy, żeby pokazać różne opcje, a do tego mają umowy z różnymi producentami, więc częściej mają ich rzeczy. a kurtała z deca oczywiście samo złoto :P
Super odcinek! Bardzo potrzebny! Osobiście mam problem że po nocy w namiocie zamsz na materacu jest wilgotny, czy dodatkowa izolacja od podłoża rozwiąże ten problem?
Pytanie technicznie dla bardziej doświadczonych: biorąc na przykład Cumulus X-LITE 300 który ma temperaturę komfortu podaną przez producenta 2*C (czyli rozumiem minimalna temperatura gdzie przeciętna osoba nie zmarznie) to śpiąc w tym śpiworze np. w 17*C w nocy się nie ugotujemy? Nie obudzę się spocony z mokrym śpiworem? :)
ja miałem na obozie X-LITE 200 i w nocy raz było zimno raz gorąco, raz spałem zasunięty raz traktowałem śpiwór jako kołdrę, ale nawet gdy zasypiałem zsunięty na 100% budziłem się rano, a śpiwór był rozsunięty do połowy. Zamki są miękkie i same się rozsuwają.
Nie chce się pytać o konkretne stopnie które są mocno subiektywne w odczuciu, dlatego taki rozstrzał. Chodzi mi głównie o to na ile uniwersalny jest taki śpiwór który ma 2*C komfortu. Chciałbym kupić jeden który pozwoli mi spać jesienią w lesie przy 5 - 10 stopni jak i latem na festiwalu przy 12 - 15. A że jestem raczej z tych cieplolubnych to znalazłem tego xlite 300 :)
@@gog1633 Nie wiem co ty za tańce odwalałeś w tym śpiworze :). Mnie się jeszcze nigdy nie rozpiął sam ten śpiwór. A co do pytania - tak, to będzie za ciepło. Te śpiwory dość dobrze oddychają, ale na pewno się spocisz. Zamki w tych Cumulusach są dwustronne, ja jak jest za ciepło najczęściej odpinam z dołu i wystawiam stopy w charakterze radiatora :). Ale wtedy warto rano jak się zwijasz przewrócić śpiwór na drugą stronę i podsuszyć chwilę. No i nie kupować śpiwora na zapas - jak chcesz śpiwór na lato to weź X-LITE 200, nie bierz cieplejszego bo może tam kiedyś zanocujesz zimą. Może zanocujesz, może nie, a tymczasem się będziesz całe lato męczył :). Dwusetka przynajmniej u mnie wystarcza od połowy wiosny do końca października, a też musi być w nocy ze 20 stopni, żebym się męczył bo za ciepło. Rzadko się takie warunki zdarzają. A najlepiej się w niej śpi w temperaturach od 7 do 15 stopni, więc w typowych letnich temperaturach.
Hej, widzę ze masz trochę książek obok. Nie wiem czy Twoje czy żony ale jeśli lubisz czytać to może mi coś polecisz. Dziedzina, gatunek raczej bez różnicy. Bardziej chodzi mi o książki ktore jakoś na Ciebie wpłynęły, wstrząsnęły, dały nowe spojrzenie na świat, albo były to historie które mimo upływu lat ciągle masz w głowie. Myślę ze też moze byc to pomysł na odcinek, bo czasem biwakowanie, przebywanie bez prądu, łączy sie z czytaniem książek. Będę wdzięczny jak mi odpiszesz. Dzięki, i szybkiego powrotu do zdrowia
Hej mam pytanie :) Czego z za chwile wymienionych rzeczy polecasz najbardzie na obóz/biwak. Obecnie jestem harcerzem i no początku obozu zanim wykonam pionierke mam wybór: spania z zastępem w wspólnym namiocie zastępu, własnym małym namiotem lub hamakiem. We wspólnym namiocie nie mam dodatkowego obciążenia bo nie musze nic brać oprócz maty i śpiwora, ale jest tłocznie. Z kolei w własnym małym namiocie jest ciepło i nie tłocznie, ale za to taki namiot jest trochę cięższy od hamaka, który jest ultra lekki, ale jest w nim troche chłodno i do tego się buja co mi osobiście przeszkadza. Licze na odpowieć osoby doświadczonej lub posiadającej wiedze potrzebną do udzielenia odpowiedzi :)
Szkoda, że nie pokazałeś ich skompresowanych. Nigdy nie miałem do czynienia z śpiworem puchowym. Szukam czegoś na ostrzejsze zimny czy nocki w górach, myślałem o syntetyku, ale jednak chciałbym zejść z wagi trochę I objętości.
zdrowia. Opowiedz czy spotkało Cię coś niebezpiecznego w trakcie podróży ludzie, zwierzęta, pogoda? Mnie najbardziej przeraziły 4 wiejskie burki spotkane na odludziu. Otwarta przestrzeń i regularne polowanie z nagonką na zwierzynę(mnie). Dopiero jak dotarłem do odległego drzewa i wyposażyłem się w tęgą lagę to odpuściły. Ale strach był choć w zasadzie psów sie nie boję ale co ta "wataha" odpie... to szok.
Ten komfort -17 do -18 to dopiero po uzupełnieniu Cumulusem 100 Normalnie zakres temperatury Temperatura komfortu (°C): -10 Maksymalna temperatura: -18 °C Ekstremalna temperatura: -40 °C
Temperaturą komfortu powinny się sugerować kobiety, a temperaturą Limit powinni mężczyźni. Pomimo tego zawsze lepiej odjąć sobie około -3 stopnie od tego co podaje producent, tym bradziej jeśli się jest zmarzluchem.
Gdybyś mógł zamienić X-lite 200 na 300 i korzystać z zimówki i tego x-lita na resztę roku, to zdecydowałbyś się? Zastanawiam się, właśnie miedzy X-lite 200 i 300 na śpiwór na cieplejsza połowę roku. Nie wiem czy 300 nie jest już za ciepłą opcją nie mając stricte letniego śpiwora.
To jest trudne pytanie. Musisz sobie odpowiedzieć jaki procent biwaków masz w temperaturze powyżej 4-5'C w nocy a jaki w przedziale 4'C - 0'C. Może się okazać, że tych drugich będzie tak mało, że można wtedy zabrać spiwór zimowy.
@@Bushcraftowy Rozumiem, dzięki wielkie za odpowiedź, była bardzo pomocna. Myślę, że wybiorę Xlite 200 i Panyam 600 i używając je w połączeniu zimą będzie całkiem komfortowo. Jeszcze raz dzięki, życzę zdrowia i szybkiej regeneracji.
Moim zdaniem na typowo letni śpiwór x-lite 300 jest za ciepły. Wybrałem się w tym roku na ultramaraton Wisła 1200 właśnie z x-lite 300 + płachta biwakowa thermarest. Nie miałem żadnych ciuchów na zmianę. W samym śpiworze było za ciepło w samej płachcie za zimno. Ale myślę że ten zestaw już na wschód 1400 sprawdziłby się idealnie.
Przepraszam, ale kiedyś miałem okazję spedzić kilka dni i nocy w okolicy koła podbiegunowego(nie do końca z własnej woli)....nie lubie promocji sprzętu gdy w gre wchodzi...życie...100/100 sprzetu w tych rejonach to natura...wełna,skóra,puch...natura...wilgoc czyli pot czy stopniały śnieg może znienić realia przatrwania...pomimo reklam Małach...w d...e mam gramy jeżeli chodzi o sen i regeneracje....
Na każde warunki śpiworu chyba nie ma... Puchowe niby lżejsze i cieplejsze na zimę ale wilgoć łapią, więc na długi wypad w teren słabo. Syntetyczne za to będą grubsze i cięższe przy lepszym komforcie cieplnym... No chyba że podróżujemy autem to wtedy chyba wszystko jedno🤣
@@BushcraftowyAkurat wzrost jest najmniej istotny w poszukiwaniu odpowiedniego. Ważę 130 kg i wiem co mówię. W 80 zapiąć to w końcu się zapnę ale już ruszyć to wyzwanie.Twoje filmy są świetne ale rady nie uniwersalne. W bivi nie wejdę, w śpiwory nie wchodzę, namioty za krótkie, materace za wąskie... Jak to powiedział EDC, bushcraft nie jest dla dużych ludzi. I to wina producentów. Przy dużym wysiłku w końcu coś się skompletuje ale i plecak zwykle musi wielkością nadążyć.
Fajnie by było, jakbyś ustawił gdzieś w pokoju drugą kamerę, z ujęciem pod innym kątem. Przejścia poprawią dynamikę filmów nagrywanych w domu. Szybkiego powrotu do formy 💪🏼
Kupiłem spiwor temp komfortu +5. W nocy bylo +15. Zmarzłem :/ Nie bardzo wierzę w te opisy producentów. Albo sa tez inne zmienne ktore trzeba brac pod uwagę...
Czesc, a UMNIE jest odwrotnie mialem spiwor komfort +5temp. w nocy bylo miedzy 2/0 stopni I bylo mi tak goraco ze musialem do polowy rozsunac go, nie obczajam o co kaman z tym komfortem.
Jak kupiłeś jakiś noname za pinć złotych, to sam jesteś sobie winien. Tacy producenci piszą sobie na śpiworach zupełnie losowe zakresy, więc nie można im wierzyć. Żaden szanujący się producent śpiworów sobie na to nie pozwoli. Jasne, ludzie się różnią termiką, ale nie tak, żeby ktoś marzł przy 15 stopniach w śpiworze na +5 :). No chyba że na gołej ziemi leżałeś albo w hamaku bez podpinki.
Tego modelu materaca co Pan ma od roku nie można nigdzie dostać Wracamy do czasów że ma się pieniądze a nie 4:10 ma towaru tak jest z każdym sprzętem turystyczny po materace buty itp
Twój program oglądają także survivalowcy militarni, zatem czy mógłbyś także zrobić program o śpiworach w kolorach nie rzucających się w oczy - czarny odpada. Lepiej mieć śpiwór składający się z kilku warstw, aniżeli ubierać się w kurtkę, bo w śpiworze musi być komfort luzu, a każda warstwa ubrania zwiększa ciasnotę i w konsekwencji z dnia na dzień zmniejsza siły, gdy człowiek wymęczy się w takim kokonie, zamiast wyspać się porządnie.
Kod rabatowy Bush15 - 15% rabatu na stronie Revolution Race bit.ly/Bushcraftowy20
Śpiwory oczywiście są prezentowane w workach do przechowywania. Po spakowaniu zajmują zdecydowanie mniej miejsca :)
Czyli co? Inaczej się przechowuje, a inaczej pakuje?
A czy w takim x-lite 300 da się spać latem faktycznie, jak jest 15 st w nocy? Bo mi jest zawsze jest za ciepło, nawet w śpiworze na 20st, tyle że syntetyk i cały się pocę.
vkajot - pytanie jak często w nocy jest 15'C. Można wtedy użyć spiwora jak kołdry.
@Uka Jali - oczywiście. Śpiwór puchowy przechuje się rozprężony - w takich dużych workach jak na filmie. W teren pakuje się do worków kompresyjnych. Na przykład ten najlżejszy śpiwór po spakowaniu zajmuje niewiele więcej miejsca niż kilo cukru.
@@Bushcraftowy jasne, nie za często, ale mi nawet w opcji kołderka za ciepło pod syntetykiem 😉
Odkąd sam biwakuje, oglądam uwaznie Twoje filmy. Bardzo mnie to cieszy jak dokładnie zawsze obiektywnie tłumaczysz czego używasz. Twoje rady jak zawsze cenne i dziekuje, że sie tym z nami dzielisz. Wracaj do zdrowia. Serdecznie Ciebie pozdrawiam.
Mimo kontuzji... Pan Marcin nie próżnuje i udziela kolejnej bardzo przydatnej lekcji 👍🏻💪🏻 Dziękuję 😊 Pozdrawiam serdecznie 😊
O, akurat szukam śpiwora zimowego i uznałem, że przejrzę twoje poprzednie filmy, a tutaj proszę... nowiutki film idealnie na temat :) Oglądam!
Moj osobiscie wyczekiwany odcinek szkoly biwakowania w koncu nadszedl
miło zobaczyć książki, a szczególnie stos notesów
Marcin co to za różnica czy stoisz czy siedzisz najważniejsze to co mówisz. Ps szybkiego powrotu do normalności pozdrawiam
Nie będzie normalności jeszcze się nie obudziłeś mordo
Bardzo dobry materiał. Każdy musi sobie odpowiedzieć sam gdzie i kiedy będzie mu śpiwór służył (ja wybrałbym odrobinę inaczej) ale to naprawdę sensowny zestaw.
Mój pierwszy śpiwór Hannah Biker syntetyczny. Cieeężki i stracił trochę termiki. Po kilku latach kilka razy droższy puchowy, hydrofobowy Cumulus do 5 stopni komfortu. Dużo lżejszy, cieplejszy. Natomiast po kilku latach stracił szybciej więcej termiki niż syntetyk. Puch po prostu z niego wychodzi sobie przez szwy.
Stracił ze względu na intensywne użytkowanie czy raczej przez upływ czasu ?
No kurde coraz bliżej jestem tego cumulusa.. dzięki i zdrowiej szybko
Dziękować za filmik i szybkiego powrotu do zdrowia
Zrobisz porównanie nowej kurtki vs puchówka z Deca? 🙂
Super filmik z domu! Zycze szybkiego kurowania sie!
Dzięki za to video. Pomoże mi to w dobrze odpowiedniego śpiwora nie zapominając o odzieży. Pozdrowionka.
O, temat na czasie!
Trzeba obejrzeć najnowsze porady Marcina 😊
Zdrówka Marcin, I niech noga wraca jak najszybciej do formy. Kawał świetnej prezentacji.
Dobry odcinek ,zresztą jak zawsze :) A z mojej strony propozycja, może byś Marcin zrobił odcinek jak się ubierać na rowerowe trasy w aurze jesiennej i zimowej? Pozdrawiam i szybkiego powrotu do sprawności!
Do -5 ja śpię sobie w śpiwoże z komfortem -3 i jeszcze dodatkowo w koc się zawijam
No i przy ognisku jest bardzo przyjemnie
Z tej perspektywy na ogromne te śpiwory wyglądają :D
Te śpiwory są w workach do przechowywania, kompresyjne worki transportowe do zapakowania do plecaka mają 10-20% tej objętości :). Na codzień puchowe śpiwory trzyma się w takich wielkich paczkach albo wręcz rozwieszone luzem, żeby się puch niepotrzebnie nie gniótł.
O tym nie pomyślałem :) Śpiwory po spakowaniu są oczywiście dużo, dużo mniejsze :)
@@klosiu1 Mają objętość mniejszą o 80-90 procent? To tak jakby skompresować butelkę 2,5 litrową do małej puszki.
@@sebee13 No dokładnie. Worek do przechowywania jest duży - do Cumulusa X-lite 200 ma spokojnie 20 litrów objętości, jeśli nie więcej. A worek kompresyjny do tego śpiwora ma jak sądzę maksymalne dwa litry. Podejrzewam że nawet mniej. Puch, jak się z niego wypchnie całe powietrze, ma naprawdę minimalną objętość, zresztą na tym polega jego główna zaleta.
Dziękuję za ten odcinek, garść ciekawych informacji
No i naeleganckości 👍 zdrowia życzę 👊Pozdrawiam Serdecznie
Wracaj do zdrowia Marcin! Dzięki za nowy film.
Dziękuję, bardzo ciekawy materiał.
Świetny film. Również osobiście korzystam z zestawu materac+mata (która poza dodatkową izolacją i komfortem chroni materac przed uszkodzeniami). Analogicznie stosuje zestaw ubraniowy do spania. Jednak w śpiworach preferuje syntetyki i nie dla tego, że uważam je za lepsze. Wręcz przeciwnie. Nie mniej w moim przypadku lepiej spełniają swoje funkcje przy mojej eksploatacji i są mniej wymagające ze strony użytkownika. To jak korzystasz powinno determinować wybór. Przykładem jest bivy w którym syntetyki z uwagi na ograniczoną cyrkulację powietrza bivy i micronamiotów sprawdzają się lepiej po zawilgoceniu. Prywatnie w cieplejsze noce i pory roku stosuje Carinthia Tropen, który posiada zintegrowaną moskitierę co doskonale się sprawdza pod gołym niebem, tarpem lub w hamaku. W zimie ciekawym rozwiązaniem jest śpiwór tej samej firmy Survival One gdyż umożliwia docieplanie się również poza noclegiem. Czekam na kolejne nagrania 👍 Pozdrawiam o życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Super jest ta seria.
Pozdrawiam
Wiele zdrowia Marcin obyśmy jak najszybciej zobaczyli Bushcraftera w terenie a taki format jest jak najbardziej petarda
Damn, I highly appreciate how your language is perfectly understandable without learning it (L1's Russian).
Super poradnik 😁👍 Zdrowia Marcin 😊😎👍
Przydały by się linki lub nazwy śpiworów w opisie 😉
Masz taki zapas filmów,że aż się czeka na nowe odświeżone. Pozdro...dawaj dalej. Jest dobrze ❗👍
Fajny odcineczek 😉
Do tej pory nie zadawałem sobie sprawy że potrzebuje śpiwora
Nie ma rzeczy , których nie potrzebujemy . Są tylko potrzeby , których jeszcze nie znamy 😜
Ja tak podejrzewałam, że oprócz tych co mam potrzebuję jeszcze z dwóch...
fajny pomocny odcinek. Ja właśnie tak używam że jako uniwerslany mam puchowy na 3 stopnie komfortu i używałem go od -3 do +15, zawsze był odpowiedni a na zimę mam olbrzyma syntetycznego na -7 :D
Pozdrawiam
Wracaj szybko do zdrowia
Materiał ma już jakiś czas, ale może znajdzie się jakaś miła dusza która będzie mi potrafiła odpowiedzieć.
Czy ktoś słyszał albo stosował patent z folią NRC dawaną pod śpiwór zamiast karimaty czy materaca? Czy faktycznie daje to jakieś wymierne ciepło, które odbija nasze ciało, czy też działałoby to w sytuacji awaryjnej przy braku śpiwora?
Zaś cały materiał Marcinie, jak zwykle bomba! Pozdrawiam
Kiedyś myślałem-po co cudować, śpiwór to śpiwór i kupiłem śpiwór w chińskim centrum za 30zł. Rano się budzę mokry jakbym wyszedł alos prysznica i myślę, co jest kurła, deszcz tak lał, a ja nie zauważyłem? Ale to nie był deszcz, ten śpiwór nie oddychał, nie przepuszcał powietrza. Także dzisiaj już myślę, że lepiej zainwesrować w lepszy śpiwór.
Dziękuje za film! Przyda się dla początkującego biwakowicza jak ja. Mam prośbę/pytanie/pomysł... może w związku z "nadmiarem czasu" ;) nagrałbyś film, mówiący o twoich początkach tj. jak zacząłeś biwakować, jak wyglądała Twoja pierwsza nocka, jakie błędy- w tym sprzętowe popełniłeś na początku, jak radziłeś sobie w trudnych warunkach- jak w ogóle zdobywałeś wiedzę survivalową/turystyczną. Jest to ciekawe o tyle że jest tu pełnie sporo osób, które nigdy jeszcze nie były w lesie na nocce, lub wahają się jak zorganizować sobie taki wypad, aby był bezpieczny, przyjemny i nie wiązał się z otarciami od za ciężkiego plecaka. Pozdrawiam i szybkiego powrotu do zdrowia Panie Marcinie
To jest proste - żeby zacząć i zdobywać doświadczenie, trzeba wyjść z domu. Nawet do najbliższego lasu, przejść z 10km, zanocować i następnego dnia wrócić. W ten sposób zauważysz każdy błąd jaki zrobiłeś, a jednocześnie nie będzie on zbyt dokuczliwy, bo już następnego dnia będziesz w domu.
Mówię z perspektywy debiutanta - pierwszy raz wyszedłem na samotną nockę w lesie w połowie maja tego roku. Zachęciło mnie otwarcie obszarów Zanocuj w lesie, przynajmniej jeden stres odpadł. Spałem wtedy może ze 2-3 godziny, bo zwierzaki biegały, a ja się z nerwów budziłem chyba na każdą mysz przebiegającą w pobliżu. I od tego czasu myślę że mogę liczyć ze 20-30 samotnych nocek w lesie, parę pieszych wycieczek w góry na 70-100km z plecakiem i przejście Głównego Szlaku Sudeckiego :). Wciągnęło mnie jak bagno, tak że zachęcam. Nie ma nic piękniejszego niż bycie obudzonym przez ptaki o wschodzie słońca.
Przy pierwszej samotnej nocce nie ma co się nastawiać na to że się wyśpisz, a żeby ciężki plecak nie ocierał najlepiej zabrać lekki plecak, to takie porady na początek ;).
@@klosiu1 Urzekła mnie twoja historia :).
Jednak chodzi mi konkretnie o Marcina, ktoś z takim bogatym doświadczeniem i zasięgami, może chyba uchylić rąbka tajemnicy. Szczególnie, interesujące są początki- czy go ktoś namówił/zmusił/zachęcił- dla mnie to ważne bo szukam argumentów by zachęcić znajomych i inne bliskie osoby do takich przygód. Mnie przekonywać nie trzeba, właśnie planuję kolejny wypad na nockę w lesie. Pozdrawiam!
@@ciszawlesie Zawsze do usług ;)
Też bym chętnie posłuchała. Zbieram się od trzech lat i jakoś nie mogę się zmusić - głównie ze strachu, nie będę ukrywać ;) Podobne historie pomagają oswoić temat, a jestem przekonana, że jeśli wreszcie pokonam opory, to już wsiąknę.
@@anczis zapewniam. Długo się za to zabierałem sam. Były sytuacje że już nawet byłem spakowany do wyjścia rano, ale ostatecznie zawsze znalazłem jakieś przeciw. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Myślę, że bardzo niedoceniony przez wielu temat. Rok temu u nas w kraju spałem w śpiworze z komfortem do -15 plus ocieplająca podpinka armii holenderskiej w -32 i na prawdę trzeba było się postarać żeby stworzyć warunki, w których byłem całkowicie pewien, że nie wybudzi mnie przeszywający mróz
życzę szybkiego powrotu do zdrowia :)
Proszę o odcinek dotyczący wyłącznie lepszych śpiworów syntetycznych
Tak się zastanawiam, taki śpiwór x-Lite powiedzmy oscylujący przy 0'C, jak w nim spać latem? Temperatury mamy wtedy 15-20'C przeważnie. Może czegoś nie zrozumiałem, a może czas na drugą kawkę, taka dziś kapryśna aura jednak kto pyta nie błądzi powiadają :)
Decyzja zapadła i zamówiłem wczoraj X-Lite 300. Teraz już mam pełny system na cały rok.
Masz go już? Testowałeś?
Bardzo przydatny materiał, łapa w górę :D
Może tutaj zapytam: korzystał ktoś już ze śpiwora Robens Spire I lub II? Ostatnio, bedąc na biwaku zaskoczyła mnie temperatura i z 10 prognozowanych stopni zrobiło się 5. Nie planuję wędrówek późną jesienią ani wczesną wiosną. Jaki model najlepiej wybrać?
Rabin Marcin.
Czy używałeś kiedyś wkładek do śpiwora jedwabnych, polarowych etc i co o tych rozwiązaniach sądzisz? Dzięki za konkretne info i szybkiego powrotu do zdrowia oraz akcji w plenerze. 🚴♂️🔥
Tak, używałem wkłądki jedwabnej. Spełnia swoją rolę. Ja zrezygnowałem na rzecz bielizny bo w nocy często zmieniam pozycję z boku na bok i wtedy wkładka się plątała i było mniej wygodnie.
@@Bushcraftowy Witaj. Zastanawiam się właśnie nad śpiworem do spania do min 0° w jamie śnieżnej . Biorę pod uwagę właśnie panyam450 oraz xlite400 . Problem polega na tym ,że równiez odkręcam się z boku na bok. Jakie są twoje doświadczenia? Ponieważ jak dotąd spałem w śpiworze mss intermediate USA.
Śpiwór syntetyczny ma jeszcze jedną ważną przewagę nad puchem - nie uczula alergików i jest niestety jedynym wyborem dla alergika :)
Witam. zakupiłem poprzez sklep militaria śpiwór Coleman Silverton Comfort 150 co sądziłbyś o takim śpiworze ? parametry; Comfort 1 limit -5 Extreme -22 ?
_
Dziękuję 🤗
Warto obejrzeć do pointy, o tworzeniu zestawu.
Super porady.
Mogłeś dodać jednak cos o budżetowych śpiworach. Chociaz z 1-2 polecić synetyczne. Ktoś ma może robens spire II?
Chciałem mówić o modelach, których sam używam.
Dołączam się do pytania :P
Czesc ogladam filmiki z twoich wojazy Ale sam nie zdecydowalem sie jeszcze na outdoor ale mam pytanie Jako ze czesto wyjezdzam gdzies samochodem na odludzia potrzebuje zakupic spiwor ,w sumie to mam juz wybrany konkretny model: CUMULUS VENCER 200 -i tutaj mam pytanie.. Czy jest szansa abys zorganizowal jakis rabat na ten produkt?
Super😊😎
Nadchodzą dni i noce bez miliardów robaków i wampirzyc
Marcin, chciałem zapytać jak się nazywa nazywa ta bluza z kapturem, bo patrzyłem na stronie Revolution i nie mogłem jej znaleźć, a mam wrażenie, że mogłaby się przydać w Tatry na wspin- w sensie lekka i jednocześnie izolująca na stanie
Sneaky Balaclava Men Hunter
@@slonmedia dzięki za info :)
robię sobie 8 godzinne wyjścia do lasu chciał by je wydłużyć do 12-14H ale bez ciepłego posiłku to tak słabo, i tu moje pytanie czy wygodniejszy by był palnik gazowy czy takie małe palenisko do podgrzania czy też polecisz inne rozwiązanie ??? drugie pytanie na odpoczynek co byś polecił na podkład pod tyłek czy też do położenia się.
a co z kurtka forclaz decathlon ? nie sprawdzila sie ?
na takich kanałach youtube'owych trzeba brać pod uwagę, że twórcy często zmieniają różne rzeczy, żeby pokazać różne opcje, a do tego mają umowy z różnymi producentami, więc częściej mają ich rzeczy. a kurtała z deca oczywiście samo złoto :P
Nie sprawdziła się bo revoluszyn rejs ma lepszą.
Przecież wyraźnie powiedziałem w jakich sytuacjach będę używał puchu a w jakich kurtki syntetycznej :)
Czy robiłeś może jakiś materiał o śpiworach do hamaka? :)
Super odcinek! Bardzo potrzebny! Osobiście mam problem że po nocy w namiocie zamsz na materacu jest wilgotny, czy dodatkowa izolacja od podłoża rozwiąże ten problem?
Pytanie technicznie dla bardziej doświadczonych: biorąc na przykład Cumulus X-LITE 300 który ma temperaturę komfortu podaną przez producenta 2*C (czyli rozumiem minimalna temperatura gdzie przeciętna osoba nie zmarznie) to śpiąc w tym śpiworze np. w 17*C w nocy się nie ugotujemy? Nie obudzę się spocony z mokrym śpiworem? :)
Duża rozbieżność, 2 a 17. Raczej na pewno będzie Ci za ciepło. Niby można spać w częściowo rozpiętym, ale czy to będzie wystarczająco to już nie wiem
ja miałem na obozie X-LITE 200 i w nocy raz było zimno raz gorąco, raz spałem zasunięty raz traktowałem śpiwór jako kołdrę, ale nawet gdy zasypiałem zsunięty na 100% budziłem się rano, a śpiwór był rozsunięty do połowy. Zamki są miękkie i same się rozsuwają.
Nie chce się pytać o konkretne stopnie które są mocno subiektywne w odczuciu, dlatego taki rozstrzał. Chodzi mi głównie o to na ile uniwersalny jest taki śpiwór który ma 2*C komfortu. Chciałbym kupić jeden który pozwoli mi spać jesienią w lesie przy 5 - 10 stopni jak i latem na festiwalu przy 12 - 15. A że jestem raczej z tych cieplolubnych to znalazłem tego xlite 300 :)
@@gog1633 Nie wiem co ty za tańce odwalałeś w tym śpiworze :). Mnie się jeszcze nigdy nie rozpiął sam ten śpiwór.
A co do pytania - tak, to będzie za ciepło. Te śpiwory dość dobrze oddychają, ale na pewno się spocisz. Zamki w tych Cumulusach są dwustronne, ja jak jest za ciepło najczęściej odpinam z dołu i wystawiam stopy w charakterze radiatora :).
Ale wtedy warto rano jak się zwijasz przewrócić śpiwór na drugą stronę i podsuszyć chwilę.
No i nie kupować śpiwora na zapas - jak chcesz śpiwór na lato to weź X-LITE 200, nie bierz cieplejszego bo może tam kiedyś zanocujesz zimą. Może zanocujesz, może nie, a tymczasem się będziesz całe lato męczył :). Dwusetka przynajmniej u mnie wystarcza od połowy wiosny do końca października, a też musi być w nocy ze 20 stopni, żebym się męczył bo za ciepło. Rzadko się takie warunki zdarzają. A najlepiej się w niej śpi w temperaturach od 7 do 15 stopni, więc w typowych letnich temperaturach.
Czy cumulus 450 Panyam nie jest zbyt ciepły na temp letnie w Polsce?czy ten z-lite nie jest klaustrofobiczny w nogach przy tych 42 cm szer?
Hej, widzę ze masz trochę książek obok. Nie wiem czy Twoje czy żony ale jeśli lubisz czytać to może mi coś polecisz.
Dziedzina, gatunek raczej bez różnicy.
Bardziej chodzi mi o książki ktore jakoś na Ciebie wpłynęły, wstrząsnęły, dały nowe spojrzenie na świat, albo były to historie które mimo upływu lat ciągle masz w głowie.
Myślę ze też moze byc to pomysł na odcinek, bo czasem biwakowanie, przebywanie bez prądu, łączy sie z czytaniem książek.
Będę wdzięczny jak mi odpiszesz. Dzięki, i szybkiego powrotu do zdrowia
Bushcraftowy czy potrzebujesz jakiegoś wsparcia w związku z kontuzją? Może jakaś opcja wspieraj ? ;)
Hej mam pytanie :)
Czego z za chwile wymienionych rzeczy polecasz najbardzie na obóz/biwak. Obecnie jestem harcerzem i no początku obozu zanim wykonam pionierke mam wybór: spania z zastępem w wspólnym namiocie zastępu, własnym małym namiotem lub hamakiem. We wspólnym namiocie nie mam dodatkowego obciążenia bo nie musze nic brać oprócz maty i śpiwora, ale jest tłocznie. Z kolei w własnym małym namiocie jest ciepło i nie tłocznie, ale za to taki namiot jest trochę cięższy od hamaka, który jest ultra lekki, ale jest w nim troche chłodno i do tego się buja co mi osobiście przeszkadza. Licze na odpowieć osoby doświadczonej lub posiadającej wiedze potrzebną do udzielenia odpowiedzi :)
taak, wiem zapomniałem pare przecinków w zdaniach :)
Szkoda, że nie pokazałeś ich skompresowanych. Nigdy nie miałem do czynienia z śpiworem puchowym. Szukam czegoś na ostrzejsze zimny czy nocki w górach, myślałem o syntetyku, ale jednak chciałbym zejść z wagi trochę I objętości.
Szkoda że nie podałeś wymiarów po spakowaniu, ale i tak ciekawy film.
zdrowia. Opowiedz czy spotkało Cię coś niebezpiecznego w trakcie podróży ludzie, zwierzęta, pogoda? Mnie najbardziej przeraziły 4 wiejskie burki spotkane na odludziu. Otwarta przestrzeń i regularne polowanie z nagonką na zwierzynę(mnie). Dopiero jak dotarłem do odległego drzewa i wyposażyłem się w tęgą lagę to odpuściły. Ale strach był choć w zasadzie psów sie nie boję ale co ta "wataha" odpie... to szok.
Polecam gaz pieprzowy. Mały, lekki i skuteczny 👍
Nie przypominam sobie naprawdę groźnej sytuacji.
Czy ten materac jest jeszcze dostępny w sprzedaży?
Marcin, tą monsterę z tyłu postaw bliżej okna co by w młodych liściach się znowu dziury robiły ;)
Ten komfort -17 do -18 to dopiero po uzupełnieniu Cumulusem 100
Normalnie zakres temperatury
Temperatura komfortu (°C): -10
Maksymalna temperatura: -18 °C
Ekstremalna temperatura: -40 °C
Temperaturą komfortu powinny się sugerować kobiety, a temperaturą Limit powinni mężczyźni. Pomimo tego zawsze lepiej odjąć sobie około -3 stopnie od tego co podaje producent, tym bradziej jeśli się jest zmarzluchem.
A da radę wygodnie się wyspać w pamyam i włożonym xlitem? Czy za ciasno
Spałem tak i przy moich gabarytach jest ok.
Po praniu śpiwora jego właściwości grzewcze spadają?
Gdybyś mógł zamienić X-lite 200 na 300 i korzystać z zimówki i tego x-lita na resztę roku, to zdecydowałbyś się? Zastanawiam się, właśnie miedzy X-lite 200 i 300 na śpiwór na cieplejsza połowę roku. Nie wiem czy 300 nie jest już za ciepłą opcją nie mając stricte letniego śpiwora.
To jest trudne pytanie. Musisz sobie odpowiedzieć jaki procent biwaków masz w temperaturze powyżej 4-5'C w nocy a jaki w przedziale 4'C - 0'C. Może się okazać, że tych drugich będzie tak mało, że można wtedy zabrać spiwór zimowy.
@@Bushcraftowy Rozumiem, dzięki wielkie za odpowiedź, była bardzo pomocna. Myślę, że wybiorę Xlite 200 i Panyam 600 i używając je w połączeniu zimą będzie całkiem komfortowo. Jeszcze raz dzięki, życzę zdrowia i szybkiej regeneracji.
Moim zdaniem na typowo letni śpiwór x-lite 300 jest za ciepły. Wybrałem się w tym roku na ultramaraton Wisła 1200 właśnie z x-lite 300 + płachta biwakowa thermarest. Nie miałem żadnych ciuchów na zmianę. W samym śpiworze było za ciepło w samej płachcie za zimno. Ale myślę że ten zestaw już na wschód 1400 sprawdziłby się idealnie.
Podbijamy staty
Czyli śpiwór syntetyczny jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi moczących się w nocy.
A bielizna Armii Polskiej z cienkiego polaru?
Brakowało mi tego
Fajnie że złamałeś nogę dzięki temu zrobiłeś ciekawy film sprzętowy !!! Wracaj do zdrowia
skomentuj:)
Przepraszam, ale kiedyś miałem okazję spedzić kilka dni i nocy w okolicy koła podbiegunowego(nie do końca z własnej woli)....nie lubie promocji sprzętu gdy w gre wchodzi...życie...100/100 sprzetu w tych rejonach to natura...wełna,skóra,puch...natura...wilgoc czyli pot czy stopniały śnieg może znienić realia przatrwania...pomimo reklam Małach...w d...e mam gramy jeżeli chodzi o sen i regeneracje....
Pokaż kota w następnym materiale, jak pomaga ci w tym trudnym czasie.
Nie mysl o tym ze twoi fani ciebie pozostawia ze wzgledu na kontuzje . Jestesmy z toba i czekamy na szybki powrot do zdrowia …
Materac z dętką czy zalany mlekiem ;)
Co to za model koszuli? Pozdrawiam
Campfire Shirt Men Dark Olive ?
Dziękuję!
Eh, miałem się uczyć...
👍🏻
Na każde warunki śpiworu chyba nie ma... Puchowe niby lżejsze i cieplejsze na zimę ale wilgoć łapią, więc na długi wypad w teren słabo. Syntetyczne za to będą grubsze i cięższe przy lepszym komforcie cieplnym... No chyba że podróżujemy autem to wtedy chyba wszystko jedno🤣
A jak dobrać wielkość śpiworu ?
Wiadomo, że jak 190 cm wzrostu, to nie kupujesz śpiwora 170 cm 😉.
Odpowiednio do wzrostu :)
@@Bushcraftowy ano 👍😁.
@@Bushcraftowy Wiadomo ;) Chodziło mi bardziej o to czy śpiwór powinien luźny czy obcisły ?;)
@@BushcraftowyAkurat wzrost jest najmniej istotny w poszukiwaniu odpowiedniego. Ważę 130 kg i wiem co mówię. W 80 zapiąć to w końcu się zapnę ale już ruszyć to wyzwanie.Twoje filmy są świetne ale rady nie uniwersalne. W bivi nie wejdę, w śpiwory nie wchodzę, namioty za krótkie, materace za wąskie... Jak to powiedział EDC, bushcraft nie jest dla dużych ludzi. I to wina producentów. Przy dużym wysiłku w końcu coś się skompletuje ale i plecak zwykle musi wielkością nadążyć.
Czyli puchowa kurtka Forclaz kończy już swój udział w wyprawach
Nie. Tak jak wspomniałem - puch na zimę a syntetyk na cieplejsze pory i wtedy gdy jest realna szansa na zawilgocenie kurtki.
Ja kupiłem taki Śpiwór Fjord Nansen Troms XL Wide 1800 g. Trochę duży ale jestem zadowolony. Muszę tylko materac zmienić.
Syntetyk może dać dobrą izolację tylko jak sam zauważyłeś będzie duży i ciężki.
@@Bushcraftowy a do pan myśli o tym śpiworze ?
👍🎥👍
Mam śpiwór za 20 euro ,spałem w lesie gdzie temperatura spadła do minus 10 i żyje 🙂
Śpiwory fajne ale ceny zaporowe
Fajnie by było, jakbyś ustawił gdzieś w pokoju drugą kamerę, z ujęciem pod innym kątem. Przejścia poprawią dynamikę filmów nagrywanych w domu.
Szybkiego powrotu do formy 💪🏼
Kupiłem spiwor temp komfortu +5.
W nocy bylo +15. Zmarzłem :/
Nie bardzo wierzę w te opisy producentów. Albo sa tez inne zmienne ktore trzeba brac pod uwagę...
Czesc, a UMNIE jest odwrotnie mialem spiwor komfort +5temp. w nocy bylo miedzy 2/0 stopni I bylo mi tak goraco ze musialem do polowy rozsunac go, nie obczajam o co kaman z tym komfortem.
Jak kupiłeś jakiś noname za pinć złotych, to sam jesteś sobie winien. Tacy producenci piszą sobie na śpiworach zupełnie losowe zakresy, więc nie można im wierzyć.
Żaden szanujący się producent śpiworów sobie na to nie pozwoli. Jasne, ludzie się różnią termiką, ale nie tak, żeby ktoś marzł przy 15 stopniach w śpiworze na +5 :).
No chyba że na gołej ziemi leżałeś albo w hamaku bez podpinki.
Dla ścisłości kupiłem śpiwór w angielskiej sieciowce MOUTAIN WAREHOUSE .
Polo na
Miało być o śpiworach ale nie... Najlepiej gadać o ubraniu...
Tego modelu materaca co Pan ma od roku nie można nigdzie dostać Wracamy do czasów że ma się pieniądze a nie 4:10 ma towaru tak jest z każdym sprzętem turystyczny po materace buty itp
Te materace są teraz pod inna nazwa: Exped ultra 3R
Ten kanał to już telezakupy Mango🙂😁
Lepiej tu jak na mango🙉
Zgadza się
Twój program oglądają także survivalowcy militarni, zatem czy mógłbyś także zrobić program o śpiworach w kolorach nie rzucających się w oczy - czarny odpada.
Lepiej mieć śpiwór składający się z kilku warstw, aniżeli ubierać się w kurtkę, bo w śpiworze musi być komfort luzu, a każda warstwa ubrania zwiększa ciasnotę i w konsekwencji z dnia na dzień zmniejsza siły, gdy człowiek wymęczy się w takim kokonie, zamiast wyspać się porządnie.
Spivor puchowy mialem i wyrzucilem bylem na polowaniu i przez tydzien padal deszca w nocy zamarzalem .